Ranking 7 najlepszych nawozów do trawy w 2021

Ostatnio aktualizowane: 17.05.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Nawóz do Trawy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Aby ogród ładnie się prezentował warto zadbać przede wszystkim o wygląd trawnika. Aby rósł on gęsto i miał intensywny kolor potrzebny jest dobrej jakości nawóz. Wiemy, że oferty sklepów ogrodniczych są pełne różnych preparatów i dlatego też wybór jednego z nich nie jest zbyt łatwy. Podczas zakupów warto sugerować się opiniami innych konsumentów, bo można z nich dowiedzieć się m.in. na temat skuteczności działania danego produktu. Przejrześlimy zamieszczone w Internecie recenzje i wybraliśmy najlepszy nawóz do trawy, czyli Vila Jesienny 25 kg. To preparat granulowany bezazotowy. Produkt wspomaga rozwój systemu korzeniowego, a także chroni przed zachwaszczeniem trawnika. Nawóz jest doceniany przez miłośników ogrodów, co potwierdza jego wysoką jakość. Zestawienie zawiera także opisy innych, ciekawych produktów m.in. Florovit Antymech. Jest to nawóz chroniący trawę przede wszystkim przed mchem. Jest on przeznaczony do wszystkich rodzajów trawników. Preparat ma postać granulek.

Przewodnik zakupowy – Jaki nawóz do trawy kupić?

 

Trawnik musi być nawożony regularnie. W każdym roku na wiosnę, trzeba dostarczyć glebie składników odżywczych, aby darń rosła bujna i zielona. Ważne jest także, aby w odpowiedni sposób nawozić ziemię, co w niedługim czasie daje pozytywne efekty. Dobrym wyborem jest nawóz do trawy długodziałający. Trawnik należy równomiernie obsypać granulatem, następnie trzeba go podlać, żeby środek zaczął pracować. Istotne jest też, żeby obserwować powierzchnię. Miejsca, które zaczną marnieć, powinno się szczególnie obficie zlać wodą, aby wypłukać zbyt dużą ilość środków chemicznych.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki nawóz do trawy wybrać, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego od niego oczekujesz. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów specyfików, które pomagają w szczególnych przypadkach lub działają ogólnie na bujny porost trawy. Można znaleźć na przykład deykowany nawóz do trawy z mchem, albo nawóz do trawy z odchwaszczaczem. Wzmacnianie gleby jest konieczne, gdyż darń jest regularnie koszona. To sprawia, że aby odrosnąć, potrzebuje dużo składników odżywczych.

Rodzaje – jaki jest najlepszy nawóz do trawy?

Wyróżniamy przede wszystkim nawozy wiosenne. W tym okresie stosuje się środki pełne składników mineralnych. Najlepiej wybierać takie, które są opracowanie specjalne do odżywienia trawnika. Takie mieszanki zawierają dużą ilość azotu, który wpływa na porost zielonej i bujnej roślinności. Należy je aplikować, zaczynając od przełomu marca-kwietnia. Znajdziesz wśród nich takie, które używa się 1 raz i działają przez cały sezon wzrostu. Część środków charakteryzuje się szybkim wchłanianiem, więc ich aplikację należy powtarzać w lecie. Dobrym wyborem będzie nawóz organiczny do trawy.

Specyfik podawany na jesień powinien mieć w składzie większą ilość potasu. Najlepszy nawóz do trawy służy ochronie roślin przed chorobami. Nie zawiera on za to azotu, gdyż nie jest to potrzebne na zimę i nie służy darni. Takie nawożenie sprawia, że darń nie odmraża zimą, a na wiosnę trawnik szybko startuje.

Ponadto w przypadku występujących problemów z trawą, warto stosować środki, które chronią ją i walczą z chorobami. Przykładowo, można znaleźć nawozy do trawników służące do pozbycia się mchu i chwastów. Przy okazji pobudzają one roślinność do wzrostu. Znajdziesz też środki, które przeznaczone są do trawników wykorzystywanych reprezentacyjnie, aby mieć pewność, że będą one wyglądały bujnie i zdrowo.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Nawóz dobrze przygotowuje trawnik na wymagający okres zimowy i zabezpiecza przed przemarzaniem. Chroni on także przed zachwaszczeniem trawy. Stosując go regularnie, można zauważyć satysfakcjonujące efekty. Nawożenie trawnika przy użyciu tego preparatu jest łatwe.

Wady

Jakość opakowania nie jest najlepsza. Istnieje ryzyko, że przy otwieraniu ulegnie ono uszkodzeniu. Niektóre osoby decydują się na przesypanie nawozu do specjalnego plastikowego pojemnika ze szczelnym zamknięciem.

Podsumowanie

Preparat jest polecany do stosowania w okresie od końca sierpnia do początku października. Nawóz należy rozsiewać w tym czasie dwukrotnie, w odstępie 30 dni. Produkt jest dostępny w 25 kg opakowaniu. W składzie nawozu jest wapń, potas, fosfor i siarka.

Drugi wybór

Zalety

Specyfik ma bardzo szybkie działanie i nie wpływa na nie deszcz, ani słońce. Łatwo posypuje się trawnik granulatem, a w konsekwencji można się cieszyć bujnym trawnikiem. Do tego nawóz cechuje wydajność, więc wystarczy na długi czas.

Wady

Należy uważać, aby nie wrzucić na trawnik zbyt dużej ilości środka, ani nie robić tego często, gdyż może to prowadzić do efektu spalenia trawy, co wygląda nieatrakcyjnie.

Podsumowanie

Produkt sprzedawany jest w torbie o pojemności 25 kg. Nawóz można stosować na podwórkach, jak i na boiskach oraz w profesjonalnych ogrodach. Co istotne środek nie pyli się, więc jest bezpieczny i komfortowy w użyciu.

Rozważ też

Zalety

Stosowanie nawozu do trawy przynosi oczekiwane rezultaty. Już po niedługim czasie można zauważyć, że trawnik zyskał ładniejszy, bardziej intensywny kolor. Produkt ogranicza pojawianie się chwastów i zabezpiecza przed tworzeniem czarnej warstwy pod murawą.

Wady

Niektórzy konsumenci przyznają, że jakość wykonania opakowania nie jest najlepsza, więc przy otwieraniu trzeba uważać, aby go nie uszkodzić. Jeśli nie zużyjemy wszystkich granulek, lepiej przesypać je do trwalszego pojemnika.

Podsumowanie

Produkt jest dostępny w 20 kg opakowaniu. Nawóz należy stosować w sezonie letnim (od kwietnia do września). Preparat wyróżnia niska zawartość siarczanów i brak chlorków. Nawożenie trawnika jest łatwe, bo preparat ma postać granulek.

 

Krótko, czy długo działający?

Trudno powiedzieć, jaki nawóz jest lepszy. Ten długo działający ma to do siebie, że wystarczy 1-2 aplikacje przez cały rok. Szczególnie dla początkujących pasjonatów ogrodnictwa polecane są takie środki. Ich aplikacja jest łatwa, a granulki każdego dnia wydzielają w małej ilości składniki odżywcze.

Długo działające są nawozy mineralne, które wystarczają na od 100 do nawet 180 dni. Spowolnione działanie osiągane jest poprzez kondensację składników odżywczych. Ponadto są one pokryte specjalną, półprzepuszczalną powłoką. Szczególnie długo działające są takie, które uwalniają mikroelementy nawet do 6 miesięcy. Służą one do nawożenia trawy po zimie. Środki te mają bogaty repertuar składników, które odżywiają murawę na wiosnę. Uwalnianie części mineralnych do gleby jest zależne od temperatury oraz wilgotności gleby.

Jednym z rodzajów są nawozy działające przez 100 dni. Można znaleźć specyfiki, które służą odżywieniu trawy, a także takie, które mają na celu walkę z chorobami, szkodnikami lub mchem. Sprawiają one, że darń rośnie równomiernie i nie żółknie. Gdy zakładasz murawę od nowa, najlepiej sprawdzą się specyfiki, które wzmacniają system korzeniowy rośliny. Znajdziesz również takie środki, które likwidują łysinki lub zagęszczają murawę.

