Lustrzanki cyfrowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.04.19

 

Na naszej stronie znajdziesz ranking pięciu lustrzanek cyfrowych, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Model Nikon D7100 zyskał pierwsze miejsce, gdyż otrzymał wiele pozytywnych opinii. Produkt ten sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych fotografów. Sprzęt jest stosunkowo lekki, co pozwala na robienie ostrych zdjęć bez efektu poruszenia. W trakcie serii produkt daje możliwość robienia ich z dużą prędkością. Ponadto wykorzystany procesor umożliwia robienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości. To sprawia, że szczegóły krajobrazu zostaną uwiecznione na Twoim ujęciu. Precyzyjny autofokus pozwala na szybkie łapanie ostrości i robienie fotek w krótkim czasie. Wykorzystane do produkcji aparatu materiały są wysokiej jakości. Obudowa jest mocna i wytrzymała, co sprawdza się w trakcie robienia zdjęć w plenerze. Ponadto stosunkowo duża czułość daje możliwość zrobienia dobrych ujęć w półmroku. Jeżeli model producenta Nikon Ci się nie spodobał, zwróć uwagę na produkt Canon EOS 6D. Przeznaczony jest on do robienia zdjęć portretowych, a także krajobrazów.

 

 

Jaką lustrzankę cyfrową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Lustrzanka to aparat fotograficzny, który polecany jest nie tylko profesjonalnym fotografom, ale także tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z robieniem zdjęć. Jest to sprzęt, który z powodzeniem zastąpi każdy kompakt, gdyż jego parametry są zdecydowanie wyższe. Zakup takiego produktu może być problemem, szczególnie dla osób niedoświadczonych. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie: jaką lustrzankę cyfrową wybrać?

Rozdzielczość – jaka lustrzanka cyfrowa jest najlepsza?

Rozdzielczość określa liczbę fotoczułych komórek matrycy w aparacie fotograficznym. Im wyższa jest ich wartość, tym większa będzie rozdzielczość danej lustrzanki. Warto zwrócić uwagę na rodzaje komórek występujących w matrycach. Do nich zaliczamy: efektywne i wykorzystane. Te pierwsze są używane do utrwalania obrazów. Drugie natomiast wykorzystywane są do zapisywania informacji o zdjęciach. Rozdzielczość określana jest jako Mpx i powszechnie uważa się, że im jest ona większa, tym lepsze będzie zdjęcie.

Warto pamiętać, że wysoka wartość fotoczułych komórek ma znaczenie w przypadku drukowania zdjęć na wielkim formacie. Takie profesjonalne aparaty mają rozdzielczość nawet 60 Mpx. W przypadku zwykłych aparatów, rozdzielczość waha się od 16 Mpx do 25 Mpx.

 

Matryca

Zadaniem matrycy jest dokładne zarejestrowanie obrazu. Z tego względu, jest to bardzo czuły element budowy aparatu fotograficznego. W sklepach znajdziemy różne rodzaje matryc. Do nich zaliczamy:

CDD – jest to rodzaj matrycy występujący w starych modelach, jak i tych najtańszych. Aparat z taką matrycą robi zdjęcia dość kiepskiej jakości, czego powodem jest obecność dużej ilości szumów na obrazie.

CMOS – to wariant, którego głównym atutem jest oszczędność baterii.

Live CMOS – to rodzaj matrycy, który jest czymś w rodzaju hybrydy dwóch poprzednich wariantów. Daje on nam wystarczającą jakość obrazu, przy małym zużyciu baterii.

 

ISO

ISO to parametr określający zakres światłoczułości matrycy w aparacie. Oznacza to, że im jest ona czulsza, tym wyższa będzie wartość ISO, czego efektem będą wyraźne zdjęcia przy słabym świetle. Mowa tutaj jednak o sytuacji, w której nie wykorzystujemy lampy błyskowej. Wysoka wartość tego parametru wpływa jednak na ilość szumów widocznych na zdjęciu. Najlepiej jest więc wybrać aparat fotograficzny z możliwością regulacji czułości.

