Lodówki turystyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.04.19

 

Wszyscy klienci, którzy są na etapie poszukiwań najlepszej lodówki turystycznej w 2019 roku, powinni szybko zajrzeć na naszą stronę. Postanowiliśmy wyciągnąć do nich pomocną dłoń i skrócić poszukiwania idealnego produktu. Przeanalizowaliśmy trendy zakupowe w tym specyficznym segmencie rynku, przeczytaliśmy też setki opinii konsumentów, z których wynika, że największą popularnością cieszy się obecnie lodówka Campingaz Smart Cooler. Jest ona zasilana z gniazda samochodowej zapalniczki, dlatego też można ją zabrać ze sobą nawet w długą podróż. Nie musimy się obawiać, że znajdujące się w środku jedzenie szybko się zepsuje, ponieważ zapobiega temu specjalna warstwa izolacji. Zaletą tego modelu może być również to, że jego obudowa jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia. Drugie miejsce należy do lodówki Clatronic KB 3537. Idealnie sprawdzi się ona nie tylko w czasie podróży, ale również na pikniku czy nawet zakupach. Ze względu na dość dużą pojemność, wewnątrz tego modelu zmieści się wiele różnych produktów, nawet butelek z napojami.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką lodówkę turystyczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Letnie wakacje w Chorwacji, czy weekendowe wypady w góry to długie godziny w samochodzie, w czasie których chce nam się jeść i pić. Choć te kilka lub nawet kilkanaście godzin za kółkiem każdego z nas męczy, to ma to w sobie pewien urok. Podczas takich wypraw zabieramy ze sobą mnóstwo rzeczy, a przede wszystkim – prowiant na drogę. Aby utrzymać jego świeżość jak najdłużej, z pomocą przychodzi lodówka turystyczna. Ten sprzęt zmieścisz w bagażniku, wciąż zachowując miejsce dla walizek.

Przede wszystkim zapobiega on psuciu się lub topnieniu żywności w trakcie upalnych dni.  Sprawdzi się on również w przypadku, gdy nasza stacjonarna lodówka jest już przepełniona, a my organizujemy imprezę i chcemy schłodzić napoje. Rynek oferuje nam wiele modeli, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, który podpowie, jaką lodówkę turystyczną wybrać.

Rodzaje lodówek

Lodówki turystyczne dzielą się na kilka rodzajów, głównie ze względu na rodzaj zasilania. Wyróżniamy modele:

Elektryczne – zdecydowanie najpopularniejsze na rynku. Charakteryzują się tym, że zasila się je przez gniazdo zapalniczki w samochodzie o napięciu 12 V lub 24 V. Takie rozwiązanie gwarantuje nam nieprzerwaną pracę urządzenia w trakcie naszej podróży samochodem. Ponadto, wiele z modeli lodówek elektrycznych posiada dodatkowe wkłady chłodzące, zapewniające lepsze chłodzenie. Sprzęt elektryczny często ma dwa tryby pracy: chłodzenie oraz grzanie. To sprawia, że jest niezwykle funkcjonalny i można z niego korzystać przez cały rok. Latem świetnie posłuży do zmrożenia naszych napojów, natomiast zimą utrzyma ciepłą temperaturę naszego posiłku lub herbaty. Tego rodzaju urządzenie polecamy tym, którzy spędzają za kółkiem bardzo dużo czasu, niezależnie od pory roku.

Z wkładami chłodzącymi – są najbardziej poręczne ze wszystkich modeli dostępnych na rynku. Nie wymagają stałego zasilania, dlatego świetnie sprawdzą się na plaży czy pikniku. Utrzymanie temperatury w takim urządzeniu oparte jest o szczelną pokrywę, izolację pojemnika, którą jest pianka styropianowa oraz przede wszystkim specjalne wkłady. Takie wkłady umieszcza się uprzednio w zamrażalniku, aby miały maksymalnie niską temperaturę. Następnie, wkłada się je do lodówki turystycznej, aby zmroziły naszą żywność. Zapewnia to pracę przez około 12 godzin. W tym czasie będziemy mogli cieszyć się orzeźwiającymi napojami. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy planują krótsze podróże lub jednodniowe wypady na plażę. Ponadto, cena takiego sprzętu jest stosunkowo niska.

