Nawózy ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.02.19

 

Jeśli chcesz, aby Twój ogród pięknie się prezentował, zachęcamy do przeczytania rankingu, w którym prezentujemy najlepiej oceniane przez konsumentów nawozy do roślin. W artykule zawarliśmy opisy produktów o różnym zastosowaniu, dlatego z pewnością znajdziesz odżywkę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Na pierwszym miejscu w zestawieniu uplasował się nawóz Fructus Antymech. Jest on dostępny w przystępnej cenie, dlatego na jego zakup decyduje się sporo konsumentów. Produkt przeznaczony jest do trawników – pozwala skutecznie pozbyć się mchu, a także odżywia trawę, dzięki czemu wygląda ona na zadbaną. Odżywka bogata jest w wiele składników odżywczych, dlatego jej systematyczne stosowanie przynosi szybkie rezultaty. Produkt ma duże opakowanie, więc starcza na długo. Jeśli jednak przedstawiony nawóz nie przypadł Ci do gustu, poznaj nasze dalsze propozycje. Na drugim miejscu w rankingu znalazła się odżywka do trawnika Pro Complex Vila. Zaletą produktu jest nie tylko jego skuteczność, ale także wydajność i łatwość stosowania.  

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki nawóz kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok. Aby o nie odpowiednio zadbać, należy im zapewnić godne warunki do rozwoju. Takie organizmy czerpią składniki odżywcze z gleby, dlatego zakup odpowiedniego nawozu jest w przypadku uprawy roślin kluczowy. Jednak na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów nawozów. Producenci wypuszczają na rynek coraz to nowsze produkty, które mają być łatwiejsze w stosowaniu. Należy pamiętać, że to skład jest jednym z głównych parametrów, którymi powinniśmy się kierować w trakcie zakupu. Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki nawóz wybrać, by cieszyć się z pięknego ogrodu.

Rodzaje

Decydując się na zakup nawozu, warto pamiętać, że w sklepach dostępnych jest wiele produktów, różniących się od siebie pod względem podziału czasowego. Wśród nich wyróżniamy nawozy:

Sześciomiesięczne – to produkty działające przez pół roku. Przeznaczone one są do stosowania na murawie oraz innych trawnikach. Tego typu nawozy są bardzo wydajne i starczą na cały sezon.

Długodziałające – to produkty mineralne, których działanie jest spowolnione i trwa od 100 do nawet 180 dni. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy nie mają czasu na regularne nawożenie swoich roślin. Z takim produktem możemy to zrobić tylko raz w sezonie, zwykle wiosną. Spowolnienie występujące w tego typu nawozach polega na kondensacji niektórych składników odżywczych, poprzez otoczenie granulatu olejami mineralnymi lub innymi substancjami. Takie granulki znajdować się będą w półprzepuszczalnych powłokach, które topnieją pod wpływem wilgotnej gleby.

Proces ten jednak może trwać nawet do pięciu miesięcy. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stosowaniu produktu. Powinien być on nałożony pod ziemią, z takiej strony rośliny, gdzie gleba jest naturalnie cieplejsza i bardziej wilgotna. Wówczas składniki pokarmowe zawarte w granulkach szybciej zostaną uwolnione. Taki nawóz jest również bardzo wydajny, gdyż płacimy tylko raz za cały sezon.

Do 100 dni – to nawozy, które dedykowane są do pielęgnacji murawy i innych trawników. Nasycone są one specjalnymi substancjami, które chronią roślinę przed żółknięciem pod wpływem słońca. Dodatkowo rośnie ona równomiernie, przez co unikniemy dziur. Taka trawa jest też z tego powodu dużo bardziej odporna na suszę i upały.

Krótko działające – to inaczej nawozy zwykłe. Takie mineralne odżywki mają za zadanie szybko się rozpuszczać w glebie, dlatego zaleca się ich stosowanie nawet trzy raz w sezonie. Tego typu produkty zawierają w składzie dużą ilość azotu, którego zadaniem jest pobudzenie roślin do szybkiego wzrostu.

