Kosiarki ręczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.06.18

 

Jaką kosiarkę ręczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Z pewnością większość z nas marzy o pięknym, gęstym trawniku. Zielona wyściółka nadaje podwórzu niezwykle ciepłego i przytulnego charakteru. Niestety, aby źdźbła rosły silne i gęste, musimy włożyć wiele pracy w ich pielęgnację. Wielu ogrodników twierdzi, że najważniejszą czynnością, która wpływa na rozrost trawnika jest koszenie. W dzisiejszych czasach rynek kosiarek ręcznych jest bardzo szeroki. Producenci oferują klientom sprzęt, który nie tylko spełni swoje podstawowe zadanie, ale również ułatwi użytkownikom mozolną pracę. Ze względu na bogaty asortyment bardzo trudno jest podjąć decyzję o tym, jaką kosiarkę ręczną wybrać. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące ogrodowego sprzętu do pielęgnacji trawnika.

 

 

Rodzaje – jaka kosiarka ręczna jest najlepsza?

Kosiarki ręczne dzielą się na dwie podstawowe grupy: trymery i kosiarki kołowe.

Pierwszy rodzaj zbudowany jest w ogólnym pojęciu z 3 elementów: sztangi, silnika i części koszącej. Wyposażony jest w specjalne szelki, które ułatwiają nam wykonywanie pracy. Trawa ścinana jest za pomocą obracających się noży lub żyłki. Pierwszy wariant jest znacznie mocniejszy. Zazwyczaj używa się go do wykaszania gęstych chwastów i porośli takich, jak kępki pokrzywy lub zbóż. Modele żyłkowe są o wiele lżejsze i delikatniejsze. Nadają się do pielęgnacji trawnika zasianego na nierównym terenie lub ścinania trawy pod drzewami i krzewami.

Kosiarki kołowe stanowią najczęściej wybierane przez konsumentów urządzenia do koszenia. Są zbudowane z talerza wyposażonego w noże obrotowe oraz silnik. Cały sprzęt umieszczony jest na kółkach, które ułatwiają pchanie kosiarki. Nadaje się do strzyżenia trawników sianych na płaskim, równym terenie, który musi być oczyszczony ze wszelkich kamieni lub szkła oraz nieporośnięty krzewami lub drzewami. Umożliwia wykoszenie sporych powierzchni, bez zbędnego wysiłku.

 

Moc i głośność

Wszystkie z powyższych typów kosiarek mogą być wyposażone zarówno w silnik elektryczny, jak i benzynowy.

Jeśli chodzi o moc urządzeń ogrodowych, znacznie silniejsze są te, w których zamontowano silniki benzynowe. Oczywiście, w konsekwencji sprzęt jest głośniejszy i trudniej nim operować. Kosiarki zasilane energią elektryczną są nieco słabsze. Wynika to z napięcia, które nie może być większe niż 220 W (maksymalne osiągi domowej sieci elektrycznej). Niektóre modele posiadają dodatkowy akumulator, który gromadzi ładunek, pozwalając na bezprzewodową pracę. Niestety, nie są one zbyt duże i zazwyczaj wystarczają na ok. 2 h ciągłej pracy.

Jedyną wadą bardzo mocnych kosiarek jest ich wrażliwość na twarde przedmioty. Słabsze urządzenia w momencie, gdy napotykają opór zatrzymują się. Dzieje się tak np. po zetknięciu z kamieniem. Mocne sprzęty nie są w stanie wyczuć takich przeszkód, przez co często kilkukrotnie uderzają w twarde przedmioty. W efekcie, nawet najlepsza kosiarka ręczna może stać się bezużyteczna, ponieważ zamontowane w niej noże stępią się lub zdeformują.  

 

Wydajność

Kolejnym parametrem, który ściśle wiąże się z mocą urządzenia jest jego wydajność. Dużej i średniej wielkości powierzchnie lepiej jest kosić przy pomocy kosiarki benzynowej. Przystosowana jest ona do nieustannej, intensywnej pracy, dzięki czemu ryzyko przegrzania jest niemal znikome.

