fbpx

Książki fantasy ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.09.19

 

Książką fantasy, która zachwyca od lat, jest tytuł „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” autorstwa C. S. Lewis’a. Powieść jest pierwszym tomem z serii siedmiu historii o Narnii, opowiadającym o dzieciach, które przeszły przez szafę do fantastycznego świata. Obecna jest w nim magia, a zwierzęta potrafią mówić. Powieść jest uważana za klasyk, który według wielu jest obowiązkową lekturą dla dzieci. Historia może pozytywnie wpłynąć na rozwój wyobraźni dzieci i nauczyć je pomagania innym, a także, że nie powinno się rozmawiać z obcymi. Kolejną, obowiązkową lekturą o tematyce fantastycznej jest „Wiedźmin. Ostatnie życzenie.” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Książka opowiada o świecie, który jest bardzo barwny i szczegółowy. W uniwersum istnieją postaci wyjątkowe, a akcja jest wartka i pełna humoru. Wydanie dobrze wygląda, szczególnie z grafiką na okładce, prezentującą tytułowego bohatera i zapowiadającą wyjątkowe przygody.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką książkę fantasy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wśród miłośników książek można znaleźć osoby uwielbiające czytać biografie, kryminały, powieści obyczajowe, a także te fantastyczne. Jeśli uwielbiasz przenosić się do świata fantasy, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Doradzamy w nim, jak znaleźć książkę z działu fantastyki, która okaże się ciekawa i niezapomniana.

 

 

Tematyka

Wiele osób ma problem z podjęciem decyzji, jaką książkę fantasy wybrać, ponieważ dostępne na rynku pozycje znacząco różnią się tematyką. Są lektury dotyczące głównie świata magii, w innych pojawiają się wymyślone stworzenia i krainy. W niektórych książkach akcja toczy się w czasach współczesnych, ale są też takie, za sprawą których możemy przenieść się w przyszłość lub nawet wrócić do dawnych epok, przykładowo do średniowiecza. Głównymi bohaterami lektur o fantastycznej tematyce mogą być czarodzieje i czarnoksiężnicy, zwykli ludzie, zwierzęta (często mające ludzkie cechy) czy osoby o nadprzyrodzonych mocach.

Bardzo często jest tak, że powieści fantastyczne niosą za sobą ważne przesłanie. Dotyczy to w szczególności lektur dla dzieci. Książka, również z działu fantasy, może uświadamiać czytelnikom, że przykładowo warto pomagać innym lub to, że władza i bogactwo to nie wszystko.

 

Wiek czytelnika

Po książki fantasy chętnie sięgają dorośli, ale nie tylko. Są specjalne lektury przeznaczone dla młodzieży, a także dzieci, także w wieku przedszkolnym. Różnią się one między sobą głównie tematyką i stylem pisania. W pozycjach przeznaczonych dla starszych czytelników nierzadko pojawiają się wulgaryzmy i agresja, z kolei te odpowiednie dla dzieci są napisane bardzo prostym do zrozumienia językiem (bez przekleństw i słów, których maluchy nie powinny używać). Jeżeli nie sprawdzimy, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona dana książka, może się okazać, że będzie nieciekawa z uwagi na niezrozumiały język czy np. zbyt straszną, pełną przemocy historię. Najlepsza książka fantasy to taka, od której bardzo trudno się oderwać z uwagi na niezwykle interesującą akcję oraz dobrze dobrany styl pisania.

 

Oprawa

Książki sprzedawane są w miękkiej oraz twardej oprawie. Jednak nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, które są lepsze. To w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Jeśli często zdarza nam się nosić książki przy sobie i czytać np. podczas dłuższej przerwy w szkole czy pracy, lepszym wyborem prawdopodobnie okaże się pozycja w miękkiej oprawie. Takie książki są lżejsze i bardziej praktyczne, ale jednocześnie okładka wykazuje mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Lektury w twardej oprawie są bardziej wytrzymałe, ale noszenie ich przy sobie nie jest zbyt wygodne. Sztywna i gruba okładka sprawia, że książka jest cięższa i mniej poręczna (a do tego nieco droższa).

