Najlepsze ukulele Yamaha

Ostatnio aktualizowane: 08.08.20

 

Jaka jest najlepsze ukulele Yamaha w 2020 roku?

 

Tym razem postanowiliśmy się zająć ukulele. To instrument cieszący się obecnie popularnością. Dla mniej wtajemniczonych wyjaśniamy, że jest to dokument strunowy szarpany wyglądem przypominający małą gitarę, choć jego pudło rezonansowe może przybrać i inny od gitary kształt. Zwykle ma cztery struny, ale dostępne są również instrumenty z sześcioma czy nawet ośmioma strunami. Instrument ten może być wykorzystywany do gry solowej albo akompaniującej.

Ukulele to instrument, którego możemy znaleźć szereg odmian. Najmniejsze z nich o długości około 53 cm to ukulele sopranowe. I ten rodzaj instrumentu polecany jest użytkownikom początkującym. Również ten rodzaj instrumentu jest odpowiedni dla osób o mniejszych dłoniach i szczupłych palcach.

Ukulele koncertowe jest nieco większe od sopranowego. Długość pudła rezonansowego w tym wypadku ma około 58 centymetrów. Większe rozmiary dają większe możliwości, więc dźwięk instrumentu jest pełniejszy i głośniejszy. Również między progami zmieszczą się szersze palce.

Kolejne w rozmiarze jest ukulele tenorowe, którego długość to około 66 cm. Takie duże pudło rezonansowe pozwala na mocniejszy ton, instrument też brzmi znacznie wyraźniej. Przy użyciu takiego instrumentu gitarzysta ma już możliwość delektowania się finezją gry.

Ze względu na budowę, największym ukulele jest barytonowe. Jego długość to ok. 74 cm. Ten instrument daje głęboki, właśnie barytonowy dźwięk. Instrument ma duże odstępy między progami, więc dobrze z nim będą się czuły osoby o dużych dłoniach.

Istnieją też na rynku inne rodzaje ukulele o tradycyjnym kształcie lub wzbogacone o niezwykłe elementy konstrukcyjne.

Ponadto, tak jak większość współczesnych instrumentów, ukulele może być akustyczne, lub takie, które wykorzystuje wzmacniacz. Jeśli instrument ma być wykorzystywany do nauki, czy do ćwiczeń w domu, albo jako instrument turystyczny, odpowiednim modelem będzie akustyczny. W przypadku, gdy planujemy występy z akompaniamentem tego instrumentu, poszukaj modelu z przetwornikiem. Podłączysz wtedy ukulele do wzmacniacza czy miksera za pomocą kabla. Przetworniki oferują też często wzbogacenie dźwięku i oddanie do dyspozycji użytkownika różnych efektów. Dzięki przetwornikowi można też dokonywać nagrań.

Warto też przy kupnie sprawdzić, jakie akcesoria dodatkowe oferuje sprzedawca. Każdemu muzykowi przyda się z pewnością stroik i komplet zapasowych strun. Jeśli mamy zamiar podróżować z naszym ukulele to dobrze jest również do zakupionego instrumentu mieć odpowiedni futerał, który zabezpieczy ukulele przed zniszczeniem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

 

 

Yamaha GL-1 

Chcieliśmy przedstawić Państwu YAMAHA GL-1, ukulele, którego cechy zbliżają instrument do gitary. Podobieństwo polega na tym, że model ten ma, podobnie jak gitara, 6 strun i wymiary do niej zbliżone, bo jego długość wynosi ok. 74 cm.

 

Najważniejsze zalety

Użytkownicy ukulele Yamaha oceniają je, jako gitarę o brzmieniu ukulele, co jest zrozumiałe z racji wymiarów instrumentu. Również podkreślają wygodę szerokiego gryfu, jaki jest w tym modelu, a także znakomitą jakość wykonania.

 

Najważniejsze wady

Dla osób, które mają nie pierwszy kontakt z instrumentem zaskakujący jest zalecany strój gitary niższy o kwartę od normalnego, gitarowego stroju. Ze względu na to, że menzura jest tu krótsza, odpowiada VII progowi, a struny są standardowej długości, to przy zalecanym typie strojenia struny są jakby poluzowane.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Firma Yamaha to japoński koncern założony w 1887 roku. To właśnie ta firma wypuściła na rynek japoński pierwsze pianino, a już w niespełna 20 lat później otrzymała główną nagrodę na Targach Światowych w Saint Louis za swoje pianina i organy. Zatem historia tego koncernu muzycznego sięga wielu lat wstecz, a obecna działalność na rynku muzycznym obejmuje produkcję fortepianów, pianin, syntezatorów, zestawów perkusyjnych, gitar, urządzeń audiowizualnych i innych.

Produkt YAMAHA GL-1 jest nazywany gitarą w stylu ukulele, albo ukulele o cechach gitary. Kształty instrumentu są tożsame z kształtami gitary klasycznej, ale o nieco zmniejszonym korpusie. Instrument ma, podobnie do gitary, 6 strun. W tym modelu oryginalnie są dołączone struny nylonowe.

Płyta przednia instrumentu jest wykonana ze świerku, natomiast tył i boki z drewna liściastego o nazwie meranti. Szyjka instrumentu została wykonana z drewna nato, trudnego w obróbce, ale cechującego się wysoką trwałością. Drewno to daje ciekawe odcienie czerwonawo-brązowe z jaśniejszymi prążkami. Natomiast na materiał mostka i podstrunnicy posłużył palisander, jest to typowy surowiec do wytwarzania elementów instrumentów muzycznych, wykorzystywany ze względu na twardość i oleistą strukturę.

Instrument zyskał wykończenie satynowe – matowe o naturalnym odcieniu zastosowanego drewna. Grubość korpusu wynosi 70 mm, a szerokość gryfu to 40 mm. Menzura natomiast mierzy 433 mm. Wszystkie metalowe elementy (klucze) zostały zabezpieczone warstwą niklu.  

 

Instrument jest oceniany przez użytkowników jako dobre i tanie ukulele Yamaha, którego jakość w stosunku do ceny jest wysoka i całkowicie wystarczająca nawet nie dla początkującego muzyka. Dodatkowo dołączony do instrumentu miękki pokrowiec Gig Bag pozwala na zarówno odpowiednie przechowywanie instrumentu, gdy nie jest używany, a także umożliwia przewożenie go bez obawy o jego uszkodzenie.

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status