Gitary akustyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 02.03.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Jaką gitarę akustyczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z muzyką, to najlepszym instrumentem jest gitara akustyczna. Niemal wszystkie współczesne gwiazdy rock, swoją karierę zaczęły od właśnie takiego sprzętu. Wielu rodziców decyduje się na jego zakup, aby zainteresować swoje pociechy muzyką. Gitara jest również częstym elementem wyjazdów wakacyjnych. Łatwo sobie wyobrazić rodzinę lub grupę znajomych siedzących przy ognisku i śpiewających harcerskie piosenki, przy akompaniamencie tego instrumentu. Jednak, aby to marzenie się spełniło, najpierw trzeba taki sprzęt zakupić. Niestety, wybór odpowiedniego modelu może okazać się dość trudny. Z pomocą naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jaką gitarę akustyczną wybierać, by cieszyć się czystym dźwiękiem.

Warto jednak na początku, zwrócić uwagę na to, czym charakteryzują się gitary akustyczne. Na wstępie trzeba podkreślić, że ich przeznaczeniem jest raczej muzyka rozrywkowa, a nie przygrywanie do flamenco. Tym, co odróżnia je od modeli klasycznych są metalowe struny. To właśnie dzięki nim uzyskany dźwięk jest czysty. Różni się on od tego, który możemy uzyskać z nylonowych strun w klasycznej gitarze.  Poza tym, główki w takich instrumentach są zawsze pełne. Co więcej, klucze w gitarach akustycznych są zamocowane po tej samej stronie, po której znajduje się główka. Warto też zauważyć, że gryf w takich modelach jest dość wąski.

Materiał wykonania

Zapewne zastanawiasz się, jaka gitara akustyczna jest najlepsza. Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: taka, którą wykonano z drewna dobrej jakości. To właśnie zagwarantuje Twojemu instrumentowi dobre brzmienie oraz długowieczność. Przez specjalistów polecane są modele, których płyta wierzchnia wykonana została z drewna świerkowego. Charakteryzują się one trwałością, dzięki czemu zakupiony instrument posłuży Ci przez wiele lat. Musisz wiedzieć, że dobre wykonanie płyty wierzchniej oraz samego korpusu to gwarancja dynamicznego brzmienia Twojej gitary. Innym, popularnym materiałem jest drewno mahoniowe. Gitary, których korpusy zostały wykonane właśnie z tego tworzywa cechują się przyjemnym brzmieniem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Waga instrumentu

Jedną z ważnych cech każdej gitary akustycznej jest jej waga. Z racji tego, że jest to instrument, który podczas grania trzymamy w rękach, nie może być zbyt ciężki. Jeśli w czasie ćwiczeń, będziesz dostawać skurczu ramion, bo nie będziesz go w stanie utrzymać, to pewnie szybko zrezygnujesz. Co więcej, wiele osób decyduje się na naukę gry na gitarze, gdyż jest to mobilny instrument, który można ze sobą zabrać na różne wycieczki. Zatem, jeśli będzie on zbyt ciężki, podróżowanie z nim nie będzie wygodne, a przy tym poważnie nadwyrężysz plecy.

 

Struny do gitary

Jedną z głównych różnic między gitarami akustycznymi a klasycznymi są struny. W pierwszym typie są one metalowe, w drugim – nylonowe. Ta różnica przekłada się również na sposób grania. Ze względu na ostry materiał, do instrumentów akustycznych używa się specjalnej kostki. Należy trzymać ją tak, aby zamiast naszych palców, miała ona kontakt z metalowymi strunami. W przeciwnym wypadku, może to doprowadzić do poważnych i krwawych obrażeń.

Z tego powodu, zalecane jest zaopatrzenie się w odpowiednią kostkę do gry, zaraz po kupnie gitary. Jest to szczególnie istotne dla początkujących muzyków, których rany na opuszkach palców mogą zniechęcić do dalszej nauki. Kształt i rozmiar kostki powinny być dopasowane do wielkości naszych palców.

 

Gitara nowa czy stara?

Nie odnosi się to do wyboru między modelem nowym a używanym, ale między gitarami, które dostępne są na ryku już kilka lat, a tymi najnowszymi. Musisz wiedzieć, że wśród amatorów utarło się przekonanie, że należy zawsze kupować najświeższy produkt, bo tylko takie są w pełni sprawne. Nie jest to do końca prawda. Nie ma znaczenia czy zakupiona przez Ciebie gitara to najnowszy model, dostępny dopiero od miesiąca, czy instrument wyprodukowany 5 lat temu. Jedyne co się liczy, to sposób jej przechowywania.

Niestety, nie uzyskasz czystego dźwięku z przesuszonej gitary. Dlatego tak ważne jest, by producenci przechowywali swoje instrumenty w specjalnych, odpowiednio wilgotnych pomieszczeniach, w dość niskiej temperaturze. Są to idealne warunki do magazynowania gitar akustycznych. Koniecznie przed zakupem zwróć uwagę na jakość drewna – jeśli będzie ono przesuszone, lepiej zmień sklep.

 

Kolorystyka

Choć na pierwszy rzut oka, kolorystyka i design gitary akustycznej mogą wydawać się sprawami drugorzędnymi, to są one dość istotne. Wielu konsumentów decyduje się na zakup modeli pokrytych czarną farbą, gdyż prezentują się one zdecydowanie lepiej. Naturalnie, nie można im odmówić walorów estetycznych, jednak wraz z użytkowaniem ich zaleta szybko zmienia się w wadę. Niestety, podczas szybkiej i intensywnej gry na gitarze, farba na gryfie ulega zniszczeniu. W konsekwencji, zamiast gustownego czarnego koloru, otrzymujemy odrapaną gitarę, która wygląda, jakby miała kilkadziesiąt lat.

W takiej sytuacji, należy udać się do sklepu muzycznego, by pokryć nasz sprzęt odpowiednim kolorem farby. Może się jednak okazać, że będzie to dość kosztowne. Aby tego uniknąć, zwłaszcza w przypadku swojej pierwszej gitary, lepiej zdecydować się na model bez farby. Będzie to duża oszczędność pieniędzy.

 

Bezpieczeństwo podczas gry

Ponieważ podczas gry na gitarze używasz swoich palców, bez ochraniacza, musisz dopilnować, aby się nie skaleczyć. Wszelkie niedoskonałości i drzazgi, mogą okazać się niebezpieczne, zwłaszcza dla początkującego muzyka. Aby tego uniknąć, radzimy delikatnie przeciągnąć opuszki palców wzdłuż gryfu. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy z krawędzi progów nie wstają drzazgi, które mogą skaleczyć Cię podczas grania. Pamiętaj, aby zrobić to przed zakupem. Jeśli tego nie sprawdzisz i okaże się, że dany model został niedokładnie wykonany, sam będziesz musiał pokryć koszty jego naprawy.

 

 

Gitary akustyczne w dobrych cenach

Ceny gitar akustycznych są niestety nieco wyższe od cen modeli klasycznych. Spowodowane jest to tym, że są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Dzięki czemu możesz mieć pewność, że w czasie podróży nie ulegną one wypadkowi. Co więcej, jeśli na skutek nawet intensywnej eksploatacji korpus ulegnie pęknięciu, nie musisz od razu spisywać swojego instrumentu na straty. W przypadku, gdy został on wykonany z wysokiej jakości tworzywa, na pewno drobna zadra nie wpłynie na jakość wydobywanego dźwięku. Pamiętaj, że taki rodzaj gitar jest dość odporny. Jest to szczególnie ważne, jeśli gry na nim ma się uczyć Twoja pociecha.

Warto wspomnieć, że ceny gitar akustycznych zaczynają się od 300 zł.  Jednak, jeśli ten instrument ma Ci posłużyć do rozkręcenia kariery gwiazdy rocka, to lepiej będzie zainwestować w nieco lepszy i twardszy model. W bardziej profesjonalnych gitarach, gryf posiada specjalne wsparcie, które gwarantuje jego długowieczność.

Pamiętaj również, że jeśli będziesz chciał zakupić gitarę wraz z futerałem, który ułatwi Ci jej przenoszenie, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. Jest to jednak dość niezbędny zakup, który przyda Ci się nie tylko podczas wycieczek. Pomoże Ci także odpowiednio przechowywać instrument.

 

 

Najlepsze gitary akustyczne w 2021 roku

 

Kto z nas nie marzył o byciu gwiazdą rocka? Porywanie rzeszy fanów dźwiękami płynącymi z naszej gitary. Pierwszy krok w stronę realizacji naszych marzeń to nabycie odpowiedniej gitary akustycznej, na której będziemy mogli nauczyć się grać jak zawodowiec. Sprawdź więc w naszym rankingu jakie są dostępne modele gitar, wybierz ten idealny dla siebie i zacznij spełniać marzenia.

 

Nasze zalecenia

 

Yamaha F310

 

1-yamaha-f310Yamaha F310 to nasza pierwsza propozycja. Ta sześciostrunowa gitara przeznaczona będzie zarówno dla początkującego gitarzysty, jak i dla profesjonalisty. Model ten jest dedykowany dla praworęcznego gracza. Płyta wierzchnia tej gitary akustycznej została wykonana z drewna świerkowego, natomiast boki i tył, z drewna liściastego o nazwie meranti, pochodzącego z Malezji albo Indonezji.

 Cały korpus jest w kształcie dreadnought i został wykończony na wysoki połysk. Takie wykonanie gwarantuje zbilansowane brzmienie, oraz zbalansowanie średnich i niskich tonów. Model ten charakteryzuje się bardzo wygodnym gryfem z podstrunnicą wykonaną z drewna palisander. Jego kształt ułatwia łatwy dostęp do wyższych progów, co jest szczególnie ważne dla osób dopiero uczących się gry na gitarze.

Same progi są dobrze nabite i wypolerowane. Czytając opinie pozostawione przez osoby, które zakupiły ten produkt możemy stwierdzić, że jest to najlepsza gitara akustyczna dostępna na rynku. Użytkownicy przede wszystkim chwalą jakość wykonania oraz piękny dźwięk. Dodatkowo wskazują, że biorąc pod uwagę doskonałą jakość, cena tego modelu jest niezwykle atrakcyjna.  

 

 

 

 

Fender CD60

 

2-fender-cd60-bkNastępna nasza propozycja to Fender CD60 wykonana przez jedną z najbardziej znanych marek gitarowych – Fender. Jest to gitara akustyczna typu dreadnought. Wierzch korpusu został wykonany z drewna świerkowego, natomiast tył i boki z drewna mahoniowego. Cały korpus został polakierowany na wysoki połysk w czarnym kolorze.

Tak więc kupując ten model będziemy się wyróżniać na tle innych gitar, które zazwyczaj są koloru naturalnego drewna. Według producenta, model ten jest przeznaczony dla początkujących i średnio zaawansowanych gitarzystów. Jednak dla osób dopiero rozpoczynających naukę gry na gitarze dołączone metalowe struny mogą okazać się zbyt twarde. W rezultacie nauka może okazać się bardziej bolesna. Zarówno podstrunnica, jak i mostek zostały wykonane ze sonokeling, czyli drewna palisander.

Natomiast gryf nato zakończony został chromowanymi kluczami typu die cast. Osoby, które zdecydowały się na zakup tego modelu są zadowolone ze swojego wyboru. W pozostawionych komentarzach wskazują, że ma ładne brzmiennie oraz dobrą jakość wykonania. Użytkownicy również przekazują, że gitara wolno się rozstraja.  

 

 

 

 

Epiphone DR100 

 

3-epiphone-dr100-vsEpiphone DR100 to dobra i tania gitara akustyczna. Marka Epiphone należy to znanego i bardzo popularnego producenta gitar na świecie – koncernu Gibson. W portfolio znajdujemy, że jest to firma, która powstała w latach 70-tych i posiada gitary akustyczne oraz elektryczne. Producent wskazuje, że jest to doskonały model dla początkujących lub średnio zaawansowanych gitarzystów.

Jednak i zaawansowani gitarzyści, którzy szukają gitary w przystępnej cenie,  mogą się zainteresować Epiphone DR100. Ten model możemy zakupić już za niecałe 500 zł. Płyta wierzchnia tego instrumentu została wykonana z drewna świerkowego, natomiast spód i boki z drewna mahoniowego. Wykonanie oraz kształt korpusu dreadnought zapewniają piękne i dynamiczne brzmienie gitary.

Wykończenie na wysoki połysk oraz kolor podpalany brąz nadaje klasycznego wyglądu gitarze. Również gryf tego modelu został wykonany z drewna mahoniowego, tymczasem podstrunnica jest wykonana z drewna palisander. Konsumenci w pozostawionych opiniach wskazują, że gitara bardzo dobrze się sprawuje. Ma ładne brzmienie i, co jest równie ważne, wygodnie się na niej gra.

 

 

 

Takamine GD11M-NS 

 

4-takamine-gd11m-nsRanking gitar akustycznych kontynuujemy produktem Takamine GD11M-NS. Marka Takamine to znany i ceniony na całym świecie producent gitar. Jego wyroby zostały docenione przez takich artystów jak Jon Bon Jovi, Glen Hansard czy Bruce Springsteen. Sama firma Takamine powstała w końcach lat 50-tych w Japonii, jako firma rodzinna.

Przez lata przedsiębiorstwo się rozrosło, jednak nadal produkują instrumenty z najwyższą dbałością o ich jakość i dźwięk. Gitary Takamine możemy poznać poprzez charakterystyczną dla nich konstrukcję: asymetryczny gryf, który ułatwia grę oraz bezstykowy most. Ta gitara akustyczna ma płytę wierzchnią wykonaną z drewna mahoniowego.

Również jej boki i spód zrobione zostały z tego samego materiału. Dzięki wykorzystaniu mahoniu, jako budulca gitara ma ciepły ton. Korpus opisywanego modelu ma kształt typu dreadnought. Został on wykończony w kolorze naturalna satyna. Prezentowany instrument pochodzi z serii G Takamine. Opinie użytkowników wskazują, że jest to model gitary o ładnym brzmieniu. Wskazują też, że jakość wykonania jest na wysokim poziomie.

 

 

 

 

Ibanez AVN1 Artwood Vintage Parlor Brown

 

5-ibanez-avn1-artwood-vintage-parlor-brown-sunburstOstatnia gitara akustyczna w naszym zestawieniu to Ibanez AVN1 Artwood Vintage Parlor Brown. Jest to najdroższy model z prezentowanych w naszym zestawieniu. By kupić ten instrument musimy zarezerwować prawie 2 000 zł. Ibanez to japońska marka instrumentów, która powstała w 1957 roku. Jej twórcą jest Hoshino Gakki. Gitary Ibanez są cenione przez wielu artystów na całym świecie m.in.

Pata Metheny, Paula Stanley czy Chrisa Millera. Górna część korpusu tego modelu została wykonana z drewna świerkowego, a boki i tył to drewno mahoniowe. Cały korpus w kolorze brown sunburst został wykończony na wysoki połysk. Ta gitara w stylu Vintage jest odwzorowana na gitarach akustycznych produkowanych na początku 20 wieku. Mahoniowy gryf został wykończony mostkiem z kości.

Również siodełko w tym instrumencie jest wykonane z kości. Opinie o gitarach akustycznych Ibanez AVN1 Artwood Vintage Parlor Brown potwierdzają, że ten instrument ma znakomitą, bogatą barwę, a całość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie.

 

 

 

 

Czym się różni gitara akustyczna od klasycznej?

 

Gitara akustyczna i klasyczna to nie to samo. Instrumenty te różnią się nieco budową i brzmieniem, poza tym wykorzystuje się je do grania innych gatunków muzycznych. Po tym, jak przybliżyliśmy jaka gitara akustyczna jest polecana, osobom początkującym postanowiliśmy opisać, co ją odróżnia od modelu klasycznego.

Struny

Według definicji każda gitara, która nie wymaga użycia wzmacniacza, jest modelem akustycznym, ale nie jest to do końca prawda. Możemy z łatwością rozpoznać, na jaki instrument trafiliśmy, nawet jeśli dopiero rozpoczynamy naukę gry. Jak to zrobić? Wystarczy przyjrzeć się strunom – w gitarze klasycznej są wykonane z nylonu, a w akustycznej z metalu. Wpływa to nie tylko na brzmienie, ale bardzo często też komfort gry. Jedną z największych zalet strun nylonowych jest to, że są cienkie i lekko się je naciska. Z tego względu szybko nauczymy się chwytów, a jednocześnie nie powinniśmy narzekać na ból opuszków palców. Nylon jest jednak podatny na rozerwanie, dlatego musimy uważać podczas transportu gitary i wyjmowania jej z pokrowca.

Metalowe struny zapewniają donośny dźwięk, ale są sztywniejsze niż te z nylonu. Przez to po pierwszych lekcjach gry nieunikniony jest ból i podrażnienie opuszków, często dochodzi również do zdarcia naskórka lub niewielkiej opuchlizny. Z czasem jednak nasze palce z pewnością się przyzwyczają do strun z metalu, w efekcie czego poradzimy sobie z grą na każdym strunowym instrumencie.

 

Sposób gry

Z uwagi na zastosowanie różnego rodzaju strun, sposób gry na gitarze klasycznej i akustycznej jest nieco inny. W przypadku tej pierwszej gryf jest płaski, a pudło rezonansowe stosunkowo małe, dlatego nie powinniśmy mieć dużego problemu z chwytaniem instrumentu i ustawieniem go we właściwej pozycji na kolanach. Modele klasyczne nie wymagają użycia specjalnych kostek czy piórek na palce i możemy uderzać w struny pojedynczo. Z kolei na gitarze akustycznej rzadko gra się bez specjalnych akcesoriów, poza tym na niej lepiej brzmią całe akordy. Należy mieć na uwadze również to, że metalowe struny są bardziej naciągnięte niż nylonowe, przez co trzeba je mocniej dociskać. Początkujący muzycy często skarżą się, że to powoduje dyskomfort i może zniechęcać do gry.

