Buty piłkarskie ranking  

Ostatnio aktualizowane: 23.09.18

 

Mecz przed Tobą, a tu Twoje najlepsze buty do piłki właśnie się rozleciały? Nie panikuj, wybraliśmy Ci najlepsze buty obecnie dostępne na rynku. Wielu klientów tak oceniło buty Nike Hypervenomx Proximo Neymar IC. Dlaczego są najlepsze? Może dlatego, że zostały zaprojektowane przez znanego i cenionego, brazylijskiego streetartowca – Bruno. A może dlatego, że design tych butów jest oparty na wzorach skopiowanych z tatuaży na łydkach Neymara? Buty te mają miękką i elastyczną cholewkę, która dopasuje się do każdej stopy. Dobre trzymanie stopy w bucie gwarantują natomiast włókna Flywire, które umożliwiają jej naturalny ruch podczas biegu, a równocześnie dają jej niezbędne podparcie. Niskoprofilowa podeszwa Phylon jest dostosowana swoją przyczepnością do nawierzchni w hali sportowej. Buty te również są wyposażone w system ACC2, który zapewnia przyczepność do mokrego podłoża. Najlepiej w tym obuwiu będą się czuły osoby posiadające zwykłą lub wąską stopę o normalnym podbiciu. Gdybyś jednak szukał butów dla osób o wysokim podbiciu, to zainteresuj się modelem Adidas Jr Ace 17.3 Tf 223, równie dobrym, a przeznaczonym dla takich osób.

 

 

Jakie buty piłkarskie kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Tym razem coś dla prawdziwych mężczyzn, bo który z nich nie interesuje się piłką nożną? To, jakie są najlepsze buty piłkarskie, okazuje się całkiem skomplikowanym pytaniem, jak się w nie zagłębimy, na które niełatwo znaleźć odpowiedź. Dlatego dziś postaramy się opisać cechy różnych butów piłkarskich ze względu na ich przeznaczenie, umiejętności i oczekiwania użytkownika, a także ze względu na rodzaj nawierzchni, na jakiej gra się odbywa.

 

 

Dla kogo?

Przede wszystkim inne buty wybierze profesjonalista piłki nożnej, który gra w piłkę zawodowo. Panowie ci zaczynający grę od najniższych lig stopniowo wraz ze wzrostem swych umiejętności, również potrzebują coraz bardziej profesjonalnych butów. Bowiem buty profesjonalne są nie tylko wykonane z najwyższej jakości materiałów, ale też mają odpowiedni profil cholewki, wkładki i podeszwy. Oczywiście wraz z tymi wszystkimi wyspecjalizowanymi cechami butów rośnie też ich cena.

Buty półprofesjonalne, bądź inaczej nazwane – treningowe, to buty zbliżone jakością do profesjonalnych, jednak zostały wykonane z bardziej ekonomicznych materiałów w mniej istotnych częściach buta, przez co ich cena jest nieco niższa od wersji profesjonalnych.

Buty amatorskie to takie, które mają wszystkie cechy buta piłkarskiego, ale przeznaczone są do okazjonalnej gry, gdzie but nie jest narażony na znaczne przeciążenia, przez co nie ulega tak szybkim zniszczeniom i materiały zastosowane mogą być o mniejszej trwałości, co znacznie obniża koszty ich zakupu.

 

Profil zawodnika

Profesjonalne buty piłkarskie, a także część butów amatorskich mają również swoje przeznaczenie ze względu na pozycję gracza. Każdy z producentów określa, do jakiej pozycji na boisku buty są polecane. Bowiem, gdy grasz na skrzydle potrzebujesz kontroli w dryblingach i buty przeznaczone dla skrzydłowych takie cechy mają. Dla piłkarzy środka producenci butów ulepszają jakość podania i dokładny przerzut. To samo się tyczy butów obrony czy ataku. Sprawdź, więc na opakowaniu butów, dla kogo producent poleca upatrzone przez Ciebie korki.

 

Materiał wykonania

Tu mamy do wyboru właściwie dwa materiały: skórę i materiały sztuczne, czyli syntetyki. Buty skórzane wymagają od użytkownika więcej pielęgnacji, częściej trzeba je myć i czyścić, bo inaczej skóra twardnieje i robi się mniej elastyczna. Syntetyki, oczywiście też wymagają czyszczenia, jednak nieczyszczone, nie zmieniają swoich właściwości. Gdy zdecydujesz się na zakup butów skórzanych to wybierz rozmiar ściśle dopasowany, bo skóra ma tendencję do rozchodzenia się, i podczas użytkowania buty stają się luźniejsze. Przy syntetyku rozmiar nie ulega zmianie i tyle, ile luzu w butach będziesz miał przy ich kupnie, tyle będzie podczas użytkowania.

 

Jakie buty piłkarskie wybrać – rodzaje

Najważniejszy jednak podział butów piłkarskich zależny jest od miejsca, gdzie zamierzamy je używać. Zasadniczo dzielimy je na Lanki, czyli buty na twarde powierzchnie, oznaczone symbolem FG (Firm Ground), kolejne to wkręty, przeznaczone na nawierzchnie miękkie, mają one symbol SG (Soft Ground), kolejne to turfy, albo śniegówki oznaczone, jako TF (Turf), oraz buty przeznaczone do gry halowej z oznaczeniem IN (Indoor). Każdy rodzaj butów posiada wyspecjalizowaną podeszwę do określonego podłoża, więc jeśli jesteśmy zapalonym amatorem sportu i gramy raz na hali, a innym razem na boisku trawiastym, to powinniśmy się zaopatrzyć w obuwie do obu nawierzchni.

Najpopularniejsze obuwie piłkarskie to buty Lanki. Mają one plastikową podeszwę lub plastikowe, czy gumowe kołki. Kołki, w zależności od producenta, mogą być okrągłe lub w kształcie płytek. Są one niewysokie, więc dobrze się w nich biega. Buty te są przeznaczone na zwykłą płytę boiska i różne inne twarde nawierzchnie. Lanki również dobrze się spisują na sztucznych murawach, gdzie jest kilkucentymetrowe włosie, z wysypanym gumowym granulatem.

Jednak specjalistami do sztucznej trawy są buty Turfy. Buty te również dobrze się sprawują na zmrożonej nawierzchni i często są również nazywane śniegówkami. Taki rodzaj buta ma w podeszwie kilkadziesiąt niewielkich, gumowych koreczków. Jest ich tam znacznie więcej niż w lankach. Zapewniają one dobrą stabilność i przyczepność na twardej powierzchni.

Natomiast na grząskie boiska, gdzie jest mokro i błotniście są polecane wkręty. Są one wyposażone na podeszwie w sześć wkręcanych kołków. Kołki te można wymieniać za pomocą specjalnego klucza. Kołki mogą być wykonane ze stali, bądź aluminium. Tego typu buty mogą się też dobrze sprawdzić na po prostu mokrym boisku. Buty takie zapobiegają ślizganiu się na mokrej, śliskiej czy grząskiej nawierzchni. Jednak ten rodzaj butów jest specyficzny i należy najpierw spróbować, czy będzie nam ten typ odpowiadał, bo nie wszyscy umieją się przyzwyczaić do tych „szpilek”.

Gdy Twoje mecze rozgrywają się na hali, to powinieneś się zaopatrzyć w buty „halówki”. Takie buty są wyposażone w gładką podeszwę, często kauczukową, która ma zapewniać dobrą przyczepność do nawierzchni hali. Ze względu na specyfikę gry halowej, gdzie częściej używa się szpicu buta do odbijania piłki, buty takie często na czubku mają wzmocnienie wykonane z zamszu lub plastiku.

Do mniej popularnych odmian należą jeszcze buty miksy i są to buty Lanki z dołożonymi kołkami do wkręcenia, dzięki czemu mogą pełnić one dwojaką funkcję: na boiska twarde i z kołami na grząskie.

Natomiast multilanki to połączenie butów Lanki z butami Turfy. Mają one dużo malutkich, plastikowych korków i pozwalają na grę na sztucznej murawie.

Choć niejedne buty można by wykorzystać na przykład w grze halowej i na twardym boisku, albo na trawie i na sztucznej nawierzchni, to pamiętaj, że producent daje gwarancję na buty tylko przy właściwym ich wykorzystaniu. Gdy założysz buty halowe na grę na boisku zewnętrznym i buty ulegną uszkodzeniu, to producent prawdopodobnie nie uzna reklamacji na nie argumentując, że były używane niezgodnie z przeznaczeniem.


Najlepsze buty piłkarskie – wygoda

Zawsze też przy kupowaniu butów piłkarskich kieruj się wygodą. Niezależnie, czy są to buty piłkarskie w dobrych cenach, czy też celujesz w najdroższe modele, dobierz do swojej stopy buty tak, aby były dobrze dopasowane. Dobre buty potrafią zwiększyć pewność siebie piłkarza, bo podania są dokładniejsze dzięki większej kontroli nad piłką. Dokonując wyboru butów zauważ, że poszczególne modele są też adresowane dla osób z małym, zwykłym lub wysokim podbiciem i podobnie dla wąskiej, zwykłej i szerokiej stopy.

Każdy producent powinien zamieszczać taką informację na opakowaniu swojego produktu, wybierz więc właściwy model ze względu na budowę Twojej stopy. Jeśli masz taką możliwość, przymierz buty w pełnym ekwipunku, czyli z założonymi ochraniaczami i skarpetogetrami. Postaraj się aby mieć możliwość założyć buty i pochodzić w nich godzinę lub dwie. Dopiero po takim czasie da się określić, czy buty są odpowiednie i nigdzie Cię nie uciskają.

 

 

Najlepsze buty piłkarskie w 2018 roku

 

Gdy już się zapoznałeś z rodzajami butów piłkarskich, na pewno już wiesz, jakie obuwie będzie odpowiednie dla Ciebie. Poniżej przedstawiamy ranking pięciu czołowych wyrobów, być może któryś z nich jest właśnie odpowiedni dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Nike Hypervenomx Proximo Neymar IC 

 

Idealnie dopasuje się do Twojej stopy but piłkarski Nike Hypervenomx Proximo Neymar IC posiadający cholewkę z cienkiego i elastycznego materiału. But jest przeznaczony dla osób z normalnym lub nieco podwyższonym podbiciem oraz dla wąskiej lub normalnej stopy. Gdy Twoje podbicie jest niskie, możesz wykorzystać wyprofilowaną wkładkę z odzwierciedlonym, niskim podbiciem.

But zyskał swą popularność nie tylko ze względu na walory techniczne, ale również ze względu na swój wygląd, który został zaprojektowany przez brazylijskiego streetartowca – Bruno, i zawiera motywy zdjęte z łydek Neymara. Stylowy jest również oryginalny, asymetryczny sposób sznurowania buta. W szkielet tego modelu zostały wplecione włókna Flywire, które zapewniają odpowiednie wsparcie stopie, a jednocześnie nie blokują jej naturalnych ruchów.

Mimo, że buty swoim przeznaczeniem definiują używanie ich w rozgrywkach halowych, to podeszwa ich została pokryta systemem ACC2, który zapobiega poślizgom na mokrej nawierzchni. Opinie o butach piłkarskich Nike Hypervenomx Proximo Neymar IC przekazują, że but jest wygodny i wytrzymały, a jego podeszwa z Phylonu gwarantuje doskonałą przyczepność na hali.

 

 

 

 

Adidas Jr Ace 17.3 Tf 223 

 

Jeśli jesteś atakującym w swojej drużynie piłkarskiej, to może przydadzą Ci się buty Adidas Jr Ace 17.3 Tf 223. Są to buty juniorskie z podeszwą typu turf (z małymi korkami). Tego typu podeszwa nadaje się do gry na sztucznych nawierzchniach, nawierzchni zmrożonej, a także latem, gdy murawa piłkarska jest sucha i twarda.

Można je również wykorzystać do gry na hali, ale ich przyczepność będzie mniejsza niż butów halowych. Jednak używanie butów na powierzchniach innych niż sztuczne, w przypadku ich uszkodzenia, może prowadzić do utraty gwarancji na nie. Buty mają symetryczny układ sznurowania i klasyczny, wysoki kształt pięty. Dzięki temu but zapewnia bezpieczeństwo stawu skokowego.

Cholewka jest wykonana z syntetycznego materiału, a kształt buta przeznaczony jest dla osób ze stopą o zwykłej szerokości, lub nieco szerszej, a także o zwykłym lub nieco podwyższonym podbiciu. Piłkarze, którzy używają ten produkt przekazują, że buty są dobrze i ładnie wykonane.

 

 

 

 

Puma Evospeed Tricks 5.5

 

Dla dzieci natomiast możemy polecić model butów piłkarskich Puma Evospeed Tricks 5.5. Każdy młody piłkarz będzie miał w tych butach pełną kontrolę nad piłką, bowiem cholewka tego buta została wykonana z wysokiej jakości syntetycznych materiałów, które dobrze utrzymują stopę, a jednocześnie pozwalają jej na naturalny ruch. Podeszwa zaś, wykonana w innowacyjnym systemie SPEEDTRACK zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża, a także wykonywanie szybkich manewrów i zwrotów.

Puma Evospeed Tricks 5.5. są przeznaczone do gry na sztucznej trawie. Buty te mają niecodzienny design, gdzie jeden z butów ma przód buta czerwony, podczas gdy drugi ma żółty. Buty powstały, bowiem po tym, jak kameruński internacjonał Rigobert Song podczas mistrzostw świata we Francji wystąpił w butach firmy PUMA o różnym kolorze na każdej nodze.

W świecie piłkarskim taka odważna kolorystyka ma przykuwać uwagę widzów do gry piłkarza, a jednocześnie utożsamiać go z odwagą i skutecznością na boisku. Buty, obok atrakcyjnego wyglądu, są według ich użytkowników wygodne trwałe i wysokiej jakości Jednym słowem są to dobre i tanie buty piłkarskie.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Nike JR Mercurial Victory CR7 

 

Nike JR Mercurial Victory CR7 to buty piłkarskie z podeszwą FG przeznaczoną na twardą murawę. FG czyli Firm Ground – dosłownie tłumaczone – „twarde podłoże” definiuje te buty do używania na boiskach trawiastych o twardym podłożu, a więc raczej suchych lub nieznacznie wilgotnych, ale na pewno nie grząskich. But jest dopasowany do stopy dzięki kołnierzowi Dynamic Fit, który również zapewnia odpowiednie wsparcie stopie, a także daje poczucie precyzji nad wykonywanymi ruchami na boisku.

Cholewka natomiast została wykonana z cienkiego, syntetycznego materiału. Jest to wytrzymały materiał zapewniający trwałość produktu. Wewnątrz buta użytkownik znajdzie wkładkę EVA wykonaną z miękkiej pianki, która gwarantuje dobrą amortyzację stopy. Gdy firma Nike wypuściła na rynek pierwsze buty linii Mercurial, to jeden z pierwszych modeli zaprezentował podczas meczu Cristiano Ronaldo.

Użytkownicy zaś zwracają uwagę na system przyczepności w tych butach, który dzięki anatomicznemu podbiciu podeszwy, systemowi trzymania stopy i specjalnemu profilowaniu trójwymiarowej płytki z korkami o precyzyjnym rozmieszczeniu, pozwalają na dynamiczną grę, a więc szybkie zatrzymanie i błyskawiczny start piłkarza.

 

 

Adidas Ace 16.1 Primeknit SG

 

Natychmiast po założeniu buta Adidas Ace 16.1 Primeknit SG dopasuje się on do Twojej stopy. Dzieje się tak dzięki cholewce Primeknit, która w sposób naturalny doskonale przylega do stopy, co przekłada się na doskonałe panowanie nad wszelkimi ruchami stopy. Wokół kostki but ma kołnierz dociskowy Purecut, który pomaga w dopasowaniu buta na całej długości stopy.

Wewnętrzny system wsparcia Techfit dba o stabilizację stopy w każdej płaszczyźnie, a Control Fit zapewnia dodatkową stabilizację w okolicach pięty. Natomiast struktura podeszwy Ground Control 2.0 pozwala piłkarzowi na doskonałą przyczepność do podłoża i świetny kontakt z piłką. Podeszwa ta, typu SG zawiera sześć korków, które można wymieniać za pomocą specjalnego klucza. Korki takie mogą być aluminiowe, bądź stalowe.

„Wkręty” to buty na grząskie boiska, ale możemy je również wykorzystać do mokrej murawy w dobrym stanie. W zestawie wraz z butami użytkownik otrzymuje klucz do wkrętów, oraz worek do przechowywania butów. W rankingu butów piłkarskich model ten zyskał uznanie klientów, tak samo, jak mistrza Europy z 2016 roku Renato Sanchesa.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...