Gazowe – jest to mało popularny model lodówki turystycznej, który w trakcie chłodzenia wykorzystuje amoniak. Takie urządzenie ładuje się w samochodzie przez zapalniczkę. Jego zaletą będzie wysoka wydajność oraz energooszczędność. Z drugiej strony, lodówki gazowe jako nowość na rynku dość sporo kosztują. Niemniej jednak jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy często podróżują samochodem i nie chcą martwić się zmianą wkładów chłodzących.

 

Chłodzenie

Chłodzenie to najważniejszy parametr lodówki turystycznej, bo przecież zależy nam na uzyskaniu maksymalnie niskiej (oraz stałej) temperatury naszych posiłków i napojów. Podczas zakupu takiego urządzenia, należy więc zwrócić uwagę na temperaturę, jaką dany model może osiągnąć. Niektóre utrzymują temperaturę na poziomie 7 stopni Celsjusza, inne natomiast aż – 20 stopni Celsjusza.

Większą wydajnością cechują się lodówki elektryczne, które utrzymują niskie temperatury przez długi czas. W przypadku modeli z wkładami chłodzącymi, wiele zależy od ilości wkładów. Im więcej włożysz zmrożonych wkładów, tym dłużej utrzymana zostanie temperatura. Nie bez znaczenia pozostaje też temperatura wkładanych potraw czy napojów. Im jest niższa, tym większa jest wydajność sprzętu.

 

Waga

Waga lodówek turystycznych zależy przede wszystkim od ich wielkości, ale również od metody zasilania. Modele z wkładami chłodzącymi są najlżejsze i ważyć mogą maksymalnie 4 kg. Takie urządzenia są więc bardzo poręczne oraz łatwe w przenoszeniu, dlatego świetnie sprawdzą się na piknikach. Natomiast lodówki zasilane na gaz czy prąd są zdecydowanie cięższe.

Posiadają one dodatkowy silnik chłodzący pojemnik lodówki, który ma wpływ na wagę sprzętu. Taki model, nawet małych rozmiarów, może ważyć 10 kg. Jednak dzięki specjalnej rączce przenoszenie sprzętu nie sprawia większych problemów.

 

Wkłady chłodzące

Przenośne lodówki turystyczne to takie, które nie wymagają stałego zasilania prądem lub gazem. W tego rodzaju urządzeniach system chłodzenia działa w oparciu o specjalne wkłady chłodzące. Wkłady te są zazwyczaj dołączane do zestawu, ale można je również dokupić osobno do naszej lodówki. Takie wkłady mają pojemność średnio 440 g. Ta względnie mała wielkość pozwala na umieszczenie w pojemniku większej liczby wkładów, co poprawia cyrkulację powietrza oraz równomierne chłodzenie żywności.  

Wkłady wypełnione są nietoksycznym chłodziwem, które nie zaszkodzi naszemu jedzeniu. Ta substancja pozwala na utrzymanie bardzo niskiej temperatury: od 0 stopni do – 10 stopni Celsjusza przez czas około 18 godzin. Pozwala to na długie używanie lodówki.

Pojemność

Innym, ważnym parametrem takiej lodówki jest z pewnością pojemność. Najmniejsze modele to te, których pojemność wynosi 25 l, natomiast większych 50 l. Pamiętaj, że za większą pojemnością stoi też wyższa waga lodówki,  a tym samym jej mniejsza mobilność.

 

Jaka lodówka turystyczna jest najlepsza?

Najlepsza lodówka turystyczna to taka, która utrzyma niską temperaturę naszych napojów. Musi być przede wszystkim wydajna oraz pojemna. Dlatego tym osobom, które dużo podróżują samochodem, radzimy zakup lodówki elektrycznej. Taki model jest nieco droższy od lodówki z wkładami chłodzącymi, jednak nie będziemy musieli się martwić wzrastającą temperaturą naszych posiłków. Co więcej, lodówki elektryczne są niezwykle kompaktowe, więc nie będą zajmować dużo miejsca w aucie.

