Łopaty do śniegu ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.03.19

 

Jaką łopatę do śniegu kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Łopata do śniegu to narzędzie, które doskonale sprawdzi się nie tylko zimą do odśnieżania, ale także w inne pory roku do przenoszenia sypkiego materiału. Wybór takiego produktu nie jest jednak prosty, gdyż dostępne w sklepach modele różnią się od siebie pod wieloma względami. Aby ułatwić Ci taki zakup, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie – jaką łopatę do śniegu wybrać.

 

 

Wykonanie

Chyba najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego narzędzia, jest jego wykonanie. Najlepsza łopata do śniegu to taki produkt, który posłuży nam przez wiele sezonów. Narzędzie składa się szufli oraz uchwytu. Do produkcji takiej łyżki najczęściej wybiera się tworzywo sztuczne, które jest lekkie i nawet obładowane ciężkim materiałem, nie będzie sprawiać problemu w trakcie pracy. Z drugiej strony, plastik jest dość kruchy i może ulec pęknięciu po np. uderzeniu w kamień lub asfalt.

Alternatywą są łopaty metalowe – najczęściej stalowe lub aluminiowe, których szufle są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że takie narzędzie jest dość ciężkie, i może sprawiać problemy w trakcie odgarniania śniegu. Jeśli chodzi o uchwyt najpopularniejszym wyborem jest drewno, które jest wysoce odporne na uszkodzenia.

 

Rodzaje

Wybierając takie narzędzie musimy najpierw rozróżnić modele łopat do śniegu, jakie możemy znaleźć w sklepach. Warto jest wybrać odpowiedni typ do pracy, jaką mielibyśmy wykonywać przy jego użyciu, gdyż źle dobrane narzędzie może przyczynić się do utrudnienia wykonywania czynności, a nie jej przyspieszenia. Dlatego do rodzajów łopat śnieżnych zaliczamy modele:

Elektryczne – to nowoczesne narzędzie, które służy do odśnieżania podjazdów i dróg. Z pewnością przyspieszy pracę i nie będzie obciążać naszych pleców. Taki sprzęt jest jednak zdecydowanie droższy od tradycyjnej łopaty do śniegu.

Na kółkach – to rodzaj łopaty do śniegu, której zgarniacz oparty jest o szuflę, a dodatkowo posiada małe kółka. Ma to ułatwić pracę i przyspieszyć odgarnianie śniegu. Sprzęt tego typu nie nadaje się jednak do przerzucania śniegu, głównie ze względu na dość dużą wagę samego narzędzia.

Tradycyjne – to klasyczna łopata do śniegu składająca się z szufli, drążka oraz uchwytu. W sklepach wyróżniamy wiele wariantów: plastikowe, metalowe, drewniane i inne. Takie narzędzie świetnie sprawdzi się do odgarniania śniegu i przenoszenia innych materiałów sypkich, jak np. żwir, czy piach. Używanie takiej łopaty wymaga jednak sporo siły, dlatego nie sprawdzi się u osób z problemami kręgosłupa, gdyż może go jeszcze bardziej obciążyć.

Zgarniacze ręczne – to rodzaj łopaty do odgarniania śniegu na dużej powierzchni. Posiada dwa uchwyty lub jeden duży, dlatego może być obsługiwany przez dwie osoby.

 

Łopata do śniegu, a powierzchnia miejsca pracy

Często pomijanym aspektem, przy zakupie łopaty do śniegu, jest powierzchnia naszego miejsca pracy. Najczęściej dotyczy to przydomowych parkingów, chodników, alejek, czy podjazdów. Rodzaj łopaty powinien być więc dobrany pod tym względem, gdyż np. metalowa szufla nie sprawdzi się do odgarniania śniegu na powierzchni ok. 20 m2. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest wybrać model plastikowy, który jest lżejszy i pomoże nie tylko w zgarnianiu, ale także w przerzucaniu zasp.

 

Waga – jaka łopata do śniegu jest najlepsza?

Warto również zwrócić uwagę na samą wagę narzędzia. Jeżeli jest ciężkie, warto zakup takiego modelu dokładnie rozważyć. Do jego masy należy dodać obciążenie w postaci śniegu, czy innego materiału sypkiego. Wówczas taka łopata może się okazać zbyt ciężka do odgarniania śniegu i przy tym mało poręczna. Najlżejsze są modele aluminiowe i plastikowe z drewnianym uchwytem, których waga nie przekracza ok. 0,6 kg.

