Lodówki turystyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Szukając lodówki turystycznej warto sprawdzić, jakie modele są polecane przez konsumentów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przeczytanie każdej opinii zajęłoby zbyt dużo czasu. Aby ułatwić Ci zadanie zrobiliśmy to za Ciebie i przygotowaliśmy rzetelny tekst składający się z opisów najchętniej polecanych sprzętów. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła lodówka turystyczna Teesa 5001, która jest na tyle pojemna, że można w niej zmieścić sporo jedzenia, w tym także ustawioną pionowo 1,5 l butelkę. Model wyposażono w solidny i dobrze wyprofilowany uchwyt ułatwiający przenoszenie. Lodówka ma szarą obudowę pozbawioną zbędnych zdobień. Zamknięcie jest szczelne, co gwarantuje dobrą izolację termiczną. Dobrej jakości lodówką turystyczną jest też Atlantic 30L. Ze względu na to, że niewiele ona waży, jej przenoszenie, nawet po pełnym zapełnieniu, nie jest zbyt męczące. Prezentowany model wymaga użycia specjalnych wkładów chłodzących. Przez samoczynnym otwarciem pokrywy chroni solidna blokada.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką lodówkę turystyczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Letnie wakacje w Chorwacji, czy weekendowe wypady w góry to długie godziny w samochodzie, w czasie których chce nam się jeść i pić. Choć te kilka lub nawet kilkanaście godzin za kółkiem każdego z nas męczy, to ma to w sobie pewien urok. Podczas takich wypraw zabieramy ze sobą mnóstwo rzeczy, a przede wszystkim – prowiant na drogę. Aby utrzymać jego świeżość jak najdłużej, z pomocą przychodzi lodówka turystyczna. Ten sprzęt zmieścisz w bagażniku, wciąż zachowując miejsce dla walizek.

Przede wszystkim zapobiega on psuciu się lub topnieniu żywności w trakcie upalnych dni.  Sprawdzi się on również w przypadku, gdy nasza stacjonarna lodówka jest już przepełniona, a my organizujemy imprezę i chcemy schłodzić napoje. Rynek oferuje nam wiele modeli, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, który podpowie, jaką lodówkę turystyczną wybrać.

Rodzaje lodówek

Lodówki turystyczne dzielą się na kilka rodzajów, głównie ze względu na rodzaj zasilania. Wyróżniamy modele:

Elektryczne – zdecydowanie najpopularniejsze na rynku. Charakteryzują się tym, że zasila się je przez gniazdo zapalniczki w samochodzie o napięciu 12 V lub 24 V. Takie rozwiązanie gwarantuje nam nieprzerwaną pracę urządzenia w trakcie naszej podróży samochodem. Ponadto, wiele z modeli lodówek elektrycznych posiada dodatkowe wkłady chłodzące, zapewniające lepsze chłodzenie. Sprzęt elektryczny często ma dwa tryby pracy: chłodzenie oraz grzanie. To sprawia, że jest niezwykle funkcjonalny i można z niego korzystać przez cały rok. Latem świetnie posłuży do zmrożenia naszych napojów, natomiast zimą utrzyma ciepłą temperaturę naszego posiłku lub herbaty. Tego rodzaju urządzenie polecamy tym, którzy spędzają za kółkiem bardzo dużo czasu, niezależnie od pory roku.

Z wkładami chłodzącymi – są najbardziej poręczne ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. Nie wymagają stałego zasilania, dlatego świetnie sprawdzą się na plaży czy pikniku. Utrzymanie temperatury w takim urządzeniu oparte jest o szczelną pokrywę, izolację pojemnika, którą jest pianka styropianowa oraz przede wszystkim specjalne wkłady. Takie wkłady umieszcza się uprzednio w zamrażalniku, aby miały maksymalnie niską temperaturę. Następnie, wkłada się je do lodówki turystycznej, aby zmroziły naszą żywność. Zapewnia to pracę przez około 12 godzin. W tym czasie będziemy mogli cieszyć się orzeźwiającymi napojami. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy planują krótsze podróże lub jednodniowe wypady na plażę. Ponadto, cena takiego sprzętu jest stosunkowo niska.

Gazowe – jest to mało popularny model lodówki turystycznej, który w trakcie chłodzenia wykorzystuje amoniak. Takie urządzenie ładuje się w samochodzie przez zapalniczkę. Jego zaletą będzie wysoka wydajność oraz energooszczędność. Z drugiej strony, lodówki gazowe jako nowość na rynku dość sporo kosztują. Niemniej jednak jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy często podróżują samochodem i nie chcą martwić się zmianą wkładów chłodzących.

