Walce do trawników ranking

Ostatnio aktualizowane: 26.03.19

 

Chcąc ułatwić Ci nie tylko sianie trawnika, ale również jego pielęgnację przygotowaliśmy zestawienie 5 najciekawszych walców do trawy. Pod uwagę wzięliśmy ich wykonanie, wydajność oraz cenę. Na szczycie listy znalazł się Fiskars FISPO  401, czyli model wykonany z metalu. Jest to sprzęt ręczny, który sprawdzi się podczas półprofesjonalnego użytku. Wnętrze można wypełnić zarówno piaskiem, jak i wodą, co daje odpowiednie obciążenie. Jest też możliwość zamontowania kolców, co ułatwia aerację trawników. Ramię, za które chwytamy produkt zostało zamontowane w taki sposób, by zapewnić wygodne prowadzenie, bez konieczności garbienia się. Metalowa rurka wygodnie leży w dłoniach, co przekłada się komfortową pracę. Cały sprzęt został pokryty specjalną warstwą ochronną, która minimalizuje ryzyko korozji. Na drugim miejscu naszego rankingu znajdziesz Leroy Merlin 40115. Walec ten sprawdzi się podczas utwardzania zarówno gleby, jak i piasku czy pielęgnacji trawnika. Model wykonano ze stali, która jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Do wnętrza można wsypać piasek lub wodę, by zapewnić właściwe obciążenie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki walec do trawy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Walec do trawy to urządzenie, które pomoże Ci w pielęgnacji trawnika oraz gleby w ogrodzie. Produkt może posłużyć do wygodniejszego montowania sztucznej ściółki. Innym zastosowaniem jest spulchnianie lub napowietrzanie ziemi, by nasiona szybciej wyrosły. Jedno jest pewno, walec jest bardzo ważnym sprzętem, który na pewno przyda się w każdym gospodarstwie. Jednak, wbrew powszechnej opinii znalezienie dobrej jakości modelu nie jest takie proste. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy ten oto poradnik, z którego dowiesz się: jaki walec do trawy wybrać. Pod uwagę wzięliśmy takie parametry, jak materiał wykonania, szerokość pracy oraz cenę. Stosując się do naszych wskazówek na pewno znajdziesz właściwy przyrząd.

 

 

Zastosowanie urządzenia

Walce ogrodowe mają dość duże zastosowanie w gospodarstwie domowym. Tego typu produkty pozwalają usunąć wszelkie ubytki w glebie oraz ją wyrównać. Dzięki temu zasiane nasiona rozkładają się równomiernie, co gwarantuje lepsze plony. Do tego takie narzędzie przyda się wszystkim, którzy walczą z plagą kretów w ogrodzie. Wykopane przez nie dziury mogą utrudnić rozwój roślinności w ogrodzie.

Wiele osób decyduje się na zakup sprzętu, gdyż dzięki niemu trawa w ogrodzie wygląda lepiej. Równo rosnąca zieleń dobrze się prezentuje. Poza tym przejechanie walcem kilka razy po powierzchni ziemi, pozwoli nam znaleźć nierówne miejsca, o które nasze dzieci mogą się potknąć podczas zabawy. Do tego zniwelowanie nierówności na naszym trawniku pozwali nam na lepszy zasiew w przyszłości.

 

Jaki typ sprzętu?

Udając się na zakupy na pewno napotkasz walce ręczne oraz takie, które montujemy do profesjonalnych urządzeń, jak traktory. W celu wybrania najodpowiedniejszego produktu musisz wziąć pod uwagę powierzchnię działki. Do niewielkich i średniej wielkości powierzchni polecamy produkty ręczne. Gwarantują one większą mobilność i dokładność, dlatego dotrzesz nawet do trudno dostępnych miejsc.

