Szachy dla dzieci ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.02.20

 

Już od samego początku warto zaznajamiać dzieci z wartościowymi grami, na których czele stoją szachy. Jeżeli szukasz odpowiedniego produktu, to zapoznaj się z naszym rankingiem. Polecamy przede wszystkim  Szachy 2w1 34x34cm. Gra jest bardzo dobrze wykonana i estetycznie wygląda. Pudełko jest na tyle duże, że mieści 32 pionki, które można swobodnie zamknąć. Cały zestaw nie jest zbyt duży, więc można go łatwo przechowywać, a także zabierać ze sobą. Wiele osób pozytywnie komentuje wykonanie gry, a szczególnie pionki oraz zatrzask pudełka, który nigdy nie otwiera się bez naszej ingerencji. Jeżeli chcesz grać z dzieckiem w szachy nawet w mniej komfortowych warunkach, to zainwestuj w Brains Chess 2329. Jest to wersja szachów, których pionki mają w podstawie małe magnesiki. Plansza jest wykonana z metalu, więc pionki stabilnie się na niej trzymają. Cały zestaw jest na tyle mały, że nie trzeba się martwić o swobodne przechowywanie kompletu w szufladzie lub w innym miejscu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie szachy dla dzieci kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie grami logicznymi i myślisz o zakupie szachów? W takim razie trafiłeś w odpowiednie miejsce. W tym poradniku podpowiadamy, jakie szachy dla dzieci wybrać? Co powinno zwrócić uwagę rodziców w trakcie zakupów i ile taki zestaw kosztuje. Mamy nadzieję, że poniższy tekst okaże się pomocny w momencie podejmowania decyzji zakupowej.

 

 

Drewniane czy plastikowe?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy maluchowi warto od razu kupować drewniany, klasyczny komplet szachów. Jest to oczywiście bardzo dobre posunięcie, bo od początku Twoja pociecha będzie mogła zapoznać się z klasyczną wersją gry. Jeśli jednak nie jesteś pewny, czy maluszka zainteresują klasyczne pionki, możesz zdecydować się na te wykonane z plastiku, których figurki mają atrakcyjny design, nawiązują do znanej bajki itp.

Drewno ma ten plus, że przez lata pozostaje takie samo, chociaż wierzchnia warstw lakieru z czasem może się ścierać, trudno jest całkowicie zepsuć pionki i kupiony na 5 urodziny zestaw może towarzyszyć dziecku, nawet gdy dorośnie. W przypadku plastikowej wersji nie możemy mówić o takiej trwałości i uniwersalności. Z drugiej jednak strony, dla pewnej grupy dzieci kolory czy wygląd pionków mają znaczenie i to one mogą zachęcić do zabawy.

Oprócz plastiku i drewna do produkcji figur stosuje się także szkło i różne kamienie. W przypadku dzieci zdecydowanie odradzamy inwestycję w taki komplet. Owszem szkło czy kamień to piękne materiały, ale zdecydowanie nie są wytrzymałe i odpowiednie dla kilkulatków.

 

Opakowanie

Szachy zwykle są sprzedawane w zamykanym pudełku, które jednocześnie stanowi planszę. Po rozłożeniu ma ona wymiary ok. 30 cm x 30 cm, chociaż zdarzają się wersje większe i mniejsze. Opakowanie powinno być dobrze wykonane, a jego wierzchnia warstwa stanowiąca planszę do gry nie powinna się ścierać. Nie bez znaczenia jest także solidne zamknięcie zabezpieczające przed niekontrolowanym otwarciem i pogrubieniem figur szachowych. W przypadku szachów drewnianych wskazane jest, aby wnętrze było wyściełane materiałem, który zabezpieczy figurki przed zarysowaniem i uszkodzeniem.

Wiele osób podkreśla, że najlepsze szachy dla dzieci mają lekkie opakowanie, które można łatwo przenosić i na przykład zabrać ze sobą w podróż. Przed zakupem zestawu sprawdź więc ile waży komplet szachów.

Możesz też zdecydować się na szachownicę tekturową, która nie ma opakowania, jest to tańsza wersja, ale znacznie mniej poręczna.

 

Wykonanie figurek

Przejdźmy do wykonania samych figurek szachowych. W odpowiedzi na pytanie, jakie szachy dla dzieci są najlepsze, rodzice podkreślają, że takie, które mają gładką powierzchnię. W przypadku wersji drewnianej istotne jest odpowiednie szlifowanie, aby żadna drzazga nie weszła w skórę dziecka. Tyczy się to nie tylko samych pionków, ale również planszy.

