fbpx

Lornetki ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.07.19

 

Dla miłośników obserwowania dzikich zwierząt lub gwiazd na niebie przygotowaliśmy zestawienie, w którym znalazły się opisy najbardziej popularnych obecnie lornetek. Największe uznanie konsumentów zdobył produkt Nikon Action EX, który jest idealny zarówno dla myśliwych, jak również dla osób lubiących obserwacje astronomiczne. Model wyposażono w obiektywy o dużej średnicy zapewniające odpowiednio jasny obraz, również po zmroku. Lornetka ma 10-krotne powiększenie, co gwarantuje dobrą widoczność szczegółów. Co ważne, podczas obserwacji nie jest potrzebny statyw. Ze względu na regulowane muszle oczne oraz gumową powłokę pokrywającą korpus produktu, nie musimy się obawiać o komfort użytkowania. Niemal tak samo popularna jest lornetka Delta Optical Titanium, która została wypełniona azotem. To zapobiega parowaniu soczewek. Model jest lekki, ale też solidny, dlatego na pewno za szybko się nie zniszczy. W zestawie jest specjalny pokrowiec przeznaczony do bezpiecznego przechowywania i przewożenia produktu. Jakie inne lornetki wyróżnili konsumenci? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego artykułu w całości.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką lornetkę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Ciekawość świata, tego co nas otacza, jest wrodzona. Lubimy obserwować i podglądać różne zjawiska, a lornetka znacznie ułatwia nam obserwację. Zakup takiego produktu należy dobrze przemyśleć uwzględniając nasze potrzeby. Inaczej należy podejść do wyboru takiego sprzętu, gdy urządzenie ma nam służyć wyłącznie do rozrywki, inaczej gdy mamy zamiar używać go podczas polowania. Aby ułatwić ci zakup, przygotowaliśmy ten oto poradnik o tym, jaką lornetkę wybrać.

 

 

Rodzaje lornetek

Zacznijmy od typów lornetek, jakie możemy znaleźć na rynku. Mają one różną budowę i przeznaczenie. Najbardziej standardowy typ to lornetka prosta, która służy nam do prostych obserwacji otoczenia, a także pokazów masowych czy przedstawień w teatrze. Jeśli szukasz czegoś bardziej zaawansowanego, do obserwacji odległych obiektów, najlepszą propozycją będzie lornetka peryskopowa. Natomiast trzeci typ to lorneta pryzmatyczna. Taki model pozwala nam dobrze widzieć pomimo większego rozstawu obiektywów. Na rynku znajdziesz też typowe lornetki zabawki przeznaczone dla najmłodszych. W pewnym stopniu przybliżają one oddalony obraz, ale nie można ich zaliczyć do sprzętów, które przydałyby się podczas spaceru po lesie, na łowach czy do obserwacji różnych zjawisk.

 

Obiektyw – okular – pryzmat

Trzy podstawowe elementy budowy lornetki to obiektyw okular i pryzmat. Zacznijmy od obiektywu, , który służy do zbierania światła. Ważne są jego wymiary, aby mógł zbierać jak największą ilość światła. Należy przyjąć, że im większy jest obiektyw, tym obraz jest jaśniejszy i bardziej wyraźny. Jednak sam obiekt to nie wszystko. Ważny jest okular, dzięki któremu możemy obserwować obraz wytworzony właśnie przez obiektyw. Proste modele mają okular, który zawiera jedną soczewkę, ale najpopularniejsze są te z trzema. Im więcej będzie soczewek, tym droższy będzie sprzęt. Natomiast pryzmat zbudowany jest ze szkła i ma przynajmniej 2 płaskie ściany.

 

Typy pryzmatów

Wyróżniamy dwa typy pryzmatów: Porro i Roof. Pryzmat Porro – w tym przypadku obiektyw i pryzmat nie są ustawione w jednej linii. Modele z takim rozwiązaniem dają dobry obraz, ale są cięższe. W przypadku drugiego typu – Roof- wszystkie elementy lornetki ustawione są w jednej linii. Urządzenia z tym rozwiązaniem są bardzo małe i poręczne. Niestety są zdecydowanie droższe.

