Papiery fotograficzne ranking  

Ostatnio aktualizowane: 20.04.19

 

Papier fotograficzny dla osoby często drukującej zdjęcia jest niezbędny. Nie da się wydrukować dobrej jakości zdjęć na zwykłym papierze. Ba, nawet nie każdy papier fotograficzny pozwala na wydrukowanie dobrej jakości zdjęć. Ale jeśli nie bardzo Ci się chce poszukiwać tego najlepszego to zdaj się na nas. My poszukaliśmy taki papier. Sprawdziliśmy wiele różnych papierów i ich popularność wśród klientów. Sprawdziliśmy również satysfakcję klientów z zakupionych papierów fotograficznych. Nasze wynik pozwoliły nam wytypować Canon KP-108IN. Jest to papier pasujący do bardzo wielu drukarek termosublimacyjnych typu Canon SELPHY I Canon CP. Zestaw Canon KP-108IN składa się z 108 sztuk papieru oraz 3 zestawów folii barwiącej termosublimacyjnej. Każdy z Arkuszów pozwala na wydrukowanie 36 odbitek. Format papieru wynosi 10 cm x 15 cm, a jego gramatura to 260g/m2. Jeśli jednak nie posiadasz drukarki Canon, a nadal poszukujesz najlepszego papieru fotograficznego to skieruj swoje zainteresowanie w stronę papieru Sony SV-MF120P. Jest on równie doskonały, co wcześniej opisywany i współpracuje z wieloma modelami drukarek Sony.

 

 

Jaki papier fotograficzny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Papier fotograficzny bardzo różni się od zwykłego papieru do drukowania dokumentów. Papier taki ma specjalną strukturę i pokrycie. Producenci drukarek również dobierają specjalne papiery do swoich urządzeń i polecają, aby je stosować do zakupionego sprzętu. Zatem jaki jest najlepszy papier fotograficzny? Co należy kupić, aby nasze zdjęcia były dobrej jakości i nie blakły po jakimś czasie? Postaramy się w tym artykule przybliżyć temat papierów fotograficznych i sposobu dobrania ich do własnych oczekiwań i potrzeb.

Najlepszy papier fotograficzny – rodzaje papierów

Tak jak już wspomnieliśmy, papier fotograficzny znacznie różni się od zwykłego. Taki papier składa się z trzech warstw: warstwy obrazu, podkładu i warstwy spodniej.

Warstwa wierzchnia, czyli obrazu składa się z trzech powłok: polimeru, który absorbuje tusz, warstwy kapilarnej, wiążącej barwniki i trzeciej warstwy izolacyjnej, która chroni przed wnikaniem tuszu wewnątrz.

Warstwa podkładu ma za zadanie nadać arkuszowi sztywność. Ta warstwa decyduje o przeznaczeniu papieru, to ona definiuje, że dany papier lepiej się nadaje na wizytówki, a inny do zdjęcia. Najlepsze warstwy podkładu są wykonane z tworzywa sztucznego, które dodatkowo tworzą go wodoodpornym, gładkim i wytrzymałym.

Warstwa spodnia wpływa na jakość papieru, czyli czy po wydruku będzie nadal płaski, czy też nastąpią jakieś deformacje, na przykład będzie się zwijał.

Dodatkowo rozróżnia się różne papiery w zależności od drukarki, do której są przeznaczone.

Dlatego mamy papier fotograficzny do druku atramentowego, który sprawdzi się tylko i wyłącznie w drukach atramentowych. Papier taki chroni druk przed rozmazywaniem się tuszu, a powierzchnia na takim papierze szybko wysycha. Taki papier cieszy się dużym powodzeniem wśród fotografów. Dzieje się tak między innymi dlatego, że drukarki atramentowe oferują nieporównywalnie lepszą jakość druku fotografii niż laserowe.

Papier fotograficzny do druku laserowego powstał z powodu dużej popularności drukarek laserowych. Choć nie są to polecane drukarki do drukowania zdjęć, to jednak wielu posiadaczy takich drukarek po prostu nie ma innego sprzętu, aby zdjęcia na nim drukować. Na pewno takiej drukarki nie wykorzysta fotograf profesjonalista, ale amatorskie zdjęcia można na takiej drukarce wydrukować poprawnie.

Trzeci rodzaj to papier termosublimacyjny, stosuje się go do drukarek fotograficznych, w których zastosowano technologię termosublimacyjną. W takich papierach dołączana jest specjalna taśma barwiąca w trzech kolorach – różowym, żółtym i niebieskim. Wysoka temperatura powoduje, że kolor zostaje przenoszony na termoodporny papier. Druk taki jest zdecydowanie najlepszym ze wszystkich rodzajów druków fotograficznych i można jego jakość porównać z jakością uzyskaną w laboratorium fotograficznym.

 

Jaki papier fotograficzny wybrać – gramatura i gradacja i rodzaj powierzchni

Gramatura przeznacza nasze zdjęcie do albumu, ramki, albo do archiwum. Gramatura to waga papieru. Zwykły papier do drukowania dokumentów ma gramaturę od 80 do 120 g/m2. Gramatura papieru fotograficznego to wartości od 150 do 450 g/m2, ale już papier o wartościach 250 – 230 g/m2 można uznać za bardzo dobry jakościowo. Zwykle gramatura 450 g/m2 to papiery wykonane z dodatkiem bawełny.

