Najlepsza harmonijka chromatyczna

Ostatnio aktualizowane: 24.04.19

 

Jaką harmonijkę chromatyczną wybrać?

 

Harmonijki ustne są zwykle kojarzone z bluesem, folkiem czy muzyką country. Jest to instrument bardzo praktyczny, ponieważ jest niedrogi i łatwo się go konserwuje. Bez problemu zmieści się też w kieszeni kurtki czy spodni. Poza tym nauka gry na nim jest dość łatwa. Jeśli interesujesz się zakupem tego instrumentu, z pewnością w niniejszym artykule znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje odnośnie do tego, jaka jest najlepsza harmonijka chromatyczna w 2019 roku.

 

 

Modele chromatyczne są bardziej zaawansowane technicznie niż modele diatoniczne. Najlepsze harmonijki chromatyczne opierają się na całej skali chromatycznej, a więc interwały między poszczególnymi dźwiękami mają pół tonu. Instrumenty te wyposażone są w suwak otwierający kanały strojne, jednocześnie zamykający te w podstawowej tonacji. Dzięki temu osoba grająca ma do dyspozycji pełną skalę chromatyczną.

Kupując instrument powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Aby odpowiednio go dopasować, trzeba spróbować gry na różnych modelach. Im mniejsza harmonijka, tym łatwiej utrzymać ją w rękach. Jednak trudniej wtedy uchwycić pożądany dźwięk.

Materiał, z którego wykonany jest sprzęt, też jest ważną cechą produktu. Przede wszystkim istotne jest to, z jakiego tworzywa wykonany jest grzebyk. Zazwyczaj spotykamy instrumenty wyposażone we wkładki miedziane. Są wytrzymałe i dobrze reagują na fale dźwiękowe. Obecnie jednak producenci poszli o krok dalej i zaczęli wzmacniać konstrukcję harmonijek wykonując ich grzebienie również ze stali. Wyróżniają się one odpornością na uszkodzenia i są mniej podatne na rozstrojenie.

Duże znaczenie ma też design produktu. W zależności od przeznaczenia, harmonijki przyozdobione są różnymi kolorami i wzorami. Dziecięce instrumenty różnią się znacznie kolorystyką od tych przeznaczonych dla dorosłych. Wielu producentów oferuje unikatowe sprzęty, z oryginalnymi obiciami, które wykonywane są ręcznie. Sporo z nich wygląda, jak dzieła sztuki.

Podczas zakupu warto zapytać, czy do instrumentu dołączone są dodatkowe gadżety, które będą pomocne podczas użytkowania produktu. Takim elementem jest pokrowiec. Musi być wykonany z miękkiego materiału, by nie uszkodził sprzętu podczas przechowywania. Zdarza się, że do danego modelu dołączony jest też uchwyt, który umożliwia grę bez trzymania instrumentu w dłoniach. Doświadczony muzyk będzie wówczas mógł grać na 2 sprzętach jednocześnie. Przy zakupie warto rozejrzeć się też za środkami do konserwacji produktu np. ściereczką lub specjalnym płynem.

 

 

Harmonijki chromatyczne– Ranking

 

 

Hohner Super Chromonica 270 D

 

Jeżeli szukasz instrumentu klasycznego, to proponujemy Hohner Super Chromonica 270 D – wszechstronną harmonijkę, która nadaje się do grania wszystkich gatunków muzycznych. Jest to dobry produkt dla osób, które zamierzają zacząć naukę, jak i dla tych, którzy już umieją na nim grać. Instrument został wyprodukowany w niemieckich zakładach Hohner.

Produkt ma prostą konstrukcję. Korpus harmonijki to grusza. Jej pokrywa została w całości wykonana ze stali nierdzewnej. Instrument wyposażono w 48 klasycznych stroików Chromonika. Są one mosiężne i mają 1,2 mm grubości, a do tego gwarantują pełny oraz bogaty dźwięk. Dla lepszego komfortu gry, ustnik w tym instrumencie jest chromowany. Cały sprzęt ma długość 15,5 cm.

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup tego produktu pozytywnie go oceniają – z uwagi na cichą oraz precyzyjną pracę mechanizmu sidle. Poza tym konsumenci są zadowoleni z tego, że do harmonijki dołączone jest plastikowe etui. Dzięki temu produkt nie będzie tak szybko się rysował.

 

 

 

 

Seydel 51480C Chromatic Deluxe Classic C

 

Produktem godnym polecenia jest Seydel 51480C Chromatic Deluxe Classic C. Instrument ma mosiężne i wentylowane stroiki. Natomiast korpus jest plastikowy oraz półprzezroczysty.

Ta harmonijka chromatyczna w dobrej cenie jest wyposażona w blaszki stroikowe, które mocowane są śrubami, co ułatwia konserwację i ewentualną wymianę. Otwory każdego z kanałów mają zeszlifowane krawędzie w taki sposób, by komfort podczas gry był jak największy. Duże, kwadratowe otwory ustnika zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.

Każda z części łączących instrument w całość, dostępna jest w sprzedaży również oddzielnie. Nawet pojedyncze stroiki możemy dokupić osobno. Dlatego też zawsze można dokonać naprawy produktu. W związku z tym instrument będzie służył nam przez lata. Takie rozwiązanie podoba się wielu pasjonatom gry na harmonijce. Cenią sobie również jakość oraz precyzję wykonania produktu.

 

 

 

 

Suzuki SCX56 C Chromatix 

 

Suzuki SCX56 C Chromatix to produkt z serii harmonijek, które zostały specjalnie zaprojektowane z przeznaczeniem dla profesjonalistów. Ich konstrukcja umożliwia łatwe wydobycie wszystkich dźwięków.

Instrument ma dobrze wyprofilowany kształt ustnika oraz precyzyjny i gładki mechanizm suwaka. Wyposażony jest on również w bardzo cienkie płytki z brązu. Grzebień wykonany jest z tworzywa ABS, natomiast cała obudowa jest chromowana. Harmonijka w łatwy sposób umożliwia wydobycie dźwięku. Co ma wpływ na robienie szybszych postępów nauce gry. Długość całego instrumentu to 17,7 cm, jest na nim 56 otworów dźwiękowych.

Konsumenci pozytywnie wypowiadają się na temat tego produktu i jak zauważają, jest bardzo starannie wykonany, z dobrej jakości materiałów. Poza tym oprócz eleganckiego, plastikowego etui do zestawu dołączono również ściereczkę do czyszczenia instrumentu.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...