Szpadle ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.07.18

 

Jaki szpadel kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Najbardziej uniwersalnym narzędziem w ogrodzie jest z pewnością szpadel. Z jego pomocą bez problemu wykopiesz i przesadzisz roślinę, przetniesz korzenie i wykopiesz dół pod oczko wodne. Jednak, aby taki sprzęt był łatwy i przyjemny w użyciu, należy dobrać odpowiedni model do własnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, który z pewnością odpowie na pytanie – jaki szpadel wybrać.

 

 

Rodzaje

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów szpadli. Każdy z nich charakteryzuje się inną budową, zakończeniem sztychu, długością trzonka, czy wagą. Takie narzędzia mają także różne zastosowanie. Z tego względu szpadle dzielimy na:

Ostre – służą one przede wszystkim do usuwania kępek traw i cięcia korzeni. Co więcej, ostre zakończenie sztychu sprawia, że kopanie ziemi będzie szybsze niż dotychczas. Średniej długości trzonek zapewnia odpowiednie wyważenie narzędzia, przez co nie będą się męczyć ręce w trakcie pracy. Rączka ma kształt litery D, dzięki czemu jest bardzo wygodna. Oprócz tego, na samym blacie szpadla jest podpora, dla jeszcze łatwiejszego kopania.

Proste – to narzędzia, które charakteryzują się sztychem ściętym pod kątem prostym. Z tego względu, szpadel ten doskonale nadaje się do przekopywania i sadzenia. Doskonale poradzi sobie z usuwaniem trawy. Nie nadaje się natomiast do usuwania korzeni. Blat posiada specjalną podporę, dzięki której praca jest efektywniejsza. Narzędzie ma rączkę w kształcie litery D, co zapewnia komfort w trakcie pracy.

Szkółkarskie – to najbardziej uniwersalne narzędzia. Kształt sztychu to coś pomiędzy szpadlem ostrym, a prostym, dlatego nada się do przesadzania, jak również usuwania korzeni i kopania. Długość trzonka jest optymalna, dlatego sprawdzi się nawet podczas długotrwałej pracy.

 

Sztych

To najważniejszy element budowy każdego szpadla. Jego zakończenie może być spiczaste, płaskie, lub lekko zaostrzone. Warto wybrać więc narzędzie odpowiednie do czynności, jaką mamy zamiar wykonywać. Najwygodniejszy jest szpadel szpiczasty, bez problemu przebija darń, czy zbite warstwy gleby. Jeśli jednak kopiesz dół i chcesz załadować więcej materiału, wybierz model prosty.

 

Wykonanie – jaki szpadel jest najlepszy?

Wybierając szpadel do naszego ogrodu, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego wykonanie. Mowa tutaj nie tylko o trzonku, ale również samym sztychu. Każdy element budowy takiego narzędzia gra ważną rolę w wykonywaniu pracy fizycznej i wpływa na jej efektywność. Dlatego do kopania, najlepszy jest profilowany trzonek wykonany z aluminium lub włókna węglowego.

Takie tworzywa są bardzo lekkie i dają możliwość dłuższej pracy w ogrodzie bez obciążenia pleców. Jeśli chodzi o bardziej precyzyjne zajęcia, czyli przesadzanie roślin, lepiej jest się zdecydować na narzędzie z drewnianym lub metalowym, prostym trzonkiem. Takim narzędziem łatwiej będzie nam wbić się w twardą, zbitą ziemię, bez większego wysiłku. Jeśli chodzi o sztych, to najlepszy jest wykonany ze stali hartowanej. Jest ona bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz inne czynniki zewnętrzne.

 

Uchwyt

Najlepszy szpadel to taki, który ułatwi nam pracę w ogrodzie i sprawi, że będzie ona dla nas jeszcze przyjemniejsza. Dlatego tak wiele zależy od samego uchwytu. Warto zwrócić uwagę na modele, których zakończenie trzonka przypomina literę D. Takie narzędzie daje nam możliwość wykonania bardziej precyzyjnej pracy.  Z drugiej strony, uchwyt w kształcie litery T pozwala na wykorzystanie o wiele większej siły, więc sprawdzi się do kopania.

