Najlepszy śpiwór 4F

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Jaki jest najlepszy śpiwór 4F ?

 

Nie ma chyba osoby, która by nie stanęła w swoim życiu przed decyzją o zakupie śpiwora. Obecnie rynek oferuje takie bogactwo oferty w tym zakresie, że dobrze jest się najpierw zorientować, jaki śpiwór należy wybrać, biorąc pod uwagę warunki, w jakich będziemy go użytkowali.

Obecnie każdy wyrób musi mieć podany zakres temperatur, do jakich jest przeznaczony. Zwykle producenci podają trzy wartości: maksymalna, komfortowa i graniczna. Trzeba też pamiętać, że odczucia kobiet i mężczyzn dotyczących ciepłoty są różne. Kobiety potrzebują cieplejszego okrycia, aby czuć się w nim komfortowo. Norma dotycząca temperatury śpiworów N 13537 ma kilka oznaczeń. Jest to „T. max” określające maksymalną temperaturę, która jest na granicy przegrzania. Powyżej tych wskazań trzeba już śpiwór rozpinać. Oznaczenie „T. comf” określa temperaturę komfortu termicznego dla kobiety leżącej swobodnie, natomiast „T. lim” to temperatura graniczna dla mężczyzny w pozycji skulonej. A „T. min” określa temperaturę, poniżej której grozi hipotermia, zatem to oznaczenie oznacza, że w podanej temperaturze nie ma mowy o komforcie, a jedynie przetrwaniu. Kupując, więc model dla siebie najlepiej zwracać uwagę na zakres temperatur podawanych przez producenta, jako „komfortowe”.

Dla użytkownika istotny jest również rozmiar śpiwora. Jego wnętrze wszak musimy ogrzać własnym ciałem. Zatem gdy filigranowa kobieta użyje śpiwora dla mężczyzny liczącego 190 cm wzrostu może zmarznąć w nocy bo nie będzie w stanie ogrzać wolnej przestrzeni. Podobnie zresztą ów mężczyzna nie zmieści się w modelu przeznaczonym dla kobiety. Jednak trzeba pamiętać, że nie możemy się „wciskać” do śpiwora, bo ciasna przestrzeń będzie również tamować przepływ krwi, a dociskane włókniny śpiwora będą gorzej izolować. Użytkownik może wybierać między śpiworami typu „kołdra” i typu „mumia”. Pierwsze z nich o kształcie prostokątnym mają więcej luzu w środku, ale też cały śpiwór zabiera więcej miejsca. Śpiwory typu mumia są dopasowane do sylwetki i są wyposażone w kaptur, który chroni również głowę przed zimnem.

Nowoczesne śpiwory mają też rozmaite udogodnienia i dodatkowe zabezpieczenia przed zimnem. O kapturze już pisaliśmy. Kolejną sprawą, która zabezpiecza śpiwór przed dostaniem się do niego chłodu są listwy termiczne wszyte wzdłuż zamków. Podobnie ma się sprawa z kołnierzem termicznym. Dzięki niemu nie ucieka ciepło z okolic barków, a zapięcie kołnierza zwiększa też izolację w głównej komorze. Mniej istotne, ale przydatne jest, gdy śpiwór wewnątrz posiada kieszonkę na telefon, czy inne drobiazgi. Dzięki niej łatwo telefon zlokalizujesz i wyciągniesz.

 

 

4F Adventure SRU002

 

 

Najważniejsze zalety

4F Adventure SRU002 to śpiwór, który ma wszystkie najważniejsze zalety dobrego śpiwora. Mianowicie, jest on oceniany przez użytkowników, jako ciepły, a do tego charakteryzuje się niską wagą, więc przy wędrówce w górach nie będzie on dużym obciążeniem, w zimne noce w namiocie masz zapewnioną odpowiednią, termiczną ochronę, a także ochronę przed wilgocią.

 

Najważniejsze wady

Jednak ten dobry i tani śpiwór 4F, ma również wady. Użytkownicy podają, że jego objętość po złożeniu pozostawia trochę do życzenia. Według klientów śpiwór mógłby być nieco mniejszy, to łatwiej byłoby go w bagażu zmieścić.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Śpiwory 4F typu mumia doskonale nadają się do noclegów pod gołym niebem podczas wycieczek survivalowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykorzystywać w namiocie, czy na kempingu. Model 4F Adventure SRU002 nadaje się nawet do wykorzystania podczas zimnych nocy, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Wnętrze śpiwora jest odpowiednio ciepłe dla śpiącego w zakresie temperatur (+8) – (+12), ale da się śpiwór wykorzystać w warunkach (+2) – (+17). Osobę śpiącą chroni nie tylko wnętrze śpiwora, ale również kaptur termiczny, w który ten model jest wyposażony. Natomiast dobra izolacja jest zasługą wypełnienia Hollowtech. Wypełnienie to składa się z włókien poliestrowych posiadających kanaliki, w których jest powietrze. Włókna te poskręcane i wypełnione kanalikami powietrznymi zapewniają odpowiednią warstwę izolacyjną przed zimnem, a także chronią użytkownika przed wilgocią. Włókna te mają również właściwości antyalergiczne. Dodatkowo posiadają one właściwości szybkiego schnięcia, więc po wypraniu, śpiwór w krótkim czasie nadaje się do wykorzystania.

 

 

Zewnętrzna warstwa została tu wykonana z solidnego poliestru ripstop, który jest odporny na przetarcia, a także łatwy jest w czyszczeniu. Wnętrze natomiast jest pokryte mikrofibrą, która jest miękka i przyjemna w dotyku. Wymiary śpiwora wynoszą 230 x 80 x 55 cm i zaletą jego jest to, że można go połączyć z innym śpiworem tego samego typu, spiąć zamkiem błyskawicznym i powiększyć przestrzeń wewnątrz.

Gdy używasz śpiwora samodzielnie, to zapięcie go nie będzie sprawiało kłopotu, bowiem zamki zostały tak zaprojektowane, aby był do nich łatwy dostęp, a jednocześnie nie przeszkadzały podczas snu.

 

Producent pomyślał również o wygodzie użytkowników wędrujących ze śpiworem i zaopatrzył ten model w worek kompresyjny. Po złożeniu posłania i włożeniu do worka zajmuje on tak mało miejsca, jak tylko się dało śpiwór skompresować. Dzięki temu zajmuje on znacznie mniej przestrzeni niż w stanie rozłożonym i łatwo da się schować do plecaka. Waga tego modelu również jest niewielka, bo jest to zaledwie 1,2 kg.

 

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status