Flażolety ranking

Ostatnio aktualizowane: 20.10.18

 

Jaki flażolet kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Flażolet to prosty instrument dęty. Choć wielu z nas kojarzyć się może z fletem, to sposób grania oraz dźwięki, jakie wydobywa są zupełnie inne. Jest to sprzęt, który przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i osób mających już doświadczenie w grze na podobnym instrumencie. Jednak wybór flażoletu nie jest prosty, ze względu na liczbę dostępnych w sklepach modeli. Dlatego nasz poradnik przybliży najważniejsze kwestie oraz odpowie na pytanie – jaki flażolet wybrać.

Wykonanie – czym kierować się przy wyborze?

Przed zakupem tego typu instrumentu koniecznie zwróć uwagę na jakość wykonania. Najlepszy flażolet to taki, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania oraz preferencje. Dlatego w sklepach znajdziemy wiele różnych wariantów, cechujących się innymi właściwościami. Do nich zaliczamy instrumenty wykonane z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna.

Te pierwsze są doskonałą propozycją dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tego typu sprzętem. Ten lekki instrument pozwoli nam na wydobycie czystych dźwięków. Ich jakość nie będzie jednak dobra, a tworzywa sztuczne ma tendencje do pękania pod wpływem nacisku. W przypadku instrumentów metalowych, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tego typu flażolety uchodzą za profesjonalny sprzęt, dlatego wybierany jest przede wszystkim przez osoby doświadczone.

Gra na nim wymaga wprawy, jednak jesteśmy w stanie wydobyć wszystkie dźwięki. Flażolety drewniane to tradycyjne instrumenty, które nie są już tak popularne, jak kiedyś. Wybierając taki model pamiętaj, że jest on dość ciężki, co może się okazać problemem po dłuższej grze. Co więcej, dźwięk, jaki się z niego wydobywa jest dość specyficzny i nie wszystkim może on odpowiadać.

 

Ustnik – zwróć na niego uwagę

Wybierając flażolet, koniecznie zwróć uwagę na jakość wykonania ustnika. Może on stanowić scaloną część z korpusem instrumentu, lub być jego dodatkowym elementem. Warto jednak wybrać taki, który będzie przyjemny do grania przez długi czas. Dlatego najpopularniejsze są flażolety z ustnikami wykonanymi z tworzywa sztucznego. To gwarantuje nam wygodę w trakcie wielogodzinnego grania.

 

Tonacja – jaki flażolet jest najlepszy?

Ważną kwestią w wyborze flażoletu jest jego tonacja. Instrument powinien być dopasowany do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Tonacja natomiast oddaje wysokość skali zarówno durowej, jak i molowej, na których opiera się dany utwór muzyczny, który zamierzamy wykonać. Wybór tonacji wpływa również na gamę muzyczną.

Dlatego jeżeli zdecydujemy się na zakup flażoletu w tonacji C, melodia wykonywana na nim będzie się wpisywać w skale gamy C-dur. Analogicznie będzie w przypadku B, D, E, F, itd. To, jaki instrument jest najlepszy, zależy tylko od nas i od naszych oczekiwań co do niego. Mimo wszystkio, najpopularniejszy model to ten w tonacji D.

 

Konstrukcja

Flażolety różnią się od siebie pod względem konstrukcji. Nie ważne, z jakiego materiału zostały wykonane, mogą one składać się z jednej lub kilku części. Choć najlepszym wydaje się model jednoczęściowy, nie posiadający żadnych łączeń, to nie zawsze się sprawdzi. W przypadku metalowego instrumentu, ustnik może być niewygodny w trakcie grania.

Lepiej jest więc zwrócić uwagę na flażolety dwuczęściowe, których część styczna z ustami wykonana jest z przyjemnego dla nas tworzywa. Pamiętaj jednak, że im więcej łączeń w konstrukcji takiego instrumentu, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on się rozkładać w trakcie transportu lub gry.

 

Etui

Taki instrument, jakim jest flażolet jest bardzo łatwy w transporcie. Niezależnie od tego, czy idziesz na zajęcia do szkoły muzycznej czy koncert, powinien być on odpowiednio zabezpieczony. W tym z pewnością pomoże etui. Jego wnętrze wypełnione jest gąbką pokrytą miękkim materiałem. Obudowa natomiast jest sztywna i odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy wgniecenia.

Dlatego przechowywanemu w środku flażoletowi z pewnością nic się nie stanie. Samo etui nie zajmuje sporo miejsca, więc bez problemu zmieści się w torbie czy plecaku. Niektóre modele posiadają specjalny pasek na ramię.

 

Zestaw – czy warto kupować?

W sklepach znajdziemy flażolety do kupienia osobno, lub w zestawie zawierającym modele w każdej tonacji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób zaczynających swoją przygodę z tego typu instrumentem. W dowolnej chwili możemy zmienić produkt na inny, który będzie wydawać pożądane przez nas dźwięki.

 

Długość

Klasyczny flażolet ma długość ok. 30 cm. Warto jednak zwrócić uwagę na ten parametr w przypadku zakupu instrumentu dla dziecka. Nasza pociecha może mieć problem z utrzymaniem go, dlatego modele dla najmłodszych zwykle są pomniejszone. Dzięki temu, dziecko swobodnie będzie trzymało instrument w rączkach.

 

Flażolety w dobrych cenach

Cena flażoletu zależy nie tylko od tworzywa, z którego został wykonany dany model, ale także producenta. Najtańszy instrument kupimy za kwotę ok. 20 złotych. Zrobiony jest on jednak z niskiej jakości tworzywa sztucznego, które nie sprawdzi się na dłuższą metę. Lepszym rozwiązaniem jest zakup flażoletu metalowego, odpowiedniego zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów. Cena takiego instrumentu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

 

 

Najlepsze flażolety w 2018 roku

 

Jednym z rodzajów fletu jest flażolet. Ten instrument to niewielka piszczałka z ustnikiem, o prostej budowie, znana w Polsce już od XVIII wieku. Jest to fujarka, która zapewni mnóstwo radości dzieciom i dorosłym. Aby uzyskać najbardziej pożądany dźwięk, należy wyposażyć się w sprzęt najwyższej jakości. Nasz ranking flażoletów przedstawi Wam najlepsze modele dostępne na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Yamaha YRS 24B

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znajduje się produkt Yamaha YRS 24B . Instrumenty tego producenta są wykonane z techniczną precyzją i pozwalają na wydobycie głębokich dźwięków. Model ten jest dostępny w kolorze kremowym.

Wyposażony został w podwójne dziurki C-C#, D-D#. Ich układ nazywany jest barokowym i powoduje specyficzne ułożenie palców w trakcie gry. Strojony jest do dźwięku podstawowego C.

Do produkcji tego fletu wykorzystano tworzywo ABS. Jest to materiał wysokiej jakości – odporny na zarysowania i bardzo wytrzymały. Ponadto pozwala na wydobycie ciepłych dźwięków, porównywalnych do tych wydawanych przez drewniane flety.

Jest to flażolet sopranowy – to znaczy, że obejmuje dźwięki w przedziale od c2 do d4. Przeznaczony jest do użytku dla początkujących. Świadczy o tym otwór w ustniku, który ułatwia wydobycie dźwięku.

Ten najlepszy flażolet składa się z 3 elementów, które pozwalają na wygodne czyszczenie sprzętu. Do zestawu dołączony jest pokrowiec ochronny oraz diagram chwytów. Użytkownicy twierdzą, że Yamaha YRS 24B to dobrej jakości sprzęt, który dostarcza wiele radości dzieciom.

 

 

 

 

Feadog D

 

Drugie miejsce naszego rankingu zajął produkt Feadog D. Irlandzki producent tego instrumentu specjalizuje się w produkcji fletów od 1978 roku. Ceniony jest przez zaawansowanych i początkujących muzyków. Jest to instrument dęty, który strojony jest do dźwięku podstawowego D.

Zbudowany został z mosiądzu, a więc jest wysoce odporny na uszkodzenia. Następnie został pomalowany proszkowo specjalną farbą. Kolor tego flażoletu jest czarny, dzięki czemu instrument pięknie się prezentuje. Natomiast ustnik, w który jest wyposażony, został zrobiony z tworzywa sztucznego.

Jest to sprzęt, który sprawdzi się szczególnie dla początkujących muzyków. Do zestawu dołączone jest etui umożliwiające nam bezpieczne przenoszenie fletu, a także tabela chwytów ułatwiająca naukę gry.

Ten dobry i tani flażolet cieszy się pozytywnymi opiniami wśród konsumentów. Twierdzą oni, że jest to instrument dęty o stosunkowo dobrej jakości, który pozwala wydobyć dźwięki o pięknej barwie. Ponadto podkreślają, że model ten cechuje świetny stosunek jakości do atrakcyjnej ceny.

 

 

 

 

Mollenhauer New Student 1003

 

Mollenhauer New Student 1003 jest kolejną pozycją na naszej liście. Prezentowany model został wykonany ręcznie w niemieckiej manufakturze. Jest to instrument wysokiej jakości, wykonany z drewna gruszy. Jest to miękki materiał, który pozwala wydobyć delikatny dźwięk.

Jest to flażolet typu niemieckiego. To oznacza, że instrument ma pojedyncze dziurki. Model ten ma mniejszą skalę w porównaniu do innych. Jest to spowodowane specjalną, renesansową konstrukcją. Instrument strojony jest do dźwięku C. Jest to flet sopranowy, a więc zakres dźwięków, które można z niego wydobyć mieści się w skali od c2 do d4.

Piszczałka dostępna jest w jasnym, naturalnym kolorze. Do zestawu dołączony jest pokrowiec, więc przechowywanie instrumentu jest niezwykle wygodne.

Model ten przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i zawodowych flecistów. Ogromnym udogodnieniem dla dzieci jest specjalne wybrzuszenie przy ostatniej dziurce, które ułatwia im trzymanie tego instrumentu w trakcie gry. Oprócz tego, użytkownik ma do dyspozycji wycior, który pozwoli na wygodne czyszczenie tego instrumentu. Konsumenci doceniają ten model za jakość dźwięku oraz solidne wykonanie.

 

 

 

 

AN G

 

Kolejnym prezentowanym produktem jest flażolet AN G. Jest to instrument dęty zrobiony z niklu. Dzięki temu pięknie się prezentuje i jest bardzo wytrzymały. Ponadto dźwięk, jaki się z niego wydobywa, jest bardzo klarowny i ładny. Produkt utrzymany jest w szaro-srebrnej tonacji kolorystycznej. Dźwiękiem podstawowym tego instrumentu dętego jest G.

Model został wyposażony w 6 dziurek. To zapewnia grającemu dwu oktawową skalę i umożliwia wykorzystanie instrumentu do zagrania wielu utworów.

Prezentowany flażolet najlepiej sprawdzi się dla początkujących flecistów i dzieci. Polecany jest również doświadczonym graczom. Użytkownicy twierdzą, że jest to bardzo dobry sprzęt, na którym można opanować podstawy gry na flecie. Ponadto ceniony jest za atrakcyjny wygląd.

 

 

 

 

Clarke Sweetone D

 

Nasz ranking zamyka produkt Clarke Sweetone D. Jest to instrument strojony do dźwięku D.  Flet ten wygląda bardzo stylowo. Jest to zasługa pięknego wykończenia w kolorze niebieskim. Model ten został wykonany z blachy. Natomiast jego ustnik to wysokiej klasy tworzywo sztuczne.

Instrument ten wyposażony został w 6 otworów, co zapewnia dwu oktawową skalę. Produkt ten jest idealny dla początkujących flecistów. Szczególnie sprawdzi się do nauki gry dla dzieci.

Model ten można nabyć za niewielką cenę. Dzięki temu możesz sprawdzić czy piszczałka to instrument dla Ciebie lub Twojego dziecka. Opinie o flażoletach tego producenta są bardzo pozytywne. Firma Clarke specjalizują się w ich produkcji od 1843 roku. Konsumenci twierdzą, że jest to elegancki instrument dęty, który wspaniale sprawdzi się przy rozpoczęciu przygody z grą na flecie.

 

 

 

 

 

Myslimy, ze ponizsze artykuly beda dla Ciebie interesujace, jesli spodobal Ci sie ten, który wlasnie przeczytales:

 

Najlepszy soundbar

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe w 2018 roku

Jakie słuchawki nauszne kupić?

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...