Tym, którzy nastawieni są na krótkie wypady na plażę lub pikniki, polecamy natomiast lodówki z wkładami chłodzącymi. Taki sprzęt nie jest zasilany elektrycznie, więc można go przenosić w dowolne miejsce, a jednocześnie cieszyć się orzeźwiającymi napojami. Czas pracy takiej lodówki jest jednak ograniczony.

Lodówki gazowe to większy wydatek. Osoby, które planują wydać więcej pieniędzy na taki sprzęt, na pewno się na nich nie zawiodą.

 

Lodówki turystyczne w dobrych cenach

Najtańsze lodówki turystyczne to te, które nie wymagają zasilania. Mowa tutaj o sprzęcie z wymiennymi wkładami chłodzącymi. Koszt zakupu różni się w zależności od pojemności oraz producenta wynosi od 50 złotych do kilkuset złotych.

Nieco droższym wariantem są lodówki samochodowe z zasilaniem elektrycznym.  Cena tego typu urządzeń waha się od 250 złotych do 600 złotych.

Najdroższe lodówki turystyczne to z pewnością te gazowe. Charakteryzują się najwyższą wydajnością wśród wszystkich lodówek samochodowych, kosztuje najwięcej. Za takie urządzenie będziemy musieli zapłacić co najmniej 300 złotych.

 

 

Najlepsze lodówki turystyczne w 2019 roku

 

Piknik nad jeziorem, całodzienna wycieczka, a może ognisko ze znajomymi na łonie natury? W takich sytuacjach przenośna lodówka okazuje się być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jak wybrać odpowiedni model, na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź nasz ranking lodówek turystycznych i kup odpowiednie urządzenie, dzięki któremu będziesz cieszyć się zimnymi napojami w każdym miejscu.

 

Nasze zalecenia

 

Campingaz Smart Cooler

 

1.Campingaz Smart CoolerNasza pierwsza propozycja ro chłodziarka turystyczna Campingaz Smart Cooler o pojemności 25L. Jest to niezwykle atrakcyjny model zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej, co nie pozostaje bez znaczenia dla jego funkcjonalność. Smart Cooler to rozwiązanie, które pozwala utrzymać napoje i żywność w odpowiedniej temperaturze. Dlaczego jest to najlepsza lodówka turystyczna?

Doskonale sprawdza się w czasie wycieczek, dłuższych przejazdów samochodem lub podczas pikników. Wymiary tej lodówki turystycznej to 37,8 x 46 x 26,7 cm. Model ma zamykany schowek na kabel, a więc w czasie przenoszenia nie musimy obawiać się, że będzie on nam przeszkadzał. Lodówka ma izolację 19mm EPS z warstwą grafitu, dzięki czemu dłużej zachowuje odpowiednią temperaturę.

Zaletą produktu jest zaokrąglona, estetyczna pokrywa, świetna izolacja, jak również obudowa z plastiku odporna na uszkodzenia. Urządzenie dostępne jest w atrakcyjnym kolorze niebieskim. Lodówka zapewnia chłodzenie o 16 st. C niższe niż temperatura otoczenia.

Opinie o lodówkach turystycznych Campingaz są niezwykle pochlebne. Użytkownicy tego sprzętu zauważają, że jest  bardzo wygodny i funkcjonalny. W efekcie model ten cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem.

Campingaz Smart Cooler to lodówka o pojemności 25 l. Jej wymiary są następujące: 37,8 cm x 46 cm x 26,7 cm. Urządzenie ma przewód zasilający, który podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej. Utrzymuje temperaturę o 16 st. C niższą niż temperatura otoczenia.

 

Zalety

Zasilanie: Lodówkę zasilamy z gniazda zapalniczki samochodowej, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza w czasie wycieczek. Poza tym takie zasilanie jest wydajne i sprawia, że sprzęt dłużej utrzymuje niską temperaturę.

