Przepływowe podgrzewacze wody ranking

Ostatnio aktualizowane: 28.11.20

 

Ciepła woda jest dla nas niezbędna, jeśli chcemy umyć naczynia czy wziąć przyjemną kąpiel. Tym, co to umożliwia w domach jednorodzinnych jest podgrzewacz do wody. Na rynku znajdziesz bardzo wiele sprzętów, dlatego aby ułatwić Ci zakup dokonaliśmy ich analizy. Wzięliśmy pod uwagę wiele parametrów takich jak cena, moc i ciśnienie. Na szczycie rankingu znajdziesz Termet Termaq Electronic G-19-02. Jest to nowoczesny i bezpieczny sprzęt. Jego obsługa jest prosta, gdyż uruchamia się go za pomocą jednego przycisku. Piecyk można zamontować zarówno w łazience, jak również w kuchni. Za sprawą niewielkich wymiarów, nie zabiera cennego miejsca. Producent zapewnia, że model zużywa mniej gazu niż analogiczne urządzenia dostępne na rynku, co generuje niewielkie rachunki. Warto podkreślić, że podgrzewacz ma ładny design, który podnosi walory estetyczne pomieszczenia. Na drugim miejscu znajduje się Junkers Maxipower 2 WRDP 11-2B. Model cechuje się cichą pracą i szybkim zapłonem oraz niewielkim zużyciem gazu. Na wyświetlaczu LED wyświetlają się informacje o pracy podgrzewacza i ewentualnych usterkach, co ułatwia obsługę.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki przepływowy podgrzewacz wody kupić?

 

Poradnik zakupowy

Mieszkańcy domków jednorodzinnych na pewno wiedzą, że bez podgrzewacza do wody nie mogą cieszyć się ciepłą kąpielą. Niestety ciecz pozyskiwana z wodociągów jest zimna, przez co mycie się w niej jest niekomfortowe. Jeśli opisana sytuacja jest Ci bliska, polecamy zainwestowanie w specjalny podgrzewacz. Dzięki niemu umyjesz naczynia oraz weźmiesz gorącą kąpiel. Ponieważ jest to profesjonalny sprzęt, jego zakup nie jest prosty. Poniżej przedstawiamy poradnik, który pomoże Ci znaleźć możliwie najlepsze urządzenie. Odpowiemy w nim na pytanie jaki przepływowy podgrzewacz wody wybrać.

Czym jest podgrzewacz przepływowy?

Podgrzewacz przepływowy podgrzewa ciecz w momencie, gdy odkręcamy kurek z ciepłą wodą. Takie urządzenie montuje się w jednym punkcie, dlatego jeśli chcesz mieć dostęp do ciepłej  wody w całym domu, musisz zakupić odpowiednią ilość podgrzewaczy.

Powodem, dla którego warto wybrać właśnie taki sprzęt jest to, że wodę podgrzewamy tylko gdy jest na nią zapotrzebowanie. Pozwoli Ci to zmniejszyć rachunki, gdyż zużycie energii jest niewielkie. Musisz się jednak liczyć z tym, że po odkręceniu kranu należy poczekać chwilę, by woda się nagrzała – w zależności od modelu czas ten może wynosić kilkanaście sekund, a nawet 2 minuty.

 

Moc urządzenia

Pierwszą kwestią, którą musisz dokładnie sprawdzić przed zakupem jest moc podgrzewacza. Im więcej watów ma sprzęt, tym szybciej zostanie podgrzana woda. Modele, w których parametr ten wynosi od 2 kW do 4,5 kW dedykowane są głównie do pomieszczeń sanitarnych (np. w garażu), w których ciepła ciecz nie jest używana zbyt często.

W przypadku, gdy podgrzewacz będzie używany w domku jednorodzinnym w łazience czy kuchni moc nie powinna być mniejsza od 5 kW. W najlepszych sprzętach parametr ten może dojść nawet do 19 kW. Urządzenia o mocy 5 kW i 19 kW różnią się nie tylko szybkością podgrzania, ale również ceną. Niestety, im bardziej wydajny jest produkt, tym koszty zakupu są większe.

 

Zasilanie – jaki przepływowy podgrzewacz wody jest najlepszy?

Będąc na zakupach na pewno staniesz przed wyborem: podgrzewacz gazowy czy elektryczny? Pierwszy sprzęt jest znacznie tańszy. W zależności od modelu, urządzenie do pracy wykorzystuje spalanie gazu płynnego, ziemnego, a czasem nawet obu. Jeśli właśnie taki model Cię interesuje, polecamy inwestuję w podgrzewacz zamknięty. Jest to znacznie bezpieczniejsze wyjście, gdyż ryzyko ulatniania się gazu jest zdecydowanie zminimalizowane. Alternatywą są sprzęty otwarte, jednak zaufanie społeczne do nich z każdym rokiem zmniejsza się. Jest to spowodowane licznymi przypadkami zatrucia czadem.

Drugim typem są podgrzewacze elektryczne, które zyskują coraz większą popularność. Wynika to z bezpieczniejszej pracy, gdyż nie grozi Ci wybuch gazu. Niestety, zasilanie energią elektryczną jest dość drogie.  Z tego powodu zaleca się uruchamianie maszyny, tylko gdy jest taka potrzeba. Sprzęty elektryczne dzielą się na produkty jedno oraz trójfazowe. Pierwszy model cechuje się znacznie mniejszą wydajnością, przez co polecany jest w niewielkich przestrzeniach. Z kolei urządzenia trójfazowe muszą mieć dostęp do trójfazowego źródła prądu. Ich używanie jest dość drogie, ale też bardziej wydajne. Z tego powodu polecane są głównie właścicielom dużych gospodarstw.

Bezpieczeństwo

Najlepszy gazowy przepływowy podgrzewacz wody musi mieć czujnik spalin. Jeśli wykryje on jakąś nieprawidłowość, wszystkie zawory powinny zostać natychmiast zamknięte. Dzięki temu ryzyko zatrucia czadem maleje. W nowoczesnych sprzętach stosowana jest elektroda jonizacyjna zapobiegająca niekontrolowanemu wypływowi gazu z palnika.

 

Regulacja temperatury

Kolejnym podziałem sprzętów, który musisz wziąć pod uwagę jest sposób regulowania temperatury. Pierwszym rodzajem jest metoda hydrauliczna, która polega na tym, że wraz z przepływem wody ciepło maleje. Oznacza to, że im dłużej się kąpiemy bądź myjemy naczynia, tym zimniejsza staje się woda. System ten na pewno nie sprawdzi się, gdy podgrzewacz zamontowany jest w łazience.

Alternatywą są podgrzewacze elektroniczne. Tym, co je wyróżnia to precyzyjny układ, przy pomocy którego ustawiamy moc oraz temperaturę pracy. W konsekwencji użytkownik ma większą kontrolę nad zużywaną energią.

 

Przepływowe podgrzewacze wody w dobrych cenach

Na rynku znajdziesz wiele urządzeń, których ceny wynoszą od 100 zł do nawet 1200 zł. Powodem tak dużej różnicy w kosztach zakupu jest moc. Sprzęt o wydajności mniejszej niż 5 kW choć niższą temperaturę wody osiąga, jest dość tani. Jego cena nie powinna przekraczać 300 zł. Jeśli jednak chcesz by maszyna działała szybko i sprawnie zainwestuj w model o mocy co najmniej 15 kW. Najnowocześniejsze urządzenie, które mają około 19 kW mogą kosztować nawet 1100 zł.

 

 

Najlepsze przepływowe podgrzewacze wody w 2020 roku

 

Ponieważ znalezienie dobrej jakości urządzenia jest dość czasochłonne, poniżej przygotowaliśmy ranking przepływowych podgrzewaczy do wody. Dokładnie opisaliśmy wady i zalety 5 sprzętów, co na pewno pomoże Ci znaleźć odpowiedni model na swoje potrzeby.

 

Nasze zalecenia

 

Termet Termaq Electronic G-19-02

 

Opinie o przepływowych podgrzewaczach wody Termet Termaq Electronic G-19-02 są bardzo pochlebne. Produkt ten ma dużą moc (19,2 kW), co gwarantuje wydajną pracę. Poza tym model ma liczne zabezpieczenia, które zmniejszają zużycie gazu i minimalizują ryzyko wycieku.Ten nowoczesny model posiada wiele zabezpieczeń jak zawór odcinający dopływ gazu do palnika. Odbywa się to poprzez zamknięcie przepływu wody. Do tego niespalony gaz, nie wydostaje się palnika, co jest gwarancją bezpieczeństwa. Poza tym urządzenie cechuje się cichą pracą, więc nie będzie przeszkadzało innym domownikom.

Kolejnym atutem jest to, że temperatura wody jest stała, niezależnie od wahań ciśnienia gazu.  Obudowę wykonano z wytrzymałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki czemu podgrzewacz będzie Ci służył przez długi czas.
Konsumenci docenili atrakcyjny stosunek ceny do jakości wykonania. Poza tym osoby, które zdecydowały się na zakup pochwaliły wysoka moc urządzenia. Praca podgrzewacza jest równomierna, a liczne zabezpieczenia sprawiają, że nie musisz obawiać się zatrucia.

Termet Termaq Electronic G-19-02 to dobry przepływowy podgrzewacz wody do 1000 zł, którego maksymalna moc cieplna wynosi 19,2 kW. Sprzęt waży 10,5 kg, a jego wymiary to: wysokość – 58,5 cm, szerokość – 36 cm oraz głębokość – 22 cm.

Zalety
Bezpieczeństwo użytkowania:

Urządzenie ma jonizacyjną kontrolę płomienia, w efekcie czego w momencie zaniku płomienia dopływ gazu jest automatycznie odcinany.

Cicha praca:

Podgrzewacz podczas pracy nie generuje dużego hałasu, dlatego domownicy nie będą narzekać na zakłócanie ich spokoju.

Oszczędność gazu:

Podgrzewacz nie ma świeczki dyżurnej, co pozwala na mniejsze zużycie gazu, może to być nawet kilkadziesiąt metrów sześciennych rocznie.

Automatyczna regulacja mocy:

Moc sprzętu jest automatycznie regulowana proporcjonalnie do ilości przepływającej wody. To zapewnia stałą temperaturę wypływającego z kranu strumienia wody.

Łatwa obsługa:

Model wyróżnia się łatwą obsługą. Ustawienia pracy podgrzewacza zmienia się przy pomocy dwóch pokręteł.

Wady
Nieelegancki design:

Według konsumentów produkt nie wygląda zbyt elegancko, dlatego może negatywnie wpływać na wystrój pomieszczenia.

 

 

 

 

Junkers Maxipower 2 WRDP 11-2B

 

Model Junkers Maxipower 2 WRDP 11-2B jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń na rynku. Cechuje się on prostą obsługą oraz eleganckim designem, który nie szpeci wnętrza kuchni lub łazienki.

Maksymalna moc produktu to aż 19,2 kW, co gwarantuje wydajną pracę. Nawet jeśli model będzie pracował przez kilka godzin, nie ulegnie awarii. Szybki zapłon sprawia, że straty w energii są bardzo małe. Poza tym sprzęt w czasie pracy zużywa niewiele gazu. Dzięki temu Twoje rachunki nie zwiększą się. Pełnię bezpieczeństwa gwarantuje wbudowany wyświetlacz LED, który pokazuje wszystkie niezbędne informacje o pracy urządzenia, w tym sygnalizuje ewentualne usterki. Elektroda jonizacyjna zapobiega niekontrolowanemu wypływowi gazu z palnika, więc nie musisz się martwić o awarię.

Mimo wysokiej ceny zakupu, prezentowany sprzęt jest bardzo popularny wśród kupujących. Opinie konsumentów o tym produkcie są bardzo pochlebne. Model posiada wiele zabezpieczeń przed awarią i wyciekiem gazu.

Podgrzewacz Junkers Maxipower 2 WRDP 11-2B ma wymiary: 58 cm x 31 cm x 22 cm, a jego maksymalna moc cieplna to 19,2 kW. Fabrycznie urządzenie jest przystosowane do użytku z gazem GZ50, można je też dostosować do paliwa płynnego, GZ41 lub GZ35.

Zalety
Praktyczny wyświetlacz:

Na obudowie urządzenia jest wyświetlacz, który ułatwia obsługę i pozwala na kontrolę ustawień pracy podgrzewacza.

Kompaktowe wymiary:

Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca na ścianie, możemy go zamontować w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, bez obaw o ograniczenie wolnej przestrzeni.

Zapewnia bezpieczeństwo:

Produkt ma wiele zabezpieczeń, m.in. przed cofaniem się spalin do pomieszczenia, przed przegrzaniem wymiennika oraz odcinające dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia.

Prosta regulacja mocy palnika:

Chcąc zmienić moc palnika wystarczy przekręcić w odpowiednią stronę pokrętło na obudowie, co nie zajmuje dużo czasu.

Wady
Długi czas podgrzewania wody:

Użytkownicy uważają, że trzeba chwilę poczekać zanim z kranu wypłynie ciepły strumień, co może zwiększać zużycie wody.

 

 

 

 

Biawar Vortex Instant – 6P 

 

Ogrzewacz Biawar Vortex Instant – 6P to urządzenie przeznaczone do podgrzewania wody, którego moc wynosi 5 kW.  Produkt uważany jest za dość ekonomiczny, a to dlatego, że cechuje go krótki czas nagrzewania, a straty energii elektrycznej są niewielkie.

Sprzęt ten ma następujące wymiary: wysokość – 23 cm i szerokość – 10,9 cm. Produkt może być montowany w wielu miejscach – kabinie, wannie, przy brodziku. Jedynym ograniczeniem jest temperatura powietrza w pomieszczeniu – minimum 0 st. C

Urządzenie jest wyposażone w pierścienie rozpryskowe, które pozwalają nam efektywniej wykorzystać ciepłą wodę, a do tego umożliwiają nam oszczędności. Stopień ochrony obudowy to 24 IP, co daje nam pewność, że wewnętrzne mechanizmy nie zostaną uszkodzone na skutek działania wody.

Produkt ceniony jest za jakość obudowy, wydajność pracy i świetną energooszczędność. Nie dziwi więc fakt, że jest tak często wybierany przez konsumentów.

Model Biawar Vortex Instant – 6P ma moc 5 kW. Wymiary urządzenia to: wysokość – 23 cm, szerokość – 10,9 cm oraz głębokość – 9 cm. Ten elektroniczny podgrzewacz waży ok. 1,1 kg.

Zalety
Zabezpieczenie przed przegrzaniem:

Nie musimy się obawiać, że podczas długotrwałej pracy sprzęt się przegrzeje. Takim sytuacjom zapobiega zabezpieczenie przed przegrzaniem (możemy więc uniknąć kosztownej naprawy usterek).

Mały pobór wody:

To, co wyróżnia podgrzewacz to mały pobór wody. Jest to możliwe za sprawą wykorzystania specjalnych głowic rozpryskowych.

Nieskomplikowany montaż:

Zamontowanie produktu na ścianie nie powinno sprawić nam problemu. Wszystkie czynności zostały dokładnie opisane w dołączonej instrukcji. Montaż ułatwiają również kompaktowe wymiary podgrzewacza oraz jego lekkość.

Wady
Mało efektywne działanie:

Część konsumentów uważa, że moc urządzenia jest stosunkowo niska, dlatego może się okazać, że nie podgrzewa tak efektywnie wody, jak oczekiwaliśmy.

 

 

 

 

Kospel PPE2 LCD 18/21/24 kW 

 

Urządzenie Kospel PPE2 LCD 18/21/24 kW zostało wyposażone w wyświetlacz LCD umożliwiający odczytanie mocy, z jaką pracuje podgrzewacz, temperatury wody wylotowej i wlotowej, a także wielkości przepływu. Model ma wymiary: 44 cm x 24,5 cm x 12,6 cm i waży ok. 4,4 kg.

Sprzęt oferowany przez markę Kospel ma sterowanie elektroniczne. Możemy samodzielnie decydować o maksymalnej mocy, z jaką będzie pracować urządzenie (18 kW, 21 kW lub 24 kW). Produkt pozwala na podgrzewanie wody, która została wstępnie podgrzana lub z zasobnika, co jest wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, bo szybciej zyskujemy ciepłą wodę. Podgrzewacz daje nam możliwość samodzielnego zaprogramowania maksymalnej temperatury wody, co pozwala uniknąć np. poparzenia skóry w czasie kąpieli.

Konsumenci chwalą przedstawiony sprzęt za to, że łatwo się go obsługuje. Urządzenie jest niewielkie i dlatego nie będzie zajmować za dużo miejsca po zawieszeniu na ścianie. W pamięci podgrzewacza możemy zapisać 3 najczęściej wybierane temperatury wody, dlatego wybór właściwych ustawień nie zajmie nam dużo czasu. Co ważne, produkt pozwala na regulację z dokładnością do 1 st. C.

Przepływowy podgrzewacz Kospel PPE2 LCD 18/21/24 kW ma wymiary: 44 cm x 24,5 cm x 12,6 cm. Urządzenie waży 4,4 kg. Maksymalna moc cieplna modelu to 24 kW.

Zalety
Blokada maksymalnej temperatury:

Aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom (w szczególności małym dzieciom), możemy ustawić maksymalną temperaturę wody. Dzięki temu unikniemy poparzeń ciała podczas kąpieli.

Wyświetlacz LCD:

Umieszczony na obudowie wyświetlacz LCD ułatwia odczytywanie najważniejszych parametrów pracy podgrzewacza.

Elektroniczne sterowanie:

Z uwagi na elektroniczne sterowanie sprzętem możemy ustawić temperaturę wody z dokładnością do 1 st. C.

Wady
Nieestetyczna obudowa:

Obudowa urządzenia nie prezentuje się zbyt estetycznie, dlatego podgrzewacz trzeba zamontować w takim miejscu, aby nie miał negatywnego wpływu na wystrój pomieszczenia.

Za wolne podgrzewanie wody:

W przypadku podłączenia sprzętu do kilku punktów (np. umywalki, wanny i zlewozmywaka w kuchni) może się okazać, że woda podgrzewa się zbyt wolno.

 

 

 

 

Siemens Dh 21400 

 

Siemens Dh 21400 to produkt idealny dla tych, którym zależy nie tylko na wydajności, ale też łatwym systemie montażu. Urządzenie ma odłączaną tylną ściankę, a do tego ruchome końcówki przyłączy. Warto też wspomnieć, że dużo wolnego miejsca z tyłu ułatwia podłączenie prądu i wody.

System regulacji temperatury jest intuicyjny, więc bez problemu dopasujemy tryb pracy urządzenia do naszych potrzeb. Sprzęt bardzo szybko nagrzewa wodę, szybciej niż analogiczne urządzenia dostępne na rynku, co pozwala nam zaoszczędzić sporo energii. Poza tym przepływ ciepłej wody to nawet 4,5 l na minutę. Jednocześnie należy podkreślić, że sprzęt działa niezawodnie również wtedy, gdy ciśnienie wody jest niskie.

Ogrzewacz dostosowany jest do różnych instalacji rurowych.  Klasa ochrony to IP25, co oznacza, że produkt jest odpowiednio uszczelniony i dzięki temu mniej awaryjny. Konsumenci bardzo pozytywnie ocenili jego moc, która wynosi 21 kW. Podkreślają też, że dołączona do modelu instrukcja obsługi jest czytelna.

Sprzęt Siemens Dh 21400 to model, którego maksymalna moc cieplna wynosi 21 kW. Wymiary podgrzewacza to: wysokość – 47,2 cm, szerokość – 23,6 cm oraz głębokość – 13,9 cm. Urządzenie waży 3,3 kg.

Zalety
Szybki montaż:

Montaż sprzętu jest łatwy i szybki, na co mają wpływ niewielkie gabaryty produktu, jak również rozdzielenie ścianki bocznej i bloku grzewczego. Wszystkie czynności krok po kroku zostały dobrze wyjaśnione w instrukcji.

Ruchome końcówki przyłączy wodnych:

Końcówki przyłączy wodnych w przypadku tego modelu są ruchome, dlatego możemy je bez trudu podłączyć nawet do mocno przesuniętych przyłączy w ścianie.

Wady
Podatna na uszkodzenia obudowa:

Materiał, z którego została wykonana obudowa urządzenia nie jest całkowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Po dłuższym czasie użytkowania na podgrzewaczu mogą pojawić się nieeleganckie przetarcia.

Nieprecyzyjna regulacja mocy:

Konsumenci narzekają na to, że trudno jest precyzyjnie wyregulować moc urządzenia i jego działanie może być przez to za mało efektywne.

 

 

 

 

Jak dbać o przepływowy podgrzewacz wody?

 

Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem i rankingiem, na pewno już wiesz, jaki przepływowy podgrzewacz wody jest polecany. Oprócz zakupu właściwego urządzenia warto zdobyć wiedzę, jak o niego zadbać, żeby służył nam jak najdłużej. Tego dowiesz się z naszego artykułu. Prezentujemy w nim kilka podstawowych zasad, które warto uwzględnić podczas eksploatacji sprzętu.

Zadbaj o właściwe podłączenie do instalacji elektrycznej

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby przepływowy podgrzewacz wody został prawidłowo podłączony do instalacji elektrycznej. Urządzenie należy podłączyć przy pomocy wtyczki lub łącząc przewody w puszce elektroinstalacyjnej. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, zatrudnijmy elektryka z uprawnieniami, który zadba o prawidłową instalację. Niekiedy producent wymaga, aby zarówno instalacja, jak i pierwsze uruchomienie urządzenia, odbywało się za pośrednictwem autoryzowanego serwisanta. Często od tego zależy ewentualne uznanie reklamacji.

 

Nie uruchamiaj podgrzewacza, jeśli nie ma w nim wody

Przepływowy podgrzewacz wody nie może pracować, jeśli jest pusty. Musimy pamiętać o tym, aby jego grzałka była zawsze zanurzona w wodzie. Jeśli przytrafi nam się przerwa w dostawie wody lub wystąpi konieczność naprawy instalacji, przed ponownym podłączeniem sprzętu do prądu należy go odpowietrzyć. W tym celu należy odkręcić zawór ciepłej wody i czekać do momentu, w którym z kranu przestanie wydobywać się powietrze. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ nawet niewielka ilość powietrza, która trafi do środka podgrzewacza, może spowodować poważne uszkodzenie, a w konsekwencji konieczność wymiany grzałki. Wiele nowoczesnych modeli ma wbudowane specjalne zabezpieczenia, chroniące sprzęt przed zniszczeniem, jednak warto zachować ostrożność, aby uniknąć niechcianych usterek.

 

Uważaj na bakterie legionelli

Bakterie legionelli występują w układach rozprowadzenia wody i rozmnażają się w temperaturze od 38 st. C do 42 st. C. Wywołują one groźne choroby, takie jak legionelloza i gorączka Pontiac. Bakteria ginie w wysokiej temperaturze, dlatego, aby uchronić swoje zdrowie, należy często podnosić ciepło wody użytkowej w podgrzewaczu. Przy temperaturze 55 st. C, bakterie legionelli giną w około 20 minut, przy 60 st. C są to 2 minuty, natomiast przy 70 st. C – zaledwie kilka sekund.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Zanim zaczniemy korzystać z przepływowego podgrzewacza wody, warto zapoznać się z jego instrukcją użycia. Zawarte w niej informacje pozwolą nam na bezpieczną eksploatację urządzenia. Jeśli instrukcja nie została dołączona do wybranego przez nas sprzętu, warto sprawdzić na stronie internetowej producenta lub upomnieć się o nią w punkcie sprzedaży.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed montażem przepływowego podgrzewacza wody warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach, które uchronią go przed uszkodzeniem oraz zapewnią nam bezpieczeństwo. Przede wszystkim, nie wolno instalować przyrządu w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 1 st. C, gdyż zamarzanie wody wewnątrz urządzenia może je uszkodzić. Jeśli podejrzewamy, że woda w środku jest zamarznięta, nie włączajmy urządzenia. Pamiętajmy, o czym pisaliśmy już wcześniej,  żeby sprzęt podłączyć najpierw do instalacji wodnej, a następnie, po całkowitym odpowietrzeniu, do instalacji elektrycznej, nigdy odwrotnie. Nie należy także pozostawiać rozmontowanego lub uszkodzonego produktu, który został podłączony do zasilania. Pamiętajmy także, aby nie instalować standardowego podgrzewacza wody w kabinach prysznicowych. Na rynku dostępne są modele specjalnie do tego przeznaczone.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Sapir 3000W

 

Chcemy zaproponować Ci zakup modelu Sapir SP-7100-DE o mocy 3 kW. Jest to dobry i tani elektryczny przepływowy podgrzewacz wody z regulacją temperatury w zakresie od +30 st. С do +60 st. С. Cechuje go świetna wydajność, bo ciepłą wodę w kranie uzyskujemy już po 5 sekundach.

Regulacja temperatury jest bardzo intuicyjna i każdy bez problemu odpowiednio dostosowuje pracę sprzętu do swoich potrzeb. Produkt wyróżnia atrakcyjny design, dlatego jest odpowiedni do montażu w dowolnym miejscu.

Sprzęt został pozytywnie oceniony przez szeroką grupę konsumentów ze względu na łatwy system montażu. Zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy, a dołączona do zestawu instrukcja obsługi jest czytelna.

 

 

 

 

 

 

Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie wydawane przez konsumentów, udało nam się wytypować godne uwagi kotły gazowe. Pierwsze miejsce w przygotowanym przez nas rankingu zajmuje kondensacyjne urządzenie Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE, które nie tylko zasila instalację centralnego ogrzewania, ale dodatkowo przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Sprzęt ma kompaktowe wymiary i jest lekki, nie powinniśmy więc mieć problemu z jego montażem. Kocioł ma płynną regulację mocy (do 25,6 kW), którą możemy szybko zmienić za sprawą wbudowanego wyświetlacza LCD. Produkt ma nie jeden, a dwa wymienniki ciepła (ze stopu aluminiowo-krzemowego i stali), a także cicho pracujący wentylator. Drugie miejsce należy do dwufunkcyjnego sprzętu kondensacyjnego De Dietrich Mcr 3 Plus 24T, który może być zasilany gazem ziemnym lub propanem (nie wymaga przy tym zastosowania dodatkowego zestawu przezbrojeniowego). Urządzenie nie zajmuje na ścianie zbyt dużo miejsca, a ponadto estetycznie się prezentuje. Chcesz poznać inne, równie funkcjonalne kotły gazowe? Ich opisy znajdziesz w dalszej części zestawienia.

 

Jaki kocioł gazowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kocioł gazowy to niezbędne urządzenie w domu, które zasila instalację centralnego ogrzewania i odpowiada za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jeżeli planujesz zakup tego typu sprzętu, zachęcamy Cię do przeczytania naszego poradnika. Umieściliśmy w nim wiele przydatnych wskazówek i podpowiedzi, które pomogą Ci wybrać właściwy model.

Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kupując kocioł gazowy, musimy zdecydować, jaki model nas interesuje – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Jeżeli zdecydujemy się na ten pierwszy, musimy pamiętać o konieczności zastosowania oddzielnego wymiennika ciepła dla wody użytkowej. Przez to zamontowany sprzęt może zająć więcej miejsca w pomieszczeniu. Niemniej jednak jednofunkcyjne kotły mają też swoje zalety. Jedną z nich jest gwarancja mniejszych strat wody podczas czekania na wzrost jej temperatury. Poza tym takie sprzęty często są wybierane przez duże rodziny, ponieważ jednorazowo mogą przygotować większą ilość c.w.u.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się modele dwufunkcyjne, które pełnią funkcję zwykłego kotła i zasobnika ciepłej wody użytkowej. Do atutów takich urządzeń należy zaliczyć przede wszystkim dużą moc i efektywne działanie. To dobry wybór w szczególności do domów z jedną łazienką. Wadą dwufunkcyjnego sprzętu jest to, że w przypadku dużej ilości punktów poboru ciepłej wody, i równoczesnego pobierania z nich wody, wypływający z kranów strumień ma niższą temperaturę, niż powinien.

 

Komora spalania

Urządzenia takie jak kotły gazowe mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Który sprzęt sprawdza się lepiej? Różnica pomiędzy poszczególnymi sprzętami polega głównie na tym, skąd jest zasysane powietrze potrzebne do spalania. Modele z otwartą komorą są też określane mianem atmosferycznych. Taki kocioł zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym został zainstalowany i wykorzystuje naturalny ciąg komina (musi mieć odpowiedni przekrój i wysokość). W przypadku, gdy ciąg jest zbyt słaby, urządzenie awaryjnie się wyłącza.

Sprzęty z zamkniętą komorą spalania zasysają powietrze spoza budynku, pracują więc niezależnie od wentylacji pomieszczenia. Potrzebny jest do tego specjalny przewód spalinowo-powietrzny albo dwa oddzielne – spalinowy i powietrzny. Tego typu produkty nazywane są kondensacyjnymi i są uznawane za wyjątkowo bezpieczne w użytkowaniu. Wpływa na to brak ryzyka odwrotnego ciągu spalin oraz zasysania ich z otwartych palenisk, takich jak kominek.

 

Moc

Jeśli sprawdzimy moc urządzenia, podjęcie decyzji, jaki kocioł gazowy wybrać, może okazać się znacznie łatwiejsze. W tej kwestii dużo zależy jednak od całkowitego metrażu naszego domu i izolacji cieplnej. Orientacyjną moc kotła możemy łatwo obliczyć – wystarczy przemnożyć powierzchnię do ogrzania przez przyjęte dla konkretnego rodzaju budynku zapotrzebowanie na ciepło. Przykładowo dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 z izolacją cieplną od 40 mm do 600 mm potrzebujemy kotła o mocy wynoszącej ok. 15 000 W (15 kW), ponieważ zapotrzebowanie na ciepło w takim budynku mieści się w zakresie od 80 W/m2 do 100 W/m2. Maksymalna moc większości urządzeń dostępnych na rynku wynosi ponad 20 000 W (możemy ją płynnie regulować, w zależności od potrzeb), więc na pewno uda nam się szybko znaleźć właściwy sprzęt.

