Wertykulatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.03.19

 

AL-KO Combi Care 38 E Comfort i Stiga SV 415 E to wertykulatory, które zajęły dwa pierwsze miejsca w przygotowanym przez nas rankingu. Oba urządzenia mają wydajny silnik, są solidnie wykonane, a dodatkowo łatwe w obsłudze. Te cechy sprawiają, że konsumenci chętnie decydują się na zakup wspomnianych modeli. Wertykulator AL-KO Combi Care 38 E Comfort ma dużą moc, dlatego gwarantuje efektywną pracę. Sprzęt będzie odpowiedni także do dużych ogrodów. Produkt został wykonany z dobrych gatunkowo tworzyw. Obudowa wykazuje odporność na uszkodzenia, a elementy tnące nie tracą zbyt szybko swoich właściwości. Model jest funkcjonalny, ponieważ użytkownik może poza wertykulacją gleby także ją napowietrzyć korzystając z funkcji aeracji. Wertykulator na drugim miejscu, czyli Stiga SV 415 E, to produkt łatwy w obsłudze. W rezultacie jest polecany także osobom, które będą korzystać z tego typu sprzętu po raz pierwszy. Model jest stosunkowo cichy, co zwiększa komfort użytkowania. Urządzenie ma wygodną rączkę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki wertykulator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Piękny i zadbany trawnik to marzenie wielu szczęśliwych posiadaczy ogrodu lub działki. Gęsta, zielona trawa nadaje powierzchni przyjemnego wyglądu, a miękkie podłoże otwiera przed nami możliwość porannego spaceru w rosie lub aktywnego spędzania wolnego czasu. Aby osiągnąć postawiony przed sobą cel, musimy w szczególny sposób zadbać o kondycję roślin. Czasami regularne koszenie lub nawożenie okazuje się niewystarczające. W tym wypadku powinniśmy przemyśleć zakup wertykulatora.

To innowacyjne urządzenie pozwoli Ci w szybki sposób napowietrzyć ziemię i pozbyć się płytko zakorzenionych chwastów, dzięki czemu trawa będzie znacznie bardziej odżywiona. Szeroki asortyment urządzeń stawia przed nami pytanie, jaki wertykulator wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania. W niniejszym poradniku postaramy się opisać kilka najważniejszych cech, które powinien posiadać dobrej jakości sprzęt.

Rodzaj – jaki wertykulator jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego wertykulatora uzależniony jest przede wszystkim od naszych preferencji oraz rozmiaru trawnika. W sklepach znajdziemy zarówno niewielkie urządzenia, jak i obszerne sprzęty, które różnią się od siebie pod wieloma względami. W pierwszej kolejności powinieneś określić, jaki rodzaj wertykulatora będzie dla Ciebie najwygodniejszy w użyciu: mechaniczny, elektryczny, czy spalinowy.

 

Mechaniczny

Najbardziej podstawowym sprzętem służącym do napowietrzania gleby jest wertykulator mechaniczny. Posiada bardzo prostą budowę, dzięki czemu może być używany nawet przez osoby stroniące od takich urządzeń. Składa się z walca, na powierzchni którego umieszczone zostały podłużne noże, rączki oraz kółka przymocowane do podstawy. Aby rozpocząć ogrodowe prace wystarczy popychać wertykulator, a wypustki z łatwością będą wbijać się w ziemię. Jest to bardzo tanie i ekologiczne rozwiązanie przeznaczone dla właścicieli niewielkich trawników, którzy będą traktować urządzenie jako sporadyczny dodatek do procesu pielęgnacji trawy. Ponadto, ten rodzaj napowietrznika jest bardzo tani w eksploatacji.

