Skrzypce ranking

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Konsumenci uznali, że najciekawsze skrzypce to Yamaha YSV-104 RD, są one odpowiednie dla osób z doświadczeniem w grze. Zredukowanie wielkości korpusu, przy jednoczesnym zachowaniu najbardziej newralgicznych elementów sprawiło, że osoby przechodzące z klasycznego instrumentu, mogą sobie poradzić z grą. Ten elektryczny model ma bardzo naturalne brzmienie, możesz go podłączyć do słuchawek lub głośników, żeby dobrze słyszeć dźwięk. Skrzypce mają ustawienia pogłosu – room lub hall – który dopasujesz do granej melodii. Produkt ma odpowiednią wielkość dla młodzieży i osób dorosłych. Równie ciekawym instrumentem, jednak przeznaczonym dla trochę młodszych graczy, jest model Stagg VN ¼. Rozmiar 1/4 oznacza długość skrzypiec, czyli ok. 47 cm i jest odpowiedni dla dzieci w wieku 6 – 7 lat. Ten klasyczny produkt ma drewniane pudło rezonansowe, zapewniające dobrą akustykę, dzięki której wydobywający się dźwięk jest atrakcyjny. Instrument może być używany przez dzieci zaczynające swoją przygodę ze skrzypcami, a także przez maluchy, które  trochę już grają i występują na scenie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie skrzypce kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Skrzypce to wyjątkowy instrument, na którym z powodzeniem mogą grać zarówno dorośli, jak i dzieci. Wybór właściwego modelu nie zawsze jest prosty. Dobry produkt to taki, który spełnia nasze oczekiwania, zapewnia świetne brzmienie, a do tego pozwala czerpać dużo przyjemności z gry. Po lekturze poradnika na pewno znajdziesz dla siebie idealne skrzypce.

 

 

Przeznaczenie

Niełatwo jest zdecydować, jakie skrzypce wybrać. Pomóc w tym może nam określenie przeznaczenia produktu. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z muzyką i chcemy sprawdzić, czy jest to odpowiedni dla nas instrument, nie musimy inwestować w drogi i profesjonalny model. Jest to jednak konieczne, gdy gramy na skrzypcach od dłuższego czasu i planujemy dalej rozwijać swoje umiejętności. Pamiętajmy, że nierzadko chęć do nauki gry na instrumencie szybko mija, zwłaszcza w przypadku niecierpliwych i mało zdeterminowanych osób. Z tego powodu inwestowanie w kosztowny model nie zawsze jest dobrą decyzją.

 

Akustyczne czy elektryczne?

Instrumenty takie jak skrzypce dzielimy na akustyczne i elektryczne. Które produkty są lepsze? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Modele zaliczane do pierwszej grupy są polecane w szczególności osobom dopiero rozpoczynającym naukę gry. Wszystko ze względu na to, że na instrumencie akustycznym łatwiej nam będzie przyswoić podstawowe techniki oraz zapanować nad dźwiękiem (w tym również nad jego barwą). Cechą wyróżniającą tego typu produkty jest pudło rezonansowe. Tego elementu nie mają skrzypce elektryczne, dźwięk w ich przypadku generowany jest przez przetwornik. Zamienia on drgania strun w elektryczny sygnał przesyłany do wzmacniacza. Brzmienie jest więc nieco inne, ale idealnie pasuje do muzyki jazzowej czy rozrywkowej.

Jest też inny podział skrzypiec, wyróżniający modele fabryczne i lutnicze. Te pierwsze produkowane są seryjnie, idealnie nadają się dla osób początkujących i tych grających jedynie w celach hobbystycznych. Modele lutnicze to pojedyncze, unikatowe egzemplarze instrumentów, grają na nich doświadczeni muzycy, w tym również zawodowi skrzypkowie. Należy pamiętać, że produkty lutnicze są znacznie droższe niż fabryczne.

 

Rozmiar

Jedną z kluczowych kwestii przy podejmowaniu decyzji, jakie skrzypce są najlepsze, jest ich rozmiar. Aby mieć pewność, że dobierzemy właściwy instrument, najlepiej przy pomocy miarki zmierzyć długość lewej ręki od nasady (okolice szyi) do środka dłoni. Uzyskany wynik należy porównać do umieszczonych poniżej informacji:

35 cm lub mniej – rozmiar 1/32, przeznaczony dla dzieci poniżej 3. roku życia;

38 cm – rozmiar 1/16, przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat;

40 cm – rozmiar 1/10, przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 do 5 lat;

43 cm – rozmiar 1/8, przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 do 6 lat;

47 cm – rozmiar 1/4, przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 7 lat;

 52 cm – rozmiar 1/2, przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat;

 56 cm – rozmiar 3/4, przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat;

59 cm lub więcej – rozmiar 4/4, przeznaczony dla dzieci od 12. roku życia i dorosłych.

