Klarnety ranking

Ostatnio aktualizowane: 31.10.20

 

Chcesz rozpocząć naukę gry na klarnecie, a może już od wielu lat się tym zajmujesz? Bez względu na to, jakie masz doświadczenie w tej dziedzinie, zachęcamy Cię do przeczytania naszego rankingu. Znalazły się w nim najbardziej cenione przez muzyków instrumenty. Pierwsze miejsce w rankingu należy do klarnetu Akai EWI 5000. Jest to model elektroniczny, przy którego użyciu można komponować różnorodne melodie. W efekcie sprzęt spełnia oczekiwania osób o różnych gustach muzycznych. Instrument ma dobrze wyprofilowany ustnik, który wyposażono w specjalne sensory poprawiające jakość gry. Z racji tego, że model jest lekki, nawet kilkugodzinna gra nie jest dla muzyka zbyt męcząca. Warto także zapoznać się z opisami pozostałych instrumentów. Buffet Crampon B12 to klarnet, który zajął drugie miejsce w rankingu. Model ma solidnie zrobioną podpórkę pod kciuk. Kupując instrument, otrzymujemy w zestawie poręczny futerał. Produkt wykonano z dobrej jakości materiałów (m.in. ABS).

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki klarnet kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Klarnet jest jednym z najstarszych instrumentów muzycznych. Już w bardzo dawnych czasach słynni kompozytorzy pisali melodie przypisaną właśnie dla tego typu sprzętu. Po dziś dzień stanowi on główny element orkiestry symfonicznej. Z tego względu coraz więcej ludzi zaczyna swą przygodę z muzyką od nauki gry na tym instrumencie. Oczywiście, dość trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jaki klarnet wybrać, aby okazał się dla nas idealny.

Zadanie wydaje się jeszcze bardziej skomplikowane dla osób, które mają małe rozeznanie wśród producentów sprzętów muzycznych. Z tego względu warto zasięgnąć kilku istotnych informacji, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas zakupu. W niniejszym poradniku wskażemy najważniejsze cechy, jakimi powinien dysponować dobrej klasy instrument.  

Rodzaje– jaki klarnet jest najlepszy?

Klarnet to dość złożony instrument i na przestrzeni lat bardzo mocno się zmieniał. Z tego względu na rynku znajdziesz ponad 10 rodzajów sprzętu, które różnią się budową, układem i rozstawem przycisków. Sklepy muzyczne zaopatrzone są zwykle w 5 wariantów. Zaliczamy do nich klarnet: sopranowy, piccolo, in C, basowy i kontrabasowy.

Klarnet soprano to bardzo rzadki instrument występujący w strojach F, G i As. Ze względu na bardzo czyste i mocne brzmienie wykorzystywany był w ściśle określonych rodzajach muzyki. Sprzęt In F zwykle rozbrzmiewał w pieśniach wojennych zagrzewających żołnierzy do walk. Podobne zastosowanie znalazł klarnet in As, jednak ze względu na nieco bardziej charakterystyczny dźwięk wykorzystywany był również przez awangardowych kompozytorów, którzy pisali muzykę jedynie pod zespoły złożone z kilkunastu klarnetów. Instrument in G został najbardziej doceniony przez Austriackich i Niemieckich muzyków grających pieśni religijne i ludowe.

Nieco młodszą wersją klarnetu soprano jest piccolo. Charakteryzuje się ostrzejszym i nieco krzykliwym dźwiękiem, bardzo wyróżniającym się spośród innych instrumentów. Najlepiej radzi sobie w wysokich tonach o małej tercji i czystej kwarcie. Rzadko występuje w solowych popisach ponieważ trudno jest wydobyć z niego energiczne i zróżnicowane pod względem wysokości nuty.

Kolejnym klarnetem, na jaki warto zwrócić uwagę,  jest instrument in C. Dość specyficzna budowa i nieco bezbarwne dźwięki sprawiają, że coraz rzadziej występuje w orkiestrach symfonicznych. Jednak pomimo tego, nauczyciele często rekomendują ten typ sprzętu, jako świetny środek do nauki gry. Bardzo rzeczowo i czysto oddaje poszczególne tony, dzięki czemu pomaga uczniom wypracować sobie odpowiednie nawyki i wykształcić zmysł muzyczny.

Klarnet basowy, jak sama nazwa wskazuje, został stworzony z myślą o niskiej i ponurej melodii. Praktycznie zawsze występuje w stroju B i wybrzmiewa bardzo ciężką i mocną tonację. Sławę zyskał szczególnie dzięki rosyjskiemu kompozytorowi Czajkowskiemu, który dużą uwagę przywiązywał do głębi swojej muzyki. Głównym zadaniem tego typu klarnetu jest wzmacnianie głosów basowych, nadając melodii tragicznego charakteru. Przez bardzo długi czas praktycznie nie występował w solowych numerach, jednak dziś, znani kompozytorzy piszą specjalne utwory jedynie dla klarnetów basowych.

Na szczególną uwagę zasługuje klarnet kontrabasowy. Biorąc pod uwagę jego wygląd, zdecydowanie różni się od pozostałych rodzajów instrumentów. Jest to niejako połączenie kontrabasu i klarnetu, ponieważ został wyposażony w długą, zagiętą końcówkę. Jeśli wyprostowalibyśmy wszystkie elementy sprzętu, miałby on długość ponad 2 metrów. Taka budowa umożliwia wydobycie z instrumentu bardzo niskich tonów, znacznie niższych niż w przypadku klarnetu basowego. Rzadko występuje w solowych utworach i stanowi raczej dopełnienie orkiestry.

 

Niemiecki czy francuski?

Najlepszy klarnet to taki, który w 100% dopasowany jest do preferencji muzyka. Zwykle profesjonaliści podzieleni są na dwie grupy: zwolenników instrumentów typu niemieckiego i francuskiego. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się bardzo wyraźnym i silnym dźwiękiem, mocno wyróżniającym się na tle innych elementów muzycznych w orkiestrze. Z drugiej zaś strony nie jest przystosowany do zwrotnej, dynamicznej gry, dlatego też preferowany jest jako intensywne tło do danej muzyki. Zdecydowanie więcej osób twierdzi, że o wiele lepszym do nauki instrumentem jest klarnet francuski.

Przede wszystkim jest lżejszy i bardziej poręczny. Układ poszczególnych klawiszy jest dostosowany zarówno do drobnych, kobiecych dłoni, jak i nieco większych palców męskich. Dodatkowo klarnet francuski jest dość uniwersalny, dzięki czemu będziemy mogli wydobyć z niego różne dźwięki i praktykować nabytą na zajęciach wiedzę.

Dźwięk

Kupując klarnet najważniejszą cechą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest rodzaj wydobywanego przez niego dźwięku. Bardzo ważne jest, aby był on czysty i stabilny, dlatego też warto przez dłuższy moment wsłuchać się w jego brzmienie.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby ocenić jakość wygrywanej melodii, koniecznie poprośmy o pomoc profesjonalistę, który z pewnością pomoże nam w odpowiednim wyborze. To bardzo ważne, ponieważ wysoka cena oferowana w sklepie muzycznym nie zawsze idzie w parze z oczekiwaną jakością.

 

Klarnety w dobrych cenach

Podobnie jak większość instrumentów muzycznych, również klarnety występują w bardzo zróżnicowanym przedziale cenowym. Na ich wartość wpływa rodzaj użytych materiałów, model oraz producent. Podstawowy instrument średniej jakości kupisz już za 400 zł. Jednak jeśli poszukujesz profesjonalnego sprzętu musisz przygotować się na wydatek nawet 2500 zł.

 

 

Najlepsze klarnety w 2020 roku

 

Klarnety już od kilku wieków stanowią nieodzowny element orkiestry. Należy jednak podkreślić, że nie pojawiają się tylko w muzyce klasycznej, ale i rozrywkowej – zwłaszcza w jazzie. Można je również usłyszeć na koncertach muzyki żydowskiej czy kapel ludowych. W efekcie jest to niezwykle wszechstronny instrument. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy dla Państwa ranking najlepszych klarnetów.

 

Nasze zalecenia

 

Akai EWI 5000

 

Na pierwszym miejscu naszego rankingu znalazł się elektroniczny instrument dęty marki Akai EWI 5000. Jest to najnowszy i najlepszy klarnet na rynku.

Sprzęt ten pozwoli Ci na swobodny występ przy zachowaniu dynamiki wykonawczej. Dzieje się tak ze względu na bezprzewodową łączność. Naturalnie, można go również podłączyć przy pomocy tradycyjnego wejścia Audio i złącza MIDI, co umożliwia jego łatwe zintegrowanie z różnymi urządzeniami zewnętrznymi.

Dużym atutem instrumentu jest to, że posiada on akumulatory litowo-jonowe, które działają do 6 godzin gry. Co więcej, prezentowany klarnet posiada wyjątkowo czuły ustnik z sensorem poziomu ciśnienia powietrza, co pozwoli Ci precyzyjnie kontrolować dynamikę gry i wysokość dźwięku.

Kolejnym udogodnieniem jest funkcja zmiany układu palców, co pozwoli Ci dopasować swój instrument do gry w różnym stylu. Opinie o tym instrumencie są wyjątkowo pochlebne. Użytkownicy docenili jego małą wagę (0,9 kg) oraz możliwość regulowania ustawień urządzenia i efektów gry nawet podczas grania.

Akai EWI 5000 to klarnet elektroniczny o wymiarach: 61 cm x 43,2 cm. Model waży 0,9 kg. Instrument jest zasilany akumulatorami litowo-jonowymi i ładowany przez port USB.

Zalety
Wybieranie ustawień:

Jak zapewniają muzycy, wybieranie ustawień jest bardzo łatwe. Na obudowie modelu znajduje się 8 precyzyjnych regulatorów, za pomocą których można dokładnie ustawić parametry sprzętu i określone efekty.  

Różne tryby pracy:

Klarnet ma kilka trybów pracy. W związku z tym z pewnością spełni oczekiwania muzyków, którzy grają na instrumentach dętych i blaszanych, jak również trębaczy. Przy pomocy sprzętu można zagrać różnorodną muzykę.

Ustnik:

Model wyposażono w dobrze wyprofilowany ustnik, dzięki czemu gra na instrumencie jest wyjątkowo przyjemna. Ustnik ma sensor poziomu ciśnienia i nacisku pozwalający łatwo kontrolować dynamikę gry.

Funkcjonalność:

Użytkownik może korzystać z portu USB-MIDI i wyjścia MIDI, które pozwalają na sterowanie syntezatorami programowymi. W efekcie muzyk może urozmaicać melodię.

Waga:

Produkt jest lekki, więc nawet podczas długiego koncertu nie czujemy zmęczenia dłoni.

Wady
Nikiel:

Należy pamiętać o tym, że sensory zrobione są z niklu. Niektóre osoby mają uczulenie na ten materiał.

 

 

 

 

Buffet Crampon B12

 

Drugim produktem w naszym zestawieniu jest instrument firmy Buffet Crampon B12. Jest to niezwykle efektywny sprzęt, idealny zarówno dla profesjonalnych muzyków, uczniów czy początkujących amatorów. Jest on niezwykle prosty w użyciu, bardzo łatwo i szybko można z niego wydobyć czysty dźwięk. Takie rozwiązanie jest istotne dla osób dopiero zaczynających przygodę z muzyką. Niestety, jeśli instrument jest trudny w obsłudze, szybko można się zniechęcić.

Dużym atutem sprzętu jest jego mała waga. Instrument posiada regulowaną podpórkę na kciuk, która sprawia, że utrzymanie klarnetu w ręce jest bardziej komfortowe. Sprawia to, że nasze ręce nie męczą się tak szybko i możemy grać znacznie dłużej.

Co więcej, prezentowany klarnet jest niezwykle prosty w czyszczeniu. Zatem przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży Ci przez długie lata. W zestawie znajduje się futerał, ustnik i ligatura. Opinie o klarnetach tej firmy są pozytywne. Użytkownicy tego modelu uważają, że jest on odpowiednią propozycją dla osoby początkującej.

Klarnet Buffet Crampon B12 ma korpus z tworzywa ABS i 17 niklowanych klap. W zestawie znajduje się futerał. Model jest polecany dla młodych klarnecistów.

Zalety
Podpórka pod kciuk:

Prezentowany klarnet został wyposażony w praktyczną podpórkę pod kciuk, która znacznie zwiększa komfort użytkowania, pozwala poprawić technikę gry i chroni przed szybkim zmęczeniem dłoni.

Futerał:

Jeśli kupimy Buffet Crampon B12, otrzymamy w zestawie solidnie wykonany futerał. Przenoszenie sprzętu nie będzie stanowiło żadnego problemu. Etui jest szczególnie przydatne dla uczniów, którzy pobierają lekcję gry na instrumencie poza domem.

Czyszczenie:

Nawet początkujący muzycy wskazują, że czyszczenie produktu nie zajmuje dużo czasu i nie sprawia trudności.

Wysoka jakość wykonania:

Do produkcji modelu wykorzystano trwałe materiały. Tworzywo ABS jest lekkie, a przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niklowane klapy na długo zachowują swój estetyczny wygląd.

Wady
Tylko dla początkujących:

Konsumenci wskazują, że prezentowany model jest przeznaczony dla osób początkujących. Instrument prawdopodobnie nie spełni oczekiwań bardziej zaawansowanych muzyków.

 

 

 

 

Yamaha YCL-255N

 

Kolejnym instrumentem w naszym rankingu jest klarnet firmy Yamaha YCL-255N. Produkt jest niezwykle wytrzymały, gdyż został wykonany z tworzywa ABS, które wyglądem imituje drewno, ale jest bardziej odporne na uszkodzenia. Z kolei cała mechanika, w tym 17 klap, jest niklowana. Dzięki temu instrument jest nie tylko niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale ma też estetyczny wygląd.

Sprężyny, które znajdują się w instrumencie są wykonane ze stali nierdzewnej. Gwarantuje to dużo większą żywotność instrumentu. Spory komfort podczas gry zapewnia regulacja podpórki kciuka (12 mm).

W sprzęcie tym zastosowano innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu jest lżejszy w stosunku do poprzedniego modelu. Co więcej, zestaw zawiera również futerał CLC-200 E II. Opinie o tym produkcie są wyjątkowo pochlebne. Użytkownikom przypadł do gustu jego elegancki design oraz mała waga.

Klarnet Yamaha YCL-255N zrobiono z ABS. Model ma 17 niklowanych klap i 6 okularów. Sprężyny wykonano ze stali nierdzewnej.

Zalety
Regulowana podpórka pod kciuka:

Instrument ma regulowaną podpórkę pod kciuka. Muzyk może bez problemu ustawić ten element, aby zagwarantować sobie maksymalny komfort i precyzję gry.

Jakość dźwięku:

Wśród zalet sprzętu wymienia się bardzo dobrą jakość dźwięku. Oczywiście to, czy melodia jest przyjemna dla ucha, w dużej mierze zależy od umiejętności osoby, która gra na klarnecie. Niemniej jednak wykonanie modelu ma także duże znaczenie.

Dla początkujących i zaawansowanych muzyków:

Większość osób jest zgodna co do tego, że prezentowany instrument jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych muzyków. Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z grą na klarnecie, nie musimy się martwić, że zakupiony sprzęt trzeba będzie szybko wymienić na lepszy model.

Wady
Brak wyciora:

Do zestawu nie dołączono wyciora (szmatka do czyszczenia instrumentu). Jest to niezbędny element do utrzymania sprzętu w należytej czystości.

 

 

 

 

Roy Benson CB-217

 

Przedostatnim produktem w naszym rankingu jest instrument Roy Benson CB-217. Marka Roy Benson już od kilkunastu lat jest utożsamiana z najbardziej innowacyjnymi klarnetami na rynku. Producent ten jest gwarantem perfekcyjnego wykonania oraz czystości brzmienia.

Jest to niezwykle prosty w obsłudze klarnet, dzięki czemu jest idealny dla początkujących klarnecistów. Bardzo szybko można wydobyć z niego czysty pożądany dźwięk. Należy tutaj podkreślić, że urządzenie jest stosunkowo tanie.

Co więcej, do zestawu producent dołączył prostokątne etui z plecakiem, dzięki czemu przenoszenie klarnetu staje się dużo prostsze. Będzie więc to idealny model dla uczniów szkół muzycznych. Sprzęt posiada mechanikę wewnętrzną ze srebra, co zdecydowanie wpływa na jakość jego brzmienia oraz większą odporność na korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Sam korpus instrumentu jest ebonitowy. Opinie o prezentowanym klarnecie są niezwykle pozytywne. Użytkownicy docenili stosunek ceny produktu do jakości wykonania.

Roy Benson CB-217 to dobry klarnet do 1200 zł. Model ma ebonitowy korpus. Produkt sprzedawany jest w zestawie z etui.

Zalety
Pielęgnacja:

Jeśli zdecydujemy się na zakup prezentowanego instrumentu, nie musimy się martwić o jego pielęgnację i konserwację. W komplecie znajdują się wszystkie niezbędne do tego elementy, czyli wycior i smar do korków.

Łatwa gra:

Muzycy, którzy mieli okazję grać na klarnecie, zapewniają, że jego używanie to sama przyjemność. Gra jest łatwa, a wypływające z instrumentu dźwięki czyste i pełne.

Design:

Model ma elegancki, ponadczasowy design. Podoba się wszystkim niezależnie od wieku czy płci.

Wady
Korpus:

Ebonitowy korpus nie wykazuje dużej odporności na zarysowania, dlatego trzeba uważać na to, w jaki sposób przenosimy i przechowujemy sprzęt.

Etui:

Dołączone do zestawu etui nie jest solidnie wykonane, dlatego może się okazać, że nie posłuży nam zbyt długo.

 

 

 

 

Eastman ECL-551

 

Ostatnim produktem w naszym zestawieniu jest instrument marki Eastman ECL-551. Jest to dobry i tani klarnet, który bardzo szybko zdobył wielu sympatyków. Jest to idealny instrument zarówno dla profesjonalnych muzyków występujących z orkiestrą, jak i dla początkowych klarnecistów.

Do wykonania korpusu użyto drewna. Z kolei cała mechanika znajdująca się wewnątrz jest niklowo-srebrna. Dzięki temu dużo prościej można wydobyć czysty dźwięk. Co więcej, użycie takich materiałów zwiększa żywotność urządzenia, co sprawia, że zakup ten starczy Ci na wiele lat.

Należy podkreślić, że znajdujące się w instrumencie poduszki są wodoodporne. Oznacza to, iż nie ulegną awarii podczas regularnego dotykania ich spoconymi dłońmi. W zestawie, oprócz instrumentu, możemy znaleźć twardy futerał EASTMAN®, ustnik z ligaturą i kapslem, a także ustnik VANDOREN®.

Ponadto w komplecie znajdziesz 2 stroiki, ochraniacz na stroik, 2 baryłki, smar do korka oraz odpowiednią szmatkę do czyszczenia sprzętu. Opinie konsumentów o tym klarnecie są bardzo pochlebne. Produkt ceniony jest za świetny stosunek jakości do ceny.

Klarnet Eastman ECL-551 to model przeznaczony szczególnie dla osób średniozaawansowanych. Instrument ma drewniany korpus i niklowo-srebrne klapy i pierścienie.

Zalety
Futerał:

W komplecie znajduje się twardy futerał marki EASTMAN. Ma on odpowiednio wzmocnione ścianki, dlatego dobrze zabezpiecza klarnet w trakcie przenoszenia.

Wodoodporne poduszki:

Model ma wodoodporne poduszki, co daje pewność, że sprzęt zbyt szybko się nie zniszczy. Wspomniane elementy wykazują dużą odporność na działanie wilgoci.

Wady
Szmatka do czyszczenia:

Do zestawu dołączono szmatkę do czyszczenia, jednak zdaniem grupy konsumentów nie jest ona solidnie wykonana. Prawdopodobnie będzie trzeba ją stosunkowo szybko wymienić na nową.

Waga:

Pojedyncze osoby wskazują, że gra na instrumencie byłaby mniej męcząca, gdyby był on nieco lżejszy.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status