Gotowanie w szybkowarze 

Ostatnio aktualizowane: 20.01.20

 

Jak gotować w szybkowarze?

 

Przygotowując obiad dla całej rodziny staramy się wybierać możliwie jak najlepsze składniki. Niestety wiele witamin i minerałów wyparowuje w czasie gotowania. Jeśli pragniesz to zmienić, polecamy zakup szybkowaru. Za sprawą innowacyjnej metody przyrządzania potraw, produkty tego typu pozwalają na zatrzymanie znacznie większej ilości składników odżywczych w potrawach. Jednak kupując taki garnek, trzeba być bardzo ostrożnym. Dlatego przygotowaliśmy ten oto poradnik, w którym wytłumaczymy, na co zwrócić uwagę kupując taki sprzęt oraz jakie są zalety gotowania w takim urządzeniu. Co więcej, na końcu naszego artykułu znajdziesz zestawienie, w którym znalazły się dwa najlepsze szybkowary.

Choć urządzenia tego typu wyglądem przypominają zwykłe garnki, jednak ich sekret tkwi w specjalnej, bardzo szczelnej pokrywie. Umożliwia ona zwiększenie ciśnienia w czasie gotowania. Dzięki temu potrawy w naczyniu mogą osiągać nawet temperaturę 120 st. C. Ponieważ powietrze nie ma ujścia, para wodna zostaje w garnku. Sprawia to, że składniki znajdujące się wewnątrz szybkowaru trudno przypalić.

Gotowanie w szybkowarze jest też znacznie bardziej ekonomiczne, gdyż przygotowanie wartościowego posiłku nie wymaga użycia dużej ilości wody. Aby ugotować kilogram kalafiora czy brokuła wystarczą jedynie 2 szklanki wody. Odpowiedzialna jest za to para wodna, która nigdy nie opuszcza naczynia, zatem woda nie może wyparować. Warto dodać, że zdecydowanie skraca to czas potrzebny do przygotowania posiłki. Warzywa są miękkie już po 5 minutach obróbki termicznej.

Za sprawą działania pary wodnej, warzywa i owoce, przyrządzane w tym garnku zachowują swój naturalny, soczysty kolor. Poza tym Twoje danie nie zostanie wypłukane z witamin i składników odżywczych. Spowodowane jest to tym, że podczas tradycyjnego gotowania witamina C i B wypłukiwana jest przez wodę. Jednak w szybkowarze używamy jej zdecydowanie mniej, zatem do 50% więcej składników odżywczych i witamin zostaje zachowana.  Z tego powodu wiele osób dbających o zdrowie, decyduje się na zmianę tradycyjnych garnków na ten model.

Powodem, dla którego tak wiele osób zmienia tradycyjne naczynia na szybkowar jest to, że w takich produktach można przygotować wiele rodzajów dań: od warzyw po mięsa i ryby. Poza tym wszystkie przyrządzone dania będą lekkostrawne, gdyż nie wymagają użycia nawet kropli tłuszczu. Co więcej, w czasie przygotowania posiłków w szybkowarze składniki nie rozpadają się, dzięki czemu zachowują swoją jędrną i soczystą konsystencję. Kolejnym elementem, który wpływa na decyzję konsumentów jest smak ugotowanych potraw, który nie utlenia się w czasie gotowania. Sprawia to, że obiady z szybkowaru charakteryzują się lepszym aromatem.

Jednak kluczem do dobrze przygotowanego dania w sprzęcie takiego typu jest wykonanie naczynia. Z tego powodu polecamy modele, które zostały zrobione ze stali nierdzewnej lub aluminium. Pierwszy typ produktów cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Rozprowadza również równomiernie ciepło. W przypadku drugiego materiału polecamy urządzenia z aluminium anodowanego, które równomiernie dystrybuują zmagazynowaną temperaturę. Równocześnie cechują się niewielką wagą, co ułatwia ich przenoszenie.

Aby interesujące Cię naczynie było efektywne, sprawdź system zabezpieczeń, jaki w nim występuje. Powinien mieć on dwa zawory, które uchronią model przed ewentualnym przypaleniem czy eksplozją. Istotna jest również uszczelka, która zagwarantuje hermetyczne zamknięcie naczynia. Co więcej, upewnij się, że urządzenie, które chcesz kupić ma zabezpieczenia, uniemożliwiające otwarcie pokrywy w czasie gotowania.

 

 

Szybkowary – Ranking

 

 

Tefal Secure 5 Neo V2 P2530741

 

Elegancki i pojemny model Secure 5 Neo V2 P2530741 znanej na całym świecie marki Tefal to godny polecenia szybkowar. Powinien się on znaleźć w każdym domu, aby pomóc rodzinie w przygotowywaniu zdrowych, pełnowartościowych posiłków w krótkim czasie. Największą zaletą tego modelu jest jego trwała konstrukcja. Dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej, garnek bardzo dobrze gromadzi, a następnie dystrybuuje ciepło. Sprawia to, że wszystkie składniki znajdujące się w garnku są ugotowane w tym samym stopniu.

Do zalet prezentowanego urządzenia należy zaliczyć to, że posiada on 2 programy gotowania. Pierwszy z nich przeznaczony jest do przyrządzania mięs, a drugi do ryb i warzyw. Wszystkie potrawy przyrządzone w tym urządzeniu są znacznie bogatsze w witaminy i składniki odżywcze, niż podczas gotowania w tradycyjny sposób.

Ten najlepszy szybkowar w 2020 roku posiada możliwość gotowania na parze, co pozwoli Ci na urozmaicenie Twojej diety.  Warto dodać, że całkowita pojemność garnka to 6 litrów, zatem bez problemu przygotujesz w nim obiad dla całej rodziny.

Opinie konsumentów o tym sprzęcie są bardzo pochlebne. Wiele osób doceniło eleganckie wykonanie oraz pięcioelementowy system zabezpieczeń.

 

 

 

 

MPM MGS-07

 

Model MGS-07 marki MPM to bardzo nowoczesny i wydajny szybkowar w dobrej cenie, który powinien znaleźć się w każdym domu. Sprzęt ten został wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Nie musisz się zatem obawiać rdzy lub uszkodzeń mechanicznych, bowiem urządzenie to cechuje się trwałą konstrukcją. Dużym atutem tego produktu jest możliwość mycia w zmywarce, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie go w czystości.

Pojemność urządzenia wynosi aż 7 l, zatem bez problemu przygotujesz w nim obiad dla całej rodziny. Ciekawym udogodnieniem jest funkcja minutnika, która pozwoli Ci dokładnie zaplanować czas gotowania obiadu. Co więcej, po jego upływie garnek wyłączy się automatycznie, dzięki czemu znajdujące się wewnątrz dania nie rozgotują ani nie przypalą się.

W zestawie znajduje się również specjalne sitko do gotowania na parze. Dzięki niemu będziesz w stanie przygotować zdrowe i pełnowartościowe danie. Warto dodać, że model ten posiada aż potrójny system zabezpieczeń. Uniemożliwi to otwarcie pokrywy przez dzieci w czasie gotowania.

Opinie konsumentów o tym produkcie są bardzo pochlebne. Wielu użytkowników doceniło dużą pojemność modelu i jego eleganckie wykonanie.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status