Podręczniki szkolne ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.04.19

 

Jeżeli szukasz odpowiedniego podręcznika szkolnego dla Twoich uczniów, to możesz go znaleźć w naszym zestawieniu. Ranking składa się z kilku propozycji, które polecane są przez nauczycieli. W zestawieniu są książki dla osób w różnych kategoriach wiekowych. Na pierwszym miejscu prezentujemy zestaw podręczników dla dziecka w wieku przedszkolnym: “Kolorowy start z plusem. Box“. Ta pozycja to komplet, którego czytanie pozytywnie wpływa na rozwój malucha – uczy przyswajania nowo nabytej wiedzy, zachęca do współpracy, wspomaga koncentrację, rozwija sprawność manualną, a także kompetencje intelektualne. W książkach można znaleźć dwie główne postacie, z którymi maluchy mogą się identyfikować – Lenę oraz Mikołaja. W przypadku, gdy szukasz innego podręcznika dla przedszkolaka, to pozycja “Olek i Ada na szlaku przygód” autorstwa Iwony Fabiszewskiej, Klaudii Wilk, Wiesławy Żaba-Żabińskiej, Marzeny Kwiecień powinna Ci się spodobać. Zestaw jest napisany przystępnie, a ładne ilustracje zachęcają malucha do nauki. Ćwiczenia zawarte w książeczkach mają na celu pomoc we wszechstronnej nauce dziecka – czytania, pisania, samodzielności, poznawania wartości czy pracy w grupie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki podręcznik szkolny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Początek roku szkolnego wiąże się z zakupem nowego plecaka, przyborów, zeszytów, a także podręczników. To przede wszystkim z nich dzieci i młodzież czerpią wiedzę, dlatego trzeba dobrać takie książki, które są napisane przystępnym językiem i w szczegółowo wyjaśniają wszystkie zawiłe kwestie. Jaki podręcznik szkolny wybrać? Przygotowaliśmy na ten temat poradnik.

 

 

Podręcznik do nauczania przedszkolnego

Przedszkole ma przygotować maluchy do codziennego chodzenia do szkoły, przebywania z rówieśnikami i wykonywania różnych obowiązków. Choć zajęcia dla tak małych dzieci oparte są głównie na zabawie, to w sklepach pojawia się coraz więcej podręczników do nauczania przedszkolnego. Co można w nich znaleźć? W takich książkach jest dużo kolorowych obrazków, aby zachęcić maluchy do ich przeglądania. Przeważnie jest w nich również kilku głównych bohaterów, którzy przeżywają różne przygody. Umieszczone w tego typu podręcznikach zadania skłaniają pociechy do rozwoju kreatywności, ćwiczenia umiejętności logicznego myślenia, a także nauki podstawowych czynności, takich jak pisanie, czytanie oraz liczenie.

 

Podręcznik do szkoły podstawowej

Edukację w szkole podstawowej możemy podzielić na dwa okresy – nauczanie początkowe (obejmuje klasy od I do IV) oraz nauczanie tzw. gimnazjalne, obejmujące klasy od V do VIII. W pierwszych latach nauki dzieci ćwiczą głównie płynne czytanie, liczenie i pisanie, mają takie przedmioty jak: matematyka, religia, język polski czy język obcy. Najlepszy podręcznik szkolny dla uczniów niższych klas powinien zachęcać maluchy do tego, aby rozwijały swoje umiejętności, ponieważ przydadzą im się w dalszych latach edukacji.

Im starsze jest dziecko, tym więcej ma przedmiotów w szkole. W klasie V pojawia się m.in.: geografia, biologia, informatyka, fizyka i chemia. Nawet te najtrudniejsze zagadnienia muszą być w podręcznikach wyjaśnione w przystępny sposób, aby uczniowie nie mieli problemu z ich zrozumieniem. Inaczej mogą szybko zniechęcić się do nowych przedmiotów, a nawet do poszczególnych dziedzin naukowych.

 

Podręcznik do liceum i technikum

Podręczniki do nauczania w liceum i technikum są przeważnie nieco grubsze niż te do szkoły podstawowej, poza tym w bardziej szczegółowy sposób omawiane są do tej pory poznane tematy, pojawiają się też nowe zagadnienia. Wśród tego typu produktów możemy wyróżnić podręczniki do: historii, biologii, fizyki, matematyki, języka polskiego, geografii, a nawet religii. To, jaki podręcznik szkolny jest najlepszy, zależy m.in. od tego, w jaki sposób przedstawione są najważniejsze informacje. Dobrze sprawdzają się w szczególności infografiki prezentujące najistotniejsze kwestie tak, że można łatwo je zapamiętać. W podręcznikach do liceum i technikum znajdziemy nie tylko wyjaśnienie definicji, czy opis zjawisk, ale też różne zadania do wykonania, razem z umieszczonymi na końcu odpowiedziami.

