Wertykulatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.09.20

 

AL-KO Combi Care 38 E Comfort i Stiga SV 415 E to wertykulatory, które zajęły dwa pierwsze miejsca w przygotowanym przez nas rankingu. Oba urządzenia mają wydajny silnik, są solidnie wykonane, a dodatkowo łatwe w obsłudze. Te cechy sprawiają, że konsumenci chętnie decydują się na zakup wspomnianych modeli. Wertykulator AL-KO Combi Care 38 E Comfort ma dużą moc, dlatego gwarantuje efektywną pracę. Sprzęt będzie odpowiedni także do dużych ogrodów. Produkt został wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw. Obudowa wykazuje odporność na uszkodzenia, a elementy tnące nie tracą zbyt szybko swoich właściwości. Model jest funkcjonalny, ponieważ użytkownik może poza wertykulacją gleby także ją napowietrzyć korzystając z funkcji aeracji. Wertykulator na drugim miejscu, czyli Stiga SV 415 E, to produkt łatwy w obsłudze. W rezultacie jest polecany także osobom, które będą korzystać z tego typu sprzętu po raz pierwszy. Model jest stosunkowo cichy, co zwiększa komfort użytkowania. Urządzenie ma wygodną rączkę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki wertykulator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Piękny i zadbany trawnik to marzenie wielu szczęśliwych posiadaczy ogrodu lub działki. Gęsta, zielona trawa nadaje powierzchni przyjemnego wyglądu, a miękkie podłoże otwiera przed nami możliwość porannego spaceru w rosie lub aktywnego spędzania wolnego czasu. Aby osiągnąć postawiony przed sobą cel, musimy w szczególny sposób zadbać o kondycję roślin. Czasami regularne koszenie lub nawożenie okazuje się niewystarczające. W tym wypadku powinniśmy przemyśleć zakup wertykulatora.

To innowacyjne urządzenie pozwoli Ci w szybki sposób napowietrzyć ziemię i pozbyć się płytko zakorzenionych chwastów, dzięki czemu trawa będzie znacznie bardziej odżywiona. Szeroki asortyment urządzeń stawia przed nami pytanie, jaki wertykulator wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania. W niniejszym poradniku postaramy się opisać kilka najważniejszych cech, które powinien posiadać dobrej jakości sprzęt.

Rodzaj – jaki wertykulator jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego wertykulatora uzależniony jest przede wszystkim od naszych preferencji oraz rozmiaru trawnika. W sklepach znajdziemy zarówno niewielkie urządzenia, jak i obszerne sprzęty, które różnią się od siebie pod wieloma względami. W pierwszej kolejności powinieneś określić, jaki rodzaj wertykulatora będzie dla Ciebie najwygodniejszy w użyciu: mechaniczny, elektryczny, czy spalinowy.

 

Mechaniczny

Najbardziej podstawowym sprzętem służącym do napowietrzania gleby jest wertykulator mechaniczny. Posiada bardzo prostą budowę, dzięki czemu może być używany nawet przez osoby stroniące od takich urządzeń. Składa się z walca, na powierzchni którego umieszczone zostały podłużne noże, rączki oraz kółka przymocowane do podstawy. Aby rozpocząć ogrodowe prace wystarczy popychać wertykulator, a wypustki z łatwością będą wbijać się w ziemię. Jest to bardzo tanie i ekologiczne rozwiązanie przeznaczone dla właścicieli niewielkich trawników, którzy będą traktować urządzenie jako sporadyczny dodatek do procesu pielęgnacji trawy. Ponadto, ten rodzaj napowietrznika jest bardzo tani w eksploatacji.

Jedyne koszty, jakie być może będziemy musieli ponieść, to konserwacja metalu, tak aby nie został zniszczony przez rdzę. Innym rodzajem mechanicznego wertykulatora są buty z kolcami. Jeśli lubisz spacerować po ogrodzie i chciałbyś przy okazji w niewielkim stopniu przyczynić się do bujnego rozrostu trawy – ten rodzaj sprzętu będzie dla Ciebie idealny. Należy jednak pamiętać, że ręczne urządzenia przyniosą efekt jedynie na niewielkich powierzchniach. W przypadku dużych trawników napowietrzanie napędzane jedynie siłą naszych rąk może okazać się niewystarczające.

