Lampy błyskowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 25.01.20

 

W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje lamp błyskowych i czym się kierować w trakcie ich wyboru. Ponadto przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie pozycji, które cieszą się największym powodzeniem wśród użytkowników. Pierwsze miejsce w tym rankingu zajął model Nikon SB-700. Sprawdzi się on, jako uzupełnienie lampy, która jest zastosowana w aparacie fotograficznym, gdyż jest mocniejsza. To sprawia, że można robić dobre fotografie w ciemnych pomieszczenia, na dużych odległościach. Urządzenie samo rozpoznaje, jaki rodzaj filtra został użyty i się do niego dostosowuje. Dzięki wielostopniowemu zoomowi automatycznie obejmuje ono szeroki kąt widzenia. Ponadto model charakteryzuje się systemem ochrony termicznej, więc można z niego korzystać w trudnych warunkach atmosferycznych. Ważną kwestią jest ergonomiczne wykonanie lampy. To sprawia, że dobrze się układa w połączeniu z aparatem. Co więcej, sprzęt niewiele waży, więc nie powoduje trudności i zmęczenia ręki w trakcie sesji. Jeżeli pozycja ta nie przypadła Ci do gustu, to zachęcamy do zapoznania się z modelem Metz Mecablitz 52 AF-1, który zajął drugie miejsce w naszym zestawieniu.

 

 

Jaką lampę błyskową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jeśli interesujesz się profesjonalną fotografią, powinieneś dokupić do swojego aparatu specjalną lampę błyskową, która pomoże Ci robić ładne zdjęcia w każdych warunkach. Urządzenie to daje właściwe oświetlenie, a nawet wspomaga autofocus. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zakup takiego sprzętu nie jest rzeczą prostą i wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy. Z tego powodu, przygotowaliśmy ten oto poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę oraz jaką lampę błyskową wybrać.

Rodzaje urządzeń

Zanim udasz się do sklepu, warto zapoznać się z rodzajami lamp, które dostępne są na rynku. Ważne jest, aby dostosować parametry elementu do Twojego aparatu, aby oba urządzenia były kompatybilne. Pierwszy typ sprzętów cechuje się prostą budową i jest raczej dedykowany do kompaktowych lustrzanek. Największa zaletą modelu jest jego mała waga. Sprawia to, że po zamontowaniu lampa nie przeciąża aparatu. Co więcej, nawet sprzęt do robienia zdjęć o niewielkiej konstrukcji wytrzyma taki ciężar. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie mogą się pojawić ślady przeciążenia na obudowie. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest własny system zasilania, zazwyczaj przy pomocy dwóch baterii AA. Sprawia to, że flesz nie zużywa akumulatora w aparacie, co gwarantuje dłuższy czas użytkowania.

Alternatywą są półprofesjonalne modele, które wyposażone zostały w obracaną głowicę z palnikiem. Zazwyczaj po tego typu lampy sięgają nieco bardziej zaawansowani użytkownicy lustrzanek cyfrowych. Obecność ruchomego palnika sprawia, że odbijemy światło od różnych powierzchni, takich jak sufit czy ściana. Używając tej lampy, masz możliwość obracania głowicy o 180 st. w pionie oraz o 90 st. w poziomie.

Trzecim rodzajem są sprzęty z pochylanym palnikiem. Tego typu urządzenia pozwalają na dowolne ustawienie aparatu, tak by wyeliminować niechciane efekty, jak czerwone oczy. Co więcej, manewrowanie palnikiem pozwala na dopasowanie odpowiedniego światła, z uniknięciem płaskiego. Tego typu modele pozwalają na odbijanie błysku od sufitu oraz ściany, co gwarantuje lepsze oświetlenie przy fotografii. Takie lampy wyposażone są również w specjalny zoom oraz podświetlenie punktów ostrości w aparacie, co pomaga w ogniskowaniu się.

Profesjonalne lampy gwarantują dużą swobodę przy układaniu położenia głowicy. Dzięki temu możemy ją odchylać o kilka stopni w dowolną stronę. Co więcej, tego typu urządzenia gwarantują krótki czas ładowania, zatem bez problemu wykonasz zdjęcia seryjne. Dodatkowo, najlepsze lampy błyskowe są specjalnie uszczelnione, zatem bez obaw użyjesz ich przy złej pogodzie. Zwróć jednak uwagę, że są to sprzęty dość ciężkie, co na pewno wpływa na ich poręczność.

 

Lampy instalowane z boku

Zdecydowana większość modeli instalowana jest w stopce kamery, jednak na rynku dostępne są również sprzęty, gdzie ten element mocowany jest z boku. Takie umiejscowienie dobrze redukuje możliwość wystąpienia efektu czerwonych oczu. Warto dodać, że modele tego typu gwarantują również większą stabilność. Zatem możemy zakupić lampę o dowolnej wielkości i dużej mocy, co nie wpłynie na kondycję kamery. Zwróć jednak uwagę, że takie urządzenia ważą co najmniej 1 kg, co na pewno jest dość nieporęczne.

 

Liczba przewodnia – jaka lampa błyskowa jest najlepsza?

Dokonując zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na parametr, który określa moc błysku lampy. Im ta wartość jest większa, tym silniejsze światło jest generowane. Zdecydowanie ułatwi to proces fotografii. Parametr ten oznacza dystans, na który zostaje wysłane światło.

W przypadku, gdy wykonujesz zdjęcia w dziennym świetle przedmiotom i postaciom, które oddalone są maksymalnie 3 metry od obiektywu, w pełni usatysfakcjonuje Cię lampa o liczbie przewodniej 20. Jeśli fotografujesz średniej wielkości pomieszczenia, gdzie światło odbija się od ścian, liczba przewodnia nie może wynosić mniej niż 40. Fotografowie ślubni, którzy muszą uchwycić duże sale, powinni zainwestować w modele, gdzie omawiana wartość wyniesie ponad 50.

 

Zasilanie

Aby lampy błyskowe nie stanowiły obciążenie dla naszych aparatów, warto upewnić się, aby były one zasilane samodzielnie. Zdecydowana większość modeli wymaga użycia baterii typu AA. Alternatywą są sprzęty zasilane akumulatorami, co gwarantuje dłuższą i wydajniejszą pracę. Zwróć jednak uwagę, że im większa ilość baterii, tym lepsza wydajność. Dlatego używając dodatkowych 8 baterii AA, zwiększamy wydajność nawet 3 razy.

Stopka

Jest to jeden z najważniejszych elementów budowy, bowiem to dzięki niej wiemy, czy interesujący nas aparat będzie pasował do aparatury. Z tego powodu, wielu profesjonalistów zaleca kupowanie lampy tego samego producenta, co w przypadku kamery. Dzięki temu, element ten zostanie dobrze i stabilnie zamocowany, co gwarantuje komfort użytkowania.

 

Lampy błyskowe w dobrych cenach

Rozbieżność w cenach tego typu sprzętów jest bardzo duża. Koszty zakupu w dużej mierze zależą od wielkości i sprawności sprzętu. Jeśli satysfakcjonuje Cię niewielka, amatorska lampa, to powinieneś liczyć się z tym, że jej cena nie będzie niższa niż 450 zł. Wraz ze stopniem zaawansowania, rośnie koszt. Najdroższe i najbardziej profesjonalne sprzęty mogą kosztować od 2500 zł do 3000 zł. Pamiętaj jednak, że lepiej zainwestować w nowocześniejszy i profesjonalny sprzęt, który będzie kompatybilny z naszym aparatem, niż jego tańszy odpowiednik.

 

 

Najlepsze lampy błyskowe w 2020 roku

 

Lampa błyskowa dostarcza intensywniejsze światło niż ta zastosowana w Twoim urządzeniu do robienia zdjęć. Jej ogromnym atutem jest możliwość fotografowania w ciemniejszych pomieszczeniach i z większej odległości niż samym aparatem. Poniżej znajdziesz ranking lamp błyskowych, gdzie znajdziesz modele kompatybilne z Twoim sprzętem.

 

Nasze zalecenia

 

Nikon SB-700

 

Nikon SB-700 to model, który przeznaczony jest do pracy w połączeniu z formatem FX i DX. Sprzęt sprawdza się do pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Urządzenie daje możliwość rozjaśniania w rozkładzie standardowym, równomiernym, a także centralnie ważonym. Co więcej, lampę można ustawiać manualnie oraz automatycznie.

Sprzęt waży jedynie 360 g. Niska waga sprawia, że w połączeniu z aparatem nie męczy ręki. Produkt ma regulowaną głowice. Model daje możliwość ustawienia w 11 pozycjach. Dzięki temu możesz kontrolować kierunek oświetlenia, a także jego siłę. Ważną kwestią jest ergonomiczne wykonanie sprzętu. Lampa bardzo dobrze układa się w ręku. Produkt wyposażony jest w wielostopniowy zoom automatyczny, jak również we wspomaganie AF.

Urządzenie ma wbudowany wyświetlacz. Jego wymiary są równe 12,6 cm x 7,1 cm x 10,45 cm. Do zestawu dołączony jest adapter oraz futerał. Sprzęt zasilany jest 4 bateriami AA. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi.

 

 

 

 

Metz Mecablitz 52 AF-1

 

Ciekawym produktem jest Metz Mecablitz 52 AF-1. Sprzęt zyskał wiele pozytywnych opinii. Sprawdzi się on jako uzupełnienie Twojego aparatu. W szczególności, gdy wbudowana w nim lampa nie jest wystarczająco mocna. Im większa jest siła błysku, tym z większej odległości można zrobić zdjęcie.

Produkt zasilany jest 4 bateriami AA. Głowica sprzętu jest regulowana zarówno w pionie, jak i w poziomie. Model wyposażony jest w ekran LCD, który obsługuje się dotykowo. Takie rozwiązanie zastosowano po raz pierwszy w lampie błyskowej. Reflektor w tym przyrządzie można obracać o 300 st.

Liczba przewodnia, czyli moc oświetlenia w tym modelu, jest równa 52. To oznacza, że w takiej odległości w metrach, można zrobić dobrej jakości zdjęcie. Produkt przeznaczony jest do uzupełnienia aparatów takich producentów, jak Canon, Nikon, Olympus, Panasonic i Leica. Ponadto charakteryzuje się on ciekawym, profesjonalnym designem. Opinie o lampach błyskowych wykonanych przez firmę Metz są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za ruchomą głowicę i łatwość obsługi.

 

 

 

 

Canon Speedlite 430EX III-RT

 

Wiele osób ceni sobie model Canon Speedlite 430EX III-RT. Można z niego korzystać, jako uzupełnienie lampy znajdującej się w aparacie. Urządzenie jest odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów fotografii.

Liczba przewodnia urządzenia jest równa 43, co oznacza, że można robić dobrze naświetlone zdjęcia ze sporej odległości. Zakres pokrycia ogniskowych tego modelu mieści się w zakresie od 24 mm do 105 mm. Produkt charakteryzuje się kompaktową konstrukcją. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD. Lampę można bardzo łatwo obsłużyć, zarówno automatycznie, jak i manualnie. Czujnik wykrywa zoom aparatu i się do niego dostosowuje.

Produkt wyposażony jest w filtr CTO, który pozwala na robienie zdjęć w kolorze żółto-pomarańczowym. Wymiary tej lampy są równe 7,05 cm × 11,38 cm × 9,82 cm. Co więcej, charakteryzuje się ona niewielką wagą. Przyrząd skutecznie działa w dodatnich temperaturach, do 45 st. C. Użytkownicy doceniają ten model za szybkość ładowania. Ponadto twierdzą, że jest on trwały.

 

 

 

 

Yongnuo YN-685

 

Modelem, który polubiło wielu amatorskich i profesjonalnych fotografów, jest Yongnuo YN-685. Ta dobra i tania lampa błyskowa łączy się bezprzewodowo z wybranymi wyzwalaczami tego samego producenta. Jednocześnie można ją połączyć z aparatem i obsługiwać manualnie. Takie rozwiązanie sprawia, że wygodnie się ją używa zarówno w studiu, jak i do robienia zdjęć w ruchu. Ponadto sprzęt jest kompatybilny z systemem Nikon i-TTL.

Produkt umożliwia robienie ostrych fotografii w ciemnych pomieszczeniach w odległości do 60 m. Jednocześnie pozwala na stworzenie unikalnych fotografii w mocnym słońcu. Lampa bardzo szybko się ładuje, wystarczą 3 sekundy, aby była gotowa do użycia.

Przyrząd wyposażony jest w wyświetlacz LCD, który jest podświetlany. Sprzęt daje możliwość spersonalizowania ustawień. Ponadto zapamiętuje je. Głowica lampy jest regulowana pod dowolnym kątem. Z tego względu możesz precyzyjnie ustawić kierunek padania światła. Użytkownicy doceniają ten model za jego dobrą jakość, dostępną za stosunkowo niewielką cenę.

 

 

 

 

Sony HVL-F43M

 

Lampa błyskowa Sony HVL-F43M służy do zapewnienia fotografowi ostrego i mocnego światła. Dzięki niemu każda scena zostanie odpowiednio rozświetlona i uwieczniona. Model wyposażony jest w system Quick Shift Bounce. Pozwala on na szybką zmianę kąta nachylenia głowicy, a co za tym idzie, kierunku padania światła.

Odległość, w jakiej sprzęt umożliwia robienie ostrych zdjęć, jest równa 43 m. Model daje możliwość łączenia z innymi lampami oświetleniowymi i ich bezprzewodowe włączenie. Przyrząd wyposażony jest w wyświetlacz LCD, który ułatwia jego obsługę.

Obudowa produktu wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Zostały one tak dobrane i połączone, że pyły i wilgoć nie mają na lampę negatywnego wpływu. Z tego względu możesz korzystać z niej w trudnych warunkach. Wymiary modelu są równe 7,5 cm x 14 cm x 8,7 cm. Jego waga wynosi 355 g. Użytkownicy doceniają ten produkt za łatwość połączenia z aparatem, a także za trwałość.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status