Ranking 6 najlepszych gier dla dorosłych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 12.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Gry dla dorosłych – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

W ostatnich latach gry planszowe cieszą się dużą popularnością, sięgają po nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Duży wybór planszówek sprawia, że często nie możemy się zdecydować, na którą wersję przeznaczyć pieniądze. Z pomocą przychodzi nasz ranking, w którym zestawiliśmy najpopularniejsze gry. Ranking otwiera Rebel cywilizacja poprzez wieki 3 edycja. Jest to gra strategiczna, która pobudza wyobraźnię i pozwala podejmować graczowi różne decyzje mające wpływ na przebieg gry. Rozgrywka jest wciągająca i dostarcza zabawy na wiele godzin. Dużą popularnością cieszy się także gra Czarne historie 50 strasznych opowieści. Zadaniem gracza jest rozwikłanie różnych zagadek, dzięki czemu rozwijamy logiczne myślenie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Poradnik zakupowy – jaką grę dla dorosłych kupić?

 

Gry – zarówno planszowe, jak i komputerowe – które do niedawna były raczej wyłącznie domeną dzieci czy młodzieży, cieszą się coraz większą popularnością także wśród dorosłych. Niemniej wybór odpowiedniej, o adekwatnym do wieku poziomie trudności i dopasowanej do zainteresowań czy oczekiwań może być kłopotliwy, zarówno, jeśli kupujemy grę dla siebie, jak i na prezent. I chociaż odpowiedź na pytanie, jaką grę dla dorosłych wybrać nie jest jednoznaczna, być może z naszym poradnikiem łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Dopasowanie do wieku

Podstawową kwestią przy wyborze gry – zarówno planszowej, jak i komputerowej – jest dopasowanie jej do wieku gracza. Na opakowaniach nierzadko znajdują się naklejki sugerujące wiek gracza, jednak najczęściej są to informacje umieszczane na grach dla dzieci bądź rodzinnych, a zatem decydując się na grę oznaczoną naklejką 4-100 może okazać się, że nie będzie ona odpowiednia na przykład dla bezdzietnego dorosłego.

 

Zainteresowania

Zainteresowania to także ważny aspekt przy wyborze gry. Wiadomo, że najlepsza gra dla dorosłych  to taka, która będzie odpowiadała grającemu dorosłemu. Największe znaczenie ma to w przypadku gier komputerowych, bądź na konsole typu single player, czyli przeznaczonych dla jednego gracza. Entuzjasta historii na pewno ucieszy się z jakiejś gry o tematyce wojennej, natomiast miłośnika sportu na pewno ucieszą gry, w których można rozgrywać mecze, wyścigi czy zawody lekkoatletyczne. Warto także wspomnieć, że współcześnie, w dobie licznych limitowanych edycji gier planszowych, inspirowanych serialami czy książkami, także z planszówek można wybrać dopasowane do zainteresowań gracza. Kolejną kwestią jest także typ gry, który będzie odpowiadał graczowi. Wybierać można ze strategicznych, strzelanek, gier słownych czy karcianych w zależności od indywidualnych preferencji.

 