 

Chłodzenie

Chłodzenie to najważniejszy parametr lodówki turystycznej, bo przecież zależy nam na uzyskaniu maksymalnie niskiej (oraz stałej) temperatury naszych posiłków i napojów. Podczas zakupu takiego urządzenia, należy więc zwrócić uwagę na temperaturę, jaką dany model może osiągnąć. Niektóre utrzymują temperaturę na poziomie 7 stopni Celsjusza, inne natomiast aż – 20 stopni Celsjusza.

Większą wydajnością cechują się lodówki elektryczne, które utrzymują niskie temperatury przez długi czas. W przypadku modeli z wkładami chłodzącymi, wiele zależy od ilości wkładów. Im więcej włożysz zmrożonych wkładów, tym dłużej utrzymana zostanie temperatura. Nie bez znaczenia pozostaje też temperatura wkładanych potraw czy napojów. Im jest niższa, tym większa jest wydajność sprzętu.

 

Waga

Waga lodówek turystycznych zależy przede wszystkim od ich wielkości, ale również od metody zasilania. Modele z wkładami chłodzącymi są najlżejsze i ważyć mogą maksymalnie 4 kg. Takie urządzenia są więc bardzo poręczne oraz łatwe w przenoszeniu, dlatego świetnie sprawdzą się na piknikach. Natomiast lodówki zasilane na gaz czy prąd są zdecydowanie cięższe.

Posiadają one dodatkowy silnik chłodzący pojemnik lodówki, który ma wpływ na wagę sprzętu. Taki model, nawet małych rozmiarów, może ważyć 10 kg. Jednak dzięki specjalnej rączce przenoszenie sprzętu nie sprawia większych problemów.

 

Wkłady chłodzące

Przenośne lodówki turystyczne to takie, które nie wymagają stałego zasilania prądem lub gazem. W tego rodzaju urządzeniach system chłodzenia działa w oparciu o specjalne wkłady chłodzące. Wkłady te są zazwyczaj dołączane do zestawu, ale można je również dokupić osobno do naszej lodówki. Takie wkłady mają pojemność średnio 440 g. Ta względnie mała wielkość pozwala na umieszczenie w pojemniku większej liczby wkładów, co poprawia cyrkulację powietrza oraz równomierne chłodzenie żywności.  

Wkłady wypełnione są nietoksycznym chłodziwem, które nie zaszkodzi naszemu jedzeniu. Ta substancja pozwala na utrzymanie bardzo niskiej temperatury: od 0 stopni do – 10 stopni Celsjusza przez czas około 18 godzin. Pozwala to na długie używanie lodówki.

Pojemność

Innym, ważnym parametrem takiej lodówki jest z pewnością pojemność. Najmniejsze modele to te, których pojemność wynosi 25 l, natomiast większych 50 l. Pamiętaj, że za większą pojemnością stoi też wyższa waga lodówki,  a tym samym jej mniejsza mobilność.

 

Jaka lodówka turystyczna jest najlepsza?

Najlepsza lodówka turystyczna to taka, która utrzyma niską temperaturę naszych napojów. Musi być przede wszystkim wydajna oraz pojemna. Dlatego tym osobom, które dużo podróżują samochodem, radzimy zakup lodówki elektrycznej. Taki model jest nieco droższy od lodówki z wkładami chłodzącymi, jednak nie będziemy musieli się martwić wzrastającą temperaturą naszych posiłków. Co więcej, lodówki elektryczne są niezwykle kompaktowe, więc nie będą zajmować dużo miejsca w aucie.

Tym, którzy nastawieni są na krótkie wypady na plażę lub pikniki, polecamy natomiast lodówki z wkładami chłodzącymi. Taki sprzęt nie jest zasilany elektrycznie, więc można go przenosić w dowolne miejsce, a jednocześnie cieszyć się orzeźwiającymi napojami. Czas pracy takiej lodówki jest jednak ograniczony.

Lodówki gazowe to większy wydatek. Osoby, które planują wydać więcej pieniędzy na taki sprzęt, na pewno się na nich nie zawiodą.

 

Lodówki turystyczne w dobrych cenach

Najtańsze lodówki turystyczne to te, które nie wymagają zasilania. Mowa tutaj o sprzęcie z wymiennymi wkładami chłodzącymi. Koszt zakupu różni się w zależności od pojemności oraz producenta wynosi od 50 złotych do kilkuset złotych.

Nieco droższym wariantem są lodówki samochodowe z zasilaniem elektrycznym.  Cena tego typu urządzeń waha się od 250 złotych do 600 złotych.

Najdroższe lodówki turystyczne to z pewnością te gazowe. Charakteryzują się najwyższą wydajnością wśród wszystkich lodówek samochodowych, kosztuje najwięcej. Za takie urządzenie będziemy musieli zapłacić co najmniej 300 złotych.

 

 

Najlepsze lodówki turystyczne w 2020 roku

 

Piknik nad jeziorem, całodzienna wycieczka, a może ognisko ze znajomymi na łonie natury? W takich sytuacjach przenośna lodówka okazuje się być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jak wybrać odpowiedni model, na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź nasz ranking lodówek turystycznych i kup odpowiednie urządzenie, dzięki któremu będziesz cieszyć się zimnymi napojami w każdym miejscu.

 

Nasze zalecenia

 

Teesa 5001 

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez lodówki turystycznej Teesa 5001, której pojemność wynosi 32 l. W środku mieści się sporo rzeczy, więc można przechowywać jedzenie dla większej grupy osób. W pojemniku można postawić 1,5 l butelkę. Dokładne wymiary produktu to: 36 cm x 28 cm x 44 cm, a jego waga jest równa 4,6 kg.

Lodówka turystyczna wbrew pozorom nie przyda się tylko latem, ale też jesienią czy nawet zimą. Rekomendowany przez nas model ma funkcję chłodzenia i grzania. Urządzenie potrafi chłodzić do 22 st. C poniżej temperatury otoczenia. Lodówka może być zasilania z sieci 230 V, a także z użyciem gniazda zapalniczki samochodowej 12 V.

Użytkownicy zgodnie twierdzą, że warto kupić sprzęt Teesa 5001. Lodówka ma wydajny system cyrkulacji powietrza, szczelne zamknięcie, a także dobrej jakości izolację termiczną. To wszystko sprawia, że urządzenie dobrze spełnia swoje zadanie.

Teesa 5001 to lodówka turystyczna o wymiarach: 36 cm x 28 cm x 44 cm. Sprzęt waży 4,6 kg. Obudowa ma szary kolor.

Zalety
Funkcjonalność:

Prezentowana lodówka turystyczna ma funkcję chłodzenia (od 18 st. C. do 22 st. C poniżej temperatury otoczenia). Dodatkowo sprzęt ma także opcję grzania do 65 st. C. Podane temperatury wahają się w zależności od aktualnych warunków.

Zasilanie:

Model może być zasilany z sieci 230 V lub z gniazdka zapalniczki samochodowej. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu możemy korzystać ze sprzętu w różnych miejscach.

Tryb ECO:

Użytkownicy doceniają to, że lodówka turystyczna Teesa 5001 może działać w trybie ECO.

Pojemność:

Z uwagi na to, że pojemność modelu wynosi 32 l możemy być pewni, że w środku zmieści wszystko to, co nam potrzebne. Zaletą jest również spora wysokość lodówki (możliwość przenoszenia 1,5 l butelki).

Przenoszenie:

Model wyposażono w dobrze wyprofilowaną rączkę pozwalającą na jego wygodne przenoszenie.

Wady
Zarysowania:

Po dłuższym czasie użytkowania na obudowie mogą pojawić się drobne zarysowania.

 

 

 

 

Atlantic 30L

 

3.Atlantic 30LNa trzecim miejscu zamieściliśmy dobrą i tanią lodówkę turystyczną Atlantic 30L. Jest to duża, lekka i niezwykle poręczna propozycja na rodzinne wyjazdy. Jej pojemność to aż 30 L, a wymiary to 38,5 cm x 40,5 cm x 30 cm. Zaletą jest też waga – zaledwie 2,1 kg, dzięki czemu nawet przy dużym wypełnieniu będzie lżejsza, niż inne modele.

Chociaż ma dość efektywną izolację, w porównaniu do naszych poprzednich propozycji krócej utrzymuje niską temperaturę. Oczywiście ma to związek z tym, że lodówka ta nie jest zasilana prądem jak dwie poprzednie propozycje. Żeby zachować odpowiednią temperaturę należy umieścić w niej specjalne wkłady chłodzące.

Efektywność lodówki zależy więc w dużej mierze od zakupionych wkładów. Z drugiej zaś strony warto zauważyć, że ma atrakcyjną pojemność – 30 litrów. Jednocześnie jest lekka, a więc świetnie sprawdzi się w czasie biwaków, czy pikników. Model ten ma wbudowaną blokadę w uchwycie zapobiegającą samoczynnemu otwarciu.

Ta dobra i tania lodówka turystyczna jest wysoce ceniona przez użytkowników, którzy docenili nie tylko jej pojemność, ale również jakość wykonania.

Atlantic to bardzo dobra lodówka turystyczna do 200 zł. Jest to urządzenie na wkłady chłodzące, które należy dokupić. Pojemność produktu wynosi 30 l, a jego wymiary to: 38,5 cm x 40,5 cm x 30 cm.

Zalety
Waga:

Prezentowane urządzenie waży zaledwie 2,1 kg. W efekcie jest to jedna z najlżejszych propozycji w naszym zestawieniu. Dzięki temu lodówka jest bardzo mobilna.

