Ksiażki romanse ranking

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Osobom, które mają trudność ze znalezieniem interesującej powieści, polecamy zapoznanie się z naszym krótkim zestawieniem. Po zapoznaniu się z opiniami Internautów stworzyliśmy ranking książek z gatunku romans. Na samym szczycie listy znalazło się dzieło „Skazani na ból” autorstwa Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Bohaterami jest dwójka ludzi żyjąca w zupełnie innych realiach, którzy spotykają się i zakochują. Amelia jest skromną dziewczyną, dobrze wychowaną przez surowych rodziców. Z kolei Aleks jest skinheadem, który pała nienawiścią do ludzi o odmiennym kolorze skóry. Przez przypadek te dwie osoby spotykają się i zakochują w sobie. Przez ich związek autorka przybliża kulturę skinów, a także zastanawia się nad tym, czy dwoje ludzi z zupełnie innymi wartościami i światopoglądem jest w stanie związać się ze sobą. Zarówno według czytelników, jak i krytyków, jest to powieść bardzo emocjonująca, która wywołuje wiele skrajnych uczuć.  Kolejną lekturą w naszym zestawieniu jest „Z dala od zgiełku” pióra Thomas Hardy’ego. Jest to znana brytyjska powieść, której akcja dzieje się w XIX wieku w Anglii. Główną bohaterką jest dziewczyna, dziedzicząca farmę. O jej względy rywalizuje 3 mężczyzn o różnym statusie społecznym.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką książkę typu romans kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Liczba wydawanych książek na świecie osiąga kilkaset tysięcy. Dlatego znalezienie pozycji, która mogłaby nas zainteresować, nie zawsze jest proste. Chcąc Ci ułatwić szukanie lektury, przygotowaliśmy krótki poradnik. Jeśli zastosujesz się do opisanych poniżej porad, dowiesz się jaką książkę typu romans wybrać.

 

 

Gatunki

Historia gatunku literackiego, jakim jest romans, zaczyna się na przełomie XVII/XIX wieku. Wielu krytyków za prekursorkę stylu uważa Jane Austen autorkę „Dumy i uprzedzenia”.  Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych gatunków, w którym znajdziesz wątki historyczne, kryminalne, paranormalne czy erotyczne.

Może wydawać się, że w romansach dominować muszą tylko wątki romantyczne. Stwierdzenie to nie jest prawdziwe. Wielu pisarzy łączy wiele rodzajów literackich w swoich powieściach, co czynie je ciekawszymi. Przykładowymi wątkami, które znajdziemy w prozie, są rozbudowane realia historyczne, przygoda, sensacja, dramat psychologiczny lub motywy biograficzne czy kryminalne. Umiejętne łączenie ze sobą różnych rodzajów powieści może też zachęcić dużą grupę czytelników. Należy jednak pamiętać, że najlepsza książka typu romans ma na pierwszym planie przedstawione uczucie między bohaterami.

Romans kryminalny ma w sobie liczne intrygi i tajemnice, które rozwiązują bohaterowie. Wielu autorów przedstawia kobietę jako ofiarę lub cel przestępstwa, finalnie uratowaną przez mężczyznę. W ostatnich latach pisarki odchodzą od tego schematu i protagonistami potrzebującymi ratunku stają się też panowie. Stałym wątkiem jest uczucie między bohaterami, które rośnie wraz z rozwiązywaniem sprawy.

Powieść romans można też połączyć z fantasy. Wtedy, historia ma miejsce w przyszłości lub bohaterami są byty nadprzyrodzone jak wampiry i demony. W zależności of preferencji autora świat paranormalny może stanowić tylko tło wydarzeń lub czynnie wpływać na losy bohaterów (np. romans wampira z wilkołakiem).

 

Adresat książki

Wybierając powieść, która nas zainteresuje, warto zastanowić się, do kogo jest ona skierowana. W swoich opowieściach pisarze mogą pokazywać treści zrozumiałe dla czytelnika o pewnym wieku. Ze względu na swoje bujne opisy, książki erotyczne czytane być powinny przez dojrzałych odbiorców. Również wątki o współczesnym kryzysie wieku średniego czy późnym zamążpójściu z poprzedniego stulecia będą bardziej zrozumiałe dla starszych czytelniczek. Podobnie jest w przypadku powieści Young Adult (lub też New Adult), które pisane są z myślą o nastolatkach w wieku licealnym. Takie książki zawierają analizę problemów, z którymi borykają się młodzi dorośli. Zaliczamy do nich presję rówieśników, pierwsze doświadczenia seksualne czy problemy w nauce i znęcanie się nad słabszymi.

 

Czasy przedstawione w powieści – jakie książki typu romans są najlepsze?

Cechą charakterystyczną współczesnych romansów jest to, że dzieją się one w nowożytności. Z kolei książki historyczne rozgrywają się w przeszłości, na ogół przed wybuchem II Wojny Światowej, jak przyjmują krytycy. Tym, co je różni, są nie tylko wydarzenia rozgrywające się w tle, ale również język. Starsze pozycje pełne są archaizmów oraz wyrazów, których znaczenie jest nam obecnie obce. Co więcej, często powieści osadzone w przeszłości mają więcej bujnych opisów i złożonych, wielowarstwowych porównań. Podczas gdy współczesna literatura często korzysta z krótkich i szybkich dialogów, które nadają akcji tempa.

 

 

Książki typu romanse w dobrych cenach

Koszty zakupu książek są bardzo różne, choć na ogół zamykają się w przedziale 20 – 60 zł. Najtańsze będą powieści kieszonkowe, czyli wydane w pomniejszonej wersji. Z kolei najdroższe okazują się powieści, których okładki i wnętrze zostały ozdobione.

Na cenę lektury duży wpływ ma też język jej wydania. Książki polskich autorów są tańsze, gdyż nie trzeba ich sprowadzać. Z kolei, wydanie opowieści napisanej w innym języku wymaga pracy wielu osób jak na przykład tłumacza. Z tego powodu, takie powieści często okazują się droższe.

Na cenę powieści wpływ ma też jej wydanie. Wersje papierowe w miękkiej okładce są mniej kosztowne od tych samych książek w twardej oprawie. Ciekawym przypadkiem są wersje elektroniczne. Ceny takich książek są bardzo różne, bo wahają się od 5 zł do równowartości produktu papierowego. Zakup takiej książki odbywa się przez stronę internetową, a po transakcji zostanie Ci przesłany plik. Jego otworzenie wymaga posiadania czytnika takiego jak tablet lub kindl.

 

 

Najlepsze książki typu romanse w 2021 roku

 

Znalezienie dobrej lektury nie jest takie łatwe, dlatego polecamy zapoznanie się z naszym zestawieniem. Ten krótki ranking książek typu romans składa się z opisów 5 ciekawych pozycji, wybranych przez Internautów.

 

Nasze zalecenia

 

Skazani na ból – Agnieszka Lingas-Łoniewska

 

Agnieszka Lingas-Łoniewska to polska pisarka, która w swoich książkach łączy wiele gatunków. Autorka napisała ponad 20 powieści, które stały się bestsellerami. Nie inaczej było w przypadku historii „Skazani na ból”. Jest to wzruszająca, pełna skrajnych emocji powieść o miłości dwojga ludzi, których nie łączy ze sobą nic.

Bohaterami powieści jest dwudziestoletni Aleks, który jest skinheadem oraz osiemnastoletnia Amelia, pochodząca z dobrego domu. Gdy chłopak przypadkiem ratuje dziewczynę, para zakochuje się w sobie. Niestety, każde z nich żyje w innym środowisku i mają inne poglądy. Historia bohaterów dała autorce pretekst do głębokich rozważań nad siłą miłości, uprzedzeniami i własną tożsamością. Powieść jest pełna nagłych zwrotów akcji oraz dramatycznych decyzji, które wpływają nie tylko na życie Aleksa i Amelii, ale i czytelnika.  Wiele osób przyznało, że przewracając kolejne kartki, wzruszało się razem z bohaterami.

Lektura została napisana łatwym i przystępnym językiem, dlatego treść jest szybko przyswajana. Liczne dialogi nadają tempa akcji. „Skazani na ból” to dobra i tania książka typu romans, którą warto podarować bliskiej osobie w prezencie.

 

 

 

 

Z dala od zgiełku – Thomas Hardy 

 

„Z dala od zgiełku” autorstwa Thomas Hardy to brytyjska powieść, na której podstawie powstała znana adaptacja o tym samym tytule. Role główne zagrali Carey Mulligan i Tom Sturridge, których podobizny znajdują się na okładce. Książka została wydana w 2015 roku w miękkiej oprawie i liczy 280 stron.

Akcja powieści dzieje się na prowincji w dziewiętnastowiecznej Anglii. Główną bohaterką jest Betsaba Everdene, która odziedziczyła po zmarłym wujku jego farmę. Kobieta postanawia sama zająć się całym gospodarstwem bez pomocy mężczyzny. Ze względu na swoją urodę zakochuje się w niej 3 bohaterów, którzy zabiegają o jej względy. Historia jest pełna pięknych opisów oraz nagłych zwrotów akcji. Tym, co szczególnie spodobało się czytelnikom, jest nieoczywiste zakończenie oraz rozbudowane wątki poboczne.

Choć akcja książki dzieje się w XIX wieku, język opowieści jest bardzo współczesny, co ułatwia zrozumienie. Krytycy z kolei pochwalili lekturę za rozbudowane charaktery bohaterów, które urzekają osoby czytające.

 

 

 

 

Dla Ciebie wszystko – Michalak Katarzyna 

 

Wielbicielom cyklu Trylogia Jabłoniowo polecamy przeczytanie książki „Dla Ciebie wszystko”. Autorką powieści jest Katarzyna Michalak, czyli polska pisarka, która stworzyła wiele bestsellerów. Powieść to 3 część przygód Ani Kraska, która w wieku 10 lat zamieszkała na Jabłoniowym Wzgórzu. W tym tomie bohaterka jest już dorosła i pracuje jako lekarka.

Bohaterami książki poza Anią jest też porzucony w szpitalu czterolatek, którego dziewczyna będzie starała się uratować. W opowieści spotkamy również znanych z „Wiśniowego Dworku” dwóch chłopaków – Ariela i Daniela, na których drodze pojawi się Ania. Historia jest pełna zaskakujących zwrotów akcji i nietuzinkowych rozwiązań. Choć jest to romans, książkę czyta się jak dobry kryminał ze względu na szybką akcję. W książce znajdziesz wiele wątków, które zainteresują szeroką grupę czytelników. Z kolei motywy sensacyjne przekonają do przeczytania lektury również chłopców.

Opinie o książkach typu romans „Dla Ciebie wszystko” są bardzo pozytywne. Czytelniczki są zadowolone z dynamicznej akcji oraz dużej ilości zagadek. Poza tym powieść została ładnie wydana, dlatego będzie ciekawym pomysłem na prezent.

 

 

 

 

Podbój – Elle Kennedy

 

Powieść „Podbój” to 3 tom cyklu Off-Campus, którą stworzyła Elle Kennedy. Podobnie jak w przypadku poprzednich części, tę również tłumaczyła Anna Mackiewicz. Bardzo dobrze oddała ona współczesny język autorki. Na miękkiej okładce znajdziesz kolorową fotografię przedstawiającą głównych bohaterów tuż przed pocałunkiem.

Bohaterami tego tomu są Allie i Dean, którzy są przyjaciółmi pary z poprzednich części. Dziewczyna przechodzi kryzys po zerwaniu z chłopakiem, dlatego umawia się z graczem  hokejowym, Danem. Gdy po rance Allie proponuje chłopakowi, by zostali przyjaciółmi, ten odkrywa, że jest w niej zakochany. Powieść z gatunku erotyk powiada o tym, jak Dean stara się uwieść dziewczynę, a w międzyczasie staje się dzięki niej lepszym człowiekiem. Dużym atutem książki są zabawne dialogi pełne błyskotliwego humoru. Zderzenie postaci o różnym światopoglądzie gwarantuje dynamiczną akcję i szybki rozwój fabuły.

Jest to lekka historia, którą napisano prostym językiem. Dzięki temu przeczytanie całej książki zajmie Ci jeden dzień. W opowieści znajdziesz erotyczne opisy a także dobrze napisane dialogi, które nadają dynamiki. Wielu czytelniczkom powieść „Podbój” bardzo przypadła do gustu.

 

 

 

 

Droga do Rzymu – Kane Ben

 

Nasze zestawienie ciekawych romansów nie byłoby pełne, gdybyśmy pominęli książkę „Droga do Rzymu” napisaną przez Kane’a Bena. Jest to ostatnia część bestsellerowej trylogii „Kroniki Zapomnianego Legionu”. Tym, co przykuwa uwagę czytelników, jest kolorowa okładka, na której znajdują się przystojni Rzymianie.

Książka opowiada o losach rzymskich żołnierzy, którzy walczą dla Cezara. Na kartkach powieści rozwinięte zostaną również wątki takich bohaterów jak Fabioli, Tarkwiniusza i Romulusa. Tworząc historię, autor zadbał o odpowiednie osadzenie jej w realiach historycznych. Autentyczności nadają szczegółowe opisy wystroju wnętrz oraz ubioru bohaterów, które zgodne są z czasami, w jakich dzieje się akcja. Książka przypadnie do gustu tym, którzy lubią kampanie bitewne, gdyż w tym tomie znajdziesz szczegółowy opis wyprawy Cezara do Północnej Afryki.

Lektura została wydana w miękkiej okładce w 2016 roku i liczy 608 stron. Powieść łączy w sobie wiele gatunków, dlatego spodoba się wielu osobom. W historii nie zabrakło niespodziewanych zdrad, spisków oraz morderstw, dlatego książkę czyta się jak kryminał.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir