Drony ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Marzysz o satysfakcjonujących ujęciach z lotu ptaka? Chcesz kupić drona i nauczyć się nim latać? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking, w którym znajdziesz 5 ciekawych produktów. W zestawieniu znajdują się modele zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Bez względu na umiejętności, znajdziesz produkt, który sprosta Twoim wymaganiom. Na pierwszym miejscu w zestawieniu plasuje się dron DJI Phantom 3 Standard. Jest to sprzęt o lekkiej konstrukcji. Produkt został zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów, co daje nam gwarancję, że będzie się dobrze spisywał i nie zniszczy się zbyt szybko. Użytkownik ma możliwość podziwiania obrazu na żywo prosto z ekranu swojego smartfona. Sparowanie drona z urządzenie mobilnym nie zajmuje dużo czasu, co potwierdzają liczne opinie konsumentów. Kolejnym ciekawym modelem jest Syma X5SW Explorers 2. Dron ten został wyposażony w dobrej jakości kamerę i ma opcję obrotu o 360 stopni. Polecamy Twojej uwadze także inne ciekawe sprzęty, których opisy znajdziesz w naszym zestawieniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki dron kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Dron to obecnie temat na czasie. Pasjonują się nimi dzieci i dorośli. Urządzenie takie może być wykorzystywane do celów militarnych (działań bojowych), cywilnych (np. liczenia populacji zwierząt), do celów komercyjnych (dostawy przesyłek), a także do rekreacji i do zabawy dla dzieci. W zależności od jego przeznaczenia trzeba inne urządzenie wybrać. Dlatego w tym poradniku zastanowimy się, jaki dron wybrać, aby spełniał zamierzone zadania.

 

 

Prawo i rodzaje dronów

Prawo polskie zezwala na użytkowanie dronów każdej osobie, pod warunkiem, że urządzenie będzie latać w zasięgu wzroku osoby używającej drona, a także nie będzie naruszać specjalnych stref powietrznych oznaczonych „D”, „P” i „R”. Ponadto, aby sterować dronem powyżej 25 kg potrzebne jest zezwolenie na lot w kategorii specjalnej. Natomiast osoby, które wykonują usługi przy użyciu drona (na przykład zdjęcia z lotu ptaka) muszą przejść badania lekarskie, wykupić OC i uzyskać świadectwo kwalifikacji.

Gdy formalności mamy za sobą skupmy się na rodzajach dronów. Ze względu na różnorakie zastosowanie, oraz sposób wykorzystania drony można podzielić na quadrocoptery, które są najpopularniejszym rodzajem. Są to też modele najtańsze, wykorzystywane, jako zabawki, czy sprzęt rekreacyjny, mogą również służyć w celach komercyjnych. Nie ma możliwości precyzyjnej kontroli takiego rodzaju drona (ma cztery śmigła), jest on też podatny na podmuchy wiatru. Stanowi dobry początek na start i na naukę latania. Modele tańsze nie mają dołączonej kamery. Takie drony w dobrych cenach są dostępne od 250 zł a najdroższe modele kosztują do 1 tysiąca złotych.

Hexacoptery, to maszyny profesjonalne, wyposażone w sześć śmigieł i nie są wrażliwe na podmuchy wiatru. Mają większy udźwig, więc mogą być wykorzystywane np. do kręcenia filmów, bo poradzą sobie z przenoszeniem cięższego sprzętu. Taka maszyna może już polatać dłużej niż 10 min. Stanowi ona swoisty kompromis pomiędzy najtańszą półką, a dronami profesjonalnymi. Są to maszyny, które kupujemy za cenę powyżej tysiąca złotych, ale też ich wykorzystanie jest znacznie szersze.

Octocopter, to sprzęt w pełni profesjonalny i jest on wyposażony w osiem wirników. Niestety, aby nabyć taki sprzęt to musimy się liczyć z wydatkiem od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ale też takie modele są nadzwyczaj stabilne i wytrzymałe i mogą przenieść spory ładunek. Możemy, na przykład, wyposażyć takiego drona w profesjonalną kamerę i uzyskać obraz o bardzo wysokiej jakości.