Nie zapominajmy o ładnym wyglądzie figurek, dobrze dopracowane, wyszlifowane i pomalowane zachwycą nie tylko dzieci, ale też dorosłych i jeśli tylko maluch będzie o nie dbał, mogą posłużyć również kolejnym pokoleniom. Pasjonaci szachów wielokrotnie podkreślają, że gra starym zestawem, który ma swoją historię jest szczególnie przyjemna.

Osoby grające w szachy podkreślają też, żeby kupować figurki większe, nie kierować się tym, że dziecko jest małe i lepiej wybrać małe figurki. Po pierwsze można je łatwo zgubić, a ponadto, dzieciom wygodniej gra się większymi pionkami, a nie tymi małymi.

 

Bezpieczeństwo dziecka

Chociaż gra w szachy wymaga logicznego myślenia i jest raczej skierowana do starszych dzieci, nie brakuje rodziców, którzy chcą pokazać figurki szachowe bardzo małym dzieciom. Poza tym, jeśli starszak ma młodsze rodzeństwo, trzeba spodziewać się, że młodsze z dzieci też będzie zainteresowane grą i może wziąć figurkę do buzi. Trzeba się tego wystrzegać, ale każdy wie, że dzieci trudno jest upilnować. Dlatego figurki i plansza powinny być pokryte bezpiecznym lakierem, a plastikowa wersja musi mieć odpowiednie atesty.

 

 

Nie tylko szachy

W sklepach znajdziemy zestawy, które pozwalają grać tylko w szachy, ale również te, które mają pionki do warcabów lub też pionki i plansze do innych gier. Jeśli Twoje dziecko lubi różne rozrywki logiczne, może to być ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek wiele osób uważa, że lepiej skupić się na dobrym poznaniu jednej gry logicznej i potem wprowadzaniu kolejnych.

 

Szachy dla dzieci w dobrych cenach

Tekturowa wersja szachów kosztuje mniej niż 20 zł, drewniana od 20 zł w górę. Cena zależy od zastosowanego do produkcji drewna, wielkości figur i staranności wykonania całego zestawu. Jeśli dodatkowo komplet zawiera stoper, wtedy koszt zakupu będzie wyższy. Nie brakuje też zestawów kolekcjonerskich znanych producentów, które kosztują kilkaset złotych, jednak dla dziecka to zbędny wydatek, w końcu nie wiemy, czy maluch będzie chętnie grał w szachy.

 

 

Najlepsze szachy dla dzieci w 2020 roku

 

Przygotowaliśmy ranking szachów dla dzieci, abyś mógł wybrać te najlepsze dla siebie. Znajdziesz w nim produkty, które zostały dobrze ocenione przez wielu rodziców oraz ich pociechy.

 

Nasze zalecenia

 

Szachy 2w1 34x34cm


Szachy 2w1 34x34cm to gra, dzięki której każde dziecko nauczy się wagi własnych decyzji, logicznego myślenia oraz poznawania różnych sztuczek strategicznych. W zestawie znajduje się pudełko zamykane na zatrzask, które pełni rolę planszy do gry. W pudełku znajdują się 32 pionki: 16 białych i 16 czarnych.

Cały zestaw waży 430 g, więc dziecko nie będzie miało problemu z przenoszeniem go z miejsca na miejsce oraz z własnoręcznym rozkładaniem pionków na planszy. Szachy oraz plansza są wykonane z drewna pokrytego okleiną. Otwarte pudełko ma wymiary 34 cm x 34 cm x 1,75 cm. Z kolei zamknięta plansza ma wymiary 34 cm x 17 cm x 3,5 cm, więc dziecko może łatwo ją przechowywać.

Co mówią opinie o szachach dla dzieci tej marki? Rodzicom dzieci grającym w tę grę najbardziej podoba się to, że plansza jest bardzo dobrze wykonana, a farba nie zmywa się nawet podczas częstego korzystania z szachów. Na szczególną uwagę zasługuje zatrzask, który nie wyrabia się, a pudełko się nie otwiera.

Szachy 2w1 34x34cm to gra odpowiednia dla dzieci powyżej 3. roku życia. W zestawie jest plansza o wymiarach 34 cm x 34 cm (po rozłożeniu). Produkt waży ok. 430 g.

Zalety
Wygodne przenoszenie:

Gra po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca w plecaku, dlatego pociecha może wziąć ją ze sobą do szkoły lub na kilkudniowy wyjazd.

Dopracowanie detali:

Wszystkie znajdujące się w zestawie pionki zostały dopracowane pod kątem najmniejszych detali. Dziecko nie powinno mieć problemu z rozpoznaniem wieży, skoczków i innych figur.

