fbpx

Wiolonczele ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.08.19

 

Wiolonczela to jeden z większych instrumentów smyczkowych, który zachwyca pięknym brzmieniem. Chcesz znaleźć odpowiedni model, ułatwiający naukę podstaw gry lub dalsze rozwijanie swoich umiejętności? W naszym rankingu z pewnością znajdziesz idealny instrument. Pierwsze miejsce zajmuje wiolonczela akustyczna Yamaha VC5S 1/2, która jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Została ona wykonana z dobrych gatunków drewna, takich jak świerk i klon. Do modelu dołączono potrzebny do gry smyczek, jak również kalafonię. Istotne jest to, że instrument wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i na długi czas zachowuje elegancki wygląd. Na drugim miejscu jest wiolonczela Hora C300 w rozmiarze 4/4. To dobra propozycja dla dorosłych, zwłaszcza tych mających już spore doświadczenia w grze. Instrument wykonano z kilku gatunków drewna: świerku, przypalanego klonu i hebanu. Ciekawi Cię, jakie inne modele znalazły się w zestawieniu? Być może szukasz wiolonczeli elektrycznej? W takim razie koniecznie sprawdź opisy instrumentów umieszczonych w dalszej części artykułu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką wiolonczelę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wiolonczela to instrument, który niekiedy określa się mianem „gitary na nóżce”. Gra się na niej przy pomocy smyczka, ale w porównaniu do skrzypiec czy altówki, ma nieco większe wymiary. Gry na wiolonczeli może nauczyć się każdy z nas, a więc nie tylko dzieci, ale również dorośli. Jednak najpierw trzeba znaleźć dla siebie właściwy instrument. Jak to zrobić? O tym jest poradnik zakupowy.

Rozmiar – jaką wiolonczelę wybrać?

Pierwsza istotna kwestia przy wyborze wiolonczeli to jej rozmiar. W sklepach znajdziemy modele z oznaczeniami: 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 oraz 4/4. Który z nich jest odpowiedni? To zależy przede wszystkim od naszego wzrostu. Żeby mieć pewność, że dobierzemy dobry instrument, najlepiej usiąść na krześle ze zgiętymi kolanami pod kątem 90 stopni i przyłożyć wiolonczelę do ciała. Jej górny brzeg powinien opierać się o nasz mostek, dolna część wcięcia pudła rezonansowego (po bokach) ma przylegać do lewego kolana, a szyjka – być oddalona o kilka centymetrów od lewego ramienia. Trzeba też sprawdzić, czy kołek położony przy najniższej strunie C znajduje się w pobliżu lewego ucha. Jeżeli tak nie jest, musimy znaleźć instrument w innym rozmiarze.

 

Wymiary

Wiolonczele mają różne wymiary. Czasami różnice między wysokością czy szerokością pudła rezonansowego są niewielkie, ale mogą znacząco wpływać na komfort gry. Poniżej jest wskazówka, jakie są wymiary instrumentu:

1/8 – wysokość (bez nóżki) – 88 cm, wysokość pudła – 51 cm i szerokość – 29,5 cm;

1/4 – wysokość – 100 cm, wysokość pudła – 58 cm i szerokość – 33,6 cm;

1/2 – wysokość – 111 cm, wysokość pudła – 65 cm i szerokość – 37,6 cm;

3/4 – wysokość – 118 cm, wysokość pudła – 69 cm i szerokość – 40 cm;

4/4 – wysokość – 129 cm, wysokość pudła – 76 cm i szerokość – 44 cm.

 

Akustyczna czy elektryczna?

Tak samo, jak gitara czy skrzypce, również wiolonczela może być akustyczna i elektryczna. Na którą z nich lepiej się zdecydować? To zależy od tego, jakie brzmienie preferujemy – klasyczne czy może nowoczesne. Miłośnicy akustycznych modeli przekonują, że są łatwiejsze w przenoszeniu, ponieważ do gry potrzebujemy jedynie smyczka. Z kolei instrumenty elektryczne wymagają dodatkowo użycia wzmacniacza, ale nie mają pudła rezonansowego, dlatego mają nieco mniejsze wymiary.

