Propagatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 30.05.20

 

Nasze zestawienie najlepszych propagatorów zostało stworzone na podstawie opinii Internautów. Według nich najlepszym sprzętem tego typu jest Garland Big 3 G78. Urządzenie jest zbudowane z 3 wysoko kopułowych elementów. W każdym z nich znajduje się elektryczne podgrzewanie, co ułatwia hodowlę roślin. Ścianki zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, dlatego ryzyko uszkodzenia jest niewielkie. Producent zapewnia, że produkt może być używany zarówno w domu, jak i w szklarni. Sprzęt równomiernie rozprowadza ciepło, dlatego sadzonki rosną z taką samą szybkością. Obsługa propagatora jest bardzo intuicyjna, w związku z tym wszyscy konsumenci, niezależnie od wieku, będą mogli z niego korzystać. Innym modelem, który również cieszy się dużą popularnością wśród Internautów, jest Garland G155. Jest to dość duże urządzenie, w którym można wyhodować wiele roślin w krótkim czasie. Na dnie sprzętu znajduje się odpływ wody, przez co ciecz nie pleśnieje w propagatorze. Obsługa modelu nie powinna sprawić użytkownikom problemu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki propagator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jeśli chcesz hodować warzywa lub kwiaty ozdobne, z pewnością przyda Ci się propagator. To specjalny pojemnik z podstawą, który pozwala na regulację poziomu wilgotności, a często także temperatury. Jak znaleźć właściwy model, gdy wybór tego typu produktów jest bardzo duży? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci nasz poradnik.

Do czego przyda nam się propagator?

Hodowanie roślin z nasion lub szczepek nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wszystko przez to, że sadzonki nie będą się dobrze rozwijać, jeśli ich korzenie nie wykształcą się w prawidłowy sposób. Z tego względu musimy stworzyć roślinom optymalne warunki do rozwoju, a propagator może znacząco nam w tym pomóc. Uważa się, że hodowanie sadzonek w takich pojemnikach jest jedną z najłatwiejszych metod ukorzenienia warzyw czy kwiatów. Wynika to m.in. z samoczynnego rozprowadzania nawozów i wody, a także optymalnego poziomu wilgotności pod pokrywą.

Propagator możemy ustawić w domu, aby móc w dowolnym momencie kontrolować wzrost sadzonek, albo w szklarni. Z jego pomocą z łatwością założymy własną hodowlę warzyw bez ryzyka, że posiane z nasion rośliny nie będą wschodzić.

 

Wymiary

Czasami zdarza się, że nawet doświadczeni ogrodnicy mają problem ze zdecydowaniem, jaki propagator wybrać. Takie produkty różnią się między sobą budową, a także wymiarami. Należy zastanowić się, ile roślin zamierzamy hodować. Jeśli mamy dużo sadzonek, potrzebujemy obszernego modelu, w którym bez przeszkód zmieści się kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt ukorzeniających się szczepek. Rośliny w propagatorze nie mogą być posadzone zbyt blisko siebie, ponieważ podczas wyjmowania ich z ziemi może dojść do uszkodzenia korzeni, w efekcie czego nie będą mogły prawidłowo się rozwijać.

 

Pokrywa

Pokrywa propagatora powinna być przezroczysta, aby przepuszczała światło słoneczne, niezbędne roślinom do procesu fotosyntezy. Z tego powodu górną część konstrukcji tego typu produktów wykonuje się z tworzywa sztucznego. Niezwykle istotne jest to, aby w pokrywie znalazły się otwory wentylacyjne umożliwiające swobodny przepływ powietrza i regulację poziomu wilgotności.

 

Podstawa

Osoby chcące zapewnić sadzonkom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju powinny zdecydować się na zakup propagatora z podgrzewaną podstawą. Wtedy nie trzeba się obawiać np. o to, że rośliny zmarzną. Takie modele wymagają podłączenia do sieci, niemniej jednak nie pobierają bardzo dużo prądu, dlatego nie trzeba martwić się o wzrost wysokości rachunków za zużycie energii elektrycznej. Najlepszy propagator ma tacę, która nie tylko jest podgrzewana, ale i wodoszczelna, przez co nie przepuszcza do podłoża wilgoci z zewnątrz.

 

Konstrukcja

Propagatory mogą być zbudowane z kilku oddzielnych komór albo jednej dużej. To, który produkt kupimy zależy przede wszystkim od tego, ile odmian roślin chcemy wyhodować. Mając kilka gatunków pomidorów, sałaty, ogórków itp., najlepiej sięgnąć po propagator składający się z kilku, oddzielonych od siebie pojemników. Wtedy na pewno nasiona lub sadzonki nie przemieszczą się i możemy w łatwy sposób kontrolować, która odmiana wydaje się być najbardziej wytrzymała czy najszybsza w ukorzenianiu.

Termostat

W wysiewaniu i rozszczepianiu roślin ważną rolę odgrywa utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie. Może nam to znacząco ułatwić termostat. W element ten powinien być wyposażony każdy elektryczny propagator, inaczej podłoże może okazać się zbyt ciepłe, co przyczyni się do wysuszenia szczepek.

 

Moc

O tym, jaki propagator jest najlepszy w przypadku modeli elektrycznych decyduje m.in. moc. Urządzenie powinno być niezawodne i podgrzewać podstawkę do ściśle określonej temperatury. Standardowo moc takich produktów wynosi od 8 W do ok. 12 W.

 

Propagatory w dobrych cenach

To, ile zapłacimy za propagator zależy od kilku czynników, głównie konstrukcji i całkowitych wymiarów. Proste modele kosztują mniej niż 100 zł, ale nie zawsze dobrze się sprawdzają (zwłaszcza gdy zamierzamy wyhodować wymagające rośliny). Duże produkty z podgrzewaną tacką są droższe. Elektryczne urządzenia zbudowane z kilku kopuł kosztują od 200 zł do nawet 500 zł. Niemniej jednak są one na tyle funkcjonalne, że chętnie sięgają po nie nawet profesjonalni hodowcy warzyw.

 

Najlepsze propagatory w 2020 roku

 

Przygotowaliśmy krótki ranking propagatorów, w którym prezentujemy 5 produktów. Wszystkie urządzenia zostały wybrane po zapoznaniu się z opiniami Internautów.

 

Nasze zalecenia

 

Garland Big 3 G78 

 

Prezentujemy nowoczesny propagator Garland Big 3 G78. Wymiary urządzenia to: 85 cm x 41 cm x 25 cm. Cała obudowa ma zielony kolor, przez co sprzęt ładnie się prezentuje. Produkt zbudowany jest z 3 mniejszych propagatorów kopułowych, każdy o wymiarach 23 cm x 37,5 cm.

Jest to dobrze wykonany model, w którym możesz hodować sadzonki z wykształconymi korzeniami, ale też kiełkować nasiona. Możesz ustawić sprzęt zarówno w domu, jak i w szklarni. Miejsce, w którym znajduje się model, nie wpływa na jego wydajność. Propagator został wykonany z dobrej jakości materiałów. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane w jego wnętrzu. Produkt ma wbudowany termostat, który utrzymuje temperaturę kompostu na niezmiennym poziomie 19 st. C. Przy zakupie sprzętu otrzymasz też specjalną kuwetę, przez którą nie przecieka woda.

Jeśli nie masz doświadczenia w hodowaniu roślin, polecamy Ci zainwestowanie w ten sprzęt. Kiełkowanie nasion w tym urządzeniu nie sprawi Ci trudności. Zdaniem Internautów prezentowany model gwarantuje równomierne podgrzewanie.

 

 

 

 

Garland G155 

 

Wielu Internautów poleca zainwestowanie w Garland G155. Jest to nowoczesny propagator w rozmiarze XL. Jego wymiary to: 22,5 cm x 40 cm x 58 cm. Sprzęt może być używany w ogrodzie, szklarni lub w domu. Urządzenie zaprojektowano z myślą o plantatorach działających na dużą skalę.

Prezentowany model to nieogrzewany propagator. Ponieważ korzystanie z produktu jest bardzo proste, mogą go używać także osoby bez doświadczenia, które dopiero niedawno zainteresowały się samodzielną hodowlą roślin. Dzięki dużym gabarytom propagator ma bardzo szerokie zastosowanie. Zwróć tylko uwagę, że model pozbawiony jest podstawy pod tacę. Z tego powodu ustawiając sprzęt na parapecie, może dojść do zalania podłoża.

Opinie o propagatorach Garland są bardzo pochlebne. Wielu konsumentów zdecydowało zakupić się opisany powyżej model, gdyż bardzo dobrze sprawdza się w gospodarstwach domowych. Internauci chwalą urządzenie, bo dzięki niemu rośliny znacznie szybciej rosną. Stworzone we wnętrzu sprzętu warunki sprawiają, że kolor plonów jest znacznie intensywniejszy.

 

 

 

 

Garland G19 

 

Model Garland G19 to dobry i tani propagator w rozmiarze L. Sprzęt zbudowany jest z jednej komory, w której możesz zasadzić dowolne nasiona lub rośliny z niewielkimi korzeniami. Obudowa jest szczelnie zamknięta, co stwarza najlepsze możliwe warunki do rozwoju plonów. Warto podkreślić, że użyte do produkcji sprzętu materiały są bardzo wytrzymałe, więc znajdujące się w środku nasiona są w pełni bezpieczne.

Wymiary urządzenia to: wysokość – 37,5 cm, szerokość – 23 cm i głębokość – 18 cm. Waga sprzętu wynosi 0,5 kg, więc jego przenoszenie nie sprawia trudności. Dużym atutem modelu jest umiejscowienie kilku otworów wentylacyjnych na obudowie. Pomaga to w stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju nasion. Propagator znacznie przyśpiesza tempo kiełkowania, ale też chroni rośliny przed zanieczyszczeniami czy silnym wiatrem lub upadkiem doniczki. Wyczyszczenie tego przyrządu jest bardzo łatwą czynnością.

Popularność modelu wynika z jego budowy. Do wykonania propagatora użyto grubego plastiku, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Internauci chwalą też urządzenie, bo potrafi ono utrzymać optymalną temperaturę we wnętrzu.

 

 

 

 

Garland Super 7 G51

 

Chcącym zadbać o rozwój swoich roślin polecamy zainwestowanie w Garland Super 7 G51. Jest to innowacyjny sprzęt elektryczny, który pozwala utrzymać optymalną temperaturę w urządzeniu. Produkt składa się z 7 niewielkich propagatorów. W każdym z nich możesz uprawiać inną odmianę roślin.

Wymiary całego produktu to: 76 cm x 18,5 cm x 15 cm. Każda komora jest wentylowana, co pomaga w prawidłowym rozwoju roślin. Poza tym praca propagatora została tak zaprogramowana, że temperatura kompostu utrzymuje się na poziomie 8 st. C. Dzięki temu nasiona otrzymują optymalne ciepło, jak i możliwie najlepsze warunki do szybkiego rozwoju. Obudowa sprzętu została wykonana z dobrej jakości, grubego plastiku. Materiał ten jest odporny na obicia i zarysowania, co zapewnia ochronę roślinności.

Prezentowany sprzęt może zostać ustawiony w szklarni, ale też na domowym parapecie. Szczelna podstawa chroni meble przed zalaniem wodą. Internauci są bardzo zadowoleni z urządzenia. Ich zdaniem łatwo jest je utrzymać w czystości. Również obsługa modelu nie sprawiła nikomu trudności.

 

 

 

 

Garland 4 Top 

 

Bardzo dużą popularnością cieszy się propagator Garland 4 Top. Jest to funkcjonalne urządzenie, które wyposażono w automatyczną kontrolę temperatury. Dzięki temu we wnętrzu tworzą się idealne warunki do hodowli roślin. Model podzielony jest na 4 osobne elementy. W każdym z nich możesz zasadzić inny tym nasion. Wymiary propagatora to: wysokość – 59,5 cm, szerokość – 41 cm i głębokość – 20 cm.

Prezentowane urządzenie pozwala na szybkie wyhodowanie ziół lub warzyw. Może zostać umieszczone w ogrodzie, ale też na kuchennym parapecie, gdzie codziennie będziesz doglądać, jak rosną Twoje sadzonki. Producent zapewnia, że kiełkowanie nasion jest tak samo dobre w propagatorze, jak w profesjonalnej szklarni. W całym urządzeniu utrzymuje się optymalna temperatura, która sprzyja rozwojowi roślinności. Na obudowie znajdziesz też niewielkie otwory, które gwarantują właściwą wentylację.

Wielu specjalistów zajmujących się ogrodnictwem poleca ten sprzęt. W swoich opiniach podkreślili oni, że obsługa propagatora jest intuicyjna, a co więcej łatwo utrzymać go w czystości. Internauci są zadowoleni, że zasiane nasiona nie wysychają.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status