Ranking 5 najlepszych kominków w 2021

Ostatnio aktualizowane: 27.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Kominek – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli szukasz sprawnego kominka do swojego domku jednorodzinnego przeglądnij parametry wkładu kominkowego Corner 67/45 H-P 12 Kw. Jest to narożny model, występujący w wersji prawej bądź lewej. Kominek przystosowany jest do ogrzania powierzchni o wielkości 145 m2 i zastosowano w nim konwekcyjną wymianę ciepła. Urządzenie jest przystosowane do spalania drewna lub brykietów drewnianych o maksymalnej długości 50 cm. Zaletą kominka jest to, że klient otrzymuje w pełni sprawny sprzęt, który jedynie trzeba zainstalować w wybranym miejscu i obudować w sposób, który pasuje do wystroju pomieszczenia. Jeśli jesteś sceptycznie nastawiony do paleniska, ale lubisz przyglądać się płomieniom, może zainteresuje Cię kominek elektryczny Dimplex Milano Cabrera. Jest to model, który nie tylko nagrzeje pomieszczenie, ale dostarczy efektów wizualnych palących się polan. Wygląd tego modelu nawiązuje do tradycyjnych narożnych kominków obudowanych drewnem, zatem doskonale się wkomponuje w klasycznych gabinetach i biurach.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kominek kupić?

 

W tym poradniku skupimy się na temacie kominka w bardzo szerokim pojęciu. Postaramy się pokazać zalety i wady tradycyjnych modeli, jak też elektrycznych czy tzw. biokominków. Postaramy się wskazać ich funkcjonalność, ale też możliwość zastosować i sposobów aranżacji.

Jaki kominek wybrać – dostępne modele na rynku?

Zacznijmy od modeli tradycyjnych, czyli takich, które do swojego działania potrzebują podłączenia do komina i ciepło uzyskuje się przy spalaniu drewna. Obecnie istnieje cała gama takich modeli i można do swojego salonu dobrać model zarówno pod względem konstrukcji, wielkości jak i wyglądu, a także sposobu montażu.

Coraz rzadziej stosuje się tradycyjny sposób budowy kominka, czyli buduje się go od podstaw samemu. Na rynku obecnie znajduje się szereg wkładów kominkowych, które tę mozolna pracę eliminują. Po kupieniu gotowego wkładu mamy pewność, że kominek będzie bezpieczny, a także odda do otoczenia maksimum ciepła jakie z zakupionego modelu można odzyskać. Wkłady kominkowe mają też tę zaletę, że każdy z nich może być obudowany w inny sposób i tym samym ten sam wkład w różnych salonach prezentuje się zdecydowanie odmiennie. 

Tradycyjne kominki są też sprzedawane jako produkty wolnostojące. Typem takiego piecyka będzie popularnie nazywana „koza”. Modele takie są zwykle wykonane z żeliwa i po wstawieniu do pomieszczenia wymagają do swojego działania jedynie podłączenia do przewodu kominowego

Kominki tradycyjne możemy też podzielić ze względu na ich budowę i sposób oddawania ciepła. 

Zastosowany system powietrzny może przekazywać ciepło na kilka sposobów. Najpowszechniejszym z nich jest po prostu ogrzewanie pomieszczenia, w którym kominek stoi, oddawanie ciepła następuje na drodze promieniowania bezpośrednio z paleniska. Ale kominek może być wyposażony również w funkcję ogrzewania sąsiadujących pomieszczeń. Wówczas jest wyposażony w szereg kanałów zakończonych kratkami wylotowymi w pomieszczeniach, do których ciepłe powietrze jest transportowane w sposób grawitacyjny. Aby wspomóc działanie grawitacji i sprawić, że ogrzewanie będzie bardziej efektywne, obieg powietrza można wymusić. Taki sposób ogrzewania sprawdza się w małych budynkach, bo aby ogrzewanie spełniło swoja rolę, powietrze nie może być transportowane na większy dystans niż 3 – 4 m. 

Bardziej wydajnym ogrzewaniem będzie kominek z płaszczem wodnym. Wówczas pracuje on podobnie jak każdy kocioł CO, tyle, że mamy go w pokoju i w eleganckim formacie. 

Inną kategorią kominków są modele elektryczne. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ze względu na zalety jakie takie rozwiązanie daje. Kominek taki nie wymaga ciągłego dozoru i dokładania paliwa, nie generuje też charakterystycznych dla kominków tradycyjnych skutków ubocznych w postaci sadzy czy popiołu.

Kominek elektryczny też występuje w różnych formach i rozmiarach, więc nietrudno znaleźć ten pasujący do naszego salonu. Podobnie jak kominek tradycyjny, też i elektryczny nie może stanowić jedynego i głównego źródła ogrzewania pomieszczenia. Ale normy i tak określają, że na przykład do pomieszczenia około 20 – 25 m2 potrzebny będzie kominek o mocy 1800 – 2000 W. To co wydaje się być atrakcyjne w tego typu kominkach, to nie tylko łatwe nimi zarządzanie i ustawianie zarówno mocy grzania, jak i prędkości nadmuchu. Modele takie zostały skonstruowane, aby dawać ludziom radość z oglądania palących się polan. Zatem kominek elektryczny może stanowić dekorację pomieszczenia.

Przeciwnikom modeli elektrycznych możemy przedstawić biokominki. Które sprawiają, że mamy w domu prawdziwy płomień, a jednocześnie pozbywamy się części kłopotów obsługi tradycyjnego kominka. Biokominki to po prostu pojemniki, w których spala się specjalne płynne paliwo. Palą się tak długo, na ile je zasilimy, na ogół pojemniki pozwalają na 3 – 4 godziny ciągłego palenia. Nie ma tu żadnej regulacji dotyczącej wysokości płomienia czy jego obszaru. Biokominki spełniają funkcje głownie dekoracyjne, bo ciepła, w stosunku do innych kominków, dają niewiele. 

Walory estetyczne

Wybierając najlepszy kominek do własnego salonu, przede wszystkim zwracamy uwagę na jego wygląd i dopasowanie pod względem wystroju. Małe możliwości zmiany mają kominki elektryczne. Tu kupujemy gotowy produkt, większy lub mniejszy, naścienny lub narożny i tyle w kwestii designu.

Natomiast zarówno kominki tradycyjne, jak i biokominki w temacie aranżacji są bardzo wdzięczne do wykorzystania. Przede wszystkim mamy modele naścienne lub narożne. Coraz częściej tez można kupić model wolnostojący, który montuje się na środku salonu. Biokominki dodatkowo są dostępne w wersji do powieszenia na ścianie.

Innym rodzajem klasyfikacji jest rodzaj paleniska. Może być ono w konstrukcji otwartej lub zamkniętej. Przy zamkniętej konstrukcji jest ono osłonięte zwykle szkłem żaroodpornym wyposażonym w system samooczyszczania. Kominek może mieć zamknięte palenisko całkowicie lub osłonięte tylko z jednej strony. Takie półzamknięte warianty stosuje się przeważnie w kominkach, których palenisko jest dostępne z przynajmniej trzech stron kominka. 

Jaki zatem jest najlepszy kominek? Niestety, to pytanie musisz zadać sobie. Bo to od Twoich przyzwyczajeń, gustu, wielkości miejsca jakie pod kominek chcesz przeznaczyć i wielu innych czynników zależy jaki będzie ten najlepszy model do twojego domu. 

 

Kominki w dobrych cenach

Kominki elektryczne, w zależności od ilości funkcji i wielkości mogą kosztować 200 zł, ale też na rynku są dostępne modele w cenie powyżej tysiąca złotych. Dużą też rozpiętość cenową mamy w kominkach tradycyjnych. To w zasadzie cena zaczyna się od 1000 zł i może sięgać nawet i 10000 złotych. Zależy ona nie tylko od funkcji w jakie kominek został wyposażony, ale też od jego walorów estetycznych. Nowocześnie wyglądające modele z zasady są droższe. 

 

5 najlepszych kominków. Opinie w 2021 roku

 

1. Wkład Kominkowy Corner 67/45 H-P 12 Kw 

 

Jednym z chętniej wybieranych przez klientów kominków jest Wkład Kominkowy Corner 67/45 H-P 12 Kw. Dzieje się tak dlatego, bo wkład jest wygodną opcją, gdy chcemy niedrogo kupić gotowy kominek, ze wszystkimi gotowymi elementami potrzebnymi, aby był on użyteczny i skutecznie ogrzewał pomieszczenie, ale jego aranżację wolimy zrobić samodzielnie. W opinii klientów jest to dobry kominek do 6000 zł. 

Kominek jest dostępny w wersji prawej (symbol H-P) i lewej (symbol H-L) i jest przeznaczony do ogrzewania domków jednorodzinnych albo letniskowych brykietem drzewnym lub drewnem o maksymalnej długości polana 500 mm. Wymiary kominka kształtują się następująco: szerokość 810 x wysokość 1490 x głębokość 625 mm. Corner 67/45 charakteryzuje moc maksymalna 15kW i sprawność cieplna na poziomie 80,20%.

Jak podaje producent kominek poradzi sobie z ogrzaniem powierzchni 145 m2. Tym, co klientom przypadło do gustu, jest dobrze wykonany system rozdzielający powietrze napływające do paleniska od innych powietrznych systemów, w tym systemu samooczyszczenia szyby paleniska. 

Corner 67/45 H-P (lub H-L) to wkład kominkowy cieszący się powodzeniem u klientów. Zatem co sprawia tak duże nim zainteresowanie?

Zalety
Duże palenisko:

Ramka, która stanowi otwór paleniska ma wymiary 670 x 450 x 510 mm. Wymiary te pozwalają na umieszczanie w palenisku drewna o długości do 50 cm, to sprawia, że użytkownik nie tylko nie musi ciąć opału na drobne kawałki, ale także duże kłody zapewniają, że ogień w kominku dłużej się utrzymuje.

Szklane drzwiczki:

Przyczyną instalacji kominka w domu u większości osób jest chęć oglądania palącego się drewna. W tym modelu szklane drzwiczki zatrzymują ewentualne iskry strzelające z paleniska, ale pozwalają na przyglądanie się płomieniowi.

Samoczyszczące się szklane drzwiczki:

Aby można było przyglądać się płomieniowi, szyba drzwiczek musi być czysta. Corner 67/45 ma systemy powietrzne, które nie dopuszczają bezpośredniego dostępu ognia do szyby i tym samym szyba nie zostaje osmolona. 

Konwekcyjna wymiana ciepła:

Jest to najlepszy rodzaj wymiany ciepła na stosunkowo niewielkiej powierzchni pozwalający na szybkie osiągnięcie mocy szczytowych. Inaczej mówiąc kominek szybko się nagrzewa i oddaje ciepło do otoczenia

Solidne wykonanie:

Materiały wykorzystane do produkcji kominka zapewniają jego długą eksploatację. Do budowy wkładu wykorzystano stal, jako elementy kumulujące ciepło użyto szamot i wermikulit, a palenisko zaopatrzono w szybę żaroodporną.

Wady
Potrzeba nadzoru paleniska:

Kominek, po rozpaleniu bardzo szybko się nagrzewa i oddaje ciepło do pomieszczenia. Jednak wymaga on ciągłego dokładania opału, aby utrzymać płomień. W przypadku jego wygaszenia, kominek szybko stygnie (nie kumuluje ciepła) i przestaje być źródłem ciepła. 

 

 

 

2. Kominek elektryczny Dimplex Milano Cabrera

 

Jeśli nie jesteś zwolennikiem ogarniania bałaganu tradycyjnego paleniska, ale lubisz widok palących się szczap, dobrym rozwiązaniem może się okazać kupienie kominka elektrycznego z imitacją płomienia. Współczesne imitacje naśladują płomień tak dokładnie, że niejeden obserwator może wziąć kominek za klasyczne źródło ciepła. Co więcej, producenci często w zestawie takiego „substytutu” kominka sprzedają emulator dźwięków paleniska. Zatem kominek elektryczny może do złudzenia naśladować tradycyjne urządzenie.

Takim właśnie sprzętem jest narożny kominek elektryczny Dimplex Milano Cabrera. Obudowa została utrzymana w klasycznym stylu, pokryto ją fornirem w kolorze orzecha i ma ona wymiary 930 x 932 x 662 mm. W palenisku umieszczono „nadpalone” polana. Moc grzewcza kominka została określona na 1600 W, kominek zaopatrzony jest w termostat i kilka opcji grzania, oraz wentylator, który reguluje nadmuch ciepłego powietrza. Jeśli wykorzystasz urządzenie wyłącznie do ekspozycji płomienia (bez efektu grzania), pobór mocy jest minimalny i wynosi 120 W.

Opinie o kominku Dimplex Milano Cabrera osób, które już go nabyły mówią, że sprawnie i szybko można nim nagrzać pomieszczenie, w którym stoi, a efekt płomieni jest łudząco podobny do wyglądu prawdziwych palących się polan. Wiele osób tęskniąc za tradycyjnym paleniskiem w domu, wybiera kominki elektryczne. Współczesne urządzenia do złudzenia imitują palące się drewno. Jakie inne zalety ma Dimplex Milano Cabrera?

Zalety
Klasyczne wykończenie:

Kominek jest bardzo starannie wykończony obudową wykonaną z forniru w kolorze orzecha. Jego kształt, zdobienia i wielkość przeznaczają go do klasycznie urządzonych, eleganckich wnętrz, takich jak gabinet czy salon.

Emulator dźwięków:

Ustawienia kominka pozwalają na wykorzystanie wyłącznie funkcji palących się polan, bądź w połączeniu z efektem grzania. Aby efekt płomieni był bardziej naturalny, do kominka producent dołącza emulator dźwięków palących się polan. Po jego włączeniu nie tylko widzimy płomień, ale też słyszymy trzaski palącego się drewna. 

Funkcja grzania:

Moc grzewcza kominka jest określona na maksymalnie 1600 W. Przy czym regulacja pozwala na włączenie dmuchawy na pełną moc lub około jej połowy. Pozwala to na dostosowanie podawanej temperatury do potrzeb grzewczych w pomieszczeniu. 

Termostat:

Nad bezpieczeństwem użytkownika czuwa wbudowany termostat, który wyłączy urządzenie, gdy przekroczy ono określoną wcześniej temperaturę i ponownie włączy, gdy ta się obniży.

Niewielka waga:

Kupno, przywiezienie ze sklepu i instalacja takiego modelu jest niezwykle prosta. Kominek waży zaledwie 43 kg, po postawieniu go w narożniku i podłączeniu do gniazdka można zacząć użytkowanie. Poradzi sobie z tymi czynnościami jedna osoba.

Wady
Hałaśliwość:

W przypadku potrzeby szybkiego ogrzania pomieszczenia i nastawienia urządzenia na najwyższe obroty i moc, działanie kominka jest tak hałaśliwe, jak każdego innego termowentylatora.

 

 

 

 

3. Simple Fire Biokominek Corner 1200L

 

Alternatywą dla kominka tradycyjnego może być Simple Fire Biokominek Corner 1200L. Jest to dobry i tani kominek typu BIO do zabudowy. Specyfiką takich urządzeń jest to, że nie ma w nich potrzeby gromadzenia opału, ale jednocześnie możemy się cieszyć widokiem prawdziwego ognia w salonie.  Wymiary opisywanego modelu wynoszą: szerokość 1200 x wysokość 450 x głębokość 240 mm.

Zaletą biokominka jest łatwość stosowania paliwa, które w formie płynnej wlewa się do przeznaczonego na nie pojemnika. Paliwo z pojemnika o wielkości 3 l, w Simple Fire Biokominek Corner 1200L wypala się w ciągu 2 do 3 godzin, a płomień rozprzestrzenia się na długości 900 mm. Biopalenisko tego modelu pochodzące z serii FIRE LINE 900 INOX, jak nazwa wskazuje, jest wykonane ze stali INOX i jest wyposażone w wypełnienie z chłonnego materiału, co podnosi jego bezpieczeństwo.

Pozostałe elementy kominka zostały wykonane ze stali malowanej proszkowo na kolor czarny. Klient przy zakupie ma do wyboru wersję kominka pozbawioną szyb, z jedna szybą lub dwiema – frontową i boczną. Czy biokominek to dobry pomysł, gdy lubimy przyglądać się palenisku? Jakie zalety i wady znaleźli klienci w modelu Simple Fire Biokominek Corner 1200L?

Zalety
Czystość w domu:

Bezsprzecznie zaletą biokominka jest panujący porządek w domu. Przy paliwie bio nie potrzeba dużej ilości miejsca na jego przechowywanie, nie powstaje również popiół, który trzeba po spaleniu drewna wynosić. 

Łatwość obsługi:

Wystarczy napełnić 3 litrowy zbiornik na biopaliwo, a następnie podpalić je tak, jak to robimy z palnikiem kuchenki gazowej. Obsługa nie stwarza żadnej trudności.

Nowoczesny design:

Simple Fire Biokominek Corner 1200L sprawia, że pomieszczenie, w którym go zamontowano nabiera eleganckiego charakteru.

Solidne wykonanie:

Palenisko zostało wykonane ze stali INOX, a stelaż ze stali malowanej proszkowo. Oba te materiały gwarantują trwałość i długie użytkowanie. Dodatkowo obudowa została wykonana w taki sposób, aby zamaskowała brzegi otworu wykonanego pod montaż kominka.

Wady
Moc grzewcza:

Moc grzewcza Simple Fire Biokominek Corner 1200L to jedynie 4 kW. Taka moc predestynuje urządzenie głownie do funkcji estetycznych, bo grzewcze ma znikome.

Wysokość płomienia:

Palnik pozwala na palenie się ognia cały czas o tej samej wysokości. Nie ma tu żadnej regulacji płomienia. Dołączona pokrywa, poprzez zakrycie palnika pozwala jedynie na jego wygaszenie. 

 

 

 

4. Kominek, Piec Wolnostojący Koza K7 żeliwny 3-8 kW

 

Tradycjonalistom polecamy Kominek, Piec Wolnostojący Koza K7 żeliwny 3-8 kW. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie trzeba szybko podnieść temperaturę powietrza. Piecyk został wykonany z żeliwa klasy 200, grubość jego ścianek to 8mm. Aby piec lepiej oddawał ciepło zastosowano w nim deflektor, który wydłuża drogę spalin. A spaliny można odprowadzać od góry kominka lub z tyłu.

Dzięki możliwości regulacji dopływu powietrza do popielnika da się skutecznie zarządzać wysokością płomienia, a co za tym idzie temperaturą, jaką z pieca można uzyskać. Producent określa zakres mocy grzewczej jako 7 – 11 kW i sprawność cieplną na poziomie 76%. Kominek, od przedniej strony, został wyposażony w drzwiczki, przez które dokłada się opał. Są one zaopatrzone w szybę żaroodporną, wytrzymującą temperaturę 800 stopni Celsjusza, przez którą można obserwować płomienie. Drzwiczki są też zaopatrzone w nienagrzewający się uchwyt, za pomocą którego się je otwiera.

Test kominków typu Koza K7 wykazał, że nagrzewają się one nadzwyczaj szybko i przy spaleniu 3 – 5 kawałków drewna potrafią już ogrzać niewielkie pomieszczenie. To właśnie jest powód, dla którego Kominek, Piec Wolnostojący Koza K7 żeliwny 3-8 kW jest chętnie wybierany przez kupujących. Kominek, Piec Wolnostojący Koza K7 żeliwny 3-8 kW to tradycyjny piecyk na drewno zbudowany z żeliwa. Jakie cechy sprawiają, że wciąż jest popularny?

Zalety
Szybkie nagrzewanie się:

Jak przekazują użytkownicy, piecyk wystarczy zasilić 3 – 5 kawałkami drewna, aby w pomieszczeniu zrobiło się przyjemnie ciepło. 

Regulacja:

Zastosowany w piecu deflektor, wydłużający drogę spalin, jak i nawiew popielnika wpływają pozytywnie na szybkość ogrzewania pomieszczeń i wydajność pieca w tym zakresie. 

Solidne wykonanie:

Kominek w większości wykonany został z żeliwa szarego klasy 200, o grubości ścianek nie mniejszej niż 8 mm. Wpływa to na solidność pieca, który raz kupiony służy pokoleniom. 

Wady
Waga:

Piec waży 120 kg, zatem jego zakup i transport, czy jakakolwiek inna manipulacja, to przedsięwzięcie, w którym musi brać udział kilka osób. Nie sposób ustawić piec będąc w pojedynkę. 

Nagrzewająca się obudowa:

Nagrzewając wnętrze pieca, nagrzewa się również jego obudowa do temperatury tożsamej z temperaturą spalania drewna. Zatem obudowa pieca powinna być osłonięta drabinką, aby przez nieuwagę ktoś się nie zbliżył zbyt mocno. 

 

 

 

 

5. Kominek Elektryczny Wolnostojący Dimplex Porto

 

W rankingu kominków postanowiliśmy jeszcze ująć Kominek Elektryczny Wolnostojący Dimplex Porto. Jest to stylowy model z obudową wykonaną w kolorze dębu (dostępne są również wersje w kolorze orzecha i białej sosny) z elementami piaskowca. Model został wyposażony w efekty płomienia Optiflame®, które odwzorowują je wyjątkowo dokładnie. Aby efekty były bardziej realistyczne, wraz produktem klient otrzymuje urządzenie emitujące dźwięk palącego się drewna.

Wymiary kominka zamykają się w 910 x 910 x 310 mm, a jego moc grzewcza wynosi 1,6 kW. Możliwe jest używanie wyłącznie efektu płomienia, wówczas zużycie energii jest znacznie mniejsze i wynosi 16 W, lub włączenie zarówno płomieni jak i grzania. Do obsługi urządzenia producent dołącza pilota zdalnego sterowania, za pomocą którego można piecykiem wygodnie zarządzać. 

Pilot pozwala na zaprogramowanie kominka na 8 godzin, sterowanie jasnością płomienia i polan, dodatkowym podświetleniem paleniska, a także regulacją temperatury w zakresie do 5 do 37 stopni. Zadowoleni klienci zwracają uwagę, że w kominku zastosowano oświetlenie LED, które nie tylko jest oszczędniejsze od tradycyjnego, ale też pozwala na atrakcyjne efekty. 

Elektryczny kominek jest marzeniem wielu amatorów ciepła. Czy Kominek Elektryczny Wolnostojący Dimplex Porto spełnia oczekiwania użytkowników?

Zalety
Oświetlenie:

Zastosowane w kominku oświetlenie LED pozwala na liczne regulacje światła, a także sprzyja oszczędnościom energetycznym. 

Pilot zdalnego sterowania:

Dołączony do zestawu pilot zdalnego sterowania zarządza zarówno dystrybucją ciepła, jak i światła. Można też za jego pomocą zaprogramować kominek na 8 godzin do przodu. To wszystko posiada kominek w cenie do 1600 zł. 

Termowentylator – moc grzewcza:

Aby kominek nagrzał pomieszczenie, należy ustawić termowentylator na żądaną temperaturę, wówczas powietrze nagrzane przez grzałki zostanie wydmuchane na zewnątrz. Moc grzewcza kominka wynosi 1600 W.

Wady
Łatwo zbiera kurz:

Elementy ścianek imitujące piaskowiec są nierówne i bardzo trudno ściera się z nich kurz. Po pewnym czasie użytkowania wygląda to nieestetycznie. 

 

 

 

 

Jak obudować kominek?

 

Skoro zapoznałeś się z naszym poradnikiem i rankingiem, zapewne już wybrałeś model dla siebie. Pora zatem zapoznać się z tematem zabudowy wkładu kominkowego. Bo takie elementy coraz częściej można kupić w naszych sklepach. Właściwie wykonania zabudowy nie wymaga jedynie kominek elektryczny, czy kominek typu koza. Pierwszy z nich kupujemy kompletny i gotowy do użycia, drugi z kolei to model grzejący całą swoją powierzchnią, więc zabudować go nie można. 

Kominki nowoczesne

Zwykle modele do zabudowy to kominki nowoczesne. Zabudować można kominek z płaszczem wodnym lub bez, a także kominek narożny i wolnostojący. Ze względu na zastosowaną technologię w jakiej został kominek też w kwestii zabudowy nie ma jakiś szczególnych przeciwskazań. Do zabudowy nadaje się zarówno kominek na pelet, biokominek i kominek gazowy.

 

Zabudowa kominka kolejność działań

Pierwszą czynnością przy obudowie kominka będzie prawidłowe osadzenie wkładu i podłączenie go do rur spalinowych, a także doprowadzenie powietrza z zewnątrz do paleniska. Osadzić wkład musimy na podłożu wytrzymałym i niepalnym. Niektóre z wkładów mają własne nogi – wówczas wystarczy ustawić kominek we właściwym miejscu podłączając go do komina. Aby sprawdzić szczelność podłączeń, najlepiej jest na tym etapie rozpalić ogień w kominku i sprawdzić empirycznie, czy wszystkie podłączenia są wykonane prawidłowo. W razie wykrycia nieszczelności należy użyć pasty lub silikonu do uszczelnień wysokotemperaturowych.

Po osadzeniu wkładu, należy wyznaczyć zakres konstrukcji i zbudować konstrukcję z profili (potem je wypełnić płytą gipsowo-kartonową i wełną, albo płytami izolacyjno-konstrukcyjnymi – wybór należy do właściciela kominka). Budowę konstrukcji z profili najlepiej zacząć od dołu mocując je do podłogi a następnie u góry na suficie. Kolejnym krokiem będzie połączenie konstrukcji profilami biegnącymi pionowo. Zacznijmy montaż od tych profili, które przebiegają wzdłuż ściany. Po zamocowaniu profili należy przystąpić do wykonania izolacji z wełny. Mocować ją należy stroną wyłożoną folią aluminiową w kierunku elementów kominka. Wełnę przycinamy w taki sposób, aby ciasno pasowała do miejsc w których będzie zakładana, a dodatkowo łączymy je z profilami termoodporną taśmą izolacyjną. Gdy wnętrze kominka jest już zaizolowane wełną, można przystąpić do izolowania przedniej ściany z uwzględnieniem otworów na kratki wlotowe i wylotowe o odpowiedniej wielkości. 

Kolejnym krokiem będzie przyczepienie do konstrukcji ognioodpornych płyt gipsowo – kartonowych znów ze zwróceniem uwagi na przycięcie otworów na kratki. Zaleca się, aby nie łączyć płyt gipsowych na poziomie paleniska. Otwór na palenisko powinien być wycięty z jednego kawałka płyty. Po zaszpachlowaniu wszelkich łączeń płyt i wkrętów, można przystąpić do wykonania zewnętrznej, dekoracyjnej powłoki kominka.

 

Materiał wykończeniowy

Wierzchnim materiałem, którym pokryjemy kominek mogą być najróżniejsze surowce. Zastosowanie ich zależy głównie od naszego pomysłu, zasobu kieszeni i upodobań estetycznych. A więc może to być na przykład kamień, który pasuje do większości aranżacji wnętrz i jest bardzo trwały. Z kolei miękkim materiałem, jaki możemy wykorzystać jest wapień. To materiał łatwy w obróbce, ale podatny na zabrudzenia. Uniwersalny pod względem utrzymania czystości i łatwości obróbki jest marmur. Nadaje on też elegancji wnętrzu. Podobnie łatwy w obróbce okazuje się piaskowiec występujący w bogatej gamie kolorystycznej, ale wykorzystywane kolory to głownie biel i odcienie szarości. Twardym materiałem jest granit, ale też niepodatnym na zabrudzenia. Jako wykończenie kominka możemy również wykorzystać beton (pomalowany na dowolny kolor), drewno – należy pamiętać, aby dobrze odizolować ten materiał od wkładu kominkowego. Popularnym wykończeniem jest też cegła, która może służyć również jako materiał kumulujący ciepło.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status