Nawozy do trawy ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.07.18

 

Jaki nawóz do trawy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Trawnik musi być nawożony regularnie. W każdym roku na wiosnę, trzeba dostarczyć glebie składników odżywczych, aby darń rosła bujna i zielona. Ważne jest także, aby w odpowiedni sposób nawozić ziemię, co w niedługim czasie daje pozytywne efekty. Trawnik należy równomiernie obsypać granulatem, następnie trzeba go podlać, żeby środek zaczął pracować. Istotne jest też, żeby obserwować powierzchnię. Miejsca, które zaczną marnieć, powinno się szczególnie obficie zlać wodą, aby wypłukać zbyt dużą ilość środków chemicznych.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki nawóz do trawy wybrać, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego od niego oczekujesz. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów specyfików, które pomagają w szczególnych przypadkach lub działają ogólnie na bujny porost trawy. Wzmacnianie gleby jest konieczne, gdyż darń jest regularnie koszona. To sprawia, że aby odrosnąć, potrzebuje dużo składników odżywczych.

Rodzaje – jaki jest najlepszy nawóz do trawy?

Wyróżniamy przede wszystkim nawozy wiosenne. W tym okresie stosuje się środki pełne składników mineralnych. Najlepiej wybierać takie, które są opracowanie specjalne do odżywienia trawnika. Takie mieszanki zawierają dużą ilość azotu, który wpływa na porost zielonej i bujnej roślinności. Należy je aplikować, zaczynając od przełomu marca-kwietnia. Znajdziesz wśród nich takie, które używa się 1 raz i działają przez cały sezon wzrostu. Część środków charakteryzuje się szybkim wchłanianiem, więc ich aplikację należy powtarzać w lecie.

Specyfik podawany na jesień powinien mieć w składzie większą ilość potasu. Najlepszy nawóz do trawy służy ochronie roślin przed chorobami. Nie zawiera on za to azotu, gdyż nie jest to potrzebne na zimę i nie służy darni. Takie nawożenie sprawia, że darń nie odmraża zimą, a na wiosnę trawnik szybko startuje.

Ponadto w przypadku występujących problemów z trawą, warto stosować środki, które chronią ją i walczą z chorobami. Przykładowo, można znaleźć nawozy służące do pozbycia się mchu i chwastów. Przy okazji pobudzają one roślinność do wzrostu. Znajdziesz też środki, które przeznaczone są do trawników wykorzystywanych reprezentacyjnie, aby mieć pewność, że będą one wyglądały bujnie i zdrowo.

 

Krótko, czy długo działający?

Trudno powiedzieć, jaki nawóz jest lepszy. Ten długo działający ma to do siebie, że wystarczy 1-2 aplikacje przez cały rok. Szczególnie dla początkujących pasjonatów ogrodnictwa polecane są takie środki. Ich aplikacja jest łatwa, a granulki każdego dnia wydzielają w małej ilości składniki odżywcze.

Długo działające są nawozy mineralne, które wystarczają na od 100 do nawet 180 dni. Spowolnione działanie osiągane jest poprzez kondensację składników odżywczych. Ponadto są one pokryte specjalną, półprzepuszczalną powłoką. Szczególnie długo działające są takie, które uwalniają mikroelementy nawet do 6 miesięcy. Służą one do nawożenia trawy po zimie. Środki te mają bogaty repertuar składników, które odżywiają murawę na wiosnę. Uwalnianie części mineralnych do gleby jest zależne od temperatury oraz wilgotności gleby.

Jednym z rodzajów są nawozy działające przez 100 dni. Można znaleźć specyfiki, które służą odżywieniu trawy, a także takie, które mają na celu walkę z chorobami, szkodnikami lub mchem. Sprawiają one, że darń rośnie równomiernie i nie żółknie. Gdy zakładasz murawę od nowa, najlepiej sprawdzą się specyfiki, które wzmacniają system korzeniowy rośliny. Znajdziesz również takie środki, które likwidują łysinki lub zagęszczają murawę.

Nawozy krótko działające charakteryzują się tym, że składniki wchłaniają się szybko. Dlatego też stosuje się je kilka razy w sezonie, zaczynając od wczesnej wiosny, a kończąc w połowie lata. Takie produkty zawierają w składzie dużą ilość azotu. Pobudza on rośliny do wzrostu. Dlatego też nie można stosować ich zbyt późno, gdyż roślina będzie rosnąć na jesień i może zmarznąć.

 

Granulowany, czy w płynie?

Na rynku dostępne są nawozy w formie granulek, a także w postaci płynu. Sypkie rodzaje charakteryzują się tym, że należy nimi równomiernie posypać powierzchnię. Następnie trzeba ją obficie podlać wodą. Aplikację takim środkiem należy zwykle powtarzać co 30 dni. Takie preparaty przeznaczone są do użytku, gdy trawa jest sucha. W przeciwnym razie, może przykleić się do liści i spalić je. Przez krótkie działanie nie wszystkie składniki są przyjmowane przez roślinę. Wnikają one więc głębiej w ziemię i przyczyniają się do zatruwania środowiska. Gdy składników jest zbyt dużo, rośliny stają się brunatne i trzeba je dodatkowo podlać wodą, aby spłukać nadmierną ilość chemii. Efekt odżywienia można zauważyć w ciągu kilku dni.

Środki płynne działają znacznie szybciej, w porównaniu do sypkich. Ponadto działanie gotowych mieszanek ma na celu wnikanie bezpośrednio w liść. Takie specyfiki należy stosować często, gdyż szybko się wchłaniają i mają intensywne działanie. Tworzy się także koncentraty na bazie granulatu. Takimi mieszankami podlewa się ziemię wokół rośliny lub tam, gdzie rośnie trawa. Takie rozwiązania również stosuje się często. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić i nie spalić roślin.

 

 

Nawozy do trawy w dobrych cenach

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów nawozów. W zależności od objętości, opakowania i skuteczności działania, na rynku można znaleźć specyfiki w cenie od 5 zł. Droższe są środki długo działające, jednakże aplikuje się je tylko raz. Najdroższe nawozy można znaleźć nawet za około 250 zł.

 

 

Najlepsze nawozy do trawy w 2018 roku

 

Zdrowy i bujny trawnik jest chlubą każdego ogrodnika. Aby podwórko i ogród wyglądały na zadbane, warto wspomóc je odpowiednim nawozem.  Na rynku można znaleźć wiele rodzajów środków, z których nie każdy dobrze wpłynie na Twój trawnik. Dlatego też warto zwrócić uwagę na skład, oraz czy jest bezpieczny dla zdrowia. Ponadto istotna jest wydajność produktu. Poniższy ranking nawozów do trawy zawiera skuteczne środki, które pozbędą się mchu i chwastów oraz wzbudzą porost darni.

 

Nasze zalecenia

 

Fructus Antymech

 

Nawóz Fructus Antymech to produkt, który może Cię zainteresować. Model ten przeznaczony jest do ochrony trawnika przed mchem. Sprawia on także, że Twoje podwórko będzie wyglądać zdrowo i bujnie. Środek ten jest bardzo łatwy w użyciu. Zależnie od potrzeb stosuje się dawkowanie zapobiegawczo lub interwencyjnie. Jeżeli w trawniku występuje mech, należy posypywać miejsca nim porośnięte nawozem co 30 dni. Natomiast zapobiegawczo należy rozsypywać go co 7-8 tygodni. Pozwoli to na zachowanie zadowalającego efektu.

Produkt sprzedawany jest w opakowaniach o pojemności 25 kg. Nawóz występuje w postaci granulek. Środek ten składa się z azotu 7%, fosforu 5%, potasu 8%, magnezu 4,5%, siarki 20% oraz żelaza. Takie połączenie służy do zmiany warunków występujących w glebie. Ponadto składniki sprzyjają wzrostowi roślin, zwiększają odporność na szkodniki, choroby, a także niwelują negatywne działanie warunków atmosferycznych,

Nawóz przeznaczony jest do aplikacji od kwietnia do sierpnia. Użytkownicy doceniają ten model za jakość wykonania i skuteczność działania.

 

 

 

 

Yara VilaPro-complex 

 

Nawóz Yara VilaPro-complex to skuteczny produkt, który pozwala na osiągnięcie gęstego trawnika. Poza tym, po zastosowaniu darń osiąga mocną barwę. Przeznaczony jest do powierzchni intensywnie wykorzystywanych, reprezentacyjnych lub o charakterze sportowym.

Produkt sprzedawany jest w opakowaniu o pojemności 25 kg, gdzie 1 kg przeznaczony jest do rozsiania na terenie do 50 m2, więc całe opakowanie pozwoli na zasilenie powierzchni równej 1250 m2. Nawóz wzmacnia glebę poprzez zaopatrzenie jej w magnez. Oprócz tego wzbogacony jest on w wiele składników, które sprzyjają wzrostowi roślin i chronią przed chorobami i szkodnikami. Szczególnie pierwiastki azotu, fosforu i potasu przyczyniają się do wzrostu zdrowego trawnika.

Ponadto nawóz jest bardzo łatwy w użyciu, gdyż należy go jedynie posypywać po wybranym obszarze. Co więcej, występuje w formie granulek, które nie rozwarstwiają się i nie pylą, więc aplikacja jest komfortowa. Użytkownicy doceniają ten produkt za sporą wydajność.

 

 

 

 

Florovit Antymech

 

Wartym uwagi produktem jest Florovit Antymech. Ten dobry i tani nawóz do trawy przeznaczony jest głównie do walki z mchem. Charakteryzuje się on łatwą aplikacją. Środek występuje w formie kryształków, które należy rozsypać po wybranym terenie. Następnie trzeba tę powierzchnię podlać. Po 6 tygodniach grabi się wypalony mech. Można także stworzyć roztwór kryształków z wodą i nim nawadniać trawnik. Jednakże w trakcie użycia trzeba uważać i zakładać rękawice ochronne, gdyż środek pozostawia brunatne plamy na rękach, betonie i powierzchniach kamiennych.

Produkt sprzedawany jest w opakowaniu o pojemności 4 kg. Wystarcza ono na pokrycie terenu o wielkości 200 m2, więc nawóz jest wydajny. Po 48 godzinach od aplikacji można zauważyć pierwsze efekty. Produkt pozwala na osiągnięcie bujnego trawnika o intensywnym kolorze.

Nawożenie można powtarzać co 4-6 tygodni. Środek przeznaczony jest do stosowania od marca do czerwca. Użytkownicy doceniają ten preparat za szybkie i skuteczne działanie.

 

 

 

 

Substral 11607

 

Skutecznym środkiem, który pozwoli Ci się cieszyć zieloną i gęstą trawą jest Substral 11607. Produkt przeznaczony jest do ogrodu i wpływa pozytywnie na trawniki, kwiaty drzewa oraz rośliny iglaste. Nawóz ten ma długotrwałe działanie. Dlatego też stosuje się go tylko raz  w roku na wiosnę. Przez kolejne 6 miesięcy rośliny dostają składniki odżywcze w niewielkiej ilości. Wpływa to pozytywnie na ich rozwój. Nawożonym iglakom nie brązowieją igły.

Sposób aplikacji produktu jest prosty. Należy rozsypać go wokół rośliny i zmieszać z ziemią. Sprzedawany jest on w opakowaniu 1,5 kg lub 5 kg. Dawkowanie zależy od konkretnej rośliny, którą chce się wzmocnić.

Produkt składa się z pierwiastków azotu fosforu, potasu, magnezu i mikroelementów. Środek należy stosować zaczynając od kwietnia. Opinie o nawozach do trawy producenta Substral są bardzo pozytywne. Użytkownicy wysoko oceniają go za skuteczne działanie.

 

 

 

 

Florovit Z Mchem

 

Nawóz marki Florovit to produkt, który pozwala na pozbycie się mchu i dostarczenie darni składników odżywczych. Przeznaczony jest do wielu rodzajów traw, w tym ozdobnych i reprezentacyjnych. Środek należy stosować regularnie, co 3 tygodnie. Przeznaczony jest do używania od początku wiosny do końca sierpnia.

Stosowanie granulek sprawia, że darń staje się gęstsza, a mchy i chwasty przestają rosnąć. Środek w składzie zawiera dużą ilość azotu i żelaza. Zawarte składniki odżywcze pobudzają trawę do wzrostu. Opakowanie ma objętość 25 kg i pozwala na aplikację na powierzchni 750 m2.

Użycie tego środka jest bardzo proste. Należy go rozsypywać równomiernie po powierzchni trawnika, bezpośrednio po jego skoszeniu. Granulki należy następnie podlać wodą. Produktu nie powinno się stosować w wietrzne, a także słoneczne dni, gdyż może to negatywnie wpłynąć na rośliny. Użytkownicy doceniają ten środek za skuteczne działanie po niedługim czasie od aplikacji.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4.29 out of 5)
Loading...