Książki sportowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.04.19

 

Interesujesz się sportem i chcesz znaleźć ciekawą książkę dotyczącą tej tematyki? Po zapoznaniu się z umieszczonym poniżej rankingiem szybko znajdziesz właściwy tytuł. Z przeanalizowanych opinii konsumentów wynika, że jedną z ciekawszych pozycji jest „Anatomia Góry” autorstwa Rafała Froni. To publikacja dzienników z odbywanej w 2018 roku Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, której nie udało zakończyć się zdobyciem najwyższego szczytu Karakorum. Książka opowiada o himalaizmie, miłości do gór, a także prawdziwej pasji, jaką jest wspinaczka. Po tej lekturze z pewnością uda Ci się zrozumieć, czym kierują się osoby, które decydują się na wyprawę w wysokie, ponad 8000 m góry. Warto przeczytać również książkę „Urodzeni Biegacze”, której autorem jest Christopher McDougall. Pisarz jest dziennikarzem wojennym, który po wyjeździe do Meksyku dowiaduje się o tajemniczym plemieniu Indian – Tarahumara, określanym też mianem Rarámuri (w tłumaczeniu „Biegający Ludzie”). Dziennikarz poznaje i opisuje ich sekrety, za sprawą których można uniknąć bolesnych kontuzji podczas biegania i lepiej przygotować się do tej aktywności fizycznej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką książkę sportową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jak zaskoczyć miłośnika sportu? Możemy kupić mu ciekawą książkę dotyczącą jego pasji. W księgarniach jest wiele interesujących lektur, więc możemy mieć problem z dokonaniem wyboru. Aby mieć pewność, że sięgasz po odpowiedni tytuł, przeczytaj nasz poradnik zakupowy. Zebraliśmy w nim najważniejsze wskazówki o tym jaką książkę sportową wybrać, aby pozwoliła miło spędzić długie wieczory lub dni wolne od pracy.

 

 

Książki o historii sportu

Książki o sporcie mogą dotyczyć różnych obszarów tej dziedziny. Bardzo chętnie czytane są pozycje o historii, np. konkretnej drużyny czy losów określonego kraju w poszczególnych dyscyplinach. Cechą wyróżniającą takie lektury jest duża ilość dat oraz ciekawostek, o których nie usłyszymy ani nie przeczytamy w mediach. Książki o historii sportu mogą znacząco poszerzyć naszą wiedzę o świecie i uświadomić nam, jak na przestrzeni lat zmieniały się różne dyscypliny, kształtowały drużyny i zmieniali zawodnicy.

 

Książki biograficzne

Czytelnicy chętnie kupują sportowe książki biograficzne przedstawiające w szczegółowy sposób sylwetki najbardziej znanych piłkarzy, siatkarzy, kierowców wyścigowych itp. W tym dziale możemy też znaleźć pozycje opisujące historie wybitnych trenerów, członków zarządów sportowych bądź prezesów spółek, bez których dana dyscyplina nie miałaby szans na rozwój i wzrost popularności. W tym przypadku także mamy możliwość poznania dat i wydarzeń, o których dotąd nie słyszeliśmy.

 

Książki o technikach ćwiczeń

Osoby chcące zmienić dotychczasowy tryb życia i stać się bardziej aktywne powinny zainteresować się książkami opisującymi najlepsze techniki ćwiczeń, plany treningowe itp. To świetna propozycja zwłaszcza dla początkujących sportowców, którzy już na początku swojej przygody z aktywnością fizyczną woleliby uniknąć bolesnych kontuzji i urazów. Tego typu lektury pokazują, jak prawidłowo ćwiczyć i z jaką intensywnością, aby osiągnąć zamierzone przez siebie cele. Uważa się, że najlepsza książka sportowa dotycząca treningów jest ponadto wzbogacona o proste przepisy na dietetyczne dania. A to dlatego, że sama aktywność fizyczna to nie wszystko. Nie uda nam się schudnąć ani wyrzeźbić sylwetki, jeżeli nie zadbamy o dobrze zbilansowaną dietę, a odpowiednia lektura może nam w tym pomóc.

 

Książki z dziedziny medycyny sportowej

Każdy trener personalny, fizjoterapeuta czy instruktor powinien przeczytać kilka książek z dziedziny medycyny sportowej. Ich tematyka dotyczy nie tylko budowy ludzkiego ciała, ale często również samej motoryczności, czyli sfery naszej ruchowej aktywności. Bardzo często takie pozycje uświadamiają, że każdy z nas jest świetnie przystosowany do tego, aby uprawiać sporty. To, co nas ogranicza, to przede wszystkim motywacja i chęci (których nierzadko może brakować).

