Opinie o Scythe

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Najważniejsze zalety:

Ponieważ jest to gra strategiczna, rozwija logiczne myślenie oraz uczy, jak podejmować szybkie decyzje. Przewidywany czas trwania rozgrywki to ok. 2 godziny, ale jak pokazał test Scythe, czasami wydłuża się ona nawet do 4 godzin. Możemy więc ciekawie spędzić czas z rodziną lub znajomymi, rezygnując z siedzenia przed telewizorem czy komputerem.

 

Najważniejsze wady:

Nie wszystkim graczom podoba się to, że ustalenie swojej strategii często zajmuje dużo czasu. To powoduje, że inne osoby biorące udział w rozgrywce nudzą się czekając na kolejny ruch przeciwnika.

 

Werdykt: 9.8/10

Mimo że zdaniem niektórych konsumentów zasady rozgrywki nie są dopracowane w 100%, Scythe to jeden z najpopularniejszych tytułów w kategorii gry planszowe dla dorosłych. Minimalna liczba graczy to 1, a maksymalna 5. Ponieważ jest to polskie wydanie, mamy pewność, że wszyscy zrozumieją zasady i podczas rozgrywki nie pojawią się nieporozumienia.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Duża liczba elementów w zestawie

To, co wyróżnia grę to bardzo duża liczba dołączonych do zestawu elementów. Podstawowymi są: plansza, 2 instrukcje i skrócony opis zasad. Ponadto w pudełku znajdziemy: 164 karty (w trzech różnych rozmiarach), arkusz osiągnięć, 5 plansz graczy, 80 kartonowych monet, 12 kartonowych znaczników spotkań, 80 drewnianych znaczników zasobów, 2 wskaźniki siły, 5 plansz frakcji, 5 figurek postaci oraz 20 figurek miechów. Zestaw uzupełnia 155 różnych, drewnianych znaczników: akcji, siły, popularności, budowli, gwiazdek, rekrutów, technologii oraz robotników. Biorąc pod uwagę ilość elementów wchodzących w skład kompletu cena Scythe nie powinna być uznana za wygórowaną. W razie potrzeby możemy dokupić dodatki do gry, w tym Najeźdźcy z dalekich krain, Igrając z wiatrem czy Nowe karty spotkań.

Ciekawa fabuła

Gra bez wątpienia przypadnie do gustu osobom, które interesują się historią. Każdy gracz ma okazję wcielić się w przywódcę jednego z krajów Europy Wschodniej. Co ciekawe, akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości w 1920 roku. W czasie rozgrywki możemy odkrywać, a także podbijać nowe terytoria i poszerzać granice swojego państwa, gromadzić surowce, a nawet werbować rekrutów. Zasady gry sprowadzają się do tego, aby zgromadzić jak najwięcej monet, gdyż wygrywa osoba, która okaże się najbogatsza. Warto podkreślić, że za każdym razem rozgrywka jest całkowicie inna. Wynika to m.in. z tego, że losujemy planszę frakcji i planszę gracza, nie możemy sobie sami wybrać tych, które najbardziej nam odpowiadają. Poza tym karty spotkań zawsze dają nam wybór jednego z trzech dostępnych sposobów realizacji własnych działań. 

 

Oryginalna oprawa graficzna

Osoby publikujące opinie o Scythe bardzo często podkreślają, że w przypadku tej gry na szczególną uwagę zasługuje oryginalna, dopracowana pod kątem najmniejszego szczegółu oprawa graficzna. Odpowiada za nią Jakub Różalski, polski ilustrator. Tworząc swoje prace mężczyzna inspirował się czasami wojny polsko-bolszewickiej. Postanowił on połączyć motyw klasycznego malarstwa polskiego z science-fiction. Ilustracje przedstawiają m.in. rolników podczas pracy, krajobrazy polskiej wsi, a także żołnierzy walczących białą bronią. Możemy na nich także zauważyć elementy futurystyczne, takie jak nowoczesne maszyny i bojowe roboty. Warto wspomnieć, że to prace Jakuba Różalskiego były inspiracją do stworzenia gry Scythe. W 2017 roku przyznano jej nagrodę w konkursie Gra Roku w kategorii Najlepsza oryginalna grafika.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