 

Liczba stron

Nawet takie kwestie jak liczba stron mogą mieć wpływ na to, jaka książka fantasy jest najlepsza. Nie każdy z nas lubi opowieści liczące kilkaset stron, zwłaszcza kiedy historia okazuje się mało ciekawa. Przeważnie jest tak, że im grubszą lekturę wybierzemy, tym dłużej będziemy ją czytać (choć to zależy też od tego, ile czasu dziennie poświęcamy na czytanie). Książki dla najmłodszych przeważnie liczą nie więcej niż 100 stron, bardziej obszerne są te przeznaczone dla nastolatków i dorosłych. Co więcej, są lektury składające się z kilku grubych tomów i cała taka kolekcja może liczyć nawet kilkanaście tysięcy stron.

 

 

Komiksy fantasy

Mówiąc o książkach fantasy, trzeba wspomnieć także o komiksach. To powieści w formie obrazków, które szybko czyta się nawet wtedy, gdy liczą wiele stron. Wśród miłośników komiksów można znaleźć nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorosłych. Podobnie jak książki, komiksy są przeznaczone dla czytelników w różnym wieku. Głównymi postaciami przeważnie są superbohaterowie o nadprzyrodzonych mocach, którzy muszą uratować świat przed złem i każdego dnia mierzyć się ze swoimi wrogami.

 

Książki fantasy w dobrych cenach

To, ile zapłacimy za książkę fantasy, zależy m.in. od liczby stron i oprawy. Średnio za taką pozycję zapłacimy od 10 zł do 50 zł, choć są i znacznie droższe lektury. Chcąc kupić zestaw, w którym są wszystkie tomy danej sagi, należy przygotować się na wydatek kilkuset złotych. Jednak w prezencie często można otrzymać ciekawe dodatki, takie jak np. mapy czy plakaty.

 

 

Najlepsze książki fantasy w 2019 roku

 

Ranking książek fantasy, który przygotowaliśmy, zawiera kilka powieści, mających bardzo ciekawą fabułę. Każdy miłośnik fantasy znajdzie w zestawieniu historię dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Opowieści z Narnii – C. S. Lewis

 

Książka„Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” autorstwa C. S. Lewisa jest interesująca. Powieść jest pierwszym tomem z siedmiu i dotyczy świata fantasy o nazwie Narnia. Czwórka dzieci – Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr – znajduje drogę do tej krainy przez starą szafę. Bohaterowie ratują świat od wiecznej zimy, Czarownicy i pomagają Aslanowi.

Powieść jest wydana w miękkiej oprawie, dzięki czemu jest lekka i można ją wygodnie nosić w torbie Jednocześnie okładka umożliwia łatwe czytanie. Książka jest dostępna formacie 12,5 cm x 19,5 cm. Opowieść mieści się na 184 stronach.

Autor książki, czyli C. S. Lewis, był profesorem na uniwersytecie Oksford, a w dzieciństwie pisarza można doszukać się podobieństw z częścią historii o Narnii. Tłumaczem powieści był Andrzej Polkowski i wydało ją wydawnictwo Media Rodzina. Czytelnicy chwalą książkę za interesującą fabułę, a także dużą wartość dla maluchów, ponieważ uczy je wyobraźni.

Pozycja „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” autorstwa C. S. Lewisa liczy 184 strony. To dobra książka fantasy do 20 zł, która jest dostępna w miękkiej oprawie. Lektura jest polecana dzieciom i młodzieży.

Zalety
Lekkość:

Z uwagi na miękką okładkę, pociecha może nosić książkę w plecaku i zabrać do szkoły czy weekend u babci i dziadka.

