Najlepsze lustrzanki dla amatora

Ostatnio aktualizowane: 23.04.19

 

Jaką lustrzankę dla amatora wybrać?

 

Niektórzy lubią robić zdjęcia, lecz nie zajmują się fotografią profesjonalnie. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, ale chcesz w bardziej profesjonalny sposób uwieczniać chwile, to może Cię zainteresować lustrzanka dla amatora. W tym artykule zajmiemy się właśnie produktami tego typu. Po kolei wytłumaczymy, jaką lustrzankę powinieneś wybrać, jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia z takimi aparatami. Wymienimy, co jest istotne podczas zakupów, a także pokażemy Ci kilka, interesujących propozycji.

Na początku zajmijmy się istotnym elementem aparatu – matrycą. Nawet doświadczeni fotografowie są zgodni, że najlepsze lustrzanki dla amatora mają dużą matrycę. Jeżeli element ten ma duże wymiary, to zdjęcia pozbawione są szumów i dlatego są one ostrzejsze. Najczęściej wybierane matryce mają wymiary 35 mm lub 23,7 mm x 15,6 mm. Jeżeli szukasz dobrej matrycy, to polecamy typ CMOS – jest energooszczędny i szybko pracuje. Jest to najczęściej wybierany rodzaj matrycy dostępny na rynku. Popularnością cieszy się również CDD. Lustrzanki CDD pobierają dość dużo energii, lecz zdjęcia pozbawione są szumów.

Bardzo często pojawiają się komentarze, że najlepsza lustrzanka dla amatora w 2019 roku ma dużą rozdzielczość. Parametr ten jest określany w megapikselach. Najczęściej spotykane modele mają rozdzielczość wynoszącą około 18 Mpx. Nie polecamy wyboru aparatu typu lustrzanka z rozdzielczością mniejszą niż 12 Mpx. Zdjęcia robione takim sprzętem nie będą zbyt ostre.

Jeżeli znasz się na oświetleniu, to zapewne wiesz, jak ważna jest funkcja ISO. Przy słabym lub zbyt mocnym naświetleniu regulowanie tego parametru może sprawić, że czułość zostanie ograniczona, a co za tym idzie zredukowane zostaną szumy. Zdjęcie będzie wyglądało więc lepiej.

Niedoświadczonym fotografom polecamy aparaty ze stabilizacją obrazu. Na początku, kiedy ręka nie jest przyzwyczajona do trzymania cięższego sprzętu, może się zdarzyć, że zdjęcia będą wychodzić rozmazane. Funkcja stabilizacji obrazu może okazać się więc pomocna. Rozróżniamy dwa rodzaje stabilizacji: optyczną, która znajduje się w obiektywie, i mechaniczną –  w matrycy.

Istotna jest również długość działania baterii. Niektóre modele, pomimo pełnego naładowania, już po kilku godzinach tracą całą baterię. Dzieje się tak zazwyczaj podczas używania wielu wymagających funkcji. Jeżeli chcesz, aby aparat działał przez cały dzień, to wyłączaj go w momentach, kiedy nie robisz zdjęć i ogranicz użytkowanie dodatkowych funkcji.

 

 

Lustrzanka dla amatora – ranking

 

 

Canon EOS 1300D 

 

Canon EOS 1300D to lustrzanka specjalnie przygotowana dla początkujących fotografów. Matryca CMOS ma bardzo szybką reakcję działania, a poza tym jest energooszczędna. Rozdzielczość prezentowanego aparatu wynosi 18 Mpx. Oznacza to, że zdjęcia będą wyraźne, a detale wyszczególnione. Duża rozdzielczość umożliwia Ci także wykonywanie dużych wydruków.

Aparat ma bardzo czułą funkcję ISO, która pozwoli Ci na wykonanie dobrych i wyraźnych zdjęć nawet w kiepskim oświetleniu. Nie będziesz wtedy musiał używać lampy błyskowej, która czasem niszczy efekt. Dodatkowym atutem aparatu jest możliwość nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości. Warto wspomnieć również o szybkości robienia zdjęć seryjnych, która wynosi 3 klatki na sekundę. Dzięki temu uchwycisz każdy moment.

Opisywana lustrzanka dla amatora w dobrej cenie jest chwalona za możliwość ustawienia niektórych parametrów według naszych preferencji. Ten wysokiej jakości sprzęt z pewnością zadowoli początkujących fotografów.

 

 

 

 

Nikon D3400

 

Osobom, dla których najważniejsza jest duża rozdzielczość aparatu polecamy Nikon D3400. Jest to sprzęt, którego rozdzielczość wynosi 24,2 Mpx. Oznacza to, że zrobione zdjęcia będą wyróżniać się wysoką szczegółowością. Możesz też bez obaw przybliżać obraz, ponieważ utrata jakości nie będzie zbyt duża. Jest to bardzo dobry produkt do robienia zdjęć do późniejszego wydruku w dużym formacie.

Nie zapomnij zabrać aparatu na koncert lub na wieczorny spacer. Ze względu na wysoką czułość modelu możesz regulować funkcją ISO w taki sposób, że nawet przy niezbyt dobrym oświetleniu zdjęcia wciąż będą pełne detali i bardzo wyraźne. Aparat charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, dzięki czemu możesz go ze sobą wszędzie zabrać.

Robiąc zdjęcia opisywanym sprzętem możesz być pewien, że uchwycisz każdą, nawet najkrótszą chwilę. Aparat robi zdjęcia z prędkością 5 klatek na sekundę. Oprócz tego lustrzanka umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD. Początkujący fotografowie są bardzo zadowoleni z prezentowanego modelu. Jako zaletę, najczęściej podają oni bardzo szybkie wykonywanie zdjęć oraz dużą szczegółowość.

 

 

 

 

Sony Alpha A68 

 

Za sprawą wielu ciekawych funkcji, które ma aparat Sony Alpha A68 został on uznany za jeden z najlepszych produktów tego typu dostępnych na rynku. Szczególnie ważna jest funkcja stabilizacji obrazu. Każdy amator lustrzanek wie, że utrzymanie aparatu nie jest proste, a zdjęcia często wychodzą niewyraźne. Funkcja stabilizacji obrazu koryguje błędy i sprawia, że zdjęcia są bardziej ostre.

Szybkie wyłapanie ostrości pozwoli Ci na zrobienie bardzo dobrych zdjęć o wyraźnych szczegółach. Sterowanie aparatem przebiega z pomocą pokrętła oraz kilku przycisków. Obsługa jest więc bardzo łatwa, szczególnie że wszystko możesz monitorować na małym ekranie LCD. Matryca CMOS, w którą jest wyposażony produkt, jest energooszczędna i umożliwia robienie pięknych zdjęć.

24,2 Mpx rozdzielczości gwarantują, że uwiecznione chwile będą pełne szczegółów, a przybliżone zdjęcie nie będzie rozmyte. Jednak tym, co użytkownicy chwalą najczęściej, jest wysoka światłoczułość, którą można regulować tak, aby zdjęcie pomimo słabego światła było wciąż ostre. Internauci wspominają również o czytelnym ekranie LCD.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...