Ilość graczy i zastosowanie gry

Podstawowe zastosowanie gier to rozrywka i tego wyjaśniać nie trzeba. Niemniej w zależności od tego, w jakich okolicznościach i w jakim towarzystwie mamy zamiar z gry korzystać. Jeśli preferujemy samotne granie – w ramach odcięcia się i odpoczęcia od otaczającej rzeczywistości – wówczas najlepsze będą gry na komputer lub konsolę typu single player. Jeśli natomiast mamy zamiar grać w gry towarzysko, na przykład ze znajomymi, wówczas lepiej spiszą się gry typu multiplayer. Tutaj jednak należy mieć na uwadze, że zarówno gry komputerowe, jak i na konsolę najczęściej przeznaczone są dla dwóch graczy, a więc w przypadku większej ekipy znajomych może okazać się, że na swoją kolej będzie trzeba poczekać. Rozwiązaniem także przeznaczonym dla kilku graczy, jednak z nieco mniejszymi ograniczeniami, co do maksymalnej ich ilości są gry planszowe. Tutaj także wybór jest bardzo duży i odpowiedź na pytanie, jaka gra dla dorosłych jest najlepsza, nie jest wcale prosta. Jeśli szukamy gry dla entuzjastów, planszówek z rozbudowaną fabułą czy gier strategicznych, powinniśmy zdecydować się na inny typ gry niż w przypadku, kiedy potrzebujemy prostej i dynamicznej gdy na przykład do uatrakcyjniania imprez, gdzie grać będzie więcej osób, a rozrywkowa atmosfera nie ułatwia pamiętania skomplikowanych i licznych zasad. Ciekawą pozycją są także gry w edycjach podróżnych, będące zminimalizowaną bądź uproszczoną wersją znanych gier z licznymi akcesoriami ułatwiającymi na przykład rozstawienie planszy w trudnych warunkach, takimi jak pionki mocowane do planszy na magnes. Są to także gry dla dorosłych w dobrych cenach, ponieważ najczęściej są nieco tańsze niż ich pełnowymiarowe odpowiedniki. 

 

Możliwości sprzętowe 

Możliwości sprzętowe to kwestia, która bywa problematyczna, jeśli decydujemy się na zakup gry jako prezent. Nie znając zaplecza sprzętowego obdarowywanego, na przykład edycji konsoli do gry czy parametrów karty graficznej komputera, można się mocno pomylić i zwyczajnie nie trafić z prezentem. Niemniej, nawet kupując grę dla siebie, bywa, że nie zwracamy uwagi na wymagania sprzętowe, bądź zwyczajnie je ignorujemy, zakładając, że jakoś to będzie. Jeśli chcemy cieszyć się grą w każdym calu bądź chcemy, aby obdarowany na pewno mógł z niej korzystać, należy bezwzględnie sprawdzić parametry sprzętowe komputera czy konsoli i upewnić się, że spełniają wymagania gry. 

Estetyka i jakość wykonania

Estetyka i jakość wykonania nie mają bezpośredniego wpływu na rozgrywkę, jednak łatwo sobie wyobrazić, że mają znaczenie. Zarówno ładne opakowanie gry komputerowej, jak i solidne wykonanie planszówki czy kart sprawiają, że chętniej sięga się po takie wydanie i gra się przyjemniej.  W przypadku gier planszowych czy karcianych jakość wykonania ma znaczenie także z jeszcze jednego powodu – trwałości. Wiadomo, że wielokrotnie rozkładana plansza czy tasowane karty mogą ulec pewnym normalnym zniszczeniom, takim jak naddarcia czy obicie albo zagięcie rogów. Im solidniej wykonana gra, tym dłużej będziemy mogli się nią cieszyć, a takie uszkodzenia pojawią się później i będą zwyczajnie mniejsze. 

 

6 najlepszych gier dla dorosłych. Opinie w 2021 roku

 

Chociaż gry do niedawna były domeną dzieci i nastolatków, to od kilku lat trend zdaje się odwracać i po tradycyjne planszówki czy nieco bardziej współczesne gry na komputer, czy konsolę sięgają coraz chętniej dorośli. Przeznaczone dla nich gry różnią się od dziecięcych poziomem skomplikowania, fabułą czy wielkością elementów, dlatego dobrze sięgać po gry dopasowane do swojej grupy wiekowej. Na pytanie, po które dokładnie warto sięgnąć, pomoże odpowiedzieć poniższy ranking gier dla dorosłych.

 

Gry planszowe dla dorosłych

 

1. Rebel Cywilizacja Poprzez Wieki 3 Edycja 

 

Wszyscy, którzy lubią popularną grę komputerową Sid Meier’s Civilization, na pewno polubią też inspirowaną nią grę planszową Cywilizacja poprzez wieki wydawnictwa Rebel. Jest to także dobry wybór dla wszystkich, którzy, chociaż nie znają komputerowego pierwowzoru, lubią klasyczne, strategiczne gry. 

Gracze, budujący i rozwijający swoje cywilizacje, mają wręcz nieograniczone możliwości prowadzenia rozgrywki. Mogą zarówno rozwijać nowe technologie, jak i budować jednostki wojskowe (zarówno po to, aby się bronić, jak i wypowiadać wojny) oraz cuda świata, a także zawierać dyplomatyczne sojusze czy zmieniać ustrój swojego państwa. Możliwości jest wiele, łącznie z wyborem Elvisa Presleya na wodza swojej cywilizacji. Do rozgrywki wystarczy już dwóch graczy, a maksymalnie zasiąść może czterech. Należy jednak mieć świadomość, że przeciętny czas gry przekracza dwie godziny. 

Według graczy to dobra gra dla dorosłych, której rozgrywka zajmuje nieco czasu, jednak uważana jest za wciągającą i interesującą. Użytkownikom podoba się także mnogość możliwości decyzji oraz jakość wykonania i estetyka wykonania planszy i akcesoriów. 

 

 

 

 

Gry logiczne dla dorosłych

 

2. Gra Planszowa Czarne Historie 50 Strasznych Opowieści

 

Gra Czarne historie to jedna z ciekawszych gier towarzyskich, która wyróżnia się brakiem górnego limitu ilości graczy, co czyni z niej bardzo dobrą grę imprezową. Zadaniem graczy jest rozwikłanie zagadki, co wydarzyło się naprawdę na podstawie wskazówek i informacji uzyskanych od mistrza tajemnic. 

W skład zestawu wchodzi aż 50 kart, co oznacza, że do rozwikłania jest aż 50 zagadek. Średni czas rozgrywki to mniej niż godzina, dzięki czemu gra nie może się znudzić ani dłużyć. Sama gra jest także mało wymagająca pod względem miejsca – niepotrzebny jest ani stolik na rozłożenie planszy, ani szczególne oświetlenie pomieszczenia, wystarczy tylko możliwość słyszenia pozostałych graczy. 

Czarne historie to dobra i tania gra dla dorosłych, która świetnie spisze się nie tylko na imprezie. Gracze doceniają ją za zróżnicowany poziom trudności i dobrze zbudowane historie, które należy odkryć. Na plus oceniane jest także niewielkie opakowanie, dzięki czemu grę można łatwo zabierać w podróż. 

 

 

 

 

Gry dla dorosłych PC

 

3. Red Dead Redemption 2 

 

Red Dead Redemption 2 to prawdziwa gratka dla entuzjastów gier komputerowych. Wcielając się w postać Arthura Morgana mamy przed sobą do podjęcia mnóstwo decyzji mających mniejszy lub większy wpływ na dalsze losy rozgrywki oraz ogromną mapę do pokonania, na której znalazło się mnóstwo pięknych krajobrazów i ciekawych miejsc. 

Zarówno grafika, wypełniona dopracowanymi wizjami miast i miasteczek Dzikiego Zachodu, jak i fabuła, wymagająca od gracza podejmowania decyzji (nierzadko sprzecznych z interesami jego towarzyszy), na pewno spodoba się graczom znającym poprzednią wersję gry. Ciekawa jest także możliwość polowania na dostępne w świecie zwierzęta, zarówno w celu zdobycia mięsa, jak i materiału niezbędnego do wykonania różnych przedmiotów. 

Opinie o grach dla dorosłych, zwłaszcza tych komputerowych, bywają naprawdę różne, jednak w przypadku wydania Red Dead Redemption są całkiem zbieżne i pozytywne. Użytkownicy chwalą grę za mnogość pobocznych wątków, wymuszających dodatkowe czynności i uatrakcyjniających grę, ale także za klimat oraz grafikę. 

 

 

 

 

Gry słowne dla dorosłych

 

4. Gra Planszowa Rebel Tajniacy: Bez Cenzury 

 

Miłośnikom gier słownych do gustu powinna przypaść propozycja wydawnictwa Rebel, czyli gra Tajniacy: Bez cenzury. Bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w kameralnym gronie, jak i w większym towarzystwie, ponieważ minimalna ilość graczy potrzebnych do rozgrywki to zaledwie dwóch, natomiast maksymalna nie jest określona. Przeciętny czas rozgrywki to zaledwie kilkanaście minut, przez co gra jest dynamiczna i się nie nudzi.

Zasady gry są bardzo proste – gracze dzielą się na dwie rywalizujące ze sobą drużyny, które muszą odgadnąć hasła. Oczywiście, nie jest to takie proste, ponieważ w jednej turze szef wywiadu może podać tylko jedno hasło związane z utajnionymi kryptonimami, natomiast przeciwnicy próbują odgadnąć jak najwięcej, w kartach czają się pułapki.

Tajniacy: Bez cenzury test gier dla dorosłych bez wątpienia zdają na piątkę. Nie tylko dlatego, że hasła – jak sama nazwa gry wskazuje – nie są ocenzurowane, ale także dlatego, że rozgrywka jest dynamiczna oraz najczęściej dostarcza zespołom mnóstwo śmiechu. Gracze najchętniej chwalą tę edycję popularnej gry za ciekawe hasła oraz estetyczne wydanie, chociaż ich uwadze nie umykają też takie zalety, jak atrakcyjna cena czy brak skomplikowanych zasad. 

 

 

 

 

Gry dla dorosłych PS4

 

5. Ghost of Tsushima Gra PS4 

 

Ghost of Tsushima to jedyny przedstawiciel gier dla dorosłych na konsolę w tym rankingu. Jest to wydana przez Sony Interactive Entertainment polska gra akcji z gatunku TPP, czyli takiego, który pozwala obserwować bohatera z perspektywy trzeciej osoby. To naprawdę wciągająca pozycja, w którą możemy grać, jeśli tylko mamy konsolę Playstation. 

Gracz wciela się w postać Jin Sakai, jednego z ostatnich ocalałych członków swojego klanu, który podejmuje się ochrony ludu i odzyskania swojej ziemi. Gra toczy się w otwartym świecie, mapa jest nie tylko bardzo rozbudowana, ale także porządnie zrobiona, z dbałością o detale i wysoką jakość grafiki. 

Gracze chwalą grę przede wszystkim za grafikę, chociaż nie szczędzą równie ciepłych słów tak zwanej grywalności. Ze względu na rozbudowaną fabułę i mapę wypełnioną dodatkowymi misjami, gra charakteryzuje się dużą grywalnością, co oznacza, że jest ciekawa i wciągająca. 

 

 

 

 

Gry towarzyskie dla dorosłych

 

6. Gra Planszowa MDR Znamy Się 

 

Znamy się to wyjątkowa pozycja w rankingu z kilku powodów. Przede wszystkim uwagę przyciągają rysunki Andrzeja Mleczki, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kolejną rzeczą, która wyróżnia grę planszową, jest jej niekonwencjonalna formuła, wymagająca gry w parach i pozwalająca sprawdzić, jak dobrze znamy swojego partnera. Oczywiście, do gry możemy – o ile tylko wystarczy nam odwagi – zaprosić także zaprzyjaźnione pary. 

Zestaw do gry składa się z dwustronnej planszy (wybór planszy zależy od liczby uczestników rozgrywki) oraz karty z zadaniami lub pytaniami z różnych związkowych kategorii. Celem gry jest dotarcie do mety jak najszybciej. Po drodze zbierane są żetony Kupidyna, które są pewną związkową walutą, pozwalającą nabyć u partnera różne prezenty, takie jak masaż, zakupy czy zimne piwo.

Użytkownicy doceniają tę grę nie tylko za estetyczne wykonanie i grafiki Andrzeja Mleczki, ale także za ciekawą i oryginalną formułę. Świetnie sprawdzi się zarówno u par z mniejszym stażem, które dopiero się poznają, jak i u tych, którzy znają się już długo, ale chcą przekonać się, czy na pewno wiedzą o sobie wszystko.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir