Nawigacje GPS ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.07.20

 

Jaką nawigację GPS kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nawigacje GPS mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób twierdzi, że tego typu urządzeniom nie należy ufać, inny uważają, że w dobie zaawansowanej technologii jest to jeden z podstawowych sprzętów, jaki powinien posiadać każdy kierowca. Jedno jest jednak pewne – korzystając z takiej nawigacji nie musimy martwić się szukaniem lokalizacji na często nieczytelnej mapie. Ze względu na wiele różnych rodzajów urządzeń dostępnych w sklepach, przygotowaliśmy ten poradnik, który z pewnością odpowie na Twoje pytanie – jaką nawigację GPS wybrać.

Rodzaje

W sklepach znajdziemy coraz to więcej sprzętów, których zadaniem jest zlokalizowanie naszej pozycji na mapie i ustawianie trasy docelowej podróży. Różnią się one pod względem funkcji, parametrów i innych kwestii. Do nich zaliczamy między innymi nawigacje:

Komórkowe – najbardziej poręczne urządzenia posiadające nawigację GPS. Większość smartphonów ma już w systemie zainstalowaną tego typu aplikację, ale można również skorzystać z darmowych wersji internetowych, jak również i tych płatnych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy martwić się dodatkowymi urządzeniami, gdyż wszystko mamy w jednym. Z drugiej strony, należy jednak pamiętać, że funkcja nawigowania za pomocą satelity powoduje bardzo wysokie zużycie baterii, przez co późniejsze korzystanie z telefonu może być niemożliwe. Można jej jednak używać nie tylko w trakcie jazdy samochodem, ale także wycieczek pieszych czy rowerowych.

Samochodowe – tradycyjna nawigacja GPS przeznaczona do używania w trakcie podróży samochodem. Jest to urządzenie bardzo wygodne i proste w użyciu, nawet kiedy kierujemy pojazdem. Duży, kilkucalowy ekran dokładnie obrazuje mapę i podaje najważniejsze informacje na temat trasy, pokonanych km, przyszłej zmianie kierunku i najbliższych stacjach paliw. Zaletą takiego sprzętu jest jego intuicyjny interfejs oraz uaktualniane mapy. Z drugiej strony, tego typu nawigacja jest zwykle dość droga.

Typu odbiorniki – urządzenie umieszczane na zewnątrz. Podłączane jest do naszego telefonu, laptopa lub tabletu, umożliwia odczytanie lokalizacji na ekranie. Do zestawu dołączane jest specjalne oprogramowanie, które obsługiwane jest w systemie Windows, IOS oraz Android. Urządzenia natomiast łączą się ze sobą za pomocą Bluetooth.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Wyświetlacz – jaka nawigacja GPS jest najlepsza?

W przypadku nawigacji samochodowych, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wyświetlacz danego modelu. Taki ekran należy wybierać według własnych preferencji i pod względem przekątnej. Im większy wyświetlacz, tym czytelniejszy interfejs i łatwiejsza obsługa. Do samochodów osobowych polecamy zakup ekranu 5-calowego. Warto również przyjrzeć się ustawieniom wyświetlacza. Ważne jest, aby miał on funkcję regulacji jasności, co doskonale sprawdzi się podczas jazdy nocą.

 

Panel dotykowy

Najlepsza nawigacja GPS posiada panel dotykowy zamiast szeregu przycisków. Ma on za zadanie ułatwić nam zmienienie ustawień dotyczących mapy. Intuicyjne przyciskanie klawiszy może skończyć się przypadkowym uruchomieniem niezamierzonych funkcji, przez co łatwo możemy się rozkojarzyć na drodze.

 

Pamięć wewnętrzna

Nawigacja GPS posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną, jak również sloty na karty pamięci. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż możemy wgrać poszczególne mapy na stałe.

