Zraszacze ranking

Ostatnio aktualizowane: 23.09.20

 

Jeden z najlepszych zraszaczy ogrodowych to Gardena  OS 140 8220-29. Skąd to wiemy? Poddaliśmy analizie dostępne na rynku sprzęty i ten był najlepiej oceniany przez konsumentów. Prezentowany zraszacz został wykonany z bardzo dobrych materiałów. Wielu użytkowników twierdzi, że model ten rzadko ulega awarii. Jeżeli chodzi o zasięg tego produktu, to jest on regulowany w zakresie od 1 m do 9,5 m. Możemy więc bardzo łatwo dopasować zraszacz do powierzchni naszego ogrodu. Oprócz tego musimy wspomnieć także o 16 dyszach – to dzięki nim woda rozpryskiwana jest równomiernie. Na wysokie miejsce wśród dobrych zraszaczy zasługuje również Gardena Aquazoom 1973-29. Produkt ten ma także całkiem duży zasięg zraszania, a oprócz tego jego obsługa jest łatwa. Konsumenci wspominają też o wysokiej bezawaryjności produktu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki zraszacz kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Lato jest bardzo niebezpiecznym czasem dla roślin. Niedobór wody sprawia, że szybko mogą uschnąć, a ich regeneracja czasami jest niemożliwa. Z tego względu w tym okresie powinniśmy przywiązać szczególną uwagę do pielęgnacji trawników, krzewów itp. Jednym z najlepszych sposobów jest regularne podlewanie roślin. Jeśli jednak brakuje Ci czasu, aby każdego dnia spacerować wzdłuż swojego ogrodu z konewką, pomyśl o zakupie specjalnych urządzeń, które w znacznym stopniu ułatwią Ci to zadanie. Asortyment sprzętów nawadniających jest tak szeroki, że często trudno nam zdecydować, jaki zraszacz wybrać, aby okazał się idealny dla naszego podwórka. W niniejszym artykule udzielimy Ci kilku ważnych wskazówek, które z pewnością będą pomocne podczas podejmowania decyzji.

Rodzaj – jaki zraszacz jest najlepszy?

Jak już wspomnieliśmy, sklepy ogrodnicze przepełnione są różnymi rodzajami zraszaczy. Znajdziesz tam urządzenia zarówno ręczne, jak i stacjonarne. Pierwszy model to sprzęt, który podłączamy do standardowego węża ogrodowego. Podstawową zaletą tego typu produktu jest możliwość punktowego nawadniania ogrodu, bez tracenia czasu na uzupełnianie konewki. Dodatkowo, dokładnie wybierasz miejsce najbardziej intensywnego działania, dzięki czemu rośliny potrzebujące większej ilości wody zostaną potraktowane ze szczególną troską.

Jeśli poszukujesz rozwiązania, które niemal całkowicie zwolni Cię z obowiązku podlewania trawnika lub grządek, pomyśl o zakupie urządzenia stacjonarnego. Do wyboru masz szereg różnych wariantów, dlatego też z pewnością znajdziesz model idealny dla wybranej przez Ciebie powierzchni.

Bardzo często kupowanymi przez konsumentów zraszaczami są obrotowe urządzenia z trzema wirującymi wypustkami. Na każdej z nich rozmieszczone zostały niewielkie otwory, przez które wydobywa się woda. Sprzęt nawadnia dość dużą powierzchnię, zataczając krąg o promieniu nawet kilkunastu metrów. Ze względu na dużą liczbę dziurek w dyszy, zraszacz powinien być podłączony do źródła wody generującego spore ciśnienie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że dysk nie będzie się kręcił lub będzie nawadniał niewielką powierzchnię.

Jeśli poszukujesz rozwiązania do nawadniania dużego podwórka , jednak ciśnienie wody jest zbyt słabe, aby podłączyć do niego wyżej opisany zraszacz, zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem nie okaże się urządzenie rotacyjne lub kowadełkowe. Tryb pracy pierwszego i drugiego produktu jest dość podobny. Przede wszystkim wypuszczają tylko jeden strumień wody, dzięki czemu siła nie rozbija się na trzy dysze. Poza tym możemy dokładnie określić, jaki promień i zasięg nas interesuje. Umieszczając tego typu sprzęt na końcu ogrodu, możemy ustawić go tak, aby nie obracał się wokół własnej osi, a zatrzymywał się na określonych przez nas miejscach. Dość spore ciśnienie umożliwia nam nawodnienie bardzo dużej powierzchni. Jeśli jesteś właścicielem obszernego ogrodu, warto zastanowić się nad zakupem dwóch urządzeń, tak aby uniknąć ciągłego przestawiania sprzętu.

Osobom, które poszukują rozwiązań dla niewielkich kwadratowych lub prostokątnych obszarów, konsumenci proponują, aby wybrać urządzenia oscylacyjne. Niezbyt duży sprzęt złożony jest z podstawy i rurki (z otworami w kilku rzędach) ułożonej prostopadle do gleby. Wykonuje ona ruchy od kilku stopni do 180 st, dzięki czemu woda rozpryskuje się w dwie przeciwne strony. W zależności od ciśnienia, ten rodzaj zraszacza może mieć zasięg nawet kilkunastu metrów. Jeśli jesteś właścicielem wąskiej działki, z pewnością docenisz ten produkt. Jest to szczególnie ważne, gdy w sąsiedztwie znajduje się np. kojec dla psa lub zagroda dla kur. Urządzenie oscylacyjne rozwiązuje problem zalewania pobliskich gospodarstw.

 

Stały montaż

Dla osób, które poszukują profesjonalnych rozwiązań, dobrym pomysłem będzie zakup całego systemu nawadniającego. Ten rodzaj sprzętu wymaga ingerencji w glebę, ponieważ pod powierzchnią ziemi zakopuje się sieć rurek, na końcu których znajdują się automatyczne zraszacze. W każdej chwili możemy wzbudzić pracę systemu, powodując, że schowane końcówki wynurzają się i zaczynają wypuszczać wodę. Nowoczesna technika umożliwia nam sterowanie nawadnianiem bez wychodzenia z domu.

Zwykle centrum sterowania montuje się w ścianie naszego domu lub, wybierając jeszcze bardziej zaawansowaną opcję, może zostać zamknięte w niewielkim pilocie. Nowa generacja zraszania jest oczywiście dość drogim rozwiązaniem, jednak przy dużych powierzchniach niemal całkowicie zwalnia właściciela z obowiązku ręcznego podlewania.

 

Materiały

Większość produktów zrobiona została z plastiku. Jest to najtańsze rozwiązanie, które wbrew pozorom nie jest złym pomysłem. Zraszacze wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego mogą być użyteczne przez wiele sezonów. Poza tym, materiał nie rdzewieje, co ma duże znaczenie w przypadku tego typu sprzętów.

Oprócz plastiku producenci decydują się również na sprzedaż produktów z wysokiej jakości metali nierdzewnych. Są to oczywiście o wiele droższe modele, dlatego też rzadziej bywają wybierane przez konsumentów. Jeśli jednak poszukujesz urządzenia na lata, taki wybór powinien Cię usatysfakcjonować.

Kompatybilność

Najlepszy zraszacz to taki, który będzie pasował do wielu węży ogrodowych. Są to bowiem elementy, które najczęściej ulegają zniszczeniu. Z tego względu, przed zakupem sprawdź końcówkę urządzenia i porównaj, czy będzie ona kompatybilna z innymi, standardowymi gadżetami służącymi do transportu wody.

 

Zraszacze ogrodowe w dobrych cenach

Proste zraszacze ogrodowe kosztują ok. 40 zł. Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu, zrobionego z odpowiedniej klasy materiału oraz opatrzonego wiarygodną gwarancją, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 70 zł.