Izolacja: Urządzenie ma izolację 19mm EPS z warstwą grafitu. To za jej sprawą doskonale utrzymuje niską temperaturę, zabezpieczając w ten sposób przewożoną w lodówce żywność.

Wykonanie: Prezentowany model jest wykonany z bardzo solidnego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne plastiku.

Wydajność: Urządzenie cechuje się bardzo dobrą wydajnością pracy. Oczywiście jest to zasługa budowy i zastosowanych rozwiązań. Jak podaje producent, sprzęt ten utrzymuje temperaturę o 16 st. C niższą niż temperatura otoczenia.

Wygoda: Osoby, które zdecydowały się na ten model zauważają, że jest on bardzo łatwy w obsłudze, niezawodny, wygodny i dość pojemny, doskonale sprawdza się więc podczas kempingu.

 

 

 

 

Clatronic KB 3537

 

2.Clatronic KB 3537Clatronic KB 3537 to druga w naszym zestawieniu elektryczna lodówka turystyczna, na którą warto zwrócić uwagę. Model ten zapewnia odpowiednią temperaturę chłodzenia oraz jej utrzymania, aby bezpiecznie przechowywać w nim żywność. Świetnie sprawdza się w czasie wyjazdów, pikników, czy zakupów, gdy kupujemy mrożonki. Dzięki dodatkowej funkcji oszczędzania energii, może działać bez przerwy przez długi czas.

Dość duża pojemność ok. 25 l sprawia, że zmieścimy w niej całkiem sporo produktów. Urządzenie zapewnia równomierne chłodzenie za pomocą wysokiej jakości wbudowanego wentylatora. Plastikowa obudowa z wysokogatunkową izolacją i podwójnymi ścinakami to dodatkowe zabezpieczenie, również przed wyższą temperaturą zewnętrzną.

Dodatkowa guma w pokrywce redukuje kondensację. W urządzeniu znajdziemy również wygodny wskaźniki kontrolny chłodzenia i ogrzewania.  Przenoszenie lodówki możliwe jest dzięki składanemu uchwytowi oraz odpinanemu kablowi połączeniowemu.

Poza tym ułatwiają to wymiary i waga modelu -405x440x300mm i 4kg. Klasa energetyczna tego sprzętu to A+. Nie można też zapomnieć, że opinie o lodówkach turystycznych i innych sprzętach firmy Clatronic są bardzo pozytywne, co potwierdzają również pochlebne oceny tego modelu.

Clatronic KB 3537 to produkt o wymiarach 40,5 cm x 44 cm x 30 cm. Waży on 4 kg. Jest to model w klasie energetycznej A+. Zasila się go energią z gniazda samochodowego. Sprzęt ma pojemność 25 l.

 

Zalety

Wydajność: Urządzenie doskonale chłodzi przechowywane w nim produkty. Utrzymuje niską temperaturę przez długi czas. Ma to również związek z tym, że model ten zasilany jest energią elektryczną, a nie jest to klasyczna lodówka turystyczna z wkładami.

Solidne wykonanie: Produkt wykonano z wysokogatunkowego tworzywa i dobrze zaizolowano, aby sprzęt działał bez zarzutów.

Guma w pokrywce: Ponieważ na pokrywce znajduje się guma, mamy zapewnioną redukcję kondensacji i lepszą wydajność chłodzenia.

Wskaźnik temperatury: Na uwagę zasługuje wskaźnik temperatury. Niewiele przenośnych lodówek go posiada, co sprawia, że nie jesteśmy świadomi tego, jaka faktycznie temperatura panuje we wnętrzu urządzenia. Aby ułatwić nam kontrolę tego parametru, producent postanowił zastosować wskaźnik.

 

Wady

Waga: Sprzęt waży 4 kilogramy. Jeśli zapakujemy do niego sporo rzeczy, wtedy przenoszenie lodówki będzie bardziej problematyczne.

