Planszowe gry logiczne

Ostatnio aktualizowane: 28.10.20

 

Na przestrzeni ostatnich kilku lat można zauważyć wzrost popularności gier planszowych. Oprócz powszechnie znanych na rynku pojawiły się nowe, ciekawe propozycje. Są rozrywką nie tylko dla dzieci, ale także dla młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Aby spędzony na grach czas był nie tylko rozrywką, ale również dawał możliwość rozwoju i edukacji, warto sięgnąć po gry logiczne, doskonalące zdolność logicznego myślenia. 

 

Przewagą gier logicznych nad tradycyjnymi jest przede wszystkim znikomy wpływ elementu losowego. Zwycięstwo jest determinowane przede wszystkim przez to, jak gracz poradzi sobie z problemami i podejmowanymi decyzjami. Gry logiczne są powszechnie znane w postaci na przykład tradycyjnych warcabów, jednak obecnie twórcy gier i producenci mają do zaoferowania dużo więcej.

 

Kółko i krzyżyk

Kółko i krzyżyk to gra, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Oprócz prostych zasad nie wymaga żadnych większych nakładów, ponieważ do rozegrania wystarczy kartka i długopis.  Jeśli nie mamy go pod ręką albo naprawdę lubimy tę grę, ciekawym rozwiązaniem jest planszowa edycja gry. Producenci oferują mnóstwo wariantów, od prostych – kieszonkowych, po piękne, drewniane plansze i klocki z symbolami kółka i krzyżyka. 

 

Cluedo

Cluedo to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie gier, która oprócz oryginalnej wersji, doczekała się także mnóstwa specjalnych wydań, inspirowanych na przykład Harrym Potterem czy Grą o Tron. Zwycięzcą jest gracz, który odgadnie okoliczności morderstwa, takie jak miejsce czy narzędzie zbrodni, w oparciu o posiadane karty oraz informacje uzyskiwane od pozostałych graczy. Przemieszczanie się między poszczególnymi pomieszczeniami – miejscami zbrodni, regulowane jest przez ilość oczek wyrzuconych na kostce.  W specjalnych edycjach istnieją pewne ułatwienia, na przykład proszek fiuu w wydaniu z Harrym Potterem. Chociaż fabuła gry opiera się na morderstwie, nie jest to brutalna gra, więc mogą w nią grać także dzieci. Do rozegrania jednej partii może zasiąść maksymalnie pięciu graczy, a minimalny wiek gracza – według twórców – to dziewięć lat. 

Logika. Na zdrowy rozum. Łamigłówki i zagadki

Na zdrowy rozum. Logika łamigłówki i zagadki to polska propozycja autorstwa Alberta Owsianki i Danki Fukowaskiej. W opakowaniu można znaleźć ponad 100 zagadek logicznych o zróżnicowanym poziomie trudności. Świetnie nadaje się zarówno do rywalizacji z rodziną czy znajomymi, jak i do samodzielnego rozwiązywania zagadek i szlifowania swoich zdolności. Ze względu na drobne elementy, wskazane jest trzymać grę z dala od dzieci poniżej trzeciego roku życia. 

 

Monopoly

Monopoly to znana na całym świecie i niezwykle popularna gra, która oprócz świetnego źródła rodzinnej rozrywki (i nierzadko także konfliktów), jest dobrą lekcją logicznego myślenia. Oprócz tradycyjnego wydania, planszówka doczekała się także licznych edycji specjalnych, jak na przykład inspirowanych serią Dragon Ball Z, Euro czy Star Wars.  Gracze, obracając swoim majątkiem, mają za zadanie tak podejmować swoje decyzje, analizować wydatki i gromadzić fundusze, aby nie tylko zarobić jak najwięcej, ale także uniemożliwić pomnażanie kapitału przeciwnikom. Ze względu na dużo drobnych elementów w zestawie, grę należy trzymać z dala od dzieci poniżej trzeciego roku życia. Twórcy deklarują, że minimalny wiek gracza to 8 lat. 

 

Triominos

Triominos to ciekawsza i trudniejsza alternatywa dla klasycznego domino. Płytki do gry są w kształcie trójkątów, w których w każdym narożniku umieszczona jest liczba. Podobnie, jak w tradycyjnym domino, gra polega na dokładaniu klocków do znajdujących się już na stole w taki sposób, aby sąsiadujące narożniki miały taką samą liczbę. W zestawie znajduje się 56 płytek i 4 podstawki, ponieważ gra docelowo przeznaczona jest dla maksymalnie czterech graczy. 

Pylos

Pylos to pozornie prosta gra, w której zwycięża ten, kogo kulka znajdzie się na samym szczycie budowanej piramidy. Chociaż zasady są bardzo proste, ponieważ gra polega na dokładaniu pojedynczo kulek na planszę, to dzięki możliwości ich zabierania przy konieczności zapewnienia stateczności budowanej piramidzie, może okazać się, że nie mamy możliwości kolejnego ruchu. Sama gra jest dosyć dynamiczna i pojedyncza partia nie powinna zająć więcej niż pół godziny. W zestawie znajdziemy drewnianą planszę oraz po piętnaście kulek w dwóch kolorach, ponieważ gra przeznaczona jest dla dwóch graczy. O poziomie i jakości planszówki świadczy chociażby to, że znajduje się w pierwszej piątce najlepszych gier w 1999 roku na liście stowarzyszenia MENSA. 

 

Boomerang

Boomerang to gra logiczna, w której zwycięstwo zależy głównie od umiejętności szacowania i blefowania. Gracze są myśliwymi, którzy dysponując bronią w postaci bumerangów oraz własnego intelektu, walczą o lepsze tereny do prowadzenia polowań, dzięki którym rosną ich szanse na zwycięstwo. Zwycięzcą jest ten, kto upoluje najwięcej zwierząt, co sprowadza się do zdobycia jak największej ilości odpowiednich kart oraz pozostanie najlepiej uzbrojony, czyli zachowa więcej bumerangów. W zestawie znajdziemy 25 żetonów odpowiadających terenom łowieckim, 60 bumerangów i 54 karty ze zwierzętami. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status