Urządzenia elektryczne idealnie sprawdzają się na mniejszych powierzchniach. Dołączony kabel ma zazwyczaj ok. 20 m i właśnie taka długość powinna być wystarczająca. Jeśli posiadasz większe podwórze i bardzo zależy Ci na kosiarce z przewodem, poszukaj dobrego przedłużacza. Sprzęt do koszenia jest sporym obciążeniem dla sieci elektrycznej i podpinanie go do tanich urządzeń może grozić spaleniem.

 

Zbiornik na trawę

Większość kołowych modeli kosiarek posiada specjalny zbiornik, do którego wpada ścięta trawa. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które znacznie ułatwia naszą pracę. Wszelkie pozostałości zbierane są w jedno miejsce, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na grabienie. Oczywiście, od czasu do czasu jesteśmy zmuszeni do przerwania procesu koszenia, aby opróżnić skrzynkę.

Istnieją dwa typy zbiorników: miękkie (wykonane z materiału) i twarde (zrobione z plastiku). Pierwszy model jest o wiele łatwiejszy w kontroli stanu trawy. Jeśli worek przestaje się powiększać, oznacza to, że jest pełny. Plastikowy wariant niestety w tym wypadku nieco ustępuje materiałowemu odpowiednikowi. Nie mniej jednak jest znacznie wygodniejszy w opróżnianiu. Mokra trawa bardzo często zalepia miękki zbiornik, przez co  praktycznie za każdym razem musimy go myć. Twardy model wystarczy delikatnie wypłukać, co jest znacznie prostszym zadaniem.

 

Rozdrabniacz

Niektóre kosze dodatkowo posiadają zamontowaną funkcję rozdrabniania. Taka opcja umożliwia maksymalnie zmniejszenie objętości odpadów pojawiających się w skutek koszenia. Dodatkowo, jeśli jesteś posiadaczem kompostownika, zmielone rośliny znacznie szybciej zaczną się rozkładać. Istnieje jednak jedno przeciwwskazanie korzystania z rozdrabniacza. Zaleca się, aby przerabiał on jedynie całkowicie suchą trawę. Mokre źdźbła bardzo szybko zalepią nożyki, co nie tylko wydłuży czas naszej pracy w ogrodzie, ale również może doprowadzić do uszkodzenia niektórych części, chociażby na skutek pojawienia się rdzy.

 

 

Napęd

W kosiarkach spalinowych standardowym wyposażeniem jest napęd. Oczywiście starsze modele nie dysponują tego typu udogodnieniem, jednak mimo wszystko konsumenci rzadko decydują się na ich zakup. Napęd jest bardzo dużą pomocą dla użytkowników, którzy koszą trawę zarówno w suchych, jak i mokrych warunkach.

Istnieja dwa rodzaje napędów: tylny i przedni. Każdy z nich na prostym odcinku w znacznym stopniu ułatwi popychanie urządzenia. Różnicę zaobserwujesz jednak podczas skrętów. Przedni napęd pozwala na wręcz bezwysiłkowe odwrócenie kosiarki nawet o 180 stopni. Podczas manewru nie musisz wyłączać opisywanej funkcji. Mankamentem jest to, że w przypadku koszenia wysokiej lub mokrej trawy sprzęt czasami się zacina. Wtedy zmuszony będziesz włożyć nieco więcej wysiłku w popychanie kosiarki. Napęd tylny lepiej radzi sobie z trudnymi zaroślami. Problem pojawia się jednak przy skrętach – musimy wyłączyć go, wykonać manewr, a następnie ponownie go włączyć.

 

Regulacja wysokości

Wielu producentów wzbogaca swoje urządzenia w regulator wysokości. Jest on szczególnie przydatnym narzędziem, gdy kosisz trawę na różnych powierzchniach. Jeśli poszukujesz sprzętu, który będzie mógł pracować na boisku, wokół stawu oraz na Twoim podwórku, funkcja regulacji wysokości jest niemal koniecznością. Oprócz tego, tak wyposażone urządzenie będziesz mógł używać o różnych porach roku. Latem zaleca się, aby trawa była nieco wyższa, ponieważ malutkie źdźbła mogą zostać spalone przez słońce. Natomiast wiosną, gdy dodatkowo wspomagasz glebę nawozami, zbyt długie ścięcie zmusi Cię do koszenia praktycznie każdego dnia.

 

Kosiarki ręcznie w dobrych cenach

Ceny kosiarek ręcznych są bardzo zróżnicowane. Wpływają na nie przede wszystkim takie cechy, jak: marka, użyte w produkcji materiały oraz model. Najprostszą kosiarkę elektryczną, która nie posiada żadnych udogodnień kupisz już za ok. 150 zł. Nieco droższe są sprzęty spalinowe. Ich przedział zaczyna się od 300 zł. Rozbudowane kosiarki, wyposażone w szereg funkcji, z dużym pojemnikiem na odpadki i rozdrabniaczem kosztują nawet 1500 zł.

 

 

Najlepsze kosiarki ręczne w 2018 roku

 

Dom z ogródkiem to nie tylko dużo więcej przestrzeni i większe otoczenie, to również dodatkowa praca, jak chociażby koszenie trawnika. Żeby wykonać prace porządkowe w swoim ogrodzie potrzebujesz kosiarki. Wiele jednak zależy od terenu wokół Twojego domu. W tym poradniku skupimy się na modelach ręcznych, dzięki którym skosisz trawę zapewniając oszczędność swojemu portfelowi.

 

Nasze zalecenia

 

Gardena 4018-20   

 

Gardena 4018-20 to ręczna kosiarka przyjazna środowisku. Jest to sprzęt, który nie potrzebuje energii elektrycznej do rozruchu. W efekcie stanowi bardzo energooszczędne rozwiązanie. Jest to model bębnowy, który ma prosty system działania. W czasie użytkowania, nóż bębnowy i nóż dolny poruszając się działają na tej samej zasadzie, co nożyczki.

Urządzenie ma stalowe noże hartowane, które zostały specjalne wyszlifowane i pokryte powłoką antyadhezyjną, co zapewnia precyzję cięcia. Dzięki temu, że model ten ma duże koła, jego użytkowanie, nawet na trudnym terenie, jest niezwykle proste. Kosiarka jest bardzo cicha i lekka (8 kg). Urządzenie ma ręczny regulator wysokości cięcia.

Ponieważ uchwyt kosiarki można odłączyć, przechowywanie i transportowanie sprzętu jest prostsze. Ta najlepsza kosiarka ręczna ceniona jest za wydajność i łatwy system obsługi oraz energooszczędność. Jej parametry to: szerokość robocza – 40 cm i wysokość koszenia – od 12 mm do 42 mm. Przeznaczona jest do ogrodów o powierzchni do 200 m2.

 

 

 

 

Nac LM-40 

 

Na trzecim miejscu znajduje się kosiarka ręczna Nac LM-40 z systemem cięcia nożycowego zapewniającego precyzję pracy. Model ten ma specjalny system blokady „Klick“, a więc bez użycia narzędzi możesz ustawić urządzenie na odpowiednim poziomie.

Sprzęt ten ma bębnowy system cięcia z 5 profilowanymi zębami wykonanymi z wysokiej jakości hartowanej stali, co zapewnia precyzję cięcia. Kosiarka jest wyposażona w komfortowy uchwyt, który zapewnia łatwą pracę.

Poza tym posiada wygodne kółka ułatwiające manewry. Jest to szczególnie ważne, gdy masz nierówną powierzchnię podwórka oraz wiele przeszkód, które należy ominąć podczas koszenia. Szerokość cięcia urządzenia wynosi 38 cm, a wysokość cięcia waha się od 15 mm do 43 mm.

Waga kosiarki to ok. 7 kg. Produkt ten uważany jest za bardzo wydajny. Przede wszystkim wysoko oceniono system regulacji pracy sprzętu, ale też jego solidną obudowę, która poradzi sobie nawet w trudnych warunkach – na przykład przy pielęgnacji działki z dużą ilością krzewów i drzew.

 

 

 

 

Hecht 5030 

 

Dobra i tania kosiarka ręczna Hecht 5040 to nasza kolejna propozycja. Urządzenie jest wyposażone w wydajny system cięcia nożycowego. Jest to bębnowy system z 5 profilowanymi zębami z hartowanej stali. Model ten ma system „Klick“, za pomocą którego można ustawić dolny nóż.

Model ten ma komfortowy uchwyt, który zapewnia wygodną pracę, co jest szczególnie ważne, gdy masz do skoszenia dużą powierzchnię. Poza tym znajdziesz tutaj kółka jezdne z podkładką, która ułatwi Ci sterowanie oraz zapewni stosunkowo cichą pracę. Szerokość cięcia kosiarki wynosi 38 cm, a wysokość cięcia waha się od 15 mm do 43 mm.

Osoby, które wybrały ten sprzęt wysoko oceniają jego bezawaryjność. Poza tym duże uznanie zyskał bardzo dobry stosunek jakości produktu do niskiej ceny.

 

 

 

 

AL-KO Soft Touch 38 HM 112663 

 

Nasz ranking kosiarek ręcznych zamyka Comfort 38 HM Soft Touch renomowanej, austriackiej firmy AL-KO. Jest to lekki, zwinny sprzęt z jednoosiowym bębnem zapewniającym bezdotykowe cięcie trawy.

Z przodu zastosowano gumową listwę, która doskonale chroni solidną obudowę kosiarki, dzięki czemu urządzenie będzie Ci służyć przez wiele lat. Model ten ma szerokie koła, które nie niszczą trawnika. Poza tym sprzęt ten wyposażony jest w regulowaną wysokość koszenia.

Urządzenie ma bęben z 5 nożami stalowymi. Jego średnica wynosi 128 mm. Szerokość robocza kosiarki to 38 cm, a wysokość koszenia waha się od 14 mm do 35 mm (4 stopniowa regulacja). Produkt waży niespełna 8 kg. Przeznaczony jest do powierzchni poniżej 250 m2.

Przez konsumentów ceniony jest za wysoką bezawaryjność i funkcjonalność. Wysoko oceniono też jego solidne wykonanie – obudowa jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Bosch AHM 38 C 0600886102

 

Bosch AHM 38 C 0600886102 to nasza druga propozycja. Jest to zaawansowany sprzęt z wydajnym systemem cięcia nożycowego zapewniający precyzyjną pracę, nawet w trudno dostępnych miejscach – pod krzakami, czy wokół drzew. Produkt jest wyposażony w łatwy system obsługi, w tym specjalną blokadę „Klick”, za pomocą której ustawisz noże. W efekcie koszenie stanie się prostą i przyjemną czynnością, a Ty nie będziesz się denerwować się przy uruchamianiu sprzętu.

Model ten jest wyposażony w niezawodny, bębnowy system cięcia o 5 profilowanych zębach z hartowanej stali. Kosiarka ma też komfortowy uchwyt zapewniający ergonomię pracy oraz niezawodne kółka jezdne ze specjalną podkładką, która ułatwi Ci sterowanie. Szerokość cięcia kosiarki wynosi 38 cm, a wysokość cięcia 15-43 mm.

Opinie o kosiarkach ręcznych marki Bosch, jak również innych narzędziach tego producenta są bardzo pochlebne. Użytkownicy tego sprzętu w swoich ocenach podkreślają, że to wydajna, łatwa w obsłudze propozycja, doskonale sprawdzająca się przy pielęgnacji średniej wielkości powierzchni.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...