 

 

 

 

Atlantic 30L

 

3.Atlantic 30LNa trzecim miejscu zamieściliśmy dobrą i tanią lodówkę turystyczną Atlantic 30L. Jest to duża, lekka i niezwykle poręczna propozycja na rodzinne wyjazdy. Jej pojemność to aż 30 L, a wymiary to 38,5 cm x 40,5 cm x 30 cm. Zaletą jest też waga – zaledwie 2,1 kg, dzięki czemu nawet przy dużym wypełnieniu będzie lżejsza, niż inne modele.

Chociaż ma dość efektywną izolację, w porównaniu do naszych poprzednich propozycji krócej utrzymuje niską temperaturę. Oczywiście ma to związek z tym, że lodówka ta nie jest zasilana prądem jak dwie poprzednie propozycje. Żeby zachować odpowiednią temperaturę należy umieścić w niej specjalne wkłady chłodzące.

Efektywność lodówki zależy więc w dużej mierze od zakupionych wkładów. Z drugiej zaś strony warto zauważyć, że ma atrakcyjną pojemność – 30 litrów. Jednocześnie jest lekka, a więc świetnie sprawdzi się w czasie biwaków, czy pikników. Model ten ma wbudowaną blokadę w uchwycie zapobiegającą samoczynnemu otwarciu.

Ta dobra i tania lodówka turystyczna jest wysoce ceniona przez użytkowników, którzy docenili nie tylko jej pojemność, ale również jakość wykonania.

Atlantic to bardzo dobra lodówka turystyczna do 200 zł. Jest to urządzenie na wkłady chłodzące, które należy dokupić. Pojemność produktu wynosi 30 l, a jego wymiary to: 38,5 cm x 40,5 cm x 30 cm.

 

Zalety

Waga: Prezentowane urządzenie waży zaledwie 2,1 kg. W efekcie jest to jedna z najlżejszych propozycji w naszym zestawieniu. Dzięki temu lodówka jest bardzo mobilna.

Izolacja: Ze względu na bardzo dobrą izolację, model ten jest stosunkowo wydajny.

Pojemność: W lodówce zmieścimy aż 30 litrów produktów spożywczych. Jest to dość duży model w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku.

Blokada: Ze względu na blokadę w uchwycie, nie musimy obawiać się o samoczynne otworzenie lodówki i wysypanie się jej zawartości.

 

Wady

Utrzymanie zimna: Jest to lodówka na wkłady chłodzące. Aby była wydajna, musimy w niej umieścić sporo takich wkładów, które zajmują dużo miejsca.

 

 

 

 

Camry CR 8061

 

4.Camry CR 8061Lodówka turystyczna Camry CR 8061 to nasza czwarta propozycja, którą naładujemy za pośrednictwem kabla. Można ja podłączyć do sieci elektrycznej 230 V lub gniazda zapalniczki o mocy 48 W – 12 V w samochodzie. To idealna propozycja dla biwkaowiczów. Jej największą zaletą jest duża komora chłodząca o pojemności 45 l i wymiarach 45cmx30,4cmx33,7cm.

Stanowi więc świetne rozwiązanie dla dużej rodziny. Ze względu na gabaryty możemy mieć trudność z jej przenoszeniem, aczkolwiek dla wielu osób takie rozmiary są zaletą. W lodówkach przenośnych nieczęsto można zmieścić duże butelki z napojami, dlatego w tym przypadku stworzono specjalnie wyprofilowaną pokrywę, która pozwala postawić kilka butelek o pojemności 1,5 l.

Nie można też zapomnieć, że pokrywa jest zamykana na wygodne zatrzaski, co dodatkowo zabezpiecza przenoszone napoje, czy żywność. Atut produktu to również specjalna izolacja termiczna obudowy umożliwiająca utrzymywanie stałej temperatur, niższą nawet o 20 st. C od temperatury otoczenia.

Wygodna rączka pozwala na swobodne przenoszenie lodówki, co potwierdzają opinie zadowolonych użytkowników.

Camry CR 8061 to urządzenie o pojemności aż 45 l. Jego wymiary to 45 cm x 30,4 cm x 33,7 cm. Sprzęt ten można podłączyć do sieci elektrycznej lub gniazda zapalniczki samochodowej.

 

Zalety

Pojemność: Camry CR 8061 to propozycja dla biwakowiczów, którzy chcą zabrać ze sobą bardzo dużo rzeczy, gdyż pojemność lodówki wynosi aż 40 l.

Zamykanie: Produkt ma zatrzaski, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenie przed wysypaniem się zawartości lodówki. Jest to niezawodne rozwiązanie, gdy na przykład podróżujesz autem terenowym lub też przemieszczasz się trzymając lodówkę w dłoniach.

Izolacja: Lodówka ma bardzo dobrą termoizolację. Utrzymuje temperaturę o 20 st. C niższą od tej, która panuje na zewnątrz urządzenia.

 

Wady

Cena: Lodówka kosztuje prawie 400 zł, co dla wielu osób jest dość wygórowaną ceną.

Mobilność: Ze względu na brak paska, przenoszenie tej lodówki jest kłopotliwe.

 

 

 

 

Waeco Tropicool Classic TC-21FL

 

5.Waeco Tropicool Classic TC-21FLTermoelektryczna Waeco lodówka samochodowa Tropicool Classic TC-21F to nasza ostatnia propozycja. Jest to najdroższy model w tym zestawieniu. Jednocześnie wyróżnia go najniższą temperatura chłodzenia. Przede wszystkim mamy tutaj pełną izolację z pianki poliuretanowej, system Peltiera, elektryczny panel sterowania oraz wytrzymałą konstrukcję.

Zaletą jest też tryb chłodzenia w zakresie od +1 do +15 stopni Celsjusza (do 30 stopni poniżej temperatury otoczenia), czyli najlepszy wynik w naszym zestawieniu. Ma jednak dwie istotne wady – waga oraz pojemność. Zaledwie 21 litrów może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem dla większych rodzin, a 7 kg wagi sprawia, że jest to niezbyt poręczne rozwiązanie.

Jeśli jednak szukasz lodówki, która będzie turystycznym zamiennikiem zwykłej chłodziarki, jest to doskonały model. Długo utrzymuje temperaturę i łatwo doładujemy go w samochodzie. Nie można też zapomnieć, że produkt ma wiele pozytywnych opinii wśród konsumentów.

Przede wszystkim cenią sobie jakość wykonania, łatwość ładowania i długą pracę urządzenia oraz świetne utrzymanie niskiej temperatury.

Waeco Tropicool Classic TC-21F to urządzenie o pojemności 21 l, które ma zaawansowany system regulacji temperatury w zakresie od 1 st. C do 15 st. C. Model ten waży 7 kg.

 

Zalety

Termoizolacja: Termoelektryczna lodówka samochodowa wyróżnia się bardzo dobrą izolacją z pianki poliuretanowej. Urządzenie zapewnia odpowiednią ochronę przewożonych przez nas produktów żywnościowych.

Chłodzenie: Urządzenie daje nam możliwość ustawienia trybu chłodzenia w zakresie od +1 do +15 stopni Celsjusza. Oznacza to, że jest jedną z najbardziej wydajnych propozycji dostępnych na rynku. Skutecznie chłodzi przewożone w niej produkty spożywcze.

Wykonanie: Sprzęt jest bardzo solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

 

Wady

Cena: To najdroższa propozycja w naszym zestawieniu. Lodówka kosztuje ponad 800 zł.

Waga: Urządzenie waży 7 kg, więc nie jest zbyt mobilne.

 

 

 

 

Jak działa lodówka turystyczna?

 

Dzięki lodówkom turystycznym możemy przechowywać napoje i potrawy w odpowiedniej temperaturze podczas podróży. Tym samym nie trzeba się martwić, że żywność się zepsuje, co byłoby dużym utrudnieniem, zwłaszcza na kempingu. Dowiedziałeś się, jaka lodówka turystyczna jest polecana na dłuższe wyjazdy, ale nie wiesz, jak działa? Zebraliśmy wszystkie podstawowe informacje na ten temat.

