Ostrzałki do noży ranking

Ostatnio aktualizowane: 03.12.20

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Nawet małe i niedrogie urządzenie, jakim jest ostrzałka do noży, lepiej kupić takie, którego skutecznego działania jesteśmy pewni. Dlatego sprawdziliśmy, która z ostrzałek to najlepsza ostrzałka roku 2020. Po przeanalizowaniu opinii konsumentów doszliśmy do wniosku, że tą najlepszą jest Fiskars 978700. Jest to niezwykle proste urządzenie, które nie wymaga żadnego zasilania. Jest ono przeznaczone do ostrzenia noży z serii EDGE. Ostrzenie polega na przeciągnięciu ostrza noża po ceramicznej szpulce umieszonej na ośce, w specjalnie przeznaczonym otworze do ostrzenia. Aby osiągnąć lepsze efekty nóż można przeciągnąć kilkakrotnie. Antypoślizgowa podstawa ułatwia utrzymanie ostrzałki w jednym miejscu podczas ostrzenia. Sprzęt równie dobrze poradzi sobie z nożem kuchennym, jak i na przykład tasakiem. Również nie ma znaczenia, czy używa go osoba prawo, czy leworęczna. W obie strony urządzenie działa tak samo dobrze. Elegancki design sprawia, że model ten dobrze się prezentuje, a niewielkie rozmiary ułatwiają jego przechowywanie. Drugim najlepszym urządzeniem do ostrzenia noży jest Gerlach 04 606-01. Ostrzałka ta otrzymała od klientów niemal tak samo dobre opinie jak nasz numer jeden.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką ostrzałkę do noży kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Każdy, nawet najlepszy nóż po pewnym czasie traci swoją ostrość. Nie musimy jednak wyrzucać go do śmieci i szukać nowego. Zdecydowaną większość noży można bez obaw ostrzyć używając osełki lub zestawu ostrzącego. Już przy zakupie nożna warto wyposażyć się w taki właśnie sprzęt. Porządna ostrzałka jest tak samo ważna jak dobry nóż. W tym poradniku przedstawimy Ci różne typy kamieni, osełek czy zestawów, a także ich wady i zalety. Podpowiemy, jaki materiał wybrać, aby zapewnić jak najlepsze efekty ostrzenia. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką ostrzałkę do noży wybrać.

 

 

Kamienie ostrzące – najpopularniejsze rozwiązanie

Najbardziej klasycznym i jednocześnie najstarszym rozwiązaniem służącym do ostrzenia nie tylko noży, ale wszystkich metalowych narzędzi, są kamienie. Pamiętaj jednak, że nie może być to zwykły kamień znaleziony podczas spaceru w parku, na łące czy kawałek marmuru. Taki głaz tylko porysuje głownię i nie przyniesie efektu, jaki byłby satysfakcjonujący – czyli ostrze, które będzie w stanie przeciąć kartkę papieru jednym posunięciem.

 

Kamienie profesjonalne – parametry

Wiesz już, że zwykły kamień to zły wybór. Dlatego należy zdecydować się na profesjonalne kamienie ostrzące. Musisz wiedzieć, że wyróżniamy narzędzia płaskie i owalne. Płaskie mają równą, gładką powierzchnię ścierną. Możesz na nich ostrzyć wszystkie noże poza tymi, które na ostrzu mają odcinek wklęsły. Jeśli chodzi o kamienie owalne można na nich ostrzyć noże o klasycznym profilu. Jeśli nie masz doświadczenia i szukasz kamienia, na którym ostrzenie będzie przebiegało bezproblemowo, wybierz model płaski.

Ważną kwestią jest też gradacja, czyli stopień szorstkości osełki. Producenci podają te parametry w cyfrach, które oznaczają ilość drobin ściernych na centymetr kwadratowy. W efekcie osełka o gradacji 600 będzie bardziej szorstka niż ta o gradacji 1000. Natomiast druga metoda to nazewnictwo – każda firma ma swoje własne określenia, ale zwykle znajdziemy takie, jak: miałka, szorstka czy bardzo szorstka. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz wystarczająco szorstką osełkę lub wręcz przeciwnie – miałką, lepiej wybierać modele z gradacją podaną w liczbach. Pewnie zadajesz sobie pytanie jaka ostrzałka do noży jest najlepsza przy uwzględnieniu gradacji.

Do regularnego ostrzenia najlepsze będą kamienie o gradacji 800-600, jeśli noże są mocno stępione i przez lata nie były ostrzone, wtedy należy wybrać osełkę szorstką 400-200. Specjaliści polecają jednak zaopatrzenie się w kilka różnych kamieni, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać dobry efekt. Po wstępnym ostrzeniu kamieniem szorstkim, należałoby wygładzić powierzchnię miałkim o gradacji 1200. Warto też sprawdzić parametry noża, który chcemy zaostrzyć, aby poprzez taki zabieg powierzchnia nie została zniszczona.

 

Materiał, z jakiego wykonane są kamienie

Naturalne kamienie to rozwiązanie coraz mniej popularne, co ma związek z tym, że mają one dużo tańszą i skuteczniejszą konkurencję. Inne materiały, przede wszystkim, wolniej się zużywają. Drugi rodzaj to kamienie ceramiczne, czyli syntetyczne wykonane z tlenku aluminium Al2O3, potocznie zwanego aluminą. Takie rozwiązanie jest mniej podatne na zapychanie i doskonale nadaje się do ostrzenia większości popularnych stali. Wadą takiego materiału jest podatność na nierówne ścieranie. Poza tym, mamy osełki diamentowe.

Jest to dobry sprzęt, ale pod warunkiem, że kupimy sprawdzoną markę. Zaletą tego sprzętu jest mocny materiał, który dobrze wykończony będzie niezniszczalny. Poza tym, osełka ta zapewnia szybkie i efektowne ostrzenie. Niestety wadą takich osełek jest ich wysoka cena. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modeli z różnych materiałów, które mają inny stopień gradacji.

Ostrzałki do noży w dobrych cenach

Cena, nie od dziś, odgrywa ważną rolę przy zakupie dowolnego produktu. Musimy jednak podkreślić, że w przypadku osełki lepiej kierować się solidnością wykonania czy znaną marką. Zdecydowanie odradzamy zakup ostrzałek z bazarów, chyba, że sprzedawca oferuje produkty znanej marki. Kiepskie kamienie szybko się ścierają i naostrzony nimi nóż szybko traci swoją ostrość. Wśród najlepszych producentów takich sprzętów znajduje się marka DMT, Lansky, Ezalap.

 

Ułatwienia dla niedoświadczonych

Nie każdy ma wprawę w ostrzeniu, wiele osób rezygnuje z tego i za każdym razem, gdy nóż się stępi, kupuje nowy. Dlatego warto wybierać zestawy ostrzące, które posiadają rozwiązania ułatwiające nam tę czynność. Chodzi tu o imadło lub rączkę, która zapewnia nam utrzymanie dobrego kąta ostrzenia. W takich sprzętach nóż mocujemy i posuwistym ruchem go ostrzymy. Sam sposób ostrzenia będzie zależał od typu zestawu, jaki zakupimy.

 

Osełki kieszonkowe na biwak, ryby lub na polowanie

Dobry ostry nóż jest niezastąpiony w wielu warunkach, zwłaszcza na łonie natury. Scyzoryk to świetny sprzęt, ale w pewnych sytuacjach lepiej sprawdza się ostry nóż, dlatego nie możemy zapomnieć o ostrzałkach kieszonkowych. Takie rozwiązanie może być też przydatne w domu jako awaryjny sprzęt do ostrzenia.

Przed zakupem warto też sprawdzić opinie konsumentów danego modelu, aby przeanalizować ich doświadczenia, a także faktyczne wady i zalety interesującej nas ostrzałki.