 

Jaki jest najlepszy dron – na co zwracać uwagę przy kupnie

Pierwszym punktem będzie odporność urządzenia. Będąc niewprawnym operatorem przy zakupie pierwszego drona, może dojść do jego upadków, zahaczeń o różne przedmioty, etc. Tańsze modele są wykonane wyłącznie z plastiku, co nie znaczy, że muszą być nieodporne. Ale zalecamy sprawdzenie jakości elementów, czy nie są kruche i łamliwe, bo w takim wypadku nie długo będziesz się cieszył nowym gadżetem. Droższe modele zawierają większą różnorodność materiałów, jak stopy metali, czy materiałów styropanopodobnych, które mają dobre właściwości dla maszyn latających. Najlepsze drony są wykonane z włókien węglowych i lekkich metali. Zapewnia to maszynie odpowiednią giętkość, mała masę i dużą wytrzymałość.

Kontroler to sposób na sterowanie dronem. Generalnie są dwa sposoby sterowania. Jednym jest nadajnik radiowy, a drugim specjalna aplikacja do zainstalowania na smartfonie, czy tablecie. Tańsze modele mają kontrolery odbiegające od ideału. Dron nie reaguje natychmiast na polecenia, albo nie wykonuje ich precyzyjnie. Dotyczy to zarówno sterowania radiowego, jak i takiego za pomocą aplikacji. Do tańszych dronów czasem można dokupić specjalną stację, poprawiającą parametry sterowania. Natomiast kontroler do profesjonalnego sprzętu, to niejednokrotnie jedno urządzenie obsługujące kilka maszyn. Aby kontroler był naprawdę dobry to jego koszt wynosi od ¼ do ½ ceny samego drona.

Coś, co może szybko użytkownika rozczarować, jak nie spełni oczekiwań, to czas pracy drona na jednym ładowaniu. Na ogół tańsze modele utrzymują się w powietrzu mniej niż 10 minut. Droższe modele oferują lot o długości 20 – 25 minut. Sposobem na wydłużenie lotu jest zainwestowanie w dodatkowe baterie. Nie wierz też do końca deklaracjom producenta na temat długości lotu. Dobrze też jest poczytać o interesującym nas modelu, co mają do powiedzenia jego aktualni użytkownicy i jak rzeczywiście sprawuje się na jednym ładowaniu.

 

 

Kupując drona wyłącznie do zabawy i ćwiczenia umiejętności latania, nie zainteresuje Cię prawdopodobnie ten akapit. Ale jeśli Twoją pasją jest fotografia i właśnie w tym celu kupujesz drona, to ten rozdział jest dla Ciebie. Zwykle najtańsze urządzenia nie są wyposażone w kamery, a jeśli je mają, to ich jakość jest porównywalna do jakości kaset VHS. Jeśli zależy Ci na dobrych zdjęciach, zainteresuj się, jaki rodzaj kamery ma wybrany przez Ciebie dron. Jeśli zależy Ci na jakości, to kamera powinna być jakości HD o rozdzielczości nie mniejszej niż 720p. Dla profesjonalistów fotografii przydałaby się jednak rozdzielczość Full HD zaczynająca się od 1080p. Natomiast posiadacze telewizorów 4K powinni już zwrócić się w kierunku dronów profesjonalnych, aby kamera sprostała wymaganiom takiego telewizora.

Obok rozdzielczości, ważnym parametrem kamery jest ilość klatek, jakie nagrywa na minutę. W kinie uzyskuje się płynność nagrania przy 24 klatkach na minutę. Jednak przy takiej prędkości efekt dynamiki może nie być najlepszy, dlatego lepiej zaopatrzyć się w kamerę nagrywającą 30 albo jeszcze lepiej, 60 klatek na minutę i przy obróbce nagranie nieco spowolnić, co nie wpłynie negatywnie na jego płynność.

Dla profesjonalistów filmowania niektóre drony zostały wyposażone w statyw, który stabilizuje kamerę. Choć dron przechyla się i rusza na różne strony, to kamera pozostaje wycelowana w filmowany punkt i zachowuje potrzebną płaszczyznę.

W ślad za dobrą kamerą zaraz wyłania się potrzeba pojemnego magazynu danych. Aby zapisać filmy w jakości Full HD, potrzebna będzie pamięć nie mniejszej niż 8 GB. W przeciwnym razie kartę pamięci zapełnisz szybciej niż dron skończy filmowanie. Jeśli dron, który zamierzasz kupić, nie obsługuje kart pamięci, koniecznie sprawdź, jaką dysponuje pamięcią wewnętrzną.