 

Metoda stosowania

Decydując się na zakup nawozu, warto również zwrócić uwagę na metodę stosowania danego produktu. Jest to bardzo ważne, gdyż różne rodzaje mają inne właściwości. Wśród nich wyróżniamy:

Sypkie – to nawozy, których główną cechą jest to, że ich działanie trwa około jednego miesiąca. Stosowanie takiego produktu polega na ułożeniu ściółki oraz dozowaniu odpowiedniej dawki. Po użyciu glebę należy ponownie przykryć liśćmi lub cienką warstwą ziemi. Produkt ten przeznaczony jest przede wszystkim do trawników, iglaków oraz roślin rabatowych. Decydując się na taki nawóz, należy pamiętać, że czynność tę należy powtórzyć co 30 dni. Ponadto warto zwrócić uwagę na łatwe uszkodzenie roślin poprzez użycie zbyt dużej ilości nawozu. Dlatego tak istotne jest, aby używać produktu zgodnie z załączoną instrukcją.

Płynne – to nawozy, które dedykowane są do stosowania na rabatach żwirowych. W ten sposób unikniemy zmieszania się nawozu i ściółki. Takie płynne produkty występują również w wariancie dolistnym, co polega na bezpośrednim spryskaniu liści i łodyg danej rośliny. Jest to bardzo wygodny w stosowaniu nawóz, który daje piękne efekty. Z drugiej strony, wymaga on powtarzania czynności.

 

Nawozy a rodzaje roślin

Kupując nawóz roślinny, warto pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu wymagań danej rośliny oraz właściwości, jakie spełnia konkretny produkt. Dlatego też nawozy do iglaków różnią się od nawozów przeznaczonych do trawników. Wśród dostępnych produktów wyróżniamy:

Uniwersalne  – przeznaczone są do stosowania z większością ilością roślin, począwszy od kwiatów aż po trawniki.

Do trawników – ze względu na podwyższone stężenie N i Ca w składzie, trawa zachowa swoją świeżość oraz sprężystość na dłużej. Taki produkt stosowany jest często na polach golfowych.

Do owoców leśnych – to produkty, które posiadają składniki normujące poziom kwaśności gleby, co ma duży wpływ na smak borówek.

Dolistne – to produkt w sprayu, który stosuje się celem poprawienia kondycji roślin od wewnątrz, ale również z zewnątrz.

Do iglaków – tego rodzaju nawozy mają za zadanie utrzymać zielony kolor igieł danego drzewa. W ten sposób unikniemy brązowienia się choinki.

Pojemność

Paczki z nawozem różnią się od siebie pod względem pojemności. Wśród dostępnych preparatów wyróżniamy te 5 lub 10 kg. Występują również i takie, które mają nawet 50 kg. Dlatego w przypadku małego ogródka, nie warto jest kupować wielkiego opakowania.

 

Nawozy w dobrych cenach

Cena nawozów roślinnych różni się w zależności od danego producenta oraz metody stosowania. Najtańsze produkty, to te uniwersalne o krótkim działaniu – ok. 30 dni. Cena takiego nawozu wynosi ok. 50 złotych. Zdecydowanie droższą propozycją jest produkt długo działający. Jego cena może się równać nawet 170 złotych.

 

 

Najlepsze nawozy w 2019 roku

 

Rośliny są narażone na działanie wielu pasożytów i innych szkodników. Poza tym, nie zawsze warunki atmosferyczne, czy te panujące w naszym domu zapewniają im prawidłowy wzrost. Dlatego też stosujemy nawozy. Poprawiają one bujność roślin i pomagają im w walce z niszczącymi pasożytami. Ten ranking nawozów ma na celu przybliżenie najlepszych produktów dostępnych na rynku, które doskonale odżywiają nasze rośliny doniczkowe, posadzone w gruncie, czy też trawy.

 

Nasze zalecenia

 

Fructus Antymech 

 

Fructus Antymech to dobry i tani nawóz, służący do niszczenia mchu na murawie, a także zatrzymujący jego wzrost. Systematycznie stosowany sprawi, że nasz trawnik będzie zdrowy i bardzo ładny.

Produkt jest prosty w użyciu. Można go stosować na dwa różne sposoby – bezpośrednio na występujący mech lub też zapobiegawczo na całą powierzchnię trawnika, co 6-7 tygodni. Regularne stosowanie sprawia, że trawa jest bujna i lśniąca.

Nawóz sprzedawany jest w dużym, 25- kilogramowym opakowaniu, które wystarcza na nawożenie powierzchni aż 500 m2. Dostępny jest też w mniejszych wersjach, 5 i 10 kg.

W swoich ocenach, konsumenci potwierdzają skuteczność działania prezentowanego nawozu. Docenili oni fakt, że jest to nie tylko nawóz interwencyjny, zwalczający istniejący już problem, ale może być też stosowany zapobiegawczo. Wysoko oceniono stosunek ceny do jakości produktu, a także jego sporą wydajność.

Fructus Antymech to bardzo dobry nawóz do 70 zł przeznaczony do trawników. Produkt sprzedawany jest w 25 kg opakowaniu.

 

Zalety

Wydajność: Prezentowany nawóz jest uznawany przez konsumentów za wydajny. W związku tym nie musimy się obawiać, że produkt szybko się skończy, a my będziemy musieli wydać pieniądze na kolejne opakowanie.

Skład: Fructus Antymech ma porządny skład, co zachęca użytkowników do jego zakupu. Nawóz zawiera m.in. potas, magnez czy żelazo. Składniki te wpływają pozytywnie na jakość trawy.

Granulki: Produkt ma postać granulek, dzięki czemu wygodnie się go stosuje. Granulki wystarczy rozsypać na trawie, co nie zajmuje zbyt dużo czasu.

Skuteczność: Wiele osób potwierdza skuteczne działanie nawozu. W Internecie można znaleźć sporo pozytywnych opinii na temat produktu. W komentarzach pojawia się informacja, że po zastosowaniu trawa wygląda na zdrową i bujnie rośnie, a w rezultacie stanowi ozdobę ogrodu.

Mech: Nawóz dobrze radzi sobie z usuwaniem brzydkiego mchu, który psuje wygląd trawnika.

 

Wady

Opakowanie: Część osób uważa, że opakowanie, w które zapakowano nawóz, nie jest zbyt solidnie wykonane. Dlatego też trzeba uważać, aby nie uszkodzić worka w trakcie transportu.

 

 

 

 

Yara Vila ProComplex 

 

Nawóz granulowany Yara Vila Procomplex to bardzo wydajny produkt. 25 – kilogramowy worek wystarcza na nawożenie trawnika o powierzchni 1250 m2.

Jest to jeden z popularniejszych nawozów do trawników, ceniony za wysoką jakość, skuteczność, a także prostotę stosowania. W składzie produktu znajdziemy azot, fosfor i potas. Jest to nawóz odpowiedni do nawożenia różnych gatunków traw.

Produkt ten jest polecany do nawożenia traw na boiskach, a także często użytkowanych placach. Doskonale wpływa na prawidłowy porost trawy, która po zastosowaniu preparatu staje się bujna i lśniąca.

Opinie o nawozach marki Yara są bardzo pochlebne. Wiele osób wysoko oceniło jego wydajność. Jeśli masz duży ogród, to propozycja właśnie dla Ciebie. Biorąc pod uwagę pojemność worka i to, jak dużą powierzchnię można nim nawozić, cena produkt jest bardzo atrakcyjna.

Pro Complex Vila to nawóz do trawy. Produkt ma postać granulek i jest sprzedawany w 25 kg opakowaniu.

 

Zalety

Wydajność: Zdaniem konsumentów prezentowana odżywka jest wydajna. Zgodnie z informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu, 1 kg odżywki starcza na ok. 50 m2. Biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę, jest to bardzo korzystny wybór.

Zastosowanie: Produkt jest odpowiedni do każdego rodzaju traw, dlatego możesz być pewny, że Pro Complex Vila znajdzie zastosowanie także w Twoim ogrodzie.

Skład: Imponujący skład to coś, co wyróżnia nawóz. Odżywka zawiera fosfor, potas i azot, których skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. W związku z tym systematyczne stosowanie nawozu przynosi widoczne rezultaty.

Opakowanie: Jedno opakowanie zawiera aż 25 kg produktu, dlatego tak ważne jest to, aby worek, w którym znajdują się granulki, był odporny na uszkodzenia. Konsumenci potwierdzają w swoich recenzjach, że opakowanie Pro Complex Vila jest solidne, więc nie ma obaw o to, że na jego powierzchni pojawią się dziurki.

 

Wady

Granulki: Niektóre osoby twierdzą, że granulki mogłyby być nieco mniejsze, ponieważ wtedy szybciej by się rozpuszczały.

 

 

 

 

Azofoska Uniwersalny

 

Nawóz do trawników Azofoska Uniwersalny PRO-COMPLEX to produkt idealny do nawożenia traw, o charakterze sportowym, czy reprezentacyjnym, a także dużych powierzchni trawników przydomowych, które są intensywnie użytkowane.

Produkt zawiera odpowiednio zbilansowane ilości fosforu, azotu i potasu, co zapewnia prawidłowy rozwój traw i wpływa na ich atrakcyjny wygląd. Nawóz stymuluje rozwój korzeni traw i nawet w czasie suszy, nasz trawnik bardzo dobrze się prezentuje.

Produkt jest granulowany i jego użycie jest bardzo proste. Jednocześnie jest bardzo wydajny. 2 kg nawozu wystarczy do nawożenia 100m2 trawnika. Oznacza to, że całe opakowanie – 25 kg – wystarczy nam na 1250 m2. Jeśli masz mały trawnik, polecamy zakup mniejszego worka o wadze – 1 kg, 3 kg lub 12 kg.

Preparat należy stosować, co 60 dni, najlepiej 3x w roku – wczesną wiosną, na przełomie wiosny i lata oraz latem. Produkt ceniony jest za wydajność, jak również skuteczność działania. Konsumenci potwierdzają, że bardzo dobrze odżywia trawy.

Azofoska Granulat to nawóz uniwersalny sprzedawany w 25 kg opakowaniu. Jest to produkt przeznaczony do wielu rodzajów roślin. W składzie znajdziemy m.in. magnez, cynk czy żelazo.

 

Zalety

Chlorki: Zapoznając się ze składem nawozu nietrudno zauważyć, że ilość zawartych chlorków nie jest duża. Dlatego też nie ma obaw o to, że nawożone owoce stracą swoje właściwości i nie będą smakować zbyt dobrze.

Uniwersalność: Jak wynika z informacji przekazanych przez producenta, prezentowana odżywka ma szerokie działanie. W efekcie będzie odpowiednia do nawożenia kwiatów, krzewów, warzyw czy drzew owocowych.

Skuteczność: Zawarte w składzie elementy dobrze zabezpieczają rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dzięki temu nasz ogród ładnie się prezentuje – kwiaty pięknie kwitną, a ziemia wydaje dobre plony.

 

Wady

Wydajność: Zdaniem części Internautów produkt mógłby być nieco bardziej wydajny. Jedno opakowanie nie starcza na długo.

 

 

 

 

Florovit Z Mchem

 

Uniwersalny nawóz Florovit to produkt służący do nawożenia kwiatów, krzewów, drzew, jak również warzyw. Zawiera wiele mikroelementów, które zwiększają odporność roślin i chronią je przed szkodnikami. Jednocześnie nie wpływa on na smak warzyw, a tym samym na nasze zdrowie.

Produkt sprzedawany jest w dużym, 25 kilogramowym worku, który wystarczy nam do nawożenia dużej powierzchni. Produkt można stosować doglebowo lub dolistnie.

Ze względu na dużą zawartość cennych dla roślin mikroelementów, jak magnez, bór, czy fosfor, możemy mieć pewność, że nasza roślinność będzie zdrowa i bujna.

W swoich ocenach, konsumenci potwierdzają, że prezentowany produkt jest bardzo wydajny i skuteczny. Poza tym, jego użycie jest bardzo proste. Wysoko oceniono też fakt, że jest to nawóz uniwersalny. Nie musimy więc kupować osobnych preparatów do różnych typów roślin, jakie sadzimy w ogrodzie.

Florovit to nawóz do traw z mchem. Produkt sprzedawany jest w 25 kg opakowaniu. W składzie zawiera m.in. żelazo i azot.

 

Zalety

Barwa: Wiele osób podkreśla, że po zastosowaniu nawozu trawnik zyskuje bardzo ładny wygląd – trawa staje się bardziej zielona.

Granulki: Z uwagi na to, że granulki mają odpowiednią wielkość rozsiewanie produktu jest wygodne. Informację tę potwierdzają pozytywne recenzje konsumentów.

Uniwersalność: Nawóz można stosować bez względu na rodzaj trawy zasianej w ogrodzie. W efekcie mamy gwarancję, że zakupiona odżywka okaże się odpowiednia do naszych potrzeb.

 

Wady

Rezultaty: W nielicznych opiniach można przeczytać, że na efekty stosowania trzeba czekać stosunkowo długo.

Opakowanie: Pewna grupa Internautów uważa, że jakość wykonania worka nie jest najlepsza, przez co istnieje spore ryzyko, że opakowanie szybko się zniszczy.

 

 

 

 

Substral Osmocote

 

Ostatni produkt, który chcemy zaprezentować to nawóz Substral Osmocote. Służy on do nawożenia iglaków. Jest to preparat granulowany, który stopniowo uwalnia się do gleby, zapewniając roślinie ciągłe odżywianie. Jak zapewnia producent, codziennie, przez 6 miesięcy nasze rośliny są wzmacniane substancjami uwalniającymi się z granulek.

Produkt jest bardzo łatwy w użyciu. Rozsypujemy granulat, a następnie lekko przykrywamy go glebą. Skuteczność działania preparatu potwierdzają badania i liczne opinie konsumentów.  

Jest to bardzo wydajny nawóz, wystarczający do nawożenia nawet do 300 sztuk wysokich iglaków. Jeśli więc na Twojej posesji rośnie dużo takich roślin, jest to jedna z najlepszych propozycji na rynku, w którą warto zainwestować.

Produkt zyskał uznanie wielu konsumentów, w tym profesjonalnych ogrodników. W swoich ocenach podkreślają oni, że jest to wysokiej jakości granulat, który faktycznie skutecznie odżywia rośliny, a efekty jego działania są widoczne po tygodniu od rozpoczęcia nawożenia. Ponadto osoby, które wybrały preparat potwierdzają jego wydajność.

Substral Osmocote to nawóz przeznaczony do iglaków. Produkt sprzedawany jest w 15 kg opakowaniu. W składzie znajduje się m.in. magnez i mikroelementy.

 

Zalety

Opakowanie: Nawóz zamknięty jest w wygodnym, plastikowym opakowaniu. Wiaderko ma wygodne i szczelne zamknięcie, więc możemy mieć pewność, że odżywka nie straci swoich właściwości.

Działanie: Jak zapewnia producent, odżywka działa nawet przez 6 miesięcy, dlatego nie trzeba zbyt często kupować nowego opakowania. Substancje odżywcze są uwalniane stopniowo.

 

Wady

Zastosowanie: Nawóz ma stosunkowo wąskie zastosowanie, bo można go używać tylko do iglaków. Dlatego też uznawany jest za produkt specjalistyczny.

Nawożenie: Część osób uważa, że proces nawożenia jest czasochłonny. Granulki należy rozsypać wokół rośliny, a następnie wymieszać jest z glebą, co zajmuje dość dużo czasu.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...