Walce składane sprawdzą się na dużych powierzchniach. Jeśli Twoja działka liczy kilkanaście hektarów, wyrównanie jej przy pomocy produktu ręcznego będzie bardzo czasochłonne. W takiej sytuacji znacznie bardziej opłaca się zamontowanie narzędzia np. do traktora i użycie profesjonalnej maszyny. Wiedz jednak, że takie modele są znacznie droższe.

 

Materiały wykonania – jaki walec do trawy jest najlepszy?

Szukając dobrego walca, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał, z jakiego go wykonano. Pamiętaj, że tylko dobrze wykonane produkty będą Ci służyły przez długi czas. Intensywna praca szybko zużyje słabe surowce. Na rynku znajdziesz sprzęty wykonane z plastiku, poliuretanu, stali, oraz urządzenia kamienne.

Pierwszy typ walców cechuje się niewielką ceną, co jest ich największą zaletą. Niestety, plastik bardzo szybko się niszczy, co sprawia, że walec będzie Ci służyć tylko przez kilka miesięcy. Materiał ten jest podatny na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Może być jednak używany w ogrodach o miękkiej glebie i niewielkiej powierzchni. Coraz więcej osób kupuje modele plastikowe, by wyrównać piasek w piaskownicy przy domu.

Sprzęty poliuretanowe, czyli zrobione z tworzywa sztucznego, są odporniejsze na uszkodzenia niż walce plastikowe. Posiadają kilka wzmocnień, które czynią całą konstrukcję umiarkowanie wytrzymałą. Niestety, materiał ten nie poradzi sobie z twardą glebą lub ogrodem, gdzie na trawniku znajdują się kamienie. Tego typu walec polecamy osobom, które nigdy wcześniej nie używały go w ogrodzie i nie są pewne jak poprawnie używać narzędzia. Tworzywo sztuczne jest odporne na korozję, dlatego takie modele nie ulegną zniszczeniu na skutek pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Najlepszy walec do trawy, który chcemy polecić w tym poradniku jest wykonany ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest odporny na działanie korozji, więc produkt może być używany również jesienią i zimą, podczas deszczu i śniegu. Równocześnie stal jest bardzo wytrzymała, dlatego walec nie ulegnie zniszczeniu nawet przy częstej i intensywnej pracy w ogrodzie.

Ostatnim rodzajem są produkty kamienne, które na ogół używane są w przemyśle. Wiele z takich modeli dedykowanych jest do traktorów. Są one bowiem wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, dlatego można je użyć na dowolnej powierzchni, nawet kamienistej. Pamiętaj jednak, że produkty dedykowane do traktorów nie mogą być używane ręcznie, dlatego ich wybór musi być przemyślany.

 

 

Wypełnienie

Kupując walec z tworzyw sztucznych czy stali na pewno zauważysz, że jest on dość lekki. W zależności od materiału, masa sprzętu waha się od 5 kg do 20 kg. Jest to jednak zbyt mała wartość, by wywrzeć odpowiedni nacisk na grunt. Dlatego w czasie pracy należy umieścić w środku materiał, który zwiększy jego wagę. Niektóre modele dopuszczają użycie tylko jednego materiału: żwiru, piasku lub wody. Inne z kolei pozwalają na wybór dowolnego z surowców, gdyż ich wnętrze jest zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem każdego z nich. Jeśli końcowy ciężar walca będzie zbyt duży, zwłaszcza w przypadku modeli ręcznych, może okazać się, że używanie sprzętu sprawi nam trudność.

 

Aeracja

Aeracja jest to napowietrzanie gleby oraz samego trawnika. Dzięki tej czynności powietrze wnika w grunt, co sprawia, że nasiona szybciej rosną. Poza tym trawnik poddany takiemu procesowi znacznie lepiej się prezentuje. Jest bardziej elastyczny, a sama trawa szybciej rośnie. Do tego napowietrzenie sprawia, że takie substancje jak woda i nawozy są lepiej przyswajalne. Jednak, aby było to możliwe walec powinien mieć wbudowane kolce. Przy ich pomocy, wałkując glebę od razu wytwarzają się niewielkie otwory. Na rynku dostępnych jest tylko kilka modeli, które już posiadają kolce. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest dodatkowa uprząż, którą dostajemy w zestawie. Choć zwiększa to cenę produktu, warto w to zainwestować, gdyż trawnik po aeracji jest dużo odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, a poza tym szybciej się  po nich regeneruje.