Nawozy krótko działające charakteryzują się tym, że składniki wchłaniają się szybko. Dlatego też stosuje się je kilka razy w sezonie, zaczynając od wczesnej wiosny, a kończąc w połowie lata. Takie produkty zawierają w składzie dużą ilość azotu. Pobudza on rośliny do wzrostu. Dlatego też nie można stosować ich zbyt późno, gdyż roślina będzie rosnąć na jesień i może zmarznąć.

 

Granulowany, czy w płynie?

Na rynku dostępne są nawozy w formie granulek, a także w postaci płynu. Sypkie rodzaje charakteryzują się tym, że należy nimi równomiernie posypać powierzchnię. Następnie trzeba ją obficie podlać wodą. Aplikację takim środkiem należy zwykle powtarzać co 30 dni. Takie preparaty przeznaczone są do użytku, gdy trawa jest sucha. W przeciwnym razie, może przykleić się do liści i spalić je. Przez krótkie działanie nie wszystkie składniki są przyjmowane przez roślinę. Wnikają one więc głębiej w ziemię i przyczyniają się do zatruwania środowiska. Gdy składników jest zbyt dużo, rośliny stają się brunatne i trzeba je dodatkowo podlać wodą, aby spłukać nadmierną ilość chemii. Efekt odżywienia można zauważyć w ciągu kilku dni.

Środki płynne działają znacznie szybciej, w porównaniu do sypkich. Ponadto działanie gotowych mieszanek ma na celu wnikanie bezpośrednio w liść. Takie specyfiki należy stosować często, gdyż szybko się wchłaniają i mają intensywne działanie. Tworzy się także koncentraty na bazie granulatu. Takimi mieszankami podlewa się ziemię wokół rośliny lub tam, gdzie rośnie trawa. Takie rozwiązania również stosuje się często. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić i nie spalić roślin.

 

 

Nawozy do trawy w dobrych cenach

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów nawozów. W zależności od objętości, opakowania i skuteczności działania, na rynku można znaleźć specyfiki w cenie od 5 zł. Droższe są środki długo działające, jednakże aplikuje się je tylko raz. Najdroższe nawozy można znaleźć nawet za około 250 zł.

 

 

7 najlepszych nawozów do trawy. Opinie w 2021

 

Zdrowy i bujny trawnik jest chlubą każdego ogrodnika. Aby podwórko i ogród wyglądały na zadbane, warto wspomóc je odpowiednim nawozem.  Na rynku można znaleźć wiele rodzajów środków, z których nie każdy dobrze wpłynie na Twój trawnik. Dlatego też warto zwrócić uwagę na skład, oraz czy jest bezpieczny dla zdrowia. Ponadto istotna jest wydajność produktu. Poniższy ranking nawozów do trawy zawiera skuteczne środki, które pozbędą się mchu i chwastów oraz wzbudzą porost darni.

 

1. Vila Nawóz do Trawników Jesienny 25kg

 

Polecamy Ci jesienny nawóz do trawników Vila sprzedawany w 25 kg opakowaniu. Wydajność preparatu wynosi do 1250 m2. Nawóz należy stosować od końca sierpnia do początku października. Wystarczy nawieźć trawnik dwukrotnie w odstępnie ok. 30 dni, aby zauważyć efekty. Produkt można stosować także w okresie wczesnowiosennym. Po nawożeniu trawa wymaga podlania.

Test nawozów do trawy Vila pokazuje, że działa on w ten sposób, że wspomaga rozwój systemu korzeniowego i zmniejsza ryzyko zachwaszczenia trawnika. Dodatkowo preparat stymuluje krzewienie. W składzie produktu jest fosfor, potas, wapń i siarka. Składniki te uzupełniają ubytki, które pojawiają się po sezonie wegetacyjnym. 

Konsumenci są zadowoleni ze stosowania nawozu do trawników Vila, bo przynosi on oczekiwane efekty. Trawa wygląda po nim lepiej i jest dobrze przygotowana na okres zimowy. Nawożenie nie jest trudne, bo jest to preparat granulowany. 

Nawóz do trawy Vila jest dostępny w 25 kg opakowaniu. Należy go stosować w okresie jesiennym. Produkt ma w składzie siarkę, potas, fosfor i wapń.

Zalety
Zabezpiecza przed przemarzaniem:

Nawóz stosowany w okresie jesiennym dobrze zabezpiecza trawnik przed przemarzaniem. To daje pewność, że wiosną trawa będzie się ładnie prezentować.

Dobrze przemyślany skład:

W preparacie nie ma azotu, czyli składnika, który mógłby zbyt intensywnie pobudzać trawę do wzrostu. Nawóz zawiera natomiast dużą ilość potasu i fosforu, czyli składniki, których brakuje po sezonie wegetacyjnym.

Wydajność:

Osoby, które stosowały już różne nawozy do trawy przyznają, że produkt od marki Vila jest wydajny. Jedno opakowanie starcza na powierzchnię do 1250 m2.

Łatwe nawożenie:

Nawożenie trawy tym preparatem nie jest trudne. Producent rekomenduje, aby używać do tego siewnika.

Skuteczność działania:

Preparat działa skutecznie, co można określić po wyglądzie trawnika. Nawóz wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Zabezpiecza on także przed zakwaszeniem trawnika.

Wady
Nie najlepsza jakość opakowania:

Z uwagi na to, że opakowanie nie jest najlepszej jakości, łatwo uszkodzić je podczas otwierania.

 

 

 

 

2. Florovit Interwencyjny Nawóz do Trawników Antymech 4 Kg ?

 

Wartym uwagi produktem jest Florovit Antymech. Ten dobry i tani nawóz do trawy przeznaczony jest głównie do walki z mchem. Charakteryzuje się on łatwą aplikacją. Środek występuje w formie kryształków, które należy rozsypać po wybranym terenie. Następnie trzeba tę powierzchnię podlać. Po 6 tygodniach grabi się wypalony mech. Można także stworzyć roztwór kryształków z wodą i nim nawadniać trawnik. Jednakże w trakcie użycia trzeba uważać i zakładać rękawice ochronne, gdyż środek pozostawia brunatne plamy na rękach, betonie i powierzchniach kamiennych.

Produkt sprzedawany jest w opakowaniu o pojemności 4 kg. Wystarcza ono na pokrycie terenu o wielkości 200 m2, więc nawóz jest wydajny. Po 48 godzinach od aplikacji można zauważyć pierwsze efekty. Produkt pozwala na osiągnięcie bujnego trawnika o intensywnym kolorze.

Nawożenie można powtarzać co 4-6 tygodni. Środek przeznaczony jest do stosowania od marca do czerwca. Użytkownicy doceniają ten preparat za szybkie i skuteczne działanie.

Florovit Antymech to dobry nawóz do trawy do 25 zł. Preparat sprzedawany jest w 4 kg opakowaniu. Produkt zawiera m.in. azot i żelazo.

Zalety
Skuteczność:

Pozytywne opinie konsumentów potwierdzają, że prezentowany nawóz jest skuteczny i warto go kupić. Producent zapewnia, że pierwsze efekty są widoczne już od 48 h od zastosowania preparatu.

Przeznaczenie:

Produkt będzie odpowiedni do każdego rodzaju trawnika wieloletniego. W efekcie z nawozu może skorzystać prawie każdy, dzięki czemu zyskał on miano uniwersalnego preparatu do pielęgnacji trawy.

Opakowanie:

Florovit Antymech zamknięty jest w szczelnym, solidnie wykonanym opakowaniu. Plastikowe wiaderko z pokrywką wykazuje odporność na uszkodzenia, dlatego też przechowywanie produktu jest bezpieczne.  

Wady
Wielkość:

Część osób wskazuje, że opakowanie mogłoby być nieco większe. Jeśli mamy duży ogród, będziemy musieli zakupić kilka sztuk produktu.

 

 

 

 

3. Barenbrug Nawóz Berfertile Premium Universal 20kg

 

Dobrym nawozem do trawy jest Barenbrug Berfertile Premium Universal, który należy stosować w okresie letnim (najlepiej od kwietnia do września). Jego trwałość wynosi od 4 do 5 miesięcy. Zawarte w preparacie składniki są aktywowane stopniowo, tak aby zapewnić trawie ochronę także po dłuższym czasie od momentu nawożenia. Produkt jest dostępny w 20 kg opakowaniu. 