 

Sztyl

Sztylem nazywamy uchwyt łopaty, który najczęściej wykonany jest z drewna. Do wyboru mamy wygięte oraz proste. Taki wyprofilowany kij jest bardzo wygodny, gdy wykonujemy prace fizyczne, gdyż nie musimy się dodatkowo pochylać. W niektórych modelach możliwa jest również regulacja, co zapewnić ma nam jeszcze szybszą pracę. Proste uchwyty występują w tradycyjnych łopatach i mogą prowadzić do obciążenia pleców.

 

Krawędź robocza

Krawędzią roboczą nazywamy zakończenie szufli, które ma najczęściej postać aluminiowego paska. Jego zadaniem jest ułatwienie wbijania narzędzia w śnieg, co jednak powoduje dość duży hałas w momencie uderzenia w chodnik lub asfalt. Dlatego do odgarniania twardych nawierzchni polecamy łopaty z gumową krawędzią roboczą.

Dodatkowe elementy budowy

Niektóre modele łopat posiadają dodatkowe elementy, mające na celu ułatwienie naszej pracy. Do nich zaliczamy kółka do przewożenia śniegu, wzmocnienia łączeń, czyli nity, które sprawdzą się w przypadku przenoszenia ciężkiego materiału, podwójny uchwyt do szybszego przerzucania śniegu. Wszystkie te ułatwienia mają jednak wpływ na wagę narzędzia.

 

Łopaty do śniegu w dobrych cenach

Łopaty do śniegu dostępne są w sklepach w różnych wariantach. Najtańsze to modele tradycyjne, których koszt zakupu wynosi ok. 20 złotych. Zdecydowanie droższe okażą się narzędzia na kółkach, których cena waha się w granicach 60 złotych. Najdroższymi są natomiast łopaty elektryczne. Za takie narzędzie musimy zapłacić ok. 160 złotych.

 

 

Najlepsze łopaty do śniegu w 2019 roku

 

Zbliża się zima, a z nią opady śniegu i nieprzejezdne drogi. Łopata do śniegu jest przydatna nie tylko wtedy, gdy masz spory podjazd do domu do odśnieżenia. Nagła burza śnieżna może utrudnić Ci powrót z pracy. Dlatego warto mieć przy sobie łopatę do odśnieżania. Aby ułatwić Ci wybór tego sprzętu poniżej przedstawiamy ranking łopat do śniegu.

 

Nasze zalecenia

 

Fiskars 145020 

 

Nasza pierwsza propozycja to Fiskars 145020 – doskonałe narzędzie do odśnieżania, zaprojektowane w oparciu o zasady ergonomii. Minimalizuje wysiłek, jaki musimy włożyć w odgarnianie śniegu. Głowica łopaty ma specjalny profil, który ułatwia odgarnianie śniegu.

Poza tym materiał, z jakiego  produkt został wykonany to najwyższej jakości tworzywo sztuczne – uniemożliwia przyleganie mokrego śniegu do narzędzia.

Ponadto, model ten ma lekki trzonek z aluminium pokryty PCV. Wymiary produktu to: szerokość głowicy – 54,5 m i długość – 150 cm. Natomiast jego waga wynosi 1730 g. Ta najlepsza łopata do śniegu uważana jest za funkcjonalny i bardzo solidny sprzęt.

 

 

 

Fiskars 143060 

 

Drugi produkt w naszym zestawieniu to Fiskars 143060. Jest to łopata z głowicą wykonaną z tworzywa. Głowica ta jest wzmocniona listwą aluminiową.

Poza tym została wykonana w taki sposób, że nie przywiera do niej mokry śnieg. Natomiast trzonek to aluminium pokryte PCV. Rączka tego modelu jest ergonomiczna.

Opinie o łopatach do śniegu i innych narzędziach do odśnieżania Fiskars są bardzo pochlebne. Konsumenci cenią je za ergonomię, która minimalizuje wysiłek, jaki jest potrzebny do wykonania pracy.

Urządzenie ma specjalny profil głowicy, dzięki czemu odgarnianie jest dużo łatwiejsze. Nie można też zapomnieć, że całe narzędzie jest bardzo lekkie – waży 1,73 kg. Wymiary produktu to: szerokość głowicy – 545 mm i długość – 1500 mm.

 

 

 

 

Hecht 750 GT 

 

Łopata do śniegu Hecht 750 GT to kolejny produkt warty uwagi. Jest to sprzęt na kołach o szerokości 75 cm. Konstrukcja jest plastikowa, ale została dodatkowo wzmocniona metalowym paskiem.

Dzięki temu jest wysoce odporna na uszkodzenia, zwłaszcza na duży napór, który jest nieunikniony w czasie odgarniania sporych zasp. Łopata jest idealna do odśnieżania większych powierzchni. Dzięki temu, że posiada koła, odśnieżanie staje się łatwiejsze.

Waga łopaty to 4,5 kg. Konsumenci wysoko ocenili przede wszystkim świetną budowę tego produktu – w swoich ocenach podkreślają, że duże koła ułatwiają pracę i doskonale radzą sobie również na nierównych terenach.

 

 

 

 

Gardena KST 40 3240-20 

 

Kolejna propozycja to łopata do śniegu na kołach o szerokości 40 cm – model Gardena KST 40 3240-20. Jest to produkt plastikowy wzmocniony metalowym paskiem.

Jest to cichy sprzęt, którego szerokość robocza wynosi 40 cm. Materiał, z jakiego wykonano łopatę jest odporny na uderzenia, a także wpływ soli drogowej i mrozu do – 40 st. C. Dzięki temu, że jest ona lekka, praca związana z odśnieżaniem staje się łatwiejsza.

Warto też wspomnieć, że śnieg nie przykleja się do jej powierzchni. Ma także optymalny kąt, który pozwala na łatwe zrzucanie śniegu. Polecana jest do nierównych powierzchni. Pasuje do każdego trzonka z linii Gardena – sugerowany jest jednak ten o długości 130 cm.

Osoby, które zdecydowały się na ten model podkreślają, że szeroka krawędź zapewnia dużą stabilność, a stosunkowo wysokie boki zapobiegają ześlizgiwaniu się śniegu.

 

 

 

 

Vorel 35882 

 

Łopata do śniegu Vorel 35882 wykonana z aluminiowej blachy to piąty produkt, który chcemy Państwu zaprezentować. Jest to lekki sprzęt służący do odgarniania śniegu.

Urządzenie zdecydowanie ułatwia pracę. Doskonale nadaje się do odgarniania mniejszych zasp. Aluminiowa głowica została osadzona na długim, drewnianym trzonku.

Wymiary produktu to: wysokość – 320 mm, szerokość – 500 mm i wysokość całkowita – 1280 mm. Natomiast jego waga wynosi 1,7 kg.

Konsumenci wysoko ocenili solidne wykonanie produktu, a także lekką konstrukcję i jego dużą odporność na uszkodzenia – w tym wszelkie czynniki zewnętrzne: pogodę czy sól drogową.

 

 

 

 

Hecht GT 661 Comfort 

 

Odgarniacz do śniegu na kółkach Hecht GT 661 Comfort to szósty produkt w naszym zestawieniu. Ma on uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego oraz rurek stalowych. Natomiast koła mają specjalne ząbki ułatwiające prowadzenie po śniegu.

Dodatkowo przednia krawędź została wzmocniona, co zapewnia lepsze zagarnianie śniegu i eliminuje problem ze ślizganiem się odgarniacza.

Kolejna kwestia to uwypuklenia kierunkowe, które rozpychają śnieg na boki. Zatem nie musisz popychać dużej ilości śniegu, co  znacznie ułatwi Ci pracę.

Wymiary produktu to: szerokość – 66 cm i wysokość – 140 cm. Rękojeść łopaty została wykonana z polipropylenu. Użytkownicy tego sprzętu wysoko oceniają jego funkcjonalność.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Prosperplast Shaman

 

Prosperplast Shaman to ostatni model, który zamyka nasz ranking łopat. Jest to sprzęt wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Ze względu na wymiary: długość całkowita – 130 cm i szerokość łopaty – 80 cm, może być używany przez dwie osoby – zwiększa to skuteczność pracy i tym samym przyspiesza odśnieżanie. Doskonale nadaje się do odsuwania dużych ilości śniegu.

Produkt ten jest bardzo solidny, co potwierdzają bardzo pozytywne oceny konsumentów. Materiał, z jakiego został wykonany jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych, a także uszkodzenia.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...