 

Parametry – jaka lornetka jest najlepsza?

Powiększenie to ważny aspekt, który umożliwia nam na oglądanie dalekich obiegów. Pod nazwą średnica obiektywu kryje się średnica soczewki zbierającej światło, która zawsze jest wyrażona w milimetrach. Wydawałoby się, że im większe jest powiększenie, tym lepiej dla nas. Oczywiście małe parametry też nie są dobre, ale powiększenie nie może być zbyt duże, chyba, że kupujesz wielki sprzęt profesjonalny. Przede wszystkim chodzi tutaj o wagę lornetki, im średnica jest większa, tym więcej waży dany sprzęt.

Najlepiej wybrać model ze średnicą od 25 do 63 mm. Urządzenie ze średnicą mniejszą niż 25 mm, nie będzie odpowiednie do obserwacji w trudnych warunkach lub po zmroku. Często, przy wielkości średnicy podawane jest powiększenie np. 5×42, co oznacza, że urządzenie ma 42 mm średnicy i powiększa obraz 5 krotnie. Kolejna kwestia to źrenica wejściowa, która może mieć od 10 do 27 mm. Szczególnie polecane są modele ze źrenicą 20 mm. Ten parametr jest szczególnie istotny dla osób z wadą wzroku, gdy odstęp oka od lornetki jest większy. Jeśli więc masz dość grube oprawki, wybierz sprzęt z dużym odstępem źrenicy wejściowej. Istnieje też coś takiego, jak źrenica wyjściowa i parametr jasności.

Element ten jest powiązany ze średnicą i powiększeniem. Czasem w opisie produktu podawana jest wielkość źrenicy wyjściowej, ale jeśli nie znajdziesz takiej informacji, wystarczy wykonać krótkie obliczenie, czyli podzielić średnicę obiektywu przez powiększenie. Na rynku dostępne są lornetki ze źrenicą wyjściową od 2 mm. Ten parametr wiąże się też z jasnością. Niestety nie ma jasnych ramek, które określają jaki sprzęt jest najlepszy, bo każdy człowiek ma inne potrzeby. Przy wyborze należy uwzględnić nasze potrzeby czy wiek. Im jesteśmy starsi i mamy większe problemy ze wzrokiem, tym wiyższą jakość musimy wybrać.

 

Sprawność zmierzchowa

Jeśli planujesz używać sprzętu w nocy lub przy słabym oświetleniu, musisz poznać sprawność zmierzchową. Przy wyborze sprzętu właśnie pod kątem sprawności trzeba uwzględnić nie tylko to, w jakich warunkach będziemy używać lornetki, ale też nasz wiek i wszelkie wady wzroku. Im gorzej widzimy i w trudniejszych warunkach będziemy używać lornetki, tym lepsza sprawność zmierzchowa jest nam potrzebna.

 

Regulacja ostrości lornetki

Urządzenie dobrej jakości powinno mieć system regulacji ostrości, który umożliwia nam lepszą obserwację, zwłaszcza w trudnych warunkach. W zasadzie każdy sprzęt posiada takie rozwiązanie, ale niektóre modele mają wąski zakres regulacji.

Szkło, muszle i obudowa

Często używamy lornetki w trudnych warunkach. Dlatego najlepiej wybrać solidnie wykonany sprzęt, z mocną obudową odporną na upadki. Jeśli chodzi o typ szkła, najczęściej znajdziesz lornetki ze szkłem Bk7 lub BaK4. Jeśli masz wadę wzroku, polecamy zakup szkła z korekcją. Warto tutaj podkreślić, że drugi rodzaj szkieł – BaK4 -uważany jest za nieco lepszy. Kolejny element to muszle, które zabezpieczają okular. Na rynku dostępne są modele z muszlami wykręcanymi plastikowymi lub gumowymi. Wybór powinien być podyktowany naszym własnym komfortem użytkowania. Należy tutaj zaznaczyć, że w przypadku lornetek ze szkłem korekcyjnym muszle są większe.

Dodatkowe wyposażenie

Lornetki zazwyczaj sprzedawane są w komplecie ze specjalną zawieszką na szyję. Niektóre mają też dodatkowe etui. Takie wyposażenie jest bardzo pomocne osobom, które potrzebują lornetki na polowania, podczas wspinaczki w góry czy innych ekstremalnych sytuacjach. Bardziej profesjonalne sprzęty mają wejście na statyw, dzięki któremu możesz przymocować je do stałego podparcia. Takie rozwiązanie zapewnia większa stabilność obserwowania.

 

Zabezpieczenie szkła

Na rynku znajdziesz lornetki z dodatkową, odchylaną ochroną szkła. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne, gdy istnieje prawdopodobieństwo upuszczenia lornetki i jej uszkodzenia. Jest też niezastąpione dla osób, które z lornetką poruszają się po trudnych terenach, na przykład po gęstych lasach, gdzie może dojść do zarysowania szkieł. Jeśli decydujesz się na model z taką osłoną, sprawdź solidność jej wykonania.

 

Wodoodporność

Jeśli szukasz lornetki i jesteś zapalonym wędkarzem lub po prostu masz zamiar obserwować różne obiekty w trudnych warunkach, wybierz sprzęt wodoszczelny. Dzięki temu, w razie ewentualnego wypadku, będziesz mieć pewność, że jego wnętrze nie zostanie uszkodzone

 

Lornetki w dobrych cenach

Urządzenia tego typu znajdziesz w sklepie już za kilka złotych. Tyle kosztują proste lornetki zabawki. Za bardziej profesjonalny sprzęt musisz zapłacić dużo więcej. Najtańsze są proste modele do obserwacji. Im lepsze parametry ma dany model, tym więcej kosztuje. Ceny dobrych sprzętów wahają się od 100 zł do ok 350 zł. Najbardziej profesjonalne modele mogą kosztować ok 1000 zł.

 

 

Najlepsze lornetki w 2019 roku

 

Dzisiaj przyglądamy się różnego rodzaju lornetkom. Jeśli jesteś lubisz obserwować otaczającą Cię naturę, lub używasz tego typu sprzętu do innych celów, to nasz ranking z pewnością Cię zainteresuje.

 

Nasze zalecenia

 

Nikon Action EX 

 

1.Nikon Action EXPierwsza lornetka, którą chcieliśmy Państwu przybliżyć to Nikon Action EX 10 x 50. Lornetka jest produkcji firmy znanej ze sprzedaży wysokiej jakości sprzętu fotograficznego. Ten model określany jest jako myśliwski, jednak możemy używać go również do obserwacji astronomicznych.

Lornetka została wyposażona w pryzmat porro o maksymalnym powiększeniu x10. Średnica obiektywu w tym modelu wynosi 50 mm, a pole widzenia sięga 114 m. Sama lornetka ma długość 178 mm, szerokość 196 mm i waży 1020 g. Urządzenie będzie odpowiednie zarówno dla większych i mniejszych obserwatorów, gdyż rozstaw okularów jest regulowany w zakresie od 56 do 72 mm.

Użytkownik ma również możliwość regulowania gumowych muszli ocznych. Obudowa tego modelu została wykonana z gumy. Całość jest wodoodporna i niepodatna na zaparowania. Kupując lornetkę, w zestawie otrzymamy również pasek, pokrowiec, oraz pokrywkę obiektywu i okularu.

To, że produkt jest wysokiej jakości może świadczyć 10 letnia gwarancja udzielana przez producenta. Osoby, które zdecydowały się na zakup tego modelu są zadowolone z jakości obrazu, jego jasności i ostrości. Dodatkowo w swoich komentarzach chwalili solidne wykonanie lornetki.

Lornetka myśliwska Nikon Action EX 10 x 50 to produkt znanej, japońskiej firmy, specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości sprzętu fotograficznego. Chociaż jest to model myśliwski, możemy go także używać do obserwacji astronomicznych.

Zalety
Komfort jazdy:

Model jest tak wyprofilowany, że wygodnie się nim jeździ – nie męczy kończyn, ani kręgosłupa. Ważne jest, aby siodełko i kierownicę ustawić na odpowiedniej wysokości.

Wytrzymałość:

Rama jest gruba i stalowa, więc nie odgina się, ani nie niszczy, nawet jeśli rowerem jeździ osoba o większej wadze. Jednocześnie, nawet podczas nieco szybszej jazdy można czuć się pewnie.

Manetki:

Wygodne manetki można przekręcać, aby zmieniać bieg. Uchwyty są dobrze wyprofilowane i wykonane z przyjemnego w dotyku materiału, dlatego nie obcierają skóry.

Wady
Siodełko:

Na początku siodełko nie sprawia żadnych kłopotów, ale po pewnym czasie i częstej jeździe w różnych warunkach pogodowych materiał na bokach i od spodu zaczyna się przecierać, a może się nawet naderwać.

 

 

 

 

Delta Optical Titanium 

 

2.Delta Optical Titanium (8x56)Kolejna propozycja to Delta Optical Titanium 8 x 56. Model ten oferuje powiększenie x8 z średnicą obiektywów wynoszącą 56 mm, przy wadze 1100 g i polu widzenia 112 m. I ta lornetka jest wodoodporna i, tak jak opisywana powyżej, została wypełniona azotem. Delta Optical Titanium będzie idealna dla osób, które chętnie obserwują nocne niebo, lub zwierzynę. Jakość obrazu podwyższają wbudowane pryzmaty ze szkła BaK4 i powłoki antyodbiciowe o sprawności ponad 99%.

Także jej wymiary 195 x 181 x 65 mm ułatwią piesze wycieczki. Wraz z lornetką, w zestawie otrzymamy niezależne nakrywki na obiektywy, łączone nakrywki na okulary, usztywniony futerał oraz paski do lornetki i do futerału.

Sam korpus został powleczony chropowatą okleiną, która zapewnia komfort użycia i redukuje niebezpieczeństwa wyślizgnięcia się lornetki z ręki. Komfort użytkowania podnoszą także gumowe muszle oczne oraz płynne ustawianie ostrości widzenia.

Użytkownicy szczególnie polecają ten model do nocnych polowań, podkreślając, że ma wysoką sprawność zmierzchową. Lornetka odznacza się również dużą ostrością.

Delta Optical Titanium to lornetka z powiększeniem x8 i średnicą obiektywów wynoszącą 56 mm. Pole widzenia tego sprzętu to 112 m. Produkt jest odpowiedni dla myśliwych, jak również dla osób, które lubią obserwować otaczający je świat.

Zalety
Pole widzenia:

Pole widzenia tej lornetki to 112 metrów. Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę cenę produktu. Warto podkreślić, że lornetka jest odpowiednia na nocne polowania.

Wodoodporności:

Produkt ten jest w pełni wodoodporny. Nawet przy nie najlepszej pogodzie możemy bez obaw używać sprzętu. Poza tym jeśli wpadnie on do wody, nie musimy obawiać się o jego uszkodzenie.

Funkcjonalność:

Większość lornetek jest ukierunkowana na obserwowanie wyłącznie otaczającego nas świata, zwierzyny, lasów itp. Jednak ten model daje nam dodatkowo możliwość oglądania nocnego nieba. Warto podkreślić, że jakość obrazu, jaki widzimy to zasługa pryzmatu ze szkła BaK4 oraz powłok antyodbiciowych.

Wyposażenie:

Produkt ten sprzedawany jest w zestawie z dekielkami na obiektywy. Poza tym komplet zawiera nakrywki na okulary, usztywniony futerał i paski (do lornetki, futerału i nakrywek).

Wykonanie:

Prezentowany sprzęt został powleczony chropowatą okleiną. To ona zapewnia nam pewny chwyt, a tym samym ochronę sprzętu przed uszkodzeniem.

Wady

 

 

 

 

Nikon E II 

 

3.Nikon E II (8x30)Nikon E II 8 x 30 to jedna z najdroższych lornetek w naszym zestawieniu. Model ten typu porro oferuje powiększenie x8 oraz średnicę obiektywów wielkości 30 mm. To, co wyróżnia tą lornetkę od innych dostępnych na rynku to szerokie pozorne pole widzenia, które wynosi 63,2 stopni.

Korpus Nikon E II został wykonany ze stopu magnezu, powoduje to, że lornetka jest niezwykle lekka, a jej waga wynosi tylko 575 g. Wszystkie soczewki zostały wykonane z najwyższą precyzją. Zastosowane bezołowiowe szkło ekologiczne pokryte antyodbiciowymi powłokami jest wysokiej jakości.

Takie wykonanie powoduje, że lornetka jest idealnym kompanem do obserwacji natury i dzikich ptaków. Dodatkowo jej małe wymiary, które wynoszą 101 x 181 mm, pozwolą zabrać urządzenie ze sobą. Także w tym modelu producent zapewnia 10 letnią gwarancję.

Opinie pozostawione przez konsumentów mówią, że jest to najlepsza lornetka pod względem szerokości pola, które we współczesnych lornetkach jest bardzo ograniczone. Także jakość obrazu oraz ostrość są zaliczane do pozytywnych cech tego produktu.

Nikon E II 8 x 30 to lornetka typu porro z powiększeniem x8 oraz średnicę obiektywów wielkości 30 mm. Zapewnia szerokie pole widzenia, które wynosi 63,2 stopnie.

Zalety
Wykonanie:

Korpus tej lornetki został wykonany ze stopu magnezu. Po pierwsze wpływa to na wagę sprzętu. Poza tym taka obudowa jest odporna na uszkodzenia. Warto też podkreślić, że same soczewki są wykonane z najwyższą precyzją.

Szkła:

W modelu tym zastosowano bezołowiowe szkło ekologiczne, które pokryto antyodbiciowymi szkłami. Za sprawą takich szkieł obraz jest jasny i ostry.

Lekka konstrukcja:

Jak już wspomnieliśmy produkt jest lekki. Jego waga to niespełna 600 g. Sprzęt ten jest więc poręczny, idealny na polowania czy piesze wycieczki.

Gwarancja:

To, co dowodzi solidności wykonania produktu to 10-letnia gwarancja producenta. Możesz więc mieć pewność, że inwestując w ten model, zyskujesz lornetkę, która będzie Ci służyć wiele lat.

Wady
Cena:

Sprzęt ten kosztuje prawie 3 tysiące złotych i tym samym stanowi jedną z najdroższych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

Celestron SkyMaster 150111 

 

4.Celestron SkyMaster 150111 (astronomiczna)Następna nasza propozycja to Celestron SkyMaster 150111 15 x 70, produkt firmy znanej na świecie z produkcji teleskopów. Jej maksymalne powiększenie to x 15, a średnica obiektywów wynosi 70 mm. Zastosowany pryzmat przez producenta to BaK-4. Ze względu na zastosowaną sprawność zmierzchową wynoszącą 32,40 jest to lornetka idealna do obserwacji astronomicznych.

Dodatkowo soczewki pokryte warstwą antyodblaskową MC zapewnią bardziej wyraźny obraz. Natomiast wodoodporna obudowa, która została pokryta gumową warstwą zapewni pewny uchwyt i możliwość korzystania z lornetki przy każdej pogodzie.

Decydując się na zakup tego modelu otrzymamy wraz z lornetką pokrowiec do niej, pasek oraz adapter do statywu, który możemy dodatkowo zakupić i podłączyć dla stabilniejszego obrazu. Waga lornetki, która wynosi 1400 g zdecydowanie zachęca do korzystania ze statywu podczas długich, nocnych obserwacji nieba.

Opinie o lornetkach Celestron SkyMaster 150111 mówią, że cena tego modelu jest atrakcyjna. Użytkownicy wymieniają również jako zalety dobre przybliżenie, odpowiednią ostrość i porządne wykonanie produktu.

Lornetka astronomiczna Celestron SkyMaster 150111 15 x 70 to produkt znanej na świecie firmy zajmującą się produkcją teleskopów. Jest to dobra lornetka do 800 zł.

Zalety
Do obserwacji astronomicznych:

Sprawność zmierzchowa tej lornetki wynosi 32,40. Dlatego jest to niezawodny sprzęt do obserwacji nocnych.

Soczewki:

Soczewki w tej lornetce zostały pokryte warstwą antyodblaskową MC. To sprawia, że obraz jest bardziej ostry i jasny, a my nie mamy problemu z odbiciami, które niestety bywają męczące.

Obudowa:

Produkt ma wodoodporną obudową, pokrytą gumową warstwą. W ten sposób sprzęt jest bardziej odporny na uszkodzenia, a jednocześnie dobrze trzyma się go w dłoni.

Zestaw:

Lornetka sprzedawana jest w zestawie z pełnym ekwipunkiem. Komplet zawiera pokrowiec, pasek oraz adapter do statywu.

Wady
Konstrukcja:

Niektórzy konsumenci zauważają, że nie jest to zbyt solidny i stabilny sprzęt.

 

 

 

 

Bresser Junior 

 

5.Bresser Junior (dla dzieci)Dobra i tania lornetka w naszym zestawieniu to Bresser Junior 6 x 21. Produkt został stworzony z myślą o dzieciach, jednak nie jest to zabawka, lecz w pełni funkcjonalna lornetka. Oferuje ona maksymalne powiększenie x 6 oraz średnicę obiektywów wynoszącą 21 mm. Producent zastosował w tym modelu pryzmat BK – 7, a zastosowany system wykorzystuje pryzmaty dachowe.

A jej wymiary, które wynoszą 29 x 111 x 105 mm spowodują, że lornetka łatwo się wpasuje w małą dłoń dziecka. Także waga licząca 105 g nie powinna męczyć podczas dłuższych obserwacji. Obudowa została wykonana z bardzo wytrzymałej, wyprofilowanej gumy. Zapewnia ona nie tylko pewny uchwyt, lecz również ochrania delikatne wnętrze lornetki.

Dodatkowo zastosowane wysokiej jakości materiały zapobiegną ścieraniu się koloru z obudowy sprzętu. Kupując ten produkt w zestawie z lornetką znajdziemy torbę i pasek do noszenia.

Klienci są zadowoleni z lornetki, w swoich komentarzach wspominają, że kolorystyka bardzo odpowiada dzieciom. A gumowe wykończenie chroni wbudowane obiektywy przed uszkodzeniem.

Bresser Junior 6 x 21 to lornetka dla dzieci, która umożliwi Twojemu dziecku obserwację otaczającego go świata. Produkt ma maksymalne powiększenie x 6 oraz średnicę obiektywów wynoszącą 21 mm.

Zalety
Cena:

Jest to tani produkt, który kosztuje trochę ponad 100 zł.

Wymiary:

Lornetka ma następujące wymiary: 2,9 cm x 11,1 cm x 10,5 cm, dzięki czemu zmieści się w małej, dziecięcej rączce. Jednocześnie waży zaledwie 105 g, a więc nie będzie obciążać dłoni dziecka podczas obserwacji.

Obudowa:

Prezentowany produkt został wykonany z bardzo wytrzymałej, wyprofilowanej gumy. To za jej sprawą jest odporny na uszkodzenia. Lornetkę dodatkowo dobrze trzyma się w dłoni, co dla dzieci jest bardzo istotne.

Wady
Zabawka:

Nie jest to wydajny sprzęt profesjonalny, ani nawet amatorski, a zabawka dla dzieci.

Brak paska na szyję:

Do lornetki dołączony jest wyłącznie pasek na rękę, przez co nie jest ona zbyt wygodna.

 

 

 

 

Olympus Wp II 

 

6.Olympus Wp IIKolejna propozycja Olympus Wp II 8 x 25 to lornetka firmy Olympus, bardzo znanego i cenionego producenta aparatów fotograficznych. Prezentowany model jest kompaktowy, więc idealny będzie dla osób, które lubią piesze wycieczki, wspinaczki czy żeglowanie. Producent podaje, że lornetka przeznaczona jest do imprez sportowych, jednak jej paramenty są tak wysokie, że sprawdzi się ona również podczas działań wojskowych.

Produkt ten oferuje powiększenie x 8 oraz średnicę obiektywów wynoszącą 25 mm. Zastosowany tutaj został pryzmat dachowy BaK – 4. Wszystkie elementy optyczne zostały też wielokrotnie powleczone. Konstrukcja jest całkowicie wodoszczelna, zainstalowany korpus nie przepuści też kurzu i nie zajdzie mgiełką.

Korpus został wykonany z gumy, co podnosi jego odporność i komfort trzymania lornetki podczas obserwacji. Urządzenie, przy maksymalnym rozstawie, ma wymiary 114 x 115 x 45 mm. Pamiętajmy jednak, że mamy możliwość regulacji rozstawu okularów w przedziale od 35 – 73 mm.

Waga lornetki natomiast wynosi tylko 260 g. W opiniach użytkownicy wymieniają takie zalety urządzenia jak: małe rozmiary, dobry obraz i solidne wykonanie.

Olympus Wp II 8 x 25 to produkt, który ma powiększenie x8 i średnicę obiektywów 25 mm. Sprzęt ten ceniony jest za solidne wykonanie.

Zalety
Wykonanie:

Urządzenie posiada solidną obudowę, dodatkowo pokrytą gumą, która chroni sprzęt przed uszkodzeniami. Zabezpieczono również elementy optyczne, wielokrotnie je powlekając. Warto też podkreślić, że lornetka jest w pełni wodoszczelna.

Regulacja:

Sprzęt ten ma regulację rozstawu okularów w przedziale od 35 mm do 73 mm. Dzięki temu łatwo dostosujesz lornetkę do swoich potrzeb.

Wady
Ubogie wyposażenie:

Konsumenci nie najlepiej oceniają elementy dołączone do lornetki. Uważają, że w tej cenie jest ich za mało.

Rozmiar:

Chociaż z pozoru niewielkie wymiary mogą być zaletą produktu, niektóre osoby zauważają, że niestety sprzęt ten jest zbyt mały.

 

 

 

 

Lornetka czy luneta?

 

W poprzedniej części opisaliśmy, jak znaleźć dobrą lornetkę. Jednak wciąż wiele osób zastanawia się nad wyborem lunety, dlatego poniżej porównamy oba sprzęty i spróbujemy pokazać, który z nich jest lepszy. Postaramy się również pomóc Ci znaleźć możliwie najlepszy przyrząd do obserwowania samolotów i ptaków.

Czym różni się luneta od lornetki?

Lunety i lornetki są bardzo często mylone, dlatego, zanim przejdziemy do ich porównania, pokażemy Ci, jak odróżnić od siebie oba modele. Pierwszy z tych sprzętów ma jeden obiektyw i jeden okular, który właściciel może wymienić. Lornetka ma 2 obiektywy i 2 okulary, co pozwala na obuoczną obserwację. Obserwowanie obiektu przez lunetę wymaga statywu. Z kolei lornetka jest znacznie poręczniejsza, gdyż możesz schować ją do kieszeni i wyjąć w stosownym momencie. Taki produkt mieści się w dłoniach, co zapewnia większą mobilność.

 

Lornetka czy luneta do obserwacji samolotów

W poradniku opisaliśmy, jaka lornetka jest polecana przez specjalistów, a teraz postaramy się odpowiedzieć, czy będzie ona odpowiednia do obserwacji samolotów. Tego typu sprzęty są poręczne i dobrze leżą w dłoni, dlatego możesz w każdej chwili wyjąć ją z kieszeni i obserwować niebo w poszukiwaniu latających maszyn. Jednak do podziwiania samolotów polecany jest model z powiększeniem 16x. Ze względu na wagę takiego szkła, zaleca się dokupienie statywu. Według niektórych osób obserwowanie nieba przez lornetkę na statywie jest dość niecodzienne. Taka metoda pozwala dobrze wypatrzeć wszystkie szczegóły maszyny.

Również luneta okaże się przydatna podczas obserwowania samolotów. Zwróć jednak uwagę, że tego typu urządzenie znacznie lepiej sprawdzi się do śledzenia obiektów mniej dynamicznych, czyli takich, które się nie poruszają. Jest to związane z tym, że każdorazowo musisz ustawić położenie urządzenia, co może być trudne, oglądając szybko lecącą maszynę.

Luneta czy lornetka do obserwacji ptaków

Obserwacja ptaków to bardzo popularne hobby. Wymaga jednak specjalnego sprzętu. W tej czynności bardzo dobrze sprawdzi się lornetka. Jak już wykazaliśmy, jest to bardzo poręczny przyrząd, który zawsze możemy mieć pod ręką. Jedynym problemem podczas obserwacji ptaków, może być zbyt duża waga produktu i obciążenie nadgarstków.

Również lunety okażą się bardzo pomocne podczas śledzenia ptaków. Produkt jest szczególnie polecany do obserwowania zwierząt w stawie. Wielu specjalistów korzysta z lunety do badania ruchu i zachowań drapieżników, które są mniej ruchliwe niż np. drozdy. Korzystając z tego przyrządu, musimy pamiętać o jego rozłożeniu i odpowiednim dobraniu ostrości. Obie czynności są dość czasochłonne i tylko wprawieni profesjonaliści będą w stanie szybko przesunąć lunetę i ustawić w niej obraz.  

 

Który sprzęt jest lepszy: luneta czy lornetka?

Jak wykazaliśmy powyżej, oba przedmioty mają swoje zalety, jak również ograniczenia. Lornetka jest na pewno bardzo dynamicznym sprzętem, z którego możemy korzystać w dowolnym momencie. W prosty sposób zmienimy parametry powiększenia i szybko dopasujemy sprzęt do zmieniającego się obserwowanego obiektu. Ograniczeniem lornetki są ciała, które znajdują się daleko od nas, gdyż wymaga to użycia dodatkowych szkieł, co zwiększa masę całego modelu.

Z kolei luneta najlepiej sprawdzi się do podziwiania obiektów, które nie wykonują zbyt dużo gwałtownych ruchów. Z tego powodu model będzie odpowiedni do śledzenia zachowań drapieżników, które przez większość czasu planują swój następny ruch. Przy pomocy lunety wypatrzysz wiele obiektów znajdujących się w znacznej odległości od Ciebie. Sprzęt jednak najlepiej używać podczas oglądania krajobrazów, gdyż nie wymaga to ciągłej zmiany stanowiska.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Nayvis NBL 352 D

 

7.Nayvis NBL 352 D (noktowizyjnaRanking lornetek zamykamy lornetką noktowizyjną Nayvis NBL 352 D. Jest to druga generacja tego popularnego produktu, w której został wprowadzony szereg udoskonaleń. Urządzenie zasilane jest baterią CR123, której czas pracy, w trybie czuwania, wynosi do 120 godzin. Dodatkowo producent umieścił dwie diody LED, które na bieżąco będą informować nas o stanie baterii.

Wbudowany iluminator laserowy z trzy stopniowym sterownikiem mocy pozwoli nam na dopasowanie mocy lasera do każdych warunków. Producent w tym modelu zastosował obiektyw 1,5F80 z powiększeniem x 3,5. Natomiast rozdzielczość obrazu wynosi 35 lp/mm. A zasięg obserwacji w całkowitej ciemności z IR wynosi minimum 300 m, z długością fali IR sięgającą 790 nm.

Gdy zdecydujemy się zakupić tę lornetkę w zestawie otrzymamy również osłony obiektywu, pokrowiec oraz pasek na szyję, który zważywszy na wagę urządzenia wynoszącą 950 g może się przydać. Wymiary tego modelu wynoszą 220 x 120 x 60 mm. Natomiast komentarze użytkowników zdają się zapewniać, że lornetka doskonale spełnia swoje zadanie.

 

 

 

 

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zespół NRTomek Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Tomek
Guest
Tomek

“Gabaryty:
Prezentowany rower jest kompaktowy. Dlatego przechowywanie go w małym mieszkaniu w bloku lub w piwnicy nie sprawi żadnego problemu. Rower nie zajmuje zbyt dużo miejsca i łatwo go złożyć.”
To jedna z zalet lornetki Nikon E II. Są też inne…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4.91 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status