 

Najlepsze ostrzałki do noży w 2020 roku

 

Ostrzałka do noży, to produkt, który może być bardzo tani i prosty, lub drogi z wieloma zaawansowanymi funkcjami. Przedstawiamy, więc ranking ostrzałek do noży, aby przekazać informacje o obu kategoriach i ich zaletach. Zapraszamy do czytania osoby, które myślą o zakupie ostrzałki.

 

Nasze zalecenia

 

Fiskars 978700

 

1.Fiskars 978700Pierwszy produkt, to Fiskars 978700. Jest to ostrzałka dedykowana do noży z serii EDGE, ale sprawdza się również przy ostrzeniu noży innych producentów.

Ta ręczna ostrzałka o konstrukcji urządzenia pozwalającej na wygodne użytkowanie jej zarówno osobom prawo, jak i leworęcznym.  Przyrząd ten, o długość 16,5 cm i wadze 87 g, charakteryzuje się ładnym, nowoczesnym desingiem. Spód ostrzałki posiada antypoślizgową podstawę, ułatwiającą utrzymanie urządzenia w miejscu podczas ostrzenia noży.

Ostrzenie odbywa się dzięki ceramicznym kamieniom szlifierskim, które poradzą sobie z każdym materiałem, z którego nóż został wykonany, czyniąc je ostrym i gładkim. Ostrzałka nadaje się również do noży ząbkowanych. A dzięki możliwości używania urządzenia w dwóch pozycjach naostrzymy nie tylko noże, ale również grubsze ostrza, takie jak tasaki czy nawet siekiery.

Opinie klientów skłaniają do wniosku, że jest to dobra i tania ostrzałka do noży. Jest to przyrząd nie tylko elegancki, ale też mały i poręczny. A dodatkowo, według informacji, jakie przekazują użytkownicy, bardzo dobrze ostrzy noże.

Najlepsza ostrzałka do noży w 2020 roku to Fiskars 978700. Zyskała ona uznanie wielu konsumentów ze względu na wyjątkowy, elegancki design, wysoką jakość wykonania obudowy i kamienia szlifierskiego oraz wielofunkcyjność.

Zalety
Design:

Ostrzałka Fiskars 978700 to bardzo dobry produkt, który cieszy się uznaniem konsumentów nie tylko ze względu na wysoką jakość wykonania, ale przede wszystkim z uwagi na ciekawy design.

Podstawa antypoślizgowa:

Urządzenie zostało wyposażone w specjalną podstawę antypoślizgową. Takie rozwiązanie gwarantuje, że sprzęt nie będzie ślizgać się po śliskim blacie, a dodatkowo będzie bezpieczny w użyciu.

Kamień szlifierski:

Ceramiczny kamień szlifierski zamontowany w tym urządzeniu jest najwyższej jakości. Gwarantuje proste i bezpieczne ostrzenie noży.

Wielofunkcyjność:

Wielofunkcyjność tego produktu polega na możliwości ostrzenia praktycznie każdego rodzaju noży. Zaczynając od tych uniwersalnych, a kończąc na tych ząbkowanych. Ponadto, ostrzyć można na tym sprzęcie o wiele większe narzędzia, takie jak tasaki czy małe siekiery. Jest więc to ostrzałka o uniwersalnym zastosowaniu w domu.

Jakość wykonania:

Konsumenci podkreślają, że jest to solidnie wykonany produkt, który stanowi inwestycję na długie lata.

Wady

 

 

 

 

Gerlach 04 606-01

 

2.Gerlach 04 Stabdard 606-01Firmę Gerlach zna chyba każdy użytkownik noży w Polsce. Firma, która ma tradycje w produkcji noży kuchennych, musi również posiadać w swej ofercie ostrzałki do tych noży.

Gerlach 04 Stabdard 606-01 to ostrzałka dedykowana, zatem do noży Gerlach, ale nadaje się do wszystkich ostrzy ze stali nierdzewnej. Jest to również ostrzałka ręczna, a materiałem ostrzącym są tutaj dwa pręty ceramiczne oraz dwa pręty metalowe zamknięte w obudowie z tworzywa.

Ostrzenie odbywa się dwuetapowo. Najpierw stępione noże są ostrzone za pomocą wyprofilowanych elementów ostrzących Aby proces ostrzenia został zakończony następnie trzeba wygładzić krawędzie ostrzy. Ostrzenie nie przedstawia trudności, dzięki ergonomicznej rękojeści ostrzałki, która dobrze pasuje do dłoni. Nie ma też różnicy, czy ostrzący trzyma przyrząd w prawej, czy lewej ręce.

A dzięki antypoślizgowej podstawie ostrzałka dobrze trzyma się podłoża podczas ostrzenia. Wymiary tego przyrządu to długość 18,5 cm i szerokość 5 cm. Producent daje gwarancje bezawaryjnego użytkowania przez 2 lata. Osoby, które nabyły tę ostrzałkę przekazują, że jest to przyrząd, który dobrze spełnia swoje zadanie i noże są, za pomocą tego urządzenia, szybko i dobrze naostrzone.

Kolejnym, ciekawym produktem jest ostrzałka do noży Gerlach 04 Stabdarb 606 – 01. Jest to bardzo popularny model, znany każdemu miłośnikowi kuchni.

Zalety
Uniwersalność:

Choć ten produkt dedykowany jest do noży firmy Gerlach, to świetnie sprawdzi się w przypadku narzędzi innych marek. Można na niej naostrzyć takie noże, jak: uniwersalne, do mięs, do ryb, do warzyw, do ziół, do filetowania czy ząbkowane.

Rękojeść:

Specjalna, wyprofilowana rękojeść została zaprojektowana z myślą o osobach zarówno lewo, jak i praworęcznych. Ponadto, leży wygodnie w dłoni, przez co praca jest przyjemniejsza.

Podstawa antypoślizgowa:

Ostrzałka Gerlach 04 Stabdarb 606 – 01 dla większego bezpieczeństwa, została wyposażona w specjalną, antypoślizgową podstawę. Dzięki temu nie będzie się przesuwać po śliskim lub mokrym blacie. Gwarantuje to wygodną pracę.

Gwarancja:

Konsumenci cenią sobie producenta Gerlach za to, że jego produkty objęte są dwuletnią gwarancją.

Wady
Kamień szlifierski:

Niestety, ostrzałka do noży Gerlach nie jest prosta w obsłudze. Ze względu na kształt kamienia szlifierskiego, ostrzenie noży wymaga techniki i ustawienia ich pod odpowiednim kątem.

 

 

 

 

Taidea T1031DD

 

3.Taidea T1031DDKolejny produkt nie jest tani, ale też i jego funkcje są zaawansowane. Taidea T1031DD jest to elektryczna diamentowa ostrzałka do noży. Przeznaczona jest do ostrzenia każdego typy noży, również ceramicznych i ząbkowanych. Tutaj, materiałem ostrzącym jest diament, który który naostrzy nawet najbardziej stępione noże.

Materiałem wygładzającym ostrza jest ceramika, dzięki której naostrzone noże są precyzyjnie wygładzone. Producent zaleca używanie diamentu do rzeczywiście bardzo stępionych noży, a w przypadku chęci ich „podostrzenia” zaleca używania warstwy ceramicznej.

Przedłuży to żywotność Twoich noży. W tym modelu głowica ostrząca jest wymienna i w przypadku zużycia można zakupić i wymienić ją na nową, bez potrzeby wymiany całego urządzenia. Zdemontowanie bloku ostrzącego przydaje się również, gdy chcemy dokładnie umyć ostrzałkę.

Specjalne zamontowane prowadnice wymuszają utrzymywanie noża pod konkretnym kątem w stosunku do elementów ostrzących. Dzięki temu, nawet niewprawiony użytkownik naostrzy noże prawidłowo i skutecznie. Klienci chwalą szybkie ostrzenie noży, oraz to, że dzięki możliwości dokupienia modułu ostrzącego, ostrzałka jest urządzeniem sprawującym się dobrze przez długie lata.  Wielu użytkowników twierdzi, że jest to najlepsza ostrzałka do noży.

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest ostrzałka do noży Taidea T1031DD, która charakteryzuje się ciekawym designem i najwyższą jakością wykonania.

Zalety
Wymienny kamień szlifierski:

Producent zadbał o jak najdłuższy czas eksploatacji urządzenia. Z tego względu, zdecydowano się na zamontowanie wymiennego kamienia szlifierskiego. Taki kamień po zużyciu należy wymienić na nowy.

Łatwa konserwacja:

Ze względu na łatwe rozkładanie na części, urządzenie jest bardzo proste w konserwacji. Wystarczy kilka ruchów by je rozłożyć i umyć pod bieżącą wodą.

Prowadnice:

Specjalne prowadnice zamontowane w tym urządzeniu służą precyzji ostrzenia noży. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności u osób, które nie są profesjonalnymi kucharzami.

Wielofunkcyjność:

Ostrzałka Taidea T1031 DD przeznaczona jest do każdego rodzaju noży kuchennych. Dzięki niej, będziemy w stanie naostrzyć zarówno noże uniwersalne, jak i noże do mięs, ryb, warzyw czy te o ostrzu ząbkowanym.

Wady
Cena:

Niestety, ze względu na wysokiej jakości tworzywo, z jakiego została wykonana ostrzałka, model ten jest stosunkowo drogi. Za taki produkt będziemy musieli zapłacić ponad 200 złotych.

 

 

 

 

Kyocera DS-50

 

4.Kyocera DS-50Kyocera DS-50 to także elektryczna ostrzałka diamentowa. Producent zachęca klientów, którzy zakupili noże Kyocera,  do zakupu również ostrzałki dedykowanej do tych noży.

Jest to ostrzałka przeznaczona szczególnie do noży ceramicznych, ale diamentowe ostrze urządzenia poradzi sobie również z nożami stalowymi i tytanowymi z dwustronnym szlifem. Japoński producent podaje, że model ten wyrówna  również z wyszczerbienia do 0.5 mm grubości, przywracając nożom pierwotną gładkość. Model ten jest zasilany czterema bateriami typu R6 i posiada wymiary 15 x 19 cm.

Specjalny przełącznik pozwala przestawić urządzenie dla osoby prawo, lub leworęcznej. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, o bardzo nowoczesnym designie. Podobnie jak w poprzednim urządzeniu, użytkownik musi prowadzić ostrzony nóż w sposób, jaki przewidział producent urządzenia, bo tak są zbudowane prowadnice.

Opinie o tych ostrzałkach do noży przekazywane przez klientów wskazują, że jest to niezastąpione urządzenie do noży ceramicznych Kyocera. Zadowolenie klientów jest tym większe, że diamentowe krążki ostrzące są wymienne, zatem ostrzałka posłuży przez wiele lat.

Naszą kolejną propozycją jest ostrzałka Kyocera DS – 50, która świetnie sprawdzi się w przypadku ostrzenia wszelkich rodzajów noży kuchennych.

Zalety
Wysoka jakość wykonania:

Ostrzałka do noży Kyocera DS – 50 jest wykonana z najwyższej jakości tworzywa. Takie rozwiązanie zapewni jej długi czas eksploatacji oraz zwiększy jej wydajność.

Uniwersalność:

Urządzenie to dedykowane jest do wszystkich rodzajów noży, zarówno tych uniwersalnych, jak i bardziej profesjonalnych. Bez obaw możemy na niej naostrzyć nożyczki czy siekiery.

Zasilanie:

Jest to jedyna w naszym zestawieniu elektryczna ostrzałka diamentowa. Nie musimy już więc ostrzyć ręcznie, gdyż taki model zrobi to za nas. Gwarantuje nam to szybką pracę i niezwykłą precyzję.

Wady
Cena:

Ostrzałka do noży Kyocera DS – 50 jest niestety bardzo droga. Koszt zakupu takiego produktu sięga prawie 250 zł, co dla wielu osób będzie sporym problemem.

 

 

 

 

Fiskars Functional Form 96007

 

5.Fiskars Functional Form 96007Ostatni produkt w naszym rankingu to ostrzałka do nożyczek Fiskars Functional Form 96007. Firma Fiskars stworzyła nowatorską, o szerokim wyborze, ofertę akcesoriów kuchennych. Wszystkie produkty firmy są tworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb najbardziej wymagających użytkowników.

Taka jest również ostrzałka Fiskars Functional Form 96007. Została ona wykonana z tworzywa bakelitowego, a ostrza w niej są sześciokrotnie falsetowane. Użycie tego urządzenia nie wymaga energii elektrycznej i będzie ono funkcjonalne zarówno dla praworęcznego użytkownika, jak i leworęcznego.

Całkowite wymiary ostrzałki to długość 10.03 cm, szerokość 3,5 cm oraz wysokość 11 cm. Całkowita masa wynosi 0,08 kg. Klienci oceniają wagę ostrzałki, jako „super lekką”. Ponadto jest to produkt bardzo prosty pod względem funkcjonalności.

Każdy użytkownik bez doświadczenia może dobrze i prawidłowo naostrzyć nawet bardzo tępe nożyczki. Dodatkowo, konsumenci podkreślają, że urządzenie z powodzeniem obsługuje nożyczki różnej wielkości i kształtu. Za jego pomocą naostrzymy również nożyce do drobiu. Ponadto klienci podkreślają solidne, praktyczne wykonanie, oraz niską cenę.

Naszą ostatnią propozycją jest ostrzałka do noży Fiskars Functional Form 96007.

Zalety
Waga:

Ostrzałka do noży Fiskars Functional Form 96007 to niezwykle podręczne urządzenie, którego waga wynosi zaledwie 0, 08 kg.

Uniwersalność:

Urządzenie to sprawdzi się zarówno w przypadku naostrzenia noży profesjonalnych: do chleba, do mięsa, do ryb, nóż do warzyw i ziół, jak również do tych bardziej uniwersalnych.

Cena:

Zdecydowanym plusem tego urządzenia jest z pewnością jego cena. Jest to dobra ostrzałka do noży do 50 złotych.

Wady
Niska jakość wykonania:

W produkcji użyto dość tanich materiałów. Nie są one odporne na uszkodzenia, dlatego ich czas eksploatacji będzie stosunkowo krótki.

Brak podstawki antypoślizgowej:

Urządzenie to nie posiada żadnych antypoślizgowych elementów. Oznacza to więc, że istnieje duże ryzyko, że podczas ostrzenia nasz sprzęt będzie się przesuwał po blacie, co tylko utrudni nam pracę.

 

 

 

 

Jak zrobić ostrzałkę do noży?

 

Ostrzałka do noży przyda się w każdej kuchni bez względu na to, czy lubimy gotować, czy też rzadko decydujemy się na przyrządzanie potraw. W sklepach można znaleźć gotowe produkty, jednak często są one stosunkowo drogie. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić Ci łatwy sposób na wykonanie domowej ostrzałki do noży. Nie jest to trudne zadanie, a co więcej nie zajmuje dużo czasu.

 

 

Co wykorzystać do zrobienia ostrzałki na noże?

Jest dużo sposobów na samodzielne wykonanie akcesorium do ostrzenia. Dlatego też warto odpowiedzieć na pytanie, jaka ostrzałka do noży jest polecana przez konsumentów. Po przejrzeniu publikowanych w Internecie artykułów można dojść do wniosku, że największą popularnością cieszą się produkty wykonane z papieru ściernego. Jeśli chcemy zrobić ostrzałkę samodzielnie, musimy na samym początku przygotować wszystkie, niezbędne materiały, jak również narzędzia, które posłużą nam w trakcie pracy. Do wykonania produktu będziemy potrzebować niewielką deskę drewnianą, która stanowi trzon całego modelu. Konieczne jest także wyposażenie się w dobrej jakości papier ścierny, który poradzi sobie z ostrzeniem stalowych elementów. Jeśli kupimy wytrzymały materiał, wtedy będziemy mogli być pewni, że ostrzałka posłuży nam przez dłuższy czas. Należy pamiętać także o kleju, za pomocą którego przytwierdzimy papier ścierny do drewnianego bloczka. Najlepiej wybrać klej stolarski. Tego typu produkt znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Do pracy będziemy potrzebować także narzędzia do cięcia drewna, jak również nożyczki.

 

Wykonanie ostrzałki krok po kroku

Na przygotowanej desce należy przy użyciu ołówka nakreślić kształt bloczka. Najłatwiejszym sposobem jest narysowanie prostokąta. Jeśli jednak chcesz mieć ostrzałkę o innym kształcie, możesz poeksperymentować. Po wykonaniu tej czynności można przejść do wycinania deski. Jeśli nasz bloczek będzie już gotowy, dobrze, jeśli lekko oszlifujemy pilnikiem jego powierzchnię. Wtedy przyklejanie papieru ściernego stanie się łatwiejsze. Kolejnym zadaniem będzie wycięcie kształtu z papieru. To łatwa czynność, ponieważ mamy już gotowy bloczek i wiemy, ile materiału będziemy potrzebować. Kiedy trzon ostrzałki będzie wyszlifowany, a kształt z papieru ściernego wycięty, możemy przystąpić do klejenia. Dokładne informacje na temat tej czynności znajdziesz poniżej.

 

 

Jak dobrze przykleić papier ścierny do bloczka?

Przyklejanie papieru ściernego do bloczka jest jednym z najważniejszych zadań podczas wykonywania domowej ostrzałki do noży. Najlepiej, jeśli materiał przykleimy z obu stron. Istotną kwestią jest dobór kleju. Powinien być to dobrej jakości produkt przeznaczony do drewnianych powierzchni. Konsumenci polecają wybranie kleju poliuretanowego. Jest on uniwersalny, dlatego będzie odpowiedni do każdego rodzaju drewna. Spoiwo należy dokładnie rozprowadzić po zewnętrznej stronie papieru ściernego. W tym celu używa się pędzla. Przy jego użyciu możemy starannie przykryć całą powierzchnię, a tym samym zagwarantować dobrą przyczepność materiału do drewnianego bloczka. Po przyklejeniu papieru ściernego musimy pozostawić produkt do wyschnięcia. Aby tworzywo lepiej przywarło do drewnianej powierzchni, na przygotowaną ostrzałkę można położyć coś ciężkiego.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie pracy

Choć wykonanie ostrzałki do noży w domowym zaciszu nie jest trudnym zadaniem, musimy pamiętać o tym, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W związku z tym powinniśmy wyposażyć się w rękawice ochronne. Okażą się one szczególnie przydatne podczas przyklejania papieru ściernego do wyciętego bloczka. W trakcie cięcia drewnianej deski warto założyć okulary ochronne. Zabezpieczą nas one przed wiórami, które mogłyby dostać się do oczu.

 

 

Mamy WIĘCEJ! Sprawdź artykuły poniżej:

 

Myjki do okien

Roboty kuchenne ranking

Najlepszy filtry do wody

Okapy kuchenne

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 years ago

Jak należy prawidłowo korzystać z ostrzałki Gerlach?

Paulina
Paulina
1 year ago

osobiście narazie ostrzę na ostrzałce ikea/ bardzo polecam 40 zl. Ale pod warunkiem że ostrzymy tanie noże. Nie warto niszczyć drogich noży na ostrzałce kółkowej. Takowe najlepiej ostrzyć na kamieniu wodnym – ostrzałki kołowe rysują nóż niestety. Przy nożach po kilka tysięcy. Warto się nauczyć ostrzyć na kamieniu.

DMCA.com Protection Status