Jedyne koszty, jakie być może będziemy musieli ponieść, to konserwacja metalu, tak aby nie został zniszczony przez rdzę. Innym rodzajem mechanicznego wertykulatora są buty z kolcami. Jeśli lubisz spacerować po ogrodzie i chciałbyś przy okazji w niewielkim stopniu przyczynić się do bujnego rozrostu trawy – ten rodzaj sprzętu będzie dla Ciebie idealny. Należy jednak pamiętać, że ręczne urządzenia przyniosą efekt jedynie na niewielkich powierzchniach. W przypadku dużych trawników napowietrzanie napędzane jedynie siłą naszych rąk może okazać się niewystarczające.

 

Elektryczny

Wraz ze wzrostem świadomości użytkowników dotyczącej kompleksowej pielęgnacji trawników, producenci wzbogacili rynek wertykulatorami z silnikiem elektrycznym. Tego rodzaju sprzęt może być wykorzystany praktycznie we wszystkich rodzajach ogrodów: zarówno tych małych, jak i nieco większych. Dzięki napędowi zasilanemu prądem, użytkownicy nie muszą dokładać zbyt wiele siły, aby noże wbijały się w ziemię. Jedynym ich zadaniem jest kontrolowanie trasy, po której jedzie urządzenie. Elektryczne wertykulatory są proste w obsłudze, ekologiczne i praktycznie bezszelestne. Z tego względu konsumenci dość często decydują się na ich zakup. Należy jednak pamiętać, że są one wyposażone w przewód, który ciągle powinien być wpięty do gniazdka. Oczywiście, możemy posiłkować się również przedłużaczem, ale powinien być on na tyle mocny ,aby utrzymać wysokie napięcie.

Niektóre modele wertykulatorów elektrycznych posiadają wbudowany akumulator, który pozwala na bezprzewodową pracę sprzętu. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego rodzaju urządzenia warto zaopatrzyć się w 2 baterie. Czas ładowania wertykulatora szacuje się na ok. 10 godzin, dlatego jeśli chcesz zabezpieczyć się przed niespodziewaną przerwą warto mieć w zapasie naładowany akumulator.

 

Spalinowy

Wertykulatory z napędem spalinowym są najmocniejszym rodzajem sprzętu ogrodowego, a co się z tym wiąże wykazują największą efektywność. Ze względu na to, że nie muszą być podłączone do sieci elektrycznej i mogą być uruchomione przez wiele godzin. Musimy jednak pamiętać o zapasie paliwa. Silniki spalinowe są bardzo mocne, dlatego też tego rodzaju wertykulator wykorzystywany jest do renowacji zaniedbanej trawy, gęsto porośniętej mchem i innymi chwastami.

Zaleca się, aby urządzenie było użytkowane jedynie przez osoby dorosłe. Bliski kontakt z ropą lub benzyną jest niebezpieczny dla dzieci, dlatego też decydując się na zakup pamiętajmy, że w naszym garażu lub szopce pojawi się kanister z niebezpieczną substancją.

 

Moc i rozmiar

Dość istotnym parametrem, jaki powinien zostać wzięty pod uwagę podczas zakupu wertykulatora, jest moc silnika oraz szerokość części ruchomej. Na rynku spotkamy bowiem wiele produktów, które reklamują się niskim poborem prądu lub benzyny przy dość szerokim walcu z wypustkami. Aby uchronić się przed ryzykiem spalenia sprzętu, lub by nie wpaść w pułapkę słabego silnika, który wymaga od nas bardzo dużego nakładu siły, zaleca się poszukiwanie urządzeń, których minimalna moc wynosi 1000 W, a wałek mierzy od 25 cm do 40 cm. Są to optymalne parametry wertykulatora, który z pewnością spełni nasze oczekiwania.

 

Korpus

W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy wiele modeli wertykulatorów, które różnią się od siebie wyglądem zewnętrznym i materiałami, z których zostały zrobione. Oczywiście im mniej zabudowany sprzęt, tym cena urządzenia jest niższa. Dzieje się tak, ponieważ koszt produkcji najprostszych wertykulatorów jest niewielki. Niestety posiadają one jedną, istotną wadę – istnieje ryzyko, że ukryte w glebie kamienie lub inne twarde przedmioty wystrzelą pod wpływem nacisku w naszą stronę.

Taka sytuacja może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci zranienia lub nawet obicia kości. Z tego względu warto jest zainwestować w wertykulator z zabudowaną tylną częścią.

 

Materiały

Aby urządzenie było w pełni bezpieczne w użytkowaniu, zwróć również uwagę na jakość materiałów. Najważniejszą częścią urządzenia jest wałek napowietrzający glebę. Powinien być wykonany z wysokiej jakości stali odpornej na działanie korozji. Ponadto, dość istotnym elementem sprzętu jest jego obudowa. Zazwyczaj zrobiona jest grubego plastiku, który dość dobrze blokuje wypadające spod urządzenia kamyki. Jednak jeśli poszukujesz wertykulatora, który będzie odporny na pęknięcia i inne uszkodzenia pomyśl nad zakupem urządzenia z obudową aluminiową. Taki rodzaj sprzętu jest nieco droższy, jednak z pewnością znacznie dłużej będziesz mógł z niego korzystać.

 

 

Konserwacja

Jeśli już zdecydowałeś się na konkretny model, koniecznie porozmawiaj ze sprzedawcą i dowiedz się, jak wygląda konserwacja urządzenia. Zdarza się, że niektórzy producenci zastrzegają sobie w umowie kupna konieczność zgłoszenia sprzętu na przegląd. W tym przypadku, po upływie konkretnego czasu, powinieneś skontaktować się z autoryzowanym salonem. W przeciwnym razie jeśli Twoje urządzenie nagle się zepsuje, może nie zostać objęte umową gwarancyjną.  Należy pamiętać, że nawet najlepszy wertykulator powinien być konserwowany przynajmniej raz w roku.

 

Wertykulatory w dobrych cenach

Ceny wertykulatorów są bardzo rozbieżne. Mają na nie wpływ takie czynniki, jak rodzaj urządzenia, marka oraz użyte w produkcji materiały. Najbardziej podstawowy sprzęt ręczny kupisz już za niecałe 100 zł. Jeśli zależy Ci na produkcie wysokiej klasy, wyposażonym w dodatkowe elementy, takie jak kosz na odpadki musisz przygotować się na wydatek nawet 1500 zł.

 

 

Najlepsze wertykulatory w 2019 roku

 

Masz przydomowy ogródek i lubisz usprawniać swoją pracę? Wertykulator to rozwiązanie, które powinno Cię zainteresować. Doskonale spulchnia ziemię i przygotowuje ją pod zasiew. Wiemy, że nie jest to urządzenie, którego używa się na co dzień i niewiele osób wie, jaki model jest najlepszy. Dlatego przygotowaliśmy ten oto ranking wertykulatorów.

 

Nasze zalecenia

 

Al-Ko Combi Care 38 E Comfort 112874

 

Aerator, wertykulator i napowietrzacz w jednym – to właśnie Al-Ko Combi Care 38 E Comfort 112874. Jest to funkcjonalne rozwiązanie z dwoma wymiennymi wałkami roboczymi do aeracji i wertykulacji. Jest to uniwersalne urządzenie, które sprawi, że trawa w Twoim ogrodzie będzie lepiej rosnąć.

Noże mają funkcję usuwania zanieczyszczeń,  chwastów, starej trawy czy mchu. Natomiast sprężyny aeratora napowietrzają trawnik. Tym samym do trawy dochodzi więcej składników odżywczych. Urządzenie przeznaczone jest dla trawników o powierzchni do 400 m2.

Produkt ten ma łatwy w obsłudze system wymiany wałków. Poza tym posiada wskaźnik bezpieczeństwa – specjalny sygnał informuje nas o tym, że wałek jest prawidłowo zamontowany. Dużą zaletą tego sprzętu jest łatwa regulacja wysokości pracy wałków, a więc zapewnisz sobie większą wydajność pracy. Moc silnika to 1300 W.

Szerokość robocza wertykulacji – 37 cm, a szerokość robocza napowietrzania – 36 cm. Model ten ma 5-stopniową regulację działania. Pojemność kosza – 55 l. Ten najlepszy wertykulator uważany jest za solidne i funkcjonalne rozwiązanie.

AL-KO Combi Care 38 E Comfort to bardzo dobry wertykulator do 500 zł. Moc urządzenia jest równa 1300 W. Pojemność kosza wynosi 55 l.

 

Zalety

Obudowa: Do produkcji obudowy wykorzystano odporne na uszkodzenia mechaniczne tworzywo, jakim jest PP (polipropylen). W związku z tym znajdujący się w środku sprzętu mechanizm ma zapewnioną ochronę, a więc nie jest narażony na zbyt szybkie uszkodzenie.

Pojemność: Z uwagi na to, że pojemność kosza wynosi 55 l nie musimy się martwić o zbyt częste opróżnianie pojemnika. To daje gwarancję, że nie będziemy zmuszeni do przerywania pracy zbyt często, co z pewnością wydłużyłoby czas potrzebny na pielęgnację trawnika.

3w1: Prezentowany model to urządzenie typu 3w1. Produkt ma następujące funkcje: wertykulowanie, napowietrzanie i zbieranie odpadków do kosza.

Przeznaczenie: Jak wskazuje producent, wertykulator będzie odpowiedni do ogrodu o wielkości do 800 m2. Jest to dwa razy więcej w porównaniu do starszego modelu.

Wskaźnik bezpieczeństwa: Urządzenie zostało wyposażone we wskaźnik bezpieczeństwa informujący o tym, że wałek roboczy jest prawidłowo zamontowany.

 

Wady

Kółka: Nieliczne opinie konsumentów wskazują, że kółka czasami zacinają się w trakcie pracy, co uniemożliwia płynne prowadzenie sprzętu.

 

 

 

 

Stiga SV415E

 

Wertykulator Stiga SV 415 E to nasza druga propozycja. Jest to model elektryczny z silnikiem o mocy 1500 W. Urządzenie ma regulację głębokości pracy, a więc bez problemu dopasujesz wszelkie opcje do własnych oczekiwań. Model ten jest wyposażony w duży 50 – litrowy kosz. S

przęt ten ma solidną obudowę, która jest odporna na uszkodzenia, a jednocześnie bardzo łatwa w pielęgnacji. Takie urządzenie pozwoli Ci upiększyć trawnik bez użycia zbędnych nawozów i chemii. Szerokość robocza wertykulatora wynosi 38 cm, a jego głębokość robocza to od – 12 mm do + 8 mm.

Waga tego sprzętu to 14,4 kg. Opinie o wertykulatorach marki Stiga są bardzo pochlebne. Przez użytkowników ceniony jest za solidne wykonanie, ale także dużą wydajność pracy oraz to, jakie efekty pozwala uzyskać.

Wertykulator Stiga SV 415 E ma moc 1500 W. Produkt wyposażono w kosz o pojemności 50 l. Waga modelu jest równa 14,5 kg.

 

Zalety

Dopasowanie: Użytkownik ma możliwość płynnej regulacji głębokości pracy wertykulatora. W rezultacie konsument może w łatwy sposób dopasować ustawienia sprzętu do stanu trawnika.

Noże: Wykonane z dobrej gatunkowo stali noże wykazują dużą odporność na uszkodzenia i odkształcenia. Zdaniem konsumentów elementy tnące mają bardzo dobre właściwości, co zwiększa efektywność urządzenia.

Silnik: Wertykulator ma solidny silnik szczotkowy gwarantujący płynną pracę. Śledząc opinie konsumentów można dojść do wniosku, że silnik nie ulega awariom i nie przegrzewa się zbyt szybko. W efekcie możemy korzystać z urządzenia bez przerwy przez długi czas.

Budowa: Na uwagę zasługuje budowa produktu. Najwięcej pozytywnych ocen Internautów zdobył dobrze wyprofilowany uchwyt, który pozwala łatwo manewrować modelem i zwiększa komfort pracy.

 

Wady

Mocowanie: Część osób uważa, że mocowanie kosza do urządzenia nie zostało solidnie wykonane. W związku z tym istnieje ryzyko, że zapełniony pojemnik będzie się odłączał od sprzętu.

 

 

 

 

Gardena VC 1000 4068

 

Gardena VC 1000 4068 to trzeci produkt warty uwagi. Ten niezawodny sprzęt pomoże Ci w pozbyciu się mchów czy chwastów, jednocześnie poprawiając wchłanianie wody i substancji odżywczych przez trawę. Sprzęt ten został wyposażony w wydajny silnik PowerPlus, który jest bardzo efektywny i stosunkowo cichy.

Ma on koła na specjalnym bieżniku, które ułatwiają manewrowanie i gwarantują dobrą przyczepność na trawniku. Poza tym, koła zostały tak skonstruowane, aby ograniczać hałas. Jednak to zęby zapewniają wydajną pracę – są one ostre, wykonane z hartowanej ocynkowanej stali. Doskonale radzą sobie z wertykulacją trawy.

Urządzenie ma regulowaną głębokość pracy za pomocą prostej w obsłudze dźwigni. Jest to kompaktowy sprzęt zajmujący niewiele miejsca. Dużym atutem tego sprzętu jest ergonomicznie ukształtowana rączka aeratora, która znacznie ułatwia jego pchanie. Moc maszyny wynosi 1000 W. Szerokość robocza urządzenia wynosi 30 cm.

Maksymalna powierzchnia trawnika, do jakiej przeznaczony jest ten sprzęt wynosi 600 m2. Model ten ma 3-stopniową regulację głębokości roboczej. Przez konsumentów ceniony jest za jakość wykonania, wydajność pracy oraz wysoką bezawaryjność.

Gardena EVC 1000 4068 to wertykulator o mocy 1000 W. Produkt waży 10,5 kg. Elementy tnące wykonano z hartowanej stali.

 

Zalety

Kompaktowość: Model nie został wyposażony w kosz, dlatego nie zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo produkt można łatwo złożyć, co ułatwia nie tylko przechowywanie urządzenia, ale także jego transportowanie.

PowerPlus: Wertykulator został wyposażony w silnik PowerPlus, który umożliwia łatwe uruchamianie sprzętu, a dodatkowo nie przegrzewa się zbyt szybko. W efekcie możemy korzystać z urządzenia przez długi czas bez konieczności robienia przerw.

Noże: Wykonane z hartowanej stali noże są odporne na uszkodzenia. Elementy tnące bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem mchu czy darni, dzięki czemu po wykonaniu pracy możemy cieszyć się pięknie zadbanym trawnikiem.

 

Wady

Komfort: Pewna grupa użytkowników zwraca uwagę na to, że produkt nie ma dobrze wyprofilowanego uchwytu, co zmniejsza komfort użytkowania. Minusem są także mocne wibracje.

 

 

 

 

Makita MUV3200

 

Na czwartym miejscu znajduje się dobry i tani wertykulator Makita MUV3200 o mocy maksymalnej 1300 W. Szerokość pracy urządzenia wynosi 32 cm, a zakres wertykulacji od – 10 mm do + 10 mm.

Pojemność kosza wertykulatora to 30 l. Jest to stosunkowo cichy, ale i mocny sprzęt elektryczny do pielęgnacji małych oraz średnich ogrodów. Urządzenie ma 5-stopniową regulację wysokości roboczej i specjalne zabezpieczenie przed wyrwaniem przewodu zasilającego oraz wyłącznik.

Wymiana ostrza tnącego jest bardzo prosta, a poza tym w łatwy sposób można zmienić system pracy urządzenia na aerator. Tym samym pielęgnacja trawnika będzie bardziej efektywna. Prezentowany przez nas model posiada składaną rękojeść, która ułatwia transport oraz przechowywanie urządzenia.

Produkt został wyposażony w kosz na trawę z materiału nieprzepuszczającego pył, a więc praca z nim jest przyjemna i relatywnie czysta. Model ten zyskał uznanie wielu konsumentów. Przede wszystkim wysoko oceniają stosunek wysokości ceny do jakości produktu.

Makita UV3200 to wertykulator o mocy 1300 W. Produkt wyposażono w kosz o pojemności 30 l. Model waży ok. 15 kg.

 

Zalety

Silnik: Wydawane przez konsumentów opinie potwierdzają, że urządzenie ma bardzo dobry silnik, który nie przegrzewa się zbyt szybko. Sporym atutem okazuje się również to, że silnik nie generuje zbyt dużego hałasu.

Obudowa: Wykonana z tworzyw sztucznych obudowa nie jest podatna na uszkodzenia. Możemy mieć więc pewność, że produkt nie ulegnie zbyt szybko zniszczeniu.

Noże: Zastosowane w urządzeniu noże mają bardzo dobre właściwości, a także wykazują odporność na uszkodzenia.

 

Wady

Kosz: W niektórych opiniach konsumenci zaznaczają, że kosz jest zbyt mały, dlatego trzeba go często opróżniać. To sprawia, że czas pracy się wydłuża.

Aeracja: Do zestawu nie dołączono wałka do aeracji, co dla części Internautów jest sporym minusem.

 

 

 

 

Bosch AVR 1100 060088A100

 

Nasza kolejna propozycja to Bosch AVR 1100 z silnikiem Powerdrive. Urządzenie ma system Jet Collect umożliwiający szybką wertykulację, dzięki czemu jest wyjątkowo efektywne.

Jest też zasługą noży wykonanych ze stali szlachetnej. Model ten ma specjalne kanały wentylacyjne zapewniające dokładne i szybkie usuwanie mchu i innych zanieczyszczeń z trawnika.

Posiada też duży zbiornik o pojemności 50 l. Sprzęt ten zajmuje niewiele miejsca – po złożeniu ma wysokość zaledwie 40 cm, a więc jego przechowywanie nie będzie stanowić większego problemu. Moc silnika maszyny wynosi 1100 W. Szerokość pracy wertykulatora wynosi 32 cm, a więc jest przeznaczony do mniejszych i większych ogrodów.

Regulacja wysokości pracy jest 4-stopniowa od + 5 mm do – 10 mm. Produkt ten uważany jest za bardzo wydajny i solidny. Dzięki temu, że zajmuje niewiele miejsca jest idealny, gdy chcesz go przewozić między działkami.

Wertykulator Bosch AVR 1100 060088A100 waży 9,9 kg, a pojemność kosza wynosi 50 l. Moc produktu jest równa 1100 W.

 

Zalety

Komfort: Wertykulator nie generuje zbyt dużego hałasu w trakcie pracy, ma dobrze wyprofilowaną rączkę, a dodatkowo nie nagrzewa się zbyt szybko. Wszystko to sprawia, że prezentowany model gwarantuje odpowiedni komfort użytkowania.

Przechowywanie: Istnieje możliwość złożenia uchwytu, a także zbiornika, dzięki czemu sprzęt zmieści się nawet w małym garażu, a przechowywanie produktu nie będzie dla konsumenta uciążliwe.

 

Wady

Kółka: Minusem okazują się plastikowe kółka wykazujące małą odporność na uszkodzenia. Konsumenci zaznaczają też, że kółka czasami się zacinają.

Kosz: Internauci wskazują, że wykonanie kosza nie jest najlepsze. Pojemnik jest zbyt lekki i podatny na zarysowania, co może sugerować, że szybko się uszkodzi.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...