Opinie o Scythe

Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Najważniejsze zalety:

Planszowa gra strategiczna Scythe jest rozbudowana, dlatego nie ma w niej miejsca na nudę. W opakowaniu znajduje się sporo elementów m.in. różne plansze i karty, a wszystkie akcesoria są wykonane z najwyższą starannością. W rozgrywce ważne są nie tylko umiejętności walki, ale przede wszystkim zdolności ekonomiczne.

 

Najważniejsze wady:

Zasady gry są rozbudowane i dlatego też ich tłumaczenie zajmuje dużo czasu. Ta planszówka jest przeznaczona dla miłośników gier strategicznych, którzy na jedną rozgrywkę są w stanie poświęcić nawet kilka godzin.

 

Werdykt: 9.4/10

Scythe to planszówka przeznaczona maksymalnie dla 5 osób. Można też grać w nią pojedynczo. Nadaje się ona dla graczy w wieku od 14 lat. Przewidywany czas rozgrywki wynosi ok. 90 – 115 minut. Scythe w 2016 rok na podstawie rankingu został uznany przez popularny serwis skupiający miłośników planszówek za najbardziej oczekiwaną grę roku. Co warto podkreślić, użytkownikami strony są osoby z całego świata. Cena Scythe wynosi przeciętnie ok. 400 zł.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Zasady gry

Scythe to gra, w której można wcielić się w postać jednego z przywódców narodu Europii Wschodniej w alternatywnej rzeczywiści. Akcja dzieje się w latach 20. ubiegłego stulecia. Planszówka jest przeznaczona dla dwóch do pięciu graczy. W trakcie rozgrywki można odkrywać i podbijać nowe tereny, gromadzić surowce i pozyskiwać nowych rekrutów. Częścią gry są także walki, w których celem jest pokonanie przeciwników, a także zdobycie sławy, chwały i pieniędzy. Zwycięzcą gry zostaje osoba, która zgromadziła największy majątek. Na ilość zdobytych monet wpływa popularność, to jak rozbudowaną mamy armię i ile terenów pozostaje w naszej dyspozycji. Przeprowadzony test Scythe dowiódł, że grę wyróżnia mały stopień losowości.

Grafika Jakuba Różalskiego

Czytając opinie o Scythe można zauważyć, że wielu graczy szczególną wagę przywiązuje do szaty graficznej, która ich zdaniem jest imponująca. Warto w tym miejscu podkreślić, że autorem grafik jest Jakub Różalski, popularny polski ilustrator, który w swoich pracach nawiązuje do czasów wojny polsko-bolszewickiej. Ten okres w historii stał się dla niego dużą inspiracją. Różalski łączy klasyczne malarstwo polskie z motywami science-fiction. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że to właśnie prace wspomnianego ilustratora stały się źródłem natchnienia dla Jamey’ego Stegmaiera do stworzenia opisywanej gry.

 

Historia wydania

Prezentowana gra planszowa została wydana dzięki pomocy finansowej osób zarejestrowanych na platformie Kickstarter. Na Scythe’a zebrano 1,8 mln dolarów, co jest dużą kwotą. Wsparcie finansowe pozwoliło twórcom wzbogacić grę o dodatkowe zestawy kart, a także podnieść jakość komponentów. Wszystkie elementy znajdujące się w opakowaniu są wykonane z najwyższą starannością, więc gra ładnie się prezentuje nawet po wielu odbytych rozgrywkach. W zestawie jest ponad 500 elementów, takich jak plansze, żetony, karty, drewniane znaczniki i plastikowe figurki.

 

Mechanika

Osoby, które miały okazję zagrać w Scythe’a przyznają, że mechanika gry jest rozbudowana. Każdy gracz ma do wyboru kilka akcji, składają się one z dwóch części. Pierwsza z nich jest obowiązkowa, a druga opcjonalna. W grze obowiązuje zasada przynależności zasobów do terenu i podwójnej korzyści z rozwoju (wzrost efektywności akcji z jednoczesnym obniżeniem ich kosztu).

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status