Kosiarki ręczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.09.18

 

Kosiarki ręczne są polecane szczególnie do pielęgnacji niewielkich trawników. Jeśli szukasz tego typu produktu, ale nie wiesz, na co się zdecydować, przygotowany przez nas ranking godnych uwagi modeli jest dla Ciebie. Po dogłębnej analizie opinii konsumentów, jak również sprawdzeniu, z czego wykonano poszczególne produkty, uznaliśmy, że na pierwszym miejscu w zestawieniu powinna znaleźć się kosiarka ręczna Gardena Classic 4018-20. Jest to urządzenie zrobione z wytrzymałych tworzyw, co daje pewność, że będzie nam służyło przez długi czas. Kolejną zaletą modelu jest także dobrze przemyślana budowa – odpowiednio wyprofilowany uchwyt podnosi komfort użytkowania. Rączkę można zdjąć, co ułatwia przechowywanie sprzętu. Elementy tnące są odporne na zniekształcenia i dobrze radzą sobie ze ścinaniem trawy. Jeśli jednak zaprezentowany model nie do końca przypadł Ci do gustu, poznaj opisy pozostałych produktów. Bosch AHM 30 to kosiarka ręczna, która uplasowała się na drugim miejscu w rankingu. Urządzenie ma kompaktowe wymiary. Na uwagę zasługuje także łatwa obsługa sprzętu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką kosiarkę ręczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Z pewnością większość z nas marzy o pięknym, gęstym trawniku. Zielona wyściółka nadaje podwórzu niezwykle ciepłego i przytulnego charakteru. Niestety, aby źdźbła rosły silne i gęste, musimy włożyć wiele pracy w ich pielęgnację. Wielu ogrodników twierdzi, że najważniejszą czynnością, która wpływa na rozrost trawnika jest koszenie. W dzisiejszych czasach rynek kosiarek ręcznych jest bardzo szeroki. Producenci oferują klientom sprzęt, który nie tylko spełni swoje podstawowe zadanie, ale również ułatwi użytkownikom mozolną pracę. Ze względu na bogaty asortyment bardzo trudno jest podjąć decyzję o tym, jaką kosiarkę ręczną wybrać. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące ogrodowego sprzętu do pielęgnacji trawnika.

 

 

Rodzaje – jaka kosiarka ręczna jest najlepsza?

Kosiarki ręczne dzielą się na dwie podstawowe grupy: trymery i kosiarki kołowe.

Pierwszy rodzaj zbudowany jest w ogólnym pojęciu z 3 elementów: sztangi, silnika i części koszącej. Wyposażony jest w specjalne szelki, które ułatwiają nam wykonywanie pracy. Trawa ścinana jest za pomocą obracających się noży lub żyłki. Pierwszy wariant jest znacznie mocniejszy. Zazwyczaj używa się go do wykaszania gęstych chwastów i porośli takich, jak kępki pokrzywy lub zbóż. Modele żyłkowe są o wiele lżejsze i delikatniejsze. Nadają się do pielęgnacji trawnika zasianego na nierównym terenie lub ścinania trawy pod drzewami i krzewami.

Kosiarki kołowe stanowią najczęściej wybierane przez konsumentów urządzenia do koszenia. Są zbudowane z talerza wyposażonego w noże obrotowe oraz silnik. Cały sprzęt umieszczony jest na kółkach, które ułatwiają pchanie kosiarki. Nadaje się do strzyżenia trawników sianych na płaskim, równym terenie, który musi być oczyszczony ze wszelkich kamieni lub szkła oraz nieporośnięty krzewami lub drzewami. Umożliwia wykoszenie sporych powierzchni, bez zbędnego wysiłku.

 

Moc i głośność

Wszystkie z powyższych typów kosiarek mogą być wyposażone zarówno w silnik elektryczny, jak i benzynowy.