 

Książki o dyscyplinach sportowych

Możemy wymienić wiele dyscyplin sportowych: piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, skoki narciarskie, bieganie itd. Są też sporty nieco mniej typowe, takie jak np. himalaizm i alpinizm. O każdym z nich możemy znaleźć przynajmniej jedną książkę. Ich autorami są przeważnie osoby, które same uprawiają lub uprawiały daną dyscyplinę i doskonale znają jej największe sekrety.

 

Oprawa

Aby dowiedzieć się, jaka książka sportowa jest najlepsza musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej tematykę. Dla wielu osób istotna jest także oprawa, która może być miękka lub twarda. Często wpływa ona na trwałość książki i komfort czytania. Panuje przekonanie, że lektury dostępne w miękkiej okładce są lżejsze, a tym samym wygodniejsze w przenoszeniu. Jednocześnie są one bardziej podatne na rozerwanie i inne uszkodzenia. Z kolei książki w twardej oprawie są cięższe, ale też bardziej wytrzymałe. Jednak czasami trzeba za nie zapłacić nieco więcej niż za pozycję w miękkiej oprawie.

Książki z twardą okładką mogą lepiej prezentować się na półce. Często jest tak, że miłośnicy czytania kupują całą serię w tej samej oprawie, aby stworzyć spójną całość i móc ją dobrze wyeksponować.

 

 

Liczba stron

Sportowe książki, podobnie jak te dotyczące innych tematów, różnią się liczbą stron. Może ich być od kilkudziesięciu do kilkuset. Im grubszą pozycję wybierzemy, tym dłużej będzie trwało jej czytanie. Nie zawsze jest to jednak wada, zwłaszcza jeśli zakupiona książka ma umilić nudne wieczory.

 

Styl pisania autora

To, czy lektura się spodoba uzależnione jest także od stylu pisania autora. Nie wszyscy pisarze skupiają się na tym, aby stosować przystępny i łatwy do zrozumienia język. Czasami czytelnicy narzekają, że choć tematyka książki jest wyjątkowo ciekawa, to nieprzyjemnie się ją czyta ze względu na dużą ilość niezrozumiałych słów. Niektórym osobom przeszkadza także forma zapisu dat (słownie zamiast cyframi) czy nawet stosowanie zbyt długich, skomplikowanych zdań.

 

Książki sportowe w dobrych cenach

Najtańsze książki sportowe kosztują mniej niż 25 zł. Głównie są to pozycje w miękkiej oprawie. Grubsze lektury, nierzadko opatrzone zdjęciami zazwyczaj są nieco droższe. Różnice cenowe nie są jednak bardzo duże, zwykle jest to jedynie kilka lub kilkanaście złotych.

 

Najlepsze książki sportowe w 2019 roku

 

Szukasz lektury na długie wieczory lub prezentu dla bliskiej osoby? Przygotowaliśmy ranking książek sportowych, za sprawą którego uda Ci się znaleźć ciekawą pozycję do czytania. Koniecznie sprawdź opisane poniżej propozycje.

 

Nasze zalecenia

 

„Anatomia góry” – Rafał Fronia 

 

„Anatomia góry” to książka, którą napisał Rafał Fronia. Ma ona 432 strony i jest dostępna w miękkiej oprawie (ze skrzydełkami). Pozycja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gór. To w dużej mierze opowieść o słynnej Narodowej Wyprawie Zimowej na K2, którą interesowały się polskie i zagraniczne media. Znajdziemy tu również opisy innych wypraw.

Rafał Fronia stara się wyjaśnić, czym jest pasja i miłość do gór oraz co kieruje himalaistami, którzy nierzadko poświęcają własne życie, aby zdobyć szczyt. To może być ciekawa lektura na wolne popołudnia i wieczory. Książka jest napisana łatwym do zrozumienia językiem, a czytając ją można poczuć się tak, jakbyśmy sami byli w wysokich górach.

Jak przekonują konsumenci, „Anatomia góry” to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób interesujących się himalaizmem i alpinizmem. Opisane przez autora wyprawy mogą nam uświadomić, jak trudne, a jednocześnie ekscytujące są wędrówki na szczyt. Książka opowiada o nietypowym, ekstremalnym sporcie w wyjątkowo interesujący sposób.

 

 

 

 

„Urodzeni Biegacze” – Christopher McDougall 

 

Książka „Urodzeni Biegacze” dotyczy przede wszystkim biegania. Jej autor, Christopher McDougall, jest dziennikarzem wojennym, który po ukończeniu 40. roku życia postanowił prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Mężczyzna jednak boryka się z częstymi kontuzjami. Gdy autor został wysłany do Meksyku, usłyszał o indiańskim plemieniu Tarahumara, nazywanym także Rarámuri, co w tłumaczeniu oznacza „Biegający Ludzie”.

Christopher McDougall opisuje, w jaki sposób Indianie Tarahumara biegają. Uprawiają oni sporty w wykonywanych przez siebie sandałach, gdyż mieszkają z dala od cywilizacji. „Biegający Ludzie” są na tyle wysportowani, że często biorą udział w bardzo trudnych, górskich maratonach i prawie nigdy nie mają bolesnych kontuzji.

„Urodzeni Biegacze” to lektura mająca 328 stron. Dziennikarz, który ją napisał, stara się wyjaśnić, że człowiek jest świetnie przystosowany do biegania i tłumaczy, jak można uniknąć nieprzyjemnych urazów. To książka w miękkiej oprawie. Konsumenci uważają, że może ona stać się inspiracją do zmiany swojego trybu życia na bardziej aktywny.

 

 

 

 

„Mistrzowie Bez Tytułu. Legenda Złotej Jedenastki”

 

Prezentujemy „Mistrzowie Bez Tytułu. Legenda Złotej Jedenastki” – pozycję, która z pewnością spodoba się miłośnikom piłki nożnej. Książkę napisali: Norbert Tkacz, Daniel Karaś i David Zeisky. Opowiada ona historię węgierskiej drużyny, która zyskała już miano legendarnej. W latach od 1950 roku do 1954 roku nie przegrała ona w żadnym z 32 kolejnych rozgrywanych meczów.

Opisywany tytuł jest dostępny w miękkiej oprawie. Ta dobra i tania książka sportowa porusza wiele ciekawych wątków, m.in. ten dotyczący kontrowersyjnego finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1954 roku, kiedy to węgierska drużyna przegrała z Niemcami. Autorzy opisują także to, w jaki sposób zakończyła się dobra passa piłkarzy.

Piłka nożna to sport, który cieszy się niezwykle dużą popularnością na całym świecie. Książka „Mistrzowie Bez Tytułu. Legenda Złotej Jedenastki” jest odpowiednia zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych. Według konsumentów to pozycja godna uwagi, ponieważ w ciekawy sposób prezentuje historię, która wielu osobom nie jest znana.

 

 

 

 

„Motoryczność człowieka. Podstawowe zagadnienia z antropomotoryki” 

 

Trenerom, fizjoterapeutom i instruktorom sportowym polecamy pozycję „Motoryczność człowieka. Podstawowe zagadnienia z antropomotoryki”. Napisali ją: Kamila Czajka, Jarosław Fugiel, Teresa Sławińska oraz Paweł Posłuszny. Autorzy są byłymi sportowcami, którzy obecnie są trenerami z bardzo dużym doświadczeniem.

Książka ma miękką oprawę i 166 stron. Dzięki niej można poszerzyć swoją wiedzę na temat antropomotoryki. Są tu informacje dotyczące m.in. metod pomiaru oraz oceny sprawności fizycznej, umiejętności ruchowych i zdolności motorycznych człowieka, jak również genetycznych czy środowiskowych uwarunkowań motoryczności. To lektura odpowiednia dla wszystkich osób uprawiających sporty.

Za sprawą prezentowanej pozycji możemy dowiedzieć się, czy każdy z nas może ćwiczyć i dlaczego warto to robić. Z recenzji konsumentów wynika, że książka jest napisana łatwym do zrozumienia językiem, więc jest odpowiednia nie tylko dla specjalistów.

 

 

 

 

„Formuła 1 to ja. Bernie Ecclastone” – Tom Bower

 

Osobom lubiącym wyścigi Formuły 1 polecamy książkę „Formuła 1 to ja. Bernie Ecclastone” autorstwa Toma Bowera. Przedstawia ona historię brytyjskiego przedsiębiorcy, który jest Honorowym Prezydentem Formula One Administration. Mężczyzna ten sprawił, że wyścigi szybkich bolidów stały się popularne i obecnie interesuje się nimi cały świat.

Autor książki opisuje, jak wygląda życie Bernie Ecclastone’a. Mówi się, że to lektura przedstawiająca kulisy Formuły 1 w szczery sposób. Czytelnicy mogą dowiedzieć się o wielu różnych podstępach, spiskach i drobnych oszustwach. Lektura ma 368 stron, jest dostępna w twardej oprawie.

Przeanalizowaliśmy opinie o książkach sportowych Toma Bowera i okazało się, że pozycja „Formuła 1 to ja. Bernie Ecclastone” została uznana za tę najciekawszą. Autor jest dziennikarzem śledczym i jak twierdzą konsumenci, potrafi świetnie przedstawiać rzeczywistość. Książkę czyta się bardzo szybko ze względu na ciekawość, co znajduje się na kolejnych stronach.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...