Izolacja:

Ze względu na bardzo dobrą izolację, model ten jest stosunkowo wydajny.

Pojemność:

W lodówce zmieścimy aż 30 litrów produktów spożywczych. Jest to dość duży model w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku.

Blokada:

Ze względu na blokadę w uchwycie, nie musimy obawiać się o samoczynne otworzenie lodówki i wysypanie się jej zawartości.

Wady
Utrzymanie zimna:

Jest to lodówka na wkłady chłodzące. Aby była wydajna, musimy w niej umieścić sporo takich wkładów, które zajmują dużo miejsca.

 

 

 

 

Camry CR 8061

 

4.Camry CR 8061Lodówka turystyczna Camry CR 8061 to nasza czwarta propozycja, którą naładujemy za pośrednictwem kabla. Można ja podłączyć do sieci elektrycznej 230 V lub gniazda zapalniczki o mocy 48 W – 12 V w samochodzie. To idealna propozycja dla biwkaowiczów. Jej największą zaletą jest duża komora chłodząca o pojemności 45 l i wymiarach 45cmx30,4cmx33,7cm.

Stanowi więc świetne rozwiązanie dla dużej rodziny. Ze względu na gabaryty możemy mieć trudność z jej przenoszeniem, aczkolwiek dla wielu osób takie rozmiary są zaletą. W lodówkach przenośnych nieczęsto można zmieścić duże butelki z napojami, dlatego w tym przypadku stworzono specjalnie wyprofilowaną pokrywę, która pozwala postawić kilka butelek o pojemności 1,5 l.

Nie można też zapomnieć, że pokrywa jest zamykana na wygodne zatrzaski, co dodatkowo zabezpiecza przenoszone napoje, czy żywność. Atut produktu to również specjalna izolacja termiczna obudowy umożliwiająca utrzymywanie stałej temperatur, niższą nawet o 20 st. C od temperatury otoczenia.

Wygodna rączka pozwala na swobodne przenoszenie lodówki, co potwierdzają opinie zadowolonych użytkowników.

Camry CR 8061 to urządzenie o pojemności aż 45 l. Jego wymiary to 45 cm x 30,4 cm x 33,7 cm. Sprzęt ten można podłączyć do sieci elektrycznej lub gniazda zapalniczki samochodowej.

Zalety
Pojemność:

Camry CR 8061 to propozycja dla biwakowiczów, którzy chcą zabrać ze sobą bardzo dużo rzeczy, gdyż pojemność lodówki wynosi aż 40 l.

Zamykanie:

Produkt ma zatrzaski, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenie przed wysypaniem się zawartości lodówki. Jest to niezawodne rozwiązanie, gdy na przykład podróżujesz autem terenowym lub też przemieszczasz się trzymając lodówkę w dłoniach.

Izolacja:

Lodówka ma bardzo dobrą termoizolację. Utrzymuje temperaturę o 20 st. C niższą od tej, która panuje na zewnątrz urządzenia.

Wady
Cena:

Lodówka kosztuje prawie 400 zł, co dla wielu osób jest dość wygórowaną ceną.

Mobilność:

Ze względu na brak paska, przenoszenie tej lodówki jest kłopotliwe.

 

 

 

 

Waeco Tropicool Classic TC-21FL

 

5.Waeco Tropicool Classic TC-21FLTermoelektryczna Waeco lodówka samochodowa Tropicool Classic TC-21F to nasza ostatnia propozycja. Jest to najdroższy model w tym zestawieniu. Jednocześnie wyróżnia go najniższą temperatura chłodzenia. Przede wszystkim mamy tutaj pełną izolację z pianki poliuretanowej, system Peltiera, elektryczny panel sterowania oraz wytrzymałą konstrukcję.

Zaletą jest też tryb chłodzenia w zakresie od +1 do +15 stopni Celsjusza (do 30 stopni poniżej temperatury otoczenia), czyli najlepszy wynik w naszym zestawieniu. Ma jednak dwie istotne wady – waga oraz pojemność. Zaledwie 21 litrów może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem dla większych rodzin, a 7 kg wagi sprawia, że jest to niezbyt poręczne rozwiązanie.

Jeśli jednak szukasz lodówki, która będzie turystycznym zamiennikiem zwykłej chłodziarki, jest to doskonały model. Długo utrzymuje temperaturę i łatwo doładujemy go w samochodzie. Nie można też zapomnieć, że produkt ma wiele pozytywnych opinii wśród konsumentów.

Przede wszystkim cenią sobie jakość wykonania, łatwość ładowania i długą pracę urządzenia oraz świetne utrzymanie niskiej temperatury.

Waeco Tropicool Classic TC-21F to urządzenie o pojemności 21 l, które ma zaawansowany system regulacji temperatury w zakresie od 1 st. C do 15 st. C. Model ten waży 7 kg.

Zalety
Termoizolacja:

Termoelektryczna lodówka samochodowa wyróżnia się bardzo dobrą izolacją z pianki poliuretanowej. Urządzenie zapewnia odpowiednią ochronę przewożonych przez nas produktów żywnościowych.

Chłodzenie:

Urządzenie daje nam możliwość ustawienia trybu chłodzenia w zakresie od +1 do +15 stopni Celsjusza. Oznacza to, że jest jedną z najbardziej wydajnych propozycji dostępnych na rynku. Skutecznie chłodzi przewożone w niej produkty spożywcze.

Wykonanie:

Sprzęt jest bardzo solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Cena:

To najdroższa propozycja w naszym zestawieniu. Lodówka kosztuje ponad 800 zł.

Waga:

Urządzenie waży 7 kg, więc nie jest zbyt mobilne.

 

 

 

 

Clatronic KB 3537

 

2.Clatronic KB 3537Clatronic KB 3537 to druga w naszym zestawieniu elektryczna lodówka turystyczna, na którą warto zwrócić uwagę. Model ten zapewnia odpowiednią temperaturę chłodzenia oraz jej utrzymania, aby bezpiecznie przechowywać w nim żywność. Świetnie sprawdza się w czasie wyjazdów, pikników, czy zakupów, gdy kupujemy mrożonki. Dzięki dodatkowej funkcji oszczędzania energii, może działać bez przerwy przez długi czas.

Dość duża pojemność ok. 25 l sprawia, że zmieścimy w niej całkiem sporo produktów. Urządzenie zapewnia równomierne chłodzenie za pomocą wysokiej jakości wbudowanego wentylatora. Plastikowa obudowa z wysokogatunkową izolacją i podwójnymi ścinakami to dodatkowe zabezpieczenie, również przed wyższą temperaturą zewnętrzną.

Dodatkowa guma w pokrywce redukuje kondensację. W urządzeniu znajdziemy również wygodny wskaźniki kontrolny chłodzenia i ogrzewania.  Przenoszenie lodówki możliwe jest dzięki składanemu uchwytowi oraz odpinanemu kablowi połączeniowemu.

Poza tym ułatwiają to wymiary i waga modelu -405x440x300mm i 4kg. Klasa energetyczna tego sprzętu to A+. Nie można też zapomnieć, że opinie o lodówkach turystycznych i innych sprzętach firmy Clatronic są bardzo pozytywne, co potwierdzają również pochlebne oceny tego modelu.

Clatronic KB 3537 to produkt o wymiarach 40,5 cm x 44 cm x 30 cm. Waży on 4 kg. Jest to model w klasie energetycznej A+. Zasila się go energią z gniazda samochodowego. Sprzęt ma pojemność 25 l.

Zalety
Wydajność:

Urządzenie doskonale chłodzi przechowywane w nim produkty. Utrzymuje niską temperaturę przez długi czas. Ma to również związek z tym, że model ten zasilany jest energią elektryczną, a nie jest to klasyczna lodówka turystyczna z wkładami.

Solidne wykonanie:

Produkt wykonano z wysokogatunkowego tworzywa i dobrze zaizolowano, aby sprzęt działał bez zarzutów.

Guma w pokrywce:

Ponieważ na pokrywce znajduje się guma, mamy zapewnioną redukcję kondensacji i lepszą wydajność chłodzenia.

Wskaźnik temperatury:

Na uwagę zasługuje wskaźnik temperatury. Niewiele przenośnych lodówek go posiada, co sprawia, że nie jesteśmy świadomi tego, jaka faktycznie temperatura panuje we wnętrzu urządzenia. Aby ułatwić nam kontrolę tego parametru, producent postanowił zastosować wskaźnik.

Wady
Waga:

Sprzęt waży 4 kilogramy. Jeśli zapakujemy do niego sporo rzeczy, wtedy przenoszenie lodówki będzie bardziej problematyczne.

 

 

 

 

Jak działa lodówka turystyczna?

 

Dzięki lodówkom turystycznym możemy przechowywać napoje i potrawy w odpowiedniej temperaturze podczas podróży. Tym samym nie trzeba się martwić, że żywność się zepsuje, co byłoby dużym utrudnieniem, zwłaszcza na kempingu. Dowiedziałeś się, jaka lodówka turystyczna jest polecana na dłuższe wyjazdy, ale nie wiesz, jak działa? Zebraliśmy wszystkie podstawowe informacje na ten temat.

Działanie lodówki pasywnej

Turystyczne sprzęty pasywne nie wymagają podłączenia do prądu, a mimo to w komorze przez długi czas utrzymuje się odpowiednia temperatura. Jest to możliwe za sprawą specjalnych wkładów mrożących, które umieszcza się w lodówce razem z żywnością. Poza tym ścianki obudowy są zbudowane tak, aby dobrze izolowały wnętrze od gorącego powietrza z otoczenia.

Zanim zabierzemy pasywną lodówkę w podróż, musimy kilka lub kilkanaście godzin wcześniej schować wkłady do zamrażarki, żeby znajdujący się w środku płyn odpowiednio się schłodził. Dzięki temu niska temperatura utrzyma się w komorze lodówki pasywnej nawet do 12 godzin.

 

Jak działa lodówka sprężarkowa?

Urządzenie sprężarkowe działa niemal w taki sam sposób jak domowa lodówka. Tego typu sprzęty wyposażone są w: element dławiący, skraplacz, parownik i sprężarkę. Ich największą zaletą jest świetna wydajność chłodzenia. Zapewnia ją wykorzystywany czynnik, który po dostaniu się do parownika zmienia swój stan z ciekłego w gazowy. Wtedy też pobierane jest ciepło z wnętrza lodówki, w efekcie czego w komorze robi się chłodniej. Czynnik w postaci gazu jest następnie zasysany przez sprężarkę i przekazywany dalej do skraplacza. Tam gaz skrapla się, a więc zmienia się ponownie w ciecz, jednocześnie oddając ciepło. Później czynnik chłodniczy wraca do parownika i cały proces zaczyna się od początku.

W jaki sposób chłodzi lodówka termoelektryczna?

Sprzęty termoelektryczne, zasilane napięciem 12 V, 24 V lub 230 V, wykorzystują ogniwo Peltiera. To element, który jest zbudowany z dwóch cienkich płytek, pomiędzy którymi znajdują ułożone szeregowo półprzewodniki. Zasadę termoelektryki odkrył w XIX wieku francuski fizyk Jean Charles Peltier, stąd pochodzi nazwa ogniwa. W wyniku przepływu prądu stałego przez miejsce łączenia dwóch metali powstaje ciepło lub chłód (zależy do od kierunku jego przepływu). Efekt działania termoelektryki w lodówkach został wzmocniony poprzez zastosowanie wentylatora i wymiennika ciepła. Co ważne, na moc chłodzenia urządzeń termoelektrycznych wpływa temperatura otoczenia. Z tego powodu sprzęt najlepiej przechowywać w wentylowanym miejscu, z dala od promieni słonecznych, inaczej temperatura w komorze może szybko wzrosnąć.

 

Lodówka gazowa – od czego zależy jej skuteczność?

Turystyczne lodówki gazowe są energooszczędne, a do tego wydajne, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Taki sprzęt zapewnia optymalną temperaturę w komorze za sprawą czynnika chłodzącego krążącego między absorberem i warnikiem (nazywanym często desorberem). Najczęściej jest nim amoniak (związek chemiczny o niezbyt przyjemnym zapachu) połączony z innymi gazami. Urządzenia gazowe nie mają sprężarki, dlatego pracują stosunkowo cicho, a do działania potrzebują ciepła, uzyskiwanego zazwyczaj z umieszczonej w ich wnętrzu grzałki.

Znajdujący się w lodówce roztwór amoniaku jest podgrzewany w warniku. To prowadzi do wydzielania amoniaku (w formie gazowej) pod dużym ciśnieniem . Substancja ta skrapla się w skraplaczu, a następnie odparowuje w wyniku połączenia z wodorem. Na skutek tego procesu z komory lodówki zabierane jest ciepło. Z kolei gazowy amoniak trafia dalej do absorbera, gdzie jest pochłaniany przez roztwór amoniaku i z powrotem przepływa do warnika.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Campingaz Smart Cooler

 

Nasza pierwsza propozycja ro chłodziarka turystyczna Campingaz Smart Cooler o pojemności 25L. Jest to niezwykle atrakcyjny model zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej, co nie pozostaje bez znaczenia dla jego funkcjonalność. Smart Cooler to rozwiązanie, które pozwala utrzymać napoje i żywność w odpowiedniej temperaturze. Dlaczego jest to najlepsza lodówka turystyczna?

Doskonale sprawdza się w czasie wycieczek, dłuższych przejazdów samochodem lub podczas pikników. Wymiary tej lodówki turystycznej to 37,8 x 46 x 26,7 cm. Model ma zamykany schowek na kabel, a więc w czasie przenoszenia nie musimy obawiać się, że będzie on nam przeszkadzał. Lodówka ma izolację 19mm EPS z warstwą grafitu, dzięki czemu dłużej zachowuje odpowiednią temperaturę.

