Ranking 6 najlepszych książek psychologicznych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 27.02.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Książka psychologiczna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Każdy z nas musi radzić sobie z wieloma trudnościami i problemami w życiu. Sposób, w jaki umysł ludzki potrafi radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, jest ciekawy. Jeśli interesuje Cię tematyka psychologii w powieści, może zainteresować Cię książka „Pacjentka” napisana przez Alexa Michaelidesa. Opowiada ona historię artystki, która dopuszcza się morderstwa swojego męża. Czytelnik wraz z rozwojem akcji może rozwikłać tajemnicę i spróbować zrozumieć skomplikowany umysł bohaterki. Jeśli jednak wolisz poznać lepiej siebie i swoją psychikę, ciekawą pozycją czytelniczą jest książka „Siła nawyku” Charlesa Duhigga. W prosty i interesujący sposób opowiada ona o kwestiach, które determinują powtarzanie konkretnych zachowań i powielanie schematów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy — jaką książkę psychologiczną kupić? 

 

Czytanie książki to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Odpowiednia lektura rozwija umysł i poszerza wiedzę o świecie. Jednymi z najczęściej wybieranych książek są te z dziedziny psychologii. Umysł ludzki od zawsze fascynował naukowców i artystów. Dlatego psychologię można znaleźć zarówno w powieściach, jak i podręcznikach. Stworzyliśmy przewodnik, który pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jaką książkę psychologiczną wybrać, aby cieszyć się lekturą i poszerzyć swoją wiedzę. 

Powieści 

Psychologia pojawia się nie tylko w książkach specjalistycznych i artykułach naukowych, ale także w powieściach. Autorzy wykorzystują zagadki ludzkiego mózgu do tworzenia skomplikowanych postaci i zawiłych, pozornie nieprawdopodobnych wydarzeń. Powieści z elementami psychologii mogą występować w różnych gatunkach. Najczęściej są to thrillery i dramaty, bo to właśnie w trudnych i przykrych okolicznościach ujawnia się najwięcej zagadek i ciekawych zagadnień dotyczących funkcjonowania ludzkiego umysłu. Najlepsza książka psychologiczna, szczególnie powieść fabularna, powinna zawierać realistycznych bohaterów, którymi jednak kierują nieoczywiste pobudki i nietypowe motywy. Dzięki temu autor może przedstawić swojemu czytelnikowi ciekawe aspekty ludzkiego umysłu i jego zaburzeń, zmuszając odbiorcę tekstu do chwili refleksji. Dobra książka psychologiczna to taka, która konfrontuje już i tak nietypowych bohaterów ze skomplikowanymi sytuacjami. Szukając ciekawej powieści dla siebie, warto wcześniej zapoznać się z opiniami innych czytelników. Powieść psychologiczna powinna być dobrze skonstruowana, aby przyciągała uwagę czytelników, trzymała ich w napięciu i poprzez z pozoru nierealistyczne wydarzenia i zachowania, prezentowała zawiłości ludzkiego umysłu. Warto dowiedzieć się przed wyborem książki, czy autor lub autorka ma wiedzę psychologiczną, niezbędną do stworzenia realistycznego świata powieści. 

 

Poradniki

Zupełnie innym gatunkiem książki psychologicznej jest poradnik, którego celem jest wyjaśnienie czytelnikowi, jak działa umysł. Zrozumienie własnego mózgu ma na celu przede wszystkim zmianę zachowań, co w efekcie prowadzi do polepszenia własnego życia. Dlatego poradniki zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Ludzie chcą poznać siebie, aby móc zbudować lepszą rzeczywistość, osiągać wysokie wyniki w pracy czy naprawić związek. Wszystko to jest możliwe, jeśli jest się świadomym mechanizmów i procesów zachodzących w umyśle. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest najlepsza książka psychologiczna, przede wszystkim zastanów się, który element swojego życia chcesz zmienić — codzienną rutynę, relację z innymi, czy stosunek do pracy? Następnym krokiem jest sprawdzenie ofert księgarni i wydawnictw. Szukając dobrych poradników psychologicznych, warto dowiedzieć się czegoś o autorze. Najlepsze książki to te, tworzone przez specjalistów, naukowców i lekarzy, którzy codziennie spotykają się z różnymi problemami. Oprócz opisania konkretnych zjawisk i zagadnień dobry poradnik powinien zawierać również porady. Pomogą one zmienić zachowania, które mogą przeszkadzać w rozwoju. Dobrze napisany poradnik powinien przedstawiać także przykłady opisywanych kwestii, aby wyjaśnić czytelnikowi, jak działa opisana teoria zastosowana w praktyce. 