 

Stabilizacja obrazu

Najlepsza lustrzanka cyfrowa to model posiadający dobrą stabilizację obrazu. Oznacza to, że możliwe jest wykonanie nieporuszonego zdjęcia w dosłownie każdych warunkach. Nie jest to jednak parametr występujący we wszystkich tego typu aparatach. Dlatego w przypadku jego braku, warto jest zakupić dodatkowy obiekty stabilizujący.

 

Wizjer

Każda lustrzanka posiada wizjer optyczny, za pomocą którego możemy zobaczyć rzeczywisty obraz i wykonać odpowiedni kadr. Wiele modeli oprócz takiego wariantu posiada wizjer cyfrowy. Za pomocą specjalnego przycisku można więc zmieniać sposób oglądania obrazu i przełączyć go na wyświetlanie cyfrowe. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią. Warto również wspomnieć, że taki wizjer zazwyczaj przedstawia jedynie 95% obrazu, co oznacza, że na wykonanym już zdjęciu, będzie on nieco większy.

 

Lampa błyskowa

Tańsze modele lustrzanek posiadają wbudowane lampy błyskowe. Dzięki temu możliwa jest praca w trybie manualnym oraz automatycznym. W przypadku jej braku, dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowe wyposażenie, które można zamontować do body za pomocą złącza. Należy jednak pamiętać, że taka lampa wpływa na wagę całego aparatu.

 

Wyświetlacz

Na wyświetlaczu możemy zrobić podgląd wykonanych przez nas wcześniej zdjęć. Na nim również znajdziemy informacje o konkretnym obrazie, takie jak: ISO, balans bieli, itp. Wielkość wyświetlacza podawana jest w calach. Standardowa lustrzanka posiada więc wyświetlacz o przekątnej ok. 2,7. W sklepach znajdziemy również aparaty z ruchomym wyświetlaczem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż ułatwia ono nagrywanie samego siebie i prowadzenie video blogów.

 

Obiektywy

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów obiektywów do lustrzanek. W większości przypadkach, kupując taki aparat otrzymujemy podstawowy obiektyw w zestawie.

 

Waga

Warto pamiętać, że lustrzanka to sprzęt, który jest dość ciężki. Samo body może ważyć już 1 kg. Zakup dużego obiektywu wiąże się z obciążeniem nawet dwukilogramowym. Dobrze jest więc wybrać w miarę lekki model, którego trzymanie nie będzie dla nas męczące. Z drugiej strony profesjonalne lustrzanki zwykle są dość ciężkie.

 

Wymiary

Modele lustrzanek dostępnych w sklepach różnią się od siebie pod względem kształtu body, jak i wymiarów. Dlatego przyjęło się, że średnio taki sprzęt ma rozmiar: 124 mm x 96 mm x 74,5 mm. Najlepiej kupić taki sprzęt, którego trzymanie w dłoni nie będzie dla nas niewygodne. Im większy jest aparat, tym trudniej jest wykonać serię zdjęć.

Inne funkcje

Wybierając lustrzankę warto zwrócić uwagę na inne funkcje, jakie posiada dany model. Do nich zaliczamy:

Balans bieli – pozwala nam na dobranie odpowiednich kolorów do oświetlenia w trakcie wykonywania zdjęć.

Nagrywanie filmów – najnowsze modele lustrzanek mają możliwość nagrywania filmów w jakości HD. Najlepsze lustrzanki z powodzeniem zastępują kompaktowe kamery.

Programy tematyczne – lustrzanki posiadają wiele możliwych trybów tematycznych. Do nich zaliczamy: pejzaż, portret, sport, plaża, noc, itp.

Samowyzwalacz – to wyjątkowa funkcja, która pozwala ustawić aparat w tryb automatycznego robienia zdjęć – w tym pojedynczych, jak i serii. Lustrzankę nastawia się na 3, 5, 10, lub 15 sekund.

 

Dodatkowe wyposażenie

Przy zakupie lustrzanki musisz zastanowić się, do czego będziesz jej używać. Jeśli szukasz sprzętu na wycieczki, najlepszym wyborem będzie lekkie urządzenie, które zmieści się w małym etui. Z drugiej strony, do bardziej profesjonalnego fotografowania polecamy sprzęty większe ze sporym etui. Kupując urządzenie warto zakupić większe etui plus ochraniacz. Często te elementy dołączone są do zestawu. Błędem jest zakup produktu, w którym nie będzie miejsca na obiektyw, ładowarkę i osprzęt, który z czasem możemy dokupić do naszej lustrzanki. Warto też przyjrzeć się, czy w zestawie znajdują się osłonki na obiektywy i wyświetlacz.

 

Lustrzanki cyfrowe w dobrych cenach

Lustrzanki cyfrowe to sprzęt, który ma nam służyć przez wiele lat. Dlatego warto jest się zdecydować na model wysokiej jakości. Najtańsze produkty możemy kupić już za ok. 1200 złotych. W sklepach jednak znajdziemy i takie, których cena przekracza nawet 10 000 złotych. Przy zakupie musimy kierować się potrzebami i tym, jak chcemy wykorzystać lustrzankę. Profesjonaliści wybierają droższe urządzenia, ale amatorom i półprofesjonalistom polecamy sprzęty nieco tańsze, w granicach 3-5 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że lustrzanka za mniej niż 2 tysiące złotych to zła inwestycja.

Często końcówki danych serii sprzedawane są w atrakcyjnych cenach. Pamiętaj też, że więcej zapłacisz za urządzenie z całym osprzętem, czyli obiektywami, etui i innymi dodatkami.

 

 

Najlepsze lustrzanki cyfrowe w 2019 roku

 

Aby zachować w pamięci wydarzenia z życia, często robimy zdjęcia. Jednakże zwykle są one niskiej jakości i nie oddają atmosfery zdarzenia. Dlatego też warto zainwestować w sprzęt, który pozwoli na zrobienie dobrych zdjęć. Jeżeli poszukujesz amatorskiego lub profesjonalnego aparatu, to poniższy ranking lustrzanek cyfrowych jest dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Nikon D7100

 

Ciekawym modelem jest Nikon D7100, gdyż daje on nowe możliwości pasjonatom fotografii. Produkt ten wyposażony jest w wiele funkcji, które pozwolą na uchwycenie w kadrze rzeczywistości w nowym wymiarze.

Sprzęt charakteryzuje się dużą lekkością (765 g). Dzięki temu Twoje zdjęcia wyjdą ostre, a całodniowa sesja będzie przyjemnością. Produkt robi ujęcia seryjne z prędkością 6 klatek na sekundę. Matryca modelu ma rozdzielczość 24,1 mln pikseli. Zapewnia ona dobrą ostrość. Ponadto aparat ten wyposażony jest w profesjonalny autofokus, który ma 51 pól. Dzięki niemu można szybko robić zdjęcia.

Lustrzanka wykonana została z wysokiej jakości materiałów. Sprawiają one, że sprzęt jest mocny i wytrzymały. Urządzenie to wyposażone jest w czułość równą ISO 100–6400. Z tego względu można osiągnąć dobre efekty w przyciemnionych pomieszczeniach. Model ten ma tryb kadrowania równy 1,3x. To sprawia, że można uchwycić szybko rozgrywające się wydarzenia. Użytkownicy doceniają ten produkt za duże możliwości personalizacji. Ponadto twierdzą oni, że sprzęt jest ergonomiczny i dobrze pasuje do dłoni.

 

 

 

 

Canon EOS 6D

 

Warto zwrócić uwagę na model Canon EOS 6D. Produkt ten przeznaczony jest do tworzenia portretów. Sprawdzi się także do robienia zdjęć w trakcie podróży. Sprzęt posiada matrycę o rozdzielczości 20,2 megapikseli. To pozwala na tworzenie ostrych zdjęć o wysokiej jakości. Ponadto aparat umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD.

Urządzenie to charakteryzuje się niską wagą i kompaktowym rozmiarem. To sprawia, że nawet w trakcie dłuższej sesji zdjęciowej ręka fotografa się nie męczy. Do tego modelu warto dobierać szerokokątne obiektywy. Czułość tego produktu wynosi ISO 25600-102400. Sprzęt wyposażony jest w GPS, który podaje dokładną lokalizację w trakcie sesji. Urządzenie to umożliwia robienie wyraźnych i ostrych zdjęć nawet przy słabym oświetleniu.

Model ten daje możliwość przesyłania fotek i filmów na komputer za pomocą Wi-Fi. Ważną kwestią jest duża wytrzymałość sprzętu, co sprawdza się w trakcie robienia zdjęć w plenerze. Użytkownicy doceniają ten produkt za jakość ujęć. Twierdzą oni także, że migawka cicho pracuje.

 

 

 

 

Pentax K-50

 

Modelem, który cieszy się dużą popularnością jest Pentax K-50. Sprzęt ten charakteryzuje się dużą wodoszczelnością, gdyż zastosowano w nim 81 uszczelek. To sprawia, że można z niego korzystać w plenerze, w trudnych warunkach. Matryca tego produktu ma rozdzielczość 16 megapikseli. Czułość w tym urządzeniu jest na poziomie ISO 51200.

Autofokus modelu jest precyzyjny. Sprzęt pozwala na robienie zdjęć seryjnych z prędkością 6 kl/s. Umożliwia on także nagrywanie filmów w jakości HD. Produkt ten dostępny jest w 120 wariantach kolorystycznych. Urządzenie wyposażone jest w funkcję Shake-Reduction. Pozwala ona na robienie ostrych zdjęć, nawet przy wstrząsaniu aparatem.

Lustrzanka ta sprawdzi się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią lub chcą mieć dobry model do uwieczniania rodzinnych spotkań i podróży. Sprzęt zasilany jest za pomocą baterii jonowo-litowej. Użytkownicy doceniają to urządzenie za szybkość autofokusa. Twierdzą także, że jego obsługa nie sprawia trudności, gdyż zastosowano przejrzyste menu.

 

 

 

 

Canon EOS 1300D

 

Canon EOS 1300D to sprzęt, który wyposażony jest w matrycę APS-C. Jej rozdzielczość wynosi 18 megapikseli. To pozwala na uchwycenie obrazu z dużą ilością szczegółów. Czułość w tym aparacie wynosi ISO 100-6400. Można nawet wykorzystać czułość na poziomie ISO 12800. To umożliwia robienie dobrej jakości zdjęć w ciemnych pomieszczeniach. Autofokus w tym modelu ma 9 punktów. Dzięki temu jest on szybki i precyzyjny.

Prędkość seryjnych zdjęć w tym produkcie jest równa 3 kl/s. Ta dobra i tania lustrzanka cyfrowa pozwala na nagrywanie filmów w jakości HD. Sprzęt daje możliwość, przesyłania fotek i wideo bezprzewodowo na komputer lub urządzenie mobilne. Dużą zaletą tego modelu są jego niewielkie wymiary i waga (485 g). To sprawia, że nawet dłuższa sesja nie męczy ręki.

Produkt ten jest łatwy w obsłudze i wyposażony w intuicyjnie zbudowane menu. Użytkownicy twierdzą, że to dobry model, który sprawdzi się u osób, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią.

 

 

 

 

Sony Alpha A68

 

Wielu konsumentów ceni sobie aparat Sony Alpha A68, gdyż pozwala on pięknie uwiecznić chwilę. Sprzęt umożliwia szerokie pokrycie kadru. Dzieje się tak dzięki 79 polom autofokusa. Wykorzystany czujnik mierzy odległość, co sprawia, że AF działa szybko i sprawnie.

Urządzenie to daje możliwość robienia seryjnych ujęć z prędkością 8 klatek na sekundę. Nawet gdy obiekt, któremu robione jest zdjęcie jest w ruchu, wyjdzie on wyraźne. Do produkcji tego sprzętu wykorzystano przetwornik Exmor i procesor BIONZ X. Dzięki nim otrzymywana jakość obrazu jest bardzo wysoka. Matryca ma rozdzielczość 24,2 megapiksela.

Maksymalna czułość tego modelu wynosi ISO 25600, co pozwala na robienie zdjęć w przyciemnionych wnętrzach. Produkt ten jest łatwy i intuicyjny w obsłudze. Dlatego też sprawdzi się u amatorów fotografii. Opinie o lustrzankach cyfrowych producenta Sony są bardzo pozytywne. Użytkownicy twierdzą, że model ten robi wyraźne zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...