Ranking 6 najlepszych ozonatorów powietrza w 2020

Ostatnio aktualizowane: 19.10.20

 

Ozonator powietrza – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dobry ozonator powietrza to Eltom ZY-H103. Skąd to wiemy? Wyciągnęliśmy takie właśnie wnioski po przeanalizowaniu oferty rynkowej, cech charakterystycznych danych modeli i ich wydajności, jak również kwestii dotyczących popularności produktów w sklepach internetowych. Nie zapomnieliśmy też o recenzjach konsumentów. Model, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu cechuje się świetną wydajnością. Ze względu na niewielkie gabaryty jest dość mobilny. Ozonator jest też łatwy w obsłudze i wysoce bezawaryjny. Jeśli jednak nie sprostał on Twoim oczekiwaniom, polecamy Twojej uwadze ZMP N202C. To sprzęt posiadający wszelkie niezbędne certyfikaty. Nie są to jedyne propozycje, jakie znalazły się w naszym artykule. Umieściliśmy w nim jeszcze trzy inne urządzenia. Ponadto przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który podpowie, jakie ozonatory są warte uwagi.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki ozonator powietrza kupić?

 

Jeśli chcesz się pozbyć przykrego zapachu z domu lub odgrzybić klimatyzację to ozonator powietrza jest dla Ciebie. Jest to sprzęt, dzięki któremu szybko oczyścisz powietrze w danym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że jest to bardzo ważne, gdyż brak cyrkulacji powietrza sprzyja osiadaniu zanieczyszczeń na przedmiotach oraz powstawaniu alergii. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki ozonator powietrza wybrać.

 

 

Czym jest ozonator powietrza?

Ozonator powietrza to niewielkie urządzenie, które zajmuje się sterylizacją ozonem. Jest to najlepsza broń w walce z zanieczyszczeniami i mikroorganizmami w powietrzu. Należy jednak pamiętać, że taki sprzęt w trakcie swojej pracy używa dość silnie utleniającego gazu, który może się okazać trujący dla ludzi i zwierząt. Dlatego z uwagi na to, w trakcie ozonowania domu lub samochodu, nie powinno się przebywać w tym miejscu. Ponadto, należy intensywnie wywietrzyć dane pomieszczenie przez ok. godzinę po zakończonym procesie ozonowania.

 

Wydajność ozonu – jaki ozonator powietrza jest najlepszy?

Wydajność ozonatorów powietrza określana jest poprzez przepływ ozonu w mg/h. Jest to bardzo istotny parametr, który podpowie, jak duże pomieszczenie jest w stanie jednorazowo obsłużyć dany model. Producenci podają maksymalne możliwości danego urządzenia, jednak należy podzielić je przez wielkość danego pomieszczenia. Wyróżniamy modele o wydajności przepływu ozonu 200 mg/h oraz te, które osiągają wartość powyżej 400 mg/h.

 

Poziom hałasu

Ważnym elementem każdego ozonatora powietrza jest również jego poziom hałasu w trakcie pracy. Producenci zamieszczają dane na temat każdego modelu w opisie produktu. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy te, które emitują hałas na poziomie od 25 dB do 35 dB.

 

Części zamienne urządzenia

Kupując ozonator powietrza, warto zwrócić uwagę na dany model i jego części zamienne. Taki sprzęt często się zużywa, a przede wszystkim filtr. Dlatego zakup nowych części w niektórych przypadkach może się okazać nie lada problemem. Warto jest więc wybrać produkt znanej marki, która dostępna jest w większości sklepów stacjonarnych i online. ZE względu na niską cenę, wiele sprzętów wydaje nam się interesującą propozycją. Jednak po pewnym czasie może się okazać, że koszty eksploatacji są dość wysokie.

 

Funkcje dodatkowe

Kupując najlepszy ozonator powietrza, warto zwrócić uwagę, czy dany model posiada jakiekolwiek, funkcje dodatkowe. Oprócz samej sterylizacji ozonowej, możliwe są również inne przydatne do oczyszczania powietrza tryby. Wśród nich wyróżniamy wskaźnik jakości powietrza. Jest to bardzo przydatna funkcja, która sprawdzi się w każdym domu. Wskaźnik analizuje dane, na podstawie których przedstawia wyniki oraz czas, w którym powinna odbyć się kolejna zalecana sterylizacja ozonowa. Niektóre modele posiadają również automatyczny pilot, który przyda się w przypadku dużych pomieszczeń.

Można więc urządzeniem sterować do kilku lub kilkunastu metrów od ozonatora, jednocześnie mając nad wszystkim całkowitą kontrolę. Inną, dodatkową funkcją jest również ewaporacyjne nawilżanie powietrza, które pozwala na obsłużenie nawet 10 m kwadratowych za jednym razem. Wygodnym ułatwieniem jest regulacja jasności wyświetlacza wskaźnika powietrza. Sprawdzi się to w każdym urządzeniu. Niezależnie od światła, będziemy mogli szybko odczytać dane z urządzenia.