 

Walce do trawy w dobrych cenach

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na naszą decyzję jest cena produktu. W zależności od użytych materiałów koszty zakupu wahają się od 50 zł do nawet 2 000 zł. Najtańsze są walce plastikowe, których cena nie powinna przekraczać 100 zł. Z kolei najdroższą opcją są produkty kamienne, które montujemy do traktorów. Duża cena spowodowana jest większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz tym, że sprawdzą się one nawet na trudnych terenach. Warto jednak zdecydować się na wytrzymały sprzęt, nawet jeśli jest on droższy. Będzie on bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i mniej awaryjny.

Również walce z kolcami cechują się większymi kosztami zakupu. Narzędzie, w których te elementy są już wbudowane mogą kosztować nawet 400 zł. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakupienie walca z odpowiednią opaską, która możemy montować w dowolnym momencie. Cena takiego produktu nie powinna przekroczyć 100 zł.

 

 

Najlepsze walce do trawników w 2019 roku

 

Poniżej znajdziesz ranking walców do trawników, który sporządziliśmy w oparciu o badania rynku. Jego lektura pomoże Ci znaleźć najlepszy sprzęt do prac ogrodowych.

 

Nasze zalecenia

 

Fiskars FISPO 401

 

Szukając dobrego walca do prac ogrodowych, nie sposób pominąć Fiskars FISPO 401. Jest to wysokiej jakości model ręczny, który sprawdzi się zarówno podczas zajęć hobbystycznych, jak i półprofesjonalnych. Waga pustego narzędzia to 14 kg, jednak po napełnieniu wodą lub piaskiem zwiększa się ona do 60 kg (piach) lub 120 kg (woda).

Walec wykonano z mocnej stali, która jest odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również jest zabezpieczona przed korozją. Sprawia to, że użyjesz przyrządu również zimą. Poradzi on sobie bardzo dobrze podczas wyrównywania gleby i piasku, jak również jej spulchniania czy montowania sztucznego trawnika. Szerokość robocza to 52 cm, a średnica walca to 40 cm. Za sprawą takich gabarytów szybciej i dokładniej wykonasz prace ogrodowe.

Prezentowane narzędzie może służyć również jako aerator, czyli urządzenie do napowietrzania gleby. Wystarczy zamontować na walcu kolce. Wielu konsumentów doceniło dużą pojemność walca oraz specjalny kształt, który gwarantuje równomierny nacisk na podłoże.

 

 

 

 

Leroy Merlin 40115

 

Model Leroy Merlin 40115 to dobry i tani walec do trawników, który służy do utwardzania gleby oraz pielęgnacji trawnika. Przy pomocy produktu nałożysz dowolny rodzaj nawierzchni, zarówno sztuczny, jak i prawdziwy. Ponieważ sprzęt wykonano ze stalowej blachy, może być on używany w dowolnych warunkach.

Materiał, który użyto do wykonania modelu jest bardzo wytrzymały, dlatego sprawdzi się nawet podczas intensywnej pracy. Do wnętrza wlewamy wodę lub wsypujemy piasek, co zagwarantuje odpowiednie obciążenie. Sprawi to, że na ziemię lub piasek będzie wywierany równomierny ciężar. Średnica walca to 28 cm, a jego szerokość wynosi 50 cm. Dzięki takim parametrom produkt gwarantuje dokładną pracę i dużą mobilność. Użyjesz go nawet w trudnodostępnych miejscach. Uchwyt, który służy do prowadzenia ma długość 90 cm. Został on wyprofilowany w taki sposób, by zapewnić komfortową pracę.

Bardzo duża grupa konsumentów doceniła stosunek jakości wykonania walca do jego ceny. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry produktu, koszty zakupu są atrakcyjne.

 

 

 

 

MTD 114 kg

 

Wszystkim, którzy w czasie prac ogrodowych używają traktora, polecamy model MTD 114 kg. Pusty walec waży jedynie 18 kg, jednak po jego napełnieniu wodą lub piaskiem, masa zmienia się na 114 kg. Sprzęt wykonano z dobrej jakości tworzywa, które jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Walec pasuje do niemal wszystkich typów traktorów ogrodowych, przez co na pewno sprawdzi się i w Twoim ogrodzie. Szerokość robocza wynosi 61 cm, więc oddziałuje on na dość dużą powierzchnię. Sprawia to, że znacznie szybciej wykonasz powierzoną pracę. Montaż walca jest bardzo prosty, gdyż jest on wyposażony w poręczny tylny hak. Cała powierzchnia modelu jest gładka, pozbawiona wybrzuszeń i kolców. Pozwala to wywrzeć równomierny nacisk na podłoże.

Mimo wysokiej ceny, produkt cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów. Użyte materiały są bardzo wytrzymałe, więc walec będzie Ci służył przez długi czas.

 

 

 

 

AL-KO GW 50

 

Jeśli prace ogrodowe to jedno z Twoich hobby, polecamy Ci AL-KO GW 50. Jest to dobrze wykonany walec ogrodowy, który prowadzimy ręcznie. Waga modelu to 12 kg, a po wypełnieniu wnętrza wodą masa zwiększa się do 70 kg. Jednak specjalna konstrukcja sprawia, że przesuwanie takiego ciężaru jest dość wygodne.

Sprzęt został zrobiony ze stali, która jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu model może być używany również w okresie zimowym, podczas pielęgnacji trawnika. Do tego, sprawdzi się on w czasie wszelkich prac związanych z zakładaniem murawy oraz jej pielęgnacji. Umacnia on glebę przed posianiem trawy oraz dobrze dociska nasiona do podłoża. Gwarantuje to znacznie lepsze plony, gdyż równomierny nacisk zwiększa wilgotność gruntu. Produkt może być wypełniony zarówno wodą, jak i piaskiem. Użycie pierwszego materiału zwiększa masę do 70 kg, a drugiego – do 120 kg.

Opinie o walcach ogrodowych tego producenta są bardzo pochlebne. Jak zauważają Internauci, specjalna konstrukcja sprzętu gwarantuje komfortowe prowadzenie modelu, bez zbędnego obciążenia mięśni.

 

 

 

 

Hecht 501

 

Walec ogrodowy Hecht 501 jest jednym z najczęściej wybieranych przyrządów na rynku. Wykonano go z dobrych materiałów, które nie niszczą się pod wpływem kontaktu z wodą. Stal, z której zrobiono produkt jest bardzo wytrzymała, przez co cały sprzęt będzie Ci służył przez długi czas.

Wnętrze modelu można wypełnić zarówno piaskiem, jak i wodą. Podstawowa waga pustego przyrządu to 50 kg. Po wypełnieniu zwiększa się ona o około 100%. Zdaniem wielu specjalistów, prezentowane narzędzie jest niezbędne do pielęgnacji trawników przez cały rok. Wiele osób używa walca również zimą. Produkt skonstruowano w taki sposób, by jego prowadzenie było wygodne i nie obciążało kręgosłupa użytkownika. Szerokość pracy to 50 cm, co pozwala na szybkie i dokładne rozłożenie trawnika. Model gwarantuje równomierny nacisk na podłoże.

Według wielu konsumentów, sprzęt jest nie tylko funkcjonalny, ale również efektywny. Po jego użyciu gleba jest znacznie lepiej nawilżona, co sprzyja rośnięciu trawy. Również stosunek ceny do jakości wykonania jest bardzo atrakcyjny.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...