fbpx

Teleskopy astronomiczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.08.19

 

Zastanawiasz się nad zakupem teleskopu, ale nie wiesz, czym powinien wyróżniać się dobry sprzęt do obserwacji? Jeśli zapoznasz się z naszym rankingiem, na pewno znajdziesz właściwy model dla początkującego, jak i bardziej doświadczonego miłośnika astronomii. Pierwsze miejsce zajmuje produkt Sky-Watcher BK705AZ2, który przeznaczony jest przede wszystkim do obserwacji księżyca oraz planet Układu Słonecznego. Sprzęt pozwala dostrzec pasy w atmosferze Jowisza czy pierścienie Saturna. To teleskop, który jest bardzo łatwy w montażu (pod tym względem przypomina zwykły statyw fotograficzny). Do zestawu dołączono kilka elementów: dwa okulary (o średnicy 10 mm i 25 mm), soczewkę Barlowa 2x i szukacz 5×24. Choć model ma wiele zalet, nie spodobał Ci się? Do gustu może Ci przypaść zajmujący drugie miejsce teleskop Sky-Watcher SK Dobson 6′. To sprzęt o niewielkich wymiarach umożliwiający swobodną obserwację księżyca, gwiazd i planet. Co ciekawe, za sprawą produktu możemy także zauważyć Międzynarodową Stację Kosmiczną. Model ten ma 2-calowy wyciąg okularowy i duże, 153 mm zwierciadło.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki teleskop astronomiczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Do obserwowania nocnego nieba potrzebny jest dobry teleskop. W sklepach znajdziemy wiele takich produktów, jednak nie każdy z nich będzie spełniać nasze oczekiwania. Kupując sprzęt astronomiczny musimy wziąć pod uwagę jego gabaryty, powiększenie i kilka podobnych kwestii. Poniżej znajdują się informacje, które pomogą Ci w wyborze teleskopu. Mamy nadzieję, że ten poradnik rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

 

 

Model newtonowski

Teleskop newtonowski, określany często mianem reflektora, jest najczęściej wybierany przez osoby interesujące się astronomią. Tego typu produkt jest zbudowany z trzech głównych elementów: zwierciadła głównego, zwierciadła wtórnego oraz wymiennego okularu. To stosunkowo tani sprzęt i jest odpowiedni dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z obserwacją gwiazd. Model newtonowski wykorzystuje wklęsłe zwierciadło do skupiania promieni, które następnie odbijają się i trafiają najpierw do zwierciadła wtórnego, a potem do okularu (to przez niego patrzy obserwator). Taki teleskop idealnie nadaje się do oglądania mgławic i galaktyk, czyli tzw. obiektów głębokiego nieba. Z jego pomocą możemy również dostrzec planety oraz krążący wokół Ziemi Księżyc.

 

Refraktor achromatyczny

Na budowę refraktora składa się achromatyczny obiektyw i okular. Z uwagi na to, że produkt ten nie jest wyposażony we wtórne zwierciadło znacznie lepiej sprawdza się podczas oglądania powierzchni Księżyca oraz planet znajdujących się blisko Ziemi. Wynika to z możliwości zachowania dużego kontrastu. Mimo że refraktor achromatyczny umożliwia nam obserwację galaktyk, to widziany obraz nie będzie zbyt jasny i trzeba o tym pamiętać. Tego typu sprzęt jest chętnie wykorzystywany do astrofotografii.

Wśród refraktorów wyróżnia się też modele apochromatyczne (mają zmniejszone widmo wtórne), semi-apochromatyczne i neo-achromaty wyróżniające się płaskim polem widzenia.

 

Model Cassegraina

Jeśli chodzi o teleskopy Cassegraina, to najbardziej popularne są modele Maksutow-Cassegrain. Ich cechą wyróżniającą jest hybrydowa (inaczej katadioptryczna) budowa. Produkty te powstają z korektora i lustrzanych elementów. To dobry wybór dla osób, którym zależy na zakupie mobilnego teleskopu, ponieważ modele Maksutow-Cassegrain są nieduże. Dzięki nim możliwa jest zarówno obserwacja Księżyca i planet należących do Układu Słonecznego, jak i astrofotografia nieba.