Ciekawi bohaterowie:

Głównymi bohaterami powieści są: Edmund, Łucja, Zuzanna i Piotr. To czwórka dzieci, które przypadkowo trafiają do magicznego świata Narnii. Spotykają tam Lwa Aslana, Władcę Puszczy. Pomagają mu zwyciężyć w walce z Białą Czarownicą, a potem zasiadają na czterech tronach Królestwa Narnii.

Piękne grafiki:

W książce znajdują się piękne grafiki, które przedstawiają sceny z filmu nakręconego na podstawie powieści.

Pierwszy tom przygód:

Pozycja jest pierwszą częścią 7-tomowej historii o Narnii, może zachęcić pociechę do częstszego czytania książek.

Nie tylko dla dzieci:

Lektura jest na tyle ciekawa, że czytanie jej sprawi dużo radości dzieciom, a także ich rodzicom.

Wady
Podatna na zniszczenia okładka:

Okładka książki jest podatna na zniszczenia, dlatego trzeba uważać, aby podczas czytania przypadkowo jej nie rozerwać.

 

 

 

 

Wiedźmin. Ostatnie życzenie – Andrzej Sapkowski

 

Powieść „Wiedźmin. Ostatnie życzenie” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego jest klasykiem znanym na całym świecie. Na podstawie historii polskiego pisarza powstają gry komputerowe oraz seriale. Książka opowiada o magii, wyjątkowych stworzeniach i wiedźminach, którzy nie są do końca ludźmi. Pierwsza część powieści wprowadza w świat Geralta z Riwii, czyli tytułowego wiedźmina..

Książka została wydana przez wydawnictwo SUPERNOWA. Powieść jest opublikowana w formacie 12,5 cm x 19,5 cm i jest dostępna w miękkiej oprawie. Na rynku można znaleźć także wydania w twardej oprawie. Książka liczy 332 strony.

Klasyk powstał w języku polskim. Należy wspomnieć, że opowieść nie jest odpowiednia dla dzieci przez wzgląd na brutalne sceny. Dorośli czytelnicy twierdzą, że historia jest bardzo ciekawa, a powieść wydana w dobrej jakości oprawie z atrakcyjną grafiką na okładce.

„Wiedźmin. Ostatnie życzenie” to książka napisana przez Andrzeja Sapkowskiego. Poleca się ją młodzieży i dorosłym. Powieść liczy 332 strony i jest sprzedawana w miękkiej oprawie.

Zalety
Solidna oprawa:

Mimo że oprawa książki jest miękka, nie należy się obawiać o jej szybkie zniszczenie. Wielu czytelników podkreśla, że lekturę można codziennie nosić przy sobie, okładka nie powinna się rozerwać.

Niezwykłe miejsce akcji:

Akcja powieści toczy się w fantastycznym świecie. Żyją w nim różne stworzenia, takie jak elfy, gnomy, krasnoludy, strzygi, rusałki i upiory.

Interesująca historia:

Głównym bohaterem książki jest Geralt z Rivii. To wiedźmin, a więc nie do końca człowie. Jego głównym zadaniem jest ochrona świata przed złem.

Łatwy do zrozumienia język:

Przeprowadziliśmy test książek fantasy i okazało się, że według czytelników to jedna z pozycji, która jest napisana łatwym do zrozumienia językiem. Mimo że autor użył wielu archaizmów i odniesień do języka staropolskiego, książkę bardzo szybko się czyta.

Wady
Za dużo przemocy:

Według niektórych osób lektura ma zbyt dużo scen pełnych przemocy, często pojawiają się także wulgaryzmy.

 

 

 

 

Harry Potter Tomy 1-7 – Joanne K. Rowling

 

Harry Potter Tomy 1-7 napisane przez Joanne K. Rowling są pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika fantastyki. Opowieść mogą przeczytać zarówno dorośli, jak i dzieci. Historia jest napisana przyjemnym, przystępnym językiem.

Tomy opowiadają o tytułowym bohaterze Harrym Potterze, który trafia do szkoły magii i czarodziejstwa Hogwart. Wraz z poznanymi przyjaciółmi Ronem i Hermioną uczy się czarów, co przygotowuje go na ponowne spotkanie ze złym czarownikiem Voldemortem, który zabił jego rodziców.

Okładki tomów są miękkie i opatrzone grafikami. Do zestawu dołączono kartonowe etui, aby wszystkie części zajmowały mniej miejsca na półce. Książki opublikowało wydawnictwo Media Rodzina. Łącznie cała seria ma 3656 stron. Oryginał powstał w j. angielskim i został przetłumaczony na j. polski przez Andrzeja Polkowskiego. Miłośnicy tej opowieści twierdzą, że zestaw jest świetny, ponieważ ładnie się prezentuje na półce i przyjemnie się go czyta.

„Harry Potter” Tomy 1-7 to zestaw liczący 7 książek. Całość ma 3656 stron. Każda z książek napisanych przez J. K. Rowling jest oprawiona w miękką okładkę. To świetna lektura zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym.

Zalety
Oryginalna oprawa:

Książki doskonale prezentują się na półce. Każda z nich jest w innym kolorze, na okładkach umieszczone są ciekawe grafiki nawiązujące do świata magii.

Sympatyczni bohaterowie:

Czytelnicy często podkreślają, że szybko przywiązują się do głównych bohaterów powieści, czyli młodych czarodziejów. Harry, Hermiona i Ron, którzy niemal od razu wzbudzają sympatię.

Pobudza wyobraźnię:

Cała 7-tomowa seria pobudza wyobraźnię. Autorka powieści wykreowała magiczny świat pełen niesamowitych zjawisk i stworów.

Możliwość przeżycia wielu przygód:

Podczas czytania wspólnie z bohaterami przeżywamy wiele przygód, takich jak szukanie kamienia filozoficznego, odkrywanie nieznanych komnat Hogwartu czy walkę z Voldemortem.

Wady
Nieczytelna mapa Hogwartu:

Na pierwszej stronie każdego tomu umieszczono mapę przedstawiającą Hogwart i okolice. Część osób uważa, że nie do końca jest ona czytelna.

 

 

 

 

Diuna – Frank Herbert

 

Pierwszy tom powieści „Diuna” napisanej przez Franka Herberta wprowadza w świat fantastyki, która przez wielu jest porównywana do twórczości J.R.R. Tolkiena. Seria składa się z 6 tomów i przez cały czas trzyma w napięciu czytelnika jej wartka i dynamiczna akcja.

Postaci w wykreowanym świecie pragną długowieczności i próbują ją zdobyć. Dwa rody – Atrydzi i Harkonneni – walczą ze sobą, aby pozyskać wyjątkową substancję. Historia może być nieco trudna do zrozumienia, szczególnie dla młodszych czytelników, ale jest wciągająca. Książka ma 670 stron. Wydawcą powieści jest firma Rebis.

Opinie o książkach fantasy autorstwa Franka Herberta są pełne zachwytów nad lekkim piórem pisarza. Także pierwszy tom sagi o Diunie zyskał swoich zwolenników. Czytelnicy twierdzą, że pozycja może być świetnym początkiem przygody z powieściami dla nastolatków, którzy niezbyt lubią czytać. Wiele osób docenia piękne ilustracje na stronach książki.

Książka „Diuna” została napisana przez Franka Herberta. To lektura mająca 670 stron, dostępna w twardej oprawie. Jest ona odpowiednia dla młodzieży oraz dorosłych.

Zalety
Oryginalna oprawa graficzna:

Książka wyróżnia się przede wszystkim oryginalnymi ilustracjami, które według wielu czytelników są minimalistyczne, ale jednocześnie efektowne. Ich autorem jest polski artysta, Wojciech Siudmak.

Niepowtarzalny klimat:

Akcja powieści toczy się w uniwersum Diuny, czyli fikcyjnym świecie, w którym najważniejszą planetą jest Arrakis (Diuna). Znajdują się na niej złoża melanżu – substancji pozwalającej na przewidywanie przyszłości i przedłużenie życia. Książka ma niepowtarzalny, nieco mroczny klimat.

Szybko się czyta:

Mimo że lektura liczy prawie 700 stron, szybko się ją czyta. Wszystko ze względu na to, że trudno się od niej oderwać. To jedna z kilkunastu części „Kronik Diuny”.

Wady
Za sztywna i ciężka okładka:

Okładka książki jest stosunkowo sztywna. Choć lektura nie jest podatna na zniszczenia, to jednak noszenie jej codziennie przy sobie może być kłopotliwe (nie jest to zbyt lekka książka).

 

 

 

 

Cukierku, ty łobuzie – Waldemar Cichoń 

 

„Cukierku, ty łobuzie” autorstwa Waldemara Cichonia to przyjemna historia, opowiadająca o tytułowym kocie Cukierku. Zwierzę jest niezwykle żywe i ruchliwe, co jest cały czas powodem tarapatów. Ponadto kot potrafi robić rzeczy wyjątkowe. Książka jest pierwszym opowiadaniem z serii o Cukierku i po przeczytaniu tej pozycji, wiele osób chętnie sięga po kolejne.

Ta dobra i tania książka fantasy jest niedługa, liczy 64 strony, więc może być przeczytana bardzo szybko. Format książki to 16 cm x 22 cm.

Książka jest odpowiednia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ponieważ rozwija ich wyobraźnie. Powieść została dodana do listy lektur szkolnych dla klas 1-3. Maluchy pozytywnie wypowiadają się o tej pozycji, ponieważ uczy i bawi podczas czytania. Na stronicach można znaleźć piękne ilustracje.

Książka „Cukierku, ty łobuzie” jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Jej autorem jest Waldemar Cichoń. Lektura liczy 64 strony.

Zalety
Pełna zabawnych przygód:

Głównym bohaterem książki jest niesforny kot Cukierek. Każdego dnia przeżywa on ciekawe przygody, takie jak pojawienie się w domu nowego członka rodziny czy walkę z bożonarodzeniową choinką. Wszystkie historie są opowiedziane z perspektywy małego czworonoga.

Niepowtarzalne ilustracje:

Lektura podoba się dzieciom nie tylko ze względu na interesujące opowieści, ale też z uwagi na kolorowe ilustracje pozwalające lepiej wyobrazić sobie daną sytuację.

Prosty język:

Nie należy się obawiać, że pociecha będzie miała problem ze zrozumieniem czytanej historii. Autor starał się używać prostego języka, nie ma tu kłopotliwych i nieznanych wyrazów.

Wady
Obciąża plecak:

Co prawda nie jest to zbyt gruba książka, ale ma twardą oprawę, dlatego jest stosunkowo ciężka. Rodzice uważają, że lektura może obciążać plecaki ich pociech.

 

 

 

 

Strażnicy. Mistrzowie Komiksu – Alan Moore, Dave Gibbons

 

Ciekawą i wciągającą pozycją dla każdego są „Strażnicy. Mistrzowie Komiksu” autorstwa scenarzysty Alana Moorea i rysownika Davea Gibbonsa. Komiks jest pierwszą historią o superbohaterach, która jako jedna z pierwszych pokazuje, że władza to nie tylko odpowiedzialność, ale dla wielu pokusa. Opowieść przedstawia wielkie zobowiązanie tych, którzy mają moce. Ktoś musi pilnować porządku, ponieważ łatwo skrzywdzić niewinnych, aby osiągnąć własne cele, ale nawet herosi mogą zejść na złą drogę.

Historia ma także odzwierciedlenie w rzeczywistości, gdzie osoby dzierżące władzę są przez nią skorumpowani. Książka została wydana przez wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o. Opowieść ma 416 stron i jest bardzo wciągająca. Okładka jest twarda, dlatego kartki nie odginają się, ani nie niszczą.

Komiks znalazł się na liście TOP 100 powieści anglojęzycznych. Rysunki w książce są dokładne i pasują do akcji. Osoby, które przeczytały opowieść, twierdzą, że historia ma interesującą fabułę.

„Strażnicy. Mistrzowie Komiksu” to komiks w twardej oprawie. Jego autorami są Alan Moore i Dave Gibbons. Pozycja ma 416 stron.

Zalety
Wielowątkowa historia:

Opowiadana historia jest złożona z wielu wątków. Przygody przeżywane przez głównych bohaterów są tak ciekawe, że trudno jest odłożyć książkę na półkę.

Świetnie dopracowane rysunki:

Umieszczone w komiksie rysunki są dopracowane pod kątem najmniejszych detali.

Oryginalna koncepcja:

Ta pozycja z pewnością przypadnie do gustu osobom unikającym popularnych komiksów o superbohaterach z nadprzyrodzonymi mocami, którzy zawsze są odpowiedzialni i zachowują się tak, jak powinni. Autorzy pokazują, że nawet herosi mogą zejść na złą drogę.

Wady
Mało poręczna:

Są osoby, które twierdzą, że książka jest mało poręczna. Niewygodnie nosi się ją w plecaku czy torbie, trzymanie jej w dłoniach podczas czytania także jest mało komfortowe.

Nie jest dla dzieci:

Komiks jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych. Młodsi czytelnicy mogą mieć problem ze zrozumieniem przesłania autora.

 

 

 

 

Yans. Wydanie zbiorcze. Tom 1 – Duchateau Andre-Paul

 

Do rozpoczęcia serii fantasy zachęca pierwszy tom „Yans. Wydanie zbiorcze” napisany przez Andre-Paula Duchateau. Warto wspomnieć, że grafiki do tej pozycji wykonał polski rysownik Grzegorz Rosiński, którego prace można znaleźć także w kultowym komiksie Thorgal. Serię kończył rysować Zbigniew Kasprzak-Kas.

Historia wprowadza w postapokaliptyczny świat i opowiada o kosmicznym agencie.  Komiks jest niezwykłym science-fiction z elementami przygody. W tym wydaniu zbiorczym można znaleźć komiksy: Ostatnia wyspa, Więzień wieczności, Mutanci z Xanai i Gladiatorzy. Czytelnicy są usatysfakcjonowani, ponieważ historia ma ciekawą fabułę i niezwykłą akcję.

Książkę wydano w twardej oprawie w formacie 22,2 cm x 29,5 cm. Obwoluta ma niezwykłą grafikę, przedstawiającą ratującą się z zamieci śnieżnej parę, uciekającą przed oprawcami. Wydawcą tej pozycji jest Egmont Polska Sp. z o.o. Książka ma 224 strony. Historia jest kontynuowana w kolejnych tomach (3 wydania zbiorcze).

Pozycja „Yans. Wydanie zbiorcze” ma twardą oprawę i liczy 224 strony. Autorem książki jest Andre-Paul Duchateau.

Zalety
Świetne dialogi i ilustracje:

To książka w formie komiksu, który jest pełen dynamicznych, dobrze dopracowanych ilustracji (stworzonych przez polskiego rysownika, Grzegorza Rosińskiego). Co więcej, w opowieści nie brakuje świetnie poprowadzonych dialogów.

Wyjątkowo ciekawa fabuła:

Bohaterem komiksu jest Yans. To agent specjalny, który jest uwikłany w walkę o władzę w totalitarnym mieście (jedynym ocalałym po nuklearnej wojnie). To pierwsza część 12-tomowej serii.

Wady
Podatne na zabrudzenia strony:

Niektórzy czytelnicy zauważyli, że strony książki szybko się brudzą. Z komiksem należy obchodzić się ostrożnie.