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z grą na wiolonczeli, model akustyczny w zupełności nam wystarczy. Pozwoli on nam na opanowanie podstaw, samego dźwięku i jego barw. Na zakup wiolonczeli elektrycznej najczęściej decydują się doświadczeni muzycy szukający nowych brzmień. Tego typu instrumenty doskonale nadają się do grania muzyki rozrywkowej (można do nich podłączyć np. mikser dźwięków), jednak niezbyt dobrze sprawdzają się podczas wykonywania najbardziej znanych utworów kompozytorów z okresu romantyzmu czy tzw. klasyków wiedeńskich.

 

Łatwość wydobycia dźwięku

Profesjonalni muzycy twierdzą, że podczas poszukiwań odpowiedniego instrumentu smyczkowego należy sprawdzić, czy łatwo jest z niego wydobyć dźwięk. Trzeba więc przyjrzeć się gryfowi i temu, jak wysoko nad nim znajdują się struny. Musimy też upewnić się, że możemy bez trudu docisnąć każdą z nich do podstrunnicy. Najlepsza wiolonczela powinna dawać możliwość kreowania dźwięków o różnej dynamice, a więc od delikatnych do bardzo mocnych i głośnych.

 

Materiał wykonania

Materiał wykonania ma bardzo duży wpływ na jakość brzmienia wiolonczeli. Pudło instrumentu powinno być wykonane z dobrego gatunkowo drewna rezonansowego, np. świerku. Podstrunnica ma być hebanowa, podobnie jak znajdujące się przy niej kołki. Największą popularnością cieszą się wiolonczele wykonywane ręcznie przez lutników. Są one droższe, niemniej jednak brzmią znacznie lepiej niż te fabryczne i nierzadko okazują się trwalsze.

 

 

Futerał

Aby instrument był chroniony przed uszkodzeniami w transporcie oraz przed osiadaniem kurzu, powinien być przechowywany w solidnym futerale. Bardzo często jest on dołączony do kompletu razem z wiolonczelą, więc nie trzeba kupować go osobno. Warto pamiętać, że dobry pokrowiec może ważyć ponad 5 kg. To dla nas dodatkowe obciążenie, ale mamy pewność, że instrument nie zniszczy się w czasie podróży.

 

Smyczek i kalafonia

Profesjonalni muzycy twierdzą, że to, jaka wiolonczela jest najlepsza, zależy od jakości dołączonego do niej smyczka. Bez niego gra na instrumencie nie byłaby możliwa, dlatego ten element także często można znaleźć w zestawie. Najlepiej sprawdzają się modele z naturalnym włosiem końskim. Potrzebna jest nam dodatkowo kalafonia. To kawałek specjalnej żywicy, bez której trudno byłoby wydobyć dźwięki z wiolonczeli. To ona sprawia, że smyczek zaczepia się o struny.

 

Wiolonczele w dobrych cenach

Wiolonczele są droższe niż np. gitary, choć w kwestii ceny dużo zależy od samego producenta. Tego typu instrumenty smyczkowe kosztują od 1000 zł do ponad 10 000 zł. Dotyczy to głównie modeli przeznaczonych dla osób początkujących. Za wiolonczelę dla doświadczonego muzyka trzeba zapłacić znacznie więcej. Cena za niektóre instrumenty lutnicze przekracza kwotę 50 000 zł.

 

 

Najlepsze wiolonczele w 2019 roku

 

Aby przekonać się, który instrument jest odpowiedni dla początkujących oraz doświadczonych muzyków, przeczytaj ranking wiolonczeli. Prezentowane w zestawieniu modele wyróżniają się nie tylko solidnością, ale również pięknym brzmieniem. Koniecznie sprawdź nasze propozycje.

 

Nasze zalecenia

 

Yamaha VC5S 1/2

 

Wiolonczela Yamaha VC5S 1/2 ma w komplecie pokrowiec, w którym można ją bezpiecznie przechowywać i przewozić. Nie ma więc ryzyka, że instrument zniszczy się np. w czasie jazdy na lekcję do szkoły muzycznej. To model dostępny w rozmiarze 1/2 i dobrze nadaje się dla osób początkujących.