Ostatnim z parametrów, na jakie zwracamy uwagę przy zakupie, to maksymalna waga startowa drona. W przypadku tanich modeli nie ma to takiego znaczenia, bo nie są one w ogóle przystosowane do przenoszenia innych przedmiotów. Jednak sprzęt lepszej jakości, może zostać wyposażony w dodatkowe elementy, jak dobra kamera, albo służyć do dostawy paczek. W takim wypadku koniecznie musisz wiedzieć ile na drona dodatkowo możesz „załadować”.  Nie byłoby komfortowe dowiedzieć się o tym, gdy już zainwestujesz w kolejny drogi sprzęt, by następnie się dowiedzieć, że jest on za ciężki dla Twojego drona, aby mógł unieść się w powietrze. Pamiętaj też, że producent podając maksymalną wagę startową wlicza w to ciężar samego drona.

 

 

Najlepsze drony w 2021 roku

 

Kiedyś drony były domeną wojska, różnych rządowych instytucji. Zaawansowany sprzęt bezzałogowy pozwalał na monitorowanie danego terenu, wykonywanie zdjęć z lotu ptaka. Jednak z czasem, drony zaczęto produkować na masową skalę, coraz częściej pojawiały się w prywatnych domach. Taki sprzęt może być świetną propozycją dla studia fotograficznego lub jako prezent dla fana technologii. Dlatego też przygotowaliśmy ranking dronów z różnych półek cenowych, aby każdy wybrał model, który sprosta jego potrzebom.

 

Nasze zalecenia

 

DJI Phantom 3 Standard

 

1-dji-phantom-3-standardNasza pierwsza propozycja to DJI Phantom 3 Standard – bezpieczne, proste w użyciu urządzenie z intuicyjnym systemem sterowania i wbudowaną kamerą. Dlaczego jest to najlepszy dron? Przede wszystkim świetnie reaguje na przycisk powrót, dlatego nie musimy się obawiać, że zaginie gdzieś po drodze. Kolejna kwestia to wbudowany GPS sprawdzający pozycję i zapamiętujący punkt startu, a także cały przelot.

Funkcja zapamiętująca punkt startu jest przydatna, gdy dron straci zasięg i nie zareaguje na przycisk powrót. Wtedy automatycznie wraca do miejsca, z którego był wysłany. Po wystartowaniu urządzenie od razu stabilizuje lot i unosi się nad miejscem startu, a następnie odlatuje po tym, jak wydamy komendę. To ciekawe rozwiązanie pozwala na nakręcenie filmów, czy wykonanie zdjęć z lotu ptaka.

Urządzenie ma wbudowaną 12 megapixelową kamerę 2,7k HD. Dzięki precyzyjnemu 3 –osiowemu gimbalowi, kamera jest niezwykle stabilna i wszelkie wstrząsy są automatycznie niwelowane. Nawet, kiedy Phantom 3 Standard rusza się, zdjęcia wychodzą perfekcyjnie.

Sprzęt ma również możliwość przesyłu filmów na żywo w rozdzielczości HD 720p. Wielu użytkowników tego produktu doceniło też aplikację ułatwiającą obsługę sprzętu ze smartfonu.

DJI Phantom 3 Standard to dron wyposażony w kamerę 12,4 Mpix. Czas pracy urządzenia po naładowaniu wynosi ok. 25 minut. Produkt waży niewiele ponad 1 kg.

Zalety
Jakość nagrywania:

Konsumenci pochlebnie wypowiadają nie na temat jakości nagrań tego sprzętu. Urządzenie pozwala uchwycić wszystkie szczegóły, a zarejestrowany obraz ma zachowany odpowiedni kontrast.

GPS:

Wbudowany GPS znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Produkt zapamiętuje punkt startowy, co pozwala nam skorzystać z opcji powrotu. Nie musisz się więc martwić o to, że model się zgubi.

Lekka konstrukcja:

DJI Phantom 3 Standard jest niezwykle zwrotny i lekki. Jego przenoszenie nie stanowi problemu. Warto jednak podkreślić, że konstrukcja jest mocna, a obudowa wykazuje dużą odporność na zniszczenia.