 

Waga

Efektywność naszej pracy zależy przede wszystkim od narzędzia, jakim się posługujemy. Ważna jest nie tylko jakość jego wykonania, ale także waga oraz jego wyważenie. Dlatego dobry szpadel to taki, który jest na tyle lekki, by mogła go podnieść każda osoba, niezależne jakiej jest płci, czy ile ma siły. Warto pamiętać, że przekopywanie takim narzędziem pochłania bardzo dużo energii oraz czasu. Co więcej, piach oraz korzenie wycinane szpadlem zwiększają masę naszego szpadla. Ponadto, dobrze jest też wybrać model odpowiednio wyważony.

Chodzi o to, by trzymając w ręku takie narzędzie, nie sprawiało wrażenia przeciążonego z jednej strony. To mogłoby dodatkowo obciążać nasze plecy i powodować bóle kręgosłupa. Standardowy szpadel waży ok. 0,5 kg. W sklepach znajdziemy również dużo cięższe narzędzia, których waga całkowita często przekracza nawet 2 kg.

 

 

Oprawienie

Ważną kwestią w wyborze samego szpadla jest jego oprawienie, na które składają się wszelkie nity i łączenia. Najlepiej wybrać taki model, który posiada dodatkowe wzmocnienia, czyli co najmniej podwójne oprawienia. Takie narzędzie jest bardzo stabilne i doskonale spisze się w każdym ogrodzie. Ponadto, warto również zwrócić uwagę na mocowanie samego uchwytu. Ważne jest, aby był on stabilny i nie obracał się wokół własnej osi.

 

Szpadle w dobrych cenach

Cena szpadli zależy przede wszystkim od tworzywa, z którego zostały wykonane poszczególne elementy budowy danego modelu. Za najtańsze narzędzie zapłacimy  ok. 20 złotych. Należy pamiętać, że będzie to szpadel słabej jakości, o pojedynczym nitowaniu. To może prowadzić do ich szybkiego pęknięcia, czego skutkiem będzie brak możliwości wykonywania dalszej pracy. Dlatego radzimy wybrać model nieco droższy, za ok. 70 złotych. Takie narzędzie da nam gwarancję efektywnej i przyjemnej pracy w każdych warunkach.

 

 

Najlepsze szpadle w 2018 roku

 

Szpadel to niezawodne narzędzie ogrodnicze. Musi być solidny i funkcjonalny. Dlatego postanowiliśmy zrobić zestawienie zawierające najciekawsze modele szpadli dostępne na polskim rynku. Różnią się one przeznaczeniem, konstrukcją, wielkością, a także ceną, a więc z całą pewnością znajdziesz tutaj sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom.

 

Nasze zalecenia

 

Fiskars FS131300

 

Na pierwszym miejscu naszego rankingu znalazł się model Fiskars FS131300. Jest to funkcjonalne narzędzie ogrodnicze charakteryzujące się ergonomią, a także wysoką jakością wykonania oraz funkcjonalnością.

Jest to szpadel teleskopowy z regulowaną długością trzonka, która zapewnia ergonomię i wygodę w czasie pracy. Takie narzędzie może być wykorzystywane przez różne osoby niezależnie od wzrostu. Głowica produktu została wykonana z hartowanej stali borowej.

Taki materiał jest niezastąpiony przy kopaniu w ciężkiej glebie – nawet przy napotkaniu kamieni, bardzo twardej powierzchni czy korzeni, nie stępi się. Długość trzonka regulowana jest w zakresie od 1050 mm do 1250 mm. Natomiast jego kąt nachylenia wynosi 130 st. Szerokość głowicy wynosi 190 mm.

Pełna waga produktu to zaledwie 2 kg. Produkt ten ma wygodną rączkę z tworzywa w kształcie litery D. Ten najlepszy szpadel ceniony jest przez konsumentów za jakość wykonania, funkcjonalność, a przede wszystkim ostrą i wydajną głowicę.

 

 

 

 

Fiskars Solid 131413

 

Fiskars Szpadel Solid 131413 to wysokiej jakości, trwały model, który sprawdzi się na każdej działce. Jest to już drugi na naszej liście produkt znanego producenta narzędzi do użytku domowego oraz w ogrodnictwie. Głowica narzędzia wykonana jest z hartowanej stali, dzięki czemu jest wysoce odporna na uszkodzenia.

Radzi sobie nawet z bardzo twardą, oporną glebą. Model ten posiada wygodną rączkę w kształcie litery D wykonaną z tworzywa, co zapewnia nam wygodę i ergonomię pracy.

Narzędzie przeznaczone jest do kopania, a także usuwania korzeni, co jest możliwe dzięki zaostrzonej krawędzi. Blat tego sprzętu ma podporę, która zapewnia efektywniejszą pracę. Jest to funkcjonalny i trwały sprzęt, którego solidność potwierdzają użytkownicy. Podobnie, jak inne narzędzia Fiskars, uważana jest za wysokiej jakości sprzęt.

Kąt nachylenia trzonka wynosi 26 st.,  wymiary szpadla to: długość – 1170 mm, szerokość – 180 mm, a jego waga to 1820 g. Użytkownicy tego produktu zgodnie stwierdzają, że to solidny, funkcjonalny model cechujący się świetnym stosunkiem ceny do jakości.

 

 

 

 

Gardena 3149-20

 

Kolejna propozycja to szpadel GARDENA 3149-20. Jest to model półokrągły, przeznaczony do odcinania i wyrównywania brzegów trawników. Dzięki temu, że ma naostrzony i hartowany kant w kształcie półksiężyca, praca staje się łatwiejsza i bardziej efektywna – nawet wtedy, gdy gleba jest dość zbita.

Szpadel pasuje do wszystkich trzonków GARDENA, a więc bez problemu dobierzesz jego długość do swojego wzrostu, tym samym zapewnisz sobie komfort pracy. Każdy trzonek Gardena Combisystem został zaprojektowany w taki sposób, aby nie obciążać kręgosłupa.

Szpadel jest wykonany z wysokiej jakości stali, która została pokryta duroplastem chroniącym przed korozją. Produkt objęty jest aż 25 letnią gwarancją producenta, co potwierdza jego solidność i wysoką bezawaryjność.

Jak zauważają konsumenci jest to porządne, ergonomiczne narzędzie, do którego sam dopasowujesz trzonek. W zestawie znajduje się duża śruba mocująca, gwarantująca bezpieczne i stabilne połączenia szpadla z trzonkiem. Produkt ten uważany jest za solidny i wydajny.

 

 

 

 

Topex 15A020

 

Szpadel Topex 15A020 to kolejny produkt warty uwagi. Jest on przeznaczony głównie do prac ogrodowych oraz budowlanych. Jego głowica została wykonana z wysokiej jakości hartowanej stali, a więc nie ulegnie uszkodzeniu nawet przy intensywnej pracy.

Poza tym, jest ostro zakończona, a więc jest idealna również do twardej ziemi. Natomiast trzonek szpadla wykonano z profilowanej rury stalowej i pokryto solidnym tworzywem.

Sprzęt ten ma plastikowy uchwyt w kształcie litery Y. Całość zapewnia pewny chwyt. Produkt stabilnie leży w dłoni, co zwiększa komfort pracy. Opinie o szpadlach Topex są bardzo pochlebne.

Produkty tej marki cenione są za jakość wykonania, ergonomiczną budowę i ostre zakończenie zapewniające wysoką wydajność pracy. Wymiary produktu to: długość całkowita – 120 cm i szerokość – 19 cm. Przez konsumentów ceniony jest za jakość wykonania oraz ostre zakończenie, które radzi sobie nawet z twardą glebą.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Romanik 46217

 

Szpadel drenarski bez trzonka, Romanik 46217, to nasza ostatnia propozycja. Jest to produkt polski wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jego wymiary to: szerokość ostrza – 115 mm i wysokość – 425 mm, a jego waga wynosi 2 kg. Produkt ten sprzedawany jest w komplecie z drewnianym, solidnym trzonkiem.

Ten dobry i tani szpadel doskonale sprawdza się w czasie wykonywania różnych prac porządkowych wokół domu. Ze względu na drewniany trzonek należy jednak unikać używania szpadla do przekopywania bardzo twardych gruntów.

Produkt ten jest bardzo solidny i łatwy w użyciu. Ma prostą, klasyczną budowę, a więc zapewni nam komfort pracy. Konsumenci wysoko ocenili atrakcyjną cenę produktu i jej stosunek do jakości narzędzia.

Poza tym, w swoich ocenach podeślą, że to wyjątkowo lekki sprzęt, który dobrze trzyma się w dłoniach.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...