 

Mapy

Najistotniejszym elementem każdej nawigacji GPS są mapy. Warto wybrać model charakteryzujący się dokładnością oraz często aktualizowany. Ponadto, dobrze jest dobrać sprzęt pod względem zasięgu. Niektóre urządzenia nie posiadają wgranych map innych krajów poza mapą Polski. Mapy można również zmieniać pod względem wyświetlania z 2D na 3D.

 

System aktualizacji map

Decydując się na zakup tańszej nawigacji GPS, musimy liczyć się z tym, że za aktualizowanie map przyjdzie nam sporo zapłacić. W przypadku innych modeli, producenci często oferują kilka pierwszych darmowych uaktualnień. To nam pozwoli zaznajomić się z systemem, jak i zmianami w mapach nie wydając żadnych dodatkowych pieniędzy. W sklepach znajdziemy również nawigacje GPS, które za pomocą slotów karty pamięci odczytują mapy pobrane z Internetu. W przypadku telefonów komórkowych, google MAPS oraz innych aplikacji, stale aktualizują swoje mapy udostępniając je wszystkim za darmo.

 

Częstotliwość odświeżania pozycji

Bardzo ważną kwestią w wyborze nawigacji GPS jest częstotliwość odświeżania pozycji. Czynnik ten pozwoli nam określić, jak często odświeżana jest nasza lokalizacja na mapie. Ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza kiedy poruszamy się po mieście. Zbyt rzadkie uaktualnianie naszej lokalizacji powoduje błędne odczytywanie mapy.

 

Procesor

To, jak szybko działa nasze urządzenie, zależy również od procesora naszej nawigacji GPS. W sklepach znajdziemy modele jednordzeniowe oraz dwurdzeniowe, o różnej wartości MHz. Tańszy sprzęt to z pewnością ten jednordzeniowy. Sprawdzi się on dobrze na początek, dla osób, które nigdy nie miały styczności z tego typu urządzeniem, a dużo podróżują.

W przypadku tych, którzy poruszają się po mieście i zależy im na szybkiej nawigacji podającej dokładną lokalizację, zdecydowanie polecamy zakup modelu dwurdzeniowego, którego taktowanie procesora jest większe niż 400 MHz.

Dysk twardy

Dysk twardy występuje tylko w niektórych, nowszych modelach. Sprawdza się on w przypadku, gdy za pomocą naszej nawigacji GPS mamy zamiar odczytać inne dane.

 

Punkty POI

Punkty POI stanowią bazę punktów użyteczności publicznej. Na mapie pojawią się informacje na temat lokalizacji czarnych punktów, stacji paliw, bankomatów, restauracji czy hoteli.

 

System operacyjny

Najczęściej wybieranym systemem operacyjnym  w nawigacjach GPS jest Windows CE. Mowa tutaj o wersji 5.0 lub 6.0. Można do niego bez problemu wgrywać nowe mapy bez utraty gwarancji.

 

Bluetooth

Jeżeli zależy nam na podłączeniu naszej nawigacji pod zestaw głośnomówiący, warto jest wybrać model posiadający łączność Bluetooth, którą znajdziemy w większości sprzętów mobilnych.

 

Transmiter FM

Za pomocą transmitera FM urządzenie przesyła odtwarzaną muzykę do radia. Takie rozwiązanie gwarantuje nam dobrą jakość dźwięku  w samochodzie.

 

Złącza

Wybierając urządzenie dobrze jest zwrócić uwagę na złącza, jakie posiada dany model. Do nich zaliczamy USB mini oraz micro, jak również zwykły port USB oraz gniazdo audio do podłączenia słuchawek.

 

Jakość dźwięku

Choć dla wielu jakość dźwięku nie jest istotna przy wyborze tego typu sprzętu, należy pamiętać, że funkcja dyktowania przez lektora zmiany kierunku jazdy może być irytująca, ze względu na kiepskie głośniki danego modelu.