 

Średnica (apertura) obiektywu

W zdecydowaniu, jaki teleskop astronomiczny wybrać, pomoże nam sprawdzenie średnicy obiektywu, którym może być soczewka, kamera, menisk lub lustro (w zależności od rodzaju sprzętu). Od rozmiaru apertury uzależniona jest ilość fotonów, jakie może uchwycić teleskop. Im więcej rozproszonego, niezbyt silnego światła może skupiać produkt, tym ciemniejsze obiekty będziemy mogli swobodnie oglądać. Zaleca się, aby kupić model z jak największą średnicą obiektywu. Za minimum uznawane jest 70 mm.

 

Ogniskowa

Sprawdzając ogniskową możemy łatwo wywnioskować, jakiej wielkości obraz będziemy mogli zobaczyć podczas obserwacji nieba. Parametr ten jest określeniem odległości, jaka dzieli ognisko układu optycznego od punktu skupienia. Teleskop powinien mieć dużą ogniskową, ponieważ wtedy zmniejsza się pole widzenia, a obraz przedstawiający konkretny obiekt jest większy (najlepiej, jeśli będzie wynosić minimum 400 mm).

 

Powiększenie

Powiększenie mówi nam, jak duży będzie dany obiekt oglądany przez sprzęt w porównaniu do obserwowania go bez teleskopu. Większość z nas z pewnością chce dostrzec jak najwięcej szczegółów znajdujących się w naszej galaktyce. Do tego potrzebujemy produktu, którego powiększenie wynosi 300x lub więcej. Możemy łatwo policzyć wielkość obrazu, jaki dostrzeżemy przy użyciu danego modelu. Wystarczy wartość ogniskowej sprzętu podzielić przez aperturę obiektywu.

 

Statyw

Z uwagi na to, że teleskopy astronomiczne nie są zbyt lekkie trzymanie ich w dłoniach zwykle jest niemal niemożliwe, zwłaszcza przez dłuższy czas. Potrzebny nam jest więc statyw, na którym bezpiecznie ustawimy produkt i będziemy mogli obserwować nocne niebo tak długo, jak tylko chcemy. Najlepszy teleskop astronomiczny ma dołączony do zestawu stojak, który przeważnie powstaje z aluminium (dlatego jest lekki i wytrzymały). Czasami w komplecie otrzymujemy dodatkowo plecak pozwalający na łatwe przenoszenie całego ekwipunku do oglądania gwiazd.

 

Mobilność

Wiele osób interesujących się astronomią twierdzi, że to, jaki teleskop astronomiczny jest najlepszy zależy od jego wymiarów. Duży sprzęt trudno jest przenosić, dlatego rozbudowane modele zwykle kupują osoby mające jedno sprawdzone miejsce do obserwacji, np. poddasze domu. Małe teleskopy są bardziej mobilne, a więc są lepiej przystosowane do przewożenia w aucie. Produkt o niewielkich gabarytach można bez przeszkód zabrać ze sobą na wycieczkę, np. w góry, żeby w dzień zdobywać kolejne szczyty, a nocą obserwować gwiazdy (co jest wyjątkowo łatwe choćby ze względu na brak ulicznych latarni).

 

Teleskopy astronomiczne w dobrych cenach

Proste teleskopy kosztują od 200 zł do 600 zł. Takie produkty są odpowiednie dla dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy odkrywają w sobie pasję do astronomii. Doświadczeni obserwatorzy szukający zaawansowanego modelu muszą przygotować się na znacznie większy wydatek. Profesjonalne teleskopy kosztują kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od rodzaju i marki. Co ważne, funkcjonalność swojego sprzętu możemy zwiększyć dokupując kolejne akcesoria (np. okulary lub nasadki kątowe), które również kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

 

 

Najlepsze teleskopy astronomiczne w 2019 roku

 

Oglądanie gwiazd jest nie tylko romantyczne. Potrafi rozbudzić pasję do astronomii i pozwala bardziej zrozumieć wszechświat. Jednak bez dobrego sprzętu niewiele można zobaczyć. Teleskop to podstawa do poznawania nieboskłonu. Dlatego też przygotowaliśmy to oto zestawienie, zawierające najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Sky-Watcher BK705AZ2

 

Sky-Watcher BK705AZ2 to lekki teleskop astronomiczny przeznaczony dla osób zaczynających swoją przygodę z astronomią. Jest łatwy, bardzo wygodny w obsłudze, a więc odpowiedni dla osób bez większego doświadczenia z teleskopami.

Ma on refraktor o średnicy 70 mm pozwalający powiększyć obraz do 100x, a nawet 140x przy użyciu dodatkowego osprzętu. Ponieważ jest lekki, stanowi mobilne rozwiązanie dla podróżujących astronomów. Ten najlepszy teleskop astronomiczny ma dobrej jakości okulary Kellnera oraz całkiem mocny obiektyw o średnicy 70 mm i ogniskową 500 mm.

Ponadto cała konstrukcja została pokryta dobrymi powłokami przeciwodblaskowymi. Jest odpowiedni do obserwacji księżyca i podstawowych ciał Układu Słonecznego, ukazuje nawet pierścienie Saturna, kształty tarcz planetarnych i wiele innych bardzo oddalonych od nas planet, gwiazd i obiektów.

Ma też wbudowany filtr słoneczny, a więc może także służyć do obserwacji Słońca.  W zestawie znajdują się dwie pary okularów Kellnera 10 mm i 25 mm oraz soczewka Barlowa, która pozwala na uzyskanie dużych powiększeń. Produkt uważany jest za solidny i niezawodny.

Sprzęt Sky-Watcher BK705AZ2 został wyposażony w 1,25-calowy wyciąg okularowy. To dobry teleskop astronomiczny do 300 zł, który ma w komplecie szukacz 5×24, dwa okulary Kellnera (10 mm i 25 mm) oraz soczewkę Barlowa 2x.

Zalety
Idealny dla dzieci:

To świetny model dla dzieci, które interesują się astronomią. Teleskop jest łatwy w obsłudze.

Niewielkie wymiary:

Produkt ma kompaktowe wymiary i jest lekki, dlatego w razie potrzeby można go szybko przenieść z miejsca na miejsce.

Łatwy montaż:

Sprzęt jest zawieszony na montażu azymutalnym, który nieco przypomina zwykły statyw fotograficzny.

Duże powiększenie:

Teleskop pozwala na uzyskanie dużego powiększenia. Z jego pomocą można dostrzec kratery na księżycu, pierścienie Saturna czy nawet pasy w atmosferze Jowisza.

Przeciwodblaskowe powłoki:

To model, który został pokryty przeciwodblaskowymi powłokami. Tego typu rozwiązanie zapobiega powstawaniu świetlnych refleksów.

Wady
Brak filtra słonecznego:

W zestawie nie ma filtra słonecznego. Chcąc obserwować Słońce musimy ten element samodzielnie dopasować do obiektywu.

 

 

 

 

Sky-Watcher SK Dobson 6′

 

Sky-Watcher SK Dobson 6′ to teleskop, który doskonale nadaje się zarówno do obserwacji planetarnych, jak i obiektów mgławicowych. To średniej wielkości sprzęt, który jest łatwy w obsłudze. To dobra propozycja dla początkujących obserwatorów. Produkt został wyposażony w 2-calowy wyciąg okularowy z redukcją na 1,25 cala.

Z pomocą teleskopu możemy dostrzec kratery na powierzchni księżyca (o średnicy większej niż 1 km), planety należące do Układu Słonecznego, a nawet gromady kuliste oraz widoczne pozostałości po supernowych. Średnica zwierciadła opisywanego modelu wynosi 153 mm, a długość ogniskowej – 1200 mm. Produkt ma tubę optyczną ważącą 6 kg, której wymiary to: szerokość – 18 cm i długość – 114 cm.

Z recenzji konsumentów wynika, że sprzęt jest lekki i łatwy w montażu. Teleskop pozwala na podpięcie do niego aparatu fotograficznego, aby uwiecznić zauważone obiekty. Obserwacja nocnego nieba to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Produkt jest świetnym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy na temat astronomii.

Model Sky-Watcher SK Dobson 6′ ma szukacz 6×30, do zestawu dołączono również dwa okulary o średnicy 10 mm i 25 mm. To teleskop z 2-calowym wyciągiem z możliwością redukcji do 1,25 cala.

Zalety
Nieskomplikowane sterowanie:

To sprzęt na montażu azymutalnym typu Dobsona. Aby nim sterować wystarczy przesuwać go w dwóch osiach – horyzontalnej oraz pionowej.

Umożliwia obserwację Układu Słonecznego:

Teleskop doskonale nadaje się do obserwowania planet należących do Układu Słonecznego. Z jego pomocą zobaczymy m.in. najjaśniejsze księżyce, planetoidy, a czasami też Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Możliwość podłączenia aparatu:

Sprzęt jest skonstruowany tak, że można do niego podłączyć aparat fotograficzny. Możemy więc sfotografować zaobserwowane obiekty.

Solidność:

Produkt jest wykonany z solidnych materiałów, dlatego nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy.

Wady
Nie do obserwacji naziemnych:

Jak przekonują konsumenci, nie jest to odpowiedni model do prowadzenia obserwacji naziemnych. Wynika to z zastosowanego układu optycznego. Aby móc odwrócić obraz konieczne jest użycie tzw. soczewki prostującej.

 

 

 

 

Celestron Powerseeker 80 EQ

 

Celestron PowerSeeker 80 EQ to nasza trzecia propozycja. Ma średnicę obiektywu 80 mm i ogniskową 900 mm. Ten dobry i tani teleskop astronomiczny jest mobilny, idealny dla początkujących astronomów, zaczynających swoją przygodę z obserwacją nieboskłonu.

Dlatego stanowi atrakcyjną propozycję na prezent dla najmłodszych. Obiektyw 80 mm umożliwi nam obserwacje Słońca, oczywiście przy użyciu specjalnego filtru, Księżyca, Marsa, Jowisza wraz księżycami i wielu innych obiektów naszego Układu Słonecznego. Ze względu na małą wagę jest idealny do przenoszenia – pozwoli nam to na obserwację nieba z dala od miasta, gdzie sztuczne oświetlenie nie zaburza widoczności.

Ma aluminiowy trójnóg, który jest bardzo stabilny. W zestawie znajdują się 2 pary okularów. Poza tym dołączono do niego soczewkę Barlowa. Komplet zawiera też specjalne oprogramowanie oraz instrukcję obsługi.

Konsumenci potwierdzają że teleskop ten jest banalnie prosty w obsłudze – radzi sobie z nim nawet dziecko. Poza tym zajmuje niewiele miejsca i jest dostępny w niezwykle atrakcyjnej cenie.

Teleskop Celestron Powerseeker 80 EQ wyróżnia się montażem paralaktycznym. Sprzęt ma w komplecie: 2 okulary (25 mm i 10 mm), szukacz 5×24, jak również soczewkę Barlowa 3x.

Zalety
Duża średnica obiektywu:

Model jest wyposażony w obiektyw o średnicy 80 mm. Jest on na tyle duży, że zbiera ponad 130 razy więcej światła niż ludzkie oko. To zapewnia komfortową obserwację nocnego nieba i możliwość dostrzeżenia wielu różnych obiektów.

Wygodne przenoszenie:

Teleskop nie jest zbyt duży i ciężki (waży niecałe 9 kg). To oznacza, że możemy go bez przeszkód przewieźć w samochodzie i rozłożyć w miejscu odpowiednim do prowadzenia obserwacji (np. z dala od miasta).

Aluminiowy statyw:

Produkt jest zamontowany na statywie wykonanym z aluminium, który wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Wady
Skomplikowana obsługa:

Początkowo obsługa teleskopu może sprawiać nam trudność, zwłaszcza jeśli do tej pory nie używaliśmy podobnych sprzętów. Z czasem powinniśmy dojść do wprawy, ale wymaga to cierpliwości.

 

 

 

 

Bresser Messier 90/500 EQ3

 

Sprzęt Bresser Messier 90/500 EQ3 jest świetnym prezentem dla początkujących astronomów. Został on wyposażony w obiektyw z ogniskową 500 mm oraz szukasz optyczny 6×30. Teleskop jest przystosowany do obserwacji Układu Słonecznego, a także gwiazd. Z jego pomocą można dostrzec m.in. burzę w atmosferze Jowisza czy pierścienie Saturna.

Prezentowany model ma w zestawie futerał, dlatego można z nim wygodnie podróżować. Do sprzętu dołączono też lekki i solidny statyw wykonany z aluminium. Z uwagi na zastosowanie dobrej jakości układów optycznych teleskop gwarantuje jasny i wyraźny obraz. To może zachęcać do poszerzania swojej wiedzy na temat astronomii.

Konsumenci uważają, że teleskop jest dobrym wyborem nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci. Ustawienie go nie należy do trudnych czynności. Sprzęt jest solidny, a tym samym odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób przekonuje, że jest to odpowiedni model nie tylko dla miłośników astronomii, ale też dzikiej przyrody.

Bresser Messier 90/500 EQ3 to produkt z paralaktycznym montażem. Sprzęt wyposażono w 1,25-calowy okular, a także w szukacz optyczny 6×30.

Zalety
Futerał w zestawie:

Teleskop możemy bezpiecznie przenosić w inne miejsce i przewozić w samochodzie. Sprzęt nie powinien ulec zniszczeniu w transporcie, gdyż do kompletu dołączono futerał do przechowywania.

Ma wszystkie potrzebne akcesoria:

Razem z produktem otrzymujemy wszystkie niezbędne akcesoria, dlatego od razu po wyjęciu sprzętu z pudełka możemy zacząć obserwować nocne niebo.

Obracana mapa nieba:

W komplecie jest też obracana mapa nieba, za sprawą której możemy szybko określić, jaką konstelację gwiazd czy planetę widzimy.

Wady
Nie dla doświadczonych obserwatorów:

Co prawda teleskop jest odpowiedni dla osób początkujących, jednak doświadczeni obserwatorzy uważają, że model nie spełnia ich wszystkich oczekiwań.

Często wpada w drgania:

Niektórzy konsumenci zauważyli, że np. po dotknięciu obiektywu sprzęt wpada w lekkie drgania, a to może znacząco utrudnić obserwację nieba.

 

 

 

 

Celestron Travel Scope 70

 

Nasza ranking teleskopów astronomicznych zamyka Celestron Travel Scope 70. Jest to turystyczny sprzęt typu refraktor służący do obserwacji nieboskłonu oraz punktów naziemnych. Przede wszystkim model ten jest prosty w rozłożeniu i złożeniu, do tego jest lekki i zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu, że do statywu dołączano specjalny plecak, jest niezastąpionym dodatkiem w czasie podróży.

Elementy optyczne teleskopu zostały wykonane z jasnego szkła powlekanego warstwami antyodblaskowymi. Natomiast statyw jest aluminiowy i zapewnia pewne, stabilne wsparcie dla teleskopu. Parametry techniczne urządzenia kształtują się w następujący sposób: średnica soczewki 70 mm, ogniskowa 400 mm.

W zestawie znajdują się dwie pary okularów z powiększeniem 20x i 40x. Wszystkie elementy optyczne teleskopu posiadają powłoki ochronne. Produkt jest szczególnie polecany osobom, które lubią wyjeżdżać z miasta w celu obserwacji punktów naziemnych oraz nieboskłonu.

Może też stanowić ciekawy prezent dla osób interesujących się astronomią. Konsumenci docenili atrakcyjną cenę produktu oraz jego bardzo dobre wykonanie. Odznacza się on solidną obudową oraz świetnym wyposażeniem.

Produkt Celestron Travel Scope 70 ma dwa okulary – 10 mm z powiększeniem 40x oraz 20 mm z powiększeniem 20x. Do sprzętu został dołączony szukacz 5×24 oraz oprogramowanie The Sky X – First Light Editiony.

Zalety
Idealny dla podróżników:

Jest to świetna propozycja dla osób lubiących często podróżować. Sprzęt waży 1,5 kg, jest łatwy w montażu (nie potrzebujemy do tego narzędzi), a do tego można go przenosić w dołączonym do kompletu plecaku.

Zapewnia dobrej jakości obraz:

Teleskop zapewnia powiększenie 40x, a ponieważ elementy optyczne zostały wykonane z jasnego szkła i pokryte antyodblaskowymi warstwami nie musimy się obawiać o złą jakość widzianego obrazu.

Wady
Za mała ogniskowa:

To sprzęt o ogniskowej 400 mm. Wiele osób uważa, że jest ona zbyt mała, w efekcie czego nie możemy zaobserwować wszystkich planet, krążących wokół nich księżyców oraz gwiazd.

Mało wytrzymały statyw:

Statyw został wykonany z aluminium, ale mimo to nie jest w pełni odporny na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Opticon Horizon EX 76F900

 

Opticon Horizon EX 76F900 to nasza druga propozycja. Jest to teleskop systemu Newtona. Średnica lustra wynosi 76 mm, a ogniskowa 900 mm. Dzięki temu możesz prowadzić szczegółowe obserwacje planet, Księżyca oraz wielu gwiazd. Będziesz podziwiać kratery na Księżycu, Jowisza oraz jego księżyce i wiele innych odległych miejsc.

Jest to świetny model dla początkujących oraz średniozaawansowanych pasjonatów astronomii i astrofotografii. Wyciąg okularowy 1,25” umożliwia nam dowolne dobranie do urządzenia okularów, soczewek, filtrów i innych sprzętów do obserwacji.

W zestawie znajduje się soczewka odwracająca, która umożliwia obserwację również obiektów naziemnych. Montaż teleskopu jest bardzo łatwy, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest idealny dla osób lubiących podróżować w celu obserwacji nieboskłonu.

Równie atrakcyjna jest sama waga sprzętu, która wynosi zaledwie 5 kg. Dlatego też opinie o teleskopach astronomicznych tego producenta są bardzo pozytywne. Konsumenci docenili świetne wykonanie tego sprzęt i dobre lustro.

 

 

Bresser 76/700 AZ National Geographic

 

Bresser 76/700 AZ National Geographic to teleskop, który pozwoli Ci poznać kosmos i przyglądać się punktom naziemnym. Jest to model, który daje obraz bez przebarwień. Urządzenie ma soczewkę Barlowa, umożliwiającą powiększanie obrazu, co ułatwia odnalezienie różnych obiektów.

Przeznaczony jest dla dzieci zaczynających swoją przygodę z obserwacją kosmosu. Dlatego też stanowi świetny prezent dla najmłodszych zafascynowanych astronomią. Taka zabawka uczy dziecko, zwiększa jego wiedzę i pozwala ukierunkować zainteresowania. W zestawie znajdziemy okulary 4 mm, 12,5 mm i 20 mm, soczewkę Barlowa i szukacz optyczny.

Poza tym do teleskopu dołączono praktyczny, solidny statyw. W komplecie znajduje się też pełne oprogramowanie do urządzenia. Internauci, którzy zdecydowali się na zakup tego sprzętu, potwierdzają, że jest bardzo solidny.

Poza tym jest łatwy w obsłudze, ma także bogate wyposażenie, które uatrakcyjnia cały zestaw. Wielu konsumentów podkreśla też, że model ten jest niedrogi, aczkolwiek bardzo efektowny.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.67 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status