Gitary klasyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.01.19

 

Jaką gitarę klasyczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gra na instrumentach jest sztuką znaną ludziom od wielu wieków. Muzyka umilała czas, nastrajała do walki i łagodziła ból. Z tego względu, ludzie uczyli się wzajemnie korzystać z różnych sprzętów, na których wygrywano przeróżne melodie. Dziś instrumenty stały się tak popularne, że z pewnością większość z nas choć raz w życiu próbowała podjąć się trudu nauki ich obsługi. Jednym z najczęściej wybieranych sprzętów jest gitara. Dzieje się tak, ponieważ jest to instrument mobilny, o wyjątkowo przyjemnym brzmieniu i niezbyt trudny w nauce podstawowych chwytów.

Jeśli więc marzysz o tym, aby zaskoczyć znajomych przy ognisku swoją grą lub chcesz, aby Twoje dziecko opanowało tę sztukę musisz pomyśleć, jaką gitarę klasyczną wybrać, aby stała się idealnym do tego celu narzędziem. W niniejszym poradniku zwrócimy uwagę na najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobrej jakości instrument.

Rozmiar – jaka gitara klasyczna jest najlepsza

Rozpoczynając naukę gry na gitarze powinieneś zwrócić szczególną uwagę na pewne pozornie nieistotne kwestie, które mogą znacznie utrudnić proces przyswajania wiedzy. Źle dobrane wymiary gitary mogą zniechęcić Ciebie lub Twoje dziecko do ćwiczeń, czego efektem będzie zakończenie przygody z muzykowaniem. Bardzo często rodzice decydują się na najtańszy model instrumentu zakładając, że jest to narzędzie przejściowe dla niezdecydowanego malucha. Jest to błędny tok myślenia, który w większości przypadków odbiera przyjemność gry.

Biorąc pod uwagę powyższe ryzyko, przed zakupem powinniśmy dokładnie przemyśleć, jaki rozmiar będzie dla nas idealny. Standardowo wymiary określa się w ułamku, gdzie miejscownikiem jest liczba cztery. Tak więc 4/4 określa instrument przeznaczony dla dorosłej osoby i zwykle mierzy ok. 99 cm. W tym przypadku menzura tj. struny od mostka do progu zerowego rozciągnięte są na długości 65 cm. Nie jest to jednak jedyny rozmiar, jaki spotkamy w sklepach. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wzbogacają swój asortyment, tak aby każdy z nas mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Z tego względu poszukując nieco mniejszego modelu możemy skupić się na wymiarach ¾ lub nawet 2/4, w zależności od naszych preferencji. Pierwszy z nich jest mniejszy od gitary 4/4 o jakieś 8%. To oznacza, że długość całkowita instrumentu mierzy 91 cm, a menzura ok. 60 cm. Taki rodzaj sprzętu wybierany jest przez osoby o drobniejszej budowie ciała oraz dzieci w wieku od ok. 10 lat do 13 lat.

Najmniejszy instrument klasyczny to model oznaczony symbolem 2/4. Z racji tego, że jego długość nie przekracza 87 cm, świetnie nadaje się do użytku przez dzieci od 7 lat do 10 lat. Najmniejszym wariantem jest opcja 1/4. Jest to sprzęt dla najmłodszych graczy, do 7 lat. Jest on krótszy od poprzedniego rozmiaru o 8%, dlatego też jest dobrym pomysłem na prezent nawet dla 4 latka.

 

Szerokość gryfu

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zakup zbyt dużego sprzętu z bardzo masywnym, lub odwrotnie – zbyt małym gryfem. Ta część stanowi jeden z najważniejszych elementów instrumentu, ponieważ właśnie tutaj tworzymy oczekiwany dźwięk. Czyste brzmienie uzależnione jest od odpowiedniego nacisku, dlatego też jeśli struny będą rozstawione zbyt szeroko, osoba z małą dłonią nie będzie w stanie objąć całego gryfu.

Najbardziej popularne gitary klasyczne posiadają gryf o szerokości 53 mm. Jest to wymiar przeznaczony dla osoby dorosłej, której 3 złączone palce (wskazujący, środkowy i serdeczny) obejmą jednocześnie ok. 4 cm.

Jeśli Twoja ręka jest znacznie szczuplejsza, lub masz bardzo krótkie palce, powinieneś przemyśleć zakup nieco bardziej spersonalizowanego sprzętu. Czasami bowiem rozmiar ¾ będzie dla Ciebie za mały, a 4/4 wyposażony jest w zdecydowanie zbyt szeroki gryf. W takim wypadku poszukaj gitary, o zwężonych wymiarach, w których gryf rozciąga się jedynie na 46 mm. Wybór modelu będzie również trafny dla młodzieży do 11 lat, drobnych Pań lub niskich osób.

 

Waga

Wbrew pozorom, waga gitary klasycznej ma bardzo duże znaczenie. Nie chodzi tutaj jedynie o komfort gry, ale również o brzmienie instrumentu. Wydawać by się mogło, że im lżejszy sprzęt, tym lepszy. Oczywiście, dla młodszych dzieci poleca się zakup delikatniejszych gitar, ponieważ będą one znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze. Jednak jeśli myślisz poważnie o grze, przemyśl wybór nieco masywniejszego instrumentu. Ciężkie drewno pozwoli Ci wydobyć ze sprzętu bardzo głębokie brzmienie.

Szczególnie ważne jest to w przypadku niskich i średnich tonów. Z drugiej zaś strony, gitarzystów solowych, którzy upodobali sobie szybki styl gry i najlepiej radzą sobie w zrywnych melodiach z pewnością bardziej usatysfakcjonuje lżejszy korpus. Niestety nie będzie on zdolny wytworzyć mocnych, niskich dźwięków, ale w zamian za to okaże się o wiele bardziej zrywny, dzięki czemu każdy ton stanie się wyraźny i żywy.

Materiał

Ładne i głębokie brzmienie możemy wydobyć z instrumentu, który został zrobiony z odpowiedniego materiału. Najlepsza gitara klasyczna to taka, która będzie nie tylko pięknie grać, ale również zachowa swoje wszystkie właściwości przez wiele lat. Producenci dążąc do zaspokojenia wszystkich potrzeb swoich konsumentów, zaczęli produkować sprzęt nie tylko z drewna, ale również ze sklejki. Druga opcja jest zdecydowanie tańszym wariantem, dlatego też zdobywa szerokie uznanie wśród gitarzystów. Nie mniej jednak, wciąż najwyższe noty zdobywają instrumenty w całości wykonane z drewna. Najczęściej w tym celu stosuje się świerk, cedr i mahoń.

Gitary świerkowe charakteryzują się dużą sztywnością i lekkością, co pozwala wydobyć selektywne dźwięki nawet w szybkich i ostrych melodiach. Z racji wysokiej obecności żywicy instrument w miarę upływu czasu dojrzewa, dzięki czemu staje się coraz bardziej głęboki.

Ze względu na zauważalny deficyt drzew świerkowych, do produkcji gitar zaczęto wykorzystywać inne surowce, a wśród nich cedr. Jest to znacznie mniej sztywny materiał, co wpływa na lepszą agresję dźwięków. Instrumenty tego typu często używane są w muzyce jazzowej lub popowej. Warto jednak wspomnieć, że przy głośnej muzyce sprzęt może delikatnie stracić swą selektywność.

Najbardziej docenianymi instrumentami są gitary mahoniowe. Są one nieco bardziej masywne i charakteryzują się dużą gęstością. Jak już wspomnieliśmy, takie sprzęty zostały stworzone, aby wydobywać mocne i głębokie średnie lub niskie tony. Przy szybkiej muzyce mogą nieco tracić swoje brzmienie, powodując że kolejne dźwięki stają się płaskie.

 

Gitary klasyczne w dobrych cenach

Ceny gitar klasycznych są dość zróżnicowane. Wpływają na nie: materiał, sposób wykonania oraz marka. Najprostszy instrument kupisz już za 150 zł. Jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnym sprzęcie, musisz przygotować się na znacznie większy wydatek. Oczywiście, najwyższej klasy gitary mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak całkiem dobry instrument nabędziesz już za niecałe 1500 zł.

 

 

Najlepsze gitary klasyczne w 2019 roku

 

Jeżeli pasjonujesz się muzyką i chcesz zacząć przygodę z graniem na instrumentach, najlepiej zacząć od gitary. Jest to sprzęt, którym może posługiwać się praktycznie każdy, nawet dzieci. Gitara może stać się wspaniałym prezentem, który rozbudzi pasję do muzyki. Aby ułatwić Ci wybór ,przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych propozycji dostępnych na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Yamaha C-30

 

Produktem, który otwiera nasz ranking gitar klasycznych jest Yamaha C-30. Jest to model 6 strunowy o wymiarach 4/4. Dostępny jest w dwóch kolorach – beżowym i brązowym. Nabyć go można w wersji dla prawo- i leworęcznych.

Model ten ma bardzo poręczny gryf ułatwiający grę początkującym. Jest on wykonany z drewna nato. Płyta wierzchnia instrumentu to drewno świerkowe. Boki i tył zrobione są z drewna meranti. Menzura wynosi 650 mm. Jest to model, który będzie szczególnie odpowiedni dla osób, które dopiero zaczynają grać na gitarze. Jego wykonanie jest bardzo solidne, a więc sprzęt ten posłuży nam przez długie lata. Jest również odporny na wilgoć.

Produkt cechuje profesjonalne brzmienie, co dodatkowo zachęci początkujących do kontynuacji gry na tym instrumencie. Oprócz tego, jego wygląd jest bardzo reprezentacyjny. W chwilach, kiedy nie jest używany, może być wykorzystywany jako ozdoba pomieszczenia.

Gitara nie należy do najtańszych, lecz jej cena jest proporcjonalna do wysokiej jakości wykonania. W zestawie znajdziemy także futerał podróżny. Dodatkowym atutem jest estetyczne, matowe wykończenie. Ta najlepsza gitara klasyczna jest chwalona za łatwość obsługi i jej solidne wykonanie.

 

 

 

 

 

Hohner HC-06

 

Trzecim produktem na naszej liście jest Hohner HC-06. Hohner jest przodującym producentem gitar. Mamy więc do czynienia z doświadczoną firmą. Model jest dostępny w dwóch kolorach: beżowym i brązowym z lakierem o wysokim połysku. Jego wymiar to 4/4.

Płyta wierzchnia wykonana została ze świerku, a gryf, boki i tył z mahoniu, dlatego możemy być pewni jej wysokiej jakości. Menzura gitary wynosi 650 mm. Ponadto prezentowany model ma 19 progów wykonanych z niklu/srebra. Instrument jest lekki, nawet dzieci mogą zacząć na nim naukę.

Produkt wyróżnia pełne brzmienie. Jest to model nieco droższy niż pozostałe propozycje, ale cechuje go bardzo dobra jakość wykonania. Naukę gry wspomagają kropki umieszczone na gryfie. Oznaczają one niektóre progi. Dodatkowo, gryf jest stosunkowo szeroki, a więc palce nie bolą przy dłuższym graniu. Ta cecha również powinna ułatwić naukę początkującym. Co więcej, instrument jest bardzo łatwy do nastrojenia.

Opinie o gitarach klasycznych tej marki są bardzo pochlebne. Model ten ceniony jest za piękne brzmienie.

 

 

 

 

Admira Alba ¾ 

 

Kolejną propozycją dla początkujących gitarzystów jest Admira Alba o rozmiarze 3/4. Model ten znajdziemy w wariancie beżowym i brązowym. Gitara wyprodukowana została w Hiszpanii przez firmę Admira, która zajmuje się tworzeniem instrumentów od wielu lat. Producent zapewnia, że gra na tym instrumencie będzie przyjemna i komfortowa.

Płyta wierzchnia produktu jest wykonana z sosny oregońskiej, co zapewnia piękne brzmienie. Podstrunnica zrobiona jest z drewna palisandrowego, a gryf, bok i tył z mahoniu Sapele. Progi wykonane są z niklu/srebra, a struny są nylonowe. Natomiast klucze są niklowane. Do wyrobu gitary wybiera się drewno bez skaz i bez sęków. Menzura modelu wynosi 590 mm.

Prezentowana gitara jest wykończona naturalnie, z lekkim estetycznym połyskiem. Jest idealna dla szkół muzycznych, jako pierwsza gitara klasyczna dla początkujących. Użytkownicy są zadowoleni z brzmienia instrumentu i jego eleganckiego wyglądu.

 

 

 

 

Fender ESC 105

 

Nasze zestawienie zamyka Fender ESC 105. Model ten jest dostępny w kolorze beżowym lub brązowym. Jest to gitara pełnowymiarowa – 4/4. Gryf został wykonany z drewna palisandrowego, co minimalizuje jego podatność na ścieranie.

Za sprawą węższego gryfu z drewna nato jest to idealna opcja dla dzieci. Jest on zbliżony do gryfu z gitary akustycznej, co sprawia, że na takim modelu o wiele łatwiej ćwiczy się akordy. Ułatwi to naukę początkującym, lub osobom o małych dłoniach.

Płyta wierzchnia to drewno świerkowe, a boki i tył zrobione są z drewna agathis. Menzura modelu wynosi 648 mm. Produkt sprzedawany jest w komplecie ze stylowym futerałem, w którym możemy bezpiecznie przechować instrument. Gitara jest bardzo dobrze wykończona, a więc nie musimy martwić się, że lakier po jakimś czasie zacznie nam odpadać. Użytkownicy chwalą ten produkt za smukły gryf oraz piękne, matowe wykończenie.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Inny 4/4 Cutaway

 

Kolejnym produktem, który chcemy Państwu przedstawić jest gitara klasyczna w pełnym wymiarze 4/4 Cutaway. Jest to sprzęt, który znajdziemy w kilku wariantach kolorystycznych – czarnym, czerwonym i niebieskim.

Gryf został wykonany z drewna brzozy, a korpus z drewna lipowego. Model cechuje łagodne, ładne brzmienie, które jest miłe dla ucha. Gitara wyposażona jest w 6 strun, z czego 3 są nylonowe, a pozostałe 3 są metalowe.

Jak nasza pierwsza propozycja, jest to również gitara idealna dla osób zaczynających grę na gitarze. W zestawie możemy znaleźć pokrowiec, który ochroni produkt od kurzu i zniszczeń.

Jako dodatek w komplecie znajdziemy dodatkowe 3 struny i 2 kostki do grania. Cena tego modelu szczególnie zachęca osoby początkujące, które nie są pewne czy pozostaną przy gitarze na dłużej. Model jest idealny do nauki swoich pierwszych akordów.

Ta dobra i tania gitara klasyczna cieszy się bardzo dobrymi opiniami od użytkowników. Ceniona jest za atrakcyjny wygląd.

 

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zespół NRWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Waldemar
Guest
Waldemar

Ja bym zdecydowanie więcej jednak tych modeli proponował umieścić w tym rankingu zwłaszcza, że jest tu przedstawiona taka bardzo budżetowa półka, a wiadomo, że z tymi najtańszymi to jednak różnie to wygląda. Moim zdaniem na dobrą gitarę klasyczną trzeba niestety trochę więcej jak 300-400 zł przeznaczyć, ale oczywiście zdaję sobie również sprawę, że każdy musi jednak dobrać sobie instrument do swoich własnych możliwości finansowych. Ja uważam, że jak chce się mieć taką już naprawdę niezłą gitarę na lata, to trzeba wydać ok. 1000 zł. I przy takim budżecie można już rozglądać się np: za Kantare, które w mojej ocenie robi… Read more »

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...