fbpx

Książki dla młodzieży ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.08.19

 

Postanowiliśmy przyjrzeć się krążącym w Internecie opiniom, aby stworzyć zestawienie najlepszych książek młodzieżowych, spełniających wymagania najbardziej wymagających czytelników. Na pierwszym miejscu naszego rankingu znalazła się powieść Ireny Jurgielewiczowej pod tytułem „Ten Obcy”. Jest to obowiązkowa lektura w szkole podstawowej, jednak jej czytanie jest przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Książka opowiada historię grupy przyjaciół: Ulki, Pestki, Mariana i Julka, w których życiu niespodziewanie pojawia się Zenek. Jest to opowieść o przyjaźni i uczuciach, która zmusza do refleksji i porusza aktualne problemy młodzieży. Powieść jednocześnie bawi i wzrusza, a czyta się ją szybko i lekko. Kolejną propozycją w naszym rankingu jest 5. tom serii „Więzień labiryntu” pod tytułem „Kod gorączki”. Autor Dashner James opisuje historie, które dzieją się przed wydarzeniami z poprzednich części. Dzięki temu książka stanowi idealne uzupełnienie całej serii i pozwala poznać odpowiedzi na pytania nurtujące czytelnika. Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi pozycjami naszego rankingu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką książkę dla młodzieży kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Książki dla nastolatków różnią się tematyką, ale większość z nich skłania do refleksji i przemyśleń nad swoim zachowaniem czy wyznawanymi wartościami. Z uwagi na to, że młodzież często rezygnuje z czytania na rzecz innych rozrywek, takich jak spędzanie czasu przed komputerem, możemy mieć problem z wyborem odpowiedniej książki. Przygotowaliśmy poradnik pełen podpowiedzi, który pomoże Ci w znalezieniu ciekawej pozycji.

 

 

Powieści obyczajowe

Pytając dorosłych o to, jaką książkę dla młodzieży wybrać, możemy usłyszeć, że najlepiej sięgnąć po powieść obyczajową. Zwykle jest w niej kilku (lub nawet kilkunastu) głównych bohaterów, którzy mają różne charaktery, problemy i rozterki. Przeważnie tego typu książki mają kilkaset stron, w efekcie czego jest to świetna lektura na dłuższy czas, za sprawą której można ciekawie spędzić np. zimowe wieczory. Powieść obyczajowa nierzadko zaskakuje zwrotami akcji i nieprzewidzianymi ciągami wydarzeń. Przeważnie jest tak, że osoba czytająca książkę utożsamia się z jednym z głównych bohaterów, przez co lepiej rozumie morał płynący z opowiedzianej przez autora historii. Takie pozycje mogą dotyczyć różnych tematów, np. sfery uczuciowej, problemów rodzinnych, walki z poważną chorobą itp.

 

Książki historyczne

Wiele młodych osób fascynuje się historią i dla nich doskonałym wyborem są książki historyczne. Ponieważ są one napisane łatwym do zrozumienia językiem, nastolatkowie nie mają problemu z zapamiętaniem ważnych wydarzeń czy dat. W tej grupie znajdziemy zarówno pozycje o I i II wojnie światowej, dziejach Polski XX wieku, jak też te dotyczące innych epok, takich jak średniowiecze czy starożytność. Często w takich książkach jest wiele ilustracji przybliżających czytelnikowi, jak wyglądało życie w dawnych czasach, jakiej broni używano w czasie danej wojny czy jak się ubierano na co dzień. To może być dodatkowa pomoc naukowa przed ważnym egzaminem z historii w szkole.

 

Książki fantastyczne

Fantastyka uznawana jest za jeden z wyjątkowych gatunków literackich, który rozwija wyobraźnię. Dotyczące tej tematyki książki kreują świat tak, że często znacząco różni się od rzeczywistości. W książkach fantastycznych akcja zazwyczaj toczy się na innych planetach lub w wymyślonych krainach, a bohaterami są w nich nie tylko zwykli ludzie, ale też np. różne stwory.

Za jedną z zalet literatury fantastycznej uznaje się to, że opowiedziana w jednej książce historia często ma swoją kontynuację w kolejnych tomach – w ten sposób powstają popularne sagi, na podstawie których bazują też filmy czy gry komputerowe. Książki fantastyczne mogą odnosić się do nauki (to science fiction), fantasy (jest tu inspiracja folklorem i mitologiami), a nawet horroru.

 

Książki o miłości

Książki o miłości są bardzo popularne wśród młodzieży, ponieważ pozwalają im rozwiązać własne problemy w sferze uczuciowej. Zazwyczaj głównymi bohaterami w tym przypadku są młode osoby, mające kilkanaście lub nieco ponad 20 lat, przez co nastolatkowie mogą się z nimi utożsamiać i lepiej ich rozumieją. Najlepsza książka dla młodzieży przedstawiająca historię miłosną pozwala na samodzielną interpretację wydarzeń i wyciągnięcie wniosków umożliwiających np. zmianę swojego dotychczasowego postępowania. Opowiedziane w książkach o miłości historie mogą okazać się tak zaskakujące, że przerwanie czytania przed poznaniem ich zakończenia jest bardzo trudne.

 

Ilość stron

Od ilości stron zależy grubość książki, a także to, ile czasu trzeba poświęcić na jej przeczytanie. Niektóre pozycje są na tyle obszerne, że zakończenie poznajemy dopiero po kilku lub kilkunastu dniach, a inne można z powodzeniem przeczytać nawet w jeden dzień. Przeciętnie książki dla młodzieży mają od 100 stron do ok. 400 stron, niezależnie od tego, jakiej tematyki dotyczą.

 

 

Oprawa twarda czy miękka?

Miłośnicy czytania przekonują, że o tym, jaka książka dla młodzieży jest najlepsza, decyduje nie tylko temat i ilość stron, ale również oprawa. Niemal wszystkie pozycje są wydawane z twardą i miękką okładką, dlatego możemy wybrać opcję, która bardziej nam odpowiada. Warto się przy tym zastanowić, czy planujemy nosić książkę ze sobą np. do szkoły. Jeśli tak, ta w miękkiej oprawie może okazać się bardziej praktyczna z uwagi na lekkość i możliwość swobodnego przenoszenia w torbie. Jednak wiele osób woli kupować książki w twardej oprawie, bo choć są cięższe, to jednocześnie trudniej je zniszczyć, a ponadto dobrze prezentują się na półce.

 

Wydanie

Kupując książkę, warto zwrócić uwagę na wydanie, zwłaszcza jeśli jest to dzieło sprzed kilkudziesięciu lat, napisane przez dobrze znanego autora. Może się zdarzyć, że w pierwszych wydaniach książki pojawiły się błędy w tłumaczeniach lub wybrano nieodpowiednią czcionkę. Poprawione wersje są lepiej dopracowane pod kątem szczegółów.

 

Książki dla młodzieży w dobrych cenach

Książki przeznaczone dla młodzieży nie są zbyt drogie. Zarówno za mniej, jak i bardziej obszerne pozycje zapłacimy średnio od 15 zł do 50 zł. Nie jest to więc bardzo duży wydatek, co jest zaletą dla osób lubiących kolekcjonować książki. Cena może być jednak uzależniona od rodzaju oprawy – tytuły w twardej oprawie zwykle są nieco droższe niż te w miękkiej.

 

 

Najlepsze książki dla młodzieży w 2019 roku

 

Poniżej prezentujemy ranking książek dla młodzieży, który powstał w oparciu o opinie młodych czytelników. Zapoznaj się z naszym zestawieniem i sprawdź, po które tytuły warto sięgnąć.  

 

Nasze zalecenia

 

Ten obcy – Irena Jurgielewiczowa

 

Powieść „Ten obcy” autorstwa Ireny Jurgielewiczowej to dobra i tania książka dla młodzieży. Czas spędzony na lekturze na pewno nie będzie stracony. Jest to historia czwórki przyjaciół: Ulki, Pestki, Mariana i Julka, którzy każdą wolną chwilę spędzają na pobliskiej wyspie. Pewnego dnia niespodziewanie pojawia się na niej tytułowy Obcy, czyli Zenek – starszy chłopak, który potrzebuje pomocy. Dzieci nie mówią o nim rodzicom i nie wiedzą, że nowy kolega ma za sobą bolesne przeżycia.

Książka zalicza się do gatunku psychologicznych, jednak jest dostosowana do młodego czytelnika.  Lekturę po raz pierwszy wydano w 1961 roku, jednak omawiane w niej wątki są aktualne do dziś. Jest to opowieść o przyjaźni, uczuciach i marzeniach. Porusza ona też problemy związane z trudnym okresem dojrzewania.  

„Ten obcy” to obowiązkowa lektura w szkole podstawowej, jednak w przeciwieństwie do wielu innych nudnych i długich pozycji, nie trzeba zmuszać młodzieży do zapoznania się z nią. Jak podkreślają czytelnicy, książka bardzo wciąga i jednocześnie bawi i wzrusza.

 

 

 

 

Kod gorączki Seria Więzień labiryntu Tom 5

 

Jeśli jesteś fanem bestsellerowej serii „Więzień labiryntu”, na pewno z chęcią sięgniesz po 5. tom pt. „Kod gorączki”. Powieść autorstwa Dashner James mocno wpływa na wyobraźnię czytelnika. Jej lektura pozwala poznać odpowiedzi na nurtujące pytania, pojawiające się po zapoznaniu się z poprzednimi częściami.

Po przeczytaniu powieści dowiemy się między innymi tego, jak Dreszcz wyszukał Streferów, po której stronie są Theresa i Thomas oraz kto należy do Grupy B. Okaże się również, kto z kim współpracował. Książka z pewnością zaskoczy wszystkich fanów popularnej serii. Pojawiają się w niej nowi bohaterowie, którzy zamieszani są w kolejne intrygi i kłamstwa.

Książka przeznaczona jest dla osób lubiących powieści przygodowe i fantasy. Akcja toczy się bardzo szybko, trzyma w napięciu i jest pełna zaskakujących zwrotów. Czytelnicy podkreślają, że powieść czyta się szybko i z zapartym tchem aż do ostatniej strony.

 

 

 

 

Błękit Szafiru Trylogia Czasu Tom 2 

 

Kerstin Gier to autorka magicznych powieści, które wprowadzają czytelnika w tajemniczy nastrój. Podobnie jest w przypadku książki „Błękit Szafiru”, będącej drugim tomem „Trylogii czasu” i kontynuacją „Czerwieni rubinu”. Powieść stanowi ciąg dalszy przygód Gwen i Gideona. Ich historia rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym kończy się tom 1.  

Jest to opowieść o podróży w czasie, a także nadnaturalnych zdolnościach bohaterów. Gwen przenosi się do XVIII wieku, aby wypełnić postawioną jej misję. Musi przy tym zapoznać się z kulturą panującą w tamtych czasach oraz nauczyć się zasad savoir vivre’u. W książce rozbudowany jest również wątek miłosny głównych bohaterów, dzięki czemu fani romansu znajdą też coś dla siebie. W powieści pojawia się także wiele nowych postaci.

Książka jest pełna poczucia humoru i czyta się ją lekko i szybko. Czytelnicy potwierdzają, że fabuła jest bardzo wciągająca, a powieść jest idealna dla nastolatków.

 

 

 

 

Star Wars Mroczny uczeń 

 

Wszyscy fani „Gwiezdnych Wojen” z pewnością zechcą zapoznać się z powieścią Christie Golden pt. „Star Wars Mroczny uczeń”. Książka skupia się na losach Vosa i Ventress – mistrza Jedi i generała Wielkiej Armii Republiki oraz Siostry Nocy i uczennicy Hrabiego Dooku.

Powieść powstała na podstawie scenariuszy ośmiu niezrealizowanych epizodów serialu “Wojny klonów” (“Lethal Alliance”, “The Mission”, “Conspirators”, “Dark Disciple”, “Saving Vos część I”, “Saving Vos część II”, “Traitor” oraz “The Path”). Książka opisuje szereg wydarzeń, które doprowadzają do schwytania Hrabiego Dooku – wojownika Sithów dokonującego masakry na uchodźcach. Walka jasnej z ciemną stroną mocy przynosi krwawe żniwa i wiąże się z konsekwencjami.

Opowieść trzyma w napięciu i ma rozbudowany wątek erotyczny, dlatego polecamy ją nieco starszej młodzieży. Fabuła jest płynna i przejrzysta, a czytelnicy dodają, że całość trzyma w napięciu. Książka może być także świetnym prezentem dla każdego fana „Gwiezdnych Wojen”.

 

 

 

 

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego 

 

W książce „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” autor Miron Białoszewski opisuje swoje doświadczenia z okresu tytułowego powstania, a dokładniej obejmujące dni od 1 sierpnia do 9 października 1944 roku.  

Wszystkie przeżycia w książce ukazane są z perspektywy cywila, dlatego nie znajdziemy tutaj szczegółowych opisów konkretnych bitew czy innych wydarzeń historycznych. Powieść przedstawia życie mieszkańców Warszawy podczas powstania, a także zawiera liczne odwołania do okresu sprzed wojny. Pisarz zachowuje niesamowity obiektywizm, nic nie przerysowuje i nie ubarwia. Ukazuje on codzienność obywateli, a także ich zmagania z rzeczywistością w czasie wojny.

Opinie o książkach dla młodzieży autorstwa Mirona Białoszewskiego od zawsze były bardzo pozytywne. „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” to dobra propozycja dla młodszych i starszych osób, które chcą poznać historię Polski z nieco innej perspektywy. Jest to klasyka polskiej literatury XX wieku, którą powinien znać każdy obywatel naszego kraju.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status