Do produkcji instrumentu wykorzystane zostało dobre gatunkowo drewno. Przednia płyta jest wykonana ze świerku, tylna, chwytnia i boki z klonu, a kołki z drewna różanego. W komplecie znajdziemy smyczek z hebanową rączką, a także kalafonię. Co ciekawe, wiolonczela jest wyprodukowana ręcznie, każdy detal jest świetnie dopracowany. Instrument gwarantuje przyjemne, ciepłe brzmienie.

Muzycy uważają, że to idealna wiolonczela na rozpoczęcie nauki gry. To dobry model zwłaszcza dla dzieci i nastolatków, głównie ze względu na małe wymiary. Struny są miękkie, dlatego nie powinny pojawić się problemy z podrażnionymi opuszkami palców. Warto podkreślić, że wiolonczela wygląda elegancko i nie jest podatna na drobne uszkodzenia mechaniczne.

Yamaha VC5S 1/2 to wiolonczela akustyczna dostępna nie tylko w rozmiarze 1/2, ale także 1/4, 3/4 i 4/4. Instrument wykonano m.in. ze świerku i klonu.

Zalety
Wykonanie:

Do produkcji wiolonczeli wykorzystano najlepsze gatunkowo materiały, co stanowi gwarancję długiego czasu użytkowania. Zarówno świerk, jak i klon czy heban to drewna cechujące się trwałością i ładnym designem.

Ciepłe brzmienie:

Za pomocą instrumentu można wydobyć wiele pięknych melodii. Na uwagę zasługuje ciepłe brzmienie.

Lakier:

Produkt pokryto lakierem olejowym, który skutecznie zabezpiecza powierzchnię instrumentu przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Pokrowiec:

W zestawie znajduje się solidnie wykonany pokrowiec. Nie musimy wydawać pieniędzy na zakup etui, które jest niezbędne w przypadku ćwiczeń poza domem czy koncertów.

Różne rozmiary do wyboru:

Wiolonczela jest dostępna w kilku rozmiarach (1/2, 1/4, 3/4 i 4/4). Oznacza to, że każdy może wybrać instrument, który będzie do niego najlepiej dostosowany. To z pewnością przełoży się na duży komfort w trakcie gry.

Design:

Produkt ma elegancki design, który spodoba się nawet najbardziej wymagającym osobom.

Wady
Łatwość gry:

Na początku wydobycie dźwięku z instrumentu jest trudne. Nie należy się jednak zniechęcać.

 

 

 

 

Hora C300

 

Akustyczny model Hora C300 jest dostępny w rozmiarze 4/4, dlatego jest przeznaczony głównie dla dorosłych. Płyta wierzchnia instrumentu została wykonana ze starannie wyselekcjonowanego drewna świerkowego, tył z przypalanego klonu, a podstrunnica z hebanu. Wymiary wiolonczeli to ok.: wysokość (bez nóżki) – 129 cm, szerokość – 44 cm i wysokość pudła rezonansowego – 76 cm.

Instrument jest doskonałym wyborem dla doświadczonych muzyków. Wiolonczela z pewnością spełni ich wymagania, gdyż pięknie się prezentuje i wspaniale brzmi. To dobrej jakości model, który zapobiega pojawianiu się tzw. wilków w czasie gry.

Mimo że wiolonczela jest stosunkowo duża, nie jest zbyt ciężka. Z tego względu przenoszenie jej z miejsca na miejsce nie powinno okazać się bardzo kłopotliwe (zwłaszcza, jeśli zapakujemy ją w pokrowiec). Nóżka w podstawie pozwala na wygodne oparcie instrumentu na podłodze i skupienie się tylko na wydobywaniu odpowiednich dźwięków. To solidny model, który doskonale sprawdza się na koncertach.

Wiolonczela Hora C300 jest dostępna w rozmiarze 4/4. Wysokość modelu wynosi ok. 129 cm, a szerokość – ok. 44 cm.

Zalety
Odpowiednio wyprofilowany kształt:

Instrument ma odpowiednio wyprofilowany kształt, dlatego gra na nim jest komfortowa. Nawet długie koncerty nie powinny być dla muzyka zbyt męczące.

Odporność na zarysowania:

Model cechuje spora odporność na zarysowania. Ma to związek m.in. z wysokiej jakości materiałami użytymi do produkcji wiolonczeli. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o instrument, możemy być pewni, że na długo zachowa on swój początkowy wygląd.

Nóżka:

U podstawy modelu znajduje się solidna nóżka, która pozwala na wygodne oparcie instrumentu. W rezultacie jego utrzymanie w dłoniach nie powinno stanowić żadnego problemu.

Ładne brzmienie:

Jedną z najważniejszych zalet prezentowanej wiolonczeli jest to, że przy jej użyciu można wydobyć ładne, ciepłe brzmienie, które z pewnością przypadnie do gustu widowni.

Wady
Dla profesjonalistów:

Biorąc pod uwagę cenę instrumentu, jak również łatwość gry na nim, można łatwo wywnioskować, że produkt będzie odpowiedni tylko dla profesjonalistów.

 

 

 

 

Stagg ECL 4/4 BK

 

Chcielibyśmy przedstawić Stagg ECL 4/4 BK – wiolonczelę elektryczną, która z pewnością przypadnie do gustu muzykom lubiącym nowoczesne brzmienie. Jest ona dostępna w rozmiarze 4/4, a od klasycznego instrumentu różni się przede wszystkim brakiem pudła rezonansowego. Z tego względu podróżowanie z opisywanym modelem może okazać się znacznie bardziej komfortowe.

Korpus instrumentu został wykonany z litego drewna klonowego, dlatego jest wytrzymały. Siodełko jest z kolei plastikowe. Model jest utrzymany w czarnym kolorze i efektownie się błyszczy. Wiolonczela została wyposażona w wejście jack 1/8 cala na odtwarzacz MP3, jack 1/4 cala oraz wyjście słuchawkowe jack 1/8 cala.

Model Stagg ECL 4/4 BK świetnie się prezentuje, ale jego posiadacze przekonują, że ma znacznie więcej zalet. Do nich należy zaliczyć m.in. odporność na zarysowania oraz łatwość przenoszenia. Wiolonczela nie jest zbyt duża, w dodatku w komplecie znajdziemy pokrowiec, do którego można ją schować. Co więcej, instrument wyposażono w praktyczny wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii.

Wiolonczela elektryczna Stagg ECL 4/4 BK została wykonana m.in. z klonu. Model ma czarny kolor. W zestawie znajduje się pokrowiec.

Zalety
Wejścia:

Na funkcjonalność wiolonczeli wpływa ilość złącz znajdujących się na obudowie. Muzyk może skorzystać z wejścia 1/8 cala na odtwarzacz MP3 i CD czy wyjścia słuchawkowego jack 1/8 cala.

Wskaźnik niskiego poziomu baterii:

Przydatnym rozwiązaniem jest wskaźnik zużycia baterii. Jeśli trzeba będzie podłączyć sprzęt do źródła zasilania, zostaniemy o tym poinformowani.

Pokrowiec:

Aby muzyk nie miał żadnego problemu z bezpiecznym przenoszeniem instrumentu, w zestawie znajduje się solidnie wykonany pokrowiec. Skutecznie chroni on np. przed zarysowaniem obudowy produktu w trakcie jego transportu.

Wady
Plastikowe siodełko:

Należy zwrócić uwagę, że siodełko zostało wykonane z plastiku. Nie jest to najtrwalszy materiał, dlatego trzeba uważać, aby nie uszkodzić wspomnianego elementu.

 

 

 

 

Stentor SR-1102-3/4

 

Stentor SR-1102-3/4 to dobra i tania wiolonczela akustyczna w rozmiarze 3/4. Jej wymiary to: wysokość – 118 cm (nie licząc nóżki), wysokość pudła rezonansowego – 69 cm i szerokość – 40 cm. Model jest polecany zarówno początkującym, jak i nieco bardziej doświadczonym muzykom.