Składana plansza:

Plansza do gry jest składana. Ma ona formę zamykanego na zatrzask pudełka, do środka można więc schować pionki, aby się nie zgubiły.

Solidność:

Wszystkie elementy zostały wykonane z drewna pokrytego okleiną. Nie należy się obawiać, że pionki i plansza zniszczą się na skutek codziennej gry.

Zestaw 2w1:

Zestaw można wykorzystać nie tylko do gry w szachy, ale i w warcaby, co zwiększa jego użyteczność.

Wady
Trudne otwieranie pudełka:

Zamocowany na pudełku zatrzask jest na tyle mocny, że maluch może mieć problem z samodzielnym otwieraniem.

 

 

 

 

Brains Chess 2329


Brains Chess 2329 to dobre i tanie szachy dla dzieci, dzięki którym każdy maluch sprawniej się rozwija. Podczas gry maluch uczy się logicznego oraz strategicznego myślenia. Jest to gra, w którą można zagrać dosłownie wszędzie, nawet w samochodzie lub na nierównym podłożu. Jest to możliwe dzięki magnetycznym pionkom, które nie spadają z planszy.

Pudełko szachów jest wykonane z metalu. Jest ono odporne na uszkodzenia i jest na tyle małe, że mieści się nawet w małej torbie. Wymiary opakowania to jedynie 24,5 cm x 12,5 cm x 4,5 cm. Szachy można zabrać ze sobą na wycieczkę. Szczególnie, że pudełko jest zamykane na specjalne zatrzaski, które chronią je przed nagłym otwarciem.

Wymiary planszy wynoszą 24 cm x 24 cm. Zaletą, o której wspomina największa ilość rodziców jest to, że kolor nie schodzi z planszy nawet po długim czasie użytkowania. Rodzice chwalą również to, że ze względu na zastosowany magnes, pionki nie zsuwają z planszy.  

Produkt Brains Chess 2329 to dobre szachy dla dzieci do 20 zł, odpowiednie dla maluchów powyżej 3. roku życia. Wymiary planszy to: 24 cm x 24 cm.

Zalety
Certyfikat CE:

Ponieważ zabawka ma certyfikat CE, możemy mieć pewność, że jest bezpieczna dla pociechy. Produkt spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Zamykane pudełko:

Plansza, która jest jednocześnie pudełkiem do przechowywania pionków, jest zamykana na solidny zatrzask.

Magnetyczne pionki:

Dziecko może zagrać w szachy w dowolnym miejscu – w domu, samochodzie, szkole, a nawet na zewnątrz. Wszystko ze względu na to, że plansza i pionki są magnetyczne.

Kompaktowe wymiary:

Złożone pudełko ma kompaktowe wymiary i maluch może nosić je codziennie w plecaku, aby móc zagrać w szachy na przerwach między lekcjami.

Wady
Plansza sama się składa:

Czasami zdarza się, że podczas gry plansza sama się składa (zwłaszcza przy ustawieniu jej na kolanach lub nierównym podłożu). W takim wypadku przeważnie nie da się kontynuować zaczętej gry.

 

 

 

 

Filipek 11


Filipek 11 to szachy drewniane, które z pewnością polubią chłopcy, jak i dziewczynki. Czas jednej rozgrywki to około 40 minut. Opakowanie, w którym znajdują się pionki jest jednocześnie planszą (po otwarciu oraz całkowitym rozłożeniu).

Wymiary planszy to: 23 cm x 23 cm x 5 cm. Waga zestawu wraz z pionkami wynosi 360 g, więc gabaryty szachów nie powinny być przeszkodą w samodzielnym korzystaniu z nich przez malucha. Całość jest wykonana z drewna (zarówno pionki, jak i plansza).

Pola gry są czarno-białe. W środku opakowanie jest wyściełane czerwonym materiałem. Dzięki temu pionki są odpowiednio zabezpieczone. Rodzicom podoba się to, że pionki są na tyle duże, aby maluch solidnie złapał je w rączkę. Rodzicom podoba się również dobre wykonanie gry i trwały zatrzask pudełka.

Szachy Filipek 11 zostały wykonane z drewna. Plansza ma wymiary: 23 cm x 23 cm x 5 cm. Zestaw waży ok. 360 g. Nadaje się on dla dzieci od 7. roku życia.

Zalety
Wytrzymałość:

Biorąc pod uwagę materiał wykonania produktu, nie należy się obawiać, że plansza lub pionki szybko się zniszczą. Zestaw jest solidny, a tym samym odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania, pęknięcia czy przetarcia.

Możliwość gry w warcaby:

Nawet jeżeli pociecha nie umie grać w szachy i ma problem z zapamiętaniem podstawowych zasad, może wykorzystać zestaw w inny sposób – do gry w warcaby.

Dobrze zabezpieczone pionki:

Plansza, która jest też kasetką przeznaczoną do przechowywania pionków, została od środka wyłożona miękkim materiałem w czerwonym kolorze. To zapobiega zniszczeniu figur podczas transportu szachów.

Wady
Niewygodne zamykanie pudełka:

Co prawda większość rodziców potwierdza, że zatrzask umożliwiający zamknięcie pudełka jest solidny, ale niektóre maluchy mają problem z otwarciem go. Przy otwieraniu kasetki pociecha może potrzebować pomocy drugiej osoby.

 

 

 

 

Kukuryku Szachy Szkolne 

 

Kukuryku Szachy Szkolne to gra dla dzieci powyżej 5. roku życia.  Dziecko dzięki szachom może rozwinąć logiczne myślenie oraz bez problemu zacząć rozwijać swoje własne strategie. Szachy to gra nie tylko dla dzieci, lecz również dla dorosłych.

Cały zestaw jest wykonany z drewna. Pudełko jest dobrze wykonane, tak samo, jak jego zatrzask. Pudełko jest jednocześnie planszą, wystarczy je maksymalnie otworzyć i położyć na stole lub innej płaskiej powierzchni. Plansza ma wymiary 34 cm x 34 cm. Jej pola są brązowo-beżowe.

Rodzicom podoba się to, że pionki są wystarczająco duże, aby je swobodnie złapać w rękę (każda figura ma około 6 cm wysokości). Cały zestaw wygląda bardzo estetycznie i jest dobrze wykonany, co również podoba się i rodzicom, i dzieciom.

Szachy Kukuryku Szachy Szkolne są dobrym prezentem dla pociech powyżej 5. roku życia. Materiałem wykonania zabawki jest drewno. Wymiary planszy to: 34 cm x 34 cm.

Zalety
Podkładki na spodzie pionków:

Nie trzeba się martwić o to, że podczas przesuwania pionków dojdzie do zarysowania planszy. Każdy z nich został od spodu zabezpieczony miękką podkładką, która temu skutecznie zapobiega.

Elegancki wygląd:

Na uwagę zasługuje elegancki wygląd szachów. Wszystkie elementy zostały świetnie dopracowane i są odporne na uszkodzenia.

Rozrywka dla całej rodziny:

Mimo że to zabawka przeznaczona dla dzieci, maluch może grać nie tylko ze swoimi rówieśnikami, ale też rodzicami czy starszym rodzeństwem. Szachy to dobra forma rozrywki dla całej rodziny.

Wady
Za dużo waży:

Zestaw waży ok. 700 g. Test szachów dla dzieci, który przeprowadziliśmy, pokazał, że to stosunkowo ciężka zabawka.

Gra tylko na płaskiej powierzchni:

Aby rozegrać partię szachów, należy ustawić planszę na płaskiej powierzchni. Nie można rozłożyć jej na kolanach, gdyż pionki będą się ześlizgiwać (nie mają magnetycznego spodu).

 

 

 

 

Small Foot Design “Rycerz” 6084

 

Small Foot Design “Rycerz” 6084 to specjalne szachy dla dzieci, które mają mniej niż 5 lat. Poważne figury dla dorosłych zostały w tym zestawie zastąpione bajkowymi rycerzami, księżniczką, królem oraz innymi postaciami, które maluch szybciej zrozumie. Każda figurka jest kolorowa (niebieskie oraz czerwone szaty), więc z pewnością zainteresuje dziecko.

Każda figurka ma wymiary około 2 cm x 2 cm x 4 cm. Każdą z nich bardzo łatwo trzyma się w dłoniach. Pudełko na pionki jest jednocześnie planszą. Jej wymiary wynoszą 33 cm x 33 cm x 2 cm. Ze względu na niewielkie wymiary można bez problemu przenosić oraz przechowywać szachy w każdym miejscu.

Cały zestaw jest wykonany z drewna. Każdy element wygląda estetycznie i jest dobrze dopracowany, a właśnie dzięki temu wielu rodziców uważa go za najlepszy. Warto zauważyć, że inaczej niż w klasycznej wersji, pola mają kolor beżowo-niebieski.

Small Foot Design “Rycerz” 6084 to szachy doskonale nadające się dla najmłodszych dzieci, poniżej 5. roku życia. Zabawka została wykonana z drewna. Plansza do gry ma wymiary: 33 cm x 33 cm.