 

Podręcznik do zasadniczej szkoły zawodowej

W zasadniczej szkole zawodowej młodzież ma nie tylko przedmioty ogólne (język polski, obcy, historia, matematyka itp.), ale też zawodowe, dopasowane do tego, jaki kierunek wybrali uczniowie. Podręczniki mogą więc dotyczyć tematyki budowy samochodów, podstaw konstrukcji maszyn, elektrotechniki i elektroniki czy podstaw fryzjerstwa.

 

 

Podręczniki językowe

Podręcznik językowy jest niezbędny do tego, aby móc efektywnie uczyć się języka obcego. Najczęściej w szkołach dzieci i młodzież uczą się angielskiego, niemieckiego i francuskiego, choć czasami uczniowie mają do wyboru także np. łacinę. Warto mieć na uwadze, że podręczniki językowe są przeznaczone nie tylko do nauczania w szkołach podstawowych czy liceach, ale też tych językowych, do których mogą zapisać się osoby w każdym wieku. Bez odpowiednich książek nauczenie się obcego języka jest bardzo trudne.

 

Repetytoria i zbiory zadań

Za podręczniki szkolne często uznaje się też repetytoria, zbiory zadań oraz testów. Nie są to typowe książki, w których znajdziemy cenne informacje dotyczące konkretnego przedmiotu, ale są również przydatne, zwłaszcza podczas przygotowywania się do ważnego sprawdzianu lub egzaminu. To materiały pomocnicze, dzięki którym można sprawdzić swoją wiedzę.

 

Podręczniki szkolne w dobrych cenach

Pojedyncze podręczniki szkolne kosztują średnio od 30 zł do 50 zł. Droższe są komplety, w których znajdziemy kilka książek, ich cena może przekraczać 100 zł. Takie zestawy przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Całkowity koszt zakupu podręczników do szkoły może też zależeć od wydawnictwa.

 

 

Najlepsze podręczniki szkolne w 2019 roku

 

Nasz ranking podręczników szkolnych podpowie Ci, z jakich książek warto się uczyć. Wybrane propozycje są nie tylko ciekawe, lecz również odpowiednio skonstruowane, aby dziecko czy nastolatek chłonęli wiedzę, nie nudząc się.

 

Nasze zalecenia

 

Kolorowy start z plusem

 

Zestawem książek, który jest odpowiedni do rocznej nauki przedszkolnej dla maluchów (5-6 lat), jest “Kolorowy start z plusem. Box”. Komplet stanowi kontynuację innego pakietu dla dzieci. W serii dziecko zapoznaje się z dwójką bohaterów: Lenką i Mikołajem, którzy razem z grupą z przedszkola bawią się i poznają świat.

W zestawie można znaleźć 4 części kart pracy, w których wykonuje się zadania powiązane z tematami w książkach. Komplet zawiera także zeszyt do ćwiczeń czytania, pisania oraz liczenia. Kolejnymi elementami są: publikacja z zadaniami zachęcająca do wspólnej pracy oraz wyprawka plastyczna przeznaczona do nauki tworzenia kształtów i rozwijania artystycznych zdolności malucha (wycinanki, naklejanki).

Poszczególne części są opracowane bardzo spójnie, więc dziecko po wykonaniu kilku pierwszych zadań wie, jak zrobić kolejne. Książki są kolorowe, bogate w ilustracje, co rozwija wyobraźnie malucha. Pozycję wydano w 2019 roku. Konsumenci uważają, że komplet dobrze działa na zdolności motoryczne dziecka.

 

 

 

 

Olek i Ada 

 

“Olek i Ada na szlaku przygód” autorstwa Iwony Fabiszewskiej, Klaudii Wilk, Wiesławy Żaba-Żabińskiej, Marzeny Kwiecień to podręczniki dla dzieci w wieku przedszkolnym – szczególnie sześciolatków (poziom B i B+). Twórcy są znani z tworzenia książeczek i bajek. Cykl został stworzony jako uzupełnienie programu o nazwie “Wokół przedszkolaka”.

W książkach głównymi bohaterami jest rodzeństwo – Olek i Ada – i opisane są ich przygody z pomocą kolorowych ilustracji i opowiadań. Warto wspomnieć, że w podręcznikach przeznaczonych dla każdej grupy wiekowej są te same główne postacie, a także podobne tematy, które kompleksowo uzupełniają wiedzę malucha.

W pakiecie można znaleźć: książkę, 5 części kart pracy i wyprawkę plastyczną. Komplet ma na celu pomoc podczas wszechstronnego rozwoju dziecka – analityczne myślenie, samodzielność, twórczość, wyrażanie i nazywanie emocji. Zestaw wydano w 2019 roku w formacie 21 cm x 29,5 cm. Rodzice i nauczyciele uważają, że produkt jest odpowiednio dostosowany do wieku, a jego trudność sukcesywnie się zwiększa.

 

 

 

 

Biologia na czasie 

 

Jedną z dobrze opracowanych publikacji dla młodzieży w 1 klasie szkoły średniej jest “Biologia na czasie” napisana przez Emilię Bonar, Weronikę Krzeszowiec-Jeleń i Stanisława Czachorowskiego. Praca pozwala na zgłębienie wiedzy z zakresu biologii na poziomie podstawowym.

Uczeń może dowiadywać się szczegółów o otaczającym go świecie na tematy dotyczące biotechnologii, genetyki czy osiągnięć współczesnej medycyny. Wśród zagadnień, które przyswaja sobie nastolatek, jest także ochrona środowiska. Uczniowie uczą się również pracy w grupie, dyskusji i wyrażania własnych opinii.

Warto wspomnieć, że książka jest wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdyż dostosowano ją do rozporządzenia MEN z 2014 roku o dopuszczeniu podręczników szkolnych, więc jest zgodna z najnowszą podstawą programową. Książka ma miękką oprawę, dzięki czemu jest dość lekka i zajmuje niewiele miejsca, więc można ją wygodnie zmieścić w plecaku. Format podręcznika jest równy: 20,5 cm x 29,5 cm – praca ma 204 strony. Uczniowie uważają, że produkt jest przedstawiony czytelnie.

 

 

 

 

Chcemy dobrze czytać i pisać

 

“Chcemy dobrze czytać i pisać” to seria, która jest przeznaczona dla uczniów Szkoły Podstawowej w klasach 1 – 3. Ćwiczenia mają na celu pomóc maluchowi w rozwijaniu zdolności pisania i czytania. Dziecko ma do wykonania wiele zadań, dzięki którym będzie potrafić rozpoznawać litery i cyfry, a także je napisać.

W opracowaniu znajdują się krótkie teksty do czytania, które uczą malucha sylabizowania, czytania pełnych wyrazów i zdań. Ten dobry i tani podręcznik szkolny ma wiele zdjęć i rysunków dotyczących otaczającego świata – do nich są odpowiednie podpisy, które wyjaśniają prezentowane zjawiska. Uczeń uczy się ortografii i innych zasad pisania.

Książka jest 3-cią częścią z serii, która jest odpowiednia dla klasy 3. Nauczyciele twierdzą, że podręcznik jest zrozumiały dla dziecka, czytelnie przedstawiony, więc nie zniechęca się ono podczas pracy.

 

 

 

 

English Class A1 

 

English Class A1 to podręcznik napisany przez Arka Tkacza, Catherine Bright oraz Sandy Zervas. Kurs jest przystosowany do 8 klasowych szkół podstawowych i może być używany do nauki przez dzieci od 4 do 8 klasy. Ta pozycja jest odpowiednia dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim.

Podręcznik wydano w 2017 roku i spełnia on wymogi programowe postawione przez MEN. Przyswajanie nauki z książki skutecznie rozwija ucznia i uzupełnia jego wiedzę, która jest potrzebna na egzaminie kończącym podstawówkę. Pozycja ma 128 stron. W każdym rozdziale są listy używanych słów oraz wyjaśnienia gramatyki w języku polskim. Istnieje możliwość włączenia e-dysku i słuchania nagrań przy wykorzystaniu z Internetu.

Czytając opinie o podręcznikach szkolnych, opracowanych przez Arka Tkacza, Catherine Bright oraz Sandy Zervas, można dojść do wniosku, że  książka zawiera starannie opisy, łatwe do zrozumienia przez dzieci. Rodzice i uczniowie doceniają tę publikację za dużą czytelność, która ułatwia naukę.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...