 

 

Najlepsze zraszacze w 2020 roku

 

Jeśli posiadasz ogród, to na pewno wiesz, jak istotne jest prawidłowe nawadnianie terenów zielonych. Dotyczy to nie tylko pięknych, posadzonych kwiatów, ale również trawy. Regularne podlewanie jest szczególnie ważne w okresie letnim, podczas dużych susz. Niestety, niewiele osób ma czas i energię, aby dwa razy w tygodniu, a nawet częściej, podlewać ręcznie swój ogród. W takiej sytuacji niezbędny okazuje się zraszacz. Aby ułatwić Ci zakup przygotowaliśmy ranking zraszaczy.

 

Nasze zalecenia

 

Gardena OS 140 8220-29 

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się produkt firmy Gardena, OS 140 8220-29. Jest to najlepszy zraszacz dostępny na rynku. Jest to model wynurzalny wahadłowy  instalowany pod ziemią. Będzie on odpowiedni do użytku w ogrodach o powierzchni od 2 m2 do 140 m2.

Dużym udogodnieniem zastosowanym w tym modelu jest możliwość regulowania szerokości zraszania od 1 m do 9,5 m. Z kolei zasięg wyrzuty można zmieniać w zakresie od 2 m do 15 m. Taki zasięg sprawia, że urządzenie jest bardziej funkcjonalne i można je przystosować do wielu rodzajów ogrodów. Regulować można też przepływ wody.

Głowica zraszacza posiada 16 dysz, które zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Taka ilość dysz zapewnia równomierne nawadnianie. Ponadto, urządzenie posiada wbudowany zawór odwadniający, który skutecznie zapobiega awariom w bardzo mroźne dni. Opinie o zraszaczu tej firmy są bardzo pozytywne. Przypadł on do gustu konsumentom ze względu na duży zasięg pracy oraz funkcjonalność.

Gardena OS 140 8220-29 to zraszacz, który odpowiednio nawodni Twój ogródek. Produkt został wyposażony w 16 dysz. Sprzęt ma regulację zasięgu spryskiwania.

Zalety
Regulacje:

Przepływ wody to w wielu wypadkach parametr, którego nie możemy regulować. Produkt ten nam jednak na to pozwala. Mamy więc pełną kontrolę nad zraszaniem ogródka.

Materiał:

Do produkcji wykorzystane zostały dobre gatunkowo tworzywa. Dlatego zraszacz bardzo rzadko ulega awarii.

Dysze:

Prezentowany zraszacz ma 16 dysz. Oznacza to, że woda spryskiwana jest równomiernie. Nie musimy się martwić, że w jednym miejscu ogrodu powstanie kałuża.

Zawór:

Dzięki obecności zaworu odwadniającego, produkt nie jest narażony na awarie nawet w zimniejsze dni - woda nie gromadzi się w dyszach i nie zamarza w nich. Mamy więc pewność, że zraszacz pozostanie z nami na dłużej.

Zasięg:

Jest to produkt, którym możemy regulować zasięg zraszania – w zakresie od 1 m do 9,5 m. Dzięki temu możemy dopasować zraszacz do powierzchni naszego ogródka.

Wady
Montaż:

Niektórzy użytkownicy donoszą, że montaż prezentowanego zraszacza nie należy do najłatwiejszych czynności. Proces ten może zająć nam trochę czasu. Dlatego lepiej zadzwonić po fachowca.

 

 

 

 

Gardena Aquazoom 1973-30

 

Drugim produktem w naszym zestawieniu jest urządzenie marki Gardena Aquazoom – model 1973-30. Jest to niezwykle precyzyjny zraszacz ogrodowy, zbudowany z wysokiej jakości materiałów. Ponadto jest on niezwykle efektywny, dzięki czemu zaoszczędzi Tobie dużo pracy.

Idealnie nadaje się on do nawadniania ogródków, których powierzchnia wynosi od 25 m2 do 250 m2. Co więcej sprzęt posiada precyzyjnie regulowany zasięg rozprysku wody w zakresie od 7 m do 18 m. Ponadto, każdy użytkownik może indywidualnie dostosować szerokość zraszania w zakresie od 3,5 m do 14 m. Pozwoli to Tobie na wyregulowanie sprzętu w odpowiedni sposób, aby zapewnić nawadnianie całego terenu.

Opinie o zraszaczach Gardena Aquazoom 1973-30 są bardzo pochlebne. Konsumenci docenili ich funkcjonalność oraz łatwość użycia. Poza tym szczególną uwagę użytkowników zwrócił duży zasięg pracy tego sprzętu.

Gardena Aquazoom 1973-29 to zraszacz o dużym zasięgu. Szerokość zraszania wynosi od 3,5 m do 14 m. Jest to model wykonany ze stali.

Zalety
Zasięg:

Jest to produkt, który bardzo dobrze sprawdzi się w ogródkach o powierzchni do 250 m2. Maksymalny zasięg zraszania tego modelu wynosi 18 m.

Szerokość:

Regulacji podlega również szerokość zraszania. Możemy zdecydować, czy powinna ona wynosić 3,5 m czy 14 m (regulacja kilkustopniowa). Dzięki temu możemy idealnie dopasować produkt do naszego ogrodu.

Obsługa:

Wielu użytkowników zauważyło, że ustawienie parametrów jest bardzo łatwe. Zajmie nam to nie więcej niż kilka minut.

Materiały:

Większość elementów tego zraszacza wykonana została z metalu. Dzięki temu jest to sprzęt odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Wady
Wykonanie:

Niektóre elementy tego zraszacza zostały wykonane z niskiej jakości plastiku. Dlatego możliwe, że po pewnym czasie będziemy musieli je wymienić, aby sprzęt pracował prawidłowo.

 

 

 

 

Yato YT-8967

 

Kolejnym produktem w naszym rankingu jest wysokiej klasy urządzenie firmy Yato YT-8967. Jest to wyjątkowo wydajny, metalowy pistolet natryskowy. Został on wykonany z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały.

Urządzenie gwarantuje płynną regulację przepływu wody oraz możliwość samodzielnego dostosowania strumienia. W efekcie, możesz zmieniać te parametry wedle własnych upodobań i preferencji.

Dużym atutem produktu są uszczelki wykonane z materiału najwyższej jakości. W efekcie, nie musisz obawiać się o przecieki. Sprzęt ten jest niezwykle poręczny i dzięki swojej małej wadze (525 g) bez większego problemu można go trzymać w ręce przez długi czas.

Opinie konsumentów o produkcie marki Yato YT-8967 są wyjątkowo pochlebne. Użytkownicy docenili stosunek ceny do jakości wykonania oraz nowoczesny i atrakcyjny design produktu.

Yato YT-8967 to pistolet natryskowy, który pozwoli nam na samodzielne zraszanie wody. Produkt ma regulację przepływu wody oraz zasięgu zraszania.

Zalety
Wykonanie:

Produkt ten został wykonany z dobry gatunkowo materiałów. Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych oraz korozji.

Poręczność:

Zraszacz bardzo dobrze trzyma się w dłoni, więc nawet długotrwałe zraszanie nie powinno nam sprawić problemu. Model waży jedynie 0,5 kg, dlatego utrzymanie go nie będzie trudne.

Regulacje:

Model pozwala nam na regulowanie przepływu wody oraz zasięgu zraszania. W efekcie możemy sami dopasować produkt do wymiarów naszego ogródka.

Zasięg:

Produkt ma stosunkowo duży zasięg, dzięki czemu możemy dopasować go do mniejszych lub większych ogrodów.

Wady
Użytkowanie:

Jest to zraszacz, który musimy przez cały czas zraszania trzymać w ręce. Nie możemy go zostawić, aby samoistnie zraszał ogródek.

 

 

 

 

Rain Bird Drago 3504-PC 

 

Jedną z ostatnich propozycji w naszym zestawieniu jest urządzenie Rain Bird Drago 3504-PC. Jest to zraszacz rotacyjny. Bez problemu nawodni on Twój ogródek, gdyż model ten wyposażony jest w system gwarantujący równomierne rozprowadzenie wody. Jest to zraszacz wynurzalny, który należy zakopać w odpowiednim miejscu w ogrodzie, by potem cieszyć się jego samodzielną pracą.

Zakres jego pracy można regulować w zakresie od 40 stopni do 360 stopni. Naturalnie, każdy użytkownik może tę opcję dostosować do własnych potrzeb. Regulacji podlega też promień urządzenia. W zależności od swoich preferencji czy wielkości ogrodu, można ustawić promień zraszacza między 4,6 metrów a 10,7 metrów.

Jedną z największych zalet urządzenia jest jego niska cena. Jednak mimo niskiego kosztu zakupu, produkt ten charakteryzuje się wysoką jakością wykonania.

Do zestawu dołączono aż 6 dysz. Opinie o tym produkcie są wyjątkowo pozytywne. Wielu użytkowników doceniło jego niską cenę, wysoką jakość wykonania.

Rain Bird Drago 3504-PC to zraszacz rotacyjny. Urządzenie to obraca się i wyrzuca wodę. Zraszacz działa samodzielnie i nie wymaga naszego nadzoru.

Zalety
Wielkość:

Produkt ten nie zabiera zbyt dużo miejsca. Nie musimy więc martwić się, że zraszacz zburzy nam harmonię naszego ogrodu. Ma on kompaktowe kształty i większość czasu jest on niewidoczny.

Regulacja:

Zasięg zraszania jest parametrem, który możemy sami ustawić. To samo tyczy się zakresu pracy tego urządzenia (obrotów). Wynosi od 40 stopni do 360 stopni.

Wykonanie:

Produkt jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Wady
Zasięg:

Prezentowany zraszacz nie ma zbyt dużego zasięgu. Maksymalny promień wyrzucania wody wynosi 10 m. Odległość ta może okazać się zbyt mała w przypadku większych ogródków. Jest to jednak dobra opcja jeśli mamy małą posesję.

Bezpieczeństwo:

Zraszacz wystaje 10 cm nad ziemią. Dlatego w czasie koszenie trzeba uważać, aby nie uszkodzić sprzętu.

 

 

 

 

Ile zraszaczy na jednej sekcji?

 

W celu zapewnienia nawodnienia roślinom na naszej działce musimy zainwestować w odpowiednią ilość zraszaczy. W czasie zakupów wiele osób zastanawia się, ile sprzętów powinniśmy kupić, by zapewnić nawodnienie dla roślin w całym ogrodzie. W poniższym artykule odpowiemy też, ile sprzętów można zainstalować w jednej sekcji.

Ilość zraszaczy a ciśnienie wody

Ważną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę dobierając ilość zraszaczy, jest ciśnienie wody. Jeśli z głowicy ma lecieć dostateczna ilość wody, niezbędna jest odpowiednia siła. Dlatego, jeśli podłączysz zbyt dużą ilość zraszaczy, spowoduje to spadek wydajności całej instalacji. W skrajnych przypadkach urządzenie może się nie wynurzać z ziemi.

Sytuacja, gdy ciśnienie wody jest zbyt wysokie (powyżej 4 bar), również nie jest pożądana. Powinieneś wtedy zainstalować specjalny filtr redukujący. Wynika to z ograniczonego ciśnienia roboczego zraszacza, które nie będzie w stanie przetworzyć tak dużej siły wody.

Planując ilość zraszaczy w sekcji, polecamy sprawdzić katalog producenta. Znajdziesz w nim informacje o określonym ciśnieniu roboczym. Na tej podstawie obliczysz, jak wiele sprzętów może działać na raz. Każdą z sekcji trzeba osobno podłączyć do skrzynki zaworowej, a następnie do źródła wody.

 

Ilość zraszaczy a przepływ wody

Nasz poradnik, w którym wyjaśniliśmy, jaki zraszacz jest polecany, porusza wiele ważnych kwestii. W tej części chcemy skupić się na kolejnej istotnej sprawie, czyli przepływie wody. To, ile wody mamy do dyspozycji jest niezbędne, by ocenić, ile zraszaczy ma znaleźć się w jednej sekcji. Do małych urządzeń (około 1,5-1,75 m3/h) polecamy dobrać niewielką ilość sprzętów. Z kolei w większych instalacjach (np. 2,5 m3/h) polecamy zakup dodatkowych zraszaczy.

 

Częstotliwość rozstawiania zraszaczy w ogrodzie

Ustawiając sprzęty nawadniające, należy pamiętać, by wydobywająca się z nich woda pokryła większość działki. Specjaliści kierują się zasadą, która brzmi „promień w promień”. Oznacza to, że po ustawieniu pierwszego produktu, musisz odmierzyć promień kolejnego. Na końcu wyznaczonej prostej ustaw następny zraszacz. Dzięki temu zarówno ilość miejsc przesuszonych, jak i przesadnie podlanych zostanie zminimalizowana.

Ile dokładnie ustawić zraszaczy w jednej sekcji?

Bardzo ważną rzeczą, którą musisz zapamiętać to: pobór wody w zraszaczach nie może przekraczać wydajności źródła cieczy. W przeciwnym razie sprzęt się nie wysunie. Istnieje też inna kwestia, czyli łączna wydajność zraszaczy przekracza możliwości źródła, dlatego urządzenie należy podzielić na kilka sekcji. Każda z nich działa pojedynczo, gdy chroni to system przed przeciążeniem. Pamiętaj, że w jednej sekcji możesz umieścić zraszacze tego samego typu. W przeciwnym razie praca systemu nie będzie wydajna, a trawnik nie zostanie równomiernie nawodniony. Dlatego pamiętaj, że nie można łączyć urządzeń statycznych z ruchomymi.

 

Jak rozlokować zraszacze w ogrodzie?

Rozstawienie zraszaczy na działce musimy zacząć od ich umieszczenia w trudno dostępnych miejscach jak przestrzeń przy linii drzew czy płocie. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie zraszacza w pozostałych miejscach, kierując się zasadą „promień w promień”, o której pisaliśmy. Polecamy używanie możliwie najlepszych sprzętów (głównie rotacyjnych), gdyż mają największy zasięg pracy. Na końcu użyj dysz stałych, gdyż mają one stosunkowo mały zasięg. Ustawiając zraszacze, staraj się zminimalizować ilość przestrzeni, gdzie promień produktów się pokrywa. Uważaj też, by woda nie padała na beton (podjazd czy ścieżka), bo powstanie kałuża. Co więcej, jest to również marnowanie cieczy.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Proline 99361

 

Ostatnim produktem w naszym rankingu jest model Proline 99361. Jest to dobry i tani zraszacz pulsacyjny. Urządzenie to, z racji swoich niewielkich gabarytów, jest przeznaczone głównie do małych powierzchni ogrodowych.

Dużym udogodnieniem zastosowanym przez producenta jest możliwość podłączenia kilku zraszaczy w jednym momencie, co przyspiesza pracę.

Zraszacz został wykonany z dobrej jakości metalu, dzięki czemu jest mniej awaryjny i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie należy wbić w ziemię w dowolnym miejscu swojego ogródka.

Warto podkreślić, że sprzęt ten wyposażony jest w regulację kąta zraszania do 360 stopni, z kolei zakres zraszania wynosi 18 m. Wydajność urządzenia to 12 l na minutę.

Opinie o modelach tej firmy są bardzo pozytywne. Konsumenci pochwalili stosunek ceny do jakości wykonania. Wielu użytkowników jest również zadowolona z możliwości regulacji sprzętu oraz jego wydajności.

 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status