Najlepsza akustyczna gitara basowa

Ostatnio aktualizowane: 27.02.20

 

Jaką akustyczną gitarę basową wybrać?

 

Za najlepsze akustyczne gitary basowe uznawane są obecnie gitary amerykańskiej firmy Fender. Instrumenty tej marki są obiektem marzeń każdego gitarzysty, a posiadanie „Fendera” dodaje  splendoru w środowisku muzycznym. Doświadczenie firmy w zakresie budowy gitar basowych sięga początku lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy na rynku muzycznym ukazał się pierwszy model elektrycznej gitary basowej.

 

 

Jej konstruktorem był właśnie Leo Fender. Wraz z pojawieniem się gitary basowej Fender Precision Bass w muzyce rozpoczęła się era nowego brzmienia w zakresie niskich częstotliwości.  Fender od początku istnienia stał się wyznacznikiem jakości i poziomu dla innych producentów. Firmy lutnicze zaczęły inspirować się osiągnięciami firmy Fender. Gitary basowe tej firmy cechują się wysoką jakością. Instrumenty Fendera przeszły bardzo niewielkie, „kosmetyczne” modyfikacje na przestrzeni dziesięcioleci, co świadczy o ich ponadczasowości.

Na uwagę zasługuje fakt, że pomimo iż instrumenty akustyczne nie są flagowymi produktami firmy, konstruktorzy Fendera czerpali z doświadczeń i tradycji hiszpańskich mistrzów sztuki lutniczej wykorzystując do budowy swoich akustyków najlepiej dobrane gatunki drewien. Mimo zastosowania najwyższej jakości materiałów Fender uzyskał zaskakująco przystępną cenę dla swoich produktów. Seria akustycznych gitar basowych dedykowana jest miłośnikom głębokiego, miękkiego brzmienia. Prezentując nasz ranking mamy nadzieję, że znajduje się w nim  najlepsza akustyczna gitara basowa w 2020 roku.

 

 

Gitary basowe akustyczne – ranking

 

 

Fender CB-100CE

 

Akustyczna gitara basowa Fender CB-100CE dostępna jest w wersji czterostrunowej. Producent poprzez formę instrumentu nawiązał do tradycyjnych wzorów instrumentów akustycznych. Pudłu rezonansowemu nadano kształt Dreadnought. Dla ułatwienia gry muzykowi w wyższych pozycjach zastosowano rozwiązanie typu cutaway. Fender inspirował się tradycją i doświadczeniem hiszpańskich lutników iwykonana jest z gatunków drewna przez nich cenionych. Płytę wierzchnią wykonano ze świerku, natomiast boki i tył – z mahoniu. Zastosowanie drewna świerkowego nadaje gitarze szlachetne, jasne i klarowne brzmienie. Mostek  wykonano z palisandru.

Do budowy gryfu gitary użyto mahoniu, natomiast podstrunnica wykonana jest z palisandru. Na podstrunnicy umieszczono niewielkie markery progów, które nie zaburzają estetyki instrumentu. Gryf posiada profil typu C. Zastosowano tu układ kluczy 2+2. Radius podstrunnicy wynosi 12 cali. Instrument posiada menzurę 34 cale i 22 progi. Siodełko wykonane jest z grafitu. Do wzmocnienia sygnału gitary użyto przystawki Fishman Isys III. Przystawka daje możliwość regulacji tonów wysokich, średnich oraz basów. Muzyk ma do dyspozycji także tuner, który został umieszczony w przystawce. Ten instrument dostępny jest w wersji z matowym wykończeniem.

W opinii muzyków Fender CB-100CE to wysokiej jakości akustyczna gitara basowa w dobrej cenie, a rozwiązania techniczne i wyposażenie zadowalają profesjonalnych basistów.

 

 

 

 

Fender Kingman Bass

 

Akustyczna gitara basowa Fender Kingman Bass SCE jest instrumentem, który nawiązuje do legendarnej konstrukcji tej firmy – modelu Jazz Bass. Skojarzenie to nasuwa się z powodu zastosowania gryfu do złudzenia przypominającego gryfy Jazz Bass’ów z lat siedemdziesiątych XX wieku. Gryf w tym modelu ma charakterystyczny dla gitar Fendera tamtego okresu binding i blokowe, duże markery. Gitara posiada 20 progów, jak Fender Jazz Bass. Na główce instrumentu zastosowano klasyczne „fenderowskie” klucze o otwartej konstrukcji. Siodełko wykonano z kości. Do budowy gryfu zastosowano drewno klonowe oraz palisandrową podstrunnicę.

Płyta wierzchnia wykonana została z litego świerku, natomiast tył i boki – z mahoniu. Mostek gitary wykonano z palisandru. Pudło rezonansowe wykończone jest na wysoki połysk i ma kształt Dreadnought z cutaway’em znacznie ułatwiającym grę w wyższych pozycjach. Do wzmocnienia sygnału gitary producent użył przystawki Fishman Presys. Muzyk ma możliwość regulacji niskich, średnich i wysokich tonów. W przystawce znajduje się tuner. Producent zaopatrzył ją w filtr Notch eliminujący sprzężenia oraz przełącznik fazy Phase redukujący nieprzyjemne zjawiska akustyczne, które mogą wystąpić podczas bardzo głośnej gry. Układ Fishmana zasilany jest baterią 9 V. Ten model ma 34-calową menzurę. Gitara sprzedawana jest w komplecie z twardym futerałem.

Muzycy, którzy posiadają elektroakustyczną gitarę basową Fender Kingman Bass polecają ją jako profesjonalny instrument, wykonany z wielką starannością,  który świetnie brzmi zarówno na scenie, jak i w studio.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status