Budowa

Gitary akustyczne i klasyczne różnią się też budową, a tym samym wyglądem. Poza innym rozmiarem i głębokością pudła rezonansowego możemy też zauważyć odmienny kształt główki. Element ten w instrumentach akustycznych ma wystające pionowo trzpienie, co znacząco ułatwia wymianę strun. W główce gitary klasycznej są natomiast charakterystyczne, podłużne otwory, w których trzpienie są ułożone poziomo.

Różnicę można też dostrzec w położeniu mostka. W instrumencie akustycznym przesunięto go bliżej środka, co wynika ze zmiany położenia miejsca połączenia gryfu z pudłem rezonansowym.

 

Która gitara jest lepsza – akustyczna czy klasyczna?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy gitara klasyczna jest lepsza od akustycznej (lub na odwrót). To, który instrument wybierzemy, zależy m.in. od tego, jaką lubimy muzykę i czy mamy już doświadczenie w grze. Jeśli dopiero zaczynamy naukę, model z nylonowymi strunami może okazać się lepszym wyborem, ponieważ ból opuszków nie będzie tak uciążliwy. Trzeba jednak pamiętać, że gitara klasyczna nadaje się głównie do gry utworów zaliczanych do muzyki ludowej, flamenco itp. Z kolei instrument akustyczny idealnie pasuje do country, a także brzmień popowych.

 

 

Mamy WIĘCEJ! Sprawdź artykuły poniżej:

Fender Squier SA-105CE

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
16 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
miodzio
miodzio
2 years ago

Nigdy gitary ze sklejki, lepiej już dopłacić 400zł i z litym wierzchem kupić. Od sklejek często odkleja się mostek i odrywa sklejkę. Mi się odkleiła sklejka!

Marek
Marek
2 years ago

Jako nauczyciel miałem możliwość pogrania na większości z prezentowanych tu modeli, bo z reguły nowi uczniowie zaopatrują się w tego typu budżetowe instrumenty. Oczywiście zawsze doradzam, żeby jednak tą najtańszą budżetową półkę w miarę możliwości omijali, ale chęć zaoszczędzenia często niestety bierze górę. Moim zdaniem z prezentowanych tu modeli jedynie Takamine zasługuje na uwagę. Ta tabela porównawcza, to raczej ranking popularności marki niż odzwierciedlenie jakości.

kamil
kamil
1 year ago

Jak ktoś kupuje pierwszą gitarę to wiadomo, że nie wie na co się zdecydować. Dla mnie chyba najważniejsze jest to, żeby jednak dobrze leżała. Mam po siostrze gitarę od Riff i mimo, że mam już nową, ta stara nadal jest najlepszą jaką miałem.

Krzysiek
Krzysiek
6 months ago

Trochę jestem zaskoczony, że w tym rankingu ujęte zostały tylko te znane marki, a przecież jest tylu mniej znanych producentów na których również warto zwrócić uwagę. Ja ostatnio testowałem kilka gitar akustycznych i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony Be Joe Napoli Ga-dc41. Świetne brzmi ten instrument, dobrze stroi no i cena wyjątkowo przystępna.

shone
shone
5 months ago
Reply to  Zespół NR

Mam te F310 i brzmienie jest paździerzowate zapewne przez te tekturowe pudło. Odkleja się mostek, rozrywając na pół te tekturę. Może polecisz jakieś akustyki z litym wierzchem, a najlepiej całe z litego drewna tył i boki? Najtańszą całą z litego drewna znalazłem Dowine.

Darek
Darek
4 months ago

Do tego zestawu dodał bym jeszcze gitary Be Joe, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania, a co za tym idzie brzmią świetnie.

Alek
Alek
1 month ago

Gitary Be Joe są niedrogie a dobrze wykonane co przekłada się na dobre brzmienie. Mam akustyka model Napoli i jestem bardzo zadowolony.

Dawid
Dawid
15 days ago

Ja od pół roku gram na modelu Bari marki Be Joe. Przyznam, że ten model zawodowo brzmi i może konkurować ze znacznie droższymi gitarami akustycznymi.

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir