Najlepszy mikrofon studyjny USB

Ostatnio aktualizowane: 09.08.20

 

Jaki mikrofon studyjny USB wybrać?

 

Mikrofony, które możemy znaleźć w sklepach, są bardzo zróżnicowane. Mogą mieć odmienną budowę czy przeznaczenie. W efekcie przed zakupem należy przeanalizować kilka istotnych kwestii, aby dokonać właściwego wyboru. W naszym artykule podpowiadamy, czym charakteryzują się najlepsze mikrofony studyjne USB.

 

 

Wyróżnia się dwa rodzaje mikrofonów: dynamiczne i pojemnościowe. Pierwszy typ ma membranę i cewkę znajdujące się w polu magnetycznym, które poruszają się przez drgania powietrza. Urządzenia są lekkie i najczęściej bezprzewodowe, gdyż nie wymagają dodatkowego zasilania. Drugi rodzaj ma dwie elektrody – jedną z nich jest membrana, którą w ruch wprawiają fale dźwiękowe. Druga elektroda jest nieruchoma. Jest to bardziej zaawansowane urządzenie, które wiernie odwzorowuje dźwięk, dlatego używają go profesjonaliści.

Mikrofony studyjne mogą mieć różne złącza. Najczęściej spotyka się XLR, które przeważnie montuje się w profesjonalnych sprzętach, a także jack o średnicy 6,3 lub 3,5 mm (stosowany głównie w mikrofonach komputerowych) oraz USB. Ostatni typ nie wymaga użycia wzmacniacza czy karty dźwiękowej, gdyż wystarczy podłączyć przewód do komputera i wgrać odpowiednie oprogramowanie.

Kupując nowy mikrofon, sprawdźmy jego charakterystykę kierunkową. W sprzedaży dostępne są wersje jednokierunkowe, dwukierunkowe i dookólne. Pierwsze z nich odbierają dźwięki z określonego kierunku i świetnie sprawdzają się podczas koncertów. Drugi rodzaj zbiera odgłosy z dwóch przeciwstawnych kierunków i najczęściej wykorzystuje się je podczas wywiadów. Mikrofony dookólne rejestrują dźwięk z każdej strony i mogą powodować zakłócenia, jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio wyciszone.

Nie bez znaczenia jest czułość, którą wyraża się w mV/Pa (miliwolty na paskale). Najniższa czułość to 1 mV/Pa, a największa to ok. 50 mV/Pa. Najlepszy mikrofon studyjny USB w 2020 roku wcale nie musi być najbardziej czuły. Im wyższa czułość, tym więcej szumów z otoczenia wyłapuje urządzenie, dlatego parametr powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Bardzo czuły sprzęt sprawdzi się w studiu nagraniowym, z kolei np. do przeprowadzania wywiadów już nie jest konieczne tak precyzyjne urządzenie.

Sprawdźmy wielkość membrany. Wyróżnia się produkty wielkomembranowe (średnica membrany to ok. 19 mm) i małomembranowe (średnica jest mniejsza niż 15,9 mm). Pierwszy typ cechuje się lepszą czułością, a rejestrowany dźwięk jest głęboki. Drugi rodzaj lepiej zbiera wysokie tony. Jeśli nie wiesz, który model będzie odpowiedni, wybierz wersję średniomembranową, która stanowi połączenie dwóch poprzednich typów.

 

 

Mikrofony studyjne USB – Ranking  

 

 

Novox NC-1 

 

Model Novox NC-1 to wysokiej klasy mikrofon studyjny, który doskonale odwzorowuje instrumenty i wokal. Produkt jest solidnie wykonany, gdyż do jego produkcji wykorzystano stal nierdzewną. Dzięki temu nie musimy martwić się o uszkodzenia czy zarysowania. Sprzęt jest także łatwy w instalacji, wystarczy podłączyć złącze USB do portu w komputerze.

Producent zapewnia, że urządzenie świetnie nadaje się do domowego studia lub do nagrywania vlogów na YouTube. Nawet bez żadnej dodatkowej obróbki dźwięk pozostaje ciepły, czysty i przyjemny dla ucha. Sprzęt ma wysokiej jakości przetwornik oraz membranę skonstruowaną tak, że pasmo przenoszenia jest szerokie. Mikrofon nie zbiera też żadnych szumów z otoczenia.

Produkt jest kompatybilny z systemem operacyjnym macOS oraz Windows. Zaraz po podłączeniu jest gotowy do użycia, a informuje nas o tym świecąca dioda. Osoby korzystające z mikrofonu Novox NC-1 potwierdzają, że jest solidnie wykonany.

 

 

 

 

Superlux E205U 

 

Jeśli szukasz mikrofonu studyjnego, który ma zaawansowany przetwornik, złącze USB oraz można będzie z niego korzystać bez dodatkowego oprogramowania i sterowników, koniecznie zapoznaj się z modelem Superlux E205U. Sprzęt jest kompatybilny z systemami Windows, Mac i Linux.

Mikrofon zapewnia dobrą jakość nagrywanego dźwięku, jest także łatwy w obsłudze i mobilny. Za sprawą wbudowanego wejścia słuchawkowego, mamy możliwość bezpośredniego odsłuchu. Wymiary urządzenia to 5,5 cm x 15,6 cm, a jego waga to 422 g.

W komplecie z mikrofonem otrzymujemy 3-metrowy przewód USB, obrotowy uchwyt do statywu, a także pokrowiec ochronny. Model Superlux E205U jest chętnie wybierany przez osoby nagrywające na YouTube. Użytkownicy twierdzą, że mikrofon cechuje się dobrą jakością dźwięku, wszelkie szumy są niesłyszalne, a dźwięk jest czysty i wyraźny.

 

 

 

 

Reloop Spodcaster 

 

Reloop Spodcaster to mikrofon studyjny USB w dobrej cenie, który jest przeznaczony do nagrywania dźwięku do internetowego radia, filmów, poradników czy wideo na YouTube. Dzięki zastosowaniu technologii USB, sprzęt nie wymaga dodatkowego oprogramowania i sterowników. Wystarczy podłączyć przewód do komputera.

W zestawie z urządzeniem otrzymujemy stojak, za sprawą którego nie musimy martwić się o skomplikowany montaż. Transmisja głosu odbywa się bez opóźnień, a wysokiej klasy przetwornik zapewnia wyraźny i ciepły dźwięk, który można bez problemu zaprezentować publice.

Wymiary przyrządu to 14,8 cm x 6,5 cm x 5,6 cm, a jego waga to 0,35 kg. Produkt jest kompatybilny z systemem operacyjnym Windows i Mac. Osoby, które używają mikrofonu Reloop Spodcaster, podkreślają, że sprzęt dobrze zbiera głos, ładnie tłumi szumy, a także jest odporny na głośniejsze dźwięki.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status