Cechami wyróżniającymi instrument są przede wszystkim wytrzymałość oraz oryginalne brzmienie. Materiałem wykonania wiolonczeli jest lite drewno rezonansowe, które pięknie komponuje się z palisandrową podstrunnicą oraz kołkami. To model w ciemnobrązowym kolorze.

Razem z wiolonczelą otrzymujemy w komplecie niezbędny do gry smyczek z naturalnym, końskim włosiem oraz dopasowany do kształtu instrumentu futerał. Na pokrowcu są specjalne kieszonki na drobiazgi oraz szelki umożliwiające założenie go na plecy. Muzycy chwalą prezentowany instrument nie tylko za dołączone akcesoria, ale i piękny, dopracowany pod kątem szczegółów design.

Stentor SR-1102-3/4 to dobra wiolonczela do 2200 zł. Wymiary instrumentu to: wysokość – 118 cm (nie licząc nóżki), szerokość – 40 cm i wysokość pudła rezonansowego – 69 cm.

Zalety
Smyczek:

Kupując wiolonczelę Stentor SR-1102-3/4, otrzymujemy w komplecie smyczek wykonany z naturalnego końskiego włosia. Pozwala on na swobodne wydobywanie dobrze brzmiących dźwięków.

Przeznaczenie:

Prezentowany instrument jest polecany początkującym muzykom. Model bez wątpienia spełni także oczekiwania bardziej zaawansowanych osób.

Futerał:

W skład zestawu wchodzi dobrze dopasowany futerał. Pokrowiec ma praktyczne kieszenie, do których zmieścimy różne drobiazgi. Dobrym rozwiązaniem są także ramiączka na plecy.

Wady
Zarysowania:

Powierzchni instrumentu jest podatna na drobne zarysowania. Stąd tak istotne jest, aby dobrze przechowywać sprzęt.

Czyszczenie:

Nieliczni konsumenci wskazują, że konserwacja modelu bywa czasochłonna.

 

 

 

 

Valencia CE400G 3/4 

 

Model Valencia CE400G 3/4 jest odpowiedni dla początkujących, a także średnio-zaawansowanych muzyków. W zestawie jest pokrowiec, dlatego podróżowanie z instrumentem, choćby do szkoły muzycznej, nie jest problemem. Futerał zapewni wiolonczeli odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Pudło instrumentu zostało wykonane z drewna rezonansowego, a podstrunnica i kołki z hebanu. Metalowy strunociąg pozwala na precyzyjne strojenie wiolonczeli. Model jest dostępny w rozmiarze 3/4 i ma piękny, jasnobrązowy kolor. Poza futerałem, w komplecie znajdziemy również kalafonię i smyczek, a więc akcesoria, które są potrzebne do gry.

Sprawdziliśmy opinie o wiolonczelach Valencia, aby przekonać się, czy są to popularne instrumenty wśród muzyków. Okazało się, że model CE400G ¾ jest bardzo często wybierany przez osoby chcące nauczyć się podstaw gry. Posiadacze przedstawionej wiolonczeli w swoich komentarzach podkreślają, że instrument ładnie się prezentuje, jest solidny i do tego jego brzmienie jest niepowtarzalne.

Wiolonczela Valencia CE400G 3/4 jest przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych muzyków.

Zalety
Trwałość:

Aby sprawdzić trwałość instrumentu, wielu użytkowników wykonało test wiolonczel Valencia CE400G 3/4. Potwierdził on, że produkt cechuje spora wytrzymałość. Jego powierzchnia nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Kształt:

Model ma odpowiednio dobrany kształt. W związku z tym gra na instrumencie powinna być komfortowa. To szczególnie ważne dla muzyków, którzy rozpoczynają swoją przygodę z grą na instrumencie.

Wady
Smyczek:

Pojedyncze osoby wskazują, że dołączony do zestawu smyczek jest wykonany z nie najlepszych gatunkowych materiałów, więc po jakimś czasie trzeba go wymienić.