 

Elektryczny

Wraz ze wzrostem świadomości użytkowników dotyczącej kompleksowej pielęgnacji trawników, producenci wzbogacili rynek wertykulatorami z silnikiem elektrycznym. Tego rodzaju sprzęt może być wykorzystany praktycznie we wszystkich rodzajach ogrodów: zarówno tych małych, jak i nieco większych. Dzięki napędowi zasilanemu prądem, użytkownicy nie muszą dokładać zbyt wiele siły, aby noże wbijały się w ziemię. Jedynym ich zadaniem jest kontrolowanie trasy, po której jedzie urządzenie. Elektryczne wertykulatory są proste w obsłudze, ekologiczne i praktycznie bezszelestne. Z tego względu konsumenci dość często decydują się na ich zakup. Należy jednak pamiętać, że są one wyposażone w przewód, który ciągle powinien być wpięty do gniazdka. Oczywiście, możemy posiłkować się również przedłużaczem, ale powinien być on na tyle mocny ,aby utrzymać wysokie napięcie.

Niektóre modele wertykulatorów elektrycznych posiadają wbudowany akumulator, który pozwala na bezprzewodową pracę sprzętu. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego rodzaju urządzenia warto zaopatrzyć się w 2 baterie. Czas ładowania wertykulatora szacuje się na ok. 10 godzin, dlatego jeśli chcesz zabezpieczyć się przed niespodziewaną przerwą warto mieć w zapasie naładowany akumulator.

 

Spalinowy

Wertykulatory z napędem spalinowym są najmocniejszym rodzajem sprzętu ogrodowego, a co się z tym wiąże wykazują największą efektywność. Ze względu na to, że nie muszą być podłączone do sieci elektrycznej i mogą być uruchomione przez wiele godzin. Musimy jednak pamiętać o zapasie paliwa. Silniki spalinowe są bardzo mocne, dlatego też tego rodzaju wertykulator wykorzystywany jest do renowacji zaniedbanej trawy, gęsto porośniętej mchem i innymi chwastami.

Zaleca się, aby urządzenie było użytkowane jedynie przez osoby dorosłe. Bliski kontakt z ropą lub benzyną jest niebezpieczny dla dzieci, dlatego też decydując się na zakup pamiętajmy, że w naszym garażu lub szopce pojawi się kanister z niebezpieczną substancją.

 

Moc i rozmiar

Dość istotnym parametrem, jaki powinien zostać wzięty pod uwagę podczas zakupu wertykulatora, jest moc silnika oraz szerokość części ruchomej. Na rynku spotkamy bowiem wiele produktów, które reklamują się niskim poborem prądu lub benzyny przy dość szerokim walcu z wypustkami. Aby uchronić się przed ryzykiem spalenia sprzętu, lub by nie wpaść w pułapkę słabego silnika, który wymaga od nas bardzo dużego nakładu siły, zaleca się poszukiwanie urządzeń, których minimalna moc wynosi 1000 W, a wałek mierzy od 25 cm do 40 cm. Są to optymalne parametry wertykulatora, który z pewnością spełni nasze oczekiwania.

 

Korpus

W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy wiele modeli wertykulatorów, które różnią się od siebie wyglądem zewnętrznym i materiałami, z których zostały zrobione. Oczywiście im mniej zabudowany sprzęt, tym cena urządzenia jest niższa. Dzieje się tak, ponieważ koszt produkcji najprostszych wertykulatorów jest niewielki. Niestety posiadają one jedną, istotną wadę – istnieje ryzyko, że ukryte w glebie kamienie lub inne twarde przedmioty wystrzelą pod wpływem nacisku w naszą stronę.

Taka sytuacja może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci zranienia lub nawet obicia kości. Z tego względu warto jest zainwestować w wertykulator z zabudowaną tylną częścią.

 

Materiały

Aby urządzenie było w pełni bezpieczne w użytkowaniu, zwróć również uwagę na jakość materiałów. Najważniejszą częścią urządzenia jest wałek napowietrzający glebę. Powinien być wykonany z wysokiej jakości stali odpornej na działanie korozji. Ponadto, dość istotnym elementem sprzętu jest jego obudowa. Zazwyczaj zrobiona jest grubego plastiku, który dość dobrze blokuje wypadające spod urządzenia kamyki. Jednak jeśli poszukujesz wertykulatora, który będzie odporny na pęknięcia i inne uszkodzenia pomyśl nad zakupem urządzenia z obudową aluminiową. Taki rodzaj sprzętu jest nieco droższy, jednak z pewnością znacznie dłużej będziesz mógł z niego korzystać.

 

 

Konserwacja

Jeśli już zdecydowałeś się na konkretny model, koniecznie porozmawiaj ze sprzedawcą i dowiedz się, jak wygląda konserwacja urządzenia. Zdarza się, że niektórzy producenci zastrzegają sobie w umowie kupna konieczność zgłoszenia sprzętu na przegląd. W tym przypadku, po upływie konkretnego czasu, powinieneś skontaktować się z autoryzowanym salonem. W przeciwnym razie jeśli Twoje urządzenie nagle się zepsuje, może nie zostać objęte umową gwarancyjną.  Należy pamiętać, że nawet najlepszy wertykulator powinien być konserwowany przynajmniej raz w roku.