 

Montaż

Przeważnie kotły gazowe są przeznaczone do montażu na ścianie, choć są i takie, które instaluje się przy podłodze. Warto więc dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planujemy umieścić urządzenie i do tych wartości porównać wymiary oglądanych urządzeń. To pozwoli nam uniknąć zakupu niedopasowanego, zbyt dużego sprzętu.

 

Zasilanie

Kotły w większości są przystosowane do zasilania gazem ziemnym. Część jednak może być też zasilana paliwem płynnym LPG, nierzadko jednak trzeba w tym celu zamontować dodatkowe części, a do tego przygotować na swojej działce miejsce na naziemny lub podziemny zbiornik płynnego gazu.

 

Obsługa

Wybierając idealne urządzenie dla siebie, powinniśmy też wziąć pod uwagę łatwość obsługi. Najlepszy kocioł gazowy ma wbudowany czytelny wyświetlacz LCD, z pomocą którego uda nam się szybko ustawić moc oraz inne parametry pracy. To gwarantuje komfortowe użytkowanie sprzętu. Bardzo często urządzenia z wyświetlaczem są wyposażone w specjalny system autodiagnostyki. Oznacza to, że w przypadku awarii kocioł wyświetli kod błędu, więc wezwany do naprawy usterki fachowiec szybko ją zlokalizuje i usunie.

 

Głośność pracy

Kocioł nie powinien zbyt głośno pracować, ponieważ może wtedy zakłócić spokój nie tylko domowników, ale i sąsiadów (jeżeli mieszkamy w bloku). Należy więc sprawdzić maksymalny poziom generowanego przez dany model hałasu. Najlepiej wybrać kocioł, którego głośność pracy nie przekracza 40 dB, wtedy z pewnością nie będzie nam przeszkadzać.

Dodatkowe opcje

Aby przekonać się, jaki kocioł gazowy jest najlepszy, możemy porównać, jakie dodatkowe opcje mają poszczególne sprzęty. Przydatny jest m.in. cykl antyzamarzaniowy, który skutecznie zapobiega zamarzaniu wody w instalacji centralnego ogrzewania. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja wstępnego podgrzewania wody, za sprawą której nie musimy zbyt długo czekać na to, aż wypływający z kranu strumień osiągnie optymalną dla nas temperaturę. Jeśli mamy problem ze zbyt twardą wodą, warto poszukać kotła z systemem zapobiegającym odkładaniu się kamienia w jego wnętrzu. To znacząco zmniejsza ryzyko, że osad wapienny przyczyni się do uszkodzenia urządzenia.

 

Design

Ze względu na to, że kotły najczęściej są montowane w łazience, w dobrze widocznym miejscu, powinniśmy wybrać elegancko wyglądający model (nie zawsze można go w estetyczny sposób zabudować). Jeżeli wszystkie części będą zakryte pod obudową, nie musimy się obawiać o to, że sprzęt wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia.

 

Kotły gazowe w dobrych cenach

Zależnie od tego, jakiej marki kocioł wybierzemy, na zakupy wydamy przeciętnie od 2000 zł do 5000 zł (lub znacznie więcej). Cena urządzenia zależy też od innych czynników. Mowa tu m.in. o całkowitej mocy sprzętu, funkcjonalności oraz zastosowanych technologiach.

 

 

Najlepsze kotły gazowe w 2020 roku

 

Szukasz funkcjonalnego urządzenia grzewczego? Polecamy Ci nasz ranking kotłów gazowych. Wytypowaliśmy do niego sprzęty cieszące się popularnością wśród konsumentów, które uznawane są za niezawodne i bezawaryjne.

 

Nasze zalecenia

 

Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE 

 

Junkers Cerapur Midi Zwb 24-1 RE to dwufunkcyjny model kondensacyjny, którego moc maksymalna wynosi 25,6 kW. Kocioł wyposażono w wentylator, który pracuje cicho, nawet przy współpracy z przewodami powietrzno-spalinowymi o znacznej długości. Sprzęt ma wbudowany duży wyświetlacz LCD ułatwiający obsługę i wybór optymalnych parametrów pracy.

Urządzenie ma wymiary: 72,5 cm x 44 cm x 35,5 cm. Jest ono przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Produkt jest zasilany gazem ziemnym E-GZ 50. Kocioł wykorzystuje dwa wymienniki ciepła, jeden z aluminiowo-krzemowego stopu, a drugi ze stali nierdzewnej. Sprzęt może współpracować z opcjonalnymi regulatorami i termostatami. Co więcej, prezentowany model generuje hałas do 36 dB (w zależności od poziomu ustawionej mocy).

Z opinii konsumentów można wywnioskować, że kocioł jest łatwy w montażu, a do tego działa niezawodnie przez długi czas. Urządzenie wyróżnia się estetycznym wyglądem. Poza tym sprzęt ma płynną modulację mocy, a ponieważ wykorzystuje technikę kondensacyjną, pozwala na oszczędność paliwa, a jednocześnie zapewnia komfortowe użytkowanie.

 

 

 

 

De Dietrich Mcr 3 Plus 24T 

 

Prezentujemy model De Dietrich Mcr 3 Plus 24T, czyli kondensacyjny kocioł gazowy przeznaczony do pracy z gazem ziemnym (produkt ma też możliwość dostosowania do pracy z propanem, bez dodatkowego zestawu przezbrojeniowego). Urządzenie wyróżnia się niską emisją zanieczyszczeń. Moc sprzętu możemy regulować w zakresie od 6,1 kW do 24,8 kW.

Wymiary kotła to: 36,8 cm x 36,4 cm x 54,1 cm. Produkt waży 25 kg. Urządzenie ma elektroniczny zapłon z jonizacyjną kontrolą płomienia, a także gazowy palnik powierzchniowy wykonany ze stali nierdzewnej. Sprzęt można podłączyć do systemu rozdzielczego spaliny/powietrze lub do komina.

Kocioł jest przeznaczony do montażu na ścianie, nie zajmuje na niej dużo miejsca. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu, twierdzą, że cicho pracuje i łatwo się go obsługuje. Sprzęt ma zdejmowaną konsolę sterowniczą, którą także można powiesić na ścianie. Co ważne, urządzenie współpracuje z termostatami pokojowymi.

 

 

 

 

Beretta Ciao Green 25 C.S.I.

 

Kondensacyjny sprzęt dwufunkcyjny Beretta Ciao Green 25 C.S.I. ma zapłon elektroniczny z jonizacyjną kontrolą płomienia. Kocioł wyposażono w wyświetlacz LCD oraz płynną regulację mocy, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z jego obsługą. Produkt ma funkcję wstępnego podgrzania c.w.u., a także cykl antyzamarzaniowy. Urządzenie waży 27 kg, jest przeznaczone do montażu naściennego.

Prezentowany model ma wymiary: 71,5 cm x 40,5 cm x 25 cm. Kocioł ma praktyczny system autodiagnostyki, który precyzyjnie określa rodzaj usterki przy pomocy kodów błędów i diody sygnalizacyjnej. Sprzęt wyróżnia się ponadto zastosowaniem najwyższego stopnia zabezpieczenia przeciwporażeniowego IPX5D.

Jeżeli przeczytamy opinie o kotłach gazowych marki Beretta, możemy dojść do wniosku, że to funkcjonalne urządzenia idealne do mieszkań, a także domów jedno- i wielorodzinnych. Opisany wyżej sprzęt spodobał się wielu osobom, ponieważ efektywnie ogrzewa i przygotowuje ciepłą wodę użytkową, a do tego daje możliwość samodzielnego decydowania o mocy działania. Ze względu na funkcję wstępnego podgrzania c.w.u, nie musimy zbyt długo czekać na podgrzanie wody.

 

 

 

 

Ariston CLAS EVO 24CF 

 

Chcielibyśmy zaprezentować Ariston CLAS EVO 24CF – dwufunkcyjny kocioł z otwartą komorą spalania, którego moc maksymalna wynosi 25,8 kW. Urządzenie ma system autodiagnostyczny z opcją wyświetlania kodów błędów, co pozwala na szybkie znalezienie ewentualnej usterki. Produkt należy zamontować na ścianie. To model z dwoma zasobnikami ze stali INOX, których pojemność wynosi 40 l.

Kocioł waży 30 kg. Urządzenie jest przystosowane do zasilania gazem ziemnym GZ-50. Przedstawiony model jest wyposażony m.in. w funkcję odpowietrzania oraz podświetlany wyświetlacz LCD pozwalający na szybką zmianę ustawień parametrów pracy. Sprzęt ma też system, który zapobiega odkładaniu się wewnątrz kamienia, blokowaniu pompy oraz zamarzaniu.

Konsumenci przekonują, że to dobry i tani kocioł gazowy, który nie jest zbyt hałaśliwy. Produkt można bez przeszkód zawiesić w łazience, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Sprzęt jest przystosowany do pracy w zintegrowanych systemach i ma duży wymiennik c.w.u.

 

 

 

 

Buderus Logamax PLUS GB 

 

Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny Buderus Logamax PLUS GB jest zasilany gazem ziemnym, choć paliwem może być w tym przypadku również gaz płynny LPG. Produkt pozwala na regulację mocy w zakresie od 6,6 kW do 23,8 kW. Urządzenie wyposażono w intuicyjny sterownik z wyświetlaczem LCD.

Sprzęt ma aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła oraz wbudowaną automatykę pogodową. Kocioł ma kompaktowe wymiary. To model przeznaczony do montażu na ścianie. Z uwagi na elegancki design, urządzenie nie powinno negatywnie wpływać na wystrój pomieszczenia.

Model Buderus Logamax PLUS GB łatwo się montuje i obsługuje. Kocioł szybko przygotowuje ciepłą wodę użytkową i ogrzewa dom, to wyjątkowo funkcjonalne urządzenie. Istotne według konsumentów jest też to, że sprzęt nie generuje zbyt dużego hałasu, dlatego nie powinien zakłócać naszego spokoju. To idealny wybór zarówno do mieszkania w bloku, jak i domu wolnostojącego.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status