Nawóz jest bogaty w następujące składniki: azot całkowity, mocznik, pięciotlenek fosforu i tlenek potasu. Jest on rozpuszczalny w wodzie. Produkt ma postać granulek, dlatego nawożenie nie sprawia problemów (łatwo określić, czy równomiernie rozprowadziliśmy nawóz). Preparat sprawia, że trawa zyskuje ładniejszy kolor, staje się bardziej bujna i rzadziej pojawiają się chwasty.

Opinie na temat nawozu Barenbrug Berfertile Premium Universal są pozytywne, stąd nietrudno dojść do wniosku, że przynosi on oczekiwane efekty. Produkt pozwala w łatwy sposób zadbać o piękny wygląd ogródka.

Nawóz do trawy Barenbrug Berfertile Premium Universal jest sprzedawany w 20 kg opakowaniu. W składzie znajdziemy m.in.: azot całkowity, tlenek potasu i tlenek magnezu.

Zalety
Skuteczne zabezpieczenie przed chwastami:

Używając tego nawozu do trawy można ograniczyć ryzyko pojawiania się chwastów. W efekcie łatwiej jest zadbać o ładny wygląd trawnika. Co więcej, preparat zapobiega powstawaniu efektu Black Layer, czyli czarnej warstwy pod murawą.

Lepsza tolerancja suszy:

Preparat sprawia, że trawa wykazuje większą tolerancję na suszę, więc nie trzeba jej tak często podlewać, kiedy przez dłuższy czas nie występują żadne opady.

Działanie:

Dzięki temu, że składniki Barenbrug Berfertile Premium Universal są uwalniane stopniowo, nawóz dłużej działa.

Wady
Opakowanie:

Produkt jest sprzedawany w 20 kg opakowaniu, a według konsumentów jakość jego wykonania nie jest najlepsza. Plastikowy worek można stosunkowo łatwo uszkodzić.

 

 

 

 

4. Substral 100 Dni Nawóz Długo Działający do Trawnika 15 Kg

 

Ilość pozytywnych opinii na temat nawozu do trawy Substral 100 dni sprawiła, że nie mogło zabraknąć tego preparatu w naszym zestawieniu. Cena za produkt jest stosunkowo wysoka, ale mimo to wiele osób decyduje się na jego zakup. Zawarte w granulkach składniki są uwalniane przez ok. 100 dni, co przekłada się na długi czas działania nawozu.

Produkt jest dostępny w 1 kg, 5 kg, 10 kg i 15 kg opakowaniach. W rezultacie preparat jest polecany zarówno osobom posiadającym mały, jak i duży ogród. Nawóz zawiera m.in. magnezu, azot czy fosfor. Wszystkie wymienione składniki bardzo dobrze działają na trawę – staje się ona gęsta i odżywiona. Producent zaleca, aby stosować produkt w okresie od marca do kwietnia.

Substral 100 dni to nawóz do różnego rodzaju trawników. Preparat będzie odpowiedni na pola golfowe czy boiska, jak również do użytku prywatnego. Zdaniem konsumentów produkt ma dobrze opracowany skład i przynosi widoczne rezultaty.

Substral 100 dni to nawóz do trawników sprzedawany w opakowaniach o różnej wielkości. Produkt zawiera m.in. magnez i azot.

Zalety
Granulki:

Niewielkie granulki zostały tak opracowane, aby zawarte w nich składniki odżywcze uwalniane były stopniowo przez 100 dni. W rezultacie prezentowany nawóz wyróżnia długi czasu działania. To zachęca konsumentów do zakupu preparatu.

Opakowanie:

Produkt jest dostępny zarówno w dużych, jak i małych opakowaniach, dzięki czemu konsument może wybrać nawóz dostosowany do wielkości ogródka. Nie ma więc obaw, że kupując zbyt duże opakowanie zmarnujemy preparat i wydamy więcej pieniędzy niż to konieczne.

Działanie:

Nawóz działa do 100 dni, co jest równoznaczne z dużą wydajnością produktu.