 

Wertykulatory w dobrych cenach

Ceny wertykulatorów są bardzo rozbieżne. Mają na nie wpływ takie czynniki, jak rodzaj urządzenia, marka oraz użyte w produkcji materiały. Najbardziej podstawowy sprzęt ręczny kupisz już za niecałe 100 zł. Jeśli zależy Ci na produkcie wysokiej klasy, wyposażonym w dodatkowe elementy, takie jak kosz na odpadki musisz przygotować się na wydatek nawet 1500 zł.

 

 

Najlepsze wertykulatory w 2020 roku

 

Masz przydomowy ogródek i lubisz usprawniać swoją pracę? Wertykulator to rozwiązanie, które powinno Cię zainteresować. Doskonale spulchnia ziemię i przygotowuje ją pod zasiew. Wiemy, że nie jest to urządzenie, którego używa się na co dzień i niewiele osób wie, jaki model jest najlepszy. Dlatego przygotowaliśmy ten oto ranking wertykulatorów.

 

Nasze zalecenia

 

Al-Ko Combi Care 38 E Comfort 112874

 

Aerator, wertykulator i napowietrzacz w jednym – to właśnie Al-Ko Combi Care 38 E Comfort 112874. Jest to funkcjonalne rozwiązanie z dwoma wymiennymi wałkami roboczymi do aeracji i wertykulacji. Jest to uniwersalne urządzenie, które sprawi, że trawa w Twoim ogrodzie będzie lepiej rosnąć.

Noże mają funkcję usuwania zanieczyszczeń,  chwastów, starej trawy czy mchu. Natomiast sprężyny aeratora napowietrzają trawnik. Tym samym do trawy dochodzi więcej składników odżywczych. Urządzenie przeznaczone jest dla trawników o powierzchni do 400 m2.

Produkt ten ma łatwy w obsłudze system wymiany wałków. Poza tym posiada wskaźnik bezpieczeństwa – specjalny sygnał informuje nas o tym, że wałek jest prawidłowo zamontowany. Dużą zaletą tego sprzętu jest łatwa regulacja wysokości pracy wałków, a więc zapewnisz sobie większą wydajność pracy. Moc silnika to 1300 W.

Szerokość robocza wertykulacji – 37 cm, a szerokość robocza napowietrzania – 36 cm. Model ten ma 5-stopniową regulację działania. Pojemność kosza – 55 l. Ten najlepszy wertykulator uważany jest za solidne i funkcjonalne rozwiązanie.

AL-KO Combi Care 38 E Comfort to bardzo dobry wertykulator do 500 zł. Moc urządzenia jest równa 1300 W. Pojemność kosza wynosi 55 l.

Zalety
Obudowa:

Do produkcji obudowy wykorzystano odporne na uszkodzenia mechaniczne tworzywo, jakim jest PP (polipropylen). W związku z tym znajdujący się w środku sprzętu mechanizm ma zapewnioną ochronę, a więc nie jest narażony na zbyt szybkie uszkodzenie.

Pojemność:

Z uwagi na to, że pojemność kosza wynosi 55 l nie musimy się martwić o zbyt częste opróżnianie pojemnika. To daje gwarancję, że nie będziemy zmuszeni do przerywania pracy zbyt często, co z pewnością wydłużyłoby czas potrzebny na pielęgnację trawnika.

3w1:

Prezentowany model to urządzenie typu 3w1. Produkt ma następujące funkcje: wertykulowanie, napowietrzanie i zbieranie odpadków do kosza.

Przeznaczenie:

Jak wskazuje producent, wertykulator będzie odpowiedni do ogrodu o wielkości do 800 m2. Jest to dwa razy więcej w porównaniu do starszego modelu.

Wskaźnik bezpieczeństwa:

Urządzenie zostało wyposażone we wskaźnik bezpieczeństwa informujący o tym, że wałek roboczy jest prawidłowo zamontowany.

Wady
Kółka:

Nieliczne opinie konsumentów wskazują, że kółka czasami zacinają się w trakcie pracy, co uniemożliwia płynne prowadzenie sprzętu.