Pokrowiec:

Na powierzchni pokrowca pojawiają się drobne przetarcia, które wpływają negatywnie na jego estetykę.

 

 

 

 

Jak wygląda wiolonczela?

 

Wiolonczela to instrument smyczkowy, podobnie jak skrzypce, altówka czy kontrabas. Czy potrafisz opisać, jak ona wygląda i jak powinna brzmieć? Być może jesteś ciekawy, jaka wiolonczela jest polecana przez doświadczonych muzyków? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz poniżej.

 

 

Budowa wiolonczeli

Z wyglądu wiolonczela przypomina nieco skrzypce, ale jest od nich znacznie większa. To sprawia, że inaczej się ją trzyma. Pudło rezonansowe instrumentu ma po bokach wycięcia w kształcie litery „C”, a w górnej płycie można zauważyć dwa otwory rezonansowe. Mają one kształt małej litery „f”. Gryf wiolonczeli jest zakończony główką przypominającą  wyglądem ślimaka. Instrument jest wyposażony w cztery stalowe struny (strojone kwintami: C, G, D i A), które są podparte na mostku i zaczepione o strunnicę. Za ich naciąg najczęściej odpowiadają specjalne kołki, które znajdują się w główce.

W dolnej części pudła rezonansowego wiolonczeli jest rozkładana nóżka. To na niej opiera się instrument o podłogę w czasie gry. Muzyk wydobywa dźwięki ze strun przy pomocy smyczka. Jest on zbudowany z kilku elementów: drzewca, szpica, żabki, włosia oraz śrubki przeznaczonej do jego naprężania i rozluźniania. Podczas gry na wiolonczeli należy usiąść na krześle i trzymać pudło rezonansowe między kolanami. Gryf ma być skierowany pionowo do góry i znajdować się na wysokości ramienia oraz przedramienia.

 

Ile waży wiolonczela?

Wielu osobom wydaje się, że wiolonczela jest bardzo ciężka, biorąc pod uwagę jej całkowite wymiary. Nie jest to najlżejszy instrument smyczkowy, niemniej jednak jego waga przeważnie nie przekracza ok. 4 kg. Sam smyczek waży kilkadziesiąt gramów. Często muzycy skarżą się głównie na to, że ciężki jest futerał na wiolonczelę – waży zwykle ponad 5 kg, choć są i ponad 12 kg modele.

 

 

Brzmienie wiolonczeli

Niekiedy brzmienie wiolonczeli porównuje się do ludzkiego głosu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mało kto z nas może pochwalić się 4,5-oktawową skalą. Tego typu instrumenty wyróżniają się głębokim, mocnym brzmieniem, można na nich grać nie tylko wesołe, ale również przejmujące i smutne utwory.

Jak przekonują muzycy, brzmienie wiolonczeli w dużej mierze uzależnione jest od materiałów, z których została wykonana. Co więcej, znaczenie często ma także smyczek. Najważniejsze jest to, aby podczas gry nie były słyszalne tzw. wilki, czyli głuche, przerywane odgłosy. Można je wyeliminować poprzez odpowiednie ustawienie duszy. To drewniany kołeczek znajdujący się pomiędzy górną i dolną płytą instrumentu.

 

Czy warto nauczyć się grać na wiolonczeli?

Nauka gry na wiolonczeli, tak samo, jak na innych instrumentach, niesie za sobą wiele korzyści. Możemy w ten sposób pozbyć się stresu i nagromadzonych w ciągu dnia negatywnych emocji. Co prawda opanowanie podstaw gry nie jest łatwe i wymaga odpowiedniego zorganizowania czasu, ale późniejsza satysfakcja z własnych postępów będzie wynagrodzeniem za ten wysiłek. Mówi się, że uczenie się gry na instrumentach pozytywnie wpływa na naszą samodyscyplinę, a w dodatku rozwija mózg i znacząco opóźnia procesy jego starzenia. Trzeba pamiętać też o tym, że umiejętność grania na wiolonczeli może przydać się w wielu różnych, nierzadko nieprzewidzianych sytuacjach.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status