Zbyt mroczny klimat:

Nie wszystkim miłośnikom komiksu odpowiada świat wykreowany przez belgijskiego autora. Według części osób klimat książki jest zbyt mroczny i wzbudza niepokój.

 

 

 

 

Dlaczego warto czytać książki fantasy?

 

Miłośnicy literatury mają swoje ulubione gatunki, których wyjątkowości będą bronić w dyskusjach na temat książek wartych przeczytania. Coraz większą grupę czytelników stanowią miłośnicy literatury fantasy. Potrafią oni niemal z marszu wymienić co najmniej kilkanaście zalet wynikających z czytania tego typu literatury. Postanowiliśmy przedstawić te, które naszym zdaniem są najbardziej przekonujące.

 

 

Równoległa rzeczywistość

Bez względu na to, jaka książka fantasy jest polecana, z pewnością: przenosi ona czytającego do innego świata, w którym rzeczywistość wygląda nieco inaczej niż ta, do której zdołaliśmy przywyknąć. Śledząc losy bohaterów książek stwarzamy w swoim umyśle obraz tego, jak mogą wyglądać poszczególne postaci oraz jak wygląda wszystko co się wokół nich znajduje. To bardzo dobry trening kreatywności, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

Alternatywne zakończenia

Każdy czytelnik zapoznając się z kolejnymi rozdziałami książki, zaczyna snuć przypuszczenia na temat potencjalnych zakończeń. Tworząc w głowie scenariusze, które w realnym świecie nie miałyby szans się sprawdzić, również wzbogacamy naszą wyobraźnię. Poza tym myślenie abstrakcyjne, które często pozwala nam wyobrażać sobie odrealnione scenariusze, bardzo pomaga w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego. W zasadzie im bardziej abstrakcyjne zakończenie, tym lepiej dla naszej głowy, która na co dzień funkcjonuje posługując się niemal tylko i wyłącznie pewnymi, wypracowanymi na drodze naszych doświadczeń, schematami.

 

Znajdź w sobie cechy bohatera

Bohaterowie fantasy mają ludzkie cechy, które pomagają im odnajdywać się w sytuacjach, które na co dzień się nie zdarzają. To pokazuje nam, jak wiele znaczą np. nasza odwaga, mądrość, honor i wiele innych cech, które w dzisiejszym świecie cenimy nieco mniej i uważamy za archaizmy. W wielu powieściach to tylko dzięki nim świat przetrwa, a osoby bliskie sercu bohatera mają szansę przeżyć. To cenna lekcja zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy coraz częściej zapominają o wartościach, przyświecających dawnym wojownikom.

 

 

Poszerzanie horyzontów i słownictwa

Dzięki literaturze poszerzamy swoje horyzonty – to niezaprzeczalny fakt. Możemy wzbogacać swoje słownictwo, uczyć się składni oraz budowania napięcia, które często towarzyszy wielu opowieściom fantasy. To nieocenione źródło czerpania wzorców jeśli chodzi o tworzenie historii, które często pozwalają naszej głowie stworzyć alternatywny scenariusz.

 

W powieściach fantasy występuje bardzo bogate słownictwo, którego nie powstydziłby się żaden twórca.

Warto czytać książki fantasy bo pozwalają nam one wrócić do dawnych czasów, kiedy fascynowały nas bajki i baśnie. Nie da się ukryć, że żaden inny gatunek nie jest tak barwny i zaskakujący i nie pozwala odpocząć naszemu umysłowi. Opowieści tego typu to nasz powrót do krainy dzieciństwa, kiedy realizm opowiadań był daleki od tego, co widywaliśmy na co dzień. Warto wracać systematycznie do tych czasów, by nie zatracić w sobie ciekawości oraz barwnej wyobraźni. Warto również polecać książki fantasy młodzieży, która również często potrzebuje wytchnienia od lektur szkolnych i chętnie sięgnie do czegoś poza książkami z okresu pozytywizmu i romantyzmu.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status