 

Ładowanie

Większość nawigacji GPS posiada wbudowany akumulator, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że poluzowanie przewodu spowoduje jego odłączenie. Można więc go również używać nie tylko w samochodzie, ale również podczas wycieczek rowerowych czy pieszych.

 

 

Uchwyty

Nawigację GPS montujemy na przedniej szybie samochodu. Ważne jest zatem, aby uchwyt był stabilny i solidny.

 

Nawigacje GPS w dobrych cenach

Cena nawigacji GPS zależy przede wszystkim od jakości wykonania danego sprzętu oraz producenta. Za najtańszy model zapłacimy ok. 70 złotych. Urządzenie, które posiada wiele trybów oraz map będzie nas kosztować co najmniej 200 złotych.

 

 

Najlepsze nawigacje GPS w 2020 roku

 

W dzisiejszych czasach nawigacja GPS jest urządzeniem przydatnym w każdym samochodzie. Poza tym może być wykorzystywana w trakcie trekkingu czy innego rodzaju treningu, na przykład na rowerze. To dzięki niej sportowcy nie gubią się w górach i na innych terenach, gdzie nie da się złapać zasięgu telefonu, a tym samym uruchomić GPSa na tego typu urządzeniu. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto kierować się jakością i funkcjonalnością sprzętu. Nasz ranking nawigacji GPS zaprezentuje Wam najciekawsze modele dostępne na rynku

 

Nasze zalecenia

 

Garmin Montana 680T

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się model Garmin Montana 680T. Jest to wysokiej jakości sprzęt, który nie pozwoli Ci się zgubić w górach. Systemy GPS i GLONASS umożliwiają odbieranie silnego sygnału z satelity w każdym zakątku świata. Urządzenie pozwala na precyzyjne określenie pozycji nawet w gęstym lesie.

Model ten wyposażony został w duży, 4-calowy wyświetlacz, obsługiwany dotykowo, więc użytkownik z łatwością odnajdzie swoją drogę. Oprócz tego urządzenie wyposażone jest w mapy.

Dodatkowo sprzęt ma wbudowany 8 megapikselowy aparat. Pozwoli on na robienie dobrej jakości zdjęć ze znacznikami geograficznymi. Model ten ma miejsce na kartę microSD. Funkcja zapisu śladu umożliwia zapamiętanie przebytej drogi. Wszelkie informacje można przesłać na kompatybilne urządzenia firmy Garmin.

Wygodne uchwyty dołączone do zestawu pozwalają na doczepienie sprzętu do roweru czy samochodu. Model ten zasilany jest dwoma bateriami AA. Do zestawu dołączone są baterie, kabel USB oraz ładowarka. Ta najlepsza nawigacja GPS zyskała wiele pozytywnych ocen. Użytkownicy twierdzą, że jest to trwały produkt.

 

 

 

 

GarmineTrex 10

 

Kolejną pozycję w tym rankingu zajął model Garmin eTrex 10. Jest to urządzenie, które dzięki wbudowanej mapie bazowej świata, pozwoli nam na odnalezienie pozycji w każdym miejscu. Dodatkowo, za sprawą funkcji GPS i GLONASS, sprzęt precyzyjnie i szybko ustali miejsce Twojego pobytu. Równoczesne korzystanie z obu opcji pozwala na użycie 24 satelitów.

Sprzęt został wyposażony w duży, 2,2-calowy wyświetlacz. Model ten zasilany jest dwiema bateriami AA, które pozwolą na 25 godzin ciągłej pracy.

Obudowa tej nawigacji jest bardzo wytrzymała, a całe urządzenie wodoszczelne. Oprócz tego jest odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Produkt ten idealnie nadaje się do geocatchingu. Dzięki specjalnemu trybowi użytkownik może bawić się w poszukiwanie skrzynek ze skarbami. Do zestawu dołączony jest kabel USB.

Opinie o nawigacjach GPS tego producenta są bardzo pozytywne. Firma ta specjalizuje się w produkcji tego sprzętu od 1989 roku. Produkt ten ceniony jest za łatwą obsługę i wytrzymałość.

 

 

 

 

Garmin GPSMAP 64ST

 

Kolejną propozycją na naszej liście jest Garmin GPSMAP 64ST. Jest to precyzyjny sprzęt, który nie traci zasięgu nawet na terenach, na których zwykły telefon z GPS nie może go znaleźć.

Model ten został wyposażony w systemy GPS i GLONASS, które zapewniają dostęp do 24 satelitów w jednym momencie. To właśnie one pozwalają na szybkie i precyzyjne określenie pozycji. Sprzęt ten wspaniale sprawdzi się na wycieczce rowerowej czy na grzybobraniu.

Ekran urządzenia jest duży, ma 2,6 cali i pokazuje położenie, nawet przy silnym świetle słonecznym. Jest odpowiedni dla zwolenników starszych technologii, ponieważ nie jest to urządzenie dotykowe.

Zawiera wbudowane mapy Europy. Oprócz pozycji, określa również wysokość nad poziomem morza oraz ciśnienie.

Ponadto sprzęt ten jest kompatybilny ze smartfonem. Można za jego pomocą odbierać powiadomienia z telefonu. Nawigacja zasilana jest za pomocą baterii lub akumulatora AA. Wystarcza to na 16 godzin pracy urządzenia. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za szybkość działania i łatwość obsługi.

 

 

 

 

Garmin Edge Touring

 

Następnym prezentowanym produktem jest Garmin Edge Touring. Dzięki szybkiemu określaniu pozycji, idealnie nadaje się na wycieczki rowerowe. Za pomocą tej nawigacji można wybrać trasy zarówno na drodze, jak i w lesie. Pozwala ona na planowanie ścieżek do celu i określenie kilku dróg powrotnych.

Użytkownik może wybrać, w jakim trybie chce jechać: rowerowym, turystycznym czy górskim. Urządzenie pomaga w wyborze optymalnej trasy dopasowanej do trybu jazdy.

Na tym modelu zainstalowano mapy rowerowe z całej Europy. Dzięki nim wyszukiwanie adresu docelowego jest bardzo proste. Oprócz tego, urządzenie pozwala na znalezienie ciekawych miejsc znajdujących się po drodze.

Przebytą trasę można przesłać do aplikacji Garmin Connect. Dzięki temu rowerzysta może przeanalizować przebytą drogę na urządzeniu mobilnym. Do zestawu dołączony jest kabel USB, karta microSD z mapami Europy, a także specjalny uchwyt rowerowy. Konsumenci doceniają model Garmin Edge Touring za ergonomiczny kształt i długi czas działania baterii.

 

 

 

 

Mio Cyclo 100

 

Nasz ranking zamyka urządzenie Mio Cyclo 100. Ta dobra i tania nawigacja GPS precyzyjnie określi Twoje położenie.

Jest to niewielkich rozmiarów sprzęt o wymiarach: 1,9 cm x 4,9 cm x 7 cm. Dzięki temu zmieści się w kieszeni. Ekran tego modelu ma 1,8 cala. Bateria pozwala na działanie przez około 18 godzin, więc urządzenie dobrze sprawdzi się podczas jednodniowego wypadu.

Ponadto, sprzęt oprócz funkcji GPS, ma też system rejestrowania danych dotyczących dystansu, czasu, ilości spalonych kalorii i prędkości. Informacje o ćwiczeniach można odczytywać na urządzeniu mobilnym za pomocą aplikacji Mio Share.

Produkt został wykonany z wytrzymałych tworzyw sztucznych, dzięki czemu jest bardzo trwały. Oprócz tego model ten jest wodoodporny. Do zestawu dołączony jest kabel USB, ładowarka sieciowa oraz specjalny uchwyt pozwalający na zamontowanie nawigacji na rowerze. Użytkownicy twierdzą, że jest to bardzo poręczny sprzęt, idealny na wycieczki.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status