Jeśli chodzi o moc urządzeń ogrodowych, znacznie silniejsze są te, w których zamontowano silniki benzynowe. Oczywiście, w konsekwencji sprzęt jest głośniejszy i trudniej nim operować. Kosiarki zasilane energią elektryczną są nieco słabsze. Wynika to z napięcia, które nie może być większe niż 220 W (maksymalne osiągi domowej sieci elektrycznej). Niektóre modele posiadają dodatkowy akumulator, który gromadzi ładunek, pozwalając na bezprzewodową pracę. Niestety, nie są one zbyt duże i zazwyczaj wystarczają na ok. 2 h ciągłej pracy.

Jedyną wadą bardzo mocnych kosiarek jest ich wrażliwość na twarde przedmioty. Słabsze urządzenia w momencie, gdy napotykają opór zatrzymują się. Dzieje się tak np. po zetknięciu z kamieniem. Mocne sprzęty nie są w stanie wyczuć takich przeszkód, przez co często kilkukrotnie uderzają w twarde przedmioty. W efekcie, nawet najlepsza kosiarka ręczna może stać się bezużyteczna, ponieważ zamontowane w niej noże stępią się lub zdeformują.  

 

Wydajność

Kolejnym parametrem, który ściśle wiąże się z mocą urządzenia jest jego wydajność. Dużej i średniej wielkości powierzchnie lepiej jest kosić przy pomocy kosiarki benzynowej. Przystosowana jest ona do nieustannej, intensywnej pracy, dzięki czemu ryzyko przegrzania jest niemal znikome.

Urządzenia elektryczne idealnie sprawdzają się na mniejszych powierzchniach. Dołączony kabel ma zazwyczaj ok. 20 m i właśnie taka długość powinna być wystarczająca. Jeśli posiadasz większe podwórze i bardzo zależy Ci na kosiarce z przewodem, poszukaj dobrego przedłużacza. Sprzęt do koszenia jest sporym obciążeniem dla sieci elektrycznej i podpinanie go do tanich urządzeń może grozić spaleniem.

 

Zbiornik na trawę

Większość kołowych modeli kosiarek posiada specjalny zbiornik, do którego wpada ścięta trawa. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które znacznie ułatwia naszą pracę. Wszelkie pozostałości zbierane są w jedno miejsce, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na grabienie. Oczywiście, od czasu do czasu jesteśmy zmuszeni do przerwania procesu koszenia, aby opróżnić skrzynkę.

Istnieją dwa typy zbiorników: miękkie (wykonane z materiału) i twarde (zrobione z plastiku). Pierwszy model jest o wiele łatwiejszy w kontroli stanu trawy. Jeśli worek przestaje się powiększać, oznacza to, że jest pełny. Plastikowy wariant niestety w tym wypadku nieco ustępuje materiałowemu odpowiednikowi. Nie mniej jednak jest znacznie wygodniejszy w opróżnianiu. Mokra trawa bardzo często zalepia miękki zbiornik, przez co  praktycznie za każdym razem musimy go myć. Twardy model wystarczy delikatnie wypłukać, co jest znacznie prostszym zadaniem.

 

Rozdrabniacz

Niektóre kosze dodatkowo posiadają zamontowaną funkcję rozdrabniania. Taka opcja umożliwia maksymalnie zmniejszenie objętości odpadów pojawiających się w skutek koszenia. Dodatkowo, jeśli jesteś posiadaczem kompostownika, zmielone rośliny znacznie szybciej zaczną się rozkładać. Istnieje jednak jedno przeciwwskazanie korzystania z rozdrabniacza. Zaleca się, aby przerabiał on jedynie całkowicie suchą trawę. Mokre źdźbła bardzo szybko zalepią nożyki, co nie tylko wydłuży czas naszej pracy w ogrodzie, ale również może doprowadzić do uszkodzenia niektórych części, chociażby na skutek pojawienia się rdzy.

 

 

Napęd

W kosiarkach spalinowych standardowym wyposażeniem jest napęd. Oczywiście starsze modele nie dysponują tego typu udogodnieniem, jednak mimo wszystko konsumenci rzadko decydują się na ich zakup. Napęd jest bardzo dużą pomocą dla użytkowników, którzy koszą trawę zarówno w suchych, jak i mokrych warunkach.

Istnieja dwa rodzaje napędów: tylny i przedni. Każdy z nich na prostym odcinku w znacznym stopniu ułatwi popychanie urządzenia. Różnicę zaobserwujesz jednak podczas skrętów. Przedni napęd pozwala na wręcz bezwysiłkowe odwrócenie kosiarki nawet o 180 stopni. Podczas manewru nie musisz wyłączać opisywanej funkcji. Mankamentem jest to, że w przypadku koszenia wysokiej lub mokrej trawy sprzęt czasami się zacina. Wtedy zmuszony będziesz włożyć nieco więcej wysiłku w popychanie kosiarki. Napęd tylny lepiej radzi sobie z trudnymi zaroślami. Problem pojawia się jednak przy skrętach – musimy wyłączyć go, wykonać manewr, a następnie ponownie go włączyć.

 

Regulacja wysokości

Wielu producentów wzbogaca swoje urządzenia w regulator wysokości. Jest on szczególnie przydatnym narzędziem, gdy kosisz trawę na różnych powierzchniach. Jeśli poszukujesz sprzętu, który będzie mógł pracować na boisku, wokół stawu oraz na Twoim podwórku, funkcja regulacji wysokości jest niemal koniecznością. Oprócz tego, tak wyposażone urządzenie będziesz mógł używać o różnych porach roku. Latem zaleca się, aby trawa była nieco wyższa, ponieważ malutkie źdźbła mogą zostać spalone przez słońce. Natomiast wiosną, gdy dodatkowo wspomagasz glebę nawozami, zbyt długie ścięcie zmusi Cię do koszenia praktycznie każdego dnia.

 

Kosiarki ręcznie w dobrych cenach

Ceny kosiarek ręcznych są bardzo zróżnicowane. Wpływają na nie przede wszystkim takie cechy, jak: marka, użyte w produkcji materiały oraz model. Najprostszą kosiarkę elektryczną, która nie posiada żadnych udogodnień kupisz już za ok. 150 zł. Nieco droższe są sprzęty spalinowe. Ich przedział zaczyna się od 300 zł. Rozbudowane kosiarki, wyposażone w szereg funkcji, z dużym pojemnikiem na odpadki i rozdrabniaczem kosztują nawet 1500 zł.

 

 

Najlepsze kosiarki ręczne w 2018 roku

 

Dom z ogródkiem to nie tylko dużo więcej przestrzeni i większe otoczenie, to również dodatkowa praca, jak chociażby koszenie trawnika. Żeby wykonać prace porządkowe w swoim ogrodzie potrzebujesz kosiarki. Wiele jednak zależy od terenu wokół Twojego domu. W tym poradniku skupimy się na modelach ręcznych, dzięki którym skosisz trawę zapewniając oszczędność swojemu portfelowi.

 

Nasze zalecenia

 

Gardena 4018-20   

 

Gardena 4018-20 to ręczna kosiarka przyjazna środowisku. Jest to sprzęt, który nie potrzebuje energii elektrycznej do rozruchu. W efekcie stanowi bardzo energooszczędne rozwiązanie. Jest to model bębnowy, który ma prosty system działania. W czasie użytkowania, nóż bębnowy i nóż dolny poruszając się działają na tej samej zasadzie, co nożyczki.

Urządzenie ma stalowe noże hartowane, które zostały specjalne wyszlifowane i pokryte powłoką antyadhezyjną, co zapewnia precyzję cięcia. Dzięki temu, że model ten ma duże koła, jego użytkowanie, nawet na trudnym terenie, jest niezwykle proste. Kosiarka jest bardzo cicha i lekka (8 kg). Urządzenie ma ręczny regulator wysokości cięcia.

Ponieważ uchwyt kosiarki można odłączyć, przechowywanie i transportowanie sprzętu jest prostsze. Ta najlepsza kosiarka ręczna ceniona jest za wydajność i łatwy system obsługi oraz energooszczędność. Jej parametry to: szerokość robocza – 40 cm i wysokość koszenia – od 12 mm do 42 mm. Przeznaczona jest do ogrodów o powierzchni do 200 m2.

Gardena Classic 4018-20 to kosiarka ręczna, której szerokość robocza wynosi 40 cm. Produkt waży 8,9 kg. Model wykonano m.in. ze stali nierdzewnej.

 

Zalety

Regulacja wysokości cięcia: Użytkownik może regulować wysokość cięcia, co pozwala dostosować pracę sprzętu do indywidualnych potrzeb. Konsument ma do wyboru następujące ustawienia: 12 mm, 22 mm, 32 mm i 42 mm.

Nóż bębnowy: Z uwagi na to, że nóż bębnowy wykonano z wytrzymałych materiałów nie ma obaw o to, że element ten zbyt szybko się uszkodzi. Hartowana stal wykazuje odporność na odkształcenia. Warto dodać, że nóż pokryty jest specjalną powłoką, która zapobiega przywieraniu trawy do powierzchni elementów tnących.

Duże koła: Manewrowanie urządzeniem jest łatwe dzięki solidnie wykonanym, a dodatkowo dużym kołom umieszczonym u podstawy.

Zdejmowany uchwyt: Prezentowany produkt po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Konsument może zdjąć uchwyt, co znacznie ułatwia przechowywanie, a także transport kosiarki.

Obsługa: Wiele pozytywnych recenzji potwierdza, że obsługa urządzenia nie jest trudna.

 

Wady

Opakowanie: W pojedynczych opiniach można przeczytać, że produkt powinien być lepiej zapakowany.

 

 

 

 

Bosch AHM 30 

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez kosiarki ręcznej Bosch AHM 30. Przedstawiony produkt cieszy się popularnością wśród konsumentów, co dowodzi, że należycie spełnia swoje zadanie. Model polecany jest szczególnie do niewielkich trawników.

Sprzęt ma szerokość roboczą równą 30 cm. Użytkownik może regulować wysokość cięcia w zakresie od 12 mm do 40 mm. Warto podkreślić, że wybieranie ustawień nie jest skomplikowane. Kolejnym atutem kosiarki jest kompaktowa budowa. Produkt nie zajmuje wiele miejsca w garażu, a dodatkowo jest lekki (6,4 kg). W związku z tym możemy włożyć sprzęt do bagażnika i zabrać go ze sobą na działkę. Na uwagę zasługuje solidnie wykonana obudowa, a także wygodny uchwyt.

Jeśli szukasz ręcznej kosiarki w przystępnej cenie, model Bosch AHM 30 jest dla Ciebie. Urządzenie uznawane jest za efektywne. Zrobione ze stali nierdzewnej noże są precyzyjne i mają bardzo dobre właściwości tnące.

Kosiarka ręczna Bosch AHM 30 ma szerokość roboczą równą 30 cm. Waga modelu wynosi 6,4 kg. Do produkcji sprzętu wykorzystano m.in. stal nierdzewną.

 

Zalety

Kompaktowość: Kosiarka ręczna nie zajmuje dużo miejsca, dlatego jest chętnie wybierana przez osoby, które mają niewielki garaż. Model waży niewiele ponad 6 kg, więc jego przenoszenie nie stanowi problemu.

Regulacja wysokości cięcia: Urządzenie umożliwia ustawienie wysokości cięcia w zakresie od 12 mm do 40 mm. Zdaniem wielu osób tak szeroki zakres regulacji pozwala dostosować produkt idealnie do potrzeb użytkownika.

Noże: Wykonane ze stali nierdzewnej nożyce mają bardzo dobre właściwości. Nie tylko świetnie radzą sobie z koszeniem trawy, ale także nie wyginają się, a na ich powierzchni nie widać zarysowań.

Uchwyt: Produkt wyposażono w dobrze wyprofilowany uchwyt stanowiący gwarancję komfortu w trakcie pracy.

 

Wady

Koła: Część osób zauważyło, że koła nie są najlepiej wykonane. W związku z tym stosunkowo szybko się ścierają.

 

 

 

 

Nac LM-40 

 

Na trzecim miejscu znajduje się kosiarka ręczna Nac LM-40 z systemem cięcia nożycowego zapewniającego precyzję pracy. Model ten ma specjalny system blokady „Klick“, a więc bez użycia narzędzi możesz ustawić urządzenie na odpowiednim poziomie.

Sprzęt ten ma bębnowy system cięcia z 5 profilowanymi zębami wykonanymi z wysokiej jakości hartowanej stali, co zapewnia precyzję cięcia. Kosiarka jest wyposażona w komfortowy uchwyt, który zapewnia łatwą pracę.

Poza tym posiada wygodne kółka ułatwiające manewry. Jest to szczególnie ważne, gdy masz nierówną powierzchnię podwórka oraz wiele przeszkód, które należy ominąć podczas koszenia. Szerokość cięcia urządzenia wynosi 38 cm, a wysokość cięcia waha się od 15 mm do 43 mm.

Waga kosiarki to ok. 7 kg. Produkt ten uważany jest za bardzo wydajny. Przede wszystkim wysoko oceniono system regulacji pracy sprzętu, ale też jego solidną obudowę, która poradzi sobie nawet w trudnych warunkach – na przykład przy pielęgnacji działki z dużą ilością krzewów i drzew.

Kosiarka ręczna Nac LM-40 wyposażona jest w 5 elementów tnących. Szerokość robocza wynosi 40 cm. Produkt waży 7,5 kg.

 

Zalety

Kosz: Kosiarka ma niewielki kosz. Zdaniem konsumentów jest to bardzo przydatny element (rzadko spotyka się go w przypadku sprzętów tego typu), który znacznie ułatwia pracę. Należy również dodać, że kosz jest solidnie wykonany.

Transportowanie: Produkt nie zajmuje dużo miejsca, co sprawia, że jego transportowanie nie stanowi problemu. Sprzęt zmieści nie nawet w niewielkim bagażniku, dzięki czemu jest chętnie wybierany przez osoby posiadające działkę za miastem.

Układ tnący: 5 elementów tnących gwarantuje efektywną pracę. Konsumenci, którzy mieli okazję przetestować sprzęt zapewniają, że dobrze radzi sobie on z koszeniem trawy, jest precyzyjny, a ostrza nie zacinają się w trakcie użytkowania.

 

Wady

Uchwyt: Niektóre osoby zaznaczają, że uchwyt nie jest dobrze wyprofilowany. Może to sprawić, że dłonie szybko zaczną nas boleć i będziemy zmuszeniu zrobić sobie przerwę, co niewątpliwie wydłuży czas pracy.

 

 

 

 

Hecht 5030 

 

Dobra i tania kosiarka ręczna Hecht 5040 to nasza kolejna propozycja. Urządzenie jest wyposażone w wydajny system cięcia nożycowego. Jest to bębnowy system z 5 profilowanymi zębami z hartowanej stali. Model ten ma system „Klick“, za pomocą którego można ustawić dolny nóż.

Model ten ma komfortowy uchwyt, który zapewnia wygodną pracę, co jest szczególnie ważne, gdy masz do skoszenia dużą powierzchnię. Poza tym znajdziesz tutaj kółka jezdne z podkładką, która ułatwi Ci sterowanie oraz zapewni stosunkowo cichą pracę. Szerokość cięcia kosiarki wynosi 38 cm, a wysokość cięcia waha się od 15 mm do 43 mm.

Osoby, które wybrały ten sprzęt wysoko oceniają jego bezawaryjność. Poza tym duże uznanie zyskał bardzo dobry stosunek jakości produktu do niskiej ceny.

Hecht 5030 to dobra kosiarka ręczna do 200 zł. Szerokość robocza jest równa 40 cm. Produkt ma 15 l kosz, a waga modelu wynosi 7,8 kg.

 

Zalety

Wygodna rączka: Kosiarka ma dobrze wyprofilowaną rączkę, która zwiększa komfort użytkowania. Dzięki solidnie wykonanym uchwytom możemy uniknąć uciążliwego bólu dłoni i pleców.

Metalowa obudowa: Produkt ma metalową obudowę, która wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie sprzęt przez długi czas wygląda, jak nowy, a znajdujące się w środku elementy tnące są odpowiednio chronione.

Stalowe noże: Kosiarkę wyposażono w stalowe noże – są one odporne na uszkodzenia i zniekształcenia.

 

Wady

Kosz: Część osób uważa, że kosz na ściętą trawę nie jest wykonany z najlepszych gatunkowo materiałów. Może się więc okazać, że pojemnik szybko się uszkodzi.

Efektywność: Choć produkt jest polecany do dużych powierzchni, część osób zaznacza, że szerokość robocza jest stosunkowo niewielka. W rezultacie trzeba poświęcić dużo czasu na pielęgnację ogrodu.

 

 

 

 

AL-KO Soft Touch 38 HM 112663 

 

Nasz ranking kosiarek ręcznych zamyka Comfort 38 HM Soft Touch renomowanej, austriackiej firmy AL-KO. Jest to lekki, zwinny sprzęt z jednoosiowym bębnem zapewniającym bezdotykowe cięcie trawy.

Z przodu zastosowano gumową listwę, która doskonale chroni solidną obudowę kosiarki, dzięki czemu urządzenie będzie Ci służyć przez wiele lat. Model ten ma szerokie koła, które nie niszczą trawnika. Poza tym sprzęt ten wyposażony jest w regulowaną wysokość koszenia.

Urządzenie ma bęben z 5 nożami stalowymi. Jego średnica wynosi 128 mm. Szerokość robocza kosiarki to 38 cm, a wysokość koszenia waha się od 14 mm do 35 mm (4 stopniowa regulacja). Produkt waży niespełna 8 kg. Przeznaczony jest do powierzchni poniżej 250 m2.

Przez konsumentów ceniony jest za wysoką bezawaryjność i funkcjonalność. Wysoko oceniono też jego solidne wykonanie – obudowa jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne.

AL-KO Soft Touch 38 HM 112663 to kosiarka ręczna o wadze 7,9 kg. Szerokość robocza produktu wynosi 38 cm. Model wyposażono w stalowe noże.

 

Zalety

Noże: Wykonane z wysokiej jakości stali noże bardzo dobrze radzą sobie z koszeniem nawet wysokiej trawy. Elementy tnące są łatwe w konserwacji i nie ulegają zbyt szybko zniszczeniu.

Możliwość regulacji: Użytkownik może regulować wysokość koszenia (od 14 mm do 35 mm). Ustawianie sprzętu nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo łatwe.

 

Wady

Obudowa: Pewna grupa Internautów zauważyła, że na powierzchni obudowy pojawiają się zarysowania. Może to dowodzić, że do produkcji tego elementu nie wykorzystano najlepszych gatunkowo tworzyw.

Koła: Niektóre osoby sądzą, że koła mogłyby wykazywać większą odporność na ścieranie.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Bosch AHM 38 C 0600886102

 

Bosch AHM 38 C 0600886102 to nasza druga propozycja. Jest to zaawansowany sprzęt z wydajnym systemem cięcia nożycowego zapewniający precyzyjną pracę, nawet w trudno dostępnych miejscach – pod krzakami, czy wokół drzew. Produkt jest wyposażony w łatwy system obsługi, w tym specjalną blokadę „Klick”, za pomocą której ustawisz noże. W efekcie koszenie stanie się prostą i przyjemną czynnością, a Ty nie będziesz się denerwować się przy uruchamianiu sprzętu.

Model ten jest wyposażony w niezawodny, bębnowy system cięcia o 5 profilowanych zębach z hartowanej stali. Kosiarka ma też komfortowy uchwyt zapewniający ergonomię pracy oraz niezawodne kółka jezdne ze specjalną podkładką, która ułatwi Ci sterowanie. Szerokość cięcia kosiarki wynosi 38 cm, a wysokość cięcia 15-43 mm.

Opinie o kosiarkach ręcznych marki Bosch, jak również innych narzędziach tego producenta są bardzo pochlebne. Użytkownicy tego sprzętu w swoich ocenach podkreślają, że to wydajna, łatwa w obsłudze propozycja, doskonale sprawdzająca się przy pielęgnacji średniej wielkości powierzchni.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...