 

Materiał

Bardzo ważne jest to, z czego został wykonany instrument. Panuje przekonanie, że najlepsze skrzypce są wyprodukowane z trwałego i starannie wykończonego drewna, np. świerkowego, hebanowego czy klonowego. Często jest tak, że poszczególne elementy budowy produktu – korpus, mostek i rama – są wykonane z innych rodzajów drewna, dotyczy to nie tylko akustycznych, ale również elektrycznych modeli. Jeśli chodzi o podbródek, czyli część, na której opieramy brodę podczas gry, to może być wykonany z tworzywa sztucznego, wtedy można go z łatwością umyć.

 

 

Dodatkowe akcesoria

Gra na skrzypcach nie jest możliwa bez dodatkowych akcesoriów. Podstawą jest smyczek z końskim włosiem. Aby zwiększyć jego kontakt ze strunami, najlepiej używać kalafonii. To miękka żywica naturalnego pochodzenia, czasami otrzymujemy ją w zestawie razem z instrumentem. Niekiedy możemy też dostać praktyczny futerał. Dzięki niemu możliwe jest bezpieczne przechowywanie i przenoszenie skrzypiec.

Jeśli zastanawiamy się nad zmianą instrumentu akustycznego na elektryczny, możemy najpierw dokupić specjalistyczny mikrofon i przystawkę. Elementy te przenoszą dźwięki do wzmacniacza, a jednocześnie zachowują oryginalne brzmienie instrumentu.

 

Skrzypce zabawkowe

Niektóre dzieci już od pierwszych miesięcy życia wyrażają zainteresowanie muzyką i różnymi instrumentami. Jeśli chcemy zachęcić swoją pociechę do rozwijania talentu i pasji, możemy na początek kupić jej skrzypce-zabawkę, które swoim wyglądem przypominają tradycyjny, akustyczny instrument. Przeważnie tego typu produkty są wykonane z tworzywa sztucznego. Zabawkowe skrzypce nie tylko pozwalają maluchowi odkryć w sobie talent muzyczny, ale też rozwinąć wrażliwość i poznać podstawowe nuty oraz brzmienia. To może być świetne przygotowanie pociechy do pójścia do szkoły muzycznej.

 

Skrzypce w dobrych cenach

Za proste, fabryczne skrzypce akustyczne zapłacimy przeciętnie kilkaset złotych. Jak wspomnieliśmy, modele lutnicze są znacznie droższe, ich cena przekracza kilka tysięcy złotych. Zakup instrumentu elektrycznego to wydatek rzędu 1000 zł (minimum). Natomiast produkty zabawkowe kosztują nie więcej niż 150 zł. Jeśli nie mamy pewności, że gra na skrzypcach nam się spodoba i mamy wystarczająco dużo motywacji, kupmy na początek tańszy instrument. Kiedy przestanie on spełniać nasze oczekiwania, możemy zmienić go na bardziej profesjonalny model.

 

 

Najlepsze skrzypce w 2020 roku

 

Polecamy nasz ranking skrzypiec wszystkim, którzy poszukują instrumentu dla siebie, swojego dziecka lub na prezent. Wybrane modele nie tylko zostały przetestowane przez wielu muzyków, lecz również zachwycają stylem i brzmieniem.

 

Nasze zalecenia

 

Yamaha YSV-104 RD

 

Jeżeli stawiasz na oryginalność w muzyce i chcesz się czuć wyjątkowo, to polecamy model Yamaha YSV-104 RD. Skrzypce są zaliczane do elektrycznych, dlatego wzmocniono w nich struny i to właśnie przez nie przechodzi dźwięk do głośników. Instrument może być używany przez osoby, mające już doświadczenie, a także tych, którzy chcą się przestawić ze skrzypiec klasycznych, ponieważ technika gry jest taka sama.

Pudło rezonansowe zostało wyeliminowane, jedynie na jednym boku można zauważyć artystyczną formę, przypominającą klasyczny kształt skrzypiec. Obudowa jest wykonana z materiałów w kolorze czerwonym i czarnym. Korpus modelu jest zrobiony z drewna świerkowego, a rama i podbródek z tworzywa sztucznego. Mostek jest klonowy, a klucze hebanowe.

Rozmiar instrumentu to 4/4, co oznacza, że ma długość 59 cm, która powinaa być odpowiednia dla osób dorosłych i dzieci od ok. 12 roku życia. Model ma wejście AUX. Muzycy twierdzą, że mimo tak mocno zredukowanej obudowy, na skrzypcach wygodnie się gra.

 

 

 

 

Stagg VN ¼

 

Szukasz skrzypiec dla swojego dziecka? Model Stagg VN ¼ ma rozmiar 1/4, co oznacza, że jego długość jest równa 47 cm i jest odpowiednia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Instrument idealnie nadaje się do nauki i rozwoju umiejętności malucha. Jest to typ klasyczny, ma piękny kształt i dobrze prezentuje się na scenie.

Do skrzypiec nie trzeba dokupować futerału, kalafonii ani smyczka, gdyż znajdziesz je w komplecie. Etui jest wytrzymałe, dlatego instrument się w nim nie niszczy. Korpus produktu i mostek są zrobione z klonu. Płytę wierzchnią wykonano ze świerku, podbródek jest zrobiony z tworzywa sztucznego, więc łatwo go przetrzeć po użyciu, a podstrunnica z czernionego drewna.

Pozytywne opinie o skrzypcach producenta Stagg zachęcają skrzypków do zakupu tego modelu. Rodzice małych wirtuozów twierdzą, że instrument jest ładnie wykonany i ma atrakcyjne brzmienie. Dzieci chętnie sięgają po te skrzypce i uczą się gry.

 

 

 

 

Stentor SR-1018C 3/4

 

Skrzypce akustyczne Stentor SR-1018C 3/4 sprawdzają się do nauki gry oraz do rozwoju umiejętności muzyka. Instrument ma rozmiar 3/4, co oznacza, że ma długość 56 cm i jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat.

Do instrumentu dołączono ładny, wykonany z brązowego materiału futerał z paskami  do noszenia na plecach. Jest on bardzo lekki, a jednocześnie ma twarde i odporne na uszkodzenia ścianki. Wnętrze pokrowca jest wyściełane miękkim materiałem, dzięki czemu instrument się nie niszczy. Na skrzypcach można grać dołączonym do zestawu smyczkiem, wykonanym z drewna hebanowego i z końskiego włosia.

Gryf, boki i tył są zrobione z litego klonu (rezonansowego). Bejcowana na czarno, hebanowa podstrunnica prezentuje się atrakcyjnie. Podbródek wykonano z palisandru indyjskiego. Instrument ma w zestawie metalowy strunnik, mający 4 regulatory. Nauczyciele muzyki twierdzą, że model elegancko wygląda i zapewnia duży komfort gry.

 

 

 

 

Leonardo LV-1644 

 

Leonardo LV-1644 to skrzypce akustyczne, niepodłączane do prądu, o charakterystycznym brzmieniu. Model jest odpowiedni dla dzieci od 12 roku życia i dla osób dorosłych. Jest to instrument w rozmiarze 4/4, czyli ma 59 cm i może być stosowany do nauki.

Do zestawu dołączono futerał, do którego skrzypce idealnie pasują, dzięki niemu możesz bez problemu przenosić instrument i przechowywać go, chroniąc przed zniszczeniem. W komplecie jest smyczek, który jest bardzo poręczny i możesz wygodnie z niego korzystać. W pudełku znajdziesz także kalafonię, przeznaczoną do zwiększania szorstkości włosia.

Model jest wykonany ręcznie. Kołki i podstrunnica są zrobione z drewna liściastego. Skrzypce są pomalowane lakierem nitro, dzięki czemu bardzo ładnie się błyszczą i drewno jest zabezpieczone przed zniszczeniem. Użytkownicy twierdzą, że produkt cechuje pełne brzmienie podczas gry.

 

 

 

 

Small Foot 7027 

 

Model Small Foot 7027 może pomóc w rozwoju muzycznym. Te dobre i tanie skrzypce zaprojektowano dla dzieci. Zabawka idealnie sprawdza się do rozbudzenia pasji, oswojenia się i zainteresowania grą. Produkt jest odpowiedni dla maluchów od 6. roku życia.

Zabawka jest wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie niszczy się, nawet w przypadku upadku na ziemię. Instrument ma błyszczące wykończenie. Materiał wyglądem przypomina drewno, dlatego przedmiot dobrze się prezentuje i osoby, które nie znają się na skrzypcach, nie zauważą różnicy.

Wymiary produktu są równe: 49 cm x 17 cm x 7,5 cm. Do instrumentu dołączono smyczek. Skrzypcom przyznano certyfikat CE, co oznacza, że spełnia on wymogi Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska. Konsumenci cenią ten produkt za dużą wytrzymałość wykorzystanego materiału.

 

 

 

 

Źródła informacji:

Nauka gry na skrzypcach

Sound Unsound Magazine

Jak grać na skrzypcach?

smyczkowo.pl  – Jak nastroić skrzypce?

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status