Najlepszy flażolet szkolny

Ostatnio aktualizowane: 26.05.20

 

Jaki flażolet szkolny wybrać?

 

Flażolet jest prostym instrumentem dętym. Wiele osób myli ten instrument z fletem, jednak sposób grania, a także wydobywający się z niego dźwięk są zdecydowanie inne. Flażolet jest przeznaczony dla początkujących, jak i dla osób mających doświadczenie w grze na instrumencie. W poniższym poradniku postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie i odpowiedzieć na pytanie, jaki model wybrać.

 

 

Najlepsze flażolety szkolne wykonane są z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Sprzęt z tworzywa sztucznego to dobra propozycja dla osób początkujących, gdyż taki instrument jest lekki i pozwala na wydobycie czystych dźwięków. Flażolet metalowy jest przeznaczony dla profesjonalistów, bowiem gra na nim wymaga wprawy, aby wydobyć wszystkie dźwięki. Instrument drewniany jest nieco cięższy i wydobywa się z niego dość specyficzny dźwięk.

Flażolety są też różne pod względem konstrukcji. Mogą się składać z jednej lub kilku części. Lepiej zwrócić uwagę na modele dwuczęściowe i trzyczęściowe. Wykonana z tworzywa sztucznego część styczna z ustami jest bardziej wygodna i przyjemna. Należy pamiętać, że im więcej połączeń w konstrukcji, tym bardziej prawdopodobne, że instrument będzie się rozkładał w trakcie gry lub transportu. Klasyczny flażolet ma długość ok. 30 cm.  W przypadku zakupu sprzętu dla dziecka warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Dzieci mogą mieć problem z utrzymaniem tak dużego modelu, dla niech bardziej odpowiednie będą pomniejszone wersje.

We flażolecie istotna jest jakość wykonania ustnika. Przeważnie stanowi on scaloną część z korpusem instrumentu albo jest jego dodatkowym elementem. Najlepszy flażolet szkolny w 2020 roku ma ustnik wykonany z dobrej jakości tworzywa. Najczęściej wykorzystuje się tworzywo sztuczne, gdyż gwarantuje wygodę podczas wielogodzinnego grania.

Kolejną, istotną cechą sprzętu jest tonacja, gdyż oddaje ona wysokość skali zarówno molowej, jak i durowej, na których dany utwór muzyczny się opiera. Decydując się na zakup modelu w tonacji C powinniśmy wiedzieć, że melodia na nim wykonywana będzie się wpisywać w skale gamy C-dur. Podobnie jest w przypadku B, D, E itd. Najpopularniejszymi flażoletami są te w tonacji D.

 

 

Flażolety szkolne – Ranking

 

 

Yamaha YRS 24B 

 

Model Yamaha YRS 24B jest wykonany z techniczną precyzją i pozwala na wydobycie głębokich dźwięków. Flażolet jest dostępny w kolorze kremowym. Instrument jest wyposażony w podwójne dziurki C-C#, D-D#, układ ten jest nazywany barokowym i charakteryzuje się specyficznym ułożeniem palców podczas gry. Model jest strojony do dźwięku podstawowego C.

Internauci w swoich opiniach twierdzą, że ten model flażoletu szkolnego jest bardzo dobrej jakości i dostarcza wiele radości dzieciom. Instrument składa się z 3 elementów, które umożliwiają wygodne czyszczenie. W zestawie znajduje się diagram chwytów oraz pokrowiec ochronny.

Flet wykonano z tworzywa ABS. To materiał dobrej jakości, odporny na zarysowania i wytrzymały. Podczas gry na instrumencie można wydobyć ciepłe dźwięki. Jest to flażolet sopranowy, czyli obejmuje dźwięki w przedziale od c2 do d4. Otwór w ustniku ułatwia wydobycie dźwięku, co świadczy, że jest on przeznaczony dla początkujących.

 

 

 

 

Muza Czerwony 

 

Flażolet Muza Czerwony to instrument dęty strojony do dźwięku podstawowego D. Zbudowany jest z metalu, więc jest wysoce odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Ten flażolet szkolny w dobrej cenie cieszy się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów. Pozwala wydobyć dźwięki o czystej i pięknej barwie.

Instrument jest odpowiedni przede wszystkim dla początkujących muzyków. Do zestawu dołączono przezroczyste etui w kształcie tuby, które umożliwia bezpieczne przenoszenie sprzętu, a tabela chwytów ułatwia naukę gry. Model ten jest dostępny w kolorze czerwonym.

Flet ma długość 29,5 cm i ma 6 dziurek, które zapewniają grającemu dwu oktawową skalę. Umożliwia to wykorzystanie instrumentu do zagrania wielu utworów.  Ustnik jest wykonany z plastiku, co gwarantuje wygodę wielogodzinnego grania.

 

 

 

 

Aulos 202A 

 

Aulos 202A to instrument dęty przeznaczony do zabawy i edukacji muzycznej. Korpus wykonany jest z tworzywa sztucznego, co powoduje, że sprzęt jest odporny na uszkodzenia. Flet ma tzw. chwytnię renesansową, czyli inaczej pojedynczy otwór ułatwiający wydobycie dźwięku. Dodatkowo zastosowano specjalną podpórkę pod kciuk.

Muzycy chwalą flet za wykonanie z solidnego materiału w kolorze kości słoniowej oraz czysty dźwięk. Instrument jest strojony do dźwięku C. Model ma mniejszą skalę w porównaniu do innych, a jest to spowodowane specjalną, renesansową konstrukcją. Jest to flet sopranowy, więc zakres dźwięków, jakie można z niego wydobyć, mieści się w przedziale od c2 do d4.

Flet jest dwuczęściowy, a plastikowy ustnik tworzy część styczną z ustami, co jest bardzo wygodne podczas wielogodzinnej gry. W zestawie dodatkowo znajdziemy pokrowiec chroniący instrument przed uszkodzeniem.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
DMCA.com Protection Status