Zalety
Idealne szachy dla dzieci:

Nie są to zwykłe szachy o prostym designie. Każdy pionek jest kolorowy i swoim wyglądem przypomina postać z bajki – są tu m.in. rycerze i smoki. Maluchowi łatwiej będzie przyswoić zasady gry i rozpoznać poszczególne figury.

Lakierowana powierzchnia:

Zarówno pionki, jak i plansza zostały pokryte warstwą połyskującego lakieru. To zwiększa odporność zestawu na uszkodzenia, a dodatkowo pozytywnie wpływa na jego wygląd.

Wady
Odpadające elementy z pionków:

Do niektórych pionków przymocowano nitki, które mają przypominać włosy. Część rodziców twierdzi, że nie są one solidnie przyklejone do drewna, przez co strzępią się.

Nie dla starszych dzieci:

Według starszych pociech (w wieku szkolnym) szachy wyglądają zbyt dziecinnie i nie do końca przypadły im do gustu.

 

 

 

 

Nauka gry w szachy dla dzieci

 

Gra w szachy uczy logicznego myślenia, dlatego też wiele osób wybiera tę rozrywkę dla swoich dzieci. W dobie komputerów i kolorowych filmów ciężko jednak przekonać pociechę do tego, aby usiadła spokojnie przy stole i skupiła swoje myśli. Są jednak sposoby na to, aby nauczyć dziecko grać w szachy i warto je poznać. Z pewnością tego typu aktywność wpłynie pozytywnie na pracę mózgu i przyniesie wiele innych korzyści. Z naszego rankingu dowiedziałeś się już, jakie szachy dla dzieci są polecane przez rodziców. Pora przejść do kolejnych praktycznych wskazówek.

 

 

Jakie korzyści płyną z nauki gry w szachy?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z początku nauka gry w szachy może być trudna. Aby się nie zniechęcić, warto poznać jej zalety, których jest całkiem sporo. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania potwierdziły, że dzieci umiejące grać w szachy lepiej przyswajają wiedzę matematyczną. W efekcie lepiej radzą sobie w szkole i są w stanie zdobywać bardzo dobre oceny. To przynosi korzyść nie tylko w formie imponującego świadectwa, ale też większej pewności siebie i mniejszej ilości stresu (np. związanego z problemami z przyswojeniem przerabianego w szkole materiału). Nauka gry w szachy uczy logicznego myślenia i koncentracji. Dodatkowo dzięki tego typu rozrywce maluch zdobywa wiedzę na temat tego, jak w łatwy i szybki sposób rozwiązywać drobne problemy. Zyskuje tym samym umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ostatnią, choć nie mniej ważną korzyścią jest to, że poprzez naukę dziecko może zdobyć nową pasję, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie.

 

Jak nauczyć dziecko grać w szachy?

Aby nauczyć dziecko gry w szachy, sami musimy to umieć. Nie jest to jednak jedyny wymóg. Równie ważna jest umiejętność przekazywania informacji. Jeśli nie umiemy na spokojnie tłumaczyć zasad, pociecha może szybko się zniechęcić. Pomocne mogą okazać się dostępne na rynku książki, które zawierają nie tylko cenne wskazówki na temat zasad gry, ale także wskazują, jak przekazywać wiedzę innym, szczególnie dzieciom. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko zdobyło tę umiejętność, a sami nie czujemy się na siłach wprowadzić je w tajniki, sprawdźmy czy w szkole, do której uczęszcza, nie są prowadzone dodatkowe lekcje (kółka szachowe). Dla większych pociech dobre mogą okazać się zamieszczone w Internecie filmiki, w których krok po kroku wyjaśnione jest, jak należy grać w szachy.

 

 

Kiedy rozpocząć naukę gry w szachy?

Na pytanie, kiedy rozpocząć naukę gry w szachy, można odpowiedzieć jedynie ogólnie, ponieważ wszystko zależy do umiejętności naszego dziecka. Wskazuje się, że najlepiej rozpocząć tego typu aktywność, kiedy maluch ma 4-5 lat. Jeśli zaczniemy tak wcześnie, musimy pamiętać o tym, że nauka powinna odbywać się poprzez zabawę. W innym wypadku nie zainteresujemy swojej pociechy, a możemy jedynie ją zrazić. Jak często ćwiczyć? Eksperci wskazują, że wystarczy już 1 raz w tygodniu, aby rozwijać się na tej płaszczyźnie. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym czas gry powinien wynieść ok. 30 minut. Wraz z upływem czasu możemy wydłużać lekcje do 45 minut czy nawet pełnej godziny.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status