 

 

 

 

Stiga SV415E

 

Wertykulator Stiga SV 415 E to nasza druga propozycja. Jest to model elektryczny z silnikiem o mocy 1500 W. Urządzenie ma regulację głębokości pracy, a więc bez problemu dopasujesz wszelkie opcje do własnych oczekiwań. Model ten jest wyposażony w duży 50 – litrowy kosz. S

przęt ten ma solidną obudowę, która jest odporna na uszkodzenia, a jednocześnie bardzo łatwa w pielęgnacji. Takie urządzenie pozwoli Ci upiększyć trawnik bez użycia zbędnych nawozów i chemii. Szerokość robocza wertykulatora wynosi 38 cm, a jego głębokość robocza to od – 12 mm do + 8 mm.

Waga tego sprzętu to 14,4 kg. Opinie o wertykulatorach marki Stiga są bardzo pochlebne. Przez użytkowników ceniony jest za solidne wykonanie, ale także dużą wydajność pracy oraz to, jakie efekty pozwala uzyskać.

Wertykulator Stiga SV 415 E ma moc 1500 W. Produkt wyposażono w kosz o pojemności 50 l. Waga modelu jest równa 14,5 kg.

Zalety
Dopasowanie:

Użytkownik ma możliwość płynnej regulacji głębokości pracy wertykulatora. W rezultacie konsument może w łatwy sposób dopasować ustawienia sprzętu do stanu trawnika.

Noże:

Wykonane z dobrej gatunkowo stali noże wykazują dużą odporność na uszkodzenia i odkształcenia. Zdaniem konsumentów elementy tnące mają bardzo dobre właściwości, co zwiększa efektywność urządzenia.

Silnik:

Wertykulator ma solidny silnik szczotkowy gwarantujący płynną pracę. Śledząc opinie konsumentów można dojść do wniosku, że silnik nie ulega awariom i nie przegrzewa się zbyt szybko. W efekcie możemy korzystać z urządzenia bez przerwy przez długi czas.

Budowa:

Na uwagę zasługuje budowa produktu. Najwięcej pozytywnych ocen Internautów zdobył dobrze wyprofilowany uchwyt, który pozwala łatwo manewrować modelem i zwiększa komfort pracy.

Wady
Mocowanie:

Część osób uważa, że mocowanie kosza do urządzenia nie zostało solidnie wykonane. W związku z tym istnieje ryzyko, że zapełniony pojemnik będzie się odłączał od sprzętu.

 

 

 

 

Gardena VC 1000 4068

 

Gardena VC 1000 4068 to trzeci produkt warty uwagi. Ten niezawodny sprzęt pomoże Ci w pozbyciu się mchów czy chwastów, jednocześnie poprawiając wchłanianie wody i substancji odżywczych przez trawę. Sprzęt ten został wyposażony w wydajny silnik PowerPlus, który jest bardzo efektywny i stosunkowo cichy.

Ma on koła na specjalnym bieżniku, które ułatwiają manewrowanie i gwarantują dobrą przyczepność na trawniku. Poza tym, koła zostały tak skonstruowane, aby ograniczać hałas. Jednak to zęby zapewniają wydajną pracę – są one ostre, wykonane z hartowanej ocynkowanej stali. Doskonale radzą sobie z wertykulacją trawy.

Urządzenie ma regulowaną głębokość pracy za pomocą prostej w obsłudze dźwigni. Jest to kompaktowy sprzęt zajmujący niewiele miejsca. Dużym atutem tego sprzętu jest ergonomicznie ukształtowana rączka aeratora, która znacznie ułatwia jego pchanie. Moc maszyny wynosi 1000 W. Szerokość robocza urządzenia wynosi 30 cm.

Maksymalna powierzchnia trawnika, do jakiej przeznaczony jest ten sprzęt wynosi 600 m2. Model ten ma 3-stopniową regulację głębokości roboczej. Przez konsumentów ceniony jest za jakość wykonania, wydajność pracy oraz wysoką bezawaryjność.

Gardena EVC 1000 4068 to wertykulator o mocy 1000 W. Produkt waży 10,5 kg. Elementy tnące wykonano z hartowanej stali.

Zalety
Kompaktowość:

Model nie został wyposażony w kosz, dlatego nie zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo produkt można łatwo złożyć, co ułatwia nie tylko przechowywanie urządzenia, ale także jego transportowanie.

PowerPlus:

Wertykulator został wyposażony w silnik PowerPlus, który umożliwia łatwe uruchamianie sprzętu, a dodatkowo nie przegrzewa się zbyt szybko. W efekcie możemy korzystać z urządzenia przez długi czas bez konieczności robienia przerw.

Noże:

Wykonane z hartowanej stali noże są odporne na uszkodzenia. Elementy tnące bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem mchu czy darni, dzięki czemu po wykonaniu pracy możemy cieszyć się pięknie zadbanym trawnikiem.

Wady
Komfort:

Pewna grupa użytkowników zwraca uwagę na to, że produkt nie ma dobrze wyprofilowanego uchwytu, co zmniejsza komfort użytkowania. Minusem są także mocne wibracje.

 

 

 

 

Makita MUV3200

 

Na czwartym miejscu znajduje się dobry i tani wertykulator Makita MUV3200 o mocy maksymalnej 1300 W. Szerokość pracy urządzenia wynosi 32 cm, a zakres wertykulacji od – 10 mm do + 10 mm.

Pojemność kosza wertykulatora to 30 l. Jest to stosunkowo cichy, ale i mocny sprzęt elektryczny do pielęgnacji małych oraz średnich ogrodów. Urządzenie ma 5-stopniową regulację wysokości roboczej i specjalne zabezpieczenie przed wyrwaniem przewodu zasilającego oraz wyłącznik.

Wymiana ostrza tnącego jest bardzo prosta, a poza tym w łatwy sposób można zmienić system pracy urządzenia na aerator. Tym samym pielęgnacja trawnika będzie bardziej efektywna. Prezentowany przez nas model posiada składaną rękojeść, która ułatwia transport oraz przechowywanie urządzenia.

Produkt został wyposażony w kosz na trawę z materiału nieprzepuszczającego pył, a więc praca z nim jest przyjemna i relatywnie czysta. Model ten zyskał uznanie wielu konsumentów. Przede wszystkim wysoko oceniają stosunek wysokości ceny do jakości produktu.

Makita UV3200 to wertykulator o mocy 1300 W. Produkt wyposażono w kosz o pojemności 30 l. Model waży ok. 15 kg.

Zalety
Silnik:

Wydawane przez konsumentów opinie potwierdzają, że urządzenie ma bardzo dobry silnik, który nie przegrzewa się zbyt szybko. Sporym atutem okazuje się również to, że silnik nie generuje zbyt dużego hałasu.

Obudowa:

Wykonana z tworzyw sztucznych obudowa nie jest podatna na uszkodzenia. Możemy mieć więc pewność, że produkt nie ulegnie zbyt szybko zniszczeniu.

Noże:

Zastosowane w urządzeniu noże mają bardzo dobre właściwości, a także wykazują odporność na uszkodzenia.

Wady
Kosz:

W niektórych opiniach konsumenci zaznaczają, że kosz jest zbyt mały, dlatego trzeba go często opróżniać. To sprawia, że czas pracy się wydłuża.

Aeracja:

Do zestawu nie dołączono wałka do aeracji, co dla części Internautów jest sporym minusem.

 

 

 

 

Bosch AVR 1100 060088A100

 

Nasza kolejna propozycja to Bosch AVR 1100 z silnikiem Powerdrive. Urządzenie ma system Jet Collect umożliwiający szybką wertykulację, dzięki czemu jest wyjątkowo efektywne.

Jest też zasługą noży wykonanych ze stali szlachetnej. Model ten ma specjalne kanały wentylacyjne zapewniające dokładne i szybkie usuwanie mchu i innych zanieczyszczeń z trawnika.

Posiada też duży zbiornik o pojemności 50 l. Sprzęt ten zajmuje niewiele miejsca – po złożeniu ma wysokość zaledwie 40 cm, a więc jego przechowywanie nie będzie stanowić większego problemu. Moc silnika maszyny wynosi 1100 W. Szerokość pracy wertykulatora wynosi 32 cm, a więc jest przeznaczony do mniejszych i większych ogrodów.

Regulacja wysokości pracy jest 4-stopniowa od + 5 mm do – 10 mm. Produkt ten uważany jest za bardzo wydajny i solidny. Dzięki temu, że zajmuje niewiele miejsca jest idealny, gdy chcesz go przewozić między działkami.

Wertykulator Bosch AVR 1100 060088A100 waży 9,9 kg, a pojemność kosza wynosi 50 l. Moc produktu jest równa 1100 W.

Zalety
Komfort:

Wertykulator nie generuje zbyt dużego hałasu w trakcie pracy, ma dobrze wyprofilowaną rączkę, a dodatkowo nie nagrzewa się zbyt szybko. Wszystko to sprawia, że prezentowany model gwarantuje odpowiedni komfort użytkowania.

Przechowywanie:

Istnieje możliwość złożenia uchwytu, a także zbiornika, dzięki czemu sprzęt zmieści się nawet w małym garażu, a przechowywanie produktu nie będzie dla konsumenta uciążliwe.

Wady
Kółka:

Minusem okazują się plastikowe kółka wykazujące małą odporność na uszkodzenia. Konsumenci zaznaczają też, że kółka czasami się zacinają.

Kosz:

Internauci wskazują, że wykonanie kosza nie jest najlepsze. Pojemnik jest zbyt lekki i podatny na zarysowania, co może sugerować, że szybko się uszkodzi.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Utrzymanie trawnika w czystości nie należy do najprostszych zadań. Szczególnie jeśli znajduje się na nim dużo chwastów czy zalegających suchych źdźbeł. Urządzeniem, które ułatwi Ci pielęgnację trawnika, jest wertykulator elektryczny. Jeśli akurat szukasz dobrej jakości sprzętu, przeczytaj nasze zestawienie. Zostało ono stworzone w oparciu o opinie konsumentów, którzy jako najlepszy model wskazali Stiga SV415E. Jest to bardzo proste w użyciu urządzenie, które w krótkim czasie doprowadzi Twój trawnik do schludnego wyglądu. Użytkownik może regulować głębokość pracy zgodnie z własnymi preferencjami. Model ma pojemny kosz, w którym zbierane są odpady. Jego opróżnienie jest bardzo łatwe, co wpływa na wygodę pracy. Cała obudowa została wykonana z dobrej jakości materiałów, dlatego znajdujący się w środku silnik jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się AL-KO Combi Care 38 E Comfort. Ten wertykulator ma dużą szerokość roboczą, co przyśpiesza pielęgnację trawnika. Odpowiednia moc gwarantuje wydajną pracę przez długi czas. Poza tym sprzęt jest lekki i ma duże koła, co zapewnia sporą mobilność.

 

 

Jaki wertykulator elektryczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Elektryczny wertykulator to praktyczny sprzęt, który przyda się w szczególności osobom mającym duży ogród. Dzięki takiemu urządzeniu pielęgnacja i oczyszczanie trawnika nie zajmuje dużo czasu. Zastanawiasz się nad zakupem tego typu produktu, ale nie wiesz, jak znaleźć funkcjonalny model? Nasz poradnik na temat tego, jaki wertykulator elektryczny wybrać, bez wątpienia Ci w tym pomoże.

Moc

Sprzęty przeznaczone do pracy w ogrodzie powinny mieć dużą moc, inaczej nie będą pracowały zbyt efektywnie. To samo dotyczy wertykulatorów. Urządzenia te wyposażone są w silnik o mocy od 1000 W do 2500 W, która gwarantuje wydajność, a także niezawodność. Im mocniejszy jest produkt, tym lepiej radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z trawnika.

 

Szerokość robocza

Pytając, jaki wertykulator elektryczny jest najlepszy, prawdopodobnie usłyszymy, że to zależy głównie od szerokości roboczej urządzenia. Jej wartość pozwala nam określić, jak szeroki pas trawnika będziemy mogli naciąć i oczyścić. Możemy w ten sposób obliczyć, ile czasu średnio zajmie nam pielęgnacja ogrodu. Szerokość robocza wertykulatorów zasilanych na prąd mieści się w zakresie od 35 cm do 50 cm. Pamiętajmy jednak, że szerszy sprzęt zwykle jest nieco cięższy, a to może nie odpowiadać użytkownikom, którzy nie mają dużo siły.

 

Głębokość robocza

Głębokość robocza urządzenia daje nam informację o tym, jakie nacięcia będą wykonywać zamontowane w wertykulatorze noże. Polecamy modele z możliwością regulacji głębokości, których efektywność pracy możemy szybko dopasować do swoich potrzeb. W ten sposób uda nam się uniknąć zbyt mocnego lub za płytkiego nacięcia gleby.

 

Noże

Głównym elementem budowy wertykulatora są noże, które przecinają tzw. filc, czyli zbitą warstwę kłączy i pędów z trawnika. Duża liczba ostrzy zwiększa efektywność działania sprzętu, dlatego świetnym wyborem jest model z minimum kilkunastoma nożami.

 

Kosz

Jednym z elementów budowy wertykulatorów elektrycznych jest kosz, do którego trafiają zebrane z trawnika zanieczyszczenia – głównie suche źdźbła trawy i zalegające korzenie. Taki zbiornik powinien być pojemny, ponieważ wtedy nie będziemy musieli go zbyt często opróżniać w trakcie pracy. Świetnym wyborem jest więc sprzęt z pojemnikiem 40- lub 50-litrowym.

Warto też sprawdzić, jak kosz został przymocowany do wertykulatora. Odłączanie zbiornika i opróżnianie go nie powinno nam sprawiać żadnych problemów, inaczej będziemy narzekać na komfort użytkowania.

 

Obudowa

Urządzenie do wertykulacji musi mieć solidną, odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę. Korpus wertykulatorów najczęściej powstaje z metalu lub dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego w różnych kolorach. Kupując trwały sprzęt, możemy mieć pewność, że będzie nam długo służył.

 

Łatwe przechowywanie

Najlepszy wertykulator elektryczny jest łatwy w przechowywaniu i nie zajmuje dużo miejsca w garażu czy specjalnym domku na narzędzia. Podczas poszukiwań idealnego sprzętu musimy więc sprawdzić dokładne wymiary i wagę urządzenia, a także przyjrzeć się jego budowie. Niektóre modele wyposażone są w rączkę z możliwością złożenia. To daje nam możliwość przewożenia wertykulatora w samochodzie.

 

Kółka

Na komfort użytkowania sprzętu istotny wpływ mają umieszczone w podstawie kółka. Jeśli będą zbyt małe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prowadzenie wertykulatora będzie od nas wymagało użycia dużej siły. Średnica kółek urządzenia powinna wynosić minimum 14 cm.

Hałas

Choć to wertykulatory spalinowe uznawane są za najgłośniejsze, modele elektryczne także mogą generować duży hałas, w efekcie czego podczas prac w ogrodzie zakłócimy spokój nie tylko domowników, ale i sąsiadów. Jeżeli mimo zapewnień producenta wydaje nam się, że zakupione urządzenie jest zbyt hałaśliwe, możemy na czas wertykulacji trawnika włożyć do uszu ochronne zatyczki, aby nie uszkodzić słuchu.

 

Funkcja aeracji

Profesjonalne wertykulatory mogą dodatkowo pełnić funkcję aeratora, czyli sprzętu służącego do napowietrzania gleby. Jak możemy rozpoznać, czy dane urządzenie ma taką opcję? W wyposażeniu powinniśmy znaleźć specjalny wałek z rurkami lub kolcami, który podłącza się do wertykulatora zamiast ostrzy.

 

Wertykulatory elektryczne w dobrych cenach

Zakup wertykulatora z napędem elektrycznym to wydatek rzędu kilkuset złotych. Najtańsze modele średnio kosztują ok. 400 zł, a najdroższe ponad 1000 zł. W kwestii ceny sporo zależy od mocy silnika urządzenia, szerokości i głębokości roboczej, jak również samego producenta.

 

Najlepsze wertykulatory elektryczne w 2020 roku

 

Poniżej znajdziesz nasz ranking wertykulatorów elektrycznych, w którym opisaliśmy 5 najlepszych modeli na rynku. Wybraliśmy je w oparciu o opinie konsumentów. Tworząc zestawienie, kierowaliśmy się takimi cechami jak wydajność, cena i łatwość obsługi.

 

Nasze zalecenia

 

Stiga SV415E 

 

Prezentujemy Stiga SV415E, czyli dobrej jakości wertykulator elektryczny. Moc silnika to aż 1500 W, co gwarantuje dużą wydajność pracy przez długi czas. Nie musisz się więc obawiać, że w czasie sprzątania trawnika silnik się przegrzeje. Szerokość robocza sprzętu wynosi 38 cm.

W urządzeniu znajdziesz 20 noży, które precyzyjnie przycinają źdźbła trawy. Kosz na odpady wykonano z plastiku, a jego pojemność to 50 l. Dlatego nie musisz przerywać pracy, by go opróżnić. Wertykulator ma dwa typy kół: przednie o średnicy 14 cm i tylne – 16 cm. W czasie pracy użytkownik ma możliwość regulowania głębokości cięcia, tak by dopasować ją do swoich preferencji. Obudowa sprzętu jest bardzo solidna, dlatego nie ulegnie uszkodzeniom mechanicznym. Obsługa modelu jest łatwa, dlatego poradzą sobie z nią nawet osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z podobnych produktów.

Tym, co przekonało konsumentów do zainwestowania w urządzenie, jest jego wydajna praca. Przy pomocy tego wertykulatora w szybki i prosty sposób zadbasz o elegancki wygląd swojego trawnika.

 

 

 

 

AL-KO Combi Care 38 E Comfort 

 

Model AL-KO Combi Care 38 E Comfort to godny polecenia wertykulator elektryczny, który sprawdzi się w ogrodzie o średniej powierzchni. Moc produktu wynosi 1300 W, co gwarantuje długotrwałą pracę, bez przegrzania silnika. Szerokość robocza modelu to 38 cm, a szerokość napowietrzania – 37 cm. W czasie pracy użytkownik może w prosty sposób regulować głębokość pracy sprzętu zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Pojemność worka na odpady to 55 l. Nie musisz więc często przerywać pracy, by opróżnić zbiornik. Poza tym pozbycie się wszystkich zebranych śmieci jest bardzo łatwe. Kosz zaprojektowano tak, by w momencie opróżniania zawartość nie wysypała się na użytkownika. Noże w wałku wertykulującym dokładnie usuwają sfilcowaną trawę, przez co ogród lepiej się prezentuje. Urządzenia można też używać do napowietrzania przy pomocy sprężyn. Dzięki temu trawnik szybciej wchłania składniki odżywcze.

Opinie o wertykulatorach elektrycznych tego producenta są bardzo pozytywne. Osoby, które kupiły sprzęt, są bardzo zadowolone z prostej obsługi, ale i trwałości modelu. Urządzenie wykonano z wytrzymałych materiałów, więc będzie Ci służyć przez wiele lat.

 

 

 

 

Faworyt KCW 1738 

 

Model Faworyt KCW 1738 to dobry i tani wertykulator elektryczny. Sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się na małych i średnich posesjach. W celu najefektywniejszego usuwania resztek trawy należy używać produktu zaraz po jej skoszeniu. Model służy również do napowietrzania gleby poprzez wykonywanie w niej niewielkich nakłuć. Przyśpiesza to wchłanianie składników odżywczych z powietrza.

Wertykulator ma nowoczesny silnik o mocy 1700 W. Dzięki temu możesz pracować przez długi czas, a co więcej nie musisz się martwić o przegrzanie mechanizmów wewnętrznych. Szerokość robocza to 38 cm, więc praca przebiega bardzo szybko. Produkt ma wbudowany kosz o pojemności 50 l, w którym kumulowane są  odpady. Jego opróżnienie jest bardzo proste i można wykonać tę czynność bez obaw o zabrudzenie siebie. Dużym atutem sprzętu jest płynna regulacja głębokości napowietrzania.

Osoby, które zainwestowały w ten produkt, są z niego bardzo zadowolone. Po użyciu wertykulatora zwiększy się skuteczność podlewania i nawożenia trawnika, przez co będzie on ładniej wyglądał.

 

 

 

 

Makita UV3600 

 

Dużą popularnością wśród konsumentów cieszy się Makita UV3600, czyli funkcjonalny wertykulator z napędem elektrycznym. Moc sprzętu to 1800 W, co zapewnia wydajną pracę. Szerokość cięcia w tym urządzeniu to 36 cm – pozwala to na szybką pielęgnację średniej wielkości ogrodu.

Kosz, który znajduje się w modelu, ma pojemność 40 l. Jego odłączenie i opróżnienie jest bardzo proste. Dużym plusem jest też to, że zbiornik wykonano z lekkiego plastiku, więc podniesienie go nie sprawi Ci trudności. Wertykulator cechuje się cichą pracą, dlatego nie będziesz przeszkadzał sąsiadom. Atutem sprzętu jest centralna 4-stopniowa regulacja wysokości roboczej w zakresie od -10 mm do +5 mm. Poza tym użytkownik w prosty i szybki sposób wymieni ostrza tnące na wałek do aeratora. Na obudowie znajduje się specjalny uchwyt służący do wygodnego przenoszenia.

Jeśli masz wątpliwości, czy ten model będzie dla Ciebie dobry, przeczytaj recenzje konsumentów. Osoby, które zakupiły prezentowany wertykulator wypowiadają się o nim pozytywnie. Większość pochwaliła dużą moc i łatwą obsługę.

 

 

 

 

Riwall REV 3815

 

Nasz ranking wertykulatorów nie byłby kompletny bez Riwall REV 3815. Model ten ma również funkcję aeratora, która służy do napowietrzania trawników. Moc produktu to 1500 W, dlatego możesz z niego korzystać przez długi czas, bez obaw o przegrzanie silnika.

Jest to sprzęt 3w1, który pozwala na frezowanie, napowietrzanie i zbieranie elementów organicznych. Za sprawą tego modelu, Twój trawnik będzie się dobrze prezentował, a do tego do wnętrza gleby będzie docierało więcej składników odżywczych z powietrza. W czasie pracy użytkownik może regulować wysokość cięcia w płynny sposób. Pozwala to na zaprogramowanie modelu zgodnie ze swoimi preferencjami. Dużym atutem jest miękki uchwyt, który redukuje drgania. Poza tym urządzenie można w łatwy sposób złożyć, co zapewnia wygodny transport. Kosz w tym wertykulatorze wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a jego pojemność to 50 l.

Prezentowany sprzęt cieszy się dużym uznaniem ogrodników. Z pomocą urządzenie pozbędziesz się trawy pozostałej po zimie, a także odżywisz glebę.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status