Mikrofony studyjne ranking

Ostatnio aktualizowane: 16.12.18

 

Nagrywanie muzyki, nawet w domu, wymaga profesjonalnego sprzętu, dlatego przygotowaliśmy poniższy ranking, aby ułatwić Ci znalezienie właściwego urządzenia. Tworząc go wzięliśmy pod uwagę pasmo przenoszenie, sterowniki do instalowania, obsługę oraz koszty zakupu. Według tych wytycznych najlepszym produktem jest obecnie Blue Yeti. Jest to dobrej jakości sprzęt, który przenosi nagrany dźwięk od razu do komputera. Obsługa produktu jest bardzo prosta, a co więcej nie wymaga on instalowania żadnych dodatkowych sterowników. Po zakupie, produkt można podłączyć do komputera, który obsługuje system Windows, Linux czy Mac. Mikrofon potrafi uchwycić wszystkie dźwięki z pomieszczenia. W konsekwencji otrzymany plik audio jest bardzo wyraźny, pozbawiony zniekształceń. Drugim modelem w zestawieniu jest Novox NC-1. Jest to urządzenie, które bez trudu będzie współpracowało z komputerami, których praca jest oparta na systemie Windows czy Mac. Sprzęt ten należy podłączyć przy pomocy portu USB w trybie Plug and Play, co oznacza, że jest on gotowy do pracy natychmiast po podłączeniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki mikrofon studyjny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Chcąc odnieść sukces w branży muzycznej niezbędne jest zaprezentowanie własnych nagrań. Niestety wynajęcie profesjonalnego studia jest bardzo kosztowne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w mikrofon studyjny, przy którego pomocy w domowym zaciszu nagrasz swój wokal. Sprzęt ten jest też polecany vlogerom, chcącym nagrywać filmiki dla swoich subskrybentów. Tego typu produkty mogą być również wykorzystywane przez profesjonalnych graczy, którzy swoje filmy udostępniają na takich platformach jak YouTube czy Twitch. Aby jednak było to możliwe niezbędny jest zakup dobrej jakości sprzętu. Z tego powodu polecamy poniższy poradnik, w którym staramy się odpowiedzieć na pytanie jaki mikrofon studyjny wybrać. Zachęcamy do jego lektury.

 

 

Modele dynamiczne i pojemnościowe

Będąc w sklepie szybko zauważysz, że na rynku dostępne są 2 rodzaje mikrofonów: dynamiczne i pojemnościowe. Różnica między nimi polega na innym sposobie przetwarzania fal dźwiękowych. Pierwszy typ wytwarza sygnał poprzez układ, który składa się z połączonych ze sobą: membrany i cewki. Dzięki temu wytwarzane są drgania oraz pole magnetyczne (gdyż w mikrofonie jest wbudowany magnes. To z kolei powoduje powstanie energii elektrycznej i pozwala, by do membrany dotarły fale dźwiękowe. Takie sprzęty nie wymagają dodatkowego źródła prądu. Tego typu produkty dobrze sprawdzają się na scenach, gdyż przetwarzają głównie dźwięk, który wytwarzany jest blisko głowicy.

Drugim rodzajem są urządzenia pojemnościowe, które nazywamy również kondensacyjnymi. Ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana, dlatego są one najczęściej używane przez profesjonalistów w studiach nagrań. Taki model składa się z 2 elementów: ruchomej membrany oraz okładki. Pierwszy detal zrobiony jest zazwyczaj ze specjalnej folii, na której umieszczono warstwę złota. Z kolei okładkę wykonuje się ze stalowej siatki. Pod wpływem fal dźwiękowych membrana zmienia swoje położenie względem drugiego elementu. Tworzy to zamknięty obwód, w którym krąży prąd. Taka budowa sprawia, że mikrofony pojemnościowe są znacznie bardziej czułe. To z kolei pozwala im wyłapać wiele dźwięków, nawet tych oddalonych od nas. Dzięki temu sprzęt może być używany w pomieszczeniach o gorszej akustyce.

 

Kierunek – jaki mikrofon studyjny jest najlepszy?

Charakterystyka kierunkowa oznacza wycinek przestrzeni, z której pobierany jest dźwięk. Dlatego mikrofony dzielą się na produkty jedno, dwu oraz wszechkierunkowe. Pierwszym typem są modele, które jak sugeruje ich nazwa, zbierają dźwięk tylko z jednej strony. Takie urządzenia dzielimy następnie na kilka rodzajów. Pierwszym są mikrofony nerkowe (kardioidalne) o najbardziej uniwersalnej budowie i zastosowaniu. Cechują się średnią czułością. Ich ulepszoną wersją są produkty supernerkowe (superkardioidalne). Ze względu na lepszą wrażliwość na dźwięk sprawdzą się podczas występu na scenie. Trzecim rodzajem są produkty hipernerkowe, które gromadzą również dźwięk po bokach, co daje lepszy efekt. Czwartym rodzajem są mikrofony subkardioidalne, które łączą w sobie produkty jedno i wszechkierunkowe. Zbierają one dźwięk z dużej powierzchni. Ostatnim typem są urządzenia o nazwie shotun, które odczytują dźwięki z punktu ustawionego na wprost. Takie mikrofony są często używane na planach filmowych.

Urządzenia dwukierunkowe zbierają dźwięk z 2 lokalizacji na raz, przez co zasięg pracy jest większy. Z kolei modele wszechkierunkowe nazywane są też kołowymi czy dookołowymi, gdyż pole ich pracy rozchodzi się w każdym kierunku.

 

Podłączenie

W zależności od konkretnego modelu, mikrofony mogą być bezprzewodowe lub wymagać użycia portu USB. Na rynku znajdziesz jednak jeszcze inne sprzęty, które wymagają użycia przedwzmacniacza, który będzie przetwarzał nagranie. Tego typu urządzenia są na ogół stosowane w profesjonalnych studiach nagraniowych, gdyż pozwalają na lepszą obróbkę dźwięku. Niestety, wiąże się to z dużym wydatkiem, dlatego wielu młodych muzyków nie decyduje się na ich zakup.

Mikrofony, które od razu podłączamy do komputera gwarantują nam większą swobodę. Możliwe jest wtedy rozpoczęcie nagrywania od razu po podłączeniu produktu.

 

 

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to inaczej charakterystyka częstotliwości, czyli zależność między czułością sprzętu, a różnymi częstotliwościami pracy. Producenci podając tę informację najczęściej używają oznakowania Hz. Parametr ten określa zakres pracy mikrofonu, tak by zapisywany dźwięk był jak najbardziej wyrazisty i pozbawiony zniekształceń. Przed zakupem koniecznie musisz sprawdzić pasmo przenoszenia, gdyż poinformuje to nas w jakich sytuacjach interesujący nas produkt się sprawdzi, a w jakich nie. W dobrych modelach parametr ten waha się między 20 Hz a 20 kHz.

 

Kompatybilność

Najlepszy mikrofon studyjny musi być kompatybilny z naszym systemem operacyjnym oraz programem do obróbki nagrań. Z tego powodu przed zakupem sprawdź, czy sprzęt będzie działać na komputerze, na którym znajduje się Windows lub Mac.

Drugim parametrem, który wymaga sprawdzenia jest konieczność instalowania sterowników przed użyciem. Część urządzeń zaraz po podłączeniu samodzielnie łączy się z Internetem i pobiera niezbędne dodatki, inne wymagają od nas wykonania tej czynności. My jednak chcemy polecić Ci mikrofony z opcją Plug and Play. Pozwala ona na rozpoczęcie nagrywania chwilę po podłączeniu mikrofonu do komputera. Tego typu sprzęty mogą być używane na różnych komputerach.

 

Mikrofony studyjne w dobrych cenach

Ostatnim elementem, na który musisz zwrócić uwagę są koszty zakupu mikrofonu. Niestety sprzęty studyjne są dość drogie. Ceny urządzeń wahają się od 300 zł do nawet 1000 zł. Taka rozbieżność jest uwarunkowana m.in. designem oraz marką. Pamiętaj jednak, że tanie sprzęty mogą być wykonane z gorszych materiałów, co negatywnie wpłynie na jakość zapisanego dźwięku.

Urządzenia dynamiczne są nieco tańsze, gdyż wymagają dodatkowego źródła energii. Koszty ich zakupu nie powinny przekraczać kwoty 500 zł. Z kolei mikrofony pojemnościowe, ze względu na większą czułość są znacznie droższe.

 

 

Najlepsze mikrofony studyjne w 2018 roku

 

Poniżej zaprezentowaliśmy poradnik, więc pora przejść do zestawienia. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci ono wybór sprzętów. Ranking mikrofonów studyjnych zawiera pięć ciekawych propozycji.

 

Nasze zalecenia

 

Blue Yeti

 

Jeśli chcesz nagrywać w dobrej jakości, a do tego szukasz urządzenia, które można połączyć przy użyciu kabla USB, polecamy Ci Blue Yeti. Certyfikat THX potwierdza, że w urządzeniu zastosowano nowoczesną technologię która sprawia, że jest ono wręcz niezawodne, a do tego zapewnia klarowne brzmienie, co w przypadku wielu innych modeli USB było dużym problemem.  

Pasmo przenoszenia mikrofonu wynosi od 20 do 20000 Hz. Dodatkowo jest on wyposażony w potrójną kapsułę, co razem sprawia, że jakość nagrywanego dźwięku jest naprawdę dobra.

Przetwornik analogowo-cyfrowy pozwala na szybkie przesyłanie dźwięku bezpośrednio na komputer, bez obawy o pogorszenie jakości nagrań. Ponieważ mikrofon ma wzmacniacz słuchawkowy z kontrolerem głośności, a także system regulacji głośności, wszystkie ustawienia nagrań możemy uprzednio określić, aby potem na komputerze, przy obróbce dźwięku mieć jak najmniej pracy.

Konsumenci docenili to, że urządzenie jest łatwe w obsłudze. Już od samego początku nie musimy martwić się o instalację, gdyż wystarczy podłączyć sprzęt i można go używać.

 

 

 

 

Novox NC-1

 

Chcemy przedstawić Ci Novox NC-1, czyli mikrofon odpowiedni do współpracy z komputerami z systemem Mac OS.X oraz Windows. Dzięki złączu USB użytkowanie sprzętu jest przyjemniejsze. Na uwagę zasługuje również tryb Plug&Play, za sprawą którego nie musimy instalować żadnych sterowników. Po prostu podłączamy mikrofon do komputera i z niego korzystamy. Tutaj należy podkreślić, że obsługa urządzenia nie sprawia większych problemów, nawet osobom niezbyt doświadczonym.

Analogowo-cyfrowy przetwornik pracujący w trybie 48kHz 16-bit, a także zakres przenoszenia 30Hz-18kHz sprawiają, że sprzęt jest nie tylko uniwersalny, ale też gwarantuje nam świetną jakość nagrywanego dźwięku.  

Bardzo ważne jest to, że w urządzeniu zastosowano kardioidalną charakterystykę kierunkową, co po prostu oznacza, że mikrofon jest w stanie rejestrować dźwięki gitary czy innych instrumentów, a nawet koncerty. Należy też podkreślić, że z licznych recenzji konsumentów wynika, iż jest to produkt solidnie wykonany, łatwy w obsłudze i wydajny.

 

 

 

 

Superlux E205U

 

Superlux E205U  to według konsumentów dobry i tani mikrofon studyjny. Wiele osób zdecydowało się na jego zakup właśnie ze względu na atrakcyjną cenę, ale też jakość dźwięku, która jest zasługą zastosowania przetwornika A/C. Jest to produkt z interfejsem USB, co ułatwia nagrywanie bezpośrednio na komputer, pomijając konieczność zakupienia dodatkowych sterowników czy osprzętu.

Interfejs USB współgra z systemami Windows, a także Mac i Linux. Produkt jest mobilny i jak podkreślają użytkownicy – bardzo łatwy w obsłudze. Polecany jest między innymi osobom, które dopiero zaczynają nagrywanie.  

Przydatnym rozwiązaniem okazuje się wbudowane wyjście słuchawkowe, co w przypadku modeli do 200 zł jest raczej rzadko spotykanym rozwiązaniem. Konsumenci zgodnie uznają, że stosunek ceny do jakości i funkcjonalności jest w tym przypadku bardzo atrakcyjny. Wiele osób zauważa, że to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają sprzętu na prezent dla zaczynającego vblogera.

 

 

 

 

Rode NT1-A Kit

 

Jeśli szukasz nieco bardziej zaawansowanego urządzenia, cechującego się dużą czułością, polecamy Ci RØDE NT1-A Kit. W 2004 roku produkt został odznaczony nagrodą Editors Choice pisma Electronic Musician i został uznany za najcichszy pojemnościowy mikrofon studyjny na świecie.

Jak zauważają użytkownicy, jest to doskonały produkt, gwarantujący nam ciepłe brzmienie, klarowność nagrywanego dźwięku, a także odporność na zmiany poziomu ciśnienia akustycznego.

Piękna, solidnie wykonana obudowa jest gwarancją, że sprzęt będzie nam służył przez długi czas. Warto podkreślić, że produkt sprzedawany jest w zestawie z elastycznym uchwytem mikrofonowym, pop-filtrem oraz przewodem. Nie można też zapomnieć o aż 10-letniej gwarancji producenta udzielanej na ten mikrofon.

To dowodzi, że produkt jest warty swojej ceny i inwestycja w niego jest dobrym posunięciem.Opinie o mikrofonach studyjnych tej marki są pozytywne. Wiele osób podkreśla, że warto zainwestować w ten i inne mikrofony Rode, bo są niezawodne i świetnie nagrywają dźwięk.

 

 

 

 

Audio-Technica AT2020

 

Chcesz nagrywać vloga lub stawiasz pierwsze kroki w świecie muzyki? Jeśli tak, polecamy Ci Audio-Technica AT2020, idealny mikrofon do 400 zł. Odpowiedni do stosowania przez amatorów oraz profesjonalistów.

Lekka membrana z dobrym pasmem przenoszenia sprawia, że jakość nagrywanego dźwięku jest naprawdę dobra. Jednocześnie kardioidalna charakterystyka kierunkowa zmniejsza przechwytywanie dźwięków z otoczenia i doskonale wyłapuje dźwięk wydobywany z instrumentów.

Wygodny uchwyt sprawia, że sprzęt można łatwo trzymać, ale też bez problemu zamontować na statywie, zapewniając sobie tym samym komfort podczas nagrywania.  Gwintowany uchwyt do statywu pozwala na bezpieczne, łatwe i precyzyjne zamocowanie mikrofonu.

Konsumenci bardzo pozytywnie odnoszą się do wykonania mikrofonu. Jak zauważają, jego obudowa jest bardzo solidna. Użytkownicy podkreślają, że prezentowany model dobrze nagrywa, doskonale eliminuje szumy, a jego użytkowanie nie sprawia większych problemów, dlatego polecany jest amatorom.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...