Działanie lodówki pasywnej

Turystyczne sprzęty pasywne nie wymagają podłączenia do prądu, a mimo to w komorze przez długi czas utrzymuje się odpowiednia temperatura. Jest to możliwe za sprawą specjalnych wkładów mrożących, które umieszcza się w lodówce razem z żywnością. Poza tym ścianki obudowy są zbudowane tak, aby dobrze izolowały wnętrze od gorącego powietrza z otoczenia.

Zanim zabierzemy pasywną lodówkę w podróż, musimy kilka lub kilkanaście godzin wcześniej schować wkłady do zamrażarki, żeby znajdujący się w środku płyn odpowiednio się schłodził. Dzięki temu niska temperatura utrzyma się w komorze lodówki pasywnej nawet do 12 godzin.

 

Jak działa lodówka sprężarkowa?

Urządzenie sprężarkowe działa niemal w taki sam sposób jak domowa lodówka. Tego typu sprzęty wyposażone są w: element dławiący, skraplacz, parownik i sprężarkę. Ich największą zaletą jest świetna wydajność chłodzenia. Zapewnia ją wykorzystywany czynnik, który po dostaniu się do parownika zmienia swój stan z ciekłego w gazowy. Wtedy też pobierane jest ciepło z wnętrza lodówki, w efekcie czego w komorze robi się chłodniej. Czynnik w postaci gazu jest następnie zasysany przez sprężarkę i przekazywany dalej do skraplacza. Tam gaz skrapla się, a więc zmienia się ponownie w ciecz, jednocześnie oddając ciepło. Później czynnik chłodniczy wraca do parownika i cały proces zaczyna się od początku.

W jaki sposób chłodzi lodówka termoelektryczna?

Sprzęty termoelektryczne, zasilane napięciem 12 V, 24 V lub 230 V, wykorzystują ogniwo Peltiera. To element, który jest zbudowany z dwóch cienkich płytek, pomiędzy którymi znajdują ułożone szeregowo półprzewodniki. Zasadę termoelektryki odkrył w XIX wieku francuski fizyk Jean Charles Peltier, stąd pochodzi nazwa ogniwa. W wyniku przepływu prądu stałego przez miejsce łączenia dwóch metali powstaje ciepło lub chłód (zależy do od kierunku jego przepływu). Efekt działania termoelektryki w lodówkach został wzmocniony poprzez zastosowanie wentylatora i wymiennika ciepła. Co ważne, na moc chłodzenia urządzeń termoelektrycznych wpływa temperatura otoczenia. Z tego powodu sprzęt najlepiej przechowywać w wentylowanym miejscu, z dala od promieni słonecznych, inaczej temperatura w komorze może szybko wzrosnąć.

 

Lodówka gazowa – od czego zależy jej skuteczność?

Turystyczne lodówki gazowe są energooszczędne, a do tego wydajne, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Taki sprzęt zapewnia optymalną temperaturę w komorze za sprawą czynnika chłodzącego krążącego między absorberem i warnikiem (nazywanym często desorberem). Najczęściej jest nim amoniak (związek chemiczny o niezbyt przyjemnym zapachu) połączony z innymi gazami. Urządzenia gazowe nie mają sprężarki, dlatego pracują stosunkowo cicho, a do działania potrzebują ciepła, uzyskiwanego zazwyczaj z umieszczonej w ich wnętrzu grzałki.

Znajdujący się w lodówce roztwór amoniaku jest podgrzewany w warniku. To prowadzi do wydzielania amoniaku (w formie gazowej) pod dużym ciśnieniem . Substancja ta skrapla się w skraplaczu, a następnie odparowuje w wyniku połączenia z wodorem. Na skutek tego procesu z komory lodówki zabierane jest ciepło. Z kolei gazowy amoniak trafia dalej do absorbera, gdzie jest pochłaniany przez roztwór amoniaku i z powrotem przepływa do warnika.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...