Wady
Stosowanie:

Producent zaleca, aby przy stosowaniu preparatu używać siewnika (pozwoli to równomiernie rozsiać preparat). Nie każdy jednak posiada tego typu urządzenie w swoim garażu.

Efekty:

Część osób wskazuje, że efekty stosowania produktu nie są widoczne od razu.

 

 

 

 

5. Florovit Nawóz do Trawników z Mchem 25kg

 

Nawóz marki Florovit to produkt, który pozwala na pozbycie się mchu i dostarczenie darni składników odżywczych. Przeznaczony jest do wielu rodzajów traw, w tym ozdobnych i reprezentacyjnych. Środek należy stosować regularnie, co 3 tygodnie. Przeznaczony jest do używania od początku wiosny do końca sierpnia.

Stosowanie granulek sprawia, że darń staje się gęstsza, a mchy i chwasty przestają rosnąć. Środek w składzie zawiera dużą ilość azotu i żelaza. Zawarte składniki odżywcze pobudzają trawę do wzrostu. Opakowanie ma objętość 25 kg i pozwala na aplikację na powierzchni 750 m2.

Użycie tego środka jest bardzo proste. Należy go rozsypywać równomiernie po powierzchni trawnika, bezpośrednio po jego skoszeniu. Granulki należy następnie podlać wodą. Produktu nie powinno się stosować w wietrzne, a także słoneczne dni, gdyż może to negatywnie wpłynąć na rośliny. Użytkownicy doceniają ten środek za skuteczne działanie po niedługim czasie od aplikacji.

Florovit Mistrzowski Trawnik to nawóz sprzedawany w 25 kg opakowaniu. W składzie produktu zawarto m.in. magnez i żelazo.

Zalety
Przeznaczenie:

Nawóz jest polecany do trawników ozdobnych i reprezentacyjnych. To zwiększa możliwość stosowania preparatu. W efekcie Florovit Mistrzowski Trawnik jest wybierany przez wiele osób.

Skład:

Produkt ma bardzo dobry skład. Nawóz zawiera żelazo, azot, fosfor i magnez. Składniki te nie tylko dobrze radzą sobie z mchem, ale co najważniejsze są bezpieczne w stosowaniu.

Wady
Opakowanie:

Zdaniem pewnej grupy Internautów worek, w który zapakowano nawóz, łatwo rozerwać. Dlatego też trzeba uważać podczas przenoszenia produktu.

Działanie:

Na efekty stosowania preparatu trzeba czekać. Część osób wskazuje, że dopiero po kilku użyciach pojawiają się pierwsze rezultaty.

 

 

 

 

6. Substral Nawóz Osmocote do Ogrodu 5Kg Iglaków Trawy 11607

 

Skutecznym środkiem, który pozwoli Ci się cieszyć zieloną i gęstą trawą jest Substral 11607. Produkt przeznaczony jest do ogrodu i wpływa pozytywnie na trawniki, kwiaty drzewa oraz rośliny iglaste. Nawóz ten ma długotrwałe działanie. Dlatego też stosuje się go tylko raz  w roku na wiosnę. Przez kolejne 6 miesięcy rośliny dostają składniki odżywcze w niewielkiej ilości. Wpływa to pozytywnie na ich rozwój. Nawożonym iglakom nie brązowieją igły.

Sposób aplikacji produktu jest prosty. Należy rozsypać go wokół rośliny i zmieszać z ziemią. Sprzedawany jest on w opakowaniu 1,5 kg lub 5 kg. Dawkowanie zależy od konkretnej rośliny, którą chce się wzmocnić.

Produkt składa się z pierwiastków azotu fosforu, potasu, magnezu i mikroelementów. Środek należy stosować zaczynając od kwietnia. Opinie o nawozach do trawy producenta Substral są bardzo pozytywne. Użytkownicy wysoko oceniają go za skuteczne działanie.

Nawóz Substral 11607 jest dostępny w 5 kg opakowaniu. Produkt jest przeznaczony do nawożenia trawy, jak również iglaków oraz roślin kwaśnolubnych (w tym m.in. rododendronów). Podstawowa dawka preparatu to 40 g/m2. Castorama to sieć w której znajdziesz ten nawóz do trawy.

Zalety
Wygodne stosowanie:

Z dozowaniem i stosowaniem produktu nie powinniśmy mieć dużych problemów, ponieważ jest dostępny w postaci sypkiego granulatu. Wystarczy rozsypać odpowiednią ilość granulek na trawniku i podlewać go jak zawsze.

Długotrwałe działanie:

Nawóz wystarczy zastosować raz, aby zapewnić trawie i roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Wszystko przez to, że preparat działa nawet przez 6 miesięcy zapewniając tym samym ochronę przed szkodnikami oraz różnymi chorobami.

Niewielkie ryzyko przenawożenia:

Ryzyko przenawożenia trawnika i roślin jest minimalne, gdyż zawarte w granulkach składniki są uwalniane stopniowo pod wpływem ciepła i wilgoci.

Wady
Mało wytrzymałe wiaderko:

Wiaderko, w które zapakowany jest nawóz nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego trzeba się z nim ostrożnie obchodzić.

Wymaga podlania roślin po użyciu:

Po zastosowaniu preparatu musimy podlać trawnik (jeśli w ciągu 48 godzin nie spadnie deszcz), co na rozległym terenie może zająć dużo czasu.

 

 

 

 

7. Nawóz Do Trawników Yara Vila ProComplex 

 

Nawóz Yara VilaPro-complex to skuteczny produkt, który pozwala na osiągnięcie gęstego trawnika. Poza tym, po zastosowaniu darń osiąga mocną barwę. Przeznaczony jest do powierzchni intensywnie wykorzystywanych, reprezentacyjnych lub o charakterze sportowym.

Produkt sprzedawany jest w opakowaniu o pojemności 25 kg, gdzie 1 kg przeznaczony jest do rozsiania na terenie do 50 m2, więc całe opakowanie pozwoli na zasilenie powierzchni równej 1250 m2. Nawóz wzmacnia glebę poprzez zaopatrzenie jej w magnez. Oprócz tego wzbogacony jest on w wiele składników, które sprzyjają wzrostowi roślin i chronią przed chorobami i szkodnikami. Szczególnie pierwiastki azotu, fosforu i potasu przyczyniają się do wzrostu zdrowego trawnika.

Ponadto nawóz jest bardzo łatwy w użyciu, gdyż należy go jedynie posypywać po wybranym obszarze. Co więcej, występuje w formie granulek, które nie rozwarstwiają się i nie pylą, więc aplikacja jest komfortowa. Użytkownicy doceniają ten produkt za sporą wydajność.

Nawóz do trawników Yara Vila ProComplex jest dostępny w 25 kg opakowaniu. W skład produktu wchodzi m.in. azot, fosfor, tlenek potasu czy magnez.

Zalety
Przeznaczenie:

Preparat jest używany nie tylko przez osoby prywatne, ale także firmy ogrodnicze. Dowodzi to tego, że produkt spełnia oczekiwania wszystkich konsumentów.

Wydajność:

Z informacji podanych przez producenta wynika, że jedno opakowanie starcza na ok. 1250 m2. Konsumenci są zgodni co do tego, że nawóz jest niezwykle wydajny. Biorąc pod uwagę cenę produktu warto w niego zainwestować.

Efekty:

Osoby, które zdecydowały się na zakup preparatu pozytywnie wypowiadają się na temat skuteczności działania produktu. Pierwsze efekty można zobaczyć bardzo szybko, co stanowi motywację do dbania o ogród.  

Skład:

Na uwagę zasługuje dobrze opracowany skład nawozu. W preparacie można znaleźć azot czy fosfor, czyli składniki mające za zadanie odżywić trawę, aby ta zyskała bardziej intensywny kolor, a tym samym lepiej się prezentowała.

Wady
Granulki:

Konsumenci wskazują, że trzeba trochę odczekać, zanim rozsypane na trawie granulki się rozpuszczą.  

 

 

 

 

Kiedy nawozić trawę?

 

Aby móc cieszyć się gęstym oraz idealnie zielonym trawnikiem, musimy pamiętać o regularnym nawożeniu go. Zwykle sama aeracja i wertykulacja nie wystarczą, aby trawa wyglądała tak, jak powinna. Zastosowanie odpowiednich środków zwiększa odporność źdźbeł na mróz, a także różnego rodzaju choroby oraz dostarcza jej składników mineralnych. Kiedy należy nawozić trawę? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

 

 

Przygotowanie podłoża do nawożenia

Ogrodnicy zalecają, aby przed nawożeniem skosić trawę. Poza tym preparat nawozowy najlepiej zastosować w pochmurny dzień, ponieważ wtedy słońce nie nagrzewa nadmiernie podłoża, co mogłoby utrudnić wchłanianie zawartych w nim substancji . Zanim rozsypiemy środek, powinniśmy lekko spulchnić glebę, np. z pomocą grabi. Preparat przeznaczony do pielęgnacji trawnika należy równomiernie rozsypać na całej powierzchni. Najlepiej, gdy gleba będzie lekko wilgotna, a sama trawa całkowicie sucha.

 

Kiedy stosować nawóz do trawy na wiosnę?

Wiosną, kiedy temperatura stopniowo wzrasta, wyrasta nie tylko trawa, ale również różnego rodzaju chwasty. Pierwsze nawożenie musimy wykonać na przełomie marca i kwietnia, aby odpowiednio odżywić glebę po zimie i wzmocnić źdźbła. Zastosowany środek powinien być bogaty w azot, gdyż to on sprawia, że trawnik jest zielony i gęsty. Dobrze, jeśli w składzie nawozu znajdzie się też duże stężenie fosforu. To substancja, która ma istotny wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Jeżeli posialiśmy trawę na glebie kwaśnej, tuż po całkowitym stopnieniu śniegu powinniśmy posypać podłoże specjalnym wapnem ogrodniczym, ewentualnie węglanem wapnia.

 

 

Nawożenie trawnika latem

Drugi raz nawóz do trawnika powinniśmy zastosować latem, w czerwcu. O tej porze roku należy także pamiętać o regularnym nawadnianiu gleby, przycinaniu trawy, jak i odchwaszczaniu. Po równomiernym rozsypaniu preparatu na powierzchni ziemi zaleca się, aby lekko ją podlać, aby spłukać nawóz z pojedynczych źdźbeł (w ten sposób unikniemy ich uszkodzenia w wyniku działania soli zawartych w środku nawozowym). Pamiętajmy też, aby stosować się do zaleceń określonych przez producenta. Zbyt duże ilości preparatu do nawożenia mogą doprowadzić do osłabienia trawnika i zwiększenia jego podatności na choroby.

 

Kiedy stosować nawóz jesienny do trawy?

Optymalny czas jesiennego, ostatniego nawożenia trawy, przypada na sierpień. Mówi się, że nawóz powinno się zastosować nie później, niż w połowie miesiąca. Jeśli posypiemy trawnik znacznie później, przykładowo pod koniec września lub października, zmniejszymy jego odporność na zbliżające się mrozy. Jaki nawóz do trawy jest polecany do stosowania przed zimą? Najlepiej sięgnąć po środek, który nie ma azotu, a w zamian za to jest bogaty w fosfor i potas. Tak skomponowany preparat stymuluje wzrost korzeni i pozwala na lepsze przygotowanie trawy do stosunkowo trudnych warunków atmosferycznych. Jeżeli zapomnimy o ostatnim nawożeniu, nie należy się martwić. Jeśli wcześniej odpowiednio pielęgnowaliśmy trawnik, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po zimie trawa szybko odrośnie i nie będziemy musieli jej ponownie siać.

Warto wiedzieć, że trawę trzeba kosić regularnie, aż do pierwszych przymrozków. Źdźbła przed zimą musimy przyciąć na wysokość 2 cm lub 3 cm, ponieważ jeśli będą zbyt długie, przygniecie je śnieg. Wtedy wytworzą się warunki beztlenowe, sprzyjające rozwojowi pleśni śniegowej, czyli groźnej choroby trawnika, której trudno się pozbyć.

Nawożenie trawy nie jest trudne, nie zajmuje też dużo czasu. Stosowanie odpowiednich preparatów przynajmniej trzy razy w roku to skuteczny sposób na to, aby źdźbła rosły gęsto, a pomiędzy nimi nie rozwijały się chwasty.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir