Combo gitarowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 14.08.20

 

Dokładnie przyjrzeliśmy się wszystkim combo gitarowym dostępnym na rynku. Przeanalizowaliśmy ich parametry, a także czynniki, które sprawiają, że są one uznawane za najlepsze. Po sprawdzeniu ocen konsumentów już znamy odpowiedź, które combo zasługuje na uwagę – jest to  Hughes & Kettner TubeMeister 18. Wytłumaczymy, czemu produkt ten zajął tak zaszczytne 1. miejsce. Jedną z najważniejszych zalet tego urządzenia jest możliwość sterowania jego mocą. Możemy idealnie dopasować moc do wielkości pomieszczenia, w jakim się znajdujemy. Oprócz tego model ten posiada ciekawą funkcję nagrywania muzyki w nocy. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wejściu Red Box. Tym samym nie będziemy przeszkadzać nikomu nawet w późnych godzinach. Combo wyposażone zostało w 3 różne brzmienia. Odpowiadają one różnym gatunkom muzycznym, a więc możemy dopasować sprzęt do naszych potrzeb. Na drugim miejscu, według opinii konsumentów znalazł się model Laboga AD5301. Produkt wyróżnia bardzo wysoka jakość wykonania. Po więcej szczegółów na temat tego i innych produktów zapraszamy do dalszej części naszego artykułu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jakie combo gitarowe kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Combo gitarowe to po prostu wzmacniacz lub tzw. piec/piecyk gitarowy. Urządzenie tego typu składa się ze wzmacniacza i głośnika. Często ma też wiele dodatkowych funkcji, które mogą na przykład ułatwić nagrywanie czy pozwalają na dostosowanie pracy do danego pomieszczenia lub stylu muzyki, jaki gramy. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie cechy ma najlepsze combo gitarowe, zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

 

Wzmacniacz to nie combo

O ile combo to faktycznie wzmacniacz, nie możemy nazwać zwykłego wzmacniacza combo. Dlaczego? Urządzenia, którym poświęcamy ten artykuł mają dodatkowy, wbudowany głośnik, a zwykły wzmacniacz go nie posiada. Mylące może być to, że combo ma wejście na kolumny, co sugerowałoby, że nie ma głośników. Niemniej jednak chodzi o to, że dodatkowe kolumny są niezbędne, gdy gramy koncerty.

 

Typ – jakie combo gitarowe wybrać?

Zacznijmy od podziału combo na tranzystorowe, lampowe, cyfrowe i słuchawkowe. Każdy typ ma inne cechy, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oto najważniejsze kwestie:

* Combo tranzystorowe ma przedwzmacniacz oparty na tranzystorach – jest to bardzo popularny typ, często spotykany w sklepach muzycznych, aczkolwiek coraz więcej producentów rezygnuje z tranzystorów lub łączy je w tzw. hybrydy z lampami. Ma to związek z tym, że modele tranzystorowe bywają bardziej awaryjne i nie mają takiej mocy, jak sprzęty lampowe.

Combo lampowe jest oparte na lampach elektronowych, często ma korekcję tonów. Nie jest to jednak cichy sprzęt – podgłaśniając jego pracę, wytwarzamy większy hałas, który może zdenerwować sąsiadów. Ponadto lampy z czasem należy wymienić.

Combo cyfrowe oferuje najwięcej efektów, jest odpowiednie dla tych, którzy lubią testować różne style. Często daje nam możliwość połączenia z komputerem i nagrywania muzyki przy udziale różnego oprogramowania.

Combo słuchawkowe dosłownie mieści się w kieszeni. Podpina się je do gniazda w gitarze, a następnie do urządzenia podłączamy słuchawki. To dobry wybór dla osób, które chcą ćwiczyć nie przeszkadzając innym.

 

Mobilność

Jeśli często wyruszamy w trasę – jeździmy na koncerty – wybierzmy model stosunkowo lekki, jak najbardziej mobilny, aby jego używanie było dla nas maksymalnie komfortowe. W przypadku, gdy szukamy raczej czegoś do studia, waga ma mniejsze znacznie. Tutaj należy wspomnieć o gabarytach sprzętu. Im jest on większy, tym więcej miejsca zajmuje, ale często wielkość urządzenia jest powiązana z jego możliwościami, mocą jaką posiada.

 

Moc – jakie combo gitarowe jest najlepsze?

O mocy combo trzeba mówić w odniesieniu do dwóch aspektów. Po pierwsze – głośników, a po drugie – pieca. Często urządzenia mają kilka wejść na kolumny – moc w tym wypadku określana jest w omach. Co dokładnie oznacza dla nas wartość polecana przez producenta? Na przykład do wzmacniacza 8 Ohm – możemy podłączyć kolumny 16 Ohm. Aby mieć pewność, że urządzenie będzie kompatybilne z innym sprzętem, jaki już posiadamy, warto zdecydować się na zakup wzmacniacza posiadającego wejścia na głośniki o różnej mocy.

Jeśli chodzi o moc samego wzmacniacza – wybór powinien być podyktowany tym, w jakich warunkach chcemy grać. Im większe będzie pomieszczenie, tym mocniejsze combo jest nam potrzebne. Dlatego bardzo często urządzenia tego typu mają regulację mocy, co pozwala nam dostosować ich pracę do aktualnych potrzeb.

 

Wejścia

Jeśli combo ma nam służyć wyłącznie do ćwiczeń, nie chcemy korzystać z zaawansowanych opcji i podłączać innych urządzeń, wejścia są dla nas mniej istotne. Trzeba jednak zauważyć, że większość modeli na rynku ma przynajmniej dodatkowe wejścia na kolumny czy przedwzmacniacze. Często spotykamy też sprzęty z wejściem słuchawkowym. Może nam się ono przydać w momencie, gdy mieszkamy w bloku i chcemy słyszeć efekty gry, ale jednocześnie nie chcemy przeszkadzać sąsiadom. Wśród innych rozwiązań należałoby wymienić wejście RedBox umożliwiające nagrywanie muzyki i jednoczesne wyciszenie sprzętu, bez wpływu na jakość nagrywanych dźwięków. Popularny jest też footswitch – koncentrator.

 

Efekty

Osoby kochające eksplorować różne style, nagrywające setki różnych dźwięków, zachęcamy do zakupienia urządzenia, które będzie miało szeroką regulację pracy i możliwość wybrania różnych efektów. Zwykle są one dostosowane do stylu muzyki, w jakich dane opcje można wykorzystać. Często możliwość podkręcenia basu lub przeciwnie – zmniejszenia mocy w celu uzyskania łagodnych dźwięków – okazuje się pomocna.

 

 

Wykonanie

Nie zapomnijmy o kwestiach związanych z obudową. Solidna, odporna na uszkodzenia konstrukcja jest podstawą. Zwłaszcza, gdy często przenosimy combo, gramy w różnych miejscach i jest ono narażone na niebezpieczne sytuacje, jak upadek czy zalanie wodą.

 

Łatwość obsługi

Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z użyciem combo nie powinny kupować urządzeń zbyt skomplikowanych. Niestety, często zainteresowani ciekawymi funkcjami kupujemy najbardziej skomplikowane modele, których opcji nie wykorzystujemy. Lepszym wyjściem jest zakup czegoś tańszego, mniej zaawansowanego, niż bardzo profesjonalnego produktu, który powstał z myślą o doświadczonych gitarzystach.

 

Combo gitarowe w dobrych cenach

Dobre combo kosztuje przynajmniej 1500 zł i jego cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Tańsze są modele słuchawkowe, te jednak często są bardzo ograniczone jeśli chodzi o funkcje, a do tego służą wyłącznie do ćwiczeń, nie są odpowiednie na koncerty. Cena produktu zależy od jego funkcji, jakości wykonania, mocy podzespołów, jak również tego, jak popularny jest dany producent.

 

 

Najlepsze combo gitarowe w 2020 roku

 

Wiesz już co jest istotne, więc prezentujemy ranking combo gitarowych. Umieściliśmy w nim 5 ciekawych produktów tego typu. Zapraszamy do zapoznania się z opisami poszczególnych modeli.

 

Nasze zalecenia

 

Hughes & Kettner TubeMeister 18 

 

Hughes & Kettner TubeMeister 18 to wzmacniacz, który możesz zabrać na każdą imprezę, mniejszą lub większą. Sprzęt wyposażony został w przełącznik z 4 stopniami. Pozwala nam to na sterowanie mocą produktu – idealnie dopasujemy jego moc do wielkości pomieszczenia, w jakim właśnie gramy. Tym sposobem unikniemy zbyt głośnego lub zbyt cichego dźwięku.

Przełącznik nożny umożliwia nam zmianę brzmień (mamy do wyboru 3 przystosowane do różnego rodzaju muzyki). Poza tym prezentowane combo posiada wejście Red Box – z jego pomocą możemy nagrywać naszą muzykę nawet w nocy, bez przeszkadzania komukolwiek. Co więcej, nagrane dźwięki będą wciąż profesjonalne. We wzmacniaczu znajdziemy również rzadko spotykany przełącznik Power Soak, który pozwala nam na dowolną regulację mocy modelu w zakresie od 1 W do 18 W.

Użytkownicy szczególnie cenią dużą ilość przełączników, z pomocą których możemy łatwo spersonalizować combo Hughes & Kettner TubeMeister 18.

 

 

 

 

Laboga AD5301 

 

Laboga AD5301 to combo gitarowe o mocy 50 W. Jest to jeden z najpopularniejszych wzmacniaczy, wybierany przez znanych muzyków. Firma Laboga działa na rynku już długi czas i zdążyła zyskać uznanie szerokiej grupy konsumentów.

Prezentowane Combo ma 4 wyjścia na głośniki – 4 Ohm, 8 Ohm i 16 Ohm. Materiały, z jakich produkt został wykonany wybrano starannie, dlatego wzmacniacze tej marki tak rzadko się psują. Wymiary produktu wynoszą 490 mm x 450 mm x 270 mm.

Model ma bardzo dużą rozbieżność dźwięku. Każdy znajdzie dla siebie taki, jaki najbardziej pasuje do granej przez niego muzyki. Ponadto możemy łatwo regulować brzmienie na poziomie Bass, Middle oraz Treble. Wzmacniacz został ręcznie złożony, a do tego poddany 72 godzinnej kontroli jakości. Dlatego możemy być pewni, że jego praca będzie bezawaryjna.

Użytkownicy wybierają Laboga AD5301 szczególnie ze względu na wysoką jakość wykonania produktu. Pozytywnie oceniają również jego moc.

 

 

 

 

ENGL Rockmaster 20

 

Moc combo gitarowego ENGL Rockmaster 20 wynosi 20 W. Jest to wynik wystarczający, aby muzyka wydobywająca się z niego była słyszalna w bardzo dużym pomieszczeniu. Możemy używać sprzętu na koncertach lub weselach. Wzmacniacz ten ma 2 kanały, na których nagrywamy dźwięki. Wyposażony został również w pętlę efektów, która urozmaici nam odtwarzanie naszych kawałków.

Dźwięki wydobywające się ze wzmacniacza są bardzo czyste. Podczas słuchania pracującego combo nie zauważymy żadnych przeszkadzających szumów. Producent wyposażył produkt w bardzo ciekawą funkcję – możliwość zmiany mocy. W zależności od wielkości pomieszczenia możemy wybrać 1 W, 5 W lub jego maksymalną moc, czyli 20 W. Model ma także funkcję wyciszenia, dzięki której możemy nagrać muzykę.

Opinie o combo gitarowym tego typu są pochlebne. Konsumenci szczególnie cenią bardzo czysty dźwięk urządzenia. Pozytywnie ocenili również wiele ciekawych funkcji produktu, a także to, że daje nam możliwość nagrania muzyki.

 

 

 

 

ENGL Metalmaster 40

 

ENGL Metalmaster 40 ma moc 40 W. Wzmacniacz ten ma wiele ciekawych funkcji. Za chwilę poznamy najważniejsze z nich. Przedtem musimy jednak podkreślić kompaktowość produktu. Możemy go bez problemu przenosić w różne miejsca, bez zbędnego wysiłku.

Jeśli chodzi o funkcje to uwagę zwraca pętla efektów, która pozwala nam na dodanie ciekawych brzmień do naszej muzyki. Możemy ją tym samym ubarwić i stworzyć niezapomniane kawałki. Oprócz tego wzmacniacz posiada wejście dla footswitch, dzięki któremu może zostać do niego podłączony. Produkt ma 2 kanały – każdy z nich wytwarza bardzo czyste dźwięki. Nie musimy się więc martwić, że wydobywająca się ze sprzętu muzyka nie będzie taka, jak ją sobie wyobrażamy. Poza tym produkt ten posiada również reverb, a także wyjście dla kolumny zewnętrznej.

Model ENGL Metalmaster 40 to jedno z najczęściej wybieranych combo gitarowych. Według użytkowników jest to spowodowane tym, że produkt jest bardzo łatwy do przenoszenia i do tego niezawodny.

 

 

 

 

Laboga The Beast

 

Sprzęt Laboga The Beast to idealna opcja dla osób, które chcą używać wzmacniacza w trasie. Ze względu na jego kompaktowe wymiary i niewielką wagę (15 kg), możemy bardzo łatwo przenosić urządzenie. Moc tego modelu to 15 W, ale można ją zmniejszyć i ustawić na 8 W.

Prezentowany wzmacniacz ma dwa kanały – każdy z nich umożliwia nam regulację barwy. Jeden oferuje nam czyste brzmienie, a drugi przesterowane. To dobre i tanie combo gitarowe wyposażone zostało w wyjście słuchawkowe oraz typu Di-Box, co pozwala na symulację kolumny głośnikowej. Na uwagę zasługuje także Master Volume – przełącznik umożliwiający sterowanie głośnością modelu. Produkt posiada 3 wyjścia głośnikowe  – 4 Ohm, 8 Ohm i 16 Ohm.

Użytkownicy wybierają combo gitarowe Laboga The Beast ze względu na możliwość sterowania jego mocą, a także z powodu wysokiej jakość wykonania.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status