Najlepsza krótkofalówka Baofeng

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Jeżeli szukasz odpowiedniej krótkofalówki, to może posłużysz się opiniami innych osób, które już miały okazję korzystać ze sprzętu. Jedną z najchętniej wybieranych krótkofalówek jest Baofeng UV-5R. Sprzęt jest solidnie wykonany i bez względu na warunki atmosferyczne (wilgoć, słońce, deszcz) będzie odpowiednio działać i przesyłać sygnał. Tym, co użytkownicy uważają za największą zaletę, jest przejrzysty ekran, na którym widać wszystkie potrzebne informacje. Wielu osobom podoba się też to, że obsługa modelu nie jest skomplikowana. Po kilku dniach przyciski wybiera się już automatycznie, ponieważ bardzo łatwo można je zapamiętać. Krótkofalówkę można zabrać ze sobą w każde miejsce, nawet jeżeli nie zabierasz ze sobą torby. Jest ona na tyle mała, że możesz ją włożyć do większej kieszeni. Jeżeli z jakichś powodów prezentowany przez nas model Ci nie odpowiada, to może zainteresuje Cię sprzęt, który znajduje się na drugim miejscu, a jest nim Baofeng UV-82. Krótkofalówka ma wiele kanałów, z których można korzystać. Poza tym jest solidnie wykonana.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką krótkofalówkę Baofeng wybrać?

 

Choć trudno w to uwierzyć, że nie w każdej sytuacji możemy się komunikować przy pomocy telefonu komórkowego. W niektórych sytuacjach, jak spacer w lesie czy po górach, nie mamy zasięgu. Dlatego, jeśli często podróżujesz powinieneś zainwestować w krótkofalówkę. Ułatwi ona komunikowanie się z innymi członkami grupy. Chcemy, abyś wybrał dla siebie możliwie najlepszy model, dlatego przygotowaliśmy poniższy poradnik. Dowiesz się z niego, jaka jest najlepsza krótkofalówka Baofeng w 2020 roku. Pamiętaj jednak, że na użytkowanie większości z tych urządzeń należy uzyskać pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na którego stronach dostępne są formularze za pomocą, których złożymy dokumenty wnioskujące o pozwolenie na taki sprzęt.

 

 

Baofeng to renomowany producent przenośnych sprzętów krótkofalowych. Produkty tej marki znane są z prostej obsługi oraz dużej niezależności. Wiele urządzeń używanych jest podczas akcji ratunkowych w górach. 

Zanim podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę warto przedstawić, jak w ogóle działa krótkofalówka. Jest to urządzenie, które pełni funkcję zarówno nadajnika, jak i odbiornika poprzez wykorzystanie pasma krótkich fal. Aby przekazać informacje należy otworzyć tor łączności pomiędzy antenami przy pomocy specjalnego przycisku. Zanim zaczniesz komunikację z resztą grupy musisz skonfigurować krótkofalówki, by pracowały na tym samym kanale.

Koniecznie sprawdź moc produktu, który chcesz zakupić. Według polskich przepisów tego typu sprzęty nie mogą mieć większej wydajności niż 0,5 W. Nie zniechęca to producentów do tworzenia produktów o większej mocy, co jest niestety niezgodne z prawem. Upewnij się, jaka jest rzeczywista moc krótkofalówki, abyś nie miał problemów.

Najlepsze krótkofalówki Baofeng mają duży zasięg pracy. Dzięki temu Ty i Twoi znajomi możecie się swobodnie komunikować podczas spaceru w lesie. Pamiętaj jednak, że ukształtowanie terenu ma bardzo duży wpływ na odbierany sygnał. Duże zalesienie oraz zła pogoda na pewno będą oddziaływały negatywnie na pracę urządzenia.

Dokonując zakupu polecamy upewnić się, że produkt ma funkcję vox, czyli wysyłanie sygnału bez konieczności naciskania przycisku. Nie tylko ułatwi to korzystanie ze sprzętu, ale pozwoli nadać sygnał SOS. Innym dodatkiem jest opcja nasłuchu, która czasowo przemieni krótkofalówkę w elektroniczną nianię, gdyż pozwala bez przeszkód słuchać, co dzieje się z drugim nadajnikiem. Jeśli wraz ze znajomymi często jeździcie na gry do lasu (jak paintball) warto wybrać urządzenie z możliwością szyfrowania transmisji. Sprawi ona, że osoby postronne nie poznają treści komunikatu, co ułatwi zaplanowanie strategii.

 

 

Krótkofalówki Baofeng – Ranking

 

 

Baofeng UV-5R

 

Zachęcamy wszystkich do zakupu Baofeng UV-5R, czyli prostej w obsłudze krótkofalówki. Jest to bardzo nowoczesny i czuły sprzęt o dużym zasięgu pracy. Producent zapewnia, że model sprawdzi się w niemal każdych warunkach, w tym w powietrzu i na wodzie. Produkt bez trudu prześle sygnał w gęsto zalesionym lesie, a poza tym może też pracować przy temperaturze -30 st. C.

Gabaryty modelu są dość niewielkie, więc jego przechowywanie nie powinno stanowić trudności. Ten sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się podczas komunikacji dwukierunkowej, przy której wykorzystuje się fale VHF i UHF. Zakres pasm to 2 m i 70 cm. Obsługa krótkofalówki jest intuicyjna, więc jej nauka zajmie Ci kilka minut. Urządzenie składa się z wysuwanej anteny, niewielkiej gałki, która służy do zwiększania głośności oraz włącznika/wyłącznika. Pod ekranem znajduje się pomarańczowy przycisk, który należy nacisnąć podczas transmisji. Sprzęt ma też wbudowaną latarkę.

Według konsumentów jest to bardzo wydajny model w dobrej cenie. Posiada on liczne zabezpieczenia, jak blokada klawiszy czy funkcja czuwania, które ułatwiają używanie.

Baofeng UV-5R to krótkofalówka o mocy nadawania wynoszącej 5 W. Liczba kanałów to 19. Promień komunikacji wynosi kilkanaście metrów.

Zalety
Wykonanie:

Krótkofalówka jest solidnie wykonana. Można ją zabrać ze sobą w nieznane lub inne niebezpieczne oraz wilgotne miejsca i nie trzeba się przejmować, że zostanie ona zniszczona na skutek działania czynników zewnętrznych.

Wyświetlacz:

Duży wyświetlacz sprawia, że można z łatwością przeczytać wszystkie cyferki, które się na nim wyświetlają. Jest to łatwe nawet dla osób, które mają wadę wzroku.

Obsługa:

Krótkofalówka nie jest wyposażona w zbyt wiele przycisków, a opanowanie ich funkcjonalności jest naprawdę łatwe i nie zajmuje zbyt dużo czasu.

Dodatki:

Sprzęt ma wbudowaną latarkę, która może okazać się pomocna, gdy w czasie wędrówki po lesie zrobi się ciemno. Oprócz tego model ma wbudowane radio FM.

Gabaryty:

Model nie jest zbyt duży i dlatego można go łatwo schować w torebce lub w kieszeni kurtki. Krótkofalówka nie jest ciężka, więc można ją trzymać w dłoni przez dłuższy czas.

Wady
Wolne skanowanie kanałów:

Wiele osób uważa, że skanowanie kanałów przebiega zbyt wolno, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

 

 

 

Baofeng UV-82

 

Krótkofalówka Baofeng UV-82 to nowoczesny model dwupasmowy, który pełni funkcję dwustronnego komunikatora. Dzięki temu możesz być w kontakcie się z innymi osobami, nawet w warunkach, gdzie telefon nie ma zasięgu. Urządzenie ma wbudowaną pamięć, która jest w stanie pomieścić dane o 128 kanałach. Wymiary modelu to: długość całkowita – 28,6 cm, długość anteny – 18 cm, szerokość – 5,3 cm i głębokość – 3 cm. 

Krótkofalówka wyposażona jest w łatwe w obsłudze menu, w którym znajdują się 42 pozycje. Wyświetlacz jest dwuliniowy, a do tego bardzo czytelny. Dużym atutem jest wbudowana latarka, która ułatwia przemieszczanie się po zmroku. W urządzeniu znajduje się nowoczesny akumulator litowo-jonowy o pojemności 2800 mAh. Jest on bardzo wydajny, więc nie musisz się obawiać o wyładowanie baterii w czasie podróży. Produkt oferuje kilka cykli pracy: 3-minutowy, 54-minutowy oraz opcję czuwania.

Prezentowany sprzęt cieszy się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. Wiele osób doceniło atrakcyjny stosunek ceny do możliwości sprzętu. Ten wielofunkcyjny model umożliwia komunikację na wodzie, lądzie oraz w powietrzu. Opinie konsumentów o krótkofalówce są bardzo pozytywne.

Baofeng UV-82 to sprzęt, który ma aż 128 kanałów. Jego moc nadawania wynosi 5 W. Może on pracować w temperaturze od -20 st. C do 60 st. C.

Zalety
Wykonanie:

Na uwagę zasługuje solidne wykonanie krótkofalówki. Przyciski oraz obudowa nie ulegają uszkodzeniu nawet w ciężkich warunkach atmosferycznych.

Sygnał:

Radio oraz nadawane sygnały odbierają bardzo dobrze. Dźwięk jest bardzo czysty nawet do kilkudziesięciu metrów odległości od nadajnika, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Wyświetlacz:

Wyświetlacz krótkofalówki jest na tyle przejrzysty, że można z niego bez problemu odczytać wszystkie informacje, jakie potrzebujesz, aby komunikować się z innymi.

Gabaryty:

Sprzęt waży 130 g. Wymiary krótkofalówki to 58 mm x 110 mm x 32 mm, dlatego przenoszenie go nie stanowi żadnego problemu.

Wady
Trwałość:

Użytkownicy zauważyli, że z czasem przyciski się ścierają, więc może to być dość kłopotliwe, jeżeli nie zapamięta się ich znaczenia.

 

 

 

 

Baofeng BF-888S

 

Model Baofeng BF-888S to nowoczesna krótkofalówka, która sprawdzi się podczas spacerów po lesie, na stoku czy w czasie jazdy motorem. Produkt obsługuje częstotliwości od 400 MHz do 470 MHz. Istnieje jednak możliwość samodzielnego zaprogramowania innych stacji. Wymaga to jednak podłączenia sprzętu do komputera.

Produkt wyposażony jest w bardzo funkcjonalną latarkę LED, która na pewno przyda Ci się podczas spaceru. Prezentowany model to krótkofalówka Baofeng w dobrej cenie, która jest odporna na upadki i uszkodzenia mechaniczne. Dużą wydajność gwarantuje bateria Li-on 1500 mAh. Sprzęt jest w stanie pracować nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych, w tym w temperaturze do -30 st. C. Dzięki wbudowanej antenie, bez trudu odbierzesz sygnał nadany przez Twoich znajomych. Producent zapewnia, że zniekształcenia audio stanowią mniej niż 5%.

Opinie konsumentów o tym urządzeniu są bardzo pochlebne. Wśród zalet produktu najczęściej wymieniane są: niska cena, duża czułość oraz niewielka emisja niepożądanego hałasu. Pozwala to nadawać i odbierać przejrzyste komunikaty.

Baofeng BF-888S to krótkofalówka o mocy 2 W. Ma ona 16 kanałów i jest wyposażona w latarkę LED oraz inne elementy, które sprawiają, że użytkowanie sprzętu jest ułatwione. Jest to dobra krótkofalówka Baofeng do 60 zł.

Zalety
Jakość dźwięku:

Model jest głośny, wysyła bardzo wyraźne sygnały. Usłyszymy jego pracę, nawet gdy będzie się znajdował głęboko w torbie.

Wykonanie:

Dobre wykonanie produktu sprawia, że przetrwa on najgorsze warunki: niskie i wysokie temperatury, wilgoć, słońce oraz działanie wiatru.

Zasięg:

Zasięg sprzętu wynosi kilkadziesiąt metrów. Test krótkofalówek Baofeng pokazał, że można porozumiewać się z osobami, które znajdują się od nas w znacznej odległości.

Wady
Skomplikowana obsługa:

W komplecie nie znajdziemy instrukcji obsługi po polsku. Dlatego musimy odkryć urządzenie na zasadzie prób i błędów.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
6 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
1 year ago

To nie są krótkofalówki a radiostacje UKF(VHF) i mikrofalowe (UHF).
Wymagają zezwoleń państwowych. Użycie jest karalne pod groźbą kar pieniężnych i pozbawienia wolności. Użycie tylko w służbach państwowych i dla osób posiadających odpowiednie zezwolenia.
Radiostacja ma dostęp do wszystkich częstotliwości, jest to zabronione, praca radiostacji może spowodować straty pieniężne i utratę życia gdyż użytkownik może świadomie lub nie wysłać sygnał który zakłóci sygnał legalnej radiostacji i np. wołanie o pomoc lub komendy/instrukcje podczas pracy , obsługi maszyny zostaną nieprawidłowo zrozumiane.

Zespół NR
Admin
1 year ago
Reply to  Arkadiusz

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Według informacji, które udało nam się zebrać zastrzeżone częstotliwości to: pasmo lotnicze cywilne między 108 MHz i 137 MHz i wojskowe 225-380MHz. Prezentowane sprzęty to radiotelefony amatorskie, które pracują na zupełnie inych czestotliwościach. Nie wymagają one pozwoleń.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Arkadiusz
Arkadiusz
1 year ago
Reply to  Zespół NR

Są to radiostacje dla służby radioamatorskiej, wymagają zezwolenia i przedtem zdania egzaminu państwowego. Proszę skonsultować się z inspektoratem UKE (Urzędem Komunikacji Elektronicznej). Ponadto są to wersje rozszerzone do pracy zawodowej gdzie również wymagane jest zezwolenie państwowe. Jedynymi radiostacjami bez wymaganego zezwolenia jest certyfikowana radiostacja PMR 446Mhz i obywatelska 27Mhz (CB).

Arkadiusz
Arkadiusz
1 year ago
Reply to  Zespół NR
Zespół NR
Admin
1 year ago
Reply to  Arkadiusz

Dzień dobry,

Dziękujemy naszym czytelnikom za burzliwą dyskusję, która zmusza nas do jeszcze lepszej pracy. Skontaktowaliśmy się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, według sugestii Pana Arkadiusza. Urząd potwierdził, że są to urządzenia wymagające pozwolenia na użytkowanie. Tym bardziej dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten szczegół – uzupełniliśmy tekst o te informacje. Również Pana Wojtka pragniemy uspokoić, że wiadomości dodane w tekście, jasno przekazują informacje prawne w tym zakresie i potencjalnym klientom nie grozi łamanie prawa z powodu niedopowiedzeń w tekście.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Wojtek
Wojtek
1 year ago

Witam. I tu zespół NR się myli. Przede wszystkim prezentowane urządzenia to nie radiotelefony. Z definicji telefonu wynika że służy on do dwustronnej łączności w systemie “duplex” a więc mówimy i słuchamy jednoczenie. Radiotelefonem jest każdy telefon komórkowy. Prezentowane urządzenia to radiostacje UHF/VHF. Słowo “amatorskie” też trochę do nich nie pasuje bo jest to sprzęt co najmniej półprofesjonalny. Problem w tym że obsługuje nie tylko pasmo lotnicze ale całe mnóstwo częstotliwości wykorzystywanych przez państwowe służby takie Policja, Straż pożarna, Pogotowie, Straż Miejską, Służby Rządowe i inne. Sprzęt mimo że obsługuje pasmo PMR i LPD również jest nielegalny. Dziesięciokrotnie przekracza dozwoloną… Read more »

DMCA.com Protection Status