 

Podręczniki 

Ostatnim rodzajem książek psychologicznych są podręczniki. Pisane są zwykle przez naukowców, którzy poświęcili wiele lat pracy na zdobycie wiedzy i doświadczenia. Podręczniki nie zawierają wskazówek, jak zmienić swoje życie, a jedynie wyjaśniają różne kwestie i zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym. Są więc dobrym wyborem dla osób, które pasjonują się psychologią i chcą pogłębić swoją wiedzę. Szukając dobrego podręcznika, warto wybrać taki, który oprócz teoretycznych zagadnień, zawiera także prawdziwe przykłady konkretnych przypadków. Dzięki temu zrozumienie poszczególnych zaburzeń i niepełnosprawności będzie łatwiejsze. Jeśli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna naukę podstaw psychologii, warto wybrać podręcznik napisany prostym i zrozumiałym językiem. Ułatwi to naukę i przyswojenie przedstawionych w książce zagadnień. 

Książki psychologiczne w dobrych cenach 

Zakup dobrej książki psychologicznej to nie jest duży wydatek. Zarówno powieści, jak i poradniki można znaleźć w podobnych cenach. Książki kosztują najczęściej od ok. 25 zł do ok. 40 zł. Duża liczba różnych księgarni, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, umożliwia znalezienie produktu w niskiej cenie. Najwięcej kosztują podręczniki, ponieważ ich przygotowanie wymaga wielu miesięcy pracy i rzetelnej wiedzy. Ich cena wynosi zwykle od 50 zł do nawet 80 zł. Są to jednak książki poprawnie i dokładnie opracowane, zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. Wybierając książkę psychologiczną, niezależnie jakiego rodzaju, warto przed zakupem przeczytać opinie i recenzje innych konsumentów. Dzięki temu zdecydujesz się na pozycję literacką, która zapewni Ci przyjemną lekturę, a w przypadku poradników umożliwi zmianę dotychczasowych nawyków.

 

6 najlepszych książek psychologicznych. Opinie w 2021 roku

 

Książki psychologiczne cieszą się dużą popularnością, ponieważ wielu ludzi jest zafascynowanych działaniem umysłu. Zawiłości ludzkiego mózgu stają się ważną częścią powieści fabularnych, a także poradników, wskazujących, jak zmienić własne myślenie i zrozumieć siebie. Jeśli szukasz ciekawej pozycji do czytania, nasz ranking książek psychologicznych pomoże Ci znaleźć wciągającą lekturę, którą skończysz w kilka wieczorów.

 

Thrillery psychologiczne książki

 

1. Pacjentka – Michaelides Alex 

 

Intrygująca powieść „Pacjentka” napisana przez pochodzącego z Cypru pisarza, Alexa Michaelidesa, to lektura godna polecenia. Książka opowiada historię artystki, malarki i fotografki mody, Alicii Berenson. Z pozoru spokojna kobieta morduje swojego męża, strzelając mu pięciokrotnie w głowę. Historia w książce „Pacjentka” jest próbą zrozumienia motywów bohaterki. Czytelnik poznaje jej sposób myślenia wraz z psychoterapeutą Theo Faber, który pracuje z artystką w ośrodku psychiatrycznym.

Książki thrillery psychologiczne, do których zalicza się „Pacjentka”, zyskują coraz większa popularność wśród czytelników. Są nie tylko interesujące, ale także pozwalają zastanowić się nad tajemnicami ludzkiego umysłu. Powieść „Pacjentka” to ponad 400 stron niespodziewanych wydarzeń i zaskakujących wyjaśnień kłębiących się w książce tajemnic. Thriller psychologiczny Alexa Michaelidesa wydało w 2019 roku wydawnictwo W.A.B. i już w kilka miesięcy zyskał on sławę na całym świecie.

Czytelnicy zgodnie twierdzą, że powieść cypryjskiego pisarza to dobra książka psychologiczna, która zawiera wiele ciekawych wątków. Historia głównej bohaterki jest interesująca, jak i sama postać morderczyni. „Pacjentka” to według czytelników ciekawa lektura.

 

 

 

 

Książki psychologiczne o zachowaniach ludzkich

 

2. Siła nawyku – Duhigg Charles

 

Wśród licznych poradników oferowanych w księgarniach, warto zwrócić uwagę na książkę Charlesa Duhigga „Siła nawyku”. Jest to ciekawa lektura, która pomoże każdemu zmienić swoje życie. Poradnik opowiada o tym, jak nawyki wpływają na naszą codzienność i przede wszystkim, jak zerwanie z powtarzalnością może pomóc w stworzeniu lepszej rzeczywistości. Książki psychologiczne o zachowaniach ludzkich to inspirujące lektury, które pozwalają nam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Poradnik Charlesa Duhigga nie tylko wyjaśnia, czym jest nawyk, ale także przytacza wiele historii, które pokazują siłę zmiany rutyny.

Autor w swojej książce skupia się nie tylko na sile nawyku u pojedynczych osób, ale także w instytucjach i korporacjach. Poradnik napisano prostym językiem, który ułatwia przyswojenie nie tylko informacji o tym, jak można zmienić życie, ale także co mówią naukowcy na temat przyzwyczajeń.

Osoby, które w swoich recenzjach polecają książki psychologiczne warte przeczytania, wskazują poradnik Charlesa Duhigga jako jeden z najciekawszych. Lektura pozwala zrozumieć mechanizmy kierujące nie tylko ludźmi, ale także instytucjami, państwami i firmami oraz motywuje do zmiany swojego życia.

 

 

 

 

Książki psychologiczne dla młodzieży

 

3. 7 Nawyków Skutecznego Nastolatka – Sean Covey 

 

Okres dorastania to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Nastolatkowie mają wiele problemów, z którymi nie potrafią sobie poradzić. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się poradnik „7 nawyków skutecznego nastolatka”, stworzony przez Seana Covey. Książka jest uaktualniona, dzięki czemu odpowiada również na pytania pojawiające się w dobie Internetu i rozwijającej się technologii. Autor porusza istotne dla dojrzewających osób kwestie, podpierając je historiami i odrobiną humoru.

Książki psychologiczne dla młodzieży nie są łatwo dostępne, twórcy najczęściej skupiają się na problemach osób dorosłych. Dlatego poradnik Seana Covey to dobra i przydatna pozycja literacka. Książka porusza takie kwestie jak: Asertywność, relacje z rodzicami i znajomymi i rozwój osobisty. Poradnik składa się z prawie 370 stron. Wydało go wydawnictwo Rebis, a najnowsza edycja książki pochodzi z 2021 roku. Porusza więc aktualne problemy, z którymi muszą mierzyć się współcześni nastolatkowie.

Poradnik Seana Covey to dobra i tania książka psychologiczna, która pomoże nastolatkom odnaleźć się we współczesnym świecie i zbudować zdrowe relacje z innymi. Konsumenci polecają „7 nawyków skutecznego nastolatka”, ponieważ jest to pozycja napisana łatwym i przystępnym językiem.

 

 

 

 

Książki dramaty psychologiczne

 

4. Żona Między Nami – Greer Hendricks

 

Skomplikowana fabuła powieści „Żona między nami” napisanej przez Greer Hendricks, z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi dramatów psychologicznych. Książka opowiada o trudnej relacji pomiędzy trzema osobami – pomiędzy kobietą, jej mężem i jego nową żoną. Powieść jest nieprzewidywalna, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i wydarzeń, również zakończenie jest zaskakujące i trudne do przewidzenia. Bohaterowie wykreowani przez Greer Hendricks mają skomplikowane charaktery, co sprawia, że czytelnik żadnemu z nich nie może w pełni zaufać.

Książki dramaty psychologiczne są jednymi z najczęściej wybieranych przez czytelników. Powieści takie jak „Żona między nami” przyciągają uwagę miłośników trudnymi historiami i niejednoznacznymi wątkami. Historia zawiłych relacji międzyludzkich zachwyca ludzi na całym świecie. Dzięki temu powieść stała się bestsellerem, umieszczanym na niemal każdej liście „top książki psychologiczne”. „Żona między nami” wydano w Polsce w 2018 roku przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

Czytelnicy chętnie polecają powieść „Żona między nami”, ponieważ jest ona dobrze i ciekawie napisana. Historia przedstawiona w książce jest zaskakująca i pełna niespodziewanych wydarzeń. Czytelnikom podobają się szczególnie postacie o skomplikowanych charakterach.

 

 

 

 

Książki psychologiczne o związkach

 

5. Osiem Randek, Czyli Jak ze Sobą Rozmawiać – Julie Schwartz Gottman

 

Relacje międzyludzkie wymagają dużej ilości empatii, wyczucia oraz wiedzy, którą można łatwo zdobyć dzięki książce „Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać” Julie Schwartz Gottman i Johna Gottmana. Autorzy, bazując na własnych doświadczeniach, stworzyli poradnik, w którym uczą, jak zbudować zdrowy związek. Poradnik powstał jako wynik przeprowadzonego przez naukowców eksperymentu. Ciekawe książki psychologiczne to właśnie te, które jak poradnik Julie i Johna Gottman, bazują na prawdziwych relacjach.

Poradnik podzielono na osiem części, tytułowych randek, a każdy rozdział dotyczy innej kwestii ważnej w związku. Autorzy poruszają między innymi kwestię zaufania, marzeń, konfliktów i rodziny. Książki psychologiczne o związkach to nie tylko poradniki uczące, jak szczęśliwie żyć, ale także pewnego rodzaju instrukcje, uczące wychodzenia z trudnych sytuacji. W książce znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, dowiesz się między innymi jak rozmawiać z drugą osobą oraz czy kryzys można łatwo przezwyciężyć.

Czytelnicy przeprowadzili test książek psychologicznych, wprowadzając w życie zawarte w nich wskazówki. Poradnik Julie i Johna Gottman okazał się pomocnym drogowskazem w relacjach międzyludzkich. Dlatego czytelnicy chętnie polecają lekturę książki „Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać” wszystkim osobom pozostającym w związkach.

 

 

 

 

Książki psychologiczne o emocjach

 

6. Rehabilitacja Neuropsychologiczna – George P. Prigatano 

 

Jeśli interesujesz się funkcjonowaniem mózgu i zaburzeniami emocjonalnymi, z pewnością spodoba Ci się podręcznik, który stworzył George P. Prigatano. Książka nazywa się „Rehabilitacja neuropsychologiczna” i tłumaczy zaburzenia emocjonalno-motywacyjno-osobowościowe. Podręcznik zawiera nie tylko naukową teorię, ale każdy przykład potwierdzony został analizą konkretnego przypadku. Autor prezentuje 13 zasad neuropsychologii i kolejno je tłumaczy. Nie wszystkie książki psychologiczne o emocjach są tak szczegółowe i przejrzyście napisane jak „Rehabilitacja neuropsychologiczna”

Podręcznik dobrze sprawdzi się do nauki teorii rehabilitacji neuropsychologicznej, jak również do wykorzystania przedstawionych zasad w praktyce. George P. Prigatano analizuje liczne przypadki niepełnosprawności, czy zaburzeń emocjonalnych i ich konsekwencji, takich jak na przykład depresja. Książki psychologiczne starają się odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną nieprawidłowości w mózgu i jak je naprawić. Podręcznik Prigatano jest rzetelnie napisany, a użyty język jest precyzyjny i zrozumiały.

Opinie o książkach psychologicznych często są różnorodne, jednak czytelnicy podręcznika Prigatano są zgodni, twierdząc, że jest to ciekawa i rzetelna pozycja. Książka jest ciekawa, a opisane zasady wsparte przykładami i prawdziwymi przypadkami zaburzeń.  

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir