Trąbki ranking

Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Polecamy nasze zestawienie każdemu, kto szuka idealnego modelu trąbki dla siebie lub na prezent. Dowiedzieliśmy, że kupujący najbardziej lubią instrument Yamaha YTR 4335 G II, który sprawdza się w każdych rękach: amatorskich, średniozaawansowanych i profesjonalnych. Produkt jest zrobiony z mosiądzu i monelu. Model ma uchwyty przy wentylach, które ułatwiają wygodne trzymanie go w dłoniach. Odpowiednia technologia lutowania zapewnia trąbce piękne brzmienie i rezonans. Instrument i tłoki działają bardzo płynnie, nie zacinają się i łatwo je utrzymać w dobrym stanie, wystarczy polerować odpowiednim olejkiem. Jeśli masz w planach zakup profesjonalnej trąbki, to polecamy model Roy Benson TR-101K. Instrument wyróżnia piękny, nowoczesny design, który natychmiast rzuca się w oczy. Produkt w dużej części jest zrobiony z mosiądzu, dzięki czemu jest wytrzymały i umożliwia wydobycie pięknych dźwięków. Większość elementów jest pomalowana lakierem antracytowym (czarnym). Wykorzystanie klapek wodnych umożliwia łatwe pozbycie się z wnętrza wody. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat produktów, zachęcamy do przeczytania kolejnej części artykułu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką trąbkę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Trąbka to jeden z najbardziej popularnych instrumentów dętych. Chętnie uczą się na niej grać nie tylko dorośli, ale i dzieci (jak twierdzą profesjonalni muzycy, nawet 7-letnie maluchy szybko mogą nauczyć się podstaw). Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego modelu. Jaką trąbkę wybrać? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz artykuł, a w szczególności poradnik z wieloma przydatnymi informacjami.

 

 

Budowa

Trąbka jest zbudowana z metalowej rury skręconej w pętlę. Z jednej strony jest ona zakończona stożkowym, ewentualnie kielichowym ustnikiem, natomiast z drugiej ma rozszerzenie przypominające swoim kształtem dzwon. W środkowej części instrumentu możemy zauważyć trzy zawory (zazwyczaj tłokowe), które otwiera się i zamyka w czasie gry, aby zmienić wysokość dźwięku. Ponadto trąbka jest wyposażona w minimum jeden zawór (często więcej) umożliwiający usuwanie zbierającej się wilgoci, głównie śliny oraz skroplonej pary wodnej.

 

Strojenie – jaka trąbka jest najlepsza?

O instrumentach takich jak trąbki mówi się, że są transponujące. Do tej grupy należy także m.in. kontrabas, klarnet czy rożek angielski. Oznacza to, że ich zapis nutowy nie jest taki sam, jak realny dźwięk – w przypadku trąbki w piśmie będzie to od fis do C³, a w brzmieniu od e do B². Obecnie najczęściej wykorzystane do gry są instrumenty w czterech strojach. Początkujący muzycy zazwyczaj sięgają po trąbki w stroju B, nieco mniej popularne są te w stroju C (grają na nich przede wszystkim pierwsi trębacze niektórych orkiestr symfonicznych) oraz D. Osoby należące do orkiestry dętej zwykle szukają instrumentów strojonych w tonacji Es.

Możemy ponadto wyróżnić trąbki basowe (grające o tonację niżej niż te w stroju B) i piccolo, które grają o oktawę wyżej. Nie można nie wspomnieć również o modelach kieszonkowych (tzw. pocket trumpet), które są znacznie mniejsze niż te zwykłe, w efekcie czego ich brzmienie jest inne, dla niektórych muzyków – słabsze. W sklepach znajdziemy też instrumenty sygnałowe. Ich cechą wyróżniającą jest brak wentyli, są wykorzystywane głównie w kręgach łowieckich.

 

Materiał wykonania

Materiałem wykonania korpusu trąbki przeważnie jest mosiądz, czasami metale szlachetne. Dotyczy to również takich elementów jak rurka ustnika i zewnętrzne suwaki. Tego typu rozwiązanie ma zapewniać lepsze brzmienie. Z kolei wentyle nierzadko są wykonane ze stali szlachetnej. Zwykle trąbkę pokrywa się ochronnym lakierem. Może on mieć czarny, złoty lub srebrny kolor. Wpływa to głównie na estetykę instrumentu, choć może też zwiększać jego odporność na uszkodzenia.

 

Ustnik

Niekiedy do trąbki jest dołączony ustnik. To bardzo ważna część budowy instrumentu, gdyż bez niej gra nie byłaby możliwa. Dotyczy to w szczególności modeli przeznaczonych dla początkujących muzyków. Najpopularniejszym rozmiarem ustnika jest 7C. W razie konieczności element ten można wymienić na większy lub z innym rantem (przykładowo na 3C lub 14B4).

 

Brzmienie

Jeżeli chcemy kupić dla siebie dobry instrument, musimy zastanowić się, jaki gatunek muzyczny najbardziej nas interesuje. Trąbki jazzowe to zwykle te lakierowane, zapewniające nieco głębsze brzmienie (ciemniejszą barwę dźwięków). Uważa się, że dla muzyków solowych i orkiestrowych najlepsza trąbka to ta posrebrzana, ponieważ jej brzmienie jest jaśniejsze. Co prawda różnice pomiędzy tymi instrumentami nie są bardzo duże, jednak wielu profesjonalistów uważa, że naukę należy rozpocząć od gry na trąbce dopasowanej do stylu muzycznego, jaki preferujemy.

 

Menzura

Menzura to średnica rurki wyrażona w milimetrach. Jej rozmiar wpływa na ilość potrzebnego do gry powietrza, co z kolei przekłada się na barwę dźwięków. Najczęściej spotykane są menzury M (medium), ML (medium large) i L (large). Ich średnice wynoszą kolejno: 11,42 mm, 11,68 mm i 11,75 mm.

 

Wygodny chwyt

Aby gra na instrumencie sprawiała nam przyjemność, trąbka, którą wybierzemy, musi być dobrze dopasowana do dłoni. Ciągłemu wyślizgiwaniu się jej z rąk zapobiegają specjalne pierścienie, do których wkłada się palce. Znajdziemy je przy wentylach.

 

 

Akcesoria

Do trąbki może być dołączony nie tylko ustnik, ale też kilka innych, niemal tak samo przydatnych akcesoriów. Mowa tu choćby o etui przeznaczonym do bezpiecznego przenoszenia i przechowywania trąbki. Dzięki niemu nie trzeba się obawiać o to, że w transporcie nasz instrument się zniszczy lub będzie miał kontakt z wilgocią czy innymi czynnikami zewnętrznymi mogącymi mieć na niego negatywny wpływ.

 

Trąbki zabawki

W szkołach muzycznych naukę gry na trąbce mogą rozpocząć dzieci, które ukończyły 7. rok życia. Najczęściej jednak na zajęcia uczęszczają nieco starsze maluchy, w wieku 8 lub 9 lat. Wiąże się to z optymalnym wykształceniem płuc. Jeśli nasza pociecha jest zbyt mała na rozpoczęcie nauki, możemy na początek kupić jej trąbkę zabawkową, która wygląda niemal tak samo, jak ta prawdziwa. Zabawka powinna być wykonana z solidnych materiałów (np. dobrej jakości plastiku) i umożliwiać wydobycie z niej dźwięku. Tego typu produkt pozwala dziecku nauczyć się podstaw techniki gry, rozwinąć kreatywność, a nierzadko również poprawić koordynację ruchową. Zabawka musi mieć stosowne certyfikaty (CE) i spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa, m.in. EN 71.

 

Trąbki w dobrych cenach

Trąbki zabawkowe kosztują mniej niż 50 zł. Prawdziwe instrumenty są znacznie droższe, gdyż cena za te przeznaczone dla profesjonalnych muzyków przeważnie przekracza kwotę 2000 zł. Osoby początkujące nie muszą jednak inwestować w tak drogi model. W ich przypadku doskonale sprawdzają się trąbki kosztujące mniej niż 1000 zł.

 

 

Najlepsze trąbki w 2020 roku

 

Teraz pora przejść do naszego zestawienia. Ranking trąbek ułatwi Ci zapoznanie się z ofertą rynkową, przybliży Ci, które modele są najchętniej wybierane przez muzyków i pomoże w doborze instrumentu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

 

Nasze zalecenia

 

Yamaha YTR 4335 G II 

 

Na początek przygody z grą na trąbce polecany jest model Yamaha YTR 4335 G II. Produkt jest także chętnie używany przez średniozaawansowanych muzyków i może się spodobać profesjonalistom.

Wentyle modelu są monelowe. Korpus trąbki jest wykonany z mosiądzu. Instrument jest lakierowany, dzięki czemu bardzo ładnie się błyszczy, a lakier chroni metal przed zniszczeniem. Czara produktu jest dwuczęściowa i ma średnicę 12,3 cm. Menzura trąbki to ML (medium large). Przy pierwszym tłoku znajduje się haczyk na kciuk. Podczas lutowania modelu nie wykorzystano ołowiu, dzięki czemu cechuje go lepsza tonalność i brzmienie. W komplecie znajdziesz futerał oraz ustnik.

Zastanawiasz się, jakie są opinie o trąbkach producenta Yamaha? Muzycy lubią jakość wykonania instrumentów marki, zauważyli też, że tłoki w modelu YTR 4335 G II bardzo płynnie działają. Instrumentaliści twierdzą także, że produkt wyróżnia dobre brzmienie.

 

 

 

 

Roy Benson TR-101K

 

Wielu muzyków do profesjonalnej gry poleca używanie instrumentu Roy Benson TR-101K. Jak zapewniają instrumentaliści, jest to elegancka trąbka, odpowiednia do gry na najwyższym poziomie. Model można spakować do etui, które jest jednocześnie plecakiem, więc można je wygodnie nosić na plecach.

Menzurka jest w rozmiarze ML. Roztrąb jest zrobiony z mosiądzu. Rurkę ustnika wykonano ze złotego mosiądzu, co daje lepszy rezonans. Suwaki zewnętrzne także zrobiono z mosiądzu. Do produkcji wentyli wykorzystano stal szlachetną. Takie połączenie materiałów zapewnia atrakcyjny wygląd i dobry dźwięk. Instrument jest strojony do Bb.

Model jest lakierowany przy użyciu antracytu, dzięki czemu ma bardzo ładny, czarny kolor. Natomiast niektóre elementy, takie jak np. rurki dostrajające pokryto lakierem bezbarwnym. Miejsce na kciuk znajduje się przy pierwszym wentylu, a regulację umieszczono przy trzecim, aby dobrze dopasować trąbkę do dłoni. Instrument ma dwie klapki wodne, czyli otwory do usuwania wody.

 

 

 

 

Genialna IN0060 

 

Zabawka Genialna IN0060 może zachęcić dzieci do nauki grania na trąbce. Model ma kształt tradycyjnego instrumentu i tak samo, jak na prawdziwym się na nim gra. Produkt umożliwia rozwój dziecka, zwiększa zainteresowanie muzyką, pobudza wyobraźnię, zwiększa koordynację ruchową, a także uczy rytmu. Trąbka jest odpowiednia do zabawy dla dzieci od 3. roku życia.

Ta dobra i tania trąbka ma 4 wentyle w różnych kolorach (niebieskim, fioletowym, czerwonym, zielonym). Instrument jest wykonany z materiału pokrytego błyszczącym, imitującym złoto lakierem. Wymiary modelu są równe: długość – 37 cm i średnica -10 cm.

Produkt jest zrobiony z tworzywa sztucznego, które zapewnia dużą wytrzymałość. Instrument nie niszczy się, gdy maluch zrzuci go na ziemię. Rodzice i dzieci twierdzą, że zabawka atrakcyjnie się prezentuje, a maluch jest zadowolony, kiedy może się wczuć w zabawę.

 

 

 

 

BACH TR501 706.001 

 

Model BACH TR501 706.001 stworzono do nauki gry. Menzura instrumentu to ML (medium large), co określa, jaką ilość powietrza potrzeba do uzyskania odpowiedniej barwy dźwięku. Roztrąb jest wykonany z mosiądzu i ma średnicę 12,22 cm. Krawędź czary wzmocniono drutem. Produkt jest lakierowany, dzięki czemu ładnie się błyszczy i dobrze prezentuje w rękach.

Trąbka strojona jest do Bb. W komplecie znajdziesz etui z szelkami, aby bezpiecznie przechowywać instrument, bez obawy o jego zawilgocenia czy zniszczenie. W modelu wykorzystano wentyle wykonane ze stali szlachetnej. Dodatkowo do zestawu dołączono olejek przeznaczony do smarowania i uszczelniania tłoków. Przy wentylach (pierwszym i trzecim) znajdują się pierścienie na kciuk i palec, aby można było wygodnie trzymać trąbkę w dłoniach.

Do zestawu dodano ustnik Vincent Bach 7C, który nakłada się na rurkę ustnikową, wykonaną ze złotego mosiądzu. Natomiast wlot tej rurki jest zrobiony ze srebra. Muzycy uważają, że produkt dobrze leży w ręce i wydaje piękny dźwięk.

 

 

 

 

Levante LV-FS4305

 

Wśród najsolidniejszych trąbek dostępnych na rynku nie może zabraknąć opisu modelu Levante LV-FS4305. Instrument zachwyca pięknym, lekko błyszczącym wykończeniem. Produkt jest wykonany z mosiądzu, czyli materiału umożliwiającego wydobycie najlepszego dźwięku. Levante LV-FS4305 jest zaliczany do trąbek sygnałowych, co oznacza, że jest pozbawiony wentyli.

Konsumenci twierdzą, że model nadaje się do zabawy, a także dla bardziej doświadczonych instrumentalistów np. dorosłych myśliwych, do wygrywania fanfar czy sygnałów militarnych. Muzycy zauważyli, że instrument cechuje się ładnym i mocnym dźwiękiem. Produkt waży 1,25 kg, więc jest dość lekki, w sam raz dla dorosłego lub nastolatka. Roztrąb mierzy 12,3 cm.

W zestawie znajdziesz pokrowiec, do którego możesz spakować trąbkę, bezpiecznie ją przechowywać i transportować. Etui umożliwi Ci wygodne przyniesienie modelu na próbę czy miejsce oddawania sygnału. Do kompletu otrzymujesz także ustnik o średnicy 1,14 cm.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status