Gradacja to po prostu kontrast. Odpowiada ona za odtworzenie różnic w iluminacji na zdjęciu. W tym zakresie papier fotograficzny dzielimy na jednokontrastowy i zmiennokontrastowy. Ten pierwszy rodzaj ma fabrycznie ustawiony kontrast i w zależności od ustawień może mieć parametry miękkie, standardowe, lub twarde. Drugi z nich, zmiennokontrastowy, jest przeznaczony dla profesjonalistów i pozwala za pomocą specjalnych filtrów, zastosować różny efekt gradacji. Jest to papier, który nadaje się szczególnie do wykorzystania w ciemni fotograficznej.

Papiery też możemy podzielić na matowe, półmatowe, błyszczące i wysokobłyszczące. Wszystkie te rodzaje papierów nadają się zarówno do drukarek atramentowych, laserowych i termosublimacyjnych.  Wybór rodzaju powierzchni papieru zależy głównie od użytkownika i tego, jaki chce osiągnąć efekt końcowy swojego zdjęcia.

Ale istotną sprawą jest odczyn PH papieru, ponieważ papiery o kwaśnym odczynie szybciej ulegają degradacji. Dlatego dobrze jest wybrać papier, który określony jest jako bezkwasowy.

 

 

Rozmiar papieru

Producenci papierów fotograficznych oferują papiery fotograficzne w dobrych cenach w rozmaitej wielkości. Standardowym wydrukiem fotografii jest rozmiar 10 x 15 cm. Bez problemu też zakupimy rozmiary A4, czy A5, które najczęściej są wykorzystywane do druku dokumentów z dużą ilością fotografii. Do druku wielkoformatowego należy zakupić papier o wymiarach od 42 x 60 cm. Oczywiście taki druk zależy od tego, czy Twoja drukarka jest w stanie go obsłużyć. Natomiast do rozmaitych naklejek są produkowane papiery o specjalnie małych rozmiarach.

 

Pozostałe informacje

Zaopatrując się w papier fotograficzny, koniecznie sprawdź, do jakiej rozdzielczości drukarki jest on dopasowany. Na opakowaniach papieru często znajduje się informacja podana w DPI o tym parametrze. Dobrze, aby papier pasował pod tym względem do możliwości drukarki. Czasem też producenci papierów fotograficznych dedykują je do druku kolorowego albo czarno-białego, więc jeśli takie przeznaczenie jest podane to lepiej również rozważyć swoje potrzeby i w tym zakresie.

Jeśli masz zamiar nabyć papier do drukarki atramentowej, to jest jeszcze jeden parametr, który polecamy Twojej uwadze. Są tusze barwnikowe i pigmentowe. Sprawdź, czy producent podaje informacje, do jakiego rodzaju tuszu papier jest przeznaczony. Lepiej się do tych informacji dostosować.

 

 

Najlepsze papiery fotograficzne w 2019 roku

 

Gdybyś teraz chciał wybrać dla siebie odpowiedni papier do druku zdjęć, to proponujemy przeczytanie poniższego rankingu, w którym prezentujemy czołowe papiery fotograficzne, być może któryś z nich okaże się dobrym produktem dla Ciebie.

 

Nasze zalecenia

 

Canon KP-108IN 

 

Canon KP-108IN to papier fotograficzny przeznaczony do drukarek termosublimacyjnych firmy Canon. Może on być wykorzystywany w większości drukarek typu Canon SELPHY i Canon CP. Drukarki termosublimacyjne to najlepsze drukarki do drukowania zdjęć. Wykorzystują one technologię punktowego podgrzewania barwnika, który osiada w wyznaczonym miejscu kartki.

Każdy kolor jest nakładany odrębnie, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wydruku. Dlatego drukarki takie znajdują zastosowanie w studiach fotograficznych. Prezentowany zestaw papieru składa się z 3 opakowań papieru po 36 sztuk (łącznie 108 arkuszy), oraz folii barwiącej do każdego z opakowań. Wymiary papieru wynoszą 10 x 15 cm, czyli jest to standardowy rozmiar fotografii, a gramatura wynosi tu 260 g/m2.

Osoby, które posiadają drukarkę termosublimacyjną firmy Canon i wykorzystują ten papier do swojej pracy fotograficznej przekazują, że papier ten jest dobrej jakości, posiada odpowiednią gramaturę. Sam papier nie jest klejący, a druk na nim się ani nie rozlewa, ani nie powoduje zacieków. Klienci chwalą też dobrą cenę produktu.

 

 

 

 

Sony SV-MF120P 

 

Sony SV-MF120P to papier fotograficzny obsługujący drukarki Sony od modelu DPP-FP30 do DPP-FP90. Zatem, jeśli jesteś posiadaczem takiej drukarki, lub zamierzasz ją kupić, to ta informacja jest dla Ciebie. Wymienione modele drukarek to modele termosublimacyjne. Drukarki takie wypuszczają wydruki fotograficzne odporne na rozmazywanie i działanie wody.

Ich wydruki charakteryzują się wyrazistością kolorów i dobrym odwzorowaniem kolorów. Dodatkowo wydruki takie nie bledną w miarę upływu czasu. Sony SV-MF120P zawiera 120 arkuszy papieru fotograficznego o wymiarach pocztówki, czyli 10 x 15 cm, w zestawie znajdują się również dwie kasety barwiące. W końcowej fazie wydruku zdjęcie jest pokrywane folią UV, dzięki czemu zachowują one swoje kolory przez wiele lat, nawet narażone na codzienny kontakt ze światłem i słońcem.

Opinie o papierach fotograficznych Sony SV-MF120P mówią, że wydruk na tych papierach nie odbiega jakością od fotolabów używanych w profesjonalnych zakładach fotograficznych do usługowego drukowania zdjęć. Bardzo istotna też dla klientów jest funkcja pokrywania kartki folią UV, co znacząco podnosi trwałość wydruku.

 

 

 

 

Epson Premium Glossy C13S042167

 

Papier fotograficzny o gramaturze 255 g/m² oferuje produkt Epson Premium Glossy C13S042167. Został on opracowany i przetestowany pod względem trwałości przy stosowaniu atramentowych drukarek firmy Epson. Przetestowano również jakość uzyskiwanych kolorów, które charakteryzują się naturalnymi odcieniami i płynnymi przejściami tonalnymi.

Oznacza to, że uzyskamy tu żywe kolory z wyrazistością szczegółów zdjęcia. Producent podaje, że papier fotograficzny Epson Premium Glossy C13S042167 równie dobrze współpracuje z drukarkami innych producentów wykorzystujących atramenty do druku. W opakowaniu klient znajdzie 80 arkuszy papieru formatu A6 (100 x 150 mm) o powierzchni błyszczącej.

Według osób, które zakupiły ten rodzaj papieru i używają go do swoich wydruków fotografii, cechuje się on dobrą gramaturą i daje dobre rezultaty druku. Klienci uważają również, że jest to dobry i tani papier fotograficzny, którego dużą ilość arkuszy możesz już dostać za niespełna 40 złotych. Ponadto mamy informację, że papier ten doskonale współpracuje z drukarkami z tuszem pigmentowym.

 

 

 

 

Canon MP101

 

Papier fotograficzny Canon MP101 reprezentuje gramaturę 170 g/m2 i grubość 220 mikronów. Jest to matowy papier fotograficzny nadający się szczególnie do kartek okolicznościowych, czy materiałów wystawowych. Najlepiej współpracuje z atramentami Canon Lucia i ChromaLife100+, choć producent nie wyklucza użycia innych atramentów.

Canon MP101 charakteryzuje się powierzchnią pokrytą mikroporami, która szybko wchłania atrament pozostawiając powierzchnię suchą i czystą. Papier ten w połączeniu z dobrym atramentem pozyskuje zdjęcia o dużej trwałości, odpornych na wpływy światła i zabezpiecza je na wiele lat. Również cechuje go wysoka jasność, co predestynuje go do drukowania fotografii i grafiki o miękkim wykończeniu i żywych kolorach. W opakowaniu znajduje się 50 arkuszy o formacie A4, czyli 210 x 297 mm.

Klienci twierdzą, że jeśli ktoś jest zainteresowany drukiem fotografii (lub innych rzeczy) na papierze matowym, to jest to właściwy wybór do kupna. Jest on niedrogi, a zapewnia dobrą jakość i trwałość wydrukowanych zdjęć. Jednym słowem jest on wart zakupu.

 

 

 

 

HP Social Media Snapshots W2G60A 

 

Przyklejany papier fotograficzny to HP Social Media Snapshots W2G60A. Jest to papier półbłyszczący o białym kolorze i gramaturze 265 g/m2, którego nasz ranking papierów fotograficznych nie mógł pominąć. Wymiary pojedynczego arkusza wynoszą 10 x 13 cm, a w opakowaniu o wymiarach 16,1 x 11,5 x 2,2 cm mieści się 25 takich arkuszy. Jak napisano na wstępie, papier pokryty jest na rewersie klejem, który umożliwia przyklejenie zdjęcia w dowolnym miejscu.

Co ważne, klej ten ma takie właściwości, że łatwo zdjęcie przykleić, ale też i odkleić, gdy chcemy ze zdjęcia zrezygnować. Pozwala to, zatem na udekorowanie na przykład dziecinnego pokoju wydarzeniami z ostatnich wakacji, a gdy ekspozycja się nam, albo dziecku znudzi, bez problemu zmieniamy jej treść. Dzięki funkcji łatwego przyklejania i odklejania, papier ten jest również użyteczny, przy rozmaitych wystawach, czy szkolnych gablotach.

Papier jest produkowany przez firmę HP i jest dedykowany do drukarek atramentowych tej firmy, ale producent nie wyklucza używania drukarek innych producentów. Osoby używające ten papier zdecydowały się na jego zakup ze względu na właściwości klejące zdjęć po wydrukowaniu.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...