Dodatkowe elementy:

Do zestawu dołączone są wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą Ci korzystać z drona zaraz po jego rozpakowaniu. Nie będziesz musiał dokupować żadnych rzeczy, co jak wiemy, generuje dodatkowe koszty.

Wyświetlanie na żywo:

Po sparowaniu urządzenia ze swoim telefonem komórkowym będziesz mógł podziwiać zapierające dech w piersiach widoki z drona. Będą one wyświetlane na ekranie Twojego smartfona.

Wady
Dla profesjonalistów:

Z uwagi na cenę i ilość dodatkowych opcji ten model nie będzie odpowiedni dla osób początkujących. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dronem, wybierz inny produkt.

 

 

 

 

 

Syma X5SW Explorers 2

 

3-syma-x5sw-explorers-2Syma X5SW Explorers 2 2.4GHz to trzeci produkt w naszym zastawieniu. Jest to solidny, odporny na wstrząsy i uszkodzenia dron. Urządzenie ma kamerą FPV w technologii WiFi, umożliwiającą przesyłanie obrazu bezpośrednio na telefon. Nie można też zapomnieć o inteligentnej orientacji lotu i sterowaniu radiem. 6-osiowy żyroskop zapewnia stabilność i bezpieczeństwo podczas lotu.

Dzięki lekkiej konstrukcji i pilotowi zdalnego sterowania urządzenie umożliwia łatwe wykonywania powietrznych akrobacji. Jest to dobry i tani dron do 250 zł, którego czas działania wynosi ok. 8 min. Zasilany jest tylko na 4 baterie AA, ale wciąż stanowi mocną konstrukcję dla fanów podniebnej akrobacji, szukających tanich rozwiązań. Bardzo ważnym elementem są osłony śmigieł zapewniające bezpieczeństwo użytkowania.

Kamera może zostać z łatwością zdemontowana. Natomiast wysokie podwozie pozwala lądować nawet w trudnych miejscach. Nie można też zapomnieć o dwóch trybach działania, pozwalających na indywidualne dostosowanie sterowania. Opinie o dronach tego producenta są bardzo pozytywne.

Syma X5SW Explorers 2 to dron, którego waga jest równa 0,98 kg. Zasięg urządzenia wynosi 30 m. Sprzęt ma białą obudowę. Model ten został wyposażony w kamerę.

Zalety
Prosta obsługa:

Dron jest prosty w obsłudze, co potwierdzają liczne opinie konsumentów. Według użytkowników jest to model, który będzie odpowiedni także dla osób niemających doświadczenia z tego typu urządzeniami.

Jakość wykonania:

Produkt został zrobiony z dobrych gatunkowo tworzyw, które wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli Twój sprzęt upadnie na ziemię, obudowa się nie zepsuje.

Pogląd:

Użytkownik ma możliwość podglądu obrazu w czasie rzeczywistym na ekranie swojego telefonu. W ten sposób może tworzyć jeszcze ciekawsze filmy i podziwiać piękne widoki.

Obrót o 360 stopni:

Funkcja obrotu o 360 stopni pozwala wykonywać różne manewry, a tym samym rozwijać swoje umiejętności sterowania dronem.

Wady
Bateria:

Czas ładowania baterii wynosi 120 minut, zaś po jej naładowaniu możemy korzystać z urządzenia przez 8 minut. Część konsumentów uważa, że dołączona do zestawu bateria powinna być bardziej pojemna.

 

 

 

 

Overmax X-Bee Drone 7.2

 

Jeśli szukasz produktu wysokiej jakości, polecamy Twojej uwadze dron Overmax X-Bee Drone 7.2. Jest to urządzenie, które będzie odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Tym, co wyróżnia ten sprzęt, jest solidne wykonanie. Obudowa zrobiona została z dobrych gatunkowo tworzyw, więc wykazuje dużą odporność na zarysowania i pęknięcia.

Prezentowany dron waży 1 kg. Został on wyposażony w akumulator o pojemności 2000 mAh, który pozwala na ok. 25 minut lotu. Zasięg urządzenia wynosi 200 m. Wiele osób zapewnia, że jakość nagrywanego obrazu i zdjęć jest bardzo dobra. Kupując Overmax X-Bee Drone 7.2, w komplecie otrzymujemy m.in. pilot zdalnego sterowania i kartę pamięci 4 GB.

Tym, co zachęca konsumentów do zakupu Overmax X-Bee Drone 7.2, jest niewątpliwe jego atrakcyjna cena i solidne wykonanie. Zaletą urządzenia jest to, że zamontowana na nim kamera została odpowiednio osadzona – stabilizator pozwala utrzymać ją w jednej pozycji, co ma pozytywny wpływ na jakość nagrywanego obrazu.

Overmax X-Bee Drone 7.2 to dron o wadze 1 kg. Zasięg urządzenia jest równy 200 m. Produkt został wyposażony w żyroskop i akcelerometr. Obudowa modelu ma czarny kolor.

Zalety
Kamera:

Na obudowie drona zamontowana została dobrej jakości kamera, która umożliwia kręcenie ciekawych ujęć. Została ona solidnie przytwierdzona - stabilizator pozwala utrzymać ją w jednej pozycji. Nie musisz się więc obawiać, że zarejestrowany obraz nie będzie wyraźny.

Dodatkowe funkcje:

Urządzenie ma wiele ciekawych funkcji. Wśród nich warto wyróżnić opcję headless mode, która stabilizuje lot. Niezwykle przydatna jest możliwość skorzystania z przycisku back home - dron automatycznie wraca wtedy do punktu startowego.

Bateria:

Pojemność baterii jest równa 2000 mAh. Wiele osób jest zdania, że akumulator jest solidnie wykonany i zgodnie z zapewnieniami producenta wytrzymuje ok. 25 minut.

Wady
Obsługa:

Część osób zauważyła, że na początku obsługa modelu nie jest prosta. Trzeba poświęcić trochę czasu, aby dokładnie zapoznać się z dołączoną do zestawu instrukcją obsługi.

 

 

 

 

Hubsan x4 107D

 

4-hubsan-x4Quadrocopter Hubsan X4 107D z funkcję podglądu na żywo FPV to czwarty produkt w naszym zestawieniu, stanowiący idealną propozycję do 1000 zł. Kamera HD w urządzeniu zapewnia świetną jakość wykonywanych nagrań. Jest to produkt od firmy Hubsan, która stawia na solidne konstrukcje, odporne na uszkodzenia. Stara się zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających konsumentów.

W zestawie oprócz baterii zasilających znajdziemy też osłonki na śmigła, zapasowe śmigła, czy ładowarkę Lipo na USB. Czyli wszystko to, co jest nam potrzebne do zabawy dronem. Sprzęt ten może stanowić idealną zabawkę dla dzieci i dorosłych lub urządzenie do nauki pilotażu dla początkujących lotników. Wygodnym rozwiązaniem jest nadajnik 2.4GHz z wbudowanym ekranem usprawniający obsługę dronu.

Zasięg lotu to 100 metrów, a jego czas na naładowanej baterii może wynieść nawet 40 min. Jest trochę cięższy niż pozostałe modele, lecz w żaden w sposób nie wpływa to na jego obsługę i wydajność. Użytkownicy przyznają, że są pod wrażeniem wytrzymałości urządzenia, jak również jakości zdjęć i filmów, które wykonuje.

Hubsan x4 to bardzo dobry dron do 500 zł. Produkt został wyposażony w baterię o pojemności równej 380 mAh. Waga urządzenia to zaledwie 150 g. Jego zasięg wynosi do 100 m.

Zalety
Dostosowanie:

Dron będzie odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Tryb Expert pozwala wykonywać różnego rodzaju akrobacje, zaś tryb Easy ułatwia nam sterowanie.

Pilot sterujący:

Dołączony do zestawu pilot sterujący jest solidnie wykonany. Zgodnie z opinią wielu Internautów wyświetlany na nim obraz ma zadowalającą jakość.

Podświetlenie:

Produkt ma lampki LED, które umożliwiają korzystanie z niego nawet wtedy, kiedy jest ciemno.

Wady
Krótki czas lotu:

Po naładowaniu urządzenia możemy z niego korzystać przez 7 minut. Dla części konsumentów jest to zbyt mało czasu.

Jakość wykonania:

Niektórzy twierdzą, że użyte do produkcji materiały mogłyby być lepszej jakości. W trakcie korzystania ze sprzętu trzeba zachować szczególną ostrożność, aby go nie zniszczyć.

 

 

 

 

DJI Phantom 4

 

5-dji-phantom-4Inteligentny dron DJI Phantom 4 to świetna propozycja z kamerą HD, która zapewni wiele zabawy wszystkim fanom technologii i jednocześnie pozwoli nakręcić ogromną ilość wspaniałych filmów z lotu ptaka. Urządzenie łączy się ze smartfonem lub tabletem, co niezwykle usprawnia sterowanie – nie potrzebujemy dodatkowego pilota. Wystarczy jedno dotknięcie, aby wyznaczyć tor lotu, czy uniknąć kolizji.

Ponadto sprzęt ten ma zainstalowane czujniki, dzięki którym ominiemy wszystkie przeszkody. Natomiast wbudowany system GPS i sensor ultradźwiękowy sprawiają, że latanie dronem jest bezpieczne. Lubisz duże prędkości? Docenisz tryb sportowy, który pozwala na rozwijanie prędkości do 72 km/h.

Oczywiście cena produktu jest stosunkowo wysoka, ale jest to sprzęt, w który warto zainwestować. Dron może latać bez przerwy przez 28 minut lub nawet do 5 km z podglądem na żywo obrazu w jakości HD.

Nie można też zapomnieć o kamerze nagrywającej w rozdzielczości 4K przy 30 kl./s, a w rozdzielczości 1080p aż 120 kl/s. Użytkownicy tego produktu docenili świetną jakość zdjęć i filmów, które nagrywa.

DJI Phantom 4 to produkt o wadze ok. 1,3 kg. Zasięg drona wynosi 5 km. Pojemność baterii jest równa 5350 mAh, co pozwala na nagrywanie do 28 minut. Urządzenia ma biały kolor.

Zalety
Jakość obrazu:

Konsumenci uważają, że jakość rejestrowanego przez dron obrazu jest bardzo dobra. Zarówno zdjęcia, jak i filmy wyglądają profesjonalnie.

Dodatkowe opcje:

Użytkownik ma do wyboru wiele ciekawych opcji, które zwiększają komfort użytkowania i pozwalają nagrywać ciekawe klipy. Jedną z najbardziej docenianych funkcji jest ActiveTrack. Pozwala ona nagrywać osobę w ruchu.

Wady
Dla zaawansowanych:

Model DJI Phantom 4 będzie odpowiedni tylko dla zaawansowanych użytkowników. Jeśli szukasz łatwego w obsłudze drona, ten produkt może nie sprostać Twoim wymaganiom.

Slot na kartę pamięci:

Niektórzy uważają, że slot na kartę pamięci nie jest dobrze wykonany, więc trzeba uważać, aby jej nie uszkodzić.

 

 

 

 

Gdzie można latać dronem?

 

Przez długi czas drony były używane tylko przez profesjonalnych fotografów, jednak od niedawna są dostępne dla szerszej grupy odbiorców. Oglądając filmy vlogerów można mieć wrażenie, że każdy może latać takim urządzeniem. Czy jest to jednak prawda? W naszym poradniku zakupowym wyjaśniliśmy, jaki dron jest polecany przez Internautów, a teraz pokażemy, gdzie można używać takiego sprzętu.

Legalne latanie dronem

Jak pisaliśmy wcześniej, oglądając filmy na YouTube można odnieść wrażenie, że po zakupie drona, każdy może nim latać nad miastem. Czy jest to prawda? Wiele osób twierdzi, że zanim dokonamy zakupu powinniśmy wyrobić specjalne pozwolenie, ale czy zawsze go potrzebujemy? Dwoma podstawowymi pojęciami, które musisz poznać są VLOS oraz UAVO. Pierwsze z nich to skrót od Visual Line of Sight, co odnosi się do maszyn, które w czasie lotu pozostają w zasięgu naszego wzroku. Pilotowanie tego typu urządzeń nie wymaga wyrobienia pozwolenia, gdyż sprzęty używane są wyłącznie na prywatny użytek. Z kolei UAVO oznacza Unmanned Aircraft Vehicle Operator, co tłumaczymy jako „bezzałogowy statek powietrzny”. Tą nazwą określamy wszystkie urządzenia na użytek komercyjny, czyli tworzenie filmów lub fotografii miast np. w spotach reklamowych. Pamiętaj jednak, że każdy kraj ma własne prawo dronowe. Niektóre państwa pozwalają turystom na latanie bez dokumentów, inne wymagają nie tylko zdanego egzaminu, ale i ubezpieczenia sprzętu.

Szczególną ostrożność należy zachować w czasie lotów w stolicach krajów. W niemal wszystkich krajach tereny nad budynkami rządowymi mają ograniczony ruch dronowy. Dla przykładu w Warszawie loty nad centrum wymagają specjalnego zezwolenia Biura Ochrony Rządu, a nad pałacem cesarskim w Tokio obowiązuje całkowity zakaz używania dronów.

 

Czy drony mogą wszędzie latać?

Skoro masz już niezbędne pozwolenia i potrafisz bezbłędnie posługiwać się urządzeniem, czy to znaczy, że możesz latać wszędzie, niezależnie od lokalizacji? Niestety nie. Przed uruchomieniem sprzętu wejdź na stronę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), gdzie masz zaznaczone strefy zakazane – tam nie możesz używać drona. Pamiętaj, że każde miasto samodzielnie wyznacza miejsca, w których można latać. Niektóre strefy są wyłączone w danych godzinach. Poza tym według rozporządzenia z 8 sierpnia 2016 roku loty muszą odbywać się na wysokości nie mniejszej od zabudowy. Warto jednak zauważyć, że strefy ograniczonego lub całkowity zakaz ruchu dronowego mogą w niektórych miejscach zaczynać się od innej wysokości.

Czy za loty dronem nad miastem należy płacić?

Na forach internetowych możesz znaleźć informacje, że używanie drona w mieście jest płatne. Rzeczywiście, takie prawo obowiązywało do 2015 roku, gdy lot nad miastem kosztował 800 zł. Jednak ustawa z grudnia 2015 roku zmieniła to. Zamiast tego niektóre miejscowości wymagają uzyskania specjalnej zgody na loty w strefie R. Co oznacza ten skrót? Strefa „R” to Restricted Area, czyli miejsce o ograniczonym ruchu lotniczym. Takimi terenami są przestrzenie nad zbiornikami wodnymi, parkami krajobrazowymi i dużymi aglomeracjami. Ograniczenia używania dronów jest motywowane powstającymi falami akustycznymi, które mogę mieć negatywny wpływ na komfort mieszkańców lub przyrodę.

 

Gdzie można latać dronem?

Naturalnie każdy z nas może używać sprzętu na swojej działce lub będąc w parku i na plaży, o ile nie są to tereny objęte zakazem. W takich sytuacjach dron musi pozostać na wysokości naszych oczu. W przypadku, gdy tworzysz filmy komercyjne, musisz zdobyć specjalne pozwolenie. Konieczne jest też przestrzeganie stref z ograniczonym ruchem powietrznym.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Ovmax X Bee 5.1

 

2-ovmax-x-bee-5-1Nasza druga propozycja to Ovmax X Bee 5.1 – świetna maszyna w bardzo atrakcyjnej cenie, którą pokochają fani technologii. W zestawie znajdziemy pilot z wyświetlaczem, który pokazuje włączone funkcje, prędkość dronu, czy kierunek lotu. Dzięki Ovmax X-Bee Drone 5.1 możesz cieszyć się zabawą przez 30 minut, wykonując różne akrobacje lub kręcąc filmy.

Dron ma kamerę 2 MP, dzięki której nagramy filmy z lotu ptaka lub wykonamy serię bardzo ciekawych zdjęć. Nie można też zapomnieć, że sprzęt ten ma 2 tryby prędkości i możliwość akrobacji o 260 stopni. W zestawie, oprócz pilota, znajdziemy też 8 zapasowych śmigieł, dwie ładowarki, czytnik kart SD i kartę pamięci o pojemności 2 GB.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest alarm dźwiękowy, który ostrzega użytkownika o tym, że bateria wyczerpuje się. Ten dobry dron wyposażony jest w inteligentną, automatyczną kalibrację, która umożliwi łatwiejsze i szybsze uruchomienie urządzenia.

Produkt zyskał wiele pozytywnych opinii użytkowników, doceniono jego wydajność i fakt, że w zestawie znalazło się tyle przydatnych elementów.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status