Zaletą produktu jest zaokrąglona, estetyczna pokrywa, świetna izolacja, jak również obudowa z plastiku odporna na uszkodzenia. Urządzenie dostępne jest w atrakcyjnym kolorze niebieskim. Lodówka zapewnia chłodzenie o 16 st. C niższe niż temperatura otoczenia.

Opinie o lodówkach turystycznych Campingaz są niezwykle pochlebne. Użytkownicy tego sprzętu zauważają, że jest  bardzo wygodny i funkcjonalny. W efekcie model ten cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem.

Campingaz Smart Cooler to lodówka o pojemności 25 l. Jej wymiary są następujące: 37,8 cm x 46 cm x 26,7 cm. Urządzenie ma przewód zasilający, który podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej. Utrzymuje temperaturę o 16 st. C niższą niż temperatura otoczenia.

Zalety
Zasilanie:

Lodówkę zasilamy z gniazda zapalniczki samochodowej, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza w czasie wycieczek. Poza tym takie zasilanie jest wydajne i sprawia, że sprzęt dłużej utrzymuje niską temperaturę.

Izolacja:

Urządzenie ma izolację 19mm EPS z warstwą grafitu. To za jej sprawą doskonale utrzymuje niską temperaturę, zabezpieczając w ten sposób przewożoną w lodówce żywność.

Wykonanie:

Prezentowany model jest wykonany z bardzo solidnego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne plastiku.

Wydajność:

Urządzenie cechuje się bardzo dobrą wydajnością pracy. Oczywiście jest to zasługa budowy i zastosowanych rozwiązań. Jak podaje producent, sprzęt ten utrzymuje temperaturę o 16 st. C niższą niż temperatura otoczenia.

Wygoda:

Osoby, które zdecydowały się na ten model zauważają, że jest on bardzo łatwy w obsłudze, niezawodny, wygodny i dość pojemny, doskonale sprawdza się więc podczas kempingu.

Wady

 

 

 

Najlepsze lodówki samochodowe w 2020 roku

 

 

Sencor Scm 4700 Bl 

 

Model Sencor Scm 4700 Bl to lodówka samochodowa, która przydaje się w czasie podróży. Jest to model z funkcją grzania i chłodzenia. Pojemność sprzętu to 7 l, co pozwala na przechowywanie nawet 6 puszek o pojemności 0,5 l. Wymiary produktu to: szerokość – 18 cm, głębokość – 32 cm i wysokość – 30 cm. Waga lodówki wynosi 2,4 kg.

Urządzenie może schłodzić zawartość komory o 20 st. C w porównaniu do temperatury otoczenia. Model może też ogrzewać wnętrze do temperatury 65 st. C. Tym, co wyróżnia sprzęt jest izolacja EPS. Pomaga ona utrzymać wewnętrzną temperaturę na jednakowym poziomie. Gumowe uszczelki zapewniają dużą szczelność. Dużym udogodnieniem jest regulowany pas na ramię, który pomaga w przenoszeniu lodówki. Obsługa sprzętu jest bardzo prosta. Po umieszczeniu produktów spożywczych należy wybrać jeden z trybów pracy – grzanie lub chłodzenie. O tym, która opcja działa poinformują Cię wbudowane kontrolki świetlne. Lodówka wymaga podłączenia do prądu: w samochodzie do gniazdka 12 V, a w domu – 220-240 V.

Konsumenci, którzy zakupili prezentowany sprzęt, są z niego bardzo zadowoleni. Produkt jest pojemny, więc nadaje się na rodzinne wyjazdy. Wiele osób pochwaliło też lodówkę za prostą obsługę.

Model Sencor Scm 4700 Bl to przenośna lodówka samochodowa o wymiarach: 18 cm x 32 cm x 30 cm i wadze 2,4 kg.

Zalety
Funkcjonalność:

Lodówka ma trzy tryby pracy: chłodzenie do 20 st. C mniej niż temperatura otoczenia, ogrzewanie do 60 st. C i utrzymanie ciepła podgrzanej wcześniej żywności. Produkt może być używany w samochodzie (gniazdo z napięciem 12 V) i w domu (220-240 V).

Izolacja:

W urządzeniu zastosowano innowacyjną izolację, która zapewnia bardzo dobrą ochronę przed rozgrzaniem lub ochłodzeniem znajdujących się we wnętrzu produktów. Nawet po odłączeniu sprzętu od prądu temperatura we wnętrzu zostaje utrzymana przez parę godzin.

Wady
Wieczko:

Otworzenie sprzętu jest dość trudne. Choć producent zapewnia, że czynność można wykonać jedną ręką, to wielu konsumentów ma z tym problem z uwagi na konstrukcję pokrywy.

Pojemność:

Pojemność produktu to tylko 7 l, więc możesz w nim przechowywać jedynie 11 puszek o pojemności 0,33 l lub 6 o pojemności 0,5 l.

 

 

Caltronic KB 3537

 

Pierwsza nasza propozycja to Caltronic KB 3537. Lodówka ta ma wymiary: szerokość 40,5 cm, wysokość 44 cm i głębokość 30 cm. A jej pojemność wynosi 25 litrów. Urządzenie jest zasilane sieciowo, a jego klasa energetyczna to klasa A+. Oprócz zasilania samochodowego mamy możliwość jego podłączenia do tradycyjnego gniazdka. Producent dołącza do sprzętu dwa, zdejmowane przewody.

Jeden, o długości 1,9 m 12 V do podłączenia do zapalniczki samochodowej i drugi, o długości 1 m 230 V do podłączenia do zwykłego sieci elektrycznej. W tym urządzeniu został zastosowany bezobsługowy system chłodząco/grzewczy Peltier, który wraz z wbudowanym wentylatorem zapewnia odpowiednie chłodzenie, grzanie czy utrzymanie wybranej temperatury.

Jak widać, oprócz chłodzenia możemy również ustawić tak urządzenie, by grzało. Lodówka posiada lampki kontrolne, dzięki którym możemy monitorować poprawność działania. Mamy także do dyspozycji funkcje utrzymania temperatury czy oszczędzania energii.

Ta funkcja może okazać się bardzo przydatna w momencie, gdy nie mamy żadnego źródła prądu podtrzymującego funkcje chłodzenia lodówki. Konsumenci są zadowolenia z pojemności tego urządzenia oraz poziomu chłodzenia. Podają oni również, że lodówka zmieści 6 litrowych butelek.

Prezentujemy Clatronic KB 3537, czyli lodówkę przenośną o pojemności 25 l. Waga modelu to 4 kg, a jego wymiary wynoszą: szerokość – 40,5 cm, wysokość – 44 cm i głębokość – 30 cm.

Zalety
Praktyczność:

Prezentowany model może służyć zarówno do chłodzenia, jak i utrzymywania odpowiedniej temperatury posiłku. Przez to przygotowane wcześniej jedzenie nie ulegnie zepsuciu.

Skuteczność działania:

W lodówce zastosowano nowoczesne metody izolacji, które zmniejszają straty ciepła i energii. Grube, podwójne ściany skutecznie chronią zawartość sprzętu przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Z kolei wbudowany wiatrak pozwala na równomierny przepływ powietrza.

Wskaźnik kontroli:

W górnej części urządzenia znajduje się niewielki panel sterowania. Posłuży Ci on do wybrania funkcji pracy lodówki (chłodzenie lub grzanie), a także pokaże, czy temperatura wciąż jest utrzymywana.

Innowacyjny system Peltier:

W produkcie zastosowano innowacyjny system chłodzący i grzewczy Peltier. To sprawia, że sprzęt generuje zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, co pozwala na przechowywanie wielu różnych posiłków. Poza tym użytkownik może precyzyjnie określić poziom ciepła w komorze.

Wady
Widoczne zabrudzenia i otarcia:

Plastikowa obudowa ma jasnoszary kolor. Wprawdzie materiał jest odporny na pęknięcia, ale łatwo go zarysować lub spowodować wklęśnięcie. Poza tym obudowa łatwo się brudzi.

 

 

Ravason CS 24S Super

 

Ranking lodówek samochodowych kończymy produktem Ravason CS 24S Super. Ma on wymiary: 44 cm wysokości, 40,5 cm szerokości i 30 cm głębokości. Pojemność tej lodówki wynosi 24 litry. Urządzenie możemy wykorzystać zarówno do schłodzenia zawartości, jak i jej podgrzania.

Producent wskazuje, że model ten jest w stanie uzyskać temperaturę o 20° Celciusza niższą niż temperaturą otoczenia. Jeśli natomiast chcemy podgrzać przechowywane produkty, to będziemy mogli uzyskać temperaturę do 60° Celsjusza. Ta lodówka samochodowa zasilana jest sieciowo, możemy także podłączyć ją do zasilania w samochodzie.

Jeśli jednak nie mamy w zasięgu ani prądu sieciowego, ani samochodu możemy również wykorzystać wkłady chłodzące. Model ten wyposażony jest w wentylator, który znajduje się w pokrywie. A dla wygody zastosowano przegrodę wewnątrz lodówki. Możemy więc uporządkować jej zawartości.

Oczywiście przegrodę możemy łatwo wyjąć, jeśli okaże się niepotrzebna. Osoby, które zakupiły ten produkt przekazują, że jest on atrakcyjny cenowo. Dodatkowo stwierdzają, że lodówka jest pojemna i dobrze trzyma temperaturę.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status