 

Wymiary

Ważnym parametrem takiego ozonatora powietrza jest również jego rozmiar. W tego typu urządzeniu zależy nam na dyskrecji, a jednocześnie wysokiej wydajności. Dlatego najczęściej spotykamy modele o wymiarach 132 mm x 132 mm x 166 mm. W ten sposób otrzymamy wydajność oraz łatwe transportowanie takiego sprzętu. Możemy go bez problemu zmieścić w samochodzie, w którym również można sterylizować ozonowo powietrze.

 

Czas pracy

W zależności od modelu, ozonatory powietrza można ustawić na różne tryby. Najefektywniejszym będzie tryb godzinny, który zapewni nam dokładne przepuszczenie ozonu i wyeliminowanie wszelkich mikroorganizmów zawartych w zanieczyszczeniach.

Żywotność

Większość tego typu sprzętu określana jest również przy pomocy terminu żywotność. W ten sposób możemy przybliżyć jego czas eksploatacji oraz wydajność, z jaką będzie pracował. Najczęściej ich żywotność jest określana na ok. 10000 godzin, co pozwoli na wiele lat użytkowania.

 

Ozonator powietrza, czy urządzenie wielofunkcyjne?

W sklepach jest dostępnych wiele różnych sprzętów do oczyszczania powietrza, z których każde ma inne funkcje i zastosowanie. Jednak producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i stworzyli urządzenia wielofunkcyjne. Niektóre z nich określane są mianem nawet 6w1. Taki sprzęt oprócz zwykłej filtracji powietrza posiada funkcję jonizującą oraz ozonującą. Model ten przeznaczony jest dla osób cierpiących na bóle głowy oraz zatok, jak również świetnie sprawdzi się w domach alergików. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie wielofunkcyjne zwykle dość sporo kosztuje.

 

Ozonatory powietrza w dobrych cenach

Cena ozonatorów powietrza zależy przede wszystkim od możliwości danego modelu oraz jego jakości wykonania. Najtańsze urządzenia to te, za które zapłacimy już ok. 250 złotych. Tego typu sprzęt nie sprawdzi się jednak na dużych metrażach, ze względu na swoją niską wydajność. Zdecydowanie lepszą propozycją będą modele za 500 złotych, które można nazwać mianem uniwersalnych. Tym, którym zależy na bardzo wysokiej wydajności oraz cichej pracy, polecamy zakup ozonatora za min. 1500 złotych.

 

 

6 najlepszych ozonatorów powietrza. Opinie w 2020 roku

 

Ozonator to wciąż rzadko stosowane przez nas rozwiązanie, a trzeba przyznać, że naprawdę warto mieć go w domu. Nie ważne, czy jesteś zdecydowany na zakup, dopiero go rozważasz, czy trafiłeś tutaj przypadkowo, ten ranking ozonatorów powietrza może Cię zainspirować. Przedstawiamy Państwu pięć urządzeń, które oczyszczą powietrze w Państwa domach i usunąć z niego brzydkie zapachy.

 

1. Oczyszczacz Powietrza Eltom ZY-H103

 

Ozonator ZY-H103 o wydajności ozonu aż 600 mg/h to pierwszy produkt, który  chcemy Państwu zaprezentować. Dokładnie usunie z pomieszczenia wszelkie zanieczyszczenia, pestycydy, azotany.

Dobrze eliminuje też pleśnie, grzyby, odór papierosów i wiele innych nieprzyjemnych zapachów oraz niebezpiecznych dla naszego zdrowia alergenów. Jest to niezawodna propozycja do biura, pokojów dziennych, łazienki, kuchni, a nawet piwnicy, czy garażu.

Jeśli masz problem ze stęchlizną w tych pomieszczeniach lub odrzucającym smrodem papierosowym to rozwiązanie dla Ciebie. Sprzęt ten składa się z dwóch rurek z krzemowymi kulkami (jedna do warzyw i owoców, druga do mięs), dzięki którym usuniesz pestycydy i inne zanieczyszczenia bezpośrednio z produktów spożywczych.

Żywotność urządzenia wynosi 4.000 godzin. Ten najlepszy ozonator powietrza uważany jest za bardzo wydajny. Konsumenci doceniają też jego prostą obsługę, solidność oraz stosunkowo niską cenę, a także możliwość skierowania jego pracy bezpośrednio na produkty spożywcze w celu usunięcia pestycydów z ich powierzchni.

Ozonator Eltom ZY-H103 to model o wydajności ozonu aż 600 mg/h. Wydajność pompy to 5l/min. Żywotność tego modelu to 4 tysiące godzin. Urządzenie ma moc 20 W. Jego wymiary to: 30 cm x 20 cm x 10 cm. Produkt jest odpowiedni do ozonowania pomieszczeń do 37 m2.

Zalety
Wydajność:

Jest to bardzo wydajny produkt, który szybko ozonuje spore pomieszczenia, a także produkty spożywcze. Doskonale eliminuje pleśnie, grzyby czy nieprzyjemne zapachy.

Rurka do oczyszczania jedzenia:

Model ten ma dwie rurki do oczyszczania warzyw i owoców z pestycydów, jak również rurkę do mięs. Dzięki temu zapewniamy sobie maksimum higieny. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala nam pozbyć się zanieczyszczeń i pestycydów.

Wykonanie:

Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to solidny sprzęt, odporny na uszkodzenia.

Łatwość obsługi:

Na szczególną uwagę zasługuje także łatwy system obsługi ozonatora. Jest to produkt, który bez problemu uruchomimy i dostosujemy do naszych potrzeb.

Gabaryty:

Ze względu na niewielkie wymiary, ozonator jest mobilny.

Wady
Żywotność:

W porównaniu z innymi sprzętami, żywotność tego urządzenia nie jest zbyt długa. Jednak wciąż parametr ten jest dobry.

 

 

 

 

2. Oczyszczacz Powietrza ZMP N202C

 

Nasza druga pozycja to ozonator programowalny ZMP N202C. Może pracować w trybie od 1 do 40 min z przerwami od 30 do 360 min. Stanowi niezastąpione rozwiązanie nie tylko w pomieszczeniach prywatnych, ale również w biurach, hotelach i gabinetach lekarskich. Urządzenie oczyszcza wodę i powietrze w domu.

Doskonale likwiduje roztocza, pestycydy i fungicydy w owocach, warzywach oraz innych artykułach spożywczych. Pozwala usunąć nieprzyjemny zapach, ale działa też bakteriobójczo, antygrzybicznie i antywirusowo.

Ozonator eliminuje zapachy dymu nikotynowego i doskonale odświeża obuwie. Nie można też zapomnieć, że ozon rozpuszcza się w wodzie – dotlenia ją i usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia.

Moc urządzenia to 28 W, wydajność pompy to 9l/min, a znamionowa wydajność ozonu wynosi 500 mg/h. Żywotność ozonatora to ok. 10000 godz. Spełnia on wymagania dyrektyw unijnych, co potwierdzają certyfikaty No: WT048000381 i znak CE. Opinie o ozonatorach powietrza tej marki są bardzo pochlebne. Cenione są one za dużą wydajność i niezawodną pracę.

ZMP N202C to urządzenie o mocy 28 W. Jego wydajność wynosi 9 l/min. Natomiast znamionowa wydajność ozonu to 500 mg/h. Żywotność sprzętu to aż 10 tysięcy godzin.

Zalety
Regulacja:

Pracę ozonatora można dostosować do swoich potrzeb. Sprzęt może działać w trybie od 1 minutowego do 40 minutowego, z przerwami od 30 minut do 360 minut. Możesz więc ustawić sprzęt na odpowiedni tryb i bez obaw wyjść z pomieszczenia. Dlatego też model ten tak często wybierany jest przez firmy.

Skuteczność działania:

Testy oraz oceny konsumentów potwierdzają, że ozonator skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy, ma działanie antygrzybiczne i antybakteryjne i pozwala nam pozbyć się niebezpiecznych substancji, jakie osiadają na warzywach i owocach.

Zgodność z dyrektywami:

Produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych. Ma certyfikat WT048000381 i znak CE. 

Niezawodność:

Wśród zalet produktu konsumenci wymieniają jego wysoką bezawaryjność. Warto też zauważyć, że żywotność sprzętu to nawet 10 tysięcy godzin.

Wady
Design:

Wśród konsumentów pojawiły się głosy, że urządzenie mogłoby wyglądać bardziej atrakcyjnie.

 

 

 

 

3. Generator Ozonu OMNA G-600

 

Ozonowanie powietrza ma wiele zalet, między innymi oczyszcza pomieszczenie z bakterii i grzybów. Jeśli więc chcesz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, zachęcamy do zakupu generatora ozonu OMNA G-600. Ozonator można zawiesić na ścianie, dzięki specjalnemu uchwytowi. Sprzęt zasilany jest prądem o napięciu 230 V, a moc generatora ozonu wynosi 12 W. W efekcie produkt sprawnie oczyszcza powietrze w każdym pomieszczeniu. Funkcja timera umożliwia ustawienie godzin ozonowania.

Ozonator OMNA jest solidnie wykonany, z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. W efekcie produkt służy wydajnie przez wiele lat. Urządzenie ma także funkcję jonizacji. Poprawia ona jakość powietrza w pokoju, dogłębnie je oczyszczając. Ozonator sprawdza się również do ozonowania żywności. Producent dołącza do zestawu rurki silikonowe, które można wykorzystać do oczyszczania wody.

Opinie konsumentów na temat ozonatora OMNA są pozytywne. Użytkownicy chwalą produkt za wydajną pracę oraz możliwość ozonowania nie tylko powietrza, ale również żywności. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i ma specjalny uchwyt do zawieszenia na ścianie.

Generator ozonu OMNA G-600 ma wymiary: 27 cm długości, 19 cm szerokości i 7,5 cm głębokości. Waga urządzenia wynosi 0,75 kg. Wydajność ozonu produkowanego przez sprzęt OMNA to 600 mg/h.

Ozonowanie żywności
Ozonowanie żywności:

Ozonator OMNA oprócz oczyszczania powietrza umożliwia także ozonowanie żywności. Specjalne rurki przeznaczone są do wody, ale można wykorzystać sprzęt również do innych produktów spożywczych.

Kompaktowe wymiary:

Nieduża waga i mały rozmiar sprzętu ułatwiają zawieszenie ozonatora na ścianie. Urządzenie można także przechowywać w szafce i wyjmować, gdy jest potrzebne.

Wydajność:

Ozonator dobrze sprawdza się do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, w samochodzie, a także do ozonowania lodówek, akwariów, a nawet szaf.

Wady
Timer:

Funkcja timera szybko się psuje, nie wyłącza urządzenia w określonym czasie. Jest także trudna w obsłudze, co uniemożliwia prawidłowe zaprogramowanie zegara. W efekcie sprzęt nie uruchamia się tak, jak oczekuje tego użytkownik.

 

 

 

 

4. O3Ozon Generator Ozonu Cronos 70W 10g SOGISS10G

 

Jeśli szukasz dobrego urządzenia do oczyszczania powietrza w miejscu pracy, zachęcamy do zapoznania się z generatorem ozonu Cronos 70 W O3Ozon. Jest to profesjonalny sprzęt, który wykorzystuje efekt korony, czyli wyładowań. Dzięki temu pracuje wydajnie w zamkniętych pomieszczeniach o dużej powierzchni. Ozonator może być wykorzystywany także do dezynfekcji i oczyszczania systemów wentylacyjnych.

Wydajność generatora ozonu Cronos wynosi 210 m3/ godz., wydajność ozonu to 10 g/godz. Dzięki temu urządzenie może być wykorzystywane nawet na halach produkcyjnych. Moc produktu to 110 W, napięcie prądu wynosi 220 V – 240 V. Wewnątrz urządzenia znajduje się wentylator o dużej wydajności 2600 obrotów na minutę. W efekcie ozonator działa szybko i skutecznie. Urządzenie jest nieduże i lekkie, można więc łatwo je przenosić. Dobrze sprawdza się do ozonowania i dezynfekcji pojazdów samochodowych.

Zarówno właściciele firm, jak i osoby prywatne polecają zakup generatora ozonu Cronos. Urządzenie pracuje szybko i wydajnie, sprawdza się nawet na dużych powierzchniach. Jest łatwe w obsłudze i wygodne w przenoszeniu.

O3Ozon generator ozonu Cronos 70 W 10g SOGISS10g ma wymiary: 22 cm x 21 cm x 24 cm. W urządzeniu wbudowano timer, który pozwala ustawić dokładny czas pracy ozonatora.

Zalety
Wydajność:

Ozonator może szybko zdezynfekować lub oczyścić powietrze nawet na bardzo dużej powierzchni. Dzięki temu sprawdza się w halach przemysłowych i miejscach pracy.

Kompaktowy rozmiar:

Urządzenie ma nieduże wymiary i waży mniej niż 3 kg, co sprawia, że można je łatwo przenosić w dowolne miejsce.

Sterylizacja i dezynfekcja:

Ozonator dobrze sprawdza się do sterylizowania pomieszczeń oraz dezynfekcji systemów wentylacyjnych. Jest skuteczny w oczyszczaniu między innymi przewodów klimatyzacyjnych w samochodzie.

Wady
Głośność pracy:

Ozonator Cronos pracuje głośno, szczególnie po długim czasie ozonowania, co może przeszkadzać, jeśli ktoś znajduje się w pobliżu.

Krótki przewód:

Urządzenie ma krótki przewód, który podłącza się do zasilania. W efekcie nie można ustawić ozonatora w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, co jest szczególnie uciążliwe na dużej powierzchni.

 

 

 

 

5. Ozoneo Generator Ozonu Ozonator Dawid 2 01993

 

Generator ozonu Ozoneo Dawid 2 jest przeznaczony do użytkowania w pomieszczeniach mieszkalnych, a także w pojazdach. Urządzenie umożliwia skuteczne pozbycie się bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Pozwala na uzyskanie sterylnie czystych pokoi w domu oraz gabinetów w miejscach pracy. Model umożliwia wysterylizowanie żywność pozbywając się z niej chemii. Dodatkowo ozonator oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym papierosowy czy pleśń.

Wydajność ozonu wynosi około od 8 g do 10 g na godzinę i istnieje możliwość jej rozbudowy. Moc urządzenia to 88 W. Waga sprzętu jest równa 4 kg, więc jest dość lekki, zajmuje też niewiele miejsca i ma wygodny uchwyt, co umożliwia jego łatwe przenoszenie.

Wiele osób decyduje się na ustawienie tego modelu w restauracjach, hotelach i automyjniach, ponieważ pomaga w zachowaniu świeżości, a w efekcie renomy lokalu. Konsumenci twierdzą, że ozonator jest bardzo wytrzymały, wykonany z odpornych na zniszczenie komponentów, więc może być używany nawet w garażu czy warsztacie.

Wymiary urządzenia Ozoneo Dawid 2 są równe: 22 cm x 24 cm x 33 cm. Obudowa modelu jest wykonana ze stali nierdzewnej. Wydajność urządzenia wynosi od 8 g do 10 g na godzinę.

Zalety
Wytrzymałość:

Obudowa jest zrobiona z mocnej stali nierdzewnej, dzięki czemu nie niszczy się on pod wpływem uderzeń. We wnętrzu znajdują się elektrody, które także wykazują dużą odporność na wstrząsy.

Mobilność:

Model można bardzo łatwo i szybko zabrać w wybrane miejsce wymagające natlenienia, ponieważ jest lekki, zajmuje niewiele miejsca i ma wygodną, poręczną rączkę.

Wady
Design:

Ozonator niezbyt atrakcyjnie się prezentuje, dlatego wiele osób chowa go do szafy, gdy nie jest używany.

Czyszczenie:

Produkt ma siatkę na obudowie, na której szybko pojawiają się zabrudzenia. Przy użytkowaniu w kuchni często pojawiają się tłuste plamy, które trudno jest domyć.

 

 

 

 

6. Oczyszczacz Powietrza New Live Factory Ozonator WR6712

 

Nieduży oczyszczacz powietrza New Live Factory dobrze sprawdzi się w domu do ozonowania. Sprzęt można wykorzystać także w miejscach pracy, gabinetach lekarskich lub kosmetycznych. Urządzenie nadaje się do ozonowania pomieszczenia, wody oraz żywności. Model sprawdza się do oczyszczania ubrań i wnętrza samochodu. Ozonator pozwala pozbyć się nie tylko grzybów i bakterii, ale również nieprzyjemnych zapachów.

Ozonator ma wygodny panel dotykowy z wyświetlaczem LED, który ułatwia obsługę urządzenia. Sprzęt wyposażono w timer, można więc ustawić konkretną godzinę pracy. Choć model jest kompaktowy, ma funkcję ozonowania cyklicznego. Oznacza to, że urządzenie uruchamia się kilkakrotnie w danych odstępach czasu, co pozwala oczyścić powietrze na powierzchni nawet 180 m2. W trybie jednorazowym urządzenie ozonuje do 60 m2, dzięki wydajnej pompie wytwarzającej 9 l ozonu na minutę.

Ozonator New Live Factory jest polecany zarówno przez osoby prywatne, które użytkują sprzęt w domu, jak i przez właścicieli małych firm i gabinetów. Urządzenie wydajnie oczyszcza powietrze, nawet w dużych pomieszczeniach.

Do oczyszczacza powietrza New Live Factory Ozonator WR6712 dołączono zasilacz oraz dwie rurki do ozonowania płynów. Urządzenie ma nowoczesny design, dzięki czemu jest ozdobą pomieszczenia.

Zalety
Elegancki wygląd:

Ozonator ma minimalistyczne wykończenie, wykonano go z białego tworzywa sztucznego z okrągłym wyświetlaczem. Dzięki temu pasuje do wnętrza w każdym stylu, niezależnie czy jest to prywatny dom, czy zakład pracy.

Wydajność:

Pomimo niedużego rozmiaru, urządzenie może pracować cyklicznie i wydajnie oczyścić powietrze nawet na 180 m2 lub jednorazowo w pomieszczeniu o powierzchni do 60 m2.

Wielofunkcyjność:

Ozonator New Live Factory nie tylko oczyszcza powietrze, ale także ozonuje wodę i dezynfekuje produkty spożywcze, ubrania, a nawet wnętrze samochodu.

Wady
Głośność pracy:

Urządzenie, gdy jest włączone, może przeszkadzać, szczególnie jeśli jest umieszczone w miejscu pracy, ponieważ działa głośno.

 

 

 

 

Jak działa jonizator powietrza?

 

Jonizator powietrza uznawany jest za praktyczny i prosty w obsłudze sprzęt, ale czy wiesz jak właściwie pracuje taki model? Działanie takich urządzeń nie jest do końca znane wszystkim użytkownikom, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić nurtujące kwestie. Podpowiadamy, jaki jonizator powietrza jest polecany alergikom i jak oczyszcza powietrze w domu.

 

 

Zasada działania jonizatora powietrza

Działanie jonizatora opiera się na wytwarzaniu jonów ujemnych, które mają neutralizować te dodatnie mające negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie wysokiego napięcia (w ten sposób pracują klasyczne urządzenia) lub emisji wolnych elektronów z rozgrzanego metalu (nazywa się to termoemisją). Druga metoda uznawana jest za bardziej skuteczną, ponieważ podczas procesu generowania jonów nie wytwarza się ozon, czyli gaz mogący mieć negatywny wpływ na kondycję zdrowotną (jeżeli wdychany jest przez dłuższy czas lub występuje w bardzo dużym stężeniu).

 

Czym są jony dodatnie i ujemne?

Krążące w powietrzu jony dodatnie przyciągają wirusy i bakterie, a także pleśń, grzyby oraz inne alergeny. Z tego powodu cierpimy na dokuczliwe dolegliwości (np. katar, łzawienie oczu i kaszel), nawet jeśli wydaje nam się, że w pomieszczeniu jest czysto. Jony ujemne oczyszczają powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń sprawiając, że wszystkie drobnoustroje opadają na podłoże i nie przedostają się podczas wdechu do naszych płuc.

Za wytwarzanie jonów dodatnich odpowiedzialne są wszystkie stosowane w domu urządzenia elektroniczne. Zjawisko to często określa się więc mianem elektrosmogu. Jeśli przez dłuższy czas będziemy narażeni na działanie krążących w pokoju alergenów, z pewnością odczujemy nieprzyjemne objawy alergii, które często utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jonizator powietrza pomaga w oczyszczeniu powietrza i tym samym poprawieniu samopoczucia.

 

Jony lekkie i ciężkie

Jonizatory mogą generować ujemne jony lekkie lub ciężkie, w zależności od ich budowy oraz sposobu pracy. Od wyboru urządzenia może więc zależeć skuteczność działania oraz zadowolenie z użytkowania. Jony lekkie, inaczej krótkotrwałe,  rozładowują się przy kontakcie z pierwszą napotkaną cząsteczką naładowaną dodatnio. Działające na tej zasadzie sprzęty według niektórych konsumentów nie są zbyt efektywne. Na popularności zyskują więc modele generujące jony ciężkie, które są bardziej wytrzymałe i lepiej oczyszczają powietrze (nie rozładowują się tak szybko, jak cząsteczki lekkie).

 

 

Czy jonizator jest bezpieczny w użytkowaniu?

Użytkownicy jonizatorów powietrza przekonują, że takie urządzenia są bezpieczne i nie musimy się obawiać o zdrowie swoje i reszty domowników. W pokoju, w którym zneutralizowane zostały jony dodatnie oddycha się nieco lepiej, poza tym mamy pewność, że nie wdychamy drażniących alergenów. Czasem możemy usłyszeć, że do oczyszczenia powietrza wystarczy otworzenie okien na oścież na kilkanaście minut. Jednak na zewnątrz także krążą szkodliwe zanieczyszczenia, w tym uczulające pyłki czy cząsteczki ze spalin samochodowych. Skuteczność działania jonizatora z pewnością szybko dostrzegą osoby borykające się z nawracającym przeziębieniem lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Wdychanie zjonizowanego powietrza wzmacnia system odpornościowy, może też złagodzić objawy astmy lub migreny.

Bezpieczne w użytkowaniu są nie tylko sprzęty wykorzystujące termoemisję, ale i modele klasyczne, wydzielające ozon. Najważniejsze jest, aby stężenie potencjalnie szkodliwych gazów było niewielkie. Wówczas na pewno nie odczujemy żadnych niepożądanych objawów, bez względu na to, jak długo przebywamy w pomieszczeniu z jonizatorem.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Ozonatory LP-16

 

Wielofunkcyjny  generator ozonu LP-16 to urządzenie służące do dezynfekcji pomieszczeń oraz oczyszczania klimatyzacji, również tych samochodowych. Sprzęt skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, likwiduje grzyby i bakterie, a także odświeża. Może być stosowany w warunkach domowych, jak również w sklepach, halach czy innych punktach usługowych, gdzie regularne ozonowanie jest bardzo istotne.

Prezentowany model ma moc 230 W. Wydajność ozonu wynosi ok. 12-16 g/godzinę.  Sam wentylator ma wydajność 420 m3/h. Produkt ma następujące wymiary: 21 cm x 31 cm x 40 cm i waży 7 kg, więc jest stosunkowo mobilny.

Na szczególną uwagę zasługuje funkcja TURBO O3 POWER. To za jej sprawą możliwe jest zwiększenie wydajności  urządzenia o 30%, pod warunkiem, że pomieszczenie nie jest wyższe niż 2,8 m.

Konsumenci bardzo pozytywnie odnoszą się do solidności wykonania produktu. Warto też podkreślić, że produkt jest zgodny z dyrektywami unijnymi. Wybierając prezentowany sprzęt, możemy mieć pewność, że inwestujemy w urządzenie, które będzie nam służyć przez długi czas.

Generator ozonu LP-16 to urządzenie przeznaczone do dezynfekcji pomieszczeń oraz oczyszczania klimatyzacji. Jest szczególnie polecane firmom. Produkt ma moc 230 W. Jego wymiary to 21 cm x 31 cm x 40 cm, a waga wynosi 7 kg.

Zalety
TURBO O3 POWER:

Jest to funkcja, która umożliwia zwiększenie wydajności sprzętu, tak aby pomieszczenie zostało szybciej oczyszczone z zanieczyszczeń.

Wykonanie:

Sprzęt jest solidny. Jego obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Konsumenci potwierdzają też, że jest to produkt wysoce bezawaryjny.

Wydajność:

Jest to bardzo mocny ozonator, cechujący się świetną wydajnością pracy. Działa skutecznie, generuje sporą ilość ozonu, przez co nie musi działać wiele godzin, aby efekty były widoczne.

Mobilność:

Produkt waży 7 kg, więc jest dość mobilny. Taka waga w połączeniu z niewielkimi gabarytami sprawia, że przenoszenie sprzętu nie sprawi nam większego problemu.

Wady
Cena:

Urządzenie kosztuje ponad 1000 zł, więc zalicza się do produktów z nieco wyższej półki cenowej.

 

 

Ozoneo Polski 6 MLN

 

Wysokiej jakości, dobry i tani ozonator powietrza Ozoneo Polski 6 MLN to nasza ostatnia propozycja. Jest to urządzenie wyprodukowane w Polsce. Przeznaczone jest do pomieszczeń średniej wielkości. Dobrze oczyszcza powietrze w pokojach i biurach o powierzchni do 30 m² i wysokości 2,8 m.  

Emisja jonów ujemnych wynosi 6 mln na 1 cm³ powietrza. Natomiast emisja ozonu utrzymuje się na poziomie 10 mg/h. Model ten wytrąca alergeny, roztocza, różnego rodzaju pyłki. Dodatkowo redukuje ilość bakterii, czy grzybów w powietrzu.

Poza tym usuwa zanieczyszczenia przemysłowe. Jest doskonały do pokoju alergika, ale też do biura, czy powierzchni handlowych. Jest energooszczędny – pobór mocy to tylko 2 W. Jego eksploatacja nie wymaga dodatkowych nakładów, gdyż nie posiada kosztownych filtrów wymiennych.

Waga tego sprzętu to 350 g, a jego wymiary to: 70 mm x 80 mm x 130 mm. Produkt jest zgodny z dyrektywą RoHS i posiada certyfikat CE. Konsumenci zgodnie stwierdzają, że jest to wysoce bezawaryjne urządzenie, które dobrze oczyszcza powietrze.

Ozoneo Polski 6 MLN to dobry ozonator powietrza w niskiej cenie. Emisja jonów ujemnych wynosi 6 mln na 1 cm2, a emisja ozonu to 10 mg/h. Model ten posiada certyfikat CE.

Zalety
Energooszczędność:

Wśród zalet produktu konsumenci wymieniają jego energooszczędność, gdyż jego moc to zaledwie 2 W. Jest to więc urządzenie, które nie obciąży Twojego portfela.

Bezpieczeństwo:

Model ten jest wysoce bezawaryjny i tym samym bezpieczny. Potwierdza to certyfikat CE oraz zgodność z dyrektywą RoHS.

Cena:

Bez wątpienia jest to jedna z najtańszych propozycji, jaką znajdziesz w naszym zestawieniu. Konsumenci podkreślają, że jest to produkt cechujący się bardzo dobrym stosunkiem atrakcyjnej ceny do jakości.

Wady
Wydajność:

Urządzenie wytwarza zaledwie 10 mg ozonu na godzinę. Jest to niewiele w porównaniu z naszymi pozostałymi propozycjami.

Wielkość:

Prezentowany ozonator jest dość duży, zwłaszcza gdy uwzględnimy jego wydajność.

 

 

ZMP ZY-H102

 

Warto zainteresować się modelem ZMP ZY-H102, którego moc jest równa 20 W. Sprzęt waży 1,8 kg, więc jest dość lekki. Wymiary akcesorium to 30 cm x 20 cm x 11 cm, czyli nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Maksymalna wydajność ozonatora jest równa 400 mg na godzinę, a wydajność pompy sięga 3,5 l na minutę. Model może być używany do ozonowania pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie dezynfekcji wielu przedmiotów domowego użytku. Sprzęt przyczynia się do natlenienia, co pozytywnie wpływa na ludzki organizm, gdyż usprawnia działanie systemu odpornościowego i poprawia metabolizm. Kupujący twierdzą, że akcesorium przydaje się w domach alergików, ponieważ skutecznie eliminuje roztocza i kurz.

Ozonator sprawdzi się w domu, np. w kuchni, ponieważ oczyszcza pożywienie z chemii i innych szkodliwych dla zdrowia substancji. Urządzenie umożliwia pozbycie się pleśni i grzybów, a także substancji chemicznych używanych przy wzroście warzyw i owoców. Ozon skutecznie eliminuje różne zanieczyszczenia znajdujące się w mięsie oraz innych produktach spożywczych.

Ozonator ZMP ZY-H102 jest przeznaczony do ozonowania pomieszczeń, oczyszczając i dezynfekując w ten sposób powietrze oraz przedmioty. Urządzenie waży 1,8 kg. Model jest przeznaczony do pokojów o powierzchni do 30 m2. Wydajność pompy jest równa 3,5 l na godzinę.

Zalety
Wydajność:

Wydajność ozonowania wynosi 400 mg na godzinę, co sprawia, że przy regularnym włączaniu np. osoby mające uczulenie na zwierzę nie odczuwają skutków swojej alergii.

Rozmiar:

Produkt zajmuje niewiele miejsca, dlatego nie przeszkadza nawet w małych pomieszczeniach i można go wygodnie postawić na biurku lub powiesić na ścianie. Wymiary modelu wynoszą 30 cm x 20 cm x 11 cm.

Łatwość obsługi:

Ozonator wystarczy podłączyć do prądu (diody informują o jego pracy). Urządzenie ma pokrętło z regulatorem czasowym, z którego pomocą można ustawić odpowiednią długość pracy sprzętu do 30 minut.

Wady
Głośność działania:

Sprzęt bardzo głośno pracuje, przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności domowych.

 

 

Eltom GL-2100

 

Generator ozonu GL-2100 to niezastąpione urządzenie wielofunkcyjne o szerokim zastosowaniu. Jeśli stawiasz na zdrowie swoje i swojej rodziny to sprzęt dla Ciebie. Generator Ozonu GL-2100 doskonale oczyszcza powietrze z bakterii, a także grzybów i wirusów.

Produkt ten jest również niezastąpiony do ozonowania klimatyzacji samochodowej i dezynfekcji wnętrz. Ozon  skutecznie niszczy grzyby i pierwotniaki, a także inne, szkodliwe czynniki negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Sprzęt ten jest bardzo prosty w obsłudze, a do tego nie zajmuje dużo miejsca i jest bardzo dyskretny.

Moc urządzenia to 6 W, wydajność ozonu wynosi 400 mg/h, natomiast wydajność pompy utrzymuje się na poziomie 3,5-4 L / min. Model ten przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2. Jego żywotność wynosi 5000 godz. Przez konsumentów ceniony jest za solidną konstrukcję, skuteczność pracy, a także wysoką bezawaryjność.

Eltom GL-2100 to niewielki sprzęt o mocy 6 W, jego wydajność wynosi 400 mg/h. Pompa ma wydajność do 4 l/min. Żywotność produktu to 5 tysięcy godzin. Produkt ten jest wysoce bezawaryjny. Jest to dobry ozonator powietrza do 200 zł.

Zalety
Funkcjonalność:

Urządzenie umożliwia nam oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, a także skutecznie czyszczenie klimatyzacji samochodowej. Ozonator usuwa bakterie, wirusy, pleśnie i brzydkie zapachy.

Łatwa obsługa:

Wiele osób zauważa, że sprzęt ten jest bardzo łatwy w obsłudze. Jego uruchomienie nie sprawi nam większego problemu.

Gabaryty:

Ponieważ jest to niewielki model, nie zajmuje dużo miejsca i jednocześnie nie zwraca na siebie uwagi. Dodatkowo jest bardzo mobilny.

Wady
Wydajność:

Nie jest to duże, wydajne urządzenie, a raczej niewielki ozonator do użytku na małych powierzchniach i do czyszczenia klimatyzacji.

 

 

YL-S60

 

Nasza czwarta propozycja to YL-S60. Jest to jonizator jonów, ozonator i urządzenie do aromaterapii. Jako jonizator ma wydajności 7.000.000 Jonów/cm³, jako ozonator generuje 200 mg ozonu na godzinę. Natomiast po dodaniu do filtra olejków ozonoterapeutycznych pozwala nam wypełnić wnętrza przyjemnym zapachem.

Jonizator neutralizuje elektrosmog i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Poza tym eliminuje grzyby i bakterie, oczyszcza też pomieszczenie z roztoczy i kurzu.

Podobne działanie ma ozonator, który dodatkowo pozwala nam pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń. Jest to też niezastąpione rozwiązanie dla alergików. Model ten jest przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach do 40 m² i wysokości maksymalnej 3 m.

Pobór mocy wynosi 20 W. Ma jeden filtr, który można myć w ciepłej wodzie, a więc eksploatacja urządzenia nie generuje dodatkowych kosztów. Wymiary urządzenia to 132 mm x 132 mm x 166 mm. Działa w trybie ciągłym lub można go ustawić na 40 min pracy.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
6 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bogusław Wąsik
Bogusław Wąsik
7 months ago

Co można sądzić o ozonatorach firmy Bitom ze Śląska? Są droższe od opisanych tu, ale mają wyższe wydajności. Jest to cała seria o róźnych parametrach.

Zespół NR
Admin
6 months ago

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Ponieważ nie testowaliśmy produktów tej firmy nie jesteśmy w stanie podzielić się naszymi spostrzeżeniami. Jednak mamy nadzieję, że któryś z naszych czytelników będzie wstanie podzielić się swoim doświadczeniem.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Hibiku
Hibiku
6 months ago

Sprawdzam stany sklepów i obecnie nie znajduję prawie żadnych, czy to kwestia koronawirusa, czy modele z rankingu są ogólnie tak słabo dostępne?

Zespół NR
Admin
6 months ago
Reply to  Hibiku

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Niestety z powodu pandemii produkty z naszego rankingu zostały wykupione. W normalnych warunkach produkty te są dostępne.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Wojciech
Wojciech
1 month ago

Witam. Chciałbym poznać Państwa opinie nt. ozonatora firmy Koronaozon jaki równiez BluePlanet??

Zespół NR
Admin
1 month ago
Reply to  Wojciech

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentrz. Firmy wspomniane przez Pana produkują ozonatory raczej industralne, niż domowe. Nie testowaliśmy żadnego z ich produktów, więc nie możemy przekazać własnej opinii. Jednak opinie osób